Uit de Provincie iSport Plaats en taak van Roode Kruis BEURSBERICHTEN VOETBAL RECHTSZ. Intrede van mr. H. Rijpstra als burgemeester van Terneuzen Huidgenezing Elke dag heeft zijn geheim Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW! Donderdag 19 mei 1960 Donderdag 19 m TERNEUZEN Taptoe „Scheldeoord". Gisteravond werd door het tamboer- en pijpercorps „Irene'' achter het rusthuis „Schelde oord" een taptoe ten heste ge geven voor de bewoners, die dit vanuit de recreatiezaal beluister den. Nadat deze besloten was met het Wilhelmus dankte de directrice het corps voor het ge- bodene. AXEL Bijeenkomst Bond van Platte landsvrouwen. De Afd. Axel van de Bond van Plattelandsvrouwen hield een dezer dagen haar laatste bijeen komst in dit seizoen in de zaal van de „Stadsherberg". De voorzitster, mevr. C. Dek kerBeeu, opende de vergade ring en heette in 't bijzonder welkom mevr. Schieman van der Staal en mevr. Dominicus, die deze middag zouden verzor gen. Na enkele mededelingen van de secretaresse gaf de voorzit ster het woord aan mevr. Schie man, die aan de hand van dia's vertelde over haar verblijf in Rhodesia. Mevr. Schieman vloog met ons over de Sahara naar Rhodesia en nam ons mee naar huis. Het werd een gezellige visite. Ze ver telde over de zeden en gewoon ten van de negers waar ze mee in aanraking kwam en liet ons mooie plekjes zien. Na de pauze demonstreerde mevr. Dominicus met tal van diverse stoffen, o.a. syntetische stoffen, katoen, linnen, wol enz. Als specialiteit toonde 7.0 met dia's prachtige bruidskleding. Aan het einde van de bijeen komst dankte de voorzitster de dames Schieman en Dominicus voor hun medewerking en sloot hierna deze zeer interessante en leerzame slotbijeenkomst. Jaarvergadering Alg. Ned. Bond van Gepensioneerden, afd. O. Zeeuws-Y laanderen. De Algemene Bond van gepen sioneerden, afd. Oost Zeeuws- Vlaanderen, hield haar jaarver gadering in de tot in alle hoeken gevulde bovenzaal van „Het Centrum" alhier. De voorzitter, de heer J. van Riet, verwelkomde de aanwezi gen, waaronder talrijke dames, in 't bijzonder het hoofdbestuurs lid dc heer Bogaert uit Roosen daal. De voorzitter zeide in zijn ope ningswoord ditmaal te willen teruggaan tot 1957, toen de A.O.W. in werking trad, daar toen de korting op pensioenen werd toegepast. Voor dit pen sioen is terdege premie betaald, en spreker betreurt het dat de ontwerpers van deze wet niet meer begrip hebben kunnen op brengen voor de positie van de gepensioneerden. Men heeft in Nederland een tijd gekend van hoogconjunctuur, waarvan grote groepen van onze bevolking hebben kunnen profiteren. Wel iswaar zijn er pogingen gedaan om de pensioenen hierin te be trekken, maar daar is het ook bij gebleven. Als bond van oudgedienden staat er elk jaar op de agenda een onderwerp de pensioenen betreffende, daar niet vergeten mag worden dat het sterftecijfer bij de leden nu eenmaal hoger ligt, dan bij verenigingen met een aYidere inslag. Uitvoerig memoreerde de voor zitter de ontvallen leden der ver eniging en las vervolgens de namen van de overledenen voor, waarna door de aanwezigen staande 1 minuut stilte werd be tracht. De jaarverslagen van secreta resse. mevr. Ferket, en de pen ningmeester. de heer Velleman, demonstreren een goed functio nerend secretariaat en een alles zins gezond gevoerd financieel beleid. Beide funeionarissen werden dan ook onder applaus voor hun werk dank gebracht. Bij de bestursverkiezing wer den bij acclamatie herbenoemd mevrouw Ferket en de heer Van Leeuwe. I11 de kas-contrölerommissie werden gekozen de heren Maris en Jeras. Naar het congres op 24 juni a.s. te Utrecht werden afgevaar digd de voorzitter en de secreta resse. Na de pauze, tijdens welke een consumptie werd aangeboden en vertrouwelijke gesprekken wer den gevoerd, werd liet woord verleend aan het hoofdbestuurs lid de heer Bogaert. Spreker noemde de korting op de pensioenen onrechtvaardig en toonde dit aan door cijfermate riaal, dat hiervan een duidelijk beeld gaf- Hij kan echter ditmaal een optimistisch geluid laten horen jn verband met het inte- rum. en eindrapport dat door de z.g. commissie-Van Poelje aan de regering is overhandigd. De minister is er in memorie van antwoord niet op ingegaan, zodat er nog niets definitiefs kan worden medegedeeld. Uit persberichten is echter ge bleken dat bij het indienen van de nieuwe pensioenwet ook een kortingswet zal worden inge diend. Dit betekent weliswaar niet dat de korting op de pen sioenen geheel zal verdwijnen, maar er zal wel een belangrijke verbetering in worden aange bracht. Spreker stond vervolgens stil bij de technische onderdelen van de nieuwe pensioenwet, welke in voorbereiding is en gezien de goede ontvangst in de Kamer, heeft hij alle hoop. dat de indie ning hiervan spoedig kan wor den verwacht. Bovendien is zojuist hel ver heugende hericht bekendgemaakt dat, in verband met de stijging van het levenspeil, de A.O.W.- en A.W.W.-uitkeringen zullen wor den verhoogd. Over de huurcompensatie is in juli 1959 een adres aan de minis terraad en de vaste commissie voor georganiseerd overleg ge zonden om voor de reeds gepen sioneerden de huurcompensatie gelijk te stellen met die van de ambtenaren in actieve dienst. Verder is er nog een adres ver zonden betreffende de niet op 65-jarige leeftijd gepensioneer den. Spreker besloot zijn rede met een opwekking tot activiteit en een algemene ledenwerfactie. De tijdens de rondvraag ge stelde vragen werden uitvoerig beantwoord, waarna de voorzit ter de vergadering met een dank betuiging aan het hoofdbestuurs lid de heer Bogaert voor zijn ge houden boeiende rede en de leden voor hun grote belangstel ling, deze vergadering sloot. (Vervolg van pag. 1.) Stille markt, Hoogovens flauw Men was benieuwd in hoe verre de beurs woensdag zou reageren op het slechte Parijse nieuws. Nu de topconferentie uiteen gaat vraagt .men zich af wat er gaat gebeuren. Ter beurze was men het erover eens dat de omstandigheden er hier door voor de markt niet beter op zijn geworden en dat een onzekere periode voor de boeg ligt. Dat Wall Street hogere koersen liet zien voor de fondsen die verband houden met de defensie, lag voor de hand. Men acht dit echter geen .maatstaf voor een algemene beoordeling van de marktpositie na de Parijse mislukking. In Londen was de stemming zeer kalm en de koersen waren merendeels op vorig niveau. In Frankfort werd ook weinig handel gedreven en was de stemming nauwelijks prijshou dend. Hier kon feitelijk van een bepaalde stemming niet worden gesproken. Aan het Damrak keek men de zaken rustig aan en liet zich niet nerveus maken. Vandaar dat de markt gisteren erg meeviel, al waren de omzetten van geen enkele betekenis. De gehele imiddag was het in alle hoeken opvallend stil. Men hoopt vrij dag op een beetje opleving als de handel begint in de stock- dividen Kon. Olie. Internatio nale fondsen hielden zich van middag zeer goed. Philips wist, zich uitstekend te handhaven in afwachting van de kwaartaal- cijfers die deze week bekend zullen worden gemaakt. Unile ver behield het vorige slot- niveau. AKU bleef iets beneden de vorige slotkoers. Koninklijke moest anderhalve gulden prijs geven en bewoog zich rondom de ƒ142. Een uitzondering vormden de Hoogovens die op 623 open den. na in het ochtendverkeer op 628 te zijn verhandeld, en plotseling inzakten tot 615. Men bracht dit in verband met de geruchten over een verlaging van de staalprijzen in Duitsland. Overigens was de beurs on geanimeerd en weinig ver anderd. Scheepvaartpapieren bleven goed op prijs inclusief KPM en Van Ommeren. Cul tuurwaarden hadden een stille markt. Nederlandse Staats fondsen prijshoudend en zeer kalm. Dc markt sloot zonder veranderingen van betekenis. In opdracht van het hoofdbe stuur van het Nederlandse Roo de Kruis heeft de Nederlandse stichting voor statistiek een opi nie-onderzoek ingesteld met het doel een inzicht te verkrijgen in onder andere de karakteristieken van de bevolkingsgroepen, die lid zijn van, respectievelijk hun medewerking verlenen aan het werk van het Roode Kruis. Voorts over de bekendheid van het publiek met het werk van het Roode Kruis en de opinie van het publiek over het Roode Kruis. Het onderzoek werd in de pe riode van 12 tot 30 april 1958 in gesteld, door middel van monde linge ondervraging van een re presentatieve keuzo uit Neder landse gezinnen. Hieruit blijkt, dat in ongeveer een kwart van do gezinnen men lid is van het Rode Kruis. De relatief laagste percen tages leden worden nog gevon den in de laagste welstandsklas se, in de leeftijdsgroepen van 18 tot 33 jaar, in het zuiden van het land en in de grote gemeenten, daarbij echter niet meegerekend de grootste drie steden. De overgrote meerderheid van de Nederlandse gezinnen zegt het Rode Kruis wel eens op een of andere manier te hebben ge holpen. Het meest genoemd wor den in dit verband dc giften in geld cn goederen. In 22 pet van de gezinnen heeft men wel eens bloed lor beschikking gesteld van dc bloedtransfusiedienst. Voor de gezinnen van leden is dit percen tage hoger '29 pet), dan voor niet-leden (19 pet). Rond 30 pet van het aantal ondervraagden blijkt, aldus het onderzoek, ten onrechte van mening te zijn, dat het Rode Kruis afhankelijk is van de overheid. Ongeveer de helft van de ondervraagden is voorts ton onrechte van mening, dat het Rode Kruis overheidssub sidie ontvangt. Het algemene doel van het Rode Kruis - hulp verlening is bij vrijwel alle onder vraagden bekend. De hulpverle ning bij rampen, de bloedtrans fusiedienst, de hulpposten langs de wegen en de hulpverlening in oorlogstijd komen als specifieke werkzaamheden voor het Rode Kruis het meest naar voren. De moedermelkcentrale en de hoornvliestransplantatie zijn slechts bij iets meer dan de helft van de ondervraagden bekend als Rode-Kruistaak. Het Wellfare- werk is het minst bekend bij de hoge welstandsgroepen. Van de grote hulpakties blijkt de hulp verlening tijdens de watersnood in 1953 in de herinnering van meer dan 80 pet van de onder vraagden voort te leven. Onge veer een kwart van de onder vraagden is ten onrechte van mening, dat t.b.c.-bestrijding, kankerbestrijding en verpleging van thuisliggende zieken tot de taak van het Rode Kruis behoort. In ongeveer 19 pet van de gezin nen zegt men wel eens hulp van het Rode Kruis te hebben ontvan gen. Naar aard van de ondervon den hulp komen de voedselpak ketten en de inlichtingen over de familie en kennissen meer naar voren dan de overige vormen van de hulpverlening. Zowel de leden als de niet- leden van het Rode Kruis zijn in meerderheid van oordeel, dat de werkzaamheden welke het Rode Kruis thans verricht, eerder door deze instelling dan door de over heid of een andere instelling zou den moeten worden verricht. Dit geldt speciaal voor de bloedtrans fusiedienst en geven van inlich tingen over personen met wie normaal contact niet mogelijk is. Vrijwel alle ondervraagden ver klaarden desgevraagd het eens te zijn met de werkwijze van het Rode Kruis. Tijdens een persconferentie van het hoofdbestuur van het Nederlatidsche Roode Kruis in Zeist deelde de directeur van liet Rode Kruis, de heer A. van Em- den, mee. dat aan dit onderzoek een aantal belangrijke richtlijnen kunnen worden ontleend. Zo kan volgens hem het ledenaantal ze ker worden uitgebreid. De leden werfacties, die reeds overal in het land worden gevoerd, dienen er op gericht te worden het ledenaantal, dat op 1 januari van dit iaar 670.000 bedroeg, vóór het einde van het jaar te doen stij gen tot 750.000. Bij de ledenwerf acties zal een extra appèl gericht moeten worden tot de jongeren van 18 tot 33 jaar. Het Welfare werk zal sterker onder de aan dacht van de hoge welstands- groepen gebracht moeten wor den, te meer omdat ook voor de uitbreiding van deze taak meer fondsen nodig zijn. In verband met de grote schade, die een ver keerde mening hieromtrent het Rode Kruis kan berokkenen, zal er, aldus de heer Van Emden, bij de voorlichting op gewezen moe ten worden, dat het Rode Kruis onafhankelijk is van de overheid, geen overheidssubsidie ontvangt en ook geen militaire of semi-mi- litaire organisatie is. Bij de voorlichting zal tevens de aandacht er op gevestigd moe ten worden dat t.b.c.-bestrijding, kankerbestrijding en verpleging van thuisliggende zieken taken zijn, waarmee het Rode Kruis geen rechtstreekse bemoeienis heeft en vol vertrouwen overge laten kunnen worden aan de ver enigingen en instellingen, die daarvoor zijn aangewezen. Ver meerdering van inkomsten in verband met de stijging der uit gaven moet worden gezocht in een verhoogd ledenaantal en in een verhoogde campagne-op brengst, resp. in een vrijwillige verhoging van do lodencontribu tie. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis meent, dat de uitkomsten van de publieke opinie-onderzoek be paald geen ongunstig beeld ge- vpn van de belangstelling en waardering, die het Nederlandse volk voor het Rode Kruis heeft. Spreker hoopte dat wanneer deze mensen een beroep op bur gemeester Rijpstra zullen doen. deze op zijn steun zullPn mogen reken. Onder leiding van eerw. zuster Marie Sophie, hoofd van de R. K. school voor voortgezet onderwijs, zongen de kinderen der diverse scholen de burgemeester een wel komstlied toe, waarvan het slot luidde: „We liepen dat U menig jaar Terneuzen en Sluiskil met elkaar in voorspoed mag regeren in voorspoed mag gegeren Dat U gelUk een vader zijt, die met een wijs en kloek beleid ons veel zult kunnen leren!" Daarna werd door de kinderen nog 't Zeeuws-Vlaamse volkslied en twee coupletten van het Wil helmus gezongen, waarvoor de C'OÖP. VRUCHTEN VEILING .ZEEUYVSCH VLAANDEREN" TERNEUZEN Veiling van 18 mei. GROENTEN. Per 100 kg: Sla II 4--ƒ5,50. Per stuk: Bloemkool A 75—85 ct. A II 60 80 et, B 60 ct, B II 38 ót ct, C 28-33 ct, afw. 19—49 ct: Groene komkommer B 42 ct. C 3336; Witte komkommer C 43 ot. Per bos: Selderij 1—10 et; Peen I 51 56 ct, II 41 -48 ct; Uien 6— 12 ct; Sjalotten 712 ct; Radijs II 5 -7 ct. Per kg: Andijvie I 4350 ct; Savoye kool 4754 ct; Breekpeen II 610 ct; Rabarber 2627 ct; Spinazie I 2425 ct, II 1425 ct; Tomaten A ƒ1,55- -/ 1.60, B ƒ1,48. C 1,39-1,51, CC 89 ct, kriel 55 57 ct- Asperges B T 1,461,62 B II ƒ1,06—f 1.42, C II ƒ0,80- ƒ1,14, afw. ƒ0,80—ƒ1,00. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Bintjes I 12 13,50; Meerlanders I 10. FRUIT. Per doosje van 200 gr.: Glas aardbeien I 7786 ct, II 4664 ct. ZWITSERLAND-NEDERLAND 3—1 Het Nederlandse voetbalelftal heeft donderdagavond te Zürich met 31 verloren van Zwitser land. In de 5e minuut speelde Coen Moulijn de bal naar de op de rand van het strafschopgebied vrijstaande Kees Rijvers die een gericht, doch stellig niet al te hard schot loste, dat de Zwitser se doelman vallend liet glippen (0—1). In de 11e minuut moest Pie- ters Graafland ver uit zijn doel komen om een Zwitserse aanval te onderbreken, maar linksbuiten Ballaman kreeg de bal. Direct volgde een pass naar de in vrije positie staande Aliemann, die meteen van de gelegenheid ge bruik maakte en voor Pieters Graafland zich kon herstellen lag de bal al in het Nederlandse doel (11). Er valt niet over te twisten: de eerste helft was stellig voor de Zwitsers en met die 11 stand bij de rust mocht Neder land dan ook beslist niet onte vreden zijn. In de vierde minuut na de rust nam Zwitserland reeds de lei ding. Middenvoor Huegi won een duel met stopper Cor van der Hart, en tot overmaat van ramp miste Pieters Graafland, die wel op het juiste moment was uitgelopen,,,de bal. Zonder dat de Zwitserse aanvalsleider nog maar iets behoefde te doen, rolde de bal in het verlaten Nederlandse doel (21). Het Zwitserse elftal speelde te sterk voor dit Nederlandse team. Volkomen in overeenstemming met de krachtsverhouding in het veld, zorgde linksbinnen Alie mann in de 25e minuut voor het derde Zwitserse doelpunt. Hi.j won in een felle sprint een duel van Jan Klaassens en plaatste onmiddellijk een listig boogballe- tje. Pieters Graafland had op dit voortreffelijk gerichte schot geen schijn van kans (31). burgemeester zijn dank betuigde voor de hem gebrachte zanghui- de en reeds bij voorbaat zijn steun toezegde hij het trachten om dc belangen van de gedupeer de inwoners van Sluiskil te be hartigen. Luide toegejuicht door dc met vlaggetjes zwaaiende kinderen werd door het gezelschap af scheid genomen. De burgemeester zeide in zijn meer van de gemeente, ^an welks hoofd U thans bent gepfsatst. te weten te komen, is het wellicht goed U in het kol t daarvan wat te vertellen. v Terneuzen dan is niet een der oudste steden van Zeeuws-Vlaan- deren al heeft het reeds in 1584 stadsrechten verkregen. Van het kleine stadje dat het toen was heeft het zich ontwik keld tot het centrum van handel, verkeer en industrie dat het thans is, verreweg de grootste en toonaangevende plaats van Zeeuws-Vlaanderen. waarvan het inwonertal jaarlijks met drie- vierhonderd toeneemt. Aan het verleden herinnerende oudheden treft men hier slechts Te Sluiskil was het de heer A. J. Platteeuw, die de familie RVp- stra namens de bevolking verwelkomde. dankwoord te komen uit een ge meente die bestaat uit drie dor pen die toch bij elkaar horen. Hij sprak er zijn waardering uit hier te mogen zijn, Sluiskil en Drie wegen vormen samen met Ter neuzen één gemeente. Nadat het gezelschap nog door de nieuwe wijken van Sluiskil was gereden ging het op Drie wegen aan, waar eveneens een aubade door de kinderen werd gebracht. Hier waren het Jannie de Jonge en Peter Kaijser die als welkomstgroet bloemen aanbo den op het plein der Chr. school, welks ingang was versierd met een ereboog. Nadat ook hier de kinderen het Zeeuws-Vlaams weinig aan, tenzij men het ge bouw waarin wij ons thans be vinden als zodanig zou willen be schouwen, maar als bezienswaar digheden heeft dit toch slechts weinig aantrekkelijks. Ofschoon Terneuzen geens zins zonder geschiedenis is, ge tuige het boek van dr. Wesseling „De geschiedenis van Terneu zen", houden wij, in plaats van op het verleden, onze blik liever op de toekomst gericht. Voor een groot deel dankt Ter neuzen zijn opkomst aan de tot standkoming in het begin der vorige eeuw van het kanaal naar Gent, aan welks monding het is gelegen. INTERLANDVOETBAL- UITSLAGEN. ZwedenIerse Vrijstaat 41 PolenEngeland (onder 23 jaar) 23 Nederl. BZwitserland B 20 (Adv.) Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdt de winter uil handen en voelen. door LUISA-MARIA LINARES 59) Nadruk verboden. Int. Beursindices 16/5 17/5 18/5 concerns 544.17 539.60 538.14 Industrie Scheepvaart Banken Cultuur enz. Algemeen 265.31 253.80 262.69 154.55 154.11 155.21 186.04 186.20 184.40 138.91 138.24 138.01 364.74 362.12 361.08 Nabeurskoersen 457'2 (4581 142.20 145.20) AKU: 450 slot 450 Kon. Olie: 140.00 slot 140.50 Philips: 925- 946 slot 925 (948l£) Unilever: 808—826 slot 808 '828) Hoogovens: 595615 slot 595 615 li Het was waanzinnig dat ze op zo'n vriendschappelijke toon sprak tegen een man, die van plan was geweest haar te doden. Idioot, om hem raad te geven als of het haar wat kon schelen wat hij deed. En toch, hoe vreemd het ook scheen, ze interesseerde zich voor hem. Ze wist dat het Xavier met zijn ziek brein was die de onbehaaglijke stemming in huis veroorzaakte. Xavier had haar omhelsd, gedreven door zelfverwijt om zijn mislukte moordpoging. Ilij had haar zacht jes gestreeld met zijn artisten- handen... Ze had het gevoel of zc droomde. „Scheppend talent", zei hij, een nieuwe sigaret aanstekend. „Dat heb ik niet. Ik bezit geen ander talent. Zonder muziek is het leven mc niets waard." Zijn grijze ogen .bleven rusten op het haar van dc jonge vrouw cn dc scheiding die er door liep, hij merkte hoeveel aandacht ze aan zijn woorden schonk cn met hoeveel intense belangstelling ze luisterde. Er is toch altijd zoveel mu ziek in de wereld, die door an deren gemaakt wordt", zei Olga. „Daar kun je naar luisteren." „Over het algemeen heb ik het land aan muziek van anderen. Soms neem ik 's nachst mijn viool en probeer te spelen en als het niet lukt, sla ik er woedend op." Hij lachte bitter. „Dat zijn de wanklanken die er door een gek uitgehaald worden.dat hoef je me niet te zeggen." Olga kreeg een'kleur. Hij gaf haar de eenvoudige verklaring van wat haar waarom wist ze niet zoveel vrees had aange jaagd. Ze dacht aan wat Fina de avond van haar aankomst ge zegd had: ..Dat. doet hij als hij gedronken heeft." En toch had ze hem nooit an ders dan een enkele keer een cocktail zien drinken. Hij maakte allerminst de indruk van een dronkaard „Vergeef me deze oninteres sante uitweiding", zei hij, de viool weer in de kist leggend. „Ik wil de je wat afleiden en heb het tegenovergestelde resultaat be reikt." Hij drek in elkaar in zijn stoel en kneep zijn handen zo vast in elkaar dat de gewrichten kraak ten. Tussen zijn oogharen lieten zijn grijze ogen de jonge vrouw geen seconde los. ,.Ik zou wel eens willen weten hoe jij over me denkt." Olga schrok. „Hoe lk over je denk? Over jou?" herhaalde ze. Hij lachte. „Daar heb je 't al weer, met een zijn je zenuwen in de war. Je bent veel te gevoelig. Maar lk zal je niet meer plagen. Houd je opinie over mij maar voor je..." Op dat moment ratelde de tele foon. Hij nam de hoorn van de haak en Olga moest er aan den ken, dat hij op deze zelfde plek 's avonds opbelde voor „de tien minuten per telefoon met de Boze Ogen". Ze zag het toneeltje voor zich: hij alleen in de kamer, dicht bij de radiator, geplaagd door zijn sombere herinneringen, zoekend naar een middel om zijn wrok tegen de hele mensheid te luchten.... Misschien had hij in diezelfde stoel gezeten toen hij die list uitdacht om haar naar het museum te lokken.... naar de dood „Een ramp die me bijna tot moord heeft gedreven." Ze wendde haar hoofd af, op dat Xavier niet zou zien dat haar ogen vol tranen stonden. Het vragen-en-antwoordenspel door de telefoon had niet lakonieker kunnen zijn. „Ja." .Goed...." „Hartelijk dank." „Afgesproken." Hij hing de hoorn op en kwam weer naar haar toe. „Het was je vriendje uit de wolken die je zo sympathiek schijnt te vinden, Dick Wyne." „Dick?" Ze moest denken aan de ver dwenen, door hem ondertekende brief. „Het schijnt dat hare hoogheid de gravin ons heeft uitgenodigd vanavond bij haar te komen thee drinken. Ons tweeën. De heer en mevrouw Lezcano. Ik denk dat ze met de familie van haar aan staande schoondochter kennis wil maken. We zullen er wel heen moeten gaen." Hij glimlachte, maar zijn vrien delijke houding was alweer ver dwenen. Hij was weer de som bere Xavier van altijd met de boze ogen en de schampere glim lach. Hij keek op zijn horloge. „Je gaat er zeker mee akkoord? Dan zullen we dus samen gaan. Je hebt nog tijd genoeg om je in een schoonheid te verandeien. Je moet zorgen dat je er Hyper-ele gant uitziet. Ok wil trots zijn op mijn.... vrouw." Olga bloosde. „Maar. ik voel er niets voor om daar thee te gaan drinken," pro testeerde ze. „Ik ook niet, kleintje. Maar ik heb beloofd dat we zouden ko men. En het zal je goed doen eens uit te gaan en eens in een andere omgeving te komen en koekjes te knabbelen en naar ge- rafineerde leugens te luisteren." „Maar „Je bent mijn vrouw en ik heb de invitatie voor jou geaccep teerd," schertste hij. Zijn grapje had geen succes. Olga stond met verstijfde benen op, ze had de moed niet om te discussieren. Hij zou wel gelijk hebben. Ze moest uitgaan, men sen ontmoetenZe moest voor enkele uren nog de rol spelen van zijn vrouw (Wordt vervolgd.) In Driewegen begroette het heer G. YV. van Heuvelen, olkslied en twee coupletten van het Wilhelmus hadden gezongen, onderhield mr. Rijpstra zich met het waarnemend hoofd der Chr. school en dankte de kinderen voor de hem toegezongen liede ren. Om half drie vond in de raads zaal in tegenwoordigheid Van talrijke genodigden en een stampvolle publieke tribune de plechtige installatie plaats van mr. H. Rijpstra als burgemeester van Terneuzen. Onder de aanwezigen merkten we op verscheidene burgemees ters van omliggende gemeenten, de Protestantse en R. K.-geesté- Itjkheid. het gemeentebestuur van Smilde, familie van mr. Rijp stra, vertegenwoordigers van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen, gemeenteamb tenaren en hoofden van dienst. Loco-burgemeester M. de Vos feliciteerde de familie van mr. Rijpstra met diens eervolle be noeming en heette de aanwezi gen welkom. Mr. Rijpstra werd hierop met zijn echtgenote en beide kinderen binnengeleid door de commissie van ontvangst bestaande uit de beide raadsleden mevr. E. DoornsOrtelee en de heer P. Fijn van Draat. Mej. J. Mechielsen, steno-ty piste in dienst der gemeente bood mevr. Rijpstra -Knook bij het betreden der raadszaal bloemen aan. De heer De Vos sprak hierna de volgende rede uit: REDE WETHOUDER 51. DE VOS Hooggeachte heer Rijpstra, Het zij mij, alvorens U als bur gemeester dezer gem'eente te in stalleren, vergund enkele woor den tot U te richten. In de eerste plaats wil ik dan U, mevrouw uw echtgenote en uw kinderen, namens het ge meentebestuur en namens de be volking van onze stad hartelijk welkom heten. Ik feliciteer U daarbij van har te met Uw eervolle benoeming tot burgemeester van deze ge meente en spreek de hoop uit, dat U hier vele jaren in het be lang van de gemeente en tot vol doening van Uzelf, werkzaam zult mogen zijn. Ofschoon ik aanneem, dat U wel al getracht zult hebben wat wnd, hoofd der Chr. school, (le mr. Rijpstra en zijn familie. Hierdoor ontstond een infen- s;ef scheepvaartverkeer en kon de haven tot grote ontwikkeling worden gebracht. De Terneuzen- se haven behoorde eertijds tot de belangrijkste van ons land, doch leidt nu ai enige decennia, onder meer als gevolg van buitenland se maatregelen, een kwijnend be staan. Toch is echter de haven en alles wat daarmee verband houdt, nog altijd een der hoofd peilers van het Terneuzense economische leven. Verbetering en uitbreiding van de haven en deszelfs installaties, alsmede van de beheer- en ex ploitatievorm, zal daarom ook in de komende tijd de voortdurende aandacht van het gemeentebe stuur moeten hebben. Op het grondgebied van Ter neuzen en in wijder verband in de kanaalzone waarvan onze stad deel uitmaakt, zijn belangrijke industrieën gevestigd. Pogingen om nieuwe indu strieën aan te trekken hebben de laatste jaren nog geen overwel digende resultaten opgeleverd. In het bijzonder h«t Nederlands? bedrijfsleven heeft voor deze streek, waarschijnlijk vanwege de geïsoleerde ligging, nog im mer weinig belangstelling aan dc dag gelegd. Do meeste vestigin gen zijn dan ook door buitenland se investeringen tot stand geko men of uit de streek zelf opge komen. Overigens zijn verschillende bedrijven in vergelijking met enige jaren geleden aanzienlijk uitgebreid en er wordt wel eens vergeten, dat dit even belangrijk is als de vestiging van nieuwe bedrijven. Het zal U wel al bekend zijn. dat Terneuzen vorig jaar werd aangewezen ais ontwikkelings kern en hoewel men zich daar van geen overdreven voorstellin gen moet maken, mag toch wel worden aangenomen, dat de ves tigingsfactoren daardoor 'tvat gunstiger zijn geworden. Een groot deel van onze bevol king is voorts werkzaam in de dienstensector. Belangrijke dien sten zijn hier gevestigd cn een uitgebreid cn gemoderniseerd middenstandsapparaat staat Hen dienste van de bevolking der fle- hele streek. Tenslotte vormt ook de land bouw in deze gemeente nog dien element van betekenis. Zoals uit deze wel zeer korte opsomming blijkt is het Terntiu- MOLKNBOUYV Y'ERONGELUl Dinsdagmiddag kwart over twee is op aan het einde van d boulevard in Amstcrd: jarige molenbouwer horst uit Zoetermee werkzaamheden op ee bouw zijnde molen vt meter hoogte in een -bouwput gevallen. De op slag dood. GASVEBGIFTIGINI TWEE SLACHTOt 'l'oen dinsdag voor vader van de bewoonsti perceel aan de Willem in Leiden op herhaald I werd opengedaan, wat hij zijn zoon, die bij aa de woning tot dc o kwam. dat zijn echtge zoontje van twee jaar i by van vier maanden bedwelmd op de v'oc keuken lagen. Onmidde de politie gewaarsch constateerde, dat de ten bij de moeder en reeds waren geweken, jarig zoontje werd ove naar het academisch waar zijn toestand zorgwekkend is. SLA DOOKGEDF Dinsdag zijn 200.00u sla op de Venlose veilin; gedraaid, omdat zij de prijs van vier cent pc konden halen. Ook 15. nazie kon de vastgeste mumprijs van 7,5 cent niet opbrengen. Deze draaide groente wordt veevoeder bestemd, ind althans belangstelling anders als bemesting land verspreid. De ex de grote aanvoeren bodem in Duitsland en portlanden. GROENTEPRIJZ! PER TELEFOO Het teleloonnet van uitgebreid met nummer men slechts behoeft om aan de weet te kot prijzen er die dag vc- langrijkste groenten aar Venlose groentenveilin gemaakt. Bij deze servic begrepen mededelingen paalde ziekten of aant van gewassen, die accuu getreden, en aanwijzi trent de bestrijding Telefoonnummer 6030 diend door de waarsc dienst van de Venlose voor groententeelt, een automatisch tele woordapparaat gebruik BELLO OP EEN VOE Dinsdagavond votee gemeenteraad van Ber -crediet- van--/3.067, 'de oude locomotief van gere Berger tram Bello naar Bergen en als monument op stuk te plaatsen. Bell< plaatsje krijgen op nen voetstuk nabij dorpsplein, dat in aai de plaats, waar eens emplacement lag. Het „Bello", die op het een remise te Hc gratis naar Bergen Het raadsbesluit algemene stemmen aa nadat een der raads niet tegen wilde stem had verlaten. Aantal luisteraars Op 1 mei 1960 bedrc tal geregistreerde rad toestellen 2.636.81 2.631.780 op 1 april zelfde tijdvak steeg aangegeven telcvisif van 648.802 tot 660.92: mei 668.940). In mei 1960 waren aangeslotenen op het roepnet tegen 487.707 1960. Jongeman vero wegens inrijden c De rechtbank te heeft gisterochtend gereedschapsmaker J uit Loenersloot, die ri van dit jaar tot t' met zijn auto op enig* agenten was ingereden dceld tot een jaar straf waarvan vier voorwaardelijk en aftrel voorarrest met een drie jaar en onder ling van de recla rechtbank achtte in tot de officier van wegens poging tot derhalf jaar met aLi eist, bewezen dat De schuldig gemaakt aan met enig misdrijf tegei gericht. De jongeman, die was veroordeeld, holst van de nacht januari j.l. met zijn zende vaart over de dat tijdstip vrij drukl wendijk in Amsterdam cn geen gehoor gegev stopteken van de reed met onverminde heid recht op de agent op het laatste moment kondon redden door springen. De volgendp geerde de verdachte stopteken van een die toevallig van he van de nacht tevoren te was en de jonge aanhouden. Ook moest snel opzij spri: was hij omver gered

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2