cucsen VAN DE REE ©911 S 8s 311 De ronde van Nederland De conferentie van gemenebest-premiers geëindigd ZEEUWSE RENNER JO DE ROO WINT DE VIERDE ETAPPE Baens nog in het oranje RUSSISCHE WAARSCHUWING AAN JAPAN VOETBAL Biervliet uitgeschakeld voor promotie Slap bekerspel van Terneuzen Automobilisme Harry Schell verongelukt RECHTSZAKEN Eis in de zaak „Magere Josje" acht jaar met aftrek Elke dag heeft zijn geheim UITTOCHT VAN CHINEZEN UIT CELEBES BLOESEM en BLOEMEN Mooie modellen J Hieuwstraal 14 - Tel. 2284 - Terneuzen IV vierde étappe, van Nijme gen naar Sittard over een af stand van iJOO km is gewonnen door de Zeeuwse renner .lo de Roo van de Nederlandse Radium, pic. -g, in 5 uur 6 minuten en 59 seeonden. De Belg Baens behoudt de oranje leiderstrui. UITSLAG De uitslag van deze étappe is als volgt: 1.De Roo Radium-Ned.) 5.06.59 m.t bon. 5.05.59 2. Altweck (Torpedo-Dld.) 5.06.59 met bon. 5.05.59 3. Lahaye IMimosa-Ned. 5.06.59 4. Van Est (Mimosa-Ned.) z.t. 5. Molenaers (Acifit-Belg.-Ned.) z.t. 6. Marien (Pirelli-Belg.-Ned.) 5.07.04 7. De liaan (Simca-Belg.-Ned.) 5.07.51 S. Damen (Locomotief-Ned.) z.t. 9. Marinus (Caltex-Ned.) 5.08.28 10. Van Compel t Pirelli-Belg.- Ned.) 5.08.28 11. Baens (Acifit-Belg.-Ned.) z.t. 12. Zagers- (Pirelli-Belg.-Ned.) z.t. 13. Coone (Caltex-Ned.) z.t. 14. Jaquemeins (Simca-Belg.- Ned.) z.t. 15. Kersten (Locomotief-Ned.) z.t. 16. Post (Radium-Ned.) z.t. 17. ex aequov. d. Steen Aci fit-Belg.-Ned.), Niesten (Lo comotief-Ned.) en Kool (Mi mosa-Ned. allen z.t. 20. Van den Eynde (Pirelli-Belg.- Ned.) z.t. De Italiaan Mori, die na het sluiten van de controle in Sittard binnenkwam, mag vandaag toch in de vijfde étappe starten. Hij kreeg die Joestemming wegens abnormaal-sleehte weersomstan digheden, die in deze vierde rit overheersten. De prestatieprijs in de vierde étappe ging naar de Nederlander Jo de Roo van de Radium-ploeg. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Baens (Acifit-Belg.-Ned.) 20.55.34 2. Kersten (Locomotief-Ned.) 20.56.04 3. Post (Radium-Ned.) 20.56.06 4. Zagers Pirelli-Belg.-Ned. 20.56.36 5. Van der Steen (Acifit-Belg.- Ned.) 20.56.36 6. Joossen (Pirelli-Belg.-Ned.) 20.56.42 7. Niesten (Locomotief-Ned.) 20.56.42 8. Van den Eynde (Pirelli-Belg.- Ned. i 20.56.43 9. Captein (Radium-Ned.) 21.03.42 11. Van Sluys (Locomotief-Ned.) 21.03.57 In een voor Japan bestemde uitzending van Radio-Mosknu is donderdagavond gezegd dat een aanval met een kernraket zal worden gedaan op Amerikaanse bases in Japan. Turkije, Pakistan of Perzië vanwaar een vliegtuig met een kernbom opstijgt voor een vlucht over Russisch gebied. Men weet nooit zeker, aldus de uitzending, dat een Amerikaans-» basiscommandant niet op eigen gezag tot een dergelijke vlucht besluit. 12. De Haan (Simca-Belg.-Ned.) 21.05.34 13. Maliepaard (Acifit-Belg.- Ned). 21.05.57 14. Van Est (Mimosa-Ned. 21.06.32 15. Marien (Pirelli-Belg.-Ned.) 21.08.42 16. Leroy Acifit-Belg.-Ned. 21.10.14 17. Van Gompel (Pirelli-Belg.- Ned.) 21.10.17 18. Zilverberg (Locorpotief-Ned. 21.10.30 19. Marinus (Caltex-Ncd.) 21.12.15 20. Stolker (Raduim-Ned.) 21.13.27 22. De Roo (Radium-Ned.) 21.17.19 DAG- PLOEGKNKLASSEMENT 1. Mimosa-Ned. metLahaye, W. van Est en Kool 15.22.26 2. Acifit-Belg.-Ned. met Mole naers, Baens en v,. d. Steen 15.23.55 3. Pirelli-Belg.-Ned. met Marien, Van Gompel en Zagers 15.24.00 4. Locomotief-Ned.) 15.24.47 5. Caltex-Ned. 15.28.45 6. Radium-Ned. 35.30.10 7. Torpedo-Duitsland 15.30.41 8. Simca-Belg.-Ned. 15.32.02 9. Caballero-Italië 15.39.54 ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT 1. Locomotief-Ned. met Damen, Kersten en Niesten 62.48.01 2. Pirelli-Belg.-Ned. met Marien, Van Gompel en Zagers 62.48.21 3. Radium-Ned. met De Roo, Post en Enthoven 62.53.45 4. Acifit-Belg.-Ned. 62.56.18 5. Mimosa-Ned. 63.35.06 6. Caltex-Ned. 64.01.43 7. Simca-Belg.-Ned. 64.02.51 8. Torpedo-Duitsland 64.05.08 9. Caballero-Italië 64.41.10 Hansw. Boys Steen 1 Corn BoysHulst 2 ClingeKoewacht 1 AFDELING ZEELAND. NEDERLAAGWEDSTRMDEN De promotiewedstrijden van de K.N.V.B. in Zuid I zijn voor Biervliet, de enige deelnemende Zeeuwsvlaamse club, niet bar succesvol geweest. Morgen gaan de „Beukelszonen" tegen de Kaai- se Boys opnieuw een nederlaag tegemoet, waarna do promotie verder een Brabantse aangele genheid blijft. Steenbergen, de kampioen van 3 D, heeft een goede kans om dit jaar de vurig begeerde pro motie naar de 2e klas te berei ken. BEKERWEDSTRIJDEN. De sensatie, zo lazen wij er gens, was verleden week de nederlaag van Terneuzen, op eigen veld nog wel. tegen de Hansweertse Boys. Wij zijn Van mening dat er van enige sensa tie hoegenaamd geen sprake is geweest. De hovs uit Hansweert hebben de rood zwarte Terneu- zenaars volkomen regelmatig en in alle opzichten verdiend ge klopt. Dank zij het wilsslappe spelletje van de Terneuzenaars is de zege van Hansweert geen ogenblik in gevaar geweest. Deze nederlaag heeft de zwakke plek ken in de Terneuzense gelederen nog eens ondubbelzinnig te kijk gesteld. Om zich voor de volgende ron de te plaatsen, zou Terneuzen morgen met ruim verschil van Hontenisse dienen te winnen. Al les is natuurlijk mogelijk, maar na wat we zondag van de rood zwarten gezien hebben, zijn onze verwachtingen niet erg hoog ge spannen. Hontenisse is immers nooit een gemakkelijke tegen stander voor Terneuzen geweest. In de andere poules zullen Mid delburg, Vlissingen en Hulst wei- nig moeite hebben zich voor de verdere bekerstrijd te klasseren. Deze ploegen hebben morgen al le drie een uitwedstrijd, maar de tegenstanders zijn, dunkt ons, geen van alle tegen de sterke tweedeklassers opgewassen. Overigens blijft het een feit dat bekervoetbal altijd verrassin gen met zich meebrengt, dat heeft de wedstrijd Terneuzen-- Hansweert maar al te duidelijk laten zien VRIENDSCHAPPELIJK. Naast de wekelijks terugkeren de nederlaagwedstrijden ver meldt het programma dit week end tal van interessante vriend schappelijke ontmoetingen. De Terneuzense Eoys komen vanmiddag met twee elftallen in het veld tegen de .zaterdagkam pioen Krabbendiike I en II. Sluiskil I en Sluiskil II binden morgen de strijd aan tegen Ria I on II. Tenslotte mogen wij de aan dacht vestigen op de wedstrijd, die het Zeeuwse zaterdagelftal hedenmiddag speelt tegen Axel I, een ongetwijfeld belangwek- Dwerg-camera spoedig op de markt Dit is de kleinste vol-au'omati- snlie -mera, welke spoedig in Duitsland op de markt zal ver schijnen. De camera, (lie aan een armband om de pols kan werden gedragen, kan 16 opna men maken op 16 mm films lan 14/10, 17/10 en 21, 10 din en is volkomen gesynchroniseerd. Men kan kiezen tussen een belich tingstijd van 1, 60 sekondo op een belichting welke automatisch wordt bepaald door een inge bouwde foto-electrische eel, een miniem wijzertje wijst dan op een van twee gekleurde vlakjes. Door een tweede wijzertje op het aangewezen vlakje te draaien bepaalt men het diafragma op een aarde tussen 5, 6 en 16. kende strijd met open kansen, waarin wij de Axelaars de beste papaeren toekennen. WEDSTRIJDPROGRAMMA VAN DE K.N.V.B. EN Z.V.B. VOOR ZATERDAG 14 EN- ZONDAG 15 MEI. Betaald voetbal. EREDIVISIE Fortuna '54Ajax 2 ElinkwijkNAC 3 ADO—PSV 2 Voiendam—MVV 3 Rapid JC—Willem II 1 Blauw Wit—DWS/A 1 VVV—DOS 1 SpartaSittardia 1 EnschedeFeijenoord 2 EERSTE DIVISIE B. GraafschapGo Ahead 3 LeeuwardenRCH 1 VSV—ZFC 1 HelmondiaSHS 3 EindhovenSHS 3 DHC- AGOVV 1 Alkmaa'F—RBC 1 DFCHeracles 1 BESLISSINGSCOMP. 2de DIV. XerxesON A 1 UVS—Zwolse Boys 1 RhedenZwartemeer VelocitasBaronie 1 Amateurs. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. GoudaQuick 2 PROMOTIE 3e/2e KLASSE. DVSBladella 3 RWBSteenbergen 2 PROMOTIE 4e/3e KLASSE. Kaaise BoysBiervliet 3 GilzeHilvaria 3 RESERVE 2e KLASSE B. Dosko IIAxel II 2 BEKERWEDSTRIJDEN. RCSMiddelburg 2 LuctorBreskens 3 OostburgVlissingen 2 GoesZeeland Sport 1 TerneuzenHontenisse 1 AZVV II—Philippine I Hoek IIOostburg II VRIENDSCHAPPELIJK. Tern, Boys IKrabbendijke I Tern. Boys IIKrabbend. II Sluiskil I—RIA I Sluiskil II—RIA II Groede IZeeland Sport II ZaterdagelftalAxel I 2 (terrein Driewegen, Terneuzen) De bekende Amerikaanse auto coureur Harry Schell is vrijdag tijdens de training op het circuit van Silverstone bij Northampton verongelukt. Het ongeluk gebeurde terwijl de 38-jarige Schell in training was voor de internationale tro fee van de Britse autocoureurs- vereniging. Zijn Cooper verloor een wiel terwijl de wagen met een vaart van bijna 160 km per uur reed in een zware regenbui, enkele ronden voor het einde van een rit die 90 minuten moest duren. De Cooper schoot over een korte afstand door het mod derige pad naast de piste, kon een bocht niet nemen en vloog tegen een muur op. Schell werd uit de wagen geslingerd en was vrijwel op slag dood. Hij was Amerikaans burger, maar woonde in Parijs, zijn ge boortestad. Omtrent het ongeluk werd later gemeld dat de wagen van Schell nadat het wiel er af ge vlogen was, over de kop sloeg en op zijn kant neerkwam met Schell nog aan het stuur. De „Cooper" schoof nog even door en slipte toen achterwaarts te gen een muur van betonnen blokken, die instortte. Schell, die door deze vallende blokken ge troffen werd, stierf bijna onmid dellijk. Acht jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam vrij dagmiddag geëist tegen de 42- jarige gedetineerde fabrieksar beider G. A. J. A. S. uit de hoofd stad, bijgenaamd „Joop", ter zake van zware mishandeling de dood ten gevolge hebbende van zijn 34-jarige echtgenote, „Mage re Josje" op zondagmorgen 11 augustus 1957. In de middag zitting hield de raadsman zijn pleidooi. De verdachte was na een eis van twaalf jaar met aftrek we gens doodslag, door de rechtbank terzake van zware mishandeling met dodelijk gevolg veroordeeld tot tien jaar met aftrek. De be handeling van deze zaak in hoger beroep is geheel met gesloten deuren geschied. Het hof zal op 27 mei a.s. ar rest wijzen. Na afloop van de conferentie in Londen van de premiers der Britse gemenebest-landen is een communiqué uitgegeven. Hierin zeggen de premiers te hopen dat men op de topconferentie een belangrijke stap zal doen op ont- wapeningsgebied. De premiers hopen ook dat de conferentie zal leiden tot internationale ont spanning. *In het communiqué wordt voorts verwezen naar de infor mele besprekingen die de pre miers gevoerd hebben over het vraagstuk van de apartheid. De ministers leggen er de nadruk op dat het gemenebest zelf een bondgenootschap is dat vele ras sen omvat, aldus het commu niqué. Iedere premier is vrij om de politiek van apartheid naar eigen goeddunken uit te leggen, zo ver volgt het communiqué. Hierin wordt voorts gezegd dat later besproken' zal worden of Zuid-Afrika, als het een repu bliek geworden is, al dan niet lid van het gemenebest kan blij ven. De premiers stellen duide lijk clat Zuid-Afrika, na een re publiek te zijn geworden, niet automatisch lid van het gemene best blijft. De premiers hebben ook uit voerig gesproken over de Euro pese handelsproblemen. Zij heb ben hun bezorgdheid te kennen gegeven over een mogelijke ver deling van Europa in twee eco nomische blokken en de politieke gevolgen hiervan, aldus het com muniqué. De premiers hopen dat de Europese landen de principes van de G. A. T. T. (de algemene over eenkomst voor tarieven en han del) zullen vasthouden om daar door te voorkomen dat de eco nomie van de grondstoffen pro ducerende landen en die van de landen, die op 't ogenblik trach ten een export van halffabri katen en eindprodukten op te bouwen, wordt aangetast. De premiers, zo vervolgt het communiqué, hebben ook de economische situatie in de we reld hesproken en zijn daarbij tot de conclusie gekomen, dat de economische expansie in de ge ïndustrialiseerde landen groter is geweest dan in de grondstof fen producerende landen. Over de kwestie van de apart heid wordt in het communiqué letterlijk het volgende gezegd: Op de conferentie hebben de premiers „officieuze" besprekin gen gevoerd over de „toestand van de rassen in Zuid-Afrika". Tijdens het overleg met minis ter Louw die namens premier Verwoerd van Zuid-Afrika aan de conferentie deelnam heb ben de andere ministers er de na druk op gelegd, dat het ge menebest zelf een bondgenoot schap is dat vele rassen omvat. Zij hebben de wens uitgesproken dat er goede betrekkingen zullen worden gevestigd tussen alle leden van het gemenebest. De politiek van apartheid wordt dus wel veroordeeld, maar in zeer gematigde termen. Hier door heeft Louw tenslotte zijn handtekening onder het commu niqué kunnen plaatsen, waarmee een breuk in het gemenebest vermeden is. door LUISA-MARIA LINARES 55) Nadruk verboden. Grote hemelwie had haar willen doden? Een moordenaar. Er was een moordenaar in huis! „Jc hebt vijf jaar lang tussen allerlei verschrikkingen gezeten en nu schep je je allerlei angsten en geniet ervan." Het was de trieste waarheid. Ze hoorde de grote klok in de hal slaan. Vijf uur. Over een uur zou het gewone, dagelijkse leven weer aanvangen. Pedro en Fina zouden met hun huiselijke werk zaamheden beginnen en de ont- smetters zouden komen met hun verstikkend gas. Iedereen zou wakker worden. Dick zou komen. En de moordenaar, die het dan ook zijn mocht, zou hevig schrik ken ais hij haar levend terugzag. En als er nu eens helemaal geen moordenaar was? Als het, zoals haar schoonmoeder veron derstelde, alleen maar oen onge lukkig toeval was geweest? Al haar zintuigen waren zo uiter mate gescherpt, dat ze een licht geritsel achter de deur hoorde, op het moment dal het gemaakt werd. Een bijna onmerkbaar ge rucht doch dat haar de haren te berge deed rijzen. Er was iemand in de gang. Iemand die op de loer lag. Ze stond op en naderde het bed. „Mama," fluisterde ze, „Mama!" Ze raakte zachtjes haar schoon moeder aan, toen iets harder, .maar er kwam geen reactie. Ze draaide een lamp aan. Donna Maria sliep vast, ver doofd door een grote dosis alco hol. Olga zag, dat een van de flessen naast het bed leeg was. Vertrouw op me ik zal waken over jou, de ware vrouw van mijn André. Helaas, zelfs op haar kon ze niet vertrouwen! De oude dame was niet meer in de kamer toen Olga des mor gens wakker werd. De hele familie was uitgegaan, zei Peöi*>, die haar in de eetkamer de kof fie kwam brengen. „I>e dames zijn naar het vlieg veld om de moeder van mr. Wyne af te halen", vertelde hij. De warme koffie deed haar goed. Het hele huis was koud als een grafkelder en de ruiten waren bevroren. Pedro!" Soms was Pedro erg bardhorig, maar deze keer antwoordde hij onmiddellijk: „Madame?" „Heb jij gisteravond dat brief je onder mijn deur doorgescho ven?" De verbazing van de oude knecht leek echt. „Een brief, madame?" „Ja". Hij schudde het. hoofd. „Misschien heeft Fina het ge daan, ik zal het haar gaan vra gen." „Nee, vraag haar niets, Pcdro. Het is niet van belang." Niets was meer van belang in deze chaotische wereld: niet dat men haar had willen doden, niet dat ze zich in een huis bevond waarin een moordenaar rond sloop. Ze besloot ook uit te gaan, evenals de anderen. Er stond een vrachtauto met de naam van een fabriek in che mische producten voor de deur van het museum. Olga's hart stond even stil, ze voelde zich misselijk worden. Weer liep ze op goed geluk de rechte straten.door waarin nog de ochtendnevel hing. Dc open deur van een kerk scheen haar tot binnentreden te noden. Ze ging op een der achterste banken zitten, bevend, niet in Staat een samenhangend gebed uit te spre ken. Het daglicht kon haar nach telijke fantomen niet verjagen, integendeel, het leek of ze ge vaarlijker. reëler werden. Langzamerhand dwong ze zien de mis te volgen en verminderde haar spanning. Toen ze de kerk uitkwam slaagde een zonnestraal er in door de mist heen te drin gen. Het grote Retiropark trok haar aan. Ze liep langs het meer met het grauwe water, waarop de kano's leken te slapen, wachtend op de rumoerige studenten. De kale takken der bomen leken op een symbool van de winter, zoals men die in de geïllustreerde bla den ziet, de winter, die doet den ken aan de huiselijke haard aan gezellig gezinsleven. Het ge voel van eenzaamheid werd zó ondragelijk, dat ze op een bank ging zitten naast een kinder meisje, dat toezicht hield op een kind. „Dag," groette het kleintje. Het was niet het ideale poppe tje met blonde krullen, maar een gewoon, klein bruin jongetje, ge zond en met een grappig wip neusje. „Dag," antwoordde ze. „Ik eet wafeltjes, jij niet?" Nee, ik niet." Hij aarzelde even en zei toen: „Hier, neem er maar eentje van mij." Ze at het wafeltje op en hielp de kleine jongen twee bergjes van kiezelsteentjes maken op de bank. Aan een kant de mooiste, gladste, de lelijkste en ruwste aan de andere kant. ,Deze berg is mooi en die is lelijk. Jij bent ook mooi. Mama is ook mooi en tante ook. Ze is dik. Speel je niet meer?" Ze speelden met wat zand. Ze tekende dieren cn dan moest het kind raden welke beesten het waren. Toen hij weg moest, gaf het kind haar een kus Komt u morgen weer terug?" „Ja zeker." (Wordt vervolgd.) Prins Aly Khan verongelukt Bij een autobotsing in een voor stad van Parijs is de 48-jarige prins Aly Khan donderdag avond om het leven gekomen. De Parijse mannequin Bettina Bodin, met wie de prins in de jaren na ziijn scheiding veel werd gezien, zat naast de prins, zij werd licht gewond. Deze telefoto toont rechts de vernielde wagen van Aly Khan, links de wagen, waarmee hij in botsing kwam. Een organisatie van Chinezen te Makassar heeft medegedeeld, dat ongeveer 20.000 in Zuid- Celebes on de Molukken geves tigde Chinezen Indonesië wen sen te verlaten. Een woordvoer der van de organisatie zeide. dat het in hoofdzaak grotere en klei nere handelaren zijn die in hun bestaansmogelijkheden zijn ge troffen door het verbod van de Indonesische regering aan bui tenlanders. om op het Indonesi sche platteland handel te drijven. De eerste groep van ongeveer 650 Chinezen is thans te Makassar bijeengebracht. De «Bulkoil» De 15.797 ton metende Libe riaanse tanker „Bulkoil" heeft donderdagavond de reis voortge zet nadat een brand was bedwon gen, die vijf mijl ten noord-oos ten van Quessant ontstaan was na een ontploffing. Het Franse oorlogsschip „Gril- lon", dat de gehele dag in de buurt van de tanker was geble ven, heeft gemeld, dat een lid van de tanker-bemanning is gestor ven. De rest van de bemanning is echter in veiligheid. Uit een verkenningsvliegtuig is waargenomen, dat de „Bulk oil" een gat boven de waterlijn heeft van ongeveer 8 meter lang en een beschadigd dek. Verscheidene schepen spoedden zich donderdagochtend met de „Grillon" naar de „Bulkoil" toen van de brand melding was ge maakt. Het Liberiaanse schip zou echter de hulp van twee Franse sleepboten, waarvan er een een arts, verpleegsters en brand weerlieden meevoerde, afgesla gen hebben. Door het warme weer van de laatste dagen heeft men zich in de Bollenstreek genoodzaakt gezien de tulpen met spoed te koppen, zodat tijdens het komende weekeinde in de Bol lenstreek alleen nog wat veld jes late tulpen in bloei zullen staan. De Keukenhof is echter nog prachtig en biedt de bezoekers een schat aan bloeiende tul pen. Doordat de bolbloemen hier niet gekopt worden en door bomen en struikgewas besehut worden tegen wind en felle zon, blijven de tulpen hier langer mooi dan huiten op de velden. Do sluitingsdatum van Keukenhof is nog niet vastge steld. Voor de liefhebbers zal het een verheugend bericht zijn dat op het landgoed Raaphorst de bomen op de befaamde Serin- genberg weer in bloei staan.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3