SPORTNIEUWS Binnenlands nieuws t niets erentie jegint Middenstand wil meer voorlichting HANDBOOGSPORT KRACHTSPORT OMSTREDEN ÏENDA WIELRENNEN DE RONDE VAN NEDERLAND Chaotische taferelen te Steenbergen Peter Post drager van de „oranjetrui Troost van de Gouverneur VOETBAL Gemeente contra Gemeente TENNIS DUIVENSPORT isdag 17 mei I960 Bernauer Strassc in nan aan de overzijde 'erbinding tot stand nkfort aan de Main, ige Duitse hoofdstad bevel, dat het telc- sectoren van Berlijn itselijke gesprekken sche Berlijn slechts nd daarbij bemiddc- ileef n zich nog steeds in an een min of meer stad bevindt, moge et volgende: vóór de er op de Berlijnse ïlijks 400 treinen Fiet ogenblik, terwijl in de wereld het keer is geïntensi- it er nog slechts 115. en staan onder Rus- ile, ook in de weste en is, onder dwang nstandigheden, het van en naar Berlijn omvang gegroeid, alleen telt drie gro- n. Omdat de meeste Russische contröle- sen te ontwijken, de passagiers een inctioneren. aantal radiozenders st-Berlijn heeft er erlijn drie. Beide bezitten een telcvi- i 1,9 procent lalf stadsdistricten, »enblik West-Berlijn ten de communisten eenteraadsverKiezin. ongeveer 22 procent machte Sreriiihón de 1.457.517). Daar- sij, na de socialisten, sterkste partij van 58, tien jaren na de kkade, stemden van festberlijners nog op de communisti- dat is dus 1.9 pro- •lijn zullen de ver- et veel anders lig- communistische lei- i er zich natuurlijk levolking naar haar ring te vragen. En onferentie in deze idering zou kunnen «-wacht zelfs de riist niet. >oden) »AG 17 MET. yLuxor-Theater, our Trist.es.se". iethei, 7.30 uur: s-samenkomst. Centrum, 8 uur: Story". DAG 18 MF.I. 1: Luxor-Theater, jour Tristesse". joen kg gevangen oen kg in 1957 en de heer Den Duik. [gers gaan steeds van de drijfnetvis- ïil. 1 bedrijven aan de c de haringvisserij ■t personeelstekort, echter niet zo alar. ms wel eens wordt •merend is wél de ie buitenhaven, chte toestand van a komt 't wel voor, •s zó lang buiten- n lading vis moe- dat 2ij, als ze bij ;omen zijn. de vis >tigen, omdat deze jrven is. •eiding van de ter en is een punt van diverse landen tot tn de territoriale gaan, dan zouden zeer beperkt wor- met al zien de /issers het komend ekt tegemoet, op een belhouden vangst. Dinsdag 17 mei I960 DC Vim ZBIVl Pagina 3 getuigen te achterhalen,, maar het resultaat was, dat Van Est gelijk kreeg en Altweck met 30 strafseconden op de 'tweede plaats belandde. Ook Schalk Verhoef, Piet Da- men en Bram Kool kregen straf seconden omdat zij zich aan een zelfde overtreding hadden schul dig gemaakt. Behalve Altweck en Wim van Est, reed ook Jo de Haan een uitstekende tijdrit. Hij klasseerde zich met een tijd van 57.23 op de derde plaats. Een verrassing was, dat Bas Malipaard zich in 57.29 nog vóór Peter Post op de vierde plaats nestelde. Peter Post reed voor de leidertrui in het alge meenklassement, maar verover de die niet zo overtuigend als verwacht was. Want een achter volger van zijn klasse moet tot een beter resultaat in staat zijn dan de 57.55, die hij nu liet af drukken. Met bijzonder veel spanning werd de binnenkomst van de laatste twee renners afgewacht. Jaap Kersten had zich voor zijn doen uitstekend geweerd, maar zakte toch naar de vijfde plaats in het klassement. Vlak achter de Limburger finishte Roger Beans in 58.33. De Belg was zes seconden te langzaam geweest en daalde af naar de tweede plaats. Derde in liet algemene klassement werd Coen Niesten, die een bijzonder goede tijdrit had gereden in 58.30, terwijl Van der Steen in eigen streek zich met een tijd van 58.53 in het be zit van de vierde plaats stelde. DE TI JDRIT. De Duitse specialist Otto Alt weck was maandagmiddag offi cieel de snelste in de 44 km lange tijdrit van Kruiningen naar Steenbergen. Maar in de anna len van de 11de Ronde van Ne derland zal de naam van Wim van Est als winnaar van deze rit geboekstaafd worden. Want de Brabander, die door een val 20 seconden langzamer dan Altweck was geweest, protesteerde tegen „staveren" van de Duitser en kreeg na een urenlang onderzoek gelijk van de jury, die Altweck 30 strafseconden oplegde. En dat kostte de Duitser de eerste plaats ten gunste van Wim van Est. Vereweg het voornaamste re sultaat van deze aan incidenten rijke tijdrit was echter, dat Peter Post er volgens de verwachtin gen in slaagde, Roger Baens de eerste plaats in het algemeen klassement afhandig te maken. De Amsterdammer was 38 secon den sneller dan de Belg, zodat hij bij het begin van het avondcrite rium in Steenbergen een voor sprong van zes seconden had. Eens te meer is het duidelijk geworden, dat het in ons land on mogelijk is een tijdrit te houden op de openbare weg. In alle voorgaande Ronden van Neder land was in die „ritten van de waarheid" altijd slechts de halve waarheid naar voren gekomen door allerlei omstandigheden van buiten. En de rit van Kruiningen naar Steenbergen vormde geen uitzondering op deze regel. Ge zien de ervaringen had de orga nisatie, zo zij per se een indivi duele krachtmeting wilde laten verrijden, dit beter op een afge sloten circuit kunnen doen. Het T.T-circuit in Assen, waar don derdagavond een minder ge slaagd criterium werd gehouden, zou daarvoor een ideale kamp plaats zijn geweest. Nu had men het zelfs gepers- teerd om na 10 km de renners een onbewaakte overweg te la ten passeren en dat hierdoor on regelmatigheden niet konden uit blijven was duidelijk. Men had wel op de overweg chronometreurs geplaatst, die op dracht hadden precies het tijd verlies van eventuele slachtof fers van het treinverkeer op te nemen, opdat dit verlies later vergoed zou kunnen worden. Maar het werkelijke verlies, dat een renner lijdt als hij in zijn balans, en ritme gestoord wordt, is nu eenmaal niet in seconden uit te drukken. Daarom was het wel begrijpe lijk, dat de tempobeul Wim van Est zich niet stoorde aan het rode flikkerlicht, dat een na derende trein aankondigde en aan de zwaaiende mensen vlak vóór de overweg. Want „den Wimme" rijdt de laatste dagen weer als één der besten en hij er evenals Altweck trouwens alles op gezet om de tijdrit op zijn naam te brengen. Van Est reed dus door, kwam in aanraking met één van de chronometreurs en rolde midden op de spoorbaan van zijn fiets. Gelukkig was de trein nog ver genoeg om Van Est gelegenheid te geven met zijn karretje in veiligheid te komen. Zonder zich tijd te gunnen om zijn materiaal na tc kijken ging Van Est verder. Dit incident kostte hem aan vankelijk de zege. Want terwijl Altweck de 44 km in 56 min. 39 sec. had afgelegd met het fan tastische gemiddelde van 46.601 km/u, bleek Van Est er precies 20 seconden langer over gedaan te hebben op een fiets, waarvan het achterwiel slingerde en zon der remmen. In dit licht bezien was zijn tijd 56 min. 59 sec. een morele over winning. Daarbij bleef het niet. Want het kwam ploegleider Klaas Buchly ter ore, dat Alt weck bij het inlopen Van Schalk Verhoef gestayerd zou hebben. En toen hij uit de mond van ge tuigen enige vastheid kreeg, diende de combinatie Buchly Van Est prompt een protest in. Het kostte de jury uren om die De uitslag luidde: 1. Wim van Est (Ned.) 56.59 (met bonificatie) 55.59 2. Altweck (Did) 57.09 (met bonificatie) 56.39 3. De Haan (B.-N.) 57.23 4. Malipaard (B.-N.), 57.29 5. Post (Ned.) 57.55 6. Niesten (Ned.) 58.30 7. Baens (B.-N.) 58.33 8. Jaroszewicz (Did) 58.45 9. Schalk Verhoef (B.-B.) 58.51 10. Van der Steen (B.-N.) 58.53 HET CRITERIUM TE STEENBERGEN. De Ronde van Nederland is maandagavond in Steenbergen ontaard in een onstellend sport- drama. Nog nooit heeft een Ne derlandse wielerwedstrijd een dergelijke chaos te zien gegeven. De aanleiding van deze enor me verwarring, waarvan duizen den toeschouwers op het circuit Kaaistraat, dat voor het crite rium van 65 ronden (80 km) was uitgekozen, getuigen waren, was het besluit van de wedstrijdcom missarissen om de Duitser Alt weck 30 strafseconden wegens „stayeren" in de tijdrit te geven. De Duitse ploegleider Rolf Baier, kwam onmiddellijk na het bekend worden van deze beslis sing zijn protest indienen. Intus sen was het acht uur en daarmee was de tijd voor het vertrek van het criterium aangebroken. De Duitse Torpedoploeg weigerde te starten alvorens het protest van hun leider was behandeld. Maar de jury wenste niet langer te wachten en liet Steenbergens burgemeester, mr. J. M. van der Meer, het startschot geven. De Duitse renners waren intus. sen van het circuit verdwenen. Maar toen gebeurde hetDe Duitse ploegleider kwam met zijn renners bij de jurytafel en gaf te kennen, dat zijn équipe tóch wenste te starten in afwach- ting van een later op de avond gearrangeerde bespreking inzake de kwestie-Altweck. De juryleden, de politie, het plaatselijk comité en vele buiten staanders trachtten daarop de door de smalle straten van Steenbergen jagende meute tegen te houden. Vele renners stapten onmiddellijk af. maar an deren wilden hun goede positie niet zo maar prijsgeven. En ter wijl de man aan de microfosn herhaaldelijk probeerde de ren ners tot staan te brengen, draai den Jo de Roo en een twintigtal anderen de ene ronde na de an- Deze dagen is in de plaats Hol land in de Amerikaanse staat Michigan weer het jaarlijkse sclioonmaakfeest gehouden. Hier zien we hoe gouverneur G. Mennen Williams een kleine deelnemer aan het festijn, die evenals hijzelf plotseling drijfnat werd gespoten, troost. dere, luid razend en tierend hun weg door de menigte zoekend. Toen zü uiteindelijk vastliepen in de fuik, die aan de eindstreep was gevormd, begonnen enkelen, vooral De Roo, de Belg Anthonis en de nieuwbakken oranjetuidra- ger Peter Post hun woede te koe len op de wedstrijdcommissaris sen en op de renners, die na de eerste sommatie waren afge stapt. Het waren woeste tafere len, waarbij hier en daar de vuis ten uitschoten. Het publiek ging er zich mee bemoeien en het duurde geruime tijd voor de jury, die op deze avond heeft getoond niet voor haar taak berekend te zijn, de orde weer had hersteld en de enners, nu voor een criterium van vijftig ronden, liet vertrek ken. De Duitsers waren er bij, maar enkele rijders van de Sim- caploeg, zoals Jo de Haan, Schalk Vërhoef en de Belg An thonis, waren zó verbolgen over de gang van zaken, dat zij pas enkele minuten achter de ande ren aan gingen. De Ronde van Nederland draai de weer, maar de sfeer van spor tiviteit was vedwenen. De leiding van dit wielerevenement heeft zichzelf en wat erger is de Nederlandse wielersport ern stig geblameerd. Tijdens het criterium bleef de chaos voortduren. Niemand wist in het begin, wat er in het fel op premies jagende veld gebeurde, zeker niet de duizende toeschou wers langs hel parkoers, voor wie dit spektakel uiteindelijk was opgezet. Want door de onregel matigheden tijdens de start, zwierven her en der renners over het 1250 meter lange, feestelijk geïlumeerde parkoers. Halverwege de wedstrijd kwam er enige helderheid. Voorop re den Altweck, Pauw en Zilver berg, die het peloton dubbelden. De Brabanders liepen warm, toen Wim van Est en Piet Steen voorden op hun beurt de hoofd macht verlieten en eveneens een ronde namen. Het slot van deze wedstrijd was even verward als het begin. Want toen de jury Gijs Pauw als winnaar van het criterium aan wees, djende Wim van Est een protest In. Naar zijn mening en die mening werd door zeer velen gedeeld had men het veld een ronde teveel laten rijden en bij de voorlaatste doorkomst was Wim van Est het eerst over de streep gegaan. De jury besloot echter, om alles niet tè ingewikkeld te ma ken, het resultaat van het cri terium niet mee te laten tellen voor het algemeen klassement. Het algemene klassement na deze zevende étappe luidt: 1. Post (Ned.) 31.58.49 2. Baens (B.-N.) 31.58.55 3. Niesten (Ned.) 32.00.00 4 v. d. Steen (B.-N.) 32.00.17 5. Kersten (Ned.) 32.01.11 6. Zagers (B.'-N.) 32.01.32 7. Joossen (B.;N.) 32.01.48 8. v. d. Eynde 1B.-N.) 32.02.10 9. Malipaard (B.-N.) 32.04.01 10. De Haan (B.-N.) 32.05.47 FINALE EUROPESE BEKER EEN GOEDE ZAAK Hampdenpark te Glasgow is uitverkocht en dit betekent, dat 135.000 mensen de woensdag avond a.s. te spelen finale van het tornooi om de Europese voetbalbeker tussen Real Madrid (de bekerhouder) en Eintracht Frankfort zullen bijwonen. De laatste staanplaatsen gingen za terdag in de voorverkoop grif van de hand. Tot deze massale belangstel ling hebben zeker behalve dan natuurlijk de faam van Real Ma drid bijgedragen de overtui gende overwinningen, die de Duitsers in de halve finales op Glasgow Rangers behaalden. De recette wordt becijferd op 53.000 pond sterling 561.800) waarvan vijf procent naar de Europese voetbalunie gaat. De Schotse voetbalbond strijkt tien procent op, maar deze draagt ook de kosten van de organisatie en van het banket. Eveneens 10 procent van de recette ontvangt Queens Park Glasgow, een ama teurclub, die uitkomt in de Schot se tweede klasse en die eigenaar is van Hampdenpark. Boven de recette komt nog een bedrag van 8000 pond (ruim 84.000) aan televisierechten, welk bedrag wordt verdeeld on der de twee finalisten, de Euro pese voetbalunie en de Schotse voetbalbond. De totaal-inkomsten voor elk der finalisten, Real en Eintracht, uit deze finale ligt zo om en nabij de 20.000 pond (ƒ212.000). En dan te weten, dat de fiscus van het kapitaaltje, dat met deze finale gemoeid is, geen cent krijgt. Immers, sinds twee jaren heeft de fiscus in Groot- Brittannië geen vermakelijk heidsbelasting op sportgebeurte nissen, ook niet wanneer er prof clubs bij betrokken zijn. Zoals in dit geval met Real Madrid. Van de 135.000 toegangskaar ten zijn er 2500 naar Duitsland gegaan en 2000 naar Spanje. Over de overige Europese landen zijn totaal 4000 kaarten verdeeld. KONING- EN FRIJSSCHIETING IN DE ZANDSTRAAT. Aug. Meert prolongeerde koningstitel Zaterdag j.l. hield de handboog mij. „De Zeeuwsche Schutters" in de Zandstraat haar jaarlijkse koning- en prijsschieting, bene vens de jaarvergadering. Op de koningschieting gaven 17 leden acte de présènee. De weersomstandigheden waren uit stekend. Toch duurde het nog geruime tijd eer de koningsvogel werd afgeschoten, want niet min der dan 307 schoten werden op de vogel afgevuurd. Het was voor hef Iweede achtereenvolgende jaar dat deze werd afgeschoten door Aug. Meert. Door het ver overen van de koningstitel ver wierf deze het recht mede te din gen naar de titel van provinciaal kampioen van keizers en konin gen in Zeeland op 25 juni a.s. te Wolfaartsdijk. Prijsschieting. Dc hierna volgende prijsschie ting had het volgende resultaat: Hoogvogel: Ed. Kaas. Zijvogels: H. Meert, andere niet afgeschoten. Kallen: Oct. Obrie, andereniet afgeschoten. •ïaa (-vergadering. Na afloop van de schietingen verenigden allen zich rond de dis en deden de maaltijd in het club gebouw alle eer aan. Hierna werd de jaarvergade ring gehouden welke onder voorzitterschap stond van de heer M. Goethals. De notulen en de diverse jaarverslagen werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heren M. Goethals en H, Meert, werden herkozen. Ook werd een jubileumschie- ting van het 40-jarig schutters- schap van het bestuurslid Ed. Kaas besproken en geregeld. De verdere huishoudelijke zaken werden vlot en in goede verstandhouding afgewikkeld. OPENINGSSCHIETING TE TERNEUZEN. Zondag j.l. organiseerde de handboogmij. ,.De Westerschelde" te Terneuzen haar openingsschie- ting in dit seizoen. Door de vele schietingen in de naaste omge ving was de deelname niet groot. Slechts 32 schutters namen aan de wedstrijd deel. De uitslag luidde als volgt: Hoogvogel: J. Mollet te Sas van Gent. Zij vogels: P. van Esbroek te Sluiskil en Ed. Kaas uit de Zand straal. Kallen: R. Begheijn te Terneu zen en G. de Caluwé te Zuid- dorpe. Zondag j.l. is de eerste wed strijd van de tweede helft van de competitie gespeeld. Animo I heeft de Bredase L.T.V. III ont vangen en hierop een ruime zege behaald 71. Doordat de Middelburgse L.T.V. I in Vlissingen met 44 gelijk gespeeld heeft tegen De Schelde I, staan Animo I en de Middelburgse L.T.V. I samen bo venaan, ieder met 6 punten, daarop volgt De Schelde I met 4 punten en onderaan staat Bre dase L.T.V. III met 0 punten. Volgende week gaat Animo I op bezoek bij Middelburgse L.T.V. I en deze wedstrijd zal dus de beslissing brengen. Animo II is op bezoek geweest bij het Vlissingse D.O.S. I en heeft van deze club met 80 verloren. In deze afdeling staat Domburg I bovenaan. De gedetailleerde uitslagen zijn: 3e klasse Zuid Afdeling I ANIMO I—Bredase L.T.V. I 7—1 le HE C. Jurrij— K. Thyssen 7—5; 6—1 2e HE A. IJsebaert W. Smits van Waesberghe 64; 6—8; 6—3 le DE mej. T. Denie Mevr. E. Ferwerda 64; 119 2e DE mej. R. van Mossevelde mevr. E. Bossers 61; 6—4 le GD mej. T. Denie-C. Jurrij tegen mevr. E. Ferwerda-K. Thyssen 6—3; 6—1 2e GD mej. R. van Mossevelde- A. IJsebaert tegen mevr. E. Bossers-W. Smits van Waes berghe 6—2; 6—1 HD C. Jurrij-A. IJsebaert tegen K. Thyssen-W. Smits van Waesberghe 62; 63 DD mej. T. Denie-mej. R. van Mossevelde tegen mevr. E. Ferwerda-mevr. E. Bossers 2—6; 3—6 Om ongeveer (es uur maandag morgen heeft een gemeentebus in de Tweede Nassaustraat, ter hoogte van de Van Hogrndorp- straat, in Amsterdam, een tram- stel van ljjn 10 uit de raiis ge- drukt. Lr zou 1 licht gewonde zijn. 3e klasse Zuid Afdeling II D.O.S. I (VlissingenAnimo II 80 le HE P. Hermsen P. Vroegop 63; 61 2e HE F. van de Velde F. Spaas 6—1; 6—3 le DE mevr. I. Timmerman mej. M. Spaas 63; 62 2e DE mevr. C. Braak— mej. J. Denie 60; 60 le GD mevr. C. Braak-P. Herm sen tegen mej. J. Denie.W. Denie 60; 6—2 2e GD mevr. J. Legein-F. van de Velde tegen mej. M. Spaas-F. Spaas 6—2; 6—1 HD F. van de Velde-P. Hermsen tegen W. Denie-P. Vroegop 6—3; 4—6; 7—5 DD mevr. I. Timmerman-mevr. J. Legein tegen mej. J. Denie- mej. M. Spaas 6—2; 6—3 Onder auspicieën van de Ne derlandse krachtsportbond wer den in Waalwijk de wedstrijden gehouden om het jeugdkam pioenschap van Nederland krachtsport. In de zwaarmiddengewicht- klasse werd de 18-jarige A. Obrie uit Sluiskil kampioen met 90 kg drukken; 85 kg trekken en 105 kg stoten. Tweede werd Gerritsen uit Nij megen en derde Smeets uit Sim- pelveld. In de middengewichtklasse eindigde Verraar uit Den Haag als nummer één met resp. 87,5 kg; 87,5 kg en 120 kg. De 19jarige Terneuzenaar A. Harms werd tweede met 80 kg 85 kg en 115 kg. Derde werd Willems uit Simpelveld en vierde Gartsen uit Tegelen. PRIJSVLUCHT UIT DOORNIK op 15 mei j.l. „De Eendracht" Terneuzen. 1. H. F. Koch en Zn; 2 en 3. M. A. de Roo; 4 en 10. Meijer v. d. Berge; 5. O. Hofman; 6. J. Dieleman (Othene); 7. Gebr. De Bakker; 8. M. Soomers. „De Verwachting" Axel. Snelheid eerste duif 1247 m; laatste prijsw. duif 999 m. 1, 6 en 9. J. Bakker, Zaamslag; 2. F. van Acker; 3. C. den En gelsman; 4 en 10. Cam. Verstrae- ten; 5. M. Dieleman; 7 en 8. D. Dieleman. -J De gisteren in Utrecht herko zen voorzitter van de Christelijke middenstandsbond, de heer H. de Mooy, heeft tijdens de alge mene ledenvergadering van deze bond gepleit voor een betere en grotere voorlichting van de mid denstand. Hij zei, dat de over heid grote subsidies verleent ten behoeve van de voorlichting aan de boerenstand en de industrie. De middenstand, aldus de heer De Mooy, heeft hieraan ook be hoefte. Hij noemde dit niet de taak voor de commerciële ver banden maar zag graag aan de vrije organisaties „dure" mensen toegevoegd om deze voorlichting te geven zoals dit ook bij de grootbedrijven geschiedt. De heer De Mooy zei voorts, dat een heroriëntatie van de on derwijs noodzakelijk is. Er zijn wel verschillende detailhandels, scholen, aldus de heer De Mooy, maar de stoomcursussen die thans georganiseerd worden voor het papiertje dat mogelijkheid tot vestiging biedt, doen de op voeding tot ondernemer op de achtergrond geraken. Ook vroeg de heer De Mooy aandacht voor wat hij noemde de leegloop van het noorden. Bij de middenstand in het noorden, zo zei hij. ont staan op het gebied van de inves teringen, grote moeilijkheden. Hij pleitte in dit verband voor een struktuurpolitiek. Ook wilde hij voor de middenstand van de overheid gelijke kansen. Een re gelmatig overleg met de over, heid, waaraan het tot dusver, volgens hem, ontbroken heeft, noemde hij van grote betekenis. Prof. W. F. de Gaay Fortman sprak vervolgens over de zelf standige ondernemer en de socia le verzekering. Welk vraagstuk hij principieel benaderde. Hij zei, dat men de verplichte sociale verzekering voor de zelfstandi gen niet kan afwijzen op grond van de stelling dat zij het zelf standig ondernemerschap zou aantasten en de ondernemer in midden- en kleinbedrijf op één lijn zou stellen met de arbeider. Immers, aldus prof. De Gaay Fortman, het gaat. hier om om standigheden in de persoon van de ondernemer gelegen en niet in de omstandigheden gelegen in zijn onderneming. Het is de vraag, zo zei hij, of het bij de huidige stand van het maatschappelijk bestel en bij de huidige inkomensvorming juist ONTVLUCHTE .JONGELUI GEGREPEN De Tielse en de Amsterdamse politie zijn er in geslaagd drie van de vier jongens, die dezer dagen uit het jongenstehuis „Welkom" in Arnhem waren ontsnapt, te arresteren. De Tielse politie arresteerde in Tiel dé 17-jarige P. S., die on langs een zestienjarig Tiels meisje had aangerand en daar voor in „Welkom" was opgeno men. De Amsterdamse politie greep de 16-jarige C. T. van der V. en de 15-jarige N. G. B. in de kraag, toen ze in Amsterdam uit waren. Laatstgenoemd tweetal had ingebroken in een villa van een leraar verbonden aan de J. P. Heyestichting in Oosterbeek. Ze namen drie horloges en 90 mee. De horloges hadden ze bij hun arrestatie nog bij zich. De 90 waren opgemaakt aan het reisje naar Amsterdam. Zowel B. als van der V. zijn in Oosterbeek ingesloten. De vierde jongen, een zekere M„ is nog zoek. Hoe de jongens hebben kunnen ontvluchten, is tot op heden onbekend. Een hun ner, die beperkte vrijheid genoot, had een sleutel van het gebouw. Alle jongens waren opgenomen in een zogenaamde gesloten af deling van „Welkom" waarin hun beperkte vrijheid is toegestaan. DODELIJKE VERKEERSONGEVALLEN. De 24-jarige motorrijder H. uit Asten is maandagmiddag te Maasbracht dodelijk verongelukt toen hij een auto rechts wilde passeren. Hij raakte de auto met het stuur en vloog daarna tegen een boom. Het slachtoffer over leed ter plaatse. Hij was onge huwd. Op de Kallenkoterallee bij Steenwijk is de 38-jarige smid J. V., uit Wapserveen, met zijn auto in volle vaart tegen een boom gereden en omgekomen. De oor zaak van het ongeval was het aflopen van een wiel. Het slacht offer was gehuwd en had vijf kinderen. Maandagavond is een zwaar beladen trailer op de Van Heem- straweg te Afferden (gemeente Bruten) van de weg geraakt. De voetgangster, mevr. Van de G uit Afferden, werd door de wa gen meegesleurd. Zij was op slag dood. Het slachtoffer, dat 56 jaar was, laat vijf kinderen achter. GASONTPLOFFING Maandagmorgen te ongeveer 8 uur is in de kelder van de boerderij van de heer G. Jansen te Nieuw Scheemda een fles gas ontploft. Door de explosie wer den enkele muren ontzet en ge scheurd. twee binnenmuren en een stuk buitenmuur werden weggeslagen. Een kind dat boven de kelder in dc keuken speelde werd weg geslingerd en kwam onder een tafel terecht. Een ander kind dat in de bijkeuken stond kwam on- is of voortgegaan moet worden met het treffen van collectieve verplichte voorzieningen. Vol gens hem ontnemen deze mens de mogelijkheid zelfstandig over een deel van zijn inkomen te be slissen. Dit kan ongetwijfeld no dig zijn, zo zei hij, maar het is de vraag of de omstandigheden thans voor de zelfstandigen daartoe evenzeer nopen, als des tijds voor de arbeiders; toen de verplichte arbeidersverzekering werd ingevoerd. Voor wat be treft de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen, ware. vol gens prof. Dc Gaay Fortman, de oplossing te zoeken in een uit kering uit de algemene middelen conform de kinderbijslagwet. De halvering der bedragen zal dan, volgens hem, in ieder geval moeten verdwijnen, omdat zij een verwerpelijke discriminatie is. der een stoel terecht. Geen der kinderen liep letsel op. De huis vrouw in de slaapkamer kwam eveneens met de schrik vrij. De politie heeft een onderzoek inge steld naar de oorzaak van de ex plosie-De boerderij, die het vorig jaar door brand Verwoest werd, was sedert augustus van het vorig jaar weer bewoonbaar. OUDSTE INWONER VAN NIJKERK OVERLEDEN Gisterenavond is op 101- jarige leeftijd overleden de heer J. van der Waals, die tot dan toe de oudste inwoner van Nijkerk was Jacobus van der Waals werd op 26 febr. .1859 in Leiden geboren. Zijn hele leven heeft hij gewijd aan het Chris telijk onderwijs, plaatselijk zowel als in breder verband. Na het behalen van zijn onderwijsacte was hij de eerste jaren onder wijzer in zijn geboorteplaats. In 1383 werd hij benoemd tot hoofd van de christelijke school in Zuid Beijerland. In 1885 werd hij hoofd van de christelijke school in Nijkerk, waar hij 38 jaar heeft gewerkt. Bij zijn afscheid van de school werd hij door H. M. de Koningin be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Buiten Nijkerk heeft de heer van der Waals bekendheid gekregen als secretaris van „Gereformeerd Schoolverband", een landelijke bond van gere formeerde scholen. Na zijn pen sionering redigeerde hij een schoolweekblad, werd ouderling in de gereformeerde kerk en richtte een kerkelijk bureau op. In 1944, dus op 85-jarige leeftijd, is de heer van der Waals een maand lang als gijzelaar door de Duitsers ge vangen gehouden. BEHEERDER POSTAGENT SCHAP AANGEHOUDEN Op vermoeden van manipula- ties met P.T.T.-gelden is te En schede gearresteerd de 46-jarige G. K., beheerder van een post agentschap. Op 25 april om streeks half één, terwijl het post kantoor juist gesloten was, brak er brand uit. Deze greep met grote snelheid om zich heen en vernielde het gehele interieur, waarbij een schade van enkele tienduizenden guldens werd aan gericht. Bij een uitgebreid onder zoek door de postale recherche is thans, ruim veertien dagen na de brand, overgegaan tot de arres tatie van K., die inmiddels heeft bekend met P.T.T.-gelden te heb ben gemanipuleerd. Hij ontkent echter de brandstichitng. Hel postagentschap is gesloten. PAARDEN WERDEN GEWOND De Groninger politie kreeg zaterdag bericht dat, bij het abattoir paarden in slechte toe stand verkeerden. Het bleek, dat deze waren ingeladen bij de vee stallen in Utrecht. Er moesten 10 paarden vervoerd worden. Maar een inspecteur van cle dierenbescherming die het toezicht had op deze zending, gelastte, dat slechts acht paarden vervoerd mochten worden. De deuren werden ver zegeld en de auto reed weg. In Amersfoort bemerkte de chauf feur, dat er iets met de paarden niet in orde was, maar aan gezien de wagen verzegeld was, reed hij door. Bij aankomst in Groningen bleken alie paarden gewond te zijn. Een dier bleek zó ernstig gewond, dat het direcc moest worden afgemaaktDe politie stelt een onderzoek in. GRIEKSE ZEEMAN AANGEHOUDEN. Op Katendrecht te Rotterdam is de 36-jarige Griekse Kok G. M., zonder vaste woon- of verblijf plaats, aangehouden met een kilo Indische hennep bij zich. Aan boord van zijn schip, het Libe riaanse m.s. „Anoula A", dat in de Maashaven ligt, werd nog een kg aangetroffen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3