ëlisch Beursoverzicht Zo echt herleeft het alleen met een 1/ (fat. 1/ Hel.•V0* £60* MU&ömL -recorder! Vrijdag 13 mei I960. Vrijdag 13 mei I960. DE VRIJE ZEEVW Pagina 3 DOOR TREIN EPEN en GEDOOD visch blad over dc unese propaganda LILAND IN JUNI AFHANKELIJK dcongres m Tweede Kamer DE MIDDENSTANDSNOTA DE NEDERLANDSE NOTA AAN INDONESIË De economische Beneluxunie in België goedgekeurd Belgische vissers willen nabij Engeland vissen DE LANDBOUW- BESPREKINGEN IN BRUSSEL Proces tegen Griekse communisten KALME MARKT Nabeurskoersen Beursindices norgen omstreeks negen 43-jarige gehuwde'land. P. Nijmeyer uit Koe- de spoorwegovergang wold tussen Meppel en n door een trein ge- ri op slag gedood. Het is vader van vier Nijmeyer reed met zijn richting Meppel. De lichten van de overweg eerden normaal. de politie van Ruiner- het zicht bij deze over behoorlijk. De oorzaak ongeval is onbekend. met knipperlichten bo. overweg stond een trek- oplegger te wachten tot gepasseerd zou zijn. Het fer moet langs deze trek- erweg opgereden zijn. uidslavische blad „Komu- hrijft, dat de Chinese pro. een „agitatie van de log" voortzet, die niets ialisme te maken heeft, is van mening, dat uit e Chinese veroordeling huidige revisionisme" ooit blijkt, dat de be- ïgen niet alleen gericht de Zuidslavische com- list" meent, dat men Bilijk aan de indruk kan en, dat wat de laatste hina gezegd en geschre- kennelijk doortrokken is vrees, dat de grote mo len te ver gaan in hun stemming in zaken van ontwapening. Door aan te vallen, vallen e leiders iedereen aan, rdeel is, dat co-existen- is dan een tactiek en een duurzame politiek die de vrede waarborgt, Comunist". otcctoraat Somaliland juni onafhankelijk wor- donderdag in een a::t- het parlement meege- de Britse minister van MacLeod, itse regering is voorne- lomaiiland in het eerste zijn onafhankelijkheid bedrage van 1.500.000 uim 15.000.000 gulden) te od heeft sinds 2 mei in constitutionele bespre- voerd met een delegatie nan uit het pfdfcötbraat. lat over essentiële kwes- eenstemming"ïï bébdiki. ontwerp-grondwet voor hankelijk Somaliland op- van de industrie-ar- id van de Histadrut, de beschuldigingen te om er over te dis- Hij nodigde de heer voor een bezoek aan einde zich te kunnen r van het feit, dat de in Israël gelijke rech ten. Bartal was van me de VAR-afgevaardigde ;ns zijn bond heeft ge- maar in opdracht var ing en dit internationa- misbruikt voor poli- jpaganda. „Voor een discussie mag hier s zijn," zo meende de tl. de VAR-gedelegeerdc Arabieren in Israël neerd op een wijze die met de mensenrech- ens de I. F. P. W. be laring moeten wij samenwerken, maar >nd uit een aggressief ;n wij dat niet," aldus lama, die zijn verslag rkzaamheden van zijn in het Arabisch uit- Bartai van de Hista- ep geschokt te zijn eit dat de VAR-afge- lechts zeer kort over mheden van zijn bond ken en dat hij voor ze gelegenheid had n voor een politieke manoeuvre tegen I» kunt u praten over rvan u niets van af- naar Israël als mijn i gast en overtuig u endeel," zo zei hij. aris-generaal van de ie Amerikaanse Loyd deed een dringend >eide partijen politie- en buiten de discus- in. irikaanse I- F. P. W. o.a. Knight, onder- ;e mening. „B^ide or- zijn hier welkom, hartigen gezamenlijk van de petroleum- de gehele wereld, aagstukken kunnen worden besproken, ngeren andere inter- ganen," zo zei hij. Cnight verklaarde de rvolgens gesloten. Brand bij Rotterdamse Bijenkorf Bij schoonmaak- en herstelwerk zaamheden aan de plastiek van Gabo bij de Rot terdamse Bijen korf is woensdag middag brand ont staan, vermoede lijk doordat een lasvonk overspat- te op de mantel van zeildoek rond de plastiek. Hoe wel de brand zelf niet zo ernstig was, zag de Cool- singel zwart van de mensen, die met belangstel ling toezagen, hoe de brandweer de zaak aanpakte. De behandeling van de tweede Middenstandsnota, waarbij eer gisteren reeds zes leden 't woord hebben gevoerd, is donderdag middag in de vergadering van de Tweede Kamer voortgezet. De heer Cornelissen (V.V.D.) meent, dat een eenvoudiger re dactie tot meer belangstelling bij de betrokkenen had kunnen lei den. Dat er verschil van inzicht over middenstandsvraagstukken bestaat bij de verschillende orga nisaties is z.i. te betreuren. Hij onderschrijft het streven naar integratie van het midden- standsbeleid in het gehele be leid. Wat het belastingbeleid be treft is de integratie naar zijn oordeel wel zeer weinig voortge schreden. Spr. betoogt, dat de vestigings wet voor het kruiaeniersbedrijf niet meer past in de lijn van de huidige ontwikkeling. Speciaal in de levensmiddelenbedrijven is een stormachtige ontwikkeling aan de gang. Het bedrijfsleven maakt zich gereed voor ingrij pende veranderingen. Hij con stateert, dat overtredingen van de vestigingswet aan de lopende band voorkomen. In het oosten des lands wordt tegen overtre dingen niets gedaan. Van sluiting van bedrijven komt niets en vol staan wordt met het opleggen van geldboeten. Wanneer bij herziening der vestigingswet het behoefte-ele ment zou worden ingevoerd dan kan sprekers fractie haar steun daaraan niet verlenen. De credietmaatregelen voor de middenstand besprekende merkt hij op, dat er rekening mee moet worden gehouden, dat ook hier de omstandigheden zich snel wij zigen. Een der ernstigste problemen waarvoor de middenstand zich gesteld ziet is het vraagstuk van de opvolging. Om tot een oplos sing te komen is een plan ont worpen, waarover spr. gaarne de mening van de staatssecretaris zal vernemen. De heer Visser (V.V.D.) betoogt, ■dat in de ambachtelijke sfeer aandacht zal moeten worden ge schonken aan scholing, omscho ling en bijscholing. Bij de toegestane loonsverho gingen is z.i. aan de grootbedrij ven een voordeel verleend boven de kleine bedrijven en ten koste van deze bedrijven. Bij het bepa len van het regeringsbeleid is niet voldoende rekening gehou den met het belang van het klei ne bedrijf. De staatssecretaris van Econo mische Zaken, de heer Veld kamp, merkt op, dat de nota het karakter draagt van de nota, welke hij destijds heeft toege zegd. Dus begrijpt hij niet waar om gezegd is, dat dit niet de nota was. waarop gewacht werd. Z.i. zijn er enige misverstan den over de doelstellingen van het middenstandsbeleid, het ka rakter ervan en de mate waarin het beleid is voortgeschreden. De doelstellingen, vermeld in de eerste middenstandsnota, zijn on verkort gehandhaafd. De over heid is niet in staat de gelijkheid van kansen te realiseren, maar wel kan zij die bevorderen. De overheid kan de zelfwerkzaam heid van de middenstand bevor deren en bijdragen tot de sane ring van deze stand door het treffen van allerlei maatregelen. Alle maatregelen missen echter hun doel als de zelfwerkzaam heid achterwege blijft. De gelijk heid van kansen als basis voor die zelfwerkzaamheid is in we zen niets nieuws. Wat nieuw is dat is de gewijzigde dynamiek. Bijzonder snelle ontwikkelingen zijn bezig zich te demonstreren. Die ontwikkeling bij te houden vergt van de middenstander gro te inspanning. Samenwerking op organisatorisch en commercieel vlak kan van veel betekenis zijn. Spr. betoogt, dat de fiscale po litiek rekening moet houden met de structuur van midden- en kleinbedrijf. Een aantal wensen ten aanzien van het gehele mid denstandsbeleid is reeds in ver vulling gegaan. Een vergelijking van de situa tie in het midden, en kleinbe drijf met die van 1954 scht de staatssecretaris niet eenvoudig, doch hij stelt vast, dat de struc tuur van dit bedrijf steviger is geworden en ook het inkomen heeft zich gunstig ontwikkeld. Een belangrijk verschijnsel is ook, dat de bereidheid tot econo mische samenwerking is toege nomen. Ten aanzien van het vestigings beleid bestaan er z.i. ook misver standen. Men heeft gesproken van een ombuiging. Deze ombui ging is geen verschuiving van het zwaartepunt van het bedrijfsbe lang naar het consumentenbe lang, zo verklaart spr. O.m. geeft hij te kennen dat over de vraa- of in een concreet geval vestigingseisen moeten worden gesteld het georganiseer de bedrijfsleven zic:i moet uit spreken. De wenselijkheid van een ves- tigingsbesluit moet worden be zien in verband met de belangen van de bedrijfstak, de belangen van de ondernemer en van het publiek. Naar aanleiding van opmerkin gen over de trage totstandko ming van vestigingsbesluiten op grond van de vestigingswet be drijven zegt spr., dat sinds de in werkingtreding der wet in 1955 15 besluiten tot stand zijn geko men voor 20 bedrijfstakken, om vattende 101.000 ondernemers. De staatssecretaris licht vervol gens toe, dat de ontwikkeling op het stuk van bedrijfscredieten bijzonder krachtig is geweest. In de loop der jaren is voor ƒ450 miljoen aan credieten verleend, waarvan inmiddels ruim 200 miljoen is afgelost. Z.i. is een stelsel ontwikkeld, dat bevredi gend in de behoefte voorziet. Tegen vier uur brak de staats secretaris zijn rede af. Hij zal deze dinsdagmiddag voortzetten. De vergadering gesloten. werd daarna Het ministerie van Buitenland se Zaken heeft de volgende me dedeling verstrekt over de nota die de Nederlandse tijdelijk zaak gelastigde in Djakarta heeft overhandigd inzake de aanval op de Nederlandse diplomatieke Op 10 mei 1960 heeft de Neder landse tijdelijk zaakgelastigde te Djakarta in opdracht van de Nederlandse regering op het In donesische ministerie van Bui tenlandse Zaken een nota over handigd betreffende de op 6 mei gedane aanvallen op de kanse larij van de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging en de ambtswoning van het hoofd van de Nederlandse missie. In deze nota werd een overzicht gegeven van het verloop der ern stige incidenten, die hier te lande uit de persberichten reeds be kend zijn. Het departement van Buiten landse Zaken te Djakarta werd er o.m. op gewezen, dat reeds op 1 mei en vervolgens op 3 mei jl. bij het departement op afdoende bescherming van de gebouwen van de diplomatieke vertegen woordiging was aangedrongen, terwijl blijkens de bekendmaking van de woordvoerder van het departement d.d. 3 mei j.l. de mo gelijkheid van incidenten reeds was voorzien door de Indonesi sche autoriteiten en dat de Indo nesische autoriteiten niettemin hebben nagelaten afdoende pre ventieve maatregelen te nemen, hetgeen de onderwerpelijke ern stige incidenten heeft mogelijk gemaakt. In de nota werd tenslotte de verwachting uitgesproken, dat door Indonesië genoegdoening zal worden gegeven, afdoende maatregelen zullen worden ge troffen ter voorkoming van her haling en de aangerichte schade zal worden vergoed". Aldus de mededeling. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Wigny, heeft donderdagmiddag in de Belgische kamer van volksverte genwoordigers aangedrongen op de aanvaarding van de economi sche Benelux-Unie. De minister leidde de behan deling in van het verdrag voor de economische unie, waarbij hij wees op hetgeen de afgelo pen jaar reeds in (le samenwer king tussen de drie landen is be reikt en de nog bestaande vraag stukken belichtte. Minister Wigny betoogde in zijn rede, dat de Europese Econo mische Gemeenschap geen reden is om de Benelux-samenwerking niet te aanvaarden. In econo misch opzicht en wat de buiten landse politiek betreft is de Be nelux verder dan de E. E. G., zo zei hij, en bovendien zullen de drie landen alleen indien zij ge zamenlijk optreden een krachti ge stem kunnen laten horen in de gemeenschap tegen de „grote drie" daarin: Frankrijk, Duits land en Italië. De Belgische minister onder streepte de noodzaak om tot een gezamenlijke economische poli tiek van de drie landen te ko men. Een harmonisatie van het kostenpeil zal echter nodig zijn. In economisch opzicht zijn reeds belangrijke resultaten bereikt. „Nederland is voor ons belang rijk geworden, maar ook Neder land trekt daarvan de voorde len." Drie vraagstukken noemde mi nister Wigny vervolgens in de Benelux-samenwerking: de land bouw, de waterwegen in het al gemeen en de Schelde-Rijn-ver- binding in het bijzonder. Wat de landbouw betreft her innerde de minister aan het Bel gische standpunt, dat liberalisa tie vooraf dient te gaan aan har monisatie. „Wij willen naar een vrije markt, maar alleen op ba sis van gelijke concurrentie voorwaarden en een gelijkge richt beleid." Wigny betoogde voorts, dat wat de waterwegenkwestie be treft er goede hoop bestaat op een oplossing. Hij legde er de na druk op, dat de overeenstem ming tussen Nederland en Bel gië over de Schelde-Rijnverbin- ding alleen slaat op de te voeren procedure hetgeen naar hij zei blijkt uit het besluit om de besprekingen te hervatten „hoewel ook de politieke wil aan wezig is om tot een oplossing te komen." Aan het slot van zijn rede sprak Wigny zijn vertrouwen uit, dat de Benelux een „gelukkig huwelijk" zal worden, „daar de afgelopen tien jaar goed hebben leren kennen." De Belgische kamer van volks vertegenwoordigers keurde don derdagmiddag na een bespreking van nauwelijks vier uur het ver drag voor de economische Bene lux-Unie met 123 tegen 11 stem men bij 3 onthoudingen goed. Tegen stemden 10 leden van de landbouwfractie van de chris telijke volkspartij en een com munist. Twee C. V. P.-ers en een liberaal onthielden zich van stemming. Het debat over het verdrag concentreerde zich vooral op de landbouwvraagstukken. De Bel gische minister van Buitenland se Handel, Van Offelen, ver klaarde nogmaals in antwoord op vragen van kamerleden, dat harmonisatie de liberalisatie van de landbouw in de Benelux voor af dient te gaan en zeide, dat de overgangsperiode, die voor de harmonisatie van de landbouw in het verdrag is bepaald en die vijf jaar duurt, zal kunnen wor den overschreden. De Nederlandse minister van Landbouw, Marijnen, spak na het vernemen van de uitslag van de stemming in de Belgische ka mer zijn vreugde uit over de aanvaarding van het verdrag voor de economische unie. In het bijzonder wees hij op de inter nationale betekenis van dit feit. Minister Marijnen vertoeft in Brussel voor het bijwonen van de E. E. G.-besprekingen over de versnelling van de Euromarkt. Het Belgische blad „Le Soir meldde woensdag vernomen te hebben dat vissers uit Brugge binnenkort een treiler naar de rijke viswateren rondom Zuid- Engeland willen zenden, om al daar, op grond van een driehon derd jaar oude oorkonde, hun geluk te beproeven. De Bruggenaren zeggen dat de oorkonde is ondertekend door de toenmalige Engelse koning Karei de Tweede, die enkele jaren in ballingschap in Brugge heeft doorgebracht. Engeland erkent de oorkonde niet. De reden voor de voorgenomen vaart van een treiler uit Brugge naar de Zuidengelse visgronden is, dat de vissers uit Brugge thans magere vangsten maken. Men zou willen zien, hoe de En gelsen op het zenden van de trei ler reageren. De conferentie over de land bouwvraagstukken in Brussel heeft, naar in Nederlandse dele gatiekringen wordt vernomen, de E. E. G.-ministers gisterochtend geen stap nader tot de oplossing gebracht van het vraagstuk: moet de landbouw worden be trokken in de versnelling van de gemeenschappelijke markt? Bij monde van minister Luns werd het Nederlandse standpunt herhaald, dat versnelling van de Euromarkt voor ons land alleen aanvaardbaar is, indien dit ook van toepassing zal zijn op de landbouw. Nederland heeft er echter geen bezwaar tegen, dat de Europese commissie daarvan be paalde produkten uitschakelt waarvan de concurrentieverhou dingen niet zijn hersteld, mits daaraan de ministerraad van de E. E. G. met een gekwalificeerde meerderheid zijn goedkeuring geeft. De Nederlandse delegatie, waarin ook minister Marijnen zitting heeft, verzette zich tegen het voorstel om een beslissing over de vraag of de versnellings procedure ook van toepassing zal zijn op de landbouw, uit te stellen. —is In het 26 april voor de per manente militaire rechtbank te Athene begonnen proces tegen 42 Griekse communisten die van spionage beschuldigd worden, heeft de procureur des konings de doodstraf geëist voor de post ambtenaar Harilaos Florakis, de typograaf Demetre Dallas, de ad vocaat Georges Koutroukis, de student Kyriakos Tsakiris en de grondbezitter Constantin Louies. Voor veertien andere beschul digden eiste hij levenslange dwangarbeid en gevangenisstraf, fen van vijftien en tien jaar. Voor de overige 23 werd vrij spraak gevraagd. Bij geringe zaken vertoonden de koersen voor de internationa le waarden gistermiddag vrijwel geen veranderingen, vergeleken bij de slotkoersen van woensdag. Voor Kon. Olies bestond wat be langstelling voor Londense re kening en in deze hoek ging nog wel liet een en ander om, dank zij de activiteit van de arbitra ge. De olieaandelen stegen van 144,80 tot 145,10, tegen woensdag als slotprijs 145,30. De aandelen lagen boven pari teit New York. Op de overige Europese beurzen was het, evenals in Amsterdam, zeer rus tig. AKU's, die het zonder de aankopen uit West-Duitsland moesten stellen, waren op 465 een puntje lager. Philips op cir ca 943 onveranderd en Unile- op 831 een puntje hoger. Hoog ovens, in welke hoek zo nu en dan nog wel iets te beleven viel, openden op 617 iets beneden de vorige slotkoers, doch trokken daarna aan tot 619, om op 618 de beurs te verlaten. KLM werd iets lager op 107,50 geadvi seerd. Het publiek nam gister middag een afwachtende hou ding aan en de beroepshandei voelde weinig voor zaken doen. Van de scheepvaarten noteer den Holland-Amerika lijn op 139, twee punten boven de vorige slotkoers. Ook in deze sector was de handel zeer klein. De cultuurafdeling paste zich bij de algemene tendentie ter beur ze aan en de koersverschillen voor de diverse fondsen in deze sector waren van weinig bete kenis, vergeleken bij de voor gaande slotkoersen. De drukte in de staatsfondsenhoek schijnt afgelopen te zijn. De omzet van woensdag voor de 4% procent nieuwste staatslening bedroeg nominaal bijna ƒ1 miljoen. Gis teren was de omzet in deze obli gaties zeer zeker lager. Doorel- kaar vertoonden de staatsobli gaties weinig veranderingen ver geleken bij de koersen van de vo rige dag. Ook in de lokale afdelingen viel weinig te beleven met ge ringe koersafwijkingen naar beide zijden. De laatste verhan- deldag van claims Union rijwie len bracht een adviesprijs van Pr cent voor de nieuwe aandelen, die van claims Demka, even eens laatste verhandeldag, op 170 S. 175, neerkomende op 220 procent voor de nieuwe aan delen. Niettegenstaande de divi dendverhoging van 4 tot 6 pro cent door Boeke en Huidekoper werden de aandelen een paai4 punten lager op 153 geadviseerd. Aandelen Geveke kregen een adviesprijs van 400 a 410 400) op de dividendverhoging van 18 tot 22 procent. Prolongatie 3% procent, AKU: 463—466 (461%) Kon. Olie: 144.90—145.70 Philips: 943—949 Unilever: 833—838 Hoogovens: 616—617 Int. Conc. Industrie Scheepvaart Banken Cult. enz. Algemeen ,(144.80) (941%) (83014)' (617%) 10/5 11/5 12/5 544.35 541.98 540.51 262.66 262.58 262.93 155.42 155.64 156.30 188.97 189.46 188.65 139.81 139.59 138.57 364.61 363.50 362.75 BUSJE TE WATER Donderdagavond om ongeveef zes uur is in Nieuw-Buinen een ongeluk gebeurd, dat gezien de omvang betrekkelijk goed is af gelopen. Een busje imet elf inzit tende D.U.W.-arbeiders, bestuurd door G. van de Ende, kwam op nog onverklaarbare wijze in bot sing met een boom, en reed ver volgens het kanaal in ter hoogte van de „Hollandia" aardappel meelfabriek. Door snel optreden' van de omwonenden konden al len worden gered. Vijf inzitten* den werden licht gewond. De ben stuurder liep vrij ernstige hoofd* wonden op. De bus had arbeiders uit Borger gehaald om ze naar huis in Nieuw-Buinen te bren gen. iy (Adv.) Vier sporen reeorder rype 6127A f.678,- ...zegt organist-dirigent Gonunert de Kok te Goes. Een waardevolle uit spraak van een man, die het kan weten, omdat hij de hoogste eisen stelt aan opname-techniek en weergave-kwaliteit. De technici van ARISTONA hechten juist aan het oordeel van mensen als Gommert de Kok veel waarde, omdat hieruit blijkt, dat de ARISTONA-recorder zelfs voor vak-gebruik volkomen aan zijn doel beantwoordt. Gommert de Kok heeft maar één term nodig om zijn enthousiasme over de ARISTONA-recorder tot uitine te brengen n.ï.: RAOOMA N.V. AMSTERDAM

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3