VEKSTEKKEIt RADIO TAZELAAR UIT DE PROVINCIE Bezoek van H.M. Koningin Juliana aan Zeeland Berlijn verwacht niets van de Topconferentie Haringvisserij begint 23 mei SP Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Dinsdag 17 mei 1%(1 DAT KAN AUÈÈN Met Woensdag bezoek aan Deltawerken en Terneuzen DE TWEEDE DAG. Woensdag 18 mei Bezoek aan de Delta-werken en Terneuzen. OM HET BEHOUD VAN KINDEROGEN TERNEUZEN SAS VAN GENT. SLUIS. Elke dag heeft zij'n geheim ONZINNIGE TOESTANDEN IN OMSTREDEN WERELDSTAD AGENDA Dinsdag 17 me DE RON Chaotisc Peter Pos Troos (dus te gebruiken zonder radio) met plastic handvat - 4 snelheden Keuze uit 3 kleuren NOORDSTRAAT 21 (t.o. Hema) TERNEIJZEN Alléénverkoop van alle NOVAK -produkten voor geheel Zeeuws-Vlaanderen TELEF. 2361 Vanmiddag om halt één opent H.M. Koningin Juliana het nieu we Provinciehuis in de aloude Abdij van Middelburg. De Koningin arriveert met haar gevolg om 9.20 uur op de vliegbasis Woensdrecht waar o.a. ter begroeting aanwezig zullen zijn de Commissaris der Konin gin in de Provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de burgemeester van Woensdrecht en de districtscommandant der Rijkspolitie te Middelburg ma joor A. Th. van Thiel. Om 10.25 uur komt H. M. aan de ambtswoning van de Commis saris der Koningin in Zeeland waar ir. A. Marien, gouverneur des Konings in de provincie Oost-Vlaanderen, vertegenwoor diger van Z. M. de Koning der Belgen, aan H. M. wordt voorge steld. Tegen elf uur komt de Konin gin aan de Nieuwe kerk te Mid delburg waar leden van Gedepu teerde Staten van Zeeland en de griffier mr. J. M.. Pilaar, aan Hare Majesteit zullen worden voorgesteld. Ondertussen hebben een 500-tal genodigden in de Nieuwe kerk plaats genomen. Bij het betreden der kerk wordt een intrada, gecomponeerd door Henk Stam, voor orgel, 3 trom petten, 3 trombones en pauken gespeeld. De organist van de Nieuwe kerk is de heer Jan van Rijn. Na een kort welkomstwoord van jhr. mr. A. F. C. de Casem broot, zal de minister van Bin nenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, het nieuwe gebouw van de provinciale griffie aan het provinciaal bestuur overdra gen. Hierna volgt een toespraak van de Commissaris der Konin gin gevolgd door een samenzang „Wilt heden nu treden". Na de rede van H. M. de Ko ningin wordt het „Wilhelmus" gezongen. Om kwart over 12 verlaat H. M. de Nieuwe kerk terwijl de organist de „Watermusie" van Handel ten gehore brengt. Gezeten in de phaëton en voor afgegaan door fanfarekorpsen, een ringrijder te paard met de vlag van Zeeland, twee ringrij- ders te paard met de nationale en de clubvlag en zes ringrijders te paard met lansen, rijdt H. M. de Koningin naar het oude ge bouw van de provinciale griffie op de Dam. De phaëton wordt gevolgd door huifwagens, tilbury. Thool- se kar en sjezen waarin in totaal een 50-tal genodigden meerijden. Naast de phaëton en de huif wagens lopen boogschutters. Vóór het oude gebouw van de provinciale griffie op de Dam zal H. M. de Koningin gezeten in de phaëton, op een knop druk ken waardoor een bord met de woorden „Provinciale Griffie verplaatst naar Abdijplein" over het zich in de voorgevel bevin dende oude bord met „Provin ciale Griffie van Zeeland'' ge schoven wordt. Na een rondrit wordt aan de ingang van het nieuwe gebouw architecten, kunstschilders en beeldhouwers aan H. M. de Ko ningin voorgesteld. Na de opening van het gebouw wordt een rondgang gemaakt. Hier worden redacteuren van het gedenkboek „Ontworteld Land", de heren G. A. de Kok en drs. M. C. Verburg, en de uitge ver de heer F. B. den Boer aan H. M. voorgesteld. Een exem. plaar van het gedenkboek voor zien van een speciale opdracht van de graficus Dirk van Gelder, zal H. M. de Koningin worden aangeboden. Een tweede exem plaar is bestemd voor Z. M. de Koning der Belgen. Om half vier volgt een bezoek door H. M. aan de provinciale bibliotheek waar een tentoon stelling is ingericht over de ge schiedenis vah het Abdijcomplex. 's Avonds is er een eerste op voering van een klank- en licht spel in de Abdijgebouwen, geor ganiseerd door de Stichting Ver lichting Middelburg. Woensdag bezoekt H. M. de Koningin Vrouwenpolder, We- meldinge, Kruiningen. Kapelle Terneuzen. Om kwart over 9 wordt in de Ooster Nieuwland- polder de bouwputbezichtigd. In Vrouwenpolder wordt na de aan komst om kwart voor tien de maquette bezichtigd waarna H. M. zich over de dijk naar de R. P. 18 begeeft, waarmee ge varen wordt naar Sluis in de Zandkreek. Het Oosterlandlaboratorium wordt om kwart vóór twee be zichtigd en in het Dorpshuis te Kruiningen de lunch gebruikt. Om 15.15 uur vertrek naar de Deltadijk onder de gemeente Kapelle alwaar het verschil tus sen normale hoogte (5 tot 10 m. N. A. P.van de dijken en een dijk op Deltahoogte (13'i meter) bezichtigd wordt. Om vier uur vertrekt de pro vinciale boot te Hoedekenskerke om H. M. Koningin Juliana naar Terneuzen te brengen. H. M. arriveert om tien voor vijf in Terneuzen waar mr. H. Rijpstra, die dezelfde middag als burgemeester is geïnstalleerd, aan H. M. zal worden voorge steld. SPEL DER JONGEREN. Daarna wordt gereden naar het gemeentelijk sportterrein Westelijk Bolwerk, alwaar een jeugdspel wordt opgevoerd waar aan een 80-tal jongens en meis jes deelneemt, o.l.v. de heer R. Wasterval, directeur van het vormingscentrum „Hedenesse" te Cadzand. Wat H. M. Koningin op het ge- meentelijk sportveld aan het Westelijk Bolwerk komt bijwo nen is een spel dat door een 80-tal jongeren van de Rijks- en de Christelijke Kweekschool te Middelburg, de R. K.-H. B. S. te Oostburg en het R. K.-Jansenius Lyceum te Hulst wordt opge voerd. Dit spel werd geïnspireerd op een toespraak van H. M. de Ko ningin voor de Nederlandse jeugd, uitgesproken in de Koop mansbeurs te Amsterdam. Het geeft een voorstelling van het denken van de jeugd met als motief het helpen bij de voorbe reiding van een nieuwe samen leving. Het wordt geopend met een groet aan H. M. en twee groe pen, die zich van de hoofdgroep hebben losgemaakt, spelen een vraag- en antwoordspel over de jeugd. Interesseert deze zich voor de nieuwe tijd? Heeft zij belangstel ling voor de vraagstukken, die de gemoederen der ouderen in beweging brengen? Heeft zij be langstelling van Godsdienst en van politiek? Daarna weerklinkt tromge roffel en een groep soldaten ver oorzaakt angst onder hen. Een muur waarop het mensbeeld staat, wordt omgeworpen. Een beeld van de oorlog! Daarna klinken de klokken. Dc muur wordt weer opgebouwd, het mensbeeld wordt in etc her steld. Hel is weer vrede! Tenslotte wordt de aandacht gevestigd op de rassendiscrimi natie. de onderontwikkelde ge bieden en op de levensruimte van de mensheid. DE SCHRIJVER VAN HET JEUGDSPEL. De heer Wasterval schreef dit spel op verzoek van Gedeputeer de Staten van Zeeland. De regie voert hij in samenwerking met de heer Jan Bronk, uit Amster dam. directeur van de stichting de Nederlandse Pantomime, en met mej. A. Lako, vormingsleid ster op „Hedenesse". Afgelopen weekeind werd op „Hedenesse" gerepeteerd en ook gisteravond en woensdagmor gen repetities plaats op 't sport terrein aan het Westelijk Bol werk met nog een generale repe titie op woensdagmiddag. Vanavond hebben de medespe- lende jongelui een feestelijke bij eenkomst met hun gastheren en gastvrouwen in het parochie huis, waar volksdansen zullen worden uitgevoerd en een film over rassendiscriminatie worden vertoond. Het spel is samengesteld naar aanleiding van vele gesprekken met jongeren, terwijl ook de in houd van het spel door de jonge lui werd doorgenomen en bekri tiseerd. Het spel werd dus door een volwassene geschreven, maar tekst en inhoud werden door de jongeren tot stand gebracht. Daardoor is het eerlijk en een voudig. De duur van het spel, dat, zowel bij de repetities als bij de opvoe ring voor de Koningin, door een ieder vrij zal kunnen worden bijgewoond, is ongeveer een half uur. Om 10 vóór zes vertrekt H. M. de Koningin weer per provincia le boot naar Hoedekenskerke. OOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSt H-VLAANDEREN TERNEUZEN Veiling van 16 mei. GROENTEN Per 100 stuks: Sla I ƒ4.50— 8. II 4—5. Per stuk: Bloemkool A II 72 90 ct, B II 41—62 ct, C II 28— 38 ct, afw. 2058 ct; Groene komkommer B 4549 ct. C 33 39 cl; Wilte Komkommer C 45 ct. Per bos: Selderij 7 ct; Peen I 6-1—67 ct, II 43—50 ct; Uien 10— 11 ct; Sjalotten 1011 ct; Radijs II 6—8 ct. Per kg: Andijvie II 65—72 ct; Savoye kool I 4857 ct, II 42- 47 ct; Rabarber 20—24 ct; Spi nazie I 12—27 ct. II 17—23 ct; Tomaten A 1,65—1,72, C ƒ1,35—ƒ1,54, GC 90 ct; Asper ges B I 1,381.44, B II 1,02 —ƒ1,36, C II 96—102 ct, D II 78 ct, afw. 84 ct. AARDAPPELEN Per 100 kg 12,10. FRUIT Per doosje van Glasaardbeien I 64- ct. Meerlanders 150 gram: -82 ct, II 51 Dezer dagen heeft zich een iro nische samenloop van omstandig heden voorgedaan bij uiterste pogingen om de ogen van twee door kanker aangetaste kinderen te redden. Terwijl een tweejarig Israëlisch jongetje per speciaal vliegtuig naar Engeland werd overgebracht om te pogen zijn enig overgebleven oog te behou den, werd door een ziekenruis in Jeruzalem meegedeeld dat men er daar in geslaagd was het ene overgebleven oog van een aan dezelfde ziekte li.idend driejarig Perzisch meisje te redden, dat per vliegtuig naar Israël was ge bracht nadat haar geval door Fsrzisdie, Franse en Duitse dok ters was opgegeven. Het ene oog van het meisje was reeds wegge nomen toen het, op de leeftijd van acht maanden, een kwaad aardig gezwel vertoonde. (Twee zusjes van haar waren aan dezelfde kwaal overleden.) De Is raëlische dokters aan het Hadas- sah-ziekenhuis van de Hebreeuw se universiteit van Jeruzalem pasten kobalt-isotooptherapie toe en gebruikten speciale foto-elek trische toestellen. (Adv.) DE NIEUWE N.S.-ZOMERDIENSTREGELING. De nieuwe zomerdienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen, die thans verschenen is, heeft een ander uiterlijk en een nieuwe indeling, waardoor het boekje is uitgebreid tot 288 pagina's Ook is er een aantal wijzigin gen in de diensten zelf aange bracht. Zo zullen o.a. de sneltreinen RotterdamVlissingen thans ook op zaterdagen en op zondag avond gaan lopen. Naast de 5 maal op werkdagen zullen met de zomerdienstregeling de snel treinen 6 maal op zaterdag en 1 maal op zondag worden ingelegd. Een hond van ras. Tijdens de gister te Luik ge houden hondententoonstelling behaalde de teef Pep Talk of Pe- lynt van de heer J. van Dix- hoorn alhier een tweede prijs met het predikaat uitmuntend. Er waren op deze internatio nale tentoonstelling 700 honden aanwezig, waaronder 45 cocker spaniels. Hun eigenaren waren afkomstig uit België, Duitsland, Frankrijk, Luxemburg en Ne derland. Jaarvergadering Sasse Zwem en Poloclub „De Bruinvis". Voor dc jaarlijkse algemene vergadering van de Sasse zwem en poloclub Dc Bruinvis" be stond slechts geringe belangstel ling. De voorzitter, ir. C. A. L. Horst- mann, verwelkomde in een ope ningsspeech harteiijk dc aanwe zigen. De jaarverslagen van de secre taris en de technische commissie memoreerden dat in 1959 de Sas se zwemclub weer zijn woordje heeft meegesproken in het Zeeuwse zwemgebeuren. Het waren vooral de Bruinvis-dames, die de roem in de wacht sleepten door diverse kampioentitels te behalen. Het waterpoloteam werd na Luctor tweede in de polocom petitie en dit na een beslissings wedstrijd. Deze tweede plaats impliceert dat in het seizoen 1960 het Bruinvis-team in de nieuw gevormde 4e klasse gaat spelen. Het financieel verslag was zeer gunstig, dc kaspositie is weer be langrijk toegenomen. Bij de begroting werd door de penningmeester, de heer Gunter, er op gewezen dat 1960 een min der gunstig beeld te zien zal geven, aangezien door een be sluit van de algemene vergade ring van de K.N.Z.B. iedere aan gesloten zwemvereniging een jaar extra contributie te betalen krijgt als bijdrage voor het nieu we bondsbureau. Bij de bestuursverkiezing werd bij enkele candidaatstelling her kozen ir. C. A. L. Horstmann als voorzitter, de heer M. L. Remcry als onder-voorzitter en ir. J. Geerling als lid. De secretaris, de heer E. de Vriend, deelde mede, dat „De Bruinvis" in het komende seizoen behalve zijn traditionele Ronde van Sas nog twee zwemwedstrij den te organiseren krijgt, n.l. de seniorenkampioenschajjpen van Zeeland alsmede oer zwemcom- petitiewedstrijd. De voorzitter reikte de K.N.Z.B.- prestatiemedallle uit aan iiitj. R. Vergauwen en hoopt dal zvj ook dit jaar w.eer beslag zal weten te leggen cd deze prestatienitdaille. Hij deelde mede, dat mej. Ver- gauwei de wens te kennen heeft gegeven geen deel meer ut te maken van de technische com missie. Dg voorzitter dankte mej. Ver gauwen voor hét' vele werk dat zij jaar in jaar uit, avond aan avond voor de Sasse zwernsport, en in het bijzonder voor „De Bruisvis", heeft gedaan. Aan het populaire zwemstertje Heieen de Vries, die in het zie kenhuis te Leiden verblijft, van wege een ongeval, zal een blijk van medeleven worden gezonden in de vorm van een fruitmand. Bijeenkomst vrouwen. Plattelands- De afdeling Sluis van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen organiseerde haar laat ste bijeenkomst in het seizoen 1959-1960 in het jeugdhuis van de Ned. Herv. kerk te Sluis. De heer H. Catz uit Sint Anna ter Muiden hield een causerie over Spanje en Portugal en ver toonde tijdens deze inleiding een groot aantal diapositieven over het Iberisch schiereiland. Na af loop van zijn interessante cau serie bracht de afdelingsvoorzit ster, mej. A. Huissen, de heer Catz dank voor het gebodene en bood hem als herinnering een boekenbon aan. Een verloting vond plaats in de pauze ten bate van een eigen landelijk groeps- huis. De prijzen hiervoor hadden de dames zelf meegebracht. door LUISA-MARIA LINARES 57) Nadruk verboden. Olga keek, zonder te antwoor den, naar het rode licht Ze zat nog altijd voor de kachel gehurkt en haar zijdige haar ving bij elke beweging, die ze maakte, andere reflexen. „Waarom wil je me haten? Ik heb je toch geen kwaad gedaan. Je kent me amper. En ik ben toch de vrouw van je broer geweest." Hij begon te lachen en ging op een van de fluwelen stoelen zit ten. „Dat is juist wat ik je niet kan vergeven."- Olga ging op de grond zitten. „Wat? Kun je me niet ver geven dat ik zijn vrouw ben ge weest?" Ze had alles verwacht, maar niet dat hij haar zou verachten omdat ze met André was ge trouwd. „Je bent nooit zijn vrouw ge weest, hé?" Plotseling pakte hij haar bij de schouders en noodzaakte haar hem aan te zien. Nooit waren ze zo dicht bij elkaar geweest en Olga voelde door haar wollen trui de warmte van zijn handen. „Wat is er tussen jullie daar in Rio gebeurd?een saaie ver loving?.. Een romantische idyl le?. Hand in hand in de mane schijn? Maar je bent niet de vrouw van André geweest...." Hij lachte nerveus en zijn handen omklemden haar vaster. „Er is tussen jullie nooit het minste fysieke contact geweest, niet het huwelijksgeluk beleefd. Daarom heeft hij je zo gauw vergeten, be grijp je? En nauwelijks weduw naar geworden werd hij verliefd op de eerste de beste vrouw die op zijn weg kwam. En toen is de ramp der Lazcano's begonnen. Een remp waarvan jij de omvang niet kunt vermoeden." Olga trachtte vergeefs zich los te rukken. „Een ramp die me bijna tot een moord heeft gedreven." „Een m..moord?" haperde ze. Alles begon om haar heen te draaien, het rode licht, de stoe len, het gezicht van Xavier. Ze voelde dat ze op het punt stond flauw te vallen. En de ironie van het noodlot dwong haar toe vlucht te zoeken in de armen van haar vijand op hetzelfde moment dat hij bekende dat hij getracht had haar te doden. Ze leunde met haar hoofd tegen Xaviers borst, tegen het soepele, wit zij den hemd. „Wat overkomt je, Olga? Voel je je ziek? Heb ik je zo doen schrikken?" Ze voelde dat hij over haar haren streelde, maar had de kracht niet hem weg te duwen. Machteloos lag ze in zijn armen, niet in staat zich te bevrijden. „O... par., pardon... ik werd opeens zo duizelig... daar heb ik de laatste tijd dikwijls last van. Ik heb in de wildernis malaria opgelopen." De wildernis, met Paul. Het oerwoud met zijn gevaren, die toch minder verschrikkelijk wa ren dan die welke haar nu om ringden. Hij tilde haar met een kracht, die haar verbaasde, op en zette haar dicht bij de elektrische kachel in een fauteuil. Toen boog hij zich over haar heen en streek weer over haar haren. „Arme Olga! Je moest beslist eens naar een dokter gaan." „Och, het betekent nietsIk voel me alweer beter...." Wat kon hem haar gezondheid schelen, hij. die haar enkele uren geleden had willen vermoorden? Ze voelde de tranen in haar ogen komen en probeerde vergeefs ze terug te dringen. Grote tranen, even groot als de keizelsteentjes waarmee ze gespeeld had met haar kleine vriendje in het park, de mooie aan één kant, de lelijke aan de andereTranen, die ze onmogelijk kon tegenhouden „Huil je? Dat is mijn schuld, hè? Neem me niet kwalijk. Dat jij, het model kleine meisje van de klas nu net te maken moet krijgen met de stoutste jongen van dc school." Hij hief zachtjes haar gezichtje bij de kin op. „Laat ik mijn nieuwsgierigheid mogen bevredigen... Ik wil zien of gouden ogen ook gouden tra nen schreien. Nee... het zijn ge wone tranen..." en'voor Olga er op verdacht was kuste hij haar voorzichtig op de wang., „en ze smaken zilt," voegde hij er bij. Een kus... Xavier had haar, ondanks alles, gekust.... Pedro klopte cn bracht het koffieblad binnen. „We zullen ons zelf wel in schenken, Pedro, dank je." Hij schonk met een handigheid, die Olga niet achter hem had ge zocht de koffie in cn reikte haar een kopje. „Drink nu maar en wees lief. Bewijs me dat ik geen beul ben, maar eerder ziekenoppasser. Ik wil je graag verzorgen. Voel je je nu wat beter? Kun je je kopje vasthouden?" Zc knikte en Xavier ging dicht bij haar zitten. Olga... wil je me alles ver geven?" Alles? Zou ze ooit de ontzetting van de afgelopen nacht kunnen vergeten? Daar ze niet antwoordde dronk hij zwijgend zijn koffie, doch bleef haar aankijken. (Wordt vervolgd.) Wanneer de bewoner van een huis in de Bernauer Strasso in de Berlijnse stadswijk Wedding met zijn buurman aan de overzijde van de straat wil telefoneren, moet hij die verbinding tot stand laten brengen door de telefooncentrale in Frankfort aan de Main, op enige honderden kilometers van de voormalige Duitse hoofdstad verwijderd. In 1952 gaven de Russen namelijk bevel, dat het tele foonnet tussen de Westelijke en Oostelijke sectoren van Berlijn gescheiden moest worden. Sindsdien zijn plaatselijke gesprekken tussen het democratische en het communistische Berlijn slechts mogelijk, indien een centrale in West-Duitsland daarbij bemidde ling verleent Deze onzinnigheid is er slechts een van vele, die een gevolg zijn van het willekeurig trekken va.n een scheidslijn dwars door een natuurlijke eenheid heen. Uiter aard zijn de Berlijners reeds lang aan dergelijke dwaze toestanden gewend en zij maken zich daar om ook niet al te druk over het vooruitzicht dat de gister begon nen topconferentie, waarop ook de toekomst van hun stad ter sprake komt, voor hen in dit op zicht geen veranderingen zal brengen. Groot-Berlijn ontstond in 1920 door de samenvoeging van 8 ste den, 59 dorpen en 27 z.g. „Guts- bezirken". Vóór de tweede we reldoorlog telde de rijkshoofd stad 4,3 miljoen inwoners; op het ogenblik van de capitulatie, 1 mei 1945, nog slechts 2,8 miljoen. Van de 3,4 miljoen inwoners, die de stad op het ogenblik telt, zijn 2,2 miljoen in West-Berlijn en 1,2 miljoen in Oost-Berlijn geves tigd. De gemiddelde bevolkings dichtheid bedraagt 3780 mensen per vierkante kilometer. In geheel Berlijn werden gedu rende de oorlog 35 procent van alle woningen vernield. Alleen reeds bij de luchtaanvallen van het jaar 1943 werden evenveel huizen vernietigd als er in elf ja ren, namelijk van 1925 tot en met 1936, waren gebouwd. Eveneens als gevolg van de oorlog verloor de stad 75 procent van haar in dustriële capaciteit. Veel daar van is sindsdien hersteld; de stad profiteerde van het feit, dat het Westen en het Oosten de door hen beheerde stadsdelen als een soort etalage beschouwen. Grens tussen twee werelden De grens tussen West- en Oost. Berlijn is 45 km lang. De West- berlijners mogen zich in het oos telijke stadsdeel ophouden. Zon der speciale vergunning van de Oostduitse autoriteiten is het hun echter niet toegestaan in Oostberlijnse zaken inkopen te doen. Daarentegen staat het de Oost- berlijners vrij om wat zij maar willen in West-Berlijn te kopen, vooropgesteld natuurlijk, dat zij met Westmarken betalen. Zij ma- ken van deze gelegenheid een veelvuldig gebruik om waren, die in Oost-Berlijn niet oof slechts tegen woekerprijzen verkrijg baar zijn, te kopen. De belang rijkste daarvan zijn koffie, thee, chocolade, margarine, schoenen. Het verschil in welvaart tus sen beide stadsdelen komt overi gens vooral ook tot uiting in de verdeling van het aantal auto's. Iedere elfde Westberlijner bezit een particuliere auto. Oost-Ber lijn publiceert geen vergelijkende cijfers, maar uit de verkeers- dichtheid hebben statistici gecon- cludeerd, dat hoogstens een op de vijftig Berlijners een auto bezit. Luchtbrug bleef Dat Berlijn zich nog steeds in de positie van een min of meer geïsoleerde stad bevindt, moge blijken uit het volgende: vóór de oorlog liepen er op de Berlijnse stations dagelijks 400 treinen binnen. Op het ogenblik, terwijl overal elders in de wereld het spoorwegverkeer is geïntensi veerd, zijn dat er nog slechts 115. De spoorwegen staan onder Rus sische controle, ook in de weste lijke sectoren. Daarentegen is, onder dwang van de omstandigheden, het luchtverkeer van en naar Berlijn enorm in omvang gegroeid. West-Berlijn alleen telt drie gro te vliegvelden. Omdat de meeste reizigers de Russische controle posten wensen te ontwijken, bleef er voor de passagiers een luchtbrug functioneren. Wat het aantal radiozenders betreft: West-Berlijn heeft er vijf, Oost-Berlijn drie. Beide stadshelften bezitten een televi siezender. Communisten 1,9 procent In de twaalf stadsdistricten, die op het ogenblik West-Berlijn vormen, kregen de commynisten bij de gemeenteraadsverkiezin gen van 1929 ongeveer 22 procent der uitgebrachte Srerhthén (323.155 van de 1.457.517). Daar mede waren zij, na de socialisten, de op een na sterkste partij van Berlijn. In 1958, tien jaren na de Russische blokkade, stemden van 1.632.373 Westberlijners nog slechts 31.520 op de communisti sche S.E.D., dat is dus 1,9 pro cent. In Oost-Berlijn zullen de ver houdingen niet veel anders lig gen, maar de communistische lei ders wachten er zich natuurlijk wel voor de bevolking naar haar politieke mening te vragen. En dat de topconferentie in deze situatie verandering zou kunnen brengen, verwacht zelfs de grootste optimist niet. (Nadruk verboden) DINSDAG 17 MET. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „BonjourTrist.esse". Lokaal Bethel, 7.30 uur: Evangelisatie-samenkomst. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „The Nuns' Story". WOENSDAG 18 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 uur: „Bonjour Tristesse". Maandag 23 mei zullen van Scheveningen uit 77 loggers uit varen ter haringvisserij. Om 12 uur precies kiezen de schepen zee. Vorig jaar voer de vloot in twee ploegen uit, maar thans zal één ploeg met in totaal 50 netten ter vangst gaan. Dit deelde de heer D. A. den Duik, voorzitter van de koninklijke Nederlandse Haringredersvereniging en van het. comité „Vlaggetjesdag"' gis termiddag aan boord van de SCH 195 mede. De trawlers, die met sleepnet ten vissen, zullen pas op 27 mei uitvaren. Het is dus vrijwel zeker, dat de eerste haring door een (drijfnet) logger aan de wal zal worden gebracht. De laatste jaren is de haring vangst steeds meer teruggelopen In 1957 was de aanvoer van zou te haring 550.000 kantjes, in 1958 500.000 kantjes en het vorig jaar 430.000 kantjes. In 1957 werd er 6 miljoen kg verse haring aan gevoerd, in 1958 8 miljoen en in 1959 maar 3 miljoen kg. De vangst van de trawlers was het afgelopen jaar goed. Aan verse haring werd vorig jaar in totaal 29 miljoen kg gevangen tegen 24 miljoen kg in 1957 en in 1958, aldus de heer Den Duik. De trawlloggers gaan steeds meer de taak van de drijfnetvis sers overnemen. Evenals veel bedrijven aan de wal heeft ook de haringvisserij te kampen met personeelstekort. De toestand is echter niet zo alar merend als soms wel eens wordt beweerd. Alarmerend is wél de kwestie van de buitenhaven. Door de slechte toestand van de buitenhaven komt 't wel voor, dat de loggers zó lang buiten gaats met hun lading vis moe ten wachten, dat fjj, als ze bij de afslag gekomen zijn. de vis moeten vernietigen, omdat deze inmiddels bedorven is. Ook de uitbreiding van de ter ritoriale wateren is een punt van zorg Zouden diverse landen tot uitbreiding van de territoriale wateren overgaan, dan zouden de visgronden zeer beperkt wor den. Maar al met al zien de Scheveningse vissers het komend seizoen opgewekt tegemoet. Zij hopen op een belhouden vaart en goede vangst. 1>E TIJDRIT. De Duitse speci weck was maand; deel de snelste in tijdrit van Kru Steenbergen. Maa len van de 11de F deriand zal de na van Est als winna: geboekstaafd wor Brabander, die do seconden langzame was geweest, proti „stayeren" van d kreeg na een urenl gelijk van de jury 30 strafseconden o kostte de Duitser d ten gunste van Wi Vereweg het vo sultaat van deze rijke tijdrit was ecl Post er volgens c gen in slaagde, R( eerste plaats in klassement afhanc De Amsterdammer den sneller dan de bij het begin van h rium in Steenberg sprong van zes se< Eens te meer is geworden, dat het i mogelijk is een tijc op de openbare 1 voorgaande Rondei land was in die „i waarheid" altijd sle waarheid naar voi door allerlei omstar buiten. En de rit va naar Steenbergen uitzondering op de zien de ervaringen nisatie, zo zij per duële krachtmeting verrijden, dit beter sloten circuit kunn T.T-circuit in Asse derdagavond een slaagd criterium wt zou daarvoor een plaats zijn geweest. Nu had men het teerd om na 10 kr een onbewaakte o\ ten passeren en dat regelmatigheden nie blijven was duidelij Men had wel op chronometreurs gep dracht hadden prei verlies van eventu fers van het treinv nemen, opdat dit vergoed zou kunr Maar het werkelijk; een renner lijdt al balans, en ritme ges is nu eenmaal niet uit te drukken. Daarom was het lijk, dat de tempobe Est zich niet stoo rode flikkerlicht, i derende trein aanl aan de zwaaiende i vóór de overweg. Wimme" rijdt de 1; weer als één der b er evenals Altwe - alles op gezet om zijn naam te brenge Van Est reed dus in aanraking met chronometreurs en r op de spoorbaan va Gelukkig was de tr genoeg om Van Est te geven met zijn veiligheid te komen, tijd te gunnen om zi. na te kijken ging Var Dit incident kostt vankelijk de zege. Altweck de 44 km ii sec. had afgelegd n tastische gemiddelde km/u, bleek Van Es 20 seconden langer 1 te hebben op een fie het achterwiel slinge der remmen. In dit licht bezien 56 min. 59 sec. een r winning. Daarbij blei Want het kwam Klaas Buchly ter oi weck bij het inlopen Verhoef gestayerd En toen hij uit de m tuigen enige vasth diende de combinati Van Est prompt een Het kostte de jury u Deze dagen is in de land in de Amerika Michigan weer het schoonniaakfeest geh

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2