CETALAC Conjunctuurbeweging versneld Binnenlands nieuws Eric de Noorman - De onwillige held Perscommentaar op de topconferentie te Parijs RECHTSZAKEN aldus jaarverslag verbond van nederlandsche werkgevers van Ceta Beyer amerikaans proefalarm Maal zelf uw koffie, direct voor het zet ten. Dat is de beste manier. De bijzonde re kwaliteit van Douwe Egberts koffie komt daardoor het best tot haar recht. Douwe Egberts stelt twee verschillende koffiemolens beschikbaar De speciale D-E wandkoffiemolen met het onverslijtbare maalwerk. 1500 pnt. De nieuwe electrische D-E molen met de veilige sterke motor (220 V of 127 V; dit a.u.b. duidelijk opgeven) 3000 pnt. Op elk pak koffie en potje Moccona 10 punten Op elk pakje thee en doosje theezakjes 4 punten. KOfljt. ,.Nu in februari 1960, schrij vend over de ontwikkeling in '59, moeten wij constateren dat onze gunstige verwachtingen zelfs nog zijn overtroffen. Thans is er weer een algemene expansie drang, nationaal en internatio naal, met slechts uitzonderingen voor enkele bedrijfstakken die een afwijkende gang van zaken vertonen. De openbare discussie gaat in hoofdzaak over de vraag wan neer het juiste tijdstip zal zijn aangebroken om de dreigende inflatie te breidelen. Nog kortge leden waren wij op het diepte punt van de neergang, thans zijn wij weer een eind gevorderd op de weg omhoog. De vraag is al leen maar of wij mogen spreken van een „superhoogconjunctuur'', zoals de toenmalige minister van Economische Zaken de situatie in 1956 betitelde". Aldus constateert het Verbond van Nederlandsche Werkgevers in zijn jaarverslag 1959, dat opent met een herdenking van de heer T. J. Twijnstra, die op 22 april 1959 in Amsterdam is overleden. „Hij heeft het verbond van september 1948 tot aan zijn dood op vastberaden wijze ge leid. Het verbond is hem grote dank verschuldigd". Het verslag vervolgt: 1. De ontwikkeling lijkt te bevestigen wat de huidige minis ter van Economische Zaken en een lid van de Eerste Kamer on_ Prins Filips van België gedoopt Prins Filips, de zoon van prin ses Paola en prins Albert van België, is dinsdag plechtig ge doopt in de koninklijke kerk van Sint-Jaak op Koudenberg in Brussel. Het plechtig doopsel werd toegediend door mgr. Sue- nens, hulpbisschop cn vertegen woordiger van de kardinaal aartsbisschop van Mechelen. Prins Filips ontving reeds de dag na zijn geboorte, op 16 april, het doopsel tijdens een intieme plechtigheid in het kasteel Bel vedere, de residentie van het prinselijke paar. De ceremonie in de St.-Jaak kerk bestond uit verdere zegeningen en gebeden. Behalve de ouders woonden de peetouders van prins Filips, ko ning Leopold en prinses Luisa Ruffo di Calabria (de moeder van prinses Paola), koning Bou- dewijn en de overige leden van de Belgische koninklijke familie de plechtigheid bij. Communistisch kustgeschut hervat beschieting van Quemoy Het nationalistisch-Chinese ministerie van Landsverdediging heeft medegedeeld dat het com munistische kustgeschut dins dagochtend vroeg 56 granaten op de stellingen der nationalis ten op het eiland Quemoy heeft afgevuurd. Het ministerie acht dit feit „belangrijk", omdat de commu nistische artillerie in de afgelo pen maanden vrijwel niet in actie is geweest Aanvaring op de Noordzee Op de Noordzee zijn gister nacht twee schepen in een dichte mist, op ongeveer 35 mijl ten noordwesten van IJ.muiden met elkaar in aanvaring ge komen. Het waren de Franse treiler „Maria Helena" en het Liberiaanse vrachtschip „Mi chael A" 2S66 tonDe Libe riaan meldde geen schade en vervolgde de reis. De schipper van de treiler liet aan radio Scheveningen weten dat men niet in onmiddellijk gevaar verkeerde. Radio Scheveningen stelde gedurende de gehele nacht het noodverkeer in, maar de treiler liet zich ondanks herhaalde oproepen van het kuststation niet meer horen. Gistermorgen vroeg is het noodverkeer opgeheven waarbij aangenomen werd dat de „Ma ria Helena" de reis naar Frank rijk heeft voortgezet. JONGEN VERDRONKEN Maandagmiddag kwart over 4 is de 10-jarige Frans Kriger te Amsterdam bij het hengelen naar een dood visje in het water van de Amstel geraakt en verdron ken. Na enige uren dreggen slaagde men er in het stoffelijk overschot van de jongen uit het water op te halen. langs opmerkten namelijk, dat de conjunctuurbeweging is ver sneld. Wij zouden het ook zo kunnen zeggen: De conjunctuur golven hebben niet alleen een kleinere amplitude maar ook een kleinere golflengte gekregen. 2. In 1955-56 is er wel het een en ander misgegaan. Laten wij daarom thans trachten profijt te trekken uit de lessen van het verleden en vooral er op uit zijn een herhaling van toen gemaakte fouten te voorkomen. Want ook al geloven wij niet in 'n volledige uitschakeling van de conjunc tuurbeweging, wij zijn van me- (Adv.) Verf met gemak en... ning, dat ervaring en wetenschap ons middelen in handen hebben gegeven, die ons in staat stellen inflatoire en deflatoire storingen tot het uiterste te beperken. Een zo regelmatig mogelijk verlopen de conjunctuur is een voorwaar de voor een gezonde structurele expansie. Daarom betekent het kennen van die middelen de ver plichting tot het gebruiken er van, aldus het verslag. Het economische gebeuren in 1959 neemt een belangrijke plaats in het meer dan 100 pagina's tellende verslag van het verbond in. Zo worden besproken: de on dernemers en de conjunctuur, in ternationalisatie van onderne mers activiteiten, consequenties voor het sociaal-economische be leid, het prijsbeleid, het kartel- beleid, de fiscale politiek, de so ciaal economische raad en pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisa tie, het handelspolitiek beleid, de Benelux, de Europese economi sche integratie, de ontwikke lingsgebieden, de energievraag stukken, enz. I De Britse niet-communistische ochtendbladen van dinsdag keur den de scherpe kritiek van Chroesjtsjef op Amerika af en stelden de Russische leider ver antwoordelijk voor een eventueel mislukken van de topconferentie. De bladen, die aanvankelijk ontstemming te kennen gaven over het spionage-incident, geven thans van sympathie voor de Amerikanen blijk. Het Britse blad „The Times" (onafhankelijk) keurt de hou ding van Chroesjtsjef ten scherp ste at. „Hij moet weten, dat de wereld zijn houding verbijsterend en afkeuringswaardig zal vin den. Een topconferentie, wil zij enige zin hebben, moet geheim en verzoenend zijn", aldus dit blad, dat van oordeel is dat de Russen Amerika een ultimatum van het vernederendste soort hebben gesteld. Het blad acht het mogelijk, dat de Russen van oor deel zijn dat het tijdverspillen is met Eisenhower te onderhande len, gezien zijn geslonken gezag en het aflopen van zijn ambtspe riode. Mogelijk ook stond Chroesj tsjef onder druk van critici in de Sowjet-Unie en in andere com munistische landen. De liberale „Guardian" meent, dat slechts een ommekeer in de Russische houding de conferen tie nog kan redden. Als de koude oorlog wordt hervat is het de schuld van de Russen, want zij hebben een ultimatum gesteld, dat geen soevereine staat kan aanvaarden, aldus het blad, dat de houding van Eisenhower op de openingsvergadering „zo ver zoenend mogelijk" noemt. Amerikaanse perscommentaren De Washington Post schreef dat Chroesjtsjefs gedrag op de topconferentie even provocerend is al het geval met het spionage- vliegtuig. Het blad meent dat er veel reden tot teleurstelling is, maar geen reden tot wanhoop. De New York Times meent, dat Chroesjtsjef tot elke prijs de conferentie wil torpederen. De New York Herald Tribune vindt Eisenhowers mededeling over de schorsing van de spiona- gevluchten een grote diplomatie ke overwinning voor Chroesj tsjef. Het Franse blad Le Figaro schrijft dat de zaak een goede kant kan hebben doordat de Wes telijke solidariteit verstevigd wordt. De gehele niet-communis- tische pers in Frankrijk vindt de Russische premier te ver gaan. Reacties in Rusland „Van ganser harte bedankt, kameraad Chroesjtsjef. Zo moet men tot de imperialisten spre ken, die alle grenzen overschre den hebben". Dit was volgens radio-Moskou het hoofdthema op de „spontane vergaderingen", die in heel Rus land gehouden werden, nadat de verklaring van Chroesjtsjef be kend was geworden. Het radiostation meldde voorts dat verschillende personen „het onbeschaamde gedrag van de Amerikaanse leiders" voor de ra dio hebben veroordeeld. Het Amerikaanse departe ment van Defensie heeft mee- :edec'.d, dat de minister van Defensie Thomas Gates, die mep Eisenhower in Parijs is, enkele uren voor het begin van de topconferentie een paraatheids oefening voor alle Amerikaanse strijdkrachten, waar ook ter wereld, heeft gelast „om de verbindingen te controleren". Op het departement wilde ,men niet zeggen, waarom het proefaiarm juist op dat moment werd gegeven. Het bevel van minister Gates was in algemene termen vervat en het werd aan de stafchefs in Washington overgelaten de juiste vorm van de oefening te bepalen. Men had de oefening geheim willen houden, maar zij werd bekend doordat enkele bevelhebbers in de Ver. Staten televisie, radio en politie in schakelden om militairen van verlof terug te roepen. Zelfs de voorlichtingsdienst van het departement werd aanvankelijk niet van het proefaiarm op de hoogte gesteld. Een woordvoerder van het leger in Washington heeft ge zegd dat er geen personeel voor sleutelposities op zijn post is geroeperfl Het is telefoni Lh gelast zich ter beschikking te houden. De strategische lucht macht heeft, naar gemeld wordt, op enkele bases extra bemanningen voor bommen werpers laten aanrukken. (Adv.) «WOjgj AUTOBEZITTER ONDERHANDELDE OVER KOOP VAN EIGEN WAGEN De eigenaar van een personenauto heeft maandagavond op de Amsterdamse auto markt aan het Station plein geruime tijd over de koop van zijn eigen auto staan onderhande len met twee mannc-n, die de wagen even te voren hadden gestolen op de Amstelveenseweg. Beide dieven boden de auto te koop aan voor 2300 en om tijd te win nen teneinde de politie te kunnen waarschu wen, ging de eigenaar uitvoerig in Op de na delen van zijn eigen wagen, terwijl de ande ren in rijke bewoordin gen de degelijkheid van de auto roemden. Hier over wond de eigenaar zich dermate op dat hij een gegeven moment zijn zelfbeheersing ver loor en een der mannen een klap in het gezicht gaf. Beide mannen be speurden onraad en na men de vlucht. De poli tie heeft ze nog niet kunnen vinden. ZWARE ONTPLOFFING IN MEUBELFABRIEK Gistermorgen om streeks half twaalf heeft zich in de meubel fabriek Verhoeven te Waalre een zware ont ploffing voorgedaan, waardoor vier personen ernstig en tien personen licht werden gewond. Het gebouw van de lak- spuiterij van de fabriek, waar de ontploffing ge beurde, is geheel ver nield. Drie aangrenzen de gebouwen werden zwaar beschadigd. De vier ernstig ge wonde personen zijn P. E. uit Zeelst, C. van B. uit Eindhoven, A. V. uit Eindhoven en J. H. uit Valkenswaard. Zij zijn naar het St. Jozef zie kenhuis in Eindhoven overgebracht. Dc oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. Er was een be gin van brand, die het personeel trachtte te blussen, toen de ont ploffing zich voordeed. De brandweer uit Waal re heeft de brand ge blust. Het onderzoek naar de oorzaak is nog gaande. Dedemsvaart bestreed het vuur energiek, geassisteerd door de brandweren uit Hardenberg, Om men en Zuidwolde. Men slaagde erin het aan het magazijn gren. zende kantoorgebouw te behou- POSTORDERBEDRIJF UITGEBRAND In een uur tijds is dinsdagmid dag het postorderbedrijf Weh- kamps's Fabriekskantoor N.V. in Dedemsvaart totaal door brand den'. waardoor de volledige ad- verwoest, waarbij voor miljoenen ministratie bleef gespaard guldens aan verbruiksgoederen, De schade voor het bedrijf voornamelijk textiel, confectie en 2P Hf de ^Boenen. huishoudelijke goederen, verloren N.V. was tegen biandscha- ging. De brand ontstond om vijf mi de verzekerd. nuten over twaalf, juist nadat het 315 man tellende personeel het magazijn had verlaten om te gaan lunchen. De brandweer uit TREINBOTSING De laatste personentrein uit Bergen op Zoom naar Vlis- r.lngen is (maandagavond om streeks half twaa.V op een stilstaand treinstel gereden. De machinist, de heer I. C. Kreb- beks uit Roosendaal werd gewond en naar een ziekenhuis overgebracht. Geen der rei zigers liep verwondingen op. De treinstellen werden beschadigd doch ontspoorden niet. FABRIEK AFGEBRAND Een hevige uitslaande brand heeft gistermorgen de papierwa- renfabriek van A. Dekker Pzn aan de Weverstraat te Wormer- veer volkomen in de as gelegd. Omwonenden werden om half 5 wakker van een hevige ontplof fing. Waarschijnlijk sprong toen een vat met een benzineprepa raat dat gebruikt wordt bij het 55. Het wordt werkelijk een groot feest met veel eten en veel drinken, zoals Svein gehoopt heeft Van heinde en verre komt hef volk, dat zolang onder Agars re giem geleefd heeft om de terugge keerde Artor zijn hulde te beto nen. En Artor toont een goed en gul vorst te zijn. De mannen van Tristan velen van hen edelen krjjgen hun bezittingen terug. Tristan zelf worden uitgestrekte landerijen geschonken, buiten de gebieden, die hem wegens zijn ge boorte toekomen. De overige vo gelvrijen, horigen en slaven krij gen een huisje met een stuk grond om te bebouwen. Zo is er voor al len reden tot vreugde en tevreden heid. Artor is dan ook wel ver baasd, als hij Tristan, die een be zoek heeft gebracht aan zijn oude tehuis, na enkele dagen reeds te rugziet. „Zij t ge niet tevreden met uw bezit?" vraagt de koning van Wa les, als hij Tristans peinzende ge zicht ziet. „Dat is het niet", geeft de vogel vrije ten antwoord, terwijl hij op Eric toetreedt. „Weliswaar is mijn burcht in verval geraakt en zijn de akkers overwoekerd, maar dat kan alleen maar een aansporing zijn de ploeg erin te zetten. Nee, ik kom terug, omdat mij iets niet bevalt.. Ik zou goed willen ma ken, dat ik de koning der Noren zo onbillijk behandeld heb. Dat ik vol wantrouwen was, terwijl hij een voorbeeld voor ons allen was. Want was hij niet gekomen, dan leefden we nog als opgejaagd wild in de wouden..." Hij zwijgt even en vervolgt dan: „Ik wil u een jaar lang dienen, heer Koning, pas daarna zal ik met een gerust hart terug kunnen keren naar mijn burcht". „Een nobel voorstel!" roept Ar tor uit. en aangezien het duidelijk is, dat Tristan toch niet op dit idee terug wil kchnen, stemt Eric ermee in „Dan is alles zo prachtig gere geld", zegt Artor, Erics hand grij pend. „Graag had ik u nog hier in mijn land als gast gehouden, maar ik weet uw verlangen naar Noor wegen terug te keren. Ik heb mijn mannen opdracht gegeven spoed te betrachten met de uitrusting van de boot en mijn beste krijgers zullen u vergezellen. Zo ge nog wensen hebt..." „Mjjn grootste wens hebt ge ver vuld", zegt Eric hartelijk. „Een schip met bemanning voor de vaart naar Noorwegen. Mijn twee de wens... eh... dat we elkaar weer zullen zien, Artor vriend". Ook deze wens zal in vervulling gaan... Maar dat is een ander ver haal. schoonmaken van cle drukpersen. Als gevolg van deze ontploffing sloeg een deel van het dak weg en kregen de vlammen vrij spel. Toen de Wormerveerse brand weer met groot materiaal ver scheen, sloegen de vlammen naar alle kanten uit het bedrijfspand en viel aan redding niet meer te denken. De brandweer bepaalde zich in hoofdzaak tot het nathou den van de omringende wonin gen. De schade, die door verzeke ring wordt gedekt.- wordt op vier a vijf ton geschat. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. VRIJSPRAAK IN DE ZAAK „MAGERE JOSJE" Het gerechtshof te Amsterdam heeft dinsdagochtend, vervroegd uitspraak doende, de echtgenoot van „Magere Josje", de 42-jarige fabrieksarbeider G. A. J. A. S. uit de hoofdstad, bijgenaamd „Joop", vrijgesproken. Deze S. was op 8 december 1959 na een eis van twaalf jaar met aftrek wegens doodslag, door de rechtbank terzake van zware mishandeling de dood ten gevolge hebbende van zijn 34- jarige echtgenote, begaan op zondagmorgen 11 augustus 1957 in het souterrain van een per ceel aan de Oude Zijds Voorburg wal, tot tien jaar met aftrek ver oordeeld. In hoger beroep had de procureur-generaal daarvoor acht jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. Het hof achtte het S. ten laste gelegde niet bewezen en sprak hem deswege vrij. De voorlopige hechtenis (sedert medio april 1959) werd opgeheven; het hof gal bevel tot onmiddellijke in vrijheidstelling. „Edelachtbare heren ik dank u" stamelde de man, die daarna snikkend werd weggeleid. Zijn raadsman, mr. H. G. Th. Kfeune, had zowel voor de rechtbank als voor het hol vrijspraak gepleit Woensdag 18 mei 1960 16e jaargang ne. 4986

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5