Uit de Provincie Egyptisch-Israëlisch Eric de Noorman - De onwillige held haas* LAGERHUISDEBAT over Amerikaans-Russisch vliegtuig-incident Pagina 2 DE VRfJE ZEEUW Vrijdag 13 mei I960. TERNEUZEN AXEL. SLUISKIL IJZENDIJKE tafelazijn Benny Vermandei, Nederlands kampioen jeugdturnen, op grootse wijze gehuldigd te Sas van Gent NOORDRIIODESISCHE PARTIJ VERBODEN Liberale partij in Zuid-Korea wordt ontbonden RUSSISCHE DUIKBOOTBASIS IN ALBANIË? BETOGINGEN IN COMMUNISTISCH CHINA RUSSISCH PROTEST BIJ ZWITSERSE AUTORITEITEN DOOR TREIN GEGREPEN en GEDOOD Zuidslavisch blad over dc Chinese propaganda SOMALILAND IN JUNI ONAFHANKELIJK incident op Wereldcongres te Amsterdam AGENDA Welkome regenbui. De onweersbui, die zich gister avond om 6 uur boven onze ge. meente ontlastte zal voor velen na de langdurige droogte-periode, wel een welkome afwisseling ge weest zijn. Aanvankelijk zag het er naar uit dat wij van het goede plotse ling te veel zouden krijgen maar het is tenslotte toch nog meege vallen, al zal de hagel aan de fruitbomen wel schade hebben veroorzaakt. In enkele laag gelegen wijken konden de riolen de watermassa doordat deze gedurende de lange droogte-periode enigszins ver stopt waren geraakt, zodat de in deze wijken gelegen straten blank kwamen te staan. Door de dienst van gemeente werken werden de riolen aldaar met de z.g. kolkenzuiger bewerkt, waardoor het water vlugv an de straten verdwenen was. Nieuwe zaak aan de Tholensstraat. Van de Oudelandseweg no 3 kwam de melksslijter, de heer D. W. F. Kaijser naar de Tho lensstraat 2—4 om in dit zeer gunstig gelegen hoekpand een zaak te beginnen in melk- en zuivelprodukten vooral en ver der ook in kruidenierswaren. De heer Kaijser verstrekte de Gebr. Simons de opdracht van dit pand een moderne winkel te maken en de firma Bleijenberg uit St. Jansteen om de winkel betimmering te verzorgen. De heer Kaijser brengt dus niet alleen zijn artikelen bij zijn klanten aan huis, zij kunnen nu ook in de winkel bediend wor den. Een uitstekend ingerichte zaak met een juweel van een moderne koelinstallatie voor de vlees waren, fris geschilderd en ruim schoots verlicht, maakt het in terieur een prettige indruk. Ook in zijn opslagplaats is al les volgens de (strenge) voor schriften ingericht en daar de melkprodukten steeds in een ge koelde ruimte worden bewaard, kunnen de klanten er zeker van zijn dat zij altijd verse produktcn krijgen. Toen eergisteren de zaak ge opend werd was er al direkt een grote belangstelling en tiental len relaties zonden bloemen. Voor de omgeving van de hoek Tholensstraat mag deze zaak be paald als een aanwinst worden beschouwd. Examen Ziekenhuisverpleging. Bij het te Rotterdam gehouden examen Ziekenhuisverpleging slaagde voor het A-diploma onze stadgenote mej. J. M. Klaassen, werkzaam in het Diaconessen- ziekenhuis te Rotterdam. Geslaagde zaaiwedstrijd. Dinsdagavond kwamen leden van de C. B. T. B., C. J. B. T. B. en N. C. L. B. in „Het Centrum'' bijeen om tijdens een genoeglijk onderling samenzijn de uitslag te vernemen van de gehouden wed strijd in het bietenzaaien. De voorzitter van de wedstrijd, commissie, de heer L. de Regt, wees in zijn openingswoord op de goede samenwerking en de bevredigende deelname aan de gehouden wedstrijd, in het zaai en van bieten, waarna hij met een opwekkend woord aanspoorde tot blijvende activiteit ten aan zien van deze wedstrijden. Daarna kreeg de heer A. Loe- ve, van de Landbouwvoorlich- tingsdienst, het woord. Spreker vroeg de aandacht voor de sociale en economische mo tieven die een ieder moet sti muleren tot organisatie en deel name aan diverse cursussen. Vervolgens behandelde hij enige mogelijkheden om de ken nis van motoren, landbouwwerk tuigen etc. en van plantenziek ten te vermeerderen. Ook voor de algemene ontwik keling werd belangstelling ge vraagd. De jury. gevormd door de he ren Jac. de Feijter, A. Lourens, beiden te Axel, en A. de Koeijer van Zaamslag, werd hierna het woord verleend. Bij monde van de voorzitter der jury, de heer Jac. de Feijter, werd een voortreffelijk overzicht gegeven van de geleverde pres taties. Rechte en kromme rijen, nau we en wijde aansluiters, geren en hoeken passeerden de revue, waaruit ook weer duidelijk werd, dat in het goede zaaiwerk de vakman wordt herkend. Het was de heer P. van Hoe ve, voorzitter van de afdeling Oost Zeeuws-Vlaan deren C. B. T. B., die tenslotte de spanning deed wijken door de uitslag van de gehouden wedstrijd bekend te maken en daarbij de prijzen uitreikte. De eerste prijs, een sierlijke beker, werd gewonnen door de heer D. van Doeselaar te Axel, wiens perceel bieten in de Beoos. ten-Blijstraat een keurig visite kaartje voor de streek is. De volgende 4 prijswinnaars ontvingen een medaille, terwijl de overige deelnemers rokertjes ontvingen. De heer L. de Regt stelde vast, dat een dergelijke wedstrijd vol gend jaar ongetwijfeld zal wor den herhaald en dankte allen, die hebben meegewerkt aan de voorbereiding, uitvoering en het afwikkelen van deze wedstrijd. De uitslag was: 1. D. van Doeselaar, Axel, 89 pnt.; 2. J. Meesen, Axel, 84 pnt.; 3. A. Pijpelink, Axel, 81 pnt.; 4. D. Bareman, Axel, 80 pnt.; 5. P. van Hoeve, Terneuzen, 79 pnt.; 6. P. Dieleman, Axel, 78 pnt.; 7. M. Wieland, Zaamslag, 77 pnt.; 8. S. Overdulve, Zaamslag, 76 pnt.; 9. J. Hollebek; Axel, 73 pnt. en 10. E. de Putter, Zaamslag, 72 pnt. Bejaarden-sociëteit in zomerse hitte beëindigd. De neutrale Bond van Bejaar den en Gepensioneerden kunnen terugzien op een alleszins ten volle geslaagd ontspanningssei zoen. De animo voor de half- maandelijkse contactmiddagen was zeer goed te noemen en de hoogtij-bijeenkomsten, zoals met Kerstmis, getuigden dat de nog jonge Sluiskilse bejaardensocië teit het opperbest maakt. Dat het bestuur met de be scheiden kasmiddelen heeft we ten te toveren, bleek wel uit het feit, dat tot besluit van het win terseizoen aan de leden rog een middagtrip kon worden aangebo den. Een volledig bezette bus (de grootste, welke de Z. V. T. M. be zit), reed gistermiddag, begun stigd door stralend lenteweer via Isabellasluis de Braakmanpolder in. Bij de Braakmanbrug werden de oudjes op spontane wijze be groet door de burgemeester der gemeente Hoek. de heer A. F. Hanssens. De burgemeester ontvouwde zijn gasten het grootse recreatie plan waarbij enkelen zeer laco niek opmerkte dat ze toch wel te vroeg geboren waren nu hun Sluiskil en de Braakman zo ge weldig van gedaante gaan ver anderen. Via een duidelijke schets van de Braakman kregen de bezoe kers een indruk hoe het zwem bad-, kampeer- en caravan-ter rein, speelweide, overdekte speel plaats, jachthaven, do bungalow- bouw enz. er zal komen uit te zien. Doorgereden naar het pro,ef- waterbassin moest het gezelschap onverrichterzake terugkeren om dat het bekende bordje het bin nentreden verbood. Na het sluizencomplex in ogen schouw te hebben genomen werd naar de kom der gemeente Hoek gereden, waar in cafetaria ,De Instuif" het broodje mèt, de kof fie en de sigaar niet ontbrak. Omstreeks half vijf keerde het gezelschap zeer voldaan over het genotene op basis Sluiskil terug. Ook in de bus heeft het aan stemming niet ontbroken. Eén der bestuursleden nam tijdens de rit de regie voor zijn rekening en onderhield de oudjes via de bus micro. Dat het er goed Zeeuws goed rond naar toeging, bleek wel uit het gezamenlijk zingen van het Zeeuwse- en het Zeeuws-Vlaamse Volkslied, die de bejaarden, waar van de oudste een 89-jarige, nog niet vergeten waren. Het bestuur kwam aan het eind van de middagtrip handen te kort om de dankuitingen in ont vangst te nemen. Dit zeer hard werkend bestuur heeft in korte tijd een bloeiende sociëteit van bejaarden tot stand weten te brengen en verdient terecht alle hulde voor zijn arbeid. Verkoping woonhuis. Door notaris G. L. de Kok werd in het café van de heer C. Bron ten verzoeke van de erven J. Missielje publiek verkocht het dubbel woonhuis aan de Land- poortstraat 4 te IJzendijke. Koper werd de heer P. J. de Boevere te Eekloo voor de som van ƒ5600. Eindles E. H. B. O. In het Jeugdgebouw werd door Dr. H. de Jong uit Oostburg, en dokter H. C. Rozemeijer uit IJzendijke het examen afge nomen van de cursisten van de E. H. B. O. Van de 18 kandidaten slaagden de damesW. v. Damme, P. Ha- verbeke—de Deckere, G. Doens. v. d. Hemel, E. Giljam, A. den Hamer, A. Marteijnvan Loo, E. de Smit, A. SuwijnBroersma, M. v. TiggelenDoens en A. de Vos en de heren: M. Geluk, J. de Smet, J. v. Steenkiste, A. Su wijn, B. Verbeke en A. van dc Voorde. Deze cursus stond onder lei ding van dokter Rozemeijer met assistentie van de heer J. Gil jam. (Adv.) Donderdagavond is Nederlands kampioen jeugdturnen van de Gymnastiekvereniging „Thor", Benny Vermandel. officieel door het gemeentebestuur op het stad huis ontvangen. Voorafgegaan door de trom melslagers van de gymnastiek vereniging „Thor" en het mu ziekgezelschap „De Verenigde Vrienden" gingen de Thor.leden in uniform hun clubgenoot thuis afhalen. Vóór de ouderlijke wo ning feliciteerde de voorzitter van het muziekgezelschap „De Verenigde Vrienden", de heer R. Verhelst, de jeugdkampioen tur nen met zijn geleverde prestatie, waarop iedere Sassenaar trots is. De mars naar het gemeente huis werd een ware zegetocht voor de jonge athleet en voor zijn familieleden. Aangekomen voor het stadhuis werd de kam pioen met zijn familie, bestuurs leden van N.Thor'' en afgevaar digden van de sportverenigingen ..Corn Boys" en „De Bruinvis" door burgemeester R. A. J. den Boer uitgenodigd op het stad huis te komen. Nadat het gezelschap had plaats genomen heette de burge meester allen hartelijk welkom. De burgemeester zeide dat als er een officiële ontvangst plaats woorden van dank, speciaal aan vindt op het gemeentehuis er iets het adres van het gemeente- bijzonders aan de hand moet zijn bestuur voor de bereide officiële en dit is dus thans ook het ge- ontvangst van een harer leden, val. De jeugdige Benny presteer- die bij de gehouden eind-wed- de het om jeugdkampioen turnen strijden turnen de eretitel „Kam- van Nederland te worden. Zeer pioen jeugdturnen" Verwierf. zeker moest hij hierin zijn ouders betrekken, maar ook het bestuur en de leiders van „Thor" die de jongeling zo ver gebracht heb ben. Namens het gemeentebe stuur bood hij de jonge athleet een bouquet bloemen aan. Hierna sprak de heer L. Mar- quinie, voorzitter van de voet balvereniging „Corn Boys", en de heer E. de Vriend, secretaris van de zwem- en poloclub „De Bruinvis". Van beide verenigingen mocht de vaderlandse jeugdkampioen een geschenk in ontvangst ne men. De heer De Vriend bracht naar voren dat Sas van Gent slechts 3 echte sportverenigingen rijk is, n.l. een gymnastiekver eniging, een voetbalvereniging en een zwemvereniging. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat nu ook de derde sportvereni ging officieel aan de beurt is ge komen om gehuldigd te worden voor een sportieve prestatie. „De Bruinvis" omdat een van zijn leden een Europees zwemkam- pioenschap behaalde, „Corn Boys" omdat het destijds tweede klasser werd en nu „Thor", om dat een van haar leden een Ne derlands kampioenschap heeft behaald. Hierna sprak de heer C. Salomé, voorzitter van „Thor", Gouverneur sir Evelyn Hone van Noord-Rhodesië heeft woensdagavond bekendgemaakt, dat hij de verenigde nationale onafhankelijkheidspartij, de be langrijkste Afrikaanse nationa listische organisatie in het land. in de westelijke provincie van het protectoraat heeft verboden. De gouverneur zei, dat de par tij hoofdzakelijk verantwoorde lijk is voor de jongste ongere geldheden in. de provincie. Hij waarschuwde, dat het verbod zo nódig tot andere' delen van het protectoraat zou worden uitge breid. 120 personen, onder wie enke le leiders van de partij, zijn ge arresteerd. Volgens sir Evelyn wordt het zoeken naar anderen die inbreuk op de wetten van het land heb ben gemaakt, voortgezet. Bezit van gevaarlijke voor werpen en benzine op bijeen komsten kan voortaan zwaar worden gestraft. De gouverneur zei voorts dat hij en zijn regering vastbesloten zijn orde en rust te handhaven. Hij is niet van plan te onderhan delen met wie dan ook onder be dreiging van geweld. Sir Evelyn noemde enkele ge vallen van geweldpleging door negefs van de laatste tijd, onder meer de aanval op een auto waarin zich de Britse vrouw Burton en twee dochters bevon den. Verder deelde de gouverneur mee dat hij de nodige maatrege len heeft getroffen voor onmid dellijke inwerkingtreding van noodmaatregelen. De liberale partij, die in Zuid- Korea acht jaar lang onder Synghman Rhee aan het bewind is geweest, heeft besloten tot ontbinding over te gaan, nu de poging tot reorganisatie is mis lukt. Een twaalftal partijleiders is in arrest of voortvluchtig. Dr leider der .socialistische op positie in hel Britse Lagerhuis, Hugh Gaitskell, heeft bij het don derdag gehouden debat over de buitenlandse politiek verklaard het „dwaas" tc achten, dat de Amerikaanse autoriteiten dc ge heime dienst hadden toegestaan kort voor de korrende topconfe rentie een fotografische verken ningsvlucht boven Rusland te maken. Hij meende dat president Eisenhower er verstandig aan zou hebben gedaan, indien hij enig-e tijd geleden opdracht had gegeven deze vluchten te staken. Volgens Gaitskell had het in cident met de „U-2" een fel licht geworpen op de buitengewoon gevaarlijke wereldsituatie en had het de noodzaak voor het houden van een topconferentie onder streept. -Hij vervolgde: „Vast staat, dat de Sowjet-Unie zelf spionage op grote schaal bedrijft en dat zij haar inlichtingen op wat eenvou diger wijze verkrijgt dan de de mocratische landen, omdat deze een open maatschappij kennen. Ook is het juist dat, waar er geen overeenkomst voor 't tegen gaan van verrassingsaanvallen bestaat, het vanzelfsprekend dringend noodzakelijk is om te gen dit gevaar te waken. Doch het was nu niet de tijd, om een „U-2" over Russisch ge bied te sturen", aldus de Britse socialistische oppositieleider. Gaitskell vervolgde: „Enkele uitlatingen van woordvoerders van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vestig den de indruk, dat de Amerikaan se regering zich wettelijk gerech tigd acht vliegtuigen over Sow- jetrussisch gebied te zenden voor het verkrijgen van inlichtingen. Dit komt mij een bijkans onhoud bare stellingname voor. Ik meen dat een dergelijke gedragslijn een duidelijke schending vormt van het internationale recht en ik hoop dat de regering er bij de Amerikaanse autoriteiten op aan zal dringen hun standpunt nog eens nader te overwegen" Gaitskell merktê°dp dat het op een dergelijke wijze verkrijgen van gegevens voöV de geheime dienst niet slechts -riskant is voor de betrokken vlfèg'èr. doch ook voor de gehele vl'erêld. „Dit kan leiden tot het uitbfélcen van een oorlog met kernwdjJëns", meen de hij. T''c<r' De leider der socialistische La gerhuisfractie vond ook dat der gelijke dingen niet konden wor den gedaan zonder overleg met en voorkennis en instemming van de Noordatlantischó ver dragsorganisatie in haar geheel. Gaitskell sprak de hoop uit dat de staatslieden, die aan de top conferentie zullen deelnemen, alles m het werk zullen stellen om het sluiten van een overeen komst betreffende een verbod tot het nemen van kernwapenproe ven mogelijk te maken. Hij drong er bij de regering op aan tc overwegen of het geen aanbeveling zou verdienen het ontwapeningsoverleg onder lei ding van een neutrale voorzitter te doen verlopen. „De minister van Buitenlandse Zaken zou, in overleg met zijn Franse ambtgenoot, een plan moeten opstellen, dat voorkomt dat nog meer mogendheden, han gende het algemene ontwape ningsoverleg, de beschikking krijg over kernwapens", aldus Gaitskell. Gaitskell stelde nog de volgende punten aan de orde: Berlijn. Hij meende dat een ak koord hierover niet mogelijk zou zijn, tenzij eerst een oplossing was gevonden voor het Duitse vraagstuk. Hij pleitte opnieuw voor de in stelling van een gebied in Mid den-Europa, waar onder toezicht ontwapend zou moeten worden. Tenslotte vroeg Gaitskell of de tijd niet was gekomen voor En geland om een krachtige poging te doen om de Ver. Staten er toe te brengen hun houding ten aan zien van communistisch China te wijzigen. De minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. sprak in zijn antwoord over de „recente incidenten cn beroeringen in de internationale sfeer". Hij zei: „Ik kan slechts zeggen dat ik thans niet op deze gehele zaak wil in gaan. Maar ik meen wel dat het een goed ding is dat dit vóór en niet na de topconferentie is ge beurd. Ik geloof, dat dit voorval eens te meer dc noodzakelijkheid van een topconferentie heeft aange toond en ik meen ook dat het wellicht ijuttig is geweest om de mensen wakker te schudden uit hun gevoelens van zelfvoldaan heid over het houden ervan". De kapitein van een Grieks schip heeft in Corinte meege deeld dat hjj op weg naar de Al banese haven Durazzo van een Russisch oorlogsschip opdracht heeft gekregen 12 mijl verwij derd te blijven van het eilandje Saseno voor de Albanese kust. In Durazzo was zijn schip door Albanese soldaten bewaakt. De havenarbeiders mochten niet met de bemanning praten. De beman ning mocht niet aan land. In Athene meent men te we ten, dat het eilandje tot 'n sterke Russische duikbootbasis is ge-> maakt. Volgens het communistisch persbureau „Nieuw China" zijn reeds sedert drie dagen in China massabetogingen gehouden, waarbij „het vertrek van de Amerikaanse imperialisten uit Japan, Zuid-Korea, Taiwan (For mosa) en Turkije" wordt geëist. De voornaamste betogingen wa. ren in de slad Sjenyang en de provincies Sjapsi en Sjantoeng. De Russische ambassadeur in Bern, Korioekine, heeft bij de Zwitserse autoriteiten fel gepro testeerd tegen de aanhouding en uitwijzing van twee functiona rissen van de Russische ambas sade, die beschuldigd worden van spionage. De ambassade verklaarde dat het een uitdaging is. Voorts werd meegedeeld dat de ambassadeur gevraagd had de beide arrestan ten te mogen bezoeken, hetgeen geweigerd werd. De functiona rissen behoorden tot het perso neel van de kanselarij en hebben geen diplomatiek paspoort. Gistermorgen omstreeks negen uur is de 43-jarige gehuwde land, bouwer R. P. Nijmeyer uit Koe- kange op de spoorwegovergang in Ruinérwold tussen Meppel en Hoogeveen door een trein ge grepen en op slag gedood. Het slachtoffer is vader van vier kinderen. De heer Nijmeyer reed met zijn bromfiets richting Meppel. De knipperlichten van de overweg functioneerden normaal Volgens de politie van Ruinér wold is het zicht bij deze over weg vrij 'behoorlijk. De ooizaak van het ongeval is onbekend. Voor de met knipperlichten be- veiligde overweg stond een trek ker met oplegger te wachten tot de trein gepasseerd zou zijn. Het slachtoffer moet langs deze trek ker de overweg opgereden zijn. Het Zuidslavische blad „Komu- nist" schrijft, dat de Chinese pro- paganda een „agitatie van de koude oorlog" voortzet, die niets met socialisme te maken heeft. Het blad is van mening, dat uit de jongste Chinese veroordeling van „het huidige revisionisme" meer dan ooit blijkt, dat de be schuldigingen niet alleen gericht zijn tegen de Zuidslavische com munisten. „Komunist" meent, dat men zich moeilijk aan de indruk kan onttrekken, dat wat de laatste tijd in China gezegd en geschre ven is, kennelijk doortrokken is van de vrees, dat de grote mo gendheden te ver gaan in hun overeenstemming in zaken van vrede en ontwapening. Door Zuid-Slavië aan te vallen, vallen de Chinese leiders iedereen aan, die van oordeel is, dat co-existen tie meer is dan een tactiek en dat het een duurzame politiek kan zijn die de vrede waarborgt, aldus „Komunist". Het protectoraat Somaliland zal op 26 juni onafhankelijk wor den. Dit is donderdag in een ant woord aan het parlement meege deeld door de Britse minister van Koloniën. MacLeod. De Britse regering is voorne mens Somaliland in het eerste jaar van zijn onafhankelijkheid hulp, ten bedrage van 1.500.000 pd. st. (ruim 15.000.000 gulden) te verlenen. MacLeod heeft sinds 2 mei in Londen constitutionele bespre kingen gevoerd met een delegatie van zes man uit het pfdledtbraat. Hij zei dat over essentiële kwes ties overeenstemming1 'fé béfëiki. Er is een ontwerp-grondwet voor een onafhankelijk Somaliland op gesteld. De politieke moeilijkheden tussen de Verenigde Arabische Republiek en Israël hebben gis terochtend op het derde wereld congres van de International Fe deration ol Petroleum Workers in Amsterdam tot een incident geleid. De afgevaardigde van de Verenigde Arabische Republiek, de Egyptenaar Anwar Sa- lama, uitte scherpe beschuldi gingen aan het adres van Is raël. Hij achtte opneming van de Israëlische bond van indu strie-arbeiders in de I. F. P. W. in strijd met de beginselverkla ring van deze internationale or ganisatie, omdat de Israëlische bond z-i. een politieke organisa tie is. Zij verleent, volgens de heer Salama, medewerking aan de agressieve Israëlische poli tiek, die onder meer gericht is tegen de één miljoen Arabische vluchtelingen in Israël. „Wij kunnen niet tolereren dat onze vrouwen en kinderen op lafhartige wijze worden ver moord", zo zei de heer Salama. De Israëlische gedelegeerde VRIJDAG 13 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De slag in de Koraal zee". Zuidersportpark, 1845 uur: ScheepswerfCo-Mey-Rib. ZATERDAG 14 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 uur: ,De slag in de Koraal zee". Concertgebouw, 8 uur: „De geheime brigade". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „The Nun's Story". 50) Sveins kolossale armen schie ten uit en een ogenblik later wor den de twee krijgers bijna ge smoord in hun eigen kleren, als de reusachtige Sakser ze als veer tjes van de grond oplicht. „Zo, hé, hé,"' grijnst hij, „bedankt voor het openen van de deur. Die doen wij wel weer dicht... achter jullie zogezegd..." Als hulpeloze poppen worden de doodsbenauwde krijgers naar binnen gegooid en snel grendelt Svein de kerker, waarna hü Erics boeien losmaakt. „Zo, Noor man," gnuift hij, „opgeruimd staat netjes." Hij haast zich naar de volgen de deur en even later is ook Bo-' lan, die niet weet wat hem over komt, in vrijheid. Snel zet Eric de toe-tand uiteen. „Ah, dat wordt dus vechten te gen die eigenwijze Tristan," gromt Svein, handenwrijvend Op dat moment horen ze een hevig rumoer en verwarde kreten dringen tot hen door. Agars krijgers, ze moeten zijn uit gebroken en komen nu hierheen om hun baas uit de kerker te ha len..." „Vechten wordt het wel, Sveintje," mompelt Eric, „maar niet tegen Tristan voorlopig. Luis ter naar die kreten; het zijn M. Bartal, van de industriear beidersbond van de Histadrut, oordeelde de beschuldigingen te fantastisch om er over te dis cussiëren. Hij nodigde de heer Salama uit voor een bezoek aan Israël teneinde zich te kunnen overtuigen van het feit, dat de Arabieren in Israël gelijke rech ten genieten. De heer Bartal was van me ning, dat de VAR-afgevaardigde niet namens zijn bond heeft ge sproken, maar in opdracht var zijn regering en dit internationa le congres misbruikt voor poli tieke propaganda. „Voor een dergelijke discussie mag hier geen plaats zijn," zo meende de heer Bartal. Volgens de VAR-gedelegeerde worden de Arabieren in Israël gediscrimineerd op een wijze die in strijd is met de mensenrech ten. „Volgens de I. F. P. W. be ginselverklaring moeten wij broederlijk samenwerken, maar met een bond uit een aggressief land kunnen wij dat niet," aldus de heer Salama, die zijn verslag over de werkzaamheden van zijn organisatie in het Arabisch uit sprak. De heer Bartal van de Hista drut zei diep geschokt te zijn door het feit dat de VAR-afge- vaardigde slechts zeer kort over de werkzaamheden van zijn bond had gesproken en dat hij voor de rest deze gelegenheid had aangegrepen voor een politieke propagandamanoeuvre tegen Is raël. „Hoe kunt u praten over dingen waarvan u niets van af weet? Kom naar Israël als mijt persoonlijke gast en overtuig u van het tegendeel," zo zei hij. De secretaris-generaal van de I. F. P. W., de Amerikaanse Loyd A. Haskins, deed een dringend beroep op beide partijen politie ke problemen buiten de discus sie te houden. De Amerikaanse I. F. P. W. president, o.a. Knight, onder streepte deze mening. „B^ide or ganisaties zijn hier welkom, want wij behartigen gezamenlijk de belangen van de petroleum- arbeiders in de gehele wereld. Politieke vraagstukken kunnen hier niet worden besproken. Daarvoor fungeren andere inter nationale organen," zo zei hij. De heer Knight verklaarde de discussie vervolgens gesloten.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2