1 I I I I I a I 1 IT Koningin Juliana in Zeeland wmmm toet... HET WEER Damespantalons EIGEN HAARD' WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN EERSTE BLAD H.M. opende in Middelburg nieuw gebouw Provinciale Griffie dc Abdijgebouwen in een belang rijk stadium gekomen. Te ver wachten is, dat binnen twee jaar het gehele Abdijcomplex zal zijn herbouwd. en Shorts 6,95 - 11,25 Frankering by abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van dc Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa) Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6.— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct V ii Verschijnt dagelijks WOENSDAG 18 MEI I960 16e Jaargang Nr 4986 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per ■fdverientie f 2.25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 r egels ƒ1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. ft. M. de Koningin heeft giste ren, twintig jaar nadat de bin nenstad van Middelburg er. dus ook het fraaie Abdijcomplex - en der vlammen wejv iet herbouwde Provinciehuis, dat deel uitmaakt van dit cdmrplex, ■fticieel geopend. Het provincial' tuur van Zeeland, dat zici. i ui tig jaar met een noodbehuizing heeft moeten behelpen, beschikt thans weer over een representatief ge bouw. Tevens is de herbouw van In opdracht van het Provin ciaal Bestuur was deze composi tie gemaakt door Henk Stam, di recteur van de Zeeuwse Muziek school. De Commissaris sprak hierna een kort welkomstwoord. Hij wees er op, dat Hare Majesteit vele malen in Zeeland is ge weest op dagen van hoogtij en op dagen van droefenis. Hij zag déze dag als sluitsteen van de op bouw van de tijder,s de oorlog zo zwaar getroffen provincie Zee land. OVERDRACHT NIEUWE GEBOUW De minister van Binnenlandse Zaken, mr E. H. Toxopeus, droeg bied, maar ook op politiek, eco nomisch en maatschappelijk ter rein". De Commissaris vestigde er in zijn rede de aandacht op, dat in het nieuwe gouvernementsge bouw in de eerstkomende jaren vele belangrijke beslissingen zul len moeten worden genomen, ten aanzien van het Deltaplan, de zich -uitbreidende industrialisatie en het toerisme, welke voor Zee land vérstrekkende gevolgen zul len hebben. REDE H. M. DE KONINGIN Hare Majesteit sprak hierna een rede a l'improviste uit, waar bij zij vele goede wensen aan bood. „Ik heb aan Uw provincie vele goede herinneringen. Ik ben blij, dat het warme en dappere hart van Zeeland, dat altijd op de juiste plaats heeft geklopt, thans een juiste plaats heeft gevonden. Hare Majesteit verrichtte de openingsplechtigheid gistermid dag te ongeveer half een. Zij trok aan een lint, waarna twee tim merlieden, die de gehele herbouw van het Provinciehuis heb ver. meegemaakt, de heren J. Griep en L. Davidse, de twee grote bronzen toegangsdeuren open trokken. Hare Majesteit bezichtigde hierna het nieuwe Provincieruis, w aarbij de in de hal aangebrach te gedenkplaat met de tekst die werd ontworpen door mr J. C. J. van Schagen, in ogenschouw werd genomen. In de zaal van Gedeputeerde •Staten weiden de Zeeuwse jour nalist G. A. de Kok en de direc teur van het Economisch Techno logisch Instituut voor Zeel-and, drs M. C. Verburg, aan de Konin gin voorgesteld. Beiden redigeer den het gedenkboek „Ontwor steld land'. Het eerste exemplaar daarvan overhandigden zij aan H. M. de Koningin. Het is voorzien van een speciale opdracht, vervaar digd door de Zeeuwse graficus D. van Gelder. Het tweede exemplaar is be stemd voor Z, M. de Koning der Belgen. Hare Majesteit heeft, gezien de slechte weersomstandigheden de tocht naar Zeeland per auto moe ten maken. Hierdoor ontstond een vertraging van een klein half uur. Omstreeks half elf arri veerde het gezelschap bij de ambtswoning van de Commissa ris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, waar een erewacht stond opgesteld van 100 man van de eerste centrale opleidings school voor administratief kader. Deze werd door Hare Majesteit geïnspecteerd. In de woning van de Commis saris werd de Gouverneur des Konings in de Belgische provin cie Oost-Vlaanderen, ir A. Ma rien, vertegenwoordiger van Z. de Koning der Belgen, voorge steld. IN I)E NIEUWE KERK Omstreeks elf uur arriveerde het gezelschap in de Nieuwe Kerk, waar reeds een 500-tal ge nodigden had plaats genomen. De leden van Gedeputeerde Staten en de griffier werden hier voorgesteld. Ank de Mol, de 17-jarige klein, dochter van het oudste lid van Ged. Staten, de heer C. Philipse, bood de Koningin bloemen aan, waarna de 17-jarige Marina van Poelje, dochter van het jongste lid van Ged. Staten, de Koningin het programma overhandigde. Bij het betreden van de kerk werd een speciaal gecomponeer de „Intrada" voor orgel, drie trompetten, drie trombones en pauken gespeeld. fiiefria hèt**nieu.Jt gebouw over aan het Provinciaal Bestuur. Hij wees er op, dat het hart van de provincie w eer zal kloppen op de plaats waar dit verloren ging en wel in de Abdij. De overdracht van het nieuwe gebouw geldt voorlopig alleen gebruik en be heer. Over het eigendom van het gebouw za] men nog nader over leg moeten plegen. De minister sprak de wens uit: „Moge ook deze herrijzenis de ontwikkeling inleiden, die wij Zeeland van har te gunnen". REDE COMMISSARIS DER KONINGIN De Commissaris der Koningin aanvaardde hierna het gebouw. Hij zei: Ik kan Uwe Majesteit verzekeren, dat de inwoners van onze provincie Uw aanwezigheid zeer op prijs stellen. Wij verstou ten ons evenwel toch enigszins de illusie te hebben, dat het U niet onwelgevallig zal zijn om in deze eeuwenoude Abdij van Zee land, die een historisch ontmoe tingspunt is geweest tussen Zuid en Noord, tussen België en Ne derland, een symbool van samen werking tussen kerkelijke en w e reldlijke overheid, te vertoeven. De Abdij van Middelburg, ge sticht van het zuiden uit en ver dij ge- 'oeid lie1 noorden, kan niet alleen beschouwd worden als een ontmoetingspunt tussen zuid en noord op cultureel ge- Deze foto Iaat duidelijk zien, hoe het nu nog lichte nieuwe complex in de Abdijgebouwen is ingepast. De opname werd gemaakt vanaf de befaamde Middel burgse toren de „Lan ge Jan", die alweer enkele jaren in oude glorie is hersteld. In Zeeland zijn, en zullen altijd tezamen komen zee en land in een bijzondere vereniging. Moge deze schone en ons allen dierbare provincie een goede toekomst tegemoet gaan.'' REDE MR LINTHORST HOMAN De Commisaris der Koningin in de provincie Friesland, mr H. P. Linthorst Homan, sprak als oudste in dienstjaren van de voorzitters van de tien zustercol- i leges van Gedeputeerde Staten. I „Zeelar.d heeft in de laatste 20 jaar zware omstandigheden door- I gemaakt. Daar waren de oorlogs- I dagen in 1940, de bezettingsja ren, de voor Zeeland soms tragi- sche strijd om Nederlands bevrij ding en de grote ramp in het Dei. tagebied in 1953. Zeeland heeft met zijn Provinciaal Bestuur ge toond de klacht te bezitten de ontvangen slagen te kunnen in casseren en te doorstaan en de tijdens de militaire strijd en de i strijd tegen de zee opgekomen rampen te boven te komen. Zee- I land heeft dit gedaan zoals de Zeeuwen zijn: moedig en onver- I saagd, maar ook rondborstig en I openhartig. Zeeland heeft door de noodza kelijke reconstructie van grote j delen van zi jn grondgebied de I laatste jaren diepe ingrepen mee- gemaakt en deze or- constructie- ve w ij, e helpen verwerken, mede I in het nationale belang. De nieu- In de ha] van het nieuwe ge bouw is een mozaiek gemaakt voorstellende de scheepvaart. De stukjes hiervan zitii door de Middelburgse beeldhouwer J. Princen allen afzonderlijk in een oventje gelmkken en geglazuurd. we verschijning van Zeeland, na voltooiing der Deltawerken zal nieuwe kansen en mogelijkheden bieden: de provincie Zeeland en haar bestuur zullen die weten te benutten, zoals zij ook de tegen slagen hebben verwerkt". Mr Linthorst Homan wees op de vele beslissingen, die in het nieuwe griffiegebouw zullen moeten worden genomen en hij wenste Zeeland een ruime ont wikkeling toe, niet alleen in pro vinciaal, maar ook in nationaal belang, omdat Nederland op lan ger zicht gediend is met een har monische ontwikkeling van alle elf provinciën. Hij verzocht de Commissaris der Koningin in Zeeland het meubilair, dat de 10 zusterprovincies aanboden, te willen aanvaarden. REDE M5R DE WIDT De burgemeester van Middel burg, mr J. de Widt, sprekend namens de gevers van gesehen- ken, wilde aan het gereedkomen en de officiële opening van het Provinciehuis een zeer bijzondere en symbolische betekenis toeken nen. Hij wenste er de afsluiting in te zien van een lange periode van economische teruggang en stil stand en van de wederopbouw na de oorlogsverwoestingen en de watersnood. De burgemees ter was van oordeel, dat het het Provinciaal Bestuur sierde, dat het alle anderen liet voorgaan en zelf het langst gehuisvest bleef op een wijze, die iedere beschrij ving tartte. Hij constateerde, dat Zeeland aan liet begin van een geheel nieuwe fase in zijn histo rie staat. De burgemeester droeg ver volgens de geschenken over, die door de gehele provincie waren aangeboden. Naast kunstvoor werpen, die in natura werden geschonken, konden van de inge zamelde gelden verscheidene kunstwerken van vroeger tijden maar ook in ruime mate werken van contemporane, en vooral Zeeuwse kunstenaars, worden aangekocht. Als laatste cadeau overhandigde burgemeester De Widt een cheque: „Die beoogt te voorkomen, dat de prachtige bronzen (leuren, die straks door H. M. de Koningin zullen worden geopend, dan al niet als een lo den, maar toch te zware last op het provinciaal budget zouden drukken". RIJTOER DOOR MIDDEL BURG Omstreeks half een verliet de Koningin de Nieuwe Kerk, waar na een bijzonder geslaagde rij toer door Middelburg werd ge maakt naar het oude Griffiege bouw aan de Dam, dat door Ha re Majesteit werd gesloten. Hierna reed het gezelschap naar liet nieuwe griffiegebouw. De Koningin had plaats geno men in een meer dan honderd jaar oude Zeeuwse wagen, een pnaeton, terwijl de rest van het hoge gezelschap de tocht mee maakte in tilbury's, huifwagens, Inoolse karren en sjezen. De in boerenkledij gestoken fanfare korpsen „Eendracht Maakt Macht" uit Serooskerke en „Con Affezzione" uit Kwadendamme, gingen de stoet vooraf. Ringlij ders en boogschutters begeleid den de voertuigen. OPENING GRIFFIEGEBOUW Door de stormachtige ont vangst, die Hare Majesteit tij dens haar rondrit door de stra ten van .Middelbur g ten deel viel', is de officiële opening van het nieuwe griffiegebouw precies om één uur geschied. Hare -Ma jesteit toonde zich bijzonder ver heugd over de ontvangst, die de Zeeuwse bevolking haar had be reid. „Is het niet enig", zei ze tegen Gouverneur Mariën, toen ze de phaeton verliet met een kwieke sprong van het trapje. Op het moment, dat zij de deu ren ontsloot beierden de klokken van de Lange Jan en werden 200 duiven, afkomstig uit alle delen van Zeeland, vrij gelaten. Naar alle delen van de provin cie brachten zij het nieuws, dat Zeeland een nieuw griffiegebouw heeft. De Koningin was gekleed in een modieuze parelgrijze mantel met gouden speld. Na de officiële opening van het Griffegebouw van Zeeland heeft Hare Majesteit de Konin- gin het nieuwe gebouw bezich- I tigd. De kunstsmid Frans Wiero van Hensberg uit Damme bij j Brugge (B.) bood de Koningin een smeedijzeren kandelaar met knoop aan, welke zij dank baar aanvaardde. In de vergader zaal van Gedeputeerde Staten werd Hare Majesteit het boek „Ontworsteld Land" aangebo den. Na afloop van de bezichtiging van het Griffiegebouw werden in de kloostergangen en in de daaronder gelegen gewelven de maaltijd gebruikt. Op het Muntplein was de Bel gische brader Noël Desloovere uit Zwevelchem bij Kortrijk een zestal Petin-varkens, elk van 100 Dit eeuwenoude poortje in de Abdij geeft uitzicht op het nieuwe Griffie-gebouw niet zijn ranke torentjes. kilo, aan het spit aan het braden voor de 550 genodigden. De ge braden varkens werden op een baar door vier koks binnenge dragen. De Koningin kreeg vol gens oud gebruik na het aansnij den een stukje erevlees op de punt van een mes aangeboden. Na de maaitijd bracht de Koningin een bezoek aan de pro vinciale bibliotheek, waar de tentoonstelling is ingericht over de geschiedenis van het Abdij complex. Op het Abdijplein waren inmiddels folkloristische spelen begonnen, zoals boog schieten op de liggende wip en het ringsteken te paard en per sjees. H. M. de Koningin heeft zich op bijzonder ongedwongen wijze met de deelnemers aan deze folk- loristiscne spelen onderhouden. Zij nam zelfs actief deel aan deze folkloristische spelen en tot tweemaal toe heeft zij geschoten op de liggende wip. Hare Majesteit de Koningin heeft omstreeks tien vóór half zes evenems per sjees de ring gestoken. De voerder in de sjees was de heer Tinus Kooie van het hof „De Fruitberg'' uit St. Lau rens. Het gelukte Hare Majesteit echter niet de ring te steken, doch na het uitstappen van de sjees verklaarde eij lachend: „Het succes was niet geweldig", waarop de Commissaris der Ko ningin opmerkte, dat het geen gemakkelijk spel was. Hare Ma jesteit de Koningin overhandig de de heer Tinus Koole, die eer ste werd in het ringrijden per sjees, een extra prijs, zijnde een exemplaar van „Ontworsteld Land H. M. de Koningin heeft dins dagavond de première bijge woond van het klank- en licht spel in de Abdij van Middelburg, dat de titel kreeg „Schrijn van zwaard en kluis". De tekst van dit spel is van de heer G. A. de Kok en de muziek van de heer Henk Stam. Dit klank- en lichtspel is in zijn i opzet nieuw in Nederland, om- dat in het spel een echoballade is ingelast. Het spel duurde onge veer een uur. Na afloop verklaarde de Ko ningin diep ontroerd te zijn door de inhoud van het spel, dat was opgevoerd in de gangen en zalen van de Abdij. Na afloop van het spel begaf H. M, zich naar de ambtswoning van de Commissaris der Konin gin in Middelburg. Vandaag brengt de Koningin een werKoezoek aan de Delta werken en aan Terneuzen. in de Burgerzaal van 'net Mid- dc-iöUigEe fcrtidhuis hield het ge- cuL-r. .eaestuur na afloop van het spel receptie. Tijdens deze plech- tig.ieiü neeit de burgemeester van Middelburg, rnr J. de Widt, uan ue neet" Piet Biaauw de zii- veivn penning van de stad Mid delburg ovemandigd voor de veie ve.'dieiisien op cultureel ge need, üoch in het bijzonder omdat de heer Biaauw de initiatietne- mer is geweest van dit klank- en tepel. Pakistan protesteert bij de Ver. Staten President Ajoeb Chan van Pa. kistan heeft dinsdag bekendge- maakt, dat Pakistan bij de Ver.1 Staten heeft geprotesteerd tegen I het gebruik van een Pakistaanse basis voor een spionagevlucht boven de Sowjet-Unie. ENKELE OPKLARINGEN. Boven West-Europa strekt zich een vlak lagedrukgebied uit met weinig wirtd. De mist, die zich in de nacht van maandag op dinsdag op vele plaatsen had ge vormd, ging over in laaghangen de bewolking en alleen in het oosten van het land slaagde de zon er in deze bewolking te doen oplossen. Ter plaatse liep de temperatuur op tot omstreeks 18 graden. In het overige deel van het land werd het niet warmer dan ongeveer 13 graden. Een klein regengebied ver plaatst zich van Zuid-Limburg naar het midden van het land en bracht maximaal 1 mm neer slag. Na het wegtrekken van deze kleine storing wordt de kans op opklaringen groter, zodat de mid- dagtemperaturen over het alge meen wat hoger zullen ziin. De wind blijft vrij zwak in hoofd zaak tussen noord en west. Leuke kleuren, in ruit streep, effen SPORTHANDF.L NOORDSTKAAT 76 medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Meest zwakke wind. Bewolkt, maar ook enkele op klaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Dezelfde tempe raturen als gisteren of iets ho ger. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. WOENSDAG 18 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 7.36 8.06 8.11 8.41 8.51 9.21 9.01 9.31 H. M. de Koningin tijdens de I inspectie van de erewacht. Op de achtergrond het gerestau reerde Abdijcomplex. (Binnenlandse telefoto.) ZON MAAN op onder op onder 4.42 20.31 1,54 12.42 4.41 20.33 2.22 13.53 4.39 20.34 2.47 15.03

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1