©Ier >oiert sSpionage en diplomatie Weer onrust in Leopoldstad .EIGEN HAARD' 4pmihvill r DE RUITER RADIO de BUCK ova stijft U mooier. hulp E jranwnofoon- [pLATO Sjah van Perzië op statiehezoek in België Leuke Bloesjes BSousons Rsdio-Televisïe-Verlichtiisg HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN 3 va Uw goed langer t en daardoor m prettig veer- rom stijftU mooier m een :n in het Schoen- :eft eens met ons 3 avonds a.u.b.) ;rwaren 133 - TERNEUZEN (I geschenk d« er - want eea ot. -50 tot 135- vulpotlood Fi ankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW ZAYEBJDAG 1« MEI 1960 16e Jaargang Nr 4983 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties '(géén handel»- advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. GEMENEBEST-PERIKELEN "Veel opschudding heeft de Sowjetrussische premier Chroesjtsjef gewekt met zijn verklaringen over Ameri kaanse spionage in de Sowjet-Unie, en des te meer omdat hij de Amerikanen er min of meer heeft laten invliegen. Vrijdag deelde hij mede, dat er op 1 mei een Noordamerikaans toestel, een klein, snel en zeer hoog vliegend apparaat, was neergeschoten met een raket. Hij sprak van een „bandietenstreek" en van pogingen, de topconferentie te torpederen, zonder dat Eisenhower daarvan wist. De Amerikanen wisten toen nog niet dat de piloot in leven was en ook niet. waar hij was neergehaald. Zij zeiden dus dat er één vliegtuig was vermist, en dat dit een „vliegend laborato rium" was. Het had tot taak om monsters te nemen van de lucht, zo werd er gezegd, en foto's van het wolkendek, om de radio-ac tiviteit van de atmosfeer te me ten. De piloot had gewaar schuwd, dat zijn zuurstofappa raat niet meer werkte, en zo moest hij wel bewusteloos boven Sowjet-gebied terecht zijn geko men. Dat bleek allemaal verzonnen. Zaterdag maakte Chroesjtsjef bekend dat de piloot in leven was, uit zijn toestel was gespron gen met zijn parachute, en alles had bekend. Hij was uit Turkije eerst naar Pakistan gevlogen en vandaar dwars door het Aziati sche deel van de Sowjet-Unie naar het noordwesten. Daar moest hij in Noorwegen landen. Een route van vele duizenden ki lometers op een hoogte van 13 tot 20 kilometer om foto's te ma ken. Hij behoorde tot de gehei me dienst der Amerikanen. liet spook bestaat De bijzonderheden klonken ro mantisch. De vlieger had een naald bij zich met snel dodend vergif. Hij kon eventueel zelf moord plegen. Voorts een revol ver die geen knal gaf bij het schieten en een mes, dus hij kon zich ook verdedigen. Mocht hij echter ongemerkt op de grond neerkomen, dan bezat hij allerlei soorten geld, ook roebels, gou den muntstukken, en een aantal ringen en gouden horloges, die hij kon verkopen. Het avontuurlijk beroep, dat in allerlei romans is beschreven, bestaat werkelijk. Ongelukkiger wijze was de man bij het binnen vliegen van de Sowjet-Unie al gesignaleerd, hoewel zijn kleine toestel op enorme hoogte bijna als een spook door het luchtruim suisde. Aan Chroesjtsjef was ge vraagd, wat men moest doen. Hij zei: neerhalen. Dit is dan boven de Oeral geschied met een afge vuurde raket, die blijkbaar zijn eigen doel zocht. Later is bekend geworden, dat cle Britten ook boven Sowjetge- bied op deze wijze spioneren. En zouden omgekeerd de Russen het niet doen? Met de nieuwste mid delen der techniek wordt dus op geheimen gejaagd. In de V. S. begon men alles te ontkennen, doch tegelijk schrok men hevig. Als het de Russen gelukte zulk een klein toestel op zulk een enorme hoogte omlaag te halen, wat zou dan het lot zijn van zware bommenwerpers, als die boven de Sowjet-Unie verschij nen? Bekentenis Toen Chroesjtsjef al zijn ont hullingen had gedaan, gaf het Noordamerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken toe, te hebben gelogen. Kortweg. Het erkende dat de Russen een spio- nage-toestei omlaag hadden ge haald. En zij zeiden er bij, dat iedereen wist, dat zulke toestel len in de lucht waren, en dat el ke mogendheid spioneerde. Tegelijk werd gezegd, dat Eisenhower er niets van had ge weten. Zeer waarschijnlijk heeft hij inderdaad niet geweten, dat twee weken voor de topconfe rentie midden in de Sowjet-Unie een Amerikaans toestel in de lucht was. Dat er van de lucht uit werd gezocht naar geheimen moet hij wel hebben beseft. Hij greep echter de gelegenheid aan, die Chroesjtsjef hem had gebo den door te zeggen, dat Eisen hower natuurlijk niet schuldig was. En de Amerikaanse president redde de situatie. Hij verloo chende zijn eigen spionnen, hij zeide een streng onderzoek te zullen instellen, en hij deelde mee dat de topconferentie en zijn bezoek aan Moskou zouden doorgaan. Voorlopig scheen het daarbij te blijven. Gevaren Natuurlijk spioneren alle mo gendheden. Maar de vrees be staat dat Washington niet pre cies weet wat alle inlichtingen bureaus uitvoeren. Er zün er tientallen, die vaak de naam heb ben van „particuliere bureaus", doch hun geld ontvangen van do Noordamerikaanse regering. In West-Duitsland bijvoorbeeld wemelt het er van en hun inlich tingen zijn twijfelachtig van aard. Ais zulke organen nu op eigen houtje overgaan tot maat regelen, die politiek van beteke nis zijn, dan is er een enorm ge vaar geschapen. Men stelle zich voor, dat de spanningen tussen Moskou en de V. S. groot waren. Dan had het incident nu wel degelijk tot een ernstige crisis kunnen lei den. En neemt de spanning toe, dan kan zo'n spion bijvoorbeeld alarmerende berichten brengen over een aanstaande verrassen de aanval van de tegenstander. Bij het minste wat er dan zou gebeuren kan de andere partij in paniek raken, en een kleinig heid kan een oorlog doen ont staan. Dag en nacht zijn de mannen van bombardements vliegtuigen, radarinstallaties en raketbases paraat. Worden zij nerveus, dan geschiedt er snel een ongeluk. Lucbt-inspectie In 1955, op de topconferentie van Genève, heeft Eisenhower voorgesteld, door internationale luchtinspectie de gevaren van een verrassende overval te ver kleinen. Toen hebben de Russen gezegd: „Jullie wilt niet ontwa penen, maar spioneren van de lucht uit." Als er werd gesproken over inspectie op ontwapening zeiden de Amerikanen: „Eerst een goe de inspectie, dan pas beperking der bewapening." „Neen," ant woordden dan de Russen, „eerst ontwapenen, want blijft de wed loop in bewapening, dan beduidt inspectie uit de lucht alleen: spionage. En daar gaat het jul lie om." Nu zijn zij in die mening ge sterkt. En het zal veel moeite kosten om het gesprek over ge controleerde ontwapening met dergelijke inspectie weer op gang te krijgen. Dat is het politieke nadeel van het incident, waaruit de Russen veel munt slaan. Blijkbaar zijn zij bij hun spionage handiger te werk gegaan. Helaas meent men wel dat het prestige van de V. S. iets is gedaald. Nehroe in Europa Men moet er steeds op bedacht zijn welke indruk een gebeurte nis maakt in de hele wereld, vooral in Azië en Afrika. Ter ge legenheid van de conferentie van het (Britse) gemenebest vertoefden de premiers van In dia, de Maleise Federatie (Malak- ka), Pakistan, Ceylon en Ghana in Londen. Daar was Rhodesia vertegenwoordigd door een blan- ke minister, en natuurlijk ook Engeland, Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika. In feite hebben Zuid-Afrika en Rhodesia in meerderheid een ge kleurde bevolking, maar zij zul len wel nog lang door blanken worden geleid. Er waren nu dus vijf gekleurde tegen zes blanke premiers. Maar dit jaar wordt het Afrikaanse Nigeria een do minion en dan zijn er zes tegen over zes. In de toekomst wordt het gemenebest zelfs overwe gend gekleurd. Natuurlijk ontstonden er op de conferentie, waar vooral eco nomische problemen aan de or de komen, wrijvingen tussen ae Afro-Aziaten en Zuid-Afrika. en dat zal wel zo blijven. Zuid-Afri ka wil een republiek worden, en het kan dan wel lid blijven, maar dan moeten alle anderen het goed vinden. Een delicaat geval. Een winstpunt voor Engeland is. dat het zelf de apartheid heeft afgewezen (maar het wil zich niet. mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Zuid-Afri ka) en dat het steun van alle deelnemers kreeg voor zijn poli tiek van ontspanning tan aan zien van de Sowjet-Unie. MacMillan ziet dus op de top conferentie zijn gezag wel ver sterkt. Nehroe bezocht ook De Gaul- le. en van hem verwacht men eveneens, dat nij zeker de span ningen niet wil vermeerderen. Als Chroesjtsjef niet verder ovet het spionnage-incident spreekt, kan de sfeer op de „top" behoorlijk zijn, al zal men geen concrete problemen kunnen op lossen. Dat vereist jaren en ja ren. zo kan men wel aannemen. Dr. A. C. (Nadruk verboden.) (Adv.) VOOR SERVICE EN KWALITEIT NOORDSTRAAT 84-86 Telefoon 2573 TERNEUZEN NOORS PROTEST BIJ AMERIKA Noorwegen heeft bjj de Ver enigde Staten geprotesteerd tegen liet voornemen om het in Rusland neergehaalde verken ningsvliegtuig op een Noors vliegveld te laten landen. Dit is door de minister van Buitenland, se Zaken Lange in het parle ment meegedeeld. Lange heeft geprotesteerd bij de Amerikaanse am'oasadeur in Oslo en hem tevens verzocht er voor te zorgen, dat van Ameri kaanse kant alle nodige maat regelen worden genomen om der gelijke vluchten naar Noorwegen in de toekomst te voorkomen. Lange zei te kunnen begrijpen, dat de Sowjet-Unie verbitterd is over het gebeurde. Hij protes teerde echter tegen de Russische dreigementen aan het adres van Noorwegen. Lange zei dat Amerikaanse vliegtuigen toestemming had den Noorse bases te gebruiken voor verkenningsvluchten boven het noordoostelijke deel van de Atlantische Oceaan, maar dat Noorwegen als voorwaarde had gesteld, dat bij dergelijke vluch ten liet luchtruim van derden niet zou worden geschonden of ook maar benaderd. De sjah van Perzië brengt op het ogenblik een staatsbezoek aan België. De foto toont hem. na aankomst in hei ko- linklijk paleis te Brv.s- 'el met Z. M. koning Boudewijn en Z. K. H. prins Albert. Gevechten tussen Baloeba en Loeloea (Adv.) f 6,25 f 10,95 Alle maten Alle kleuren SPQRTHANDF.L NOCRPSTRAAT 76 DE AMERIKAANSE DELEGATIE NAAR DE TOPCONFERENTIE De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, en de minister van Defensie, Gates, zijn donderdag met andere leden van de Amerikaanse afvaardi ging naar de topconferentie uit Washington naar Parijs vertrok ken. Van de delegatie maakt onder meer de oud-ambassadeur te Moskou Bohlen deel uit. Het is voor de eerste maal sedert ver scheidene jaren dat Bohlen die vloeiend Russisch spreekt weer op een lijst van vertegenwoor digers voorkomt. Op de officiële lijst komen ver der onder anderen de namen voor van generaal Goodpaster van het Witte Huis, Eisenhowers perschef, Hagerty en van de on der-ministers van Buitenlandse Zaken Livingston, Merchant en Kohier en vice-president Nixon, die de leider van de Amerikaan se delegatie, president Eisen hower, zal vervangen tijdens diens korte verblijf in Portugal, indien de topconferentie ten minste langer duurt dan een week. Verzachting Amerikaanse bepalingen voor de uitvoer naar de Sowjet-Unie en Oost-Europa Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft donderdag me degedeeld dat de bepalingen voor het toezicht op de uitvoer van Amerikaanse goederen naar de Sowjet-Unie en Oost-Europa zijn verzacht. Ongeveer 250 artikelen zijn toegevoegd aan de lijst van het bureau voor de buitenlandse handel, waarop goederen ver meld staan die onder een alge mene vergunning naar het Sow- jet-blok mogen worden uitge voerd. Voorheen was voor de uitvoer van deze goederen een afzonderlijke vergunning ver eist voor elke verzending. In de bekendmaking wordt ge zegd dat de toevoegingen aan de lijst werden gedaan ter bevor dering van de regeringspolitiek, welke de handel in goederen voor vredesdoeleinden tussen de Ver enigde Staten en Oost-Europa aanmoedigt. De verzachting van de beperkende bepalingen houdt echter in genen dele een aan wijzing in voor een verandering in de politiek ten aanzien van het verbod tot de uitvoer van strate gische goederen naar het Sow- jet-blok en heeft op geen enkele jjze invloed op het totale em bargo op verzendingen naar communistisch China. DE NEDERLANDSE LANDBOUW OVER „VERSNELLINGS- OVEREENKOMST" DE „Het resultaat is mager, maar we zijn niet helemaal ontevre den". Zo luidt de eerste, voor lopige reactie op de in Brussel bereikte overeenstemming over de versnelling van de E. E. G., die we uit kringen van de geor ganiseerde landbouw vernamen. Verheugd was men dat Neder land bij deze zeer moeilijke on derhandelingen, waarbij een ge zamenlijke Duits-Franse weer stand moest worden overwonnen en van de zijde van de Benelux- partners geen noemenswaardige steun kwam. toch heeft kunnen bereiken wat nu bereikt is, Dat de versnelling nu in principe ook voor de landbouw zal gel den en dat de achterstand bij de contingentsverhogingen zal wor den ingehaald, betekent zeker winst en „een stukje werkelijk heid van de E. E. G.". Aan de andere kant. zo meent men in deze kringen, bevat de overeenkomst allerlei clausules die haar weer wat uithollen. On der andere doelde men daarbij op de afspraak, dat een onder zoek zal worden ingesteld naai de moeilijkheden, die bij de land- bouwmaatregelen kunnen ont staan als gevolg van afwijkende concurrentieverhoudingen. Dat de verlaging van het bui tentarief niet voor de landbouw zal gelden kan ons, politiek ge zien, in een moeilijke positie brengen tegenover de „zevenaa en in een land als Amerika zal het de gedachte kunnen aanwak keren dat de E. E. G. voor wat de landbouw betreft de protec tionistische kant op wil. Strengere straffen voor rijden onder invloed Jhr. Th. Roell, de voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft enkele dagen ge leden tijdens het internationa le verkeersveiiigheidscongres in Parijs gepleit voor drastische maatregelen tegen het aan het verkeer deelnemen onder in vloed van het gebruik van al coholhoudende drank. De poli tierechter te Dordrecht, mr. A. M. Creutzberg, nu heeft tijdens zijn gistermiddag gehouden zit ting, waarop weer enkele ver dachten moesten verschijnen, die onder invloed van alcohol een vervoermiddel hadden be stuurd, medegedeeld, dat hij in het vervolg voor dergelijke de licten aanzienlijk strengere straffen zal gaan opleggen. De politierechter verklaarde, dat de schrikbarende stijging van het aantal verkeersongelukken, waarin alcohol een rol speelt hem daartoe noopt. Het opïeg- gen van strenge straffen zeide hij in navolging van jhr. Th. Roell van groot belang te ach ten voor de generale proventie. In de negerwijken van Leopold stad in Belgisch Kongo is liet vrijdag weer tot gevechten ge komen tussen Bnlecba en Loe loea. Minstens drie negers zou den door bijlslagen om liet leven zijn gekomen. Groepen met mes sen en bijlen gewapende. Baloeba trokken door de stad en staken huizen van de Loeloea in brand. Er is een uitgaansverbod in gesteld. De Baloeba hebben in Centraal Kongo al bijna een jaar lang overhoop gelegen met de Loe loea. De laatsten beschuldigden hun tegenstanders ervan dat zij zich op hun gronden hebben ge vestigd. Verkiezingskoorts Leopoldstad heeft overigens al „verkiezingskoorts',, Zoals be kend zal Belgisch Kongo op 3t) juni onafhankelijk worden. In de landelijke districten zijn de ver-., kiezingen voor de eerste onaf hankelijke regering al begonnen. Over acht dagen zullen de be woners van de steden ter stem bus gaan. Behalve in Leopoldstad is het ook al op andere plaatsen tot incidenten gekomen. Donderdag avond werd een overval gepleegd op een R. K. kerk in Kadoetoe in het oosten van het land. De me nigte vernielde een beeld van Maria en waarschuwde ae pries ters dat zij, na de onafhankelijk heid. uit Kongo verdreven zul len Worden. Het gevecht tussen Loeloea en Baloeba begon vrijdagmorgen nadat ment het lijk van een Loe loea had gevonden. Tegen do middag bleken de Baloeba de overhand te hebben. Toestand verslechterd Het in Brussel verschijnende dagblad „De Standaard" schrijft vrijdag, dat de algemene toe stand in Kongo de laatste dagen snel is verslechterd. „Uit alle streken van het gebied komen berichten over bloedige inciden ten, stakingen en bedreigingen. In enkele provincies heeft het Belgische bestuur alle gezag ver loren. In andere delen van het gebied stijgt onder de blanke bevolking de onrust". Ook andere Belgische bladen signaleren de toenemende on rust in Kongo. ,La Libre Belgique" schrijft, dat de orde en veiligheid moe ten worden hersteld. „Men moet zijn macht tonen, opdat gebruik daarvan niet nodig is en de macht moet tijdig worden ge bruikt, indien men niet tot nog drastischer ingrijpen gedwongen wil worden", aldus dit blad. Het Nederlands-talige blad „Het Volk"' schrijft de huidige ontwikkelingen in Kongo toe aan een „internationale crisis in de meest uitgebreide zin, uitge lokt door de houding van de kleurling tegenover de blanke". „Het Kongolese drama is een episode van een grote interna tionale tragedie. Het is daarom, (Advertentie) BINNENVERINGBêD SCHUIM RU BBERBED dat de Belgische regering beter tijdig te veel voorzorgsmaatrege len kan nemen, dan dat zij te laat komt met te weinig maatrege len". Inmiddels heeft vrijdagavond ook de leider va.n de Kongolese nationale beweging. Loemoemba, de onmiddellijke vorming van 'n voorlopige regering geëist. Aan kondigend, dat hij van zijn voor genomen reis naar België afzag naar aanleidmg van de ontwik kelingen in Kongo, zeide hij „een alarmkreet te moeten slaken: België moet zich thans van zijn verantwoordelijkheid bewust zijn". Loemoemba eiste voorts ter herstel van de toestand de uit wijzing van een vijftigtal Bei gen uit Kongo, die naar bii zeide de oorzaak zijn van de onrust. Volgens hem zijn onder hen en kele bestuursambtenaren. Kongolese troepen onder Belgi sche officieren hebben vrijdag avond strategische punten i»i Leopoldstad bezet. Zij onder zochten vele Kongolezen op eventueel wapenbezit. De Loeloea en de Baloeba twis ten i-eeds bijna een jaar over rechten op de grond. Ook buiten Leopoldstad neemt de onrust toe. Een woordvoerder van de Belgische regering heeft medegedeeld dat berichten zijn ontvangen, volgens welke de Abakao-partij die politiek over heerst in 't gebied van Beneden- Kongo de stemhokjes heeft over gebracht naar haar hoofdkwar tier. Ook in Goma, dat aan het Ki- voe-meer, op de grens van het beheerde gebied van Roeanda- Oeroendi, ligt, hebben zich als gemeld, wanordelijkheden voor gedaan, waarbij zes onruststo kers en twee politiemannen wer den gewond. Belgische soldaten verspreidden de menigte met traangasbommen. Reuters correspondent in Leo poldstad meldt nog: „Buiten de verbrande resten van een woning in een negerwijk hing nog een bordje: „Jean Loekoenda, che misch reinigingsbedrijf. 's Mid dags gesloten". Een aantal Boeloeba was druk bezig met het in spaanders hak ken van de meubels in en de raamkozijnen van de woning van de heer Loekoenda. Eèn van hen riep tegen buitenlandse journa listen: „Geen foto's, geen foto's". Ik vroeg hem wat er eigenlijk van Jean Loekoenda was gewoi- dert. Bij wijze van antwoord troK hij een bijl, die hij in een pijp van zijn broek had zitten en sloeg met één slag weer een raam kozijn aan splinters. Een eind verderop waren brandweerlieden bezig de .smeu lende resten van een andere wo ning te 'bespuiten". (Advertenties r~ Brief van Wereldraad van Kerken aan topconferentie De Wereldraad van Kerken heeft in een open brief aan de Grote Vier. die maandag in Parijs hun topoverleg zullen beginnen, gevraagd om „duidelijke en on dubbelzinnige richtlijnen voor een onpartijdig begin der ont wapening". De brief is ondertekend door dr Nolde, voorzitter van de com missie voor internationale aan gelegenheden van de raad. LAGERE TEMPERATUREN Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie ten westen van Ierland, die vrijdag in grote de len van Engeland zware regen val veroorzaakte, breidde zijn in vloed ook geleidelijk over West- Europa uit. Een randstoring van deze depressie bracht jn ons land onweersbuien, die plaatselijk ver gezeld gingen van hagel en zwa re regenval. Zwakke storingen boven Span je en Frankrijk, die met de bo- venstroming naar het noorden trekken, zullen in ons laud de wind naar zuidelijke richtingen doen krimpen. Daarbij zullen de temperaturen vandaag opnieuw flink kunnen oplopen, maar waarschijnlijk toch lager blijven dan gisteren. De buienactiviteit wordt aanvankelijk door een zwak gebied van hoge druk on derdrukt, zodat dan opklaringen zullen voorkomen. Later zijn plaatselijk weer enkele buien mogelijk. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Wisselvallig Aanvankelijk ook opklaringen, later plaatselijk een bui. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Over het algemeen iets lagere maximumtemperatu ren. ZATERDAG 14 MEI v.m. n.m. v.m. n.m. Breskens 3.45 4.19 Terneuzen 4.20 4.54 Hansweert 5.00 5.34 Walsoorden 5.10 5.44 ZONDAG 15 MEI v.m. n.m. Breskens 4.36 5.05 Terneuzen 5.11 5.40 Hansweert 5.51 6.20 Walsoorden 6.01 6.30 ZON MAAN op onder op onder Mei 14 4.48 20.25 23.56 7.57 15 4.46 20.27 9.04 16 4.45 20.28 0.43 10.16 17 4.43 20.30 1.21 11.29 18 4.42 20.31 1.54 12.42 19 4.41 20.33 2.22 13.53 20 4.39 20.34 2.47 15.03 DIT NUMMER BEVAT 10 PAGINA'S

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1