Uit de Provincie CETALAC Chroesjtsjef tot de .„man op straat DE TOPCONFERENTIE Advies van de S.E.R. over herziening van bepaalde pensioenbedragen De iniddenstandsnota Kredieten aan Particulieren NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ SAS VAN GENT. Verf met gemat en... Elke dag heeft zijn geheim SLUISKIL. VOGELWAARDE. ZWITSERS VERKEERSVLIEGTUIG MET 12 INZITTENDEN VERONGELUKT De Sociaal-Economische Raa<l heeft de staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid, desgevraagd, geadviseerd de compensatie voor de huurverho ging voor de gehuwde bejaarden die een uitkering ontvangen krachtens de A.O.W., vast te stellen op honderd twintig gulden per jaar. De raad beveelt verder aan de compensatie voor de huurverho ging voor de bejaarden die recht hebben op de ongehuwden uit kering te bepalen op honderd-acht gulden. Voorts beveelt de S.E.R. de staatssecretaris aan de com pensatie voor de huurverhoging voor de weduwen met kinderen vast te stellen op honderd-twintig gulden per jaar en voor de we duwen zonder kinderen op hon derd-acht gulden per jaar. De raad gaat akkoord met het denkbeeld van de staatssecreta ris, neergelegd in een ontwerp- algemene maatregel van bestuur tot verhoging van deze pensioen bedragen, om de compensatie voor de melkprijsverhoging voor gehuwde bejaarden te bepalen op acht gulden per jaar en voor de ongehuwde bejaarden op vier gulden per jaar. Tenslotte stemt de S.E.R. ermede in dat de staatssecretaris van plan is de pensioenbedragen voor de volle wezen niet voor een bijzondere verhoging in aanmerking te laten komen, doch deze bedragen vast te stellen op grond van het in dexcijfer, zodat zij, uitgaande van een geschat indexcijfers per 30 april 1960 van 205, zullen wor den: voor volle wezen jonger dan Hen jaar, afgerond, vierhonderd- tachtig gulden per jaar, voor •volle wezen van tien tot zestien jaar, afgerond, zevenhonderd twintig guldon per jaar en ten- jslotte voor volle wezen van zes- Hen tot zevenentwintig jaar, af gerond, negenhonderd-achten veertig gulden per jaar. De Sociaal-Economische Raad heeft zijn advies vastgesteld in He besloten vergadering van vrij dag 13 dezer. Het is thans voor publikatie vrijgegeven. De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid had bij orief van 4 maart 1.1. aan de raad advies gevraagd over deze materie en verzocht hem dit, in dien mogelijk, voor 15 april 1960 te doen toekomen. In zijn brief deelde de staatssecretaris mede 'dat hij de Sociale Verzekerings bank reeds had verzocht, te be- Sftinen met april 1960, de maan delijkse pensioenuitkeringen bij wijze van voorschot te verhogen. De bedragen waren zodanig ge. kozen dat op geen enkele wijze op het door de S,E.R. uit te bren gen advies zou worden vooruit gelopen. De Sociaal-Economische Raad heeft voor het vaststellen van zijn advies gebruik gemaakt van de steekproef van één op dertig uit de gegevens van de woning telling 1956 van het Centraal bu reau voor de Statistiek. Deze ge gevens waren op korte termijn beschikbaar. Op grond van die gegevens is de S.E.R. gekomen tot de in zijn advies vermelde be dragen. Indien overigens, aldus het ad vies van de S.E.R., de gegevens en de schattingen vermeld in de toelichting op het ontwerp-alge- mene maatregel van bestuur van de staatssecretaris worden ge handhaafd, dan kunnen de nieu we pensioenbedragen volgens de S.E.R. worden berekend op 1122 per jaar voor ongehuwde bejaar den en op 1764 per jaar voor gehuwde bejaarden. (In het ont werp van een algemene maatre gel van bestuur waren deze be dragen becijferd op resp. 1086 en ƒ1740.) De S.E.R. tekent bij deze door hem genoemde bedragen aan, dat ze slechts voorlopig zijn. Zij zijn gebaseerd op schattingen van de indexcijfers van de lonen per 31 maart 1960 en per 1 april 1960. De werkelijke indexcijfers op deze data zullen de grondslag vormen voor de definitieve vast stelling van de pensioenbedra gen. Wat de pensioenen van de we duwen met en zonder kinderen betreft (die volgens het advies van de S.E.R. verhoogd zouden moeten worden met resp. 120 per jaar en met ƒ108 per jaar) merkt de S.E.R. op dat, bij hand having van de overige gegevens en schattingen, het pensioen voor een weduwe met kinderen 2172 per jaar en dat voor een wedu we zonder kinderen 1494 per jaar zou moeten worden. Ook van deze bedragen geldt, aldus j de S.E.R., dat zij een voorlopig i karakter hebben. (In het ont- werp van een algemene maat- j regel van bestuur waren deze bedragen becijferd op resp. ƒ2148 en ƒ1458 per jaar). Een gevolg van het advies van de raad ten aanzien van de com pensatie voor de huurverhoging zal voorts zijn dat, anders dan in het ontwerp van een algemene maatregel van bestuur, bij de verhoging van de pensioenbedra- gen voor weduwen met kinderen j art. 21, vijfde lid van de algeme ne weduwen- en wezenwet dient te worden toegepast, omdat de naar het oordeel van de S.E.R. noodzakelijke verhoging niet wordt verkregen indien zij uit sluitend wordt gebaseerd op de stijging van het indexcijfer van de lonen. Tenslotte deelt de raad in zijn advies mede dat de uitkeringen krachtens de A.O.W. met circa 103 miljoen gulden zouden stij gen als de pensioenbedragen werden verhoogd op basis van het ontwerp van een algemene maatregel van bestuur en met ongeveer 129 miljoen als het advies van de S.E.R. wordt ge volgd. De stijging van de uitke ringen krachtens de A.W.W. be draagt op jaarbasis resp. 15 mil joen gulden en 18 miljoen gul- den. De premieontvangsten zullen, naar de S.E.R. meent, waar schijnlijk niet in gelijke mate toe nemen als de uitkeringen. Het achterblijven van de premieont vangsten zal, volgens de S.E.R., echter niet zo groot zijn dat het ouderdomsfonds in betekenende mate zal worden aangetast. iSSS Praatje met voorbijgangers en journalisten De Sowjetrussische premier Chroesjtsjef, die rond een uur of negen gisterochtend uit de Rus sische ambassade te Parijs naar buiten kwam, heeft daar op straat voor de vuist weg een praatje met voorbijgangers en journalisten gehouden. Maar schalk Rodion Malinofsky, zijn minister van Defensie, en Andrei Gromyko, zijn ^minister van Bui tenlandse Zaken, waren bij hem, met twee tolken. Chroesjtsjef deed heel gemoedelijk maar her haalde zijn verklaring van maan dag, dat wanneer de Verenigde Staten niet toegaven dat zij agressie tegen de Sowjet-Unie hadden gepleegd door het zen den van de U-2 boven Rusland, de Russen naar huis terug zouden gaan. Op de vraag, of hij het plan had president Eisenhower te spreken zei Chroesjtsjef: „Het zal mij een genoegen zijn wan neer de president dat wil". De Ver. Staten moesten echter, zo TWEEDE KAMER. De Tweede 'rvimer heeft gister middag de behandeling van de nuddeostandsiK ia 1959 voortge zet. De staatssecretaris van Econo mische Zaken, de heer Veld kamp, vervolgde zijn donderdag afgebroken rede ter beantwoor ding van de in eerste termijn door negen leden gehouden rede voeringen. Hij gaat allereerst nog nader in op het beginsel van de gelijkheid van kansen. Of de overheid - in haar beleid ervan moet uitgaan, dat het midden- en kleinbedrijf preferentie ge niet, zegt spr. zeer de vraag te achten. De overheid moet opko men voor rechtszekerheid en rechtsgelijkheid. Vooralsnog is het naar zijn mening voldoende en voor een gezonde ontwikkeling van het midden- en kleinbedrijf ook voor alsnog het meest juist, wanneer in het gehele regeringsbeleid met de bijzondere structuur en de belangen van het midden- en kleinbedrijf rekening wordt ge houden en daarbij de toetssteen van het bevorderen van gelijke kansen wordt gehanteerd. Spreker verklaart in'de mid denstandswetgeving primair te zien een structuurpolitiek instru ment dat gehanteerd moet wor den óm in het economisch ver keer voor het midden, en klein bedrijf zoveel mogelijk gelijke mededingingsverhoudingen te brengen. Vervolgens komt hij te spre ken over de mededingingsproble- matiek, de consumentenproble men en de bedrijfsorganisatie. Hij Is het er mee eens, dat de tijd rijp lijkt om een algemene regeling tegen oneerlijke concur rentie eens grondig onder ogen te zien. Met de heer Reehorst is spre ker het eens, dat de positie van de consument grote aandacht vraagt. Enerzijds is de invloed van de individuele consument kleiner geworden en anderzijds groter geworden. De consument blijkt in veel opzichten te zijn uitgeschakeld. Het is z.i. van het grootste be lang, dat ook die branches in het midden, en kleinbedrijf, die zich nog niet publiekrechtelijk heb ben georganiseerd, daartoe als nog zullen komen. Over de pro blematiek in de ambachtsbran che heeft hij overleg geopend met zijn ambtgenoot van Alge mene Zaken. Spreker wijst er overigens op, dat de verdere uit bouw van de P.B.O.'s in de eer ste plaats een zaak is van de pri vaatrechtelijke organisaties. Hij herinnert eraan, dat de delegatie van ontheffingen als bedoeld in de vestigingswet be drijven 1954 voor de vestigings- besluiten, die vanaf l januari 1959 gelden, reeds in voorberei ding is. Indien bepaalde nieuwe voor zieningen nodig blijken, moeten deze bij voorkeur door de P.B.O.- lichamen worden getroffen Spreker deelt mede, dat hij voornemens is in het wetsont werp afbetalingsstelsel een wijzi ging voor te stellen, waardoor op bepaalde punten delegatie moge lijk zal zijn. Spreker herinnert eraan, dat hij in zijn nota de nadruk erop heeft gelegd, dat de opleiding in het toekomstige middenstandsbe. leid bijzondere aandacht moet hebben. Hij is het ermee eens, dat op het gebied van de han delskennis de tijd voor vernieu wing is gekomen. Ook ten aan zien van het middenstandsdiplo ma zal krachtig naar vernieu wing moeten worden gestreefd. Vervolgens bespreekt de staats secretaris een aantal verspreide opmerkingen. Naar aanleiding van een plei dooi voor een soepele regeling ten aanzien van de verkoop van verpakte geneesmiddelen door kruideniers op het platteland, zegt spr. bereid te zijn bij het te voeren ontheffingsbcleid hier mede rekening te houden, waar bij uiteraard de belangen der drogisten niét uit het oog mogen worden verloren. Een verzoek om vereenvoudi ging der administratie van de sociale verzekering zal spreker onder de aandacht van de minis ter van Sociale Zaken brengen. De middenstandsnota 1959 wordt voor kennisgeving aange nomen. Te 17.50 uur wordt de vergade ring verdaagd tot morgenmid dag 13.00 uur. herhaalde hij, hun excuses aan bieden voor hun „bandieten- streek'' tegen de Sowjet-Unie en degenen die daarvoor verant woordelijk waren moesten wor den gestraft. De Russische premier zei ver der dat hij, alvorens Parijs te verlaten, in het Palais de Chail- lot een persconferentie zou hou den „waar ik het grootst moge lijke gehoor kan krijgen". Chroesjtsjef stond er op dat de tolken, die eerst tegelijkertijd zijn woorden in het Frans en het Engels weergaven, ieder op hun beurt en afzonderlijk- het gespro kene zouden vertalen om ver warring te vermijden- Hij zei o.m. de topconferentie alsnog niet geopend te beschouwen. Hij en Malinofsky zouden een tocht door het land maken,, maar het reisdoel is „een van onze militai re geheimen", zo zei hij, lachend. De Franse en Russische veilig heidsmannen hadden grote moei te om Chroesjtsjef wat ruimte te geven in de nauwgesloten kring van journalisten. De. Russische premier poseerde echter eigener beweging voor „een goed plaat je" zoals hij het noemde. Na een minuut of tien ging Choersjtsjef terug naar de hek ken van de ambassade, wuifde naar de menigte en zei in het Russisch „goedendag".. Waarnemers vragen zich af. of Chroesjtsjef na mislukking der topconferentie in Oost-Ber- lijn een afzonderlijk vredesver drag met Oost-Duitslamt zal teke. nen. Men gelooft: dat dit verdrag ai helemaal klaar is en alleen nog handtekeningen behoeft. Een woordvoerder van de Sow- jet-ambassade in Oost-Berlijn toonde zich dinsdag verbaasd toen hij vernam dat Chroesjtsjef direct na de topconferentie naar Oost-Berlijn zou komen. Wij wisten dat hij naar Oost-Berlijn wilde komen, maar niet, dat het ze vlug, direct na de topconfe rentie zou zijn," aldus de wooii-j- voerder- De N.H.M. verstrekt kredieten aan particulieren In bedragen van f 500,- tot f 5.000,- tegen de normale bank-rente. Vervroegde aflossing is steeds toegestaan. Bij overlijden van de krediet nemer wordt de restant-schuld kwijtgescholden. Informeert in een vertrouwelijk onderhoud naar onze gunstige voorwaarden. Inlichtingen worden u gaarne verstrekt door het Hoofdkantoor te Amsterdam en door elk van onze andere 119 kantoren in Nederland. Westelijke diplomaten: „Topconferentie afgelopen" Westelijke diplomaten in Pa rijs zeiden dinsdagavond defini tief dat de topconferentie „af gelopen" is. Kort na negen uur 's ochtends verliet Chroesjtsjef de Russische ambassade om aan journalisten en voorbijgangers te vertellen dat hij woensdag via Oost-Berlijn naar huis zou terugkeren, tenzij Eisenhower zijn verontschuldi gingen aanbiedt voor de Ameri kaanse agressie tegen de Sowjet- Unie door spionagevluchten. Op dat tijdstip waren de Wes telijke drie op het Elyseepaleis bijeen, waar MaoMillan verslag uitbracht over zijn bemiddelings pogingen bij Chroesjtsjef. Om 15 uur wachtten de Weste lijke drie vergeefs op Chroesjt sjef die was uitgenodigd voor een topbespreking in het Elysee. Tijdens deze bijeenkomst werd een serie buitengewone telefoon gesprekken gevoerd. Namens Chroesjtsjef werd geïnformeerd of de bijeenkomst beschouwd werd als een voorbereidend ge sprek of een eigenlijke topconfe rentie. Hij wilde wel een voorbe reidende bijeenkomst bijwonen, maar geen topconferentie in de eigenlijke zin, tenzij Eisenhower aan de door hem. gestelde voor waarden had voldaan. De Weste lijke drie besloten daarop tot 21.30 uur uiteen te gaan. Deze avondbijeenkomst duurde slechts 20 minuten. Intussen zóu president De Gaulle de Russische premier hebben laten weten dat de grote vier in Parijs waren voor de top conferentie en voor niets anders. Minister Gromiko bezocht zijn Britse collega^' dit op verzoek van Selwyn Lloyd. Op de vraag aan de Russische persattaché of de mogelijkheid bestond van een ontmoeting tussen Chroesjtsjef en een van de Westelijke leiders op dinsdagavond, antwoordde hij„Allen hebben het druk met hun eigen plannen" gevraagd naar de plannen van Chroesjt sjef zei hij, dat de premier dins dagnacht in Frankrijk zou blij ven. Hij wilde niets zeggen over de plannen voor woensdag. De 84-jarige kanunnik Kir, die plaatsvervangend burgemeester van Dyon is, zei na een bezoek aan Chroesjtsjef: „Chroesjtsjef zal vertrekken, maar hij zal na de Amerikaanse verkiezingen terugkeren om in een rustiger atmosfeer beter te werken". Een communiqué. In een communiqué dat de Westelijke grote drie dinsdag avond hebben uitgegeven, zeg gen zij het te betreuren dat ae topbespiekir.gen niet konden doorgaan. „De Westelijke mo- gendneden blijven echter bereid om op elk geschikt tijdstip in de toekomst aan dergelijke uespre- kingen deel te nemen In het communiqué, dat na een kort onderhoud tussen Eisenho wer, De Gaulle en MacMillan werd gepubliceerd, wordt voorts gezegd paic.de drie staatslieden nota hebben genomen van 't feit, dat het niet mogelijk geweest is het topoverleg te beginnen „door de houding die premier Chroesjt sjef heeft aangenomen". De Westelijke drie zeggen dan in het communiqué dat zij er vast van overtuigd hlijven, dat alle ..('langrijke internationale vraagstukken niet door het ge bruik van of bedreiging met ge weld geregeld moeten worden, maar door vreedzame middelen, m.a.w. door onderhandelingen. Eisenhowers secretaris Hager- ty heeft verklaard, dat de Wes telijke leiders vervuld zijn van „afkeer" tegenover de houding van de Russsiche delegatie in Parijs. VISüERSnAVKN COLMNSPLAAT AANBESTEED Namens de directeur-generaal van Rijkswaterstaat is gisteren door de directie Deltawerken- Zuid aanbesteed het maken van een vissershaven te Colijnsplaat met bijkomende werken onder de gemeente Korlgene. Van de tien inschrijvingen was de laagste die van S. A. Sanders' Aannemings bedrijf in Rijswijk >Z. H.) met een bedrag van 1.700.000. De hoogste inschrijver was C.V. Gebr. Van 't Verlaat uit Hardinx- veld met 1.878.000. AXEL Geslaagd. Bij de te Den Haag gehouden examens van de Kon. Ned. Zwembond -slaagde voor zwem. lerares mëj. Corrie van Harn te Spui. Arbeidsongeval Tijdens werkzaamheden op de fabriek van de Centrale Suiker Maatschappij viel. door tot op heden nog onopgehelderde oor zaak, dp arbeider C. van H., wo nende te Sas van Gent, van een laader en bleef gewond op de grond liggen. Toegeschoten ar beiders waarschuwden de be- drijfs-E. H. B. O., die Van H. de eerste hulp verleende. De ge waarschuwde geneesheer dr. Van I.oy constateerde enkele fracturen en achtte overbrenging per ambulance naar het R. K. ziekenhuis te Sluiskil noodzake lijk. Jeugdige avonturiers. Zaterdag verdwenen de 17-ja- rige De K. uit Sas van Gent, en de 17-jarige V., wonende in de wijk Zandstraat, spoorloos. Voor De K. was dit niet zijn proefstuk, want hij was voorheen al tweemaal van huis weggelo pen. Zo dicht bij de grens voerde hun avontuur natuurlijk naar België, want dezer dagen kwam uit Antwerpen het bericht dat van Ceta Bever Premier Chroesjtsjef, die rond een uur of negen gistermorgen uit de Russische ambassade te Parijn .ïaar buiten kwam, heeft op straat voor de vuist weg een praatje met voorbijgangers en journalisten gehouden. (Telefoto.) Sk^JLI 'i &J-Ï 3 door LUISA-MARIA LINARES 58) Nadruk verboden. „Laten We over andere dingen praten, wil je? Ben je weer in orde?" vroeg hij op andere toon. Houd je van lezen?" en toen Ol- ga bevestigend antwoordde: „Ik zal wat boeken voor je uitzoeken, vrolijke boeken die kleine meis jes aardig zullen vinden. Want je bent een klein meisje, dat wor stelt met de problemen van grote mensen. Hoe oud ben je?" Ze bedaarde langzamerhand en deed haar uiterste best niet meer te denken aan die afschuwelijke bekentenis. „Drie en twintig." Hij floot even, alsof hij plotse ling besefte, hoe wreed het leven voor haar was geweest. „Drie en twintig jaar? En daar van heb je vijf jaar in het oer woud gesleten?" Hij scheen oprecht mét haar te doen te hebben. Hij zette zijn kopje op tafel, greep zijn stok en begon, volgens gewoonte, de figuren op het tapijt."te trekken. Een poosje was hij in 'gedachten verdiept. z1y „André was tweemaal zo oud als jij," zei hij eindelijk-.-- „Dat koh me niet' sfflefefi tk was zo alleen dat ik iemand nodig "had die zich met me bemoeide, „bekende ze met kinderlijke op rechtheid. Een diepe zucht ontsnapte hem, die een echo scheen var. zijn droevige 'gedachten. Nog wat koffie?" „Nee, dank je." Hij hield zijn handen voor de straalkachel. „Olga. „Xavier?" „Als ik iets voor je doen kan. ik bedoel, iets. dat je verblijf hier in huis wat prettiger kan maken." Ze keek hem aan Ze had hem wel honderd vragen willen stel len, maar ze zei alleen maai „Dank je, maar je kunt niets doen. Ik heb het hier goed, alles zal wel in orde komen." Weer volgde een drukkend stilzwijgen. Het idee, dat Xavier krankzin nig zou kunnen zijn hinderde haar. Als hij het niet was, hoe kon ze dan zijn bruuske overgan gen van wreedheid naar vriende lijkheid verklaren? Ze keek om zich heen om haar ogen af te kunnen wenden van het donkere hoofd dat over de radiator gebo gen was. Ze' zag op zijn bureau iets staan dat haar al bekend was: de kist van zijn viool. Ze keek er verschrikt naai", ateöf dat onschuldige instrument- in staat was onzichtbare krachten op te roepen. Xavier had de richting van haar bi k gevolgd. Hij itond op, leunend cp zijn stok, die uit zijn handen gleed. Olga raapte hem op en nu ze hem voor het eerst aanraakte kreeg ze het wonder lijke gevoel of ze iets mystieks, iets onwerkelijks beroerde. Xavier kwam bij haar terug mot de vioolkist in zijn handen. ,Dit is mijn viool." zei hij. Die verklaring was volmaakt oveibodig. Hij zette de kist op zijn knieën, maakte hem open met een voorzichtigheid of het hier ging om een uiterst teer voorwerp van porselein, haalde er de strijkstok uit en raakte even de snaren aan. Toen nam hij de viool. „Is hij niet prachtig? Een uniek instrument. Even gevoe lig als een mensenziel. Het is een museumstuk. Ik heb het in Phi ladelphia cadeau gekregen." Hij raakte de snaren met zijn duim aan en de toon vulde de hele kamer. ,.Ik weet niet of je van muziek houdt?" Ze. knikte, verbijsterd over deze 'nieuwe Xavier „De muziek was mijn hele Iciteri." ging hij voort, verdiept irinneringen, „totdat...." T»t dat?" „Tot dat ik een vrouw ont moette." Olga probeerde zich die vrouw voor te stellen, de vrouw die Xfevier had liefgehad. „En toen heb ik opeens alles verloren. Olga hield de adem in. ,Js ze dood?" „Ja. ze is dood," zei hij koel. Hij hief zijn linkerhand op en bekeek die van alle kanten, als of ze hem- niet toebehoorde. „Kijk", zei hij, haar de hand voorhoudend, „je ziet geen lit teken, maar de vingers hebben hun soepelheid verloren. Ik heb alles vergeefs geprobeerd. Ik zal nooit meer kunnen spelen. Idioot, hè?" Hij wachtte op antwoord, doch het kwam met. „Idioot en verschrikkelijk. Ik was een goed artist. En ik had een buitenge woon artist kunnen worden. En hier ben ik en leid een absurd leven en. Spontaan viel Olga hem in de rede. „Waarom doe je niet iets?" „Iets? Bedoel je dat ik weer zal beginnen met mijn geld te ver doen aan alle mogelijke specialis ten die mijn voanis al hebben uitgesproken?" Ik bedoelde: waarom je niet iets gaat uitvoeren?... Je kunt toch maar niet altijd blijven treuren om wat je verloren hebt. Je maakt je ellendig door naar je 'viool te kijken en verspert daar door zelf de weg naar een ander scheppend talent, dat je misschien bezrt (Wordt vervolgd:) beide jongens door de Belgische politie gratis logies werd ver strekt, omdat zij rich in België schuldig zouden hebben gemaakt aan het stelen van bromfietsen. Echtpaar Claesde Sloor vierde 55-jarig huwelijk-, feest. Dankbaar voor al het goede dat hen gedurende 55 jaren huwelijk werd geschonken wcjon den de heer en mevrouw Claes - de Mloor, Benedenweg 5 te Sluis kil, gisteren bij de viering van deze gedenkwaardige dag een H. Mis bij die ter hunner inten tie in de St. Antoniuskerk werd opgedragen. in alle vroegte van die dag bleek al de grote vriendschap van buren en vrienden. Om uur 's morgens werd het gouden echtpaar verrast met een fleu rige bloementuil. Het echtpaar Claesde Moor zijn zo van die stille eenvoudige mensen, waarover niet zo heel veel sensationeels te vertellen is. Zij hebben niet veel sensatie in hun leven gehad. Zij hebben in alle stilte en eenvoud geleefd, hard gewerkt en naast de kleine vreugden hun zorgen en verdrie telijkheden gehad en hun kinde ren hadden aan vader en moe der een treffend voorbeeld van goede mensen, die dikwijls ook anderen hielpen als dat nodig was. De heer August Claes (79) komt uit Moerbeke-Koewaeht en werd op de dag van rijn huwe lijk Sluiskillenaar. Het grootste deel 'van zijn leven is hij land arbeider geweest. Bij Petrus Cortvriendt 22 jaar en ongeveer een zelfde tijd bij Edmond Cort vriendt. In het begin heeft hij ook nog een tijd aan de sluizen te Terneuzen gewerkt en aan de buitenhaven. In die tijd ging hij om half vier 's morgens te voet van huis naar Terneuzen en ver diende één cent per uur meer als hij over eigen laarzen be schikte. Om 7 uur 's avond3 waren zij klaar, maar dan moest er ook nog te voet terug naar huis gegaan worden. Mevrouw Maria Claesde Moor (80) is op Sluiskil geboren en getogen. Als baby kwam zij bij grootvader in het huisje aan de Benedenweg, want toen stierf moeder al. Zij heeft nooit ergens anders gewoond. Zij is er best tevreden mee en zou liever niet meer verhuizen. Zij weten echter dat deze liefste wens van hun oude dag niet in vervulling zal gaan, want ook dit huis, dat zoveel lief en leed gezien heeft, zal aan de kanaalverbreding ten offer vallen. Dit is een kleine pijn voor deze mensen, waarin zij evenwel weten te berusten. „Wij zijn er altijd nog gekomen", zei moeder Claes, „dus zullen wij ons voor de toekomst ook maar weer niet al te veel zorgen maken." Alleen al om deze rustige zekerheid is dit gouden echtpaar te benijden. Gistervoormiddag waren al heel wat mensen geweest arh te feliciteren. Gisteravond werd het nog veel en veel drukker. En dan hebben de heer en mevrouw Claesde Moor in de kring van de familie eens kunnen zien met welk een hartelijke vriendschap de bevolking van Sluiskil met het gouden echtpaar onderhoudt. Gevaar voor het verkeer. Meermalen is van verschillen de zijden gewezen op de gevaar lijke situatie voor het verkeer in de bocht vóór de kruising van de Koningsdijk met de Oostdijk, juist op de grens met de gemeen te Hontenisse. Deze bocht is zeer onoverzichtelijk vanwege een langs de weg gelegen dijk, die bovendien nog hoog begroeid is. De vele aanrijdingen, die op dat punt plaats vinden, zijn gelukkig meestal zonder ernstige gevolgen gebleven, omdat vanzelfsprekend de weggebruikers daar zeer attent zijn. Dat niettemin de ge volgen ook van ernstige aard kunnen zijn, is kort geleden ge bleken bij een aanrijding tussen een personenauto en een motor rijwiel. De bestuurder van de motor en de duo-passagier moes ten toen beiden in het zieken huis Worden opgenomen. Het gemeentebestuur van Vo gelwaarde heeft herhaaldelijk bij het kroondomein er op aange drongen om de situatie te verbe teren door het verwijderen van de begroeiing en het afgraven van de dijk. Het kroondomein achtte het treffen van voorzie ningen echter niet nodig. Na het laatste ongeval zal het kroondomein er hopelijk toch wel toe besluiten om aan deze gevaarlijke toestand een einde te maken. Een Zwitsers viermotorig; ver keersvliegtuig is in de nacht van zondag op maandag in Soedan verongelukt, waarbij a"e twaalf inzittenden om het léven zijn ge komen, aldus werd maandag avond uit Khartoem gemeld. De bemanning van een Frans vliegtuig zag de wrakstukken van het toestel op een heuveltop liggen. Het Zwitserse vliegtuig, een Douglas DC-4, was op weg naar Fort La my in Tsaad. Op twee Italianen en een Noor na waren alle inzittenden Zwit-

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2