TS Uit de Provincie Eric de Noorman De onwillige held Donderdag 12 mei Donderdag 12 me! I960 DlVRHEZEBVW Pagina 3 Bezoek van de Koningin aan Zeeland TERNEUZEN CADZAND. GOES MIDDELBURG SAS VAN GENT RUSSISCHE SPIONAGE IN ZWITSERLAND Twee functionarissen van Sowjet-ambassade te Bern moeten het land uit Twee functionarissen van de Sowjet-ambassade te Bern heb ben opdracht gekregen Zwitser land onmiddellijk te verlaten om dat zij zich aan spionage hebben schuldig gemaakt. Dit is woens dag in een communiqué van het Zwitserse ministerie van Justitie en politiezaken meegedeeld. V©or parelwitte tanden NEDERLANDSE KUSTVAARDER GEZONKEN Bemanning in veiligheid Vergadering Produktschap voor Vee en Vlees VARKENSPRIJS MET 10 CENT VERHOOGD SPIONAGE IN LIBANON GROTEWOHL OVER TOPCONFERENTIE Premier wil W.-Duitsland los van NAVO Persconferentie van Gromyko I960 In aansluiting op hetgeen reeds eerder gepubliceerd werd over het bezoek van de Koningin aan Zeeland, kan nog worden mede gedeeld, dat voor de tweede dag van het bezoek (18 mei) het vol gende programma is vastgesteld: Bezichtiging van een bouwput bestemd voor de bouw van cais sons ter afsluiting van het Veer- se Gat in de Ooster Nieuwland- polder. Daarna een bezoek aan Vrouwenpolder ter bezichtiging van een model van de afsluiting van het Veerse Gat. Vervolgens zal de Koningin de tocht voortzetten naar Wemel- dinge waar een ontvangst plaats vindt door het gemeentebestuur ten huize van de burgemeester. Deskundigen van het Rijksin stituut voor visserij-onderzoek zullen hier een inleiding houden over de kunstmatige kweek van oesters. Daarna volgt een bezoek aan het oesterlaboratorium. De lunch zal gebruikt worden in het dorpshuis te Kruiningen, vanwaar per auto via Hansweert wordt doorgereisd naar de Delta- dijk onder de gemeente Kapelle. Na dit bezoek wordt via Hoede- kenskerke per provinciale boot naar Terneuzen gevaren alwaar door een 70-tal jongens en meis jes een jeugdspel zal worden op gevoerd, waarna de terugreis naar Hoedekenskerke wordt aan vaard. )»r£wk van H. >1. de Konin gin aan Terneuzen en instal latie van Mr. H. Rijpstra als burgemeester. In aansluiting op de installatie van Mr. H. Rijpstra als burge meester en het bezoek van H. M. de Koningin aan Terneuzen op woensdag 18 mei, delen B. en W. mede, dat het programma voor die dag er als volgt uit zal zien: 12 uur: Aankomst Mr. H. Rijpstra met de boot uit Hoedekenskerke. Bij de aankomst zal een auba de gebracht worden door de Terneuzense scih ooikinderen. Daarna rijdt het gezelschap naar Sluiskil en Driewegen, alwaar eveneens een aubade door de schooljeugd gebracht zal worden, respectievelijk om 13 uur en 13.30 uur. 14.30 uur: Openbare raadsvergadering. Mr. Rijpstra zal door de wnd. burgemeester worden geïnstal leerd. De heer Henry zal namens de Raad het woord voeren. 17 uur: Aankomst van H. M. met de boot. H. M. en Haar gezelschap rijden dan per auto naar liet sportpark Westelijk Bolwerk. Hier wordt een openluchtspel opgevoerd door leerlingen van diverse scholen in Zeeland. Ook de Harmonie zal dit be zoek opluisteren. OPENBARE RAADSVERGADERING De wnd. burgemeester van Ten- neuzen brengt ter algemene ken nis, dat een openbare vergade ring van de Raad der Gemeente zal worden gehouden op woens dag 18 mei 1960, des n.m. 2.30 uur, met als agendapunt: Installatie van de weledelge strenge heer Mr H. Rijpstra als burgemeester der gemeente Ter neuzen. Terneuzen, 11 mei 1960. De wnd. burgemeester, M. DE VOS. SCHEEPVAARTBEWEGING KANAAL TERNEUZEN—GENT gedurende de maand april. ZEEVAART Aantal B.R.T. Geschut opvaart 277 246.544 Geschut afvaart 231 267.085 Gelost of geladen te: Terneuzen 24 19.069 Sluiskil 9 25.406 Sas van Gent 12 14.365 BINNENVAART. Opvaart. Stoom- en Aantal Ton Motorschepen 1435 522.02S Afvaart. Stoom- en Aantal Ton Motorschepen 1488 553.498 Sleepschepen 334 265.781 Gelost of geladen te: Aantal Ton Terneuzen 166 46.846 Sluiskil 236 156.347 Sas van Gent 174 41.963 COÖP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN Veiling van 11 mei GROENTEN. Per 100 stuks: Sla I 59,20, II 5—7.60. Per stuk: Bloemkool A 84 ct, AII 79—91 ct, B 58—62 ct, BII 35—51 ct, CII 16—33 ct, afw. 11 65 ct; Groene komkommer B52—58 ct, C 38 ct; Witte kom kommer B 5051 ct. Per bos: Selderij 28 ct; Peen II 54—61 ct; Sjalotten 1215 ct; Radijs II 57 ct. Per kg: Savoye kool 4250 ct; Prei I 60—86 ct; Rabarber I 23 —28 ct. II 22 ct; Spinazie I 32 37 ct, II 1327 ct; Tomaten A f 1.621,72. BI ƒ1,51—ƒ1.57, C 1,56—1,71, CC 1,00; Asper ges BI ƒ1,28—ƒ1.48, BII ƒ1,10 1,18, CII 46—82 ct, afw. 24 96 ct. AARDAPPELEN. Per kg: Meerlanders I ƒ11,30 11,60. FRUIT. Glasaardbeien per doos van 1 ons 6377 ct. De eerste savoye kool van de koude grond werd gisteren aan gevoerd door de heer Th. de Rijk te Kuitaart. 18.45 uur: Serenade door de Harmonie te brengen aan Mr. Rijpstra voor hotel „Rotterdam". 19 uur: Gemeenschappelijke maaltijd in hotel „Rotterdam". 21—22.30 uur: Gelegenheid tot kennismaking met Mr. Rijpstra in hotel „Des Pays-Bas". Voor de installatie zijn uitge nodigd enige door Mr. Rijpstra verzochte gasten, alsmede de burgemeesters van de omliggen de gemeenten. Uitbreiding van het aantal uit nodigingen voor deze installatie is in verband met de beperkte plaatsruimte niet mogelijk ge bleken. Vakantie kampen voor vermoeide huisvrouwen op Hedenesse. Deze week zijn op het vor mingscentrum Hedenesse de va kantie-kampen begonnen voor huisvrouwen, die er nodig eens een weekje uit moesten. Een groep van 18 huisvrou wen, die het in het leven niet ge makkelijk hebben zijn een hele week op Hedenesse. Zij doen in deze week weer nieuwe levens moed op om hun zware taak thuis weer aan te kunnen. De kampen worden georgani seerd door de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultu reel Werk. De Zeeuwsche Fede ratie voor Vrouwelijke Vrijwilli ge Hulpverlening is belast met de uitvoering van de organisatie. Deze heeft zich gericht tot al le doktoren, wijkverpleegsters en maatschappelijke werksters. De aanvrage voor de kampen op Hedenesse is veel groter dan er plaatsen zijn. Maandagmorgen werd de eer ste groep van 18 huisvrouwen op Hedenesse verwelkomd door wi- ka De Haan. De gemoderniseer de recreatiezaal was door de fe deratie Westelijk Zeeuws-Vlaan- deren omgetoverd in een prach tige bloementuin. Bij de koffie was er eigen-gebakken cake, waarvoor ook de vrouwenorga nisaties hadden gezorgd. Nadat men aan elkaar was voorgesteld en had kennis gemaakt met de leidster van deze week, mevr. Van Dijk uit Souburg, werden de slaapkamertjes bekeken en het bed opgemaakt. 's Middags schoven deze men sen, die gewend zijn altijd voor anderen te zorgen, thuis zieken te verplegen etc., voor het eerst aan een tafel, waarvoor ze niet zelf in de keuken hadden moe ten staan. De maaitijd werd dan ook alle eer aangedaan. Na een uurtje gerust te heb ben. werd wat in de omgeving van Hedenesse gewandeld en verschillende spelletjes gedaan. 's Avonds zochten de dames vroeg hun bed op, om van de eerste indrukken te bekomen. Dinsdagmorgen vertelde wika De Haan iets over het vluchte lingen-probleem en werd een film over het werk in de vluch telingen-kampen vertoond. In de middaguren werd een bezoek aan het strand gebracht. Als uitgelaten kinderen stoeiden de gasten van deze week aan het strand, 't Was heerlijk eens een poosje zonder de dagelijkse zorgen te zijn. De organisatie van deze kam pen is mogelijk geworden, dank zij de opbrengst van de Zeeuw se kollekte, welke ieder jaar in oktober wordt gehouden. We zijn van mening, dat er een goed werk mede wordt ge daan. Alle in Hedenesse aanwe zige huismoeders zijn door het leven zwaar op de proef gesteld. Hun huishoudelijke taak, welke steeds blijmoedig wordt verricht, is door buitengewone omstandig heden, zoals invalide huisgeno ten of chronische zieken, bijzon der zwaar. Verheugend is de belangstel ling voor deze kampen. Van de zijde van het bedrijfs leven en particulieren zijn al giften in natura binnengekomen om deze mensen eens echt te verwennen. Deze belangstelling doet ze echt goed. De vermoeide huisvrouwen genieten, dank zij het prachtige weer, met volle teugen op Hedenesse. Na dit kamp zullen nog zes kampen georganiseerd worden, waarvan het laatste in september gehou den zal worden voor diabetici. Ernstig verkeersongeluk. Op de rijksweg tussen Middel burg en Goes is woensdagmid dag omstreeks kwart over twaalf een verkeersongeluk gebeurd, waarbij de heer M. Rottier uit Heinkenszand het leven verloor. Ter hoogte van 's-Heer Arends- kerke raakten bij een inhaalma noeuvre drie auto's in moeilijk heden. Alle auto's kwamen uit de richting Middelburg. De auto, die bestuurd werd door de zoon van de heer Rottier, sloeg over de kop en kwam in een sloot langs de weg terecht. Een ande re auto. bestuurd door de heer P. V. uit Vlissingen, kwam ook in de sloot terecht, waarbij een op het rijwielpad rijdende jongen werd aangereden. De 15-jarige jongen liep een gebroken boven arm op; de zoon van de heer Rottier kreeg een hersenschud ding. Beide gewonden werden overgebracht naar het zieken huis in Goes. De Vlissingse automobilist brak een schouderblad. Hij werd naar het ziekenhuis van Vlissingen vervoerd. Klank- en lichtspel. De middenstandsorganisaties, het gemeentebestuur, de plaat selijke V. V. V. en drie particulie ren in deze gemeente hebben kort geleden de stichting „Ver lichting Middelburg" in het leven geroepen. Deze stichting stelt zich ten doel om Middelburg ge durende de zomermaanden aan trekkelijker te maken voor het vreemdelingenverkeer. Daartoe wil zij trachten de verlichting van de wijken en winkelstraten in Middelburg te coördineren. Er is een klank- en lichtspel ontworpen, dat de gehele zomer te zien zal zijn. De première zal worden gegeven op 17 mei, de dag waarop H. M. de Koningin het nieuwe griffiegebouw alhier zal openen. In de reeks klank- en lichtspe len, die sedert 1951 in Europa zijn ontstaan, zal dit jaar voor het eerst dit spe] in de Middelburg se abdij meedoen. Het klank- en lichtspel had zijn oorsprong in Frankrijk en in ons land was Wijk bij Duurstede de eerste ge meente, die een klank, en licht spel bracht. In het Middelburg se spel is voor Nederland iets nieuws ingevoerd, een „prome nade", hetgeen wil zeggen, dat het publiek een rondwandeling door de abdijgebouwen maakt. De tekst van het spel is ge schreven door de Zeeuwse jour nalist G. A. de Kok. de muziek is van Henk Stam. directeur van de Zeeuwse muziekschool. Het geheel is op de band vastgelegd. Het ligt in de bedoeling dit spel in ieder geval 7 seizoenen achter een te doen uitvoeren. Hiermede is bij de financiering van de in stallatie rekening gehouden. Radio-opnamen voor streekuitzending. Maandag j.l. heeft de VARA radio-opnamen gemaakt in de feestzaal van de glasfabriek voor haar z.g.n. streekuitzen- dingen. Het programma om vatte o.a. het optreden van het jeugdorkest Thalia uit Axel onder leiding van J. Mannaert en het dameskoor „Crescendo" uit Westdorpe o.l.v. R. Pollet. Verder vonden er enkele korte vraaggesprekken plaats met per- sonen die aan dit programma meewerkten. Er bestond voor deze uitvoe ring slechts een matige belang stelling. Na afloop van de op namen volgde een bal. Opening zwembad. Maandag j.l. heeft het Sasse zwembad zijn poorten weer opengesteld. Gezien de prachti ge weersomstandigheden van de laatste dagen was de toeloop al direct groot. Vooral de Sasse schooljeugd gaf acte de présen- De functionarissen werden dins dagavond te Zürich gearresteerd, aldus het communiqué, toen zij op het punt stonden zich in ver binding te stellen met een agent van de Sowjet geheime dienst. Zij zouden van de agent inlich tingen hebben ontvangen over plannen van militaire radarin stallaties in Zwitserland, gege vens over de organisatie van het Zwitserse leger en inlichtingen over raketbasis in West-Duits- land. De Zwitserse politie heeft ge weigerd te zeggen of de agent gearresteerd is. Men acht het mo. gelijk dat hij een dubbele agent is, die de Sowjet-functionarissen in de val liet lopen en dat de poli tie daarom zijn identiteit geheim houdt. (AdV.y JOHN D. ROCKEFELLER Jr OVERLEDEN Woensdag is, in de ouderdom van 86 jaar. de Amerikaanse olie magnaat John D. Rockefeller jr overleden. Hij stierf na een ziek te van verscheidene maanden. De overledene is de vader van de New Yorkse gouverneur Nel son Rockefeller. John D. Rockefeller jr was de enige zoon van John D. Rocke feller, de oliekoning en filan troop. Evenals zijn vader genoot hij de reputatie de rijkste man ter wereld te zijn en evenals zijn vader heeft hij veel aan filantro pische instellingen geschonken. Rockefeller jr heeft naar schat ting 400 miljoen dollar besteed voor de financiering van ver schillende filantropische projec ten in de Verenigde Staten en andere landen. In zijn laatste levensjaren deed hij anonieme schenkingen. Veel van zijn werk was gericht op ver betering van de internationale betrekkingen. Hjj schonk de Ver enigde Naties de grond voor de zetel in New York. Bestrijdt tandbederf Op de kleine Nederlandse kust vaarder „Piet Schipper'' van rederij P. J. Schipper te Rotter dam hebben de kapitein en de andere bemanningsleden dins dagavond om half tien snel moe ten handelen. De lading van het schip ging schuiven ter hoogte van het Cromerlichtschip op ongeveer 130 mijl ten west-noordwesten van IJmuiden. Het schip maakte spoedig slagzij en de bemanning moest in de reddingboot gaan. Ze werd opgepikt door de „Char les Parson", die onderweg was van de Tynemonding naar Lon den. De 121 ton metende „Piet Schipper" lag binnen enkele mi nuten bijna op haar zij. Twee Nederlandse zeesleep boten, die buitengaats waren, de „Blankenburg" van L. Smit en Co en de „Simson" van Bureau Wijsmuller, boden onmiddellijk hun diensten aan en zetten koers naar de „Piet Schipper". De kapitein van de „Piet Schipper" deelde om half elf mee. dat er geen mogelijkheid meer is om aan boord van het ronddrij vende wrak te komen. Het ziet er naar uit, zei hij radiotelefo- nisch aan de sleep- en bergings diensten van Smit en Wijsmuller, dat de „Piet Schipper" spoedig zal zinken. De „Charles Parson" heeft de bemanning van de „Piet Schipper" naar Londen gebracht. De „Piet Schipper" is om half twaalf (23.30 uur) gezonken. V Het, bestuur van het Pro duktschap voor Vee en Vlees heef: gistermorgen tijdens zijn openbare vergadering te Utrecht besloten, de overnameprijs voor baconvarkens te verhogen tot 2.10 per kilogram. Op 25 april was deze prijs teruggebracht van 2.02 op 1.95 waarna de baconmarkt zich enigszins her stelde. Verleden week werd de overnameprijs bij dit herstel aangepast en op 2.gebracht en aangezien de prijzen in middels nog verder zijn opge lopen, is daar gistermorgen weer 10 cent aan toegevoegd. In maart werden 520.000 varkens geslacht. 180.000 meer dan in maart 1959. De voor zitter van het Produktschap, de heer de Veer, zei dat het in april genomen besluit het af slachten op te licht gewicht iets af te remmen, verstandig blijkt te zijn geweest, aangezien er een tekort aan vlees dreigde te ontstaan door het geringe aanbod na april zijn de prijzen regelmatig gestegen. Aangezien er in de komende maanden nog genoeg varkens verwacht worden, acht de heer de Veer het raadzaam, ze niet te lang aan te houden, daar de heel zware varkens momenteel on verkoopbaar zijn. Van de smeltregeling van spek .met een toeslag van 25 cent per kilogram is in de laatste weken niet veel gebruik ge maakt, omdat de spekvoorraden door het afslachten op licht gewicht en enkele geslaagde transacties met West-Duistland, waren ingekrompen. In de af gelopen periode werd gemiddeld 15C ton spek per week gesmolten. De heer de Veer stelde voor, de smeltregeling in te trekken en de toeslag van 25 cent per kilo gram bij de uitvoer van spek facultalier te stellen. Deze toe- De Libanese veiligheidsdienst heeft zeven leden van een spio- nageorganisatie gearresteerd, al dus een officiële mededeling. De gearresteerden zijn een Libanees, een Syriër en een Turk alsmede vier Libanese vrouwen. Er werd niet meegedeeld voor wiens re kening de organisatie werkte. De Oostduitse premier, Grote- wohl, heeft woensdag een be roep op dc mogendheden gedaan om „West-Duitsland los te ma ken van de NAVO, zodat de weg voor de Duitse hereniging vrij is". In een verklaring aan het par lement over de topconferentie zei hij: „Een mogelijke bliksem- ooriog op ons gebied zou gelijk staan met een büksemzelfmoord voor de agressors." Grotewohl vergeleek bonds kanselier Adenauer met de voormalige president van Zuid- Korea. Syngman Rhee. Hij zei: „Slechts een paar maanden ge leden leek het of Syngman Rhee voor onbeperkte tijd aan de macht was." Ilij zei dat de topconferentie „de twee Duitse staten zou kum nen opdragen een ontwapenings- overeenkomst voor Duitsland uit' te werken. Wij zijn bereid een dergelijke opdraeftt te aanvaar-" den en alles te doen om deze uit te voeren". De topconferentie „zal zich .be zig houden met voorbereidend werk voor een Duits vredesver-* drag. Zulk een vredesvex-öra'g zou bijdragen het Westdüitsè militarisme te temperenhet zou de weg banen vooi\de terugtrek king van alle buitenlandse troe pen uit Duitsland." Grotewohl zei d.at een ^confe deratie van de twee. Duitse'sta* ten de enige weg is naar Duitse eenheid. Ook verklaarde hij, dat Oost- Duitslar.d bereid is een tijdelijke oplossing voor het Berlijrise vraagstuk te aanvaarden. Zulk een interim-oplossing „zou moeten leiden tot een gelei delijke vermindering var, de ge allieerde troepen in Berlijn. Oost-Duitsland zal in een me morandum zijn standpunt in de Duitse kwestie kenbaar maken aan de staatshoofden die vol gende week voor de topconferen tie in Parijs bijeenkomen. Premier Grotewohl zei het wenselijk te achten dat vertegen woordigers van beide Duitse sta ten op de topconferentie aanwe zig zijn- slag zou slechts .moeten worden verleend bij bijzondere trans acties met het buitenland en wanneer de spekpositie daartoe aanleiding gat. De aanvoeren van de runder- markt zijn op het ogenblik groot. De heer de Veer zei, dat er in het eerste kwartaal van dit jaar 160.000 runderen zijn ge slacht, 10 procent .meer dan in de eerste drie maanden van het vorig jaar. De exporten noemde hij over de gehele linie zeer bevredigend. Jongste motorrenner ter wereld Billy Littlefovd uit Biiston in het Engelse graafschap Stafford shire mag zich vermoedelijk wel de jongste motorrenner ter we reld noemen. Bitly, die we hier in actie zien op een speciaal voor hem gebouwde 125 cc machine, is n.l. nog maar vier jaar en neemt natuurlijk nog niet deel aap wedstrijden, maar hij be heerst het motorrijden volko men. Andrei Gromyko. de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, heeft tegenover buiten landse correspondenten op een tentoonstelling van wrakstukken van het neergeschoten Ameri kaanse vliegtuig verklaard dat het vliegtuig afkomstig was van een basis in Turkije en dat Pa kistan en Noorwegen „mede plichtig" zijn. Hij noemde de vlucht van het toestel een daad van agressie. De gegevens die in het bezit van de Sowjet-Unie zijn, zei hij. laten er geen twijfel aan bestaan dat de opdrachtgevers handel den ter voorbereiding van agres sie en met bedoelingen die vijan dig zijn aan de zaak van de vre de. Gromyko zei dat de „leugen achtige lezingen" die het Ame rikaanse departement van Bui tenlandse Zaken van het geval heeft gegeven de Amerikaanse 49 Al vecht Eric als een duivel, het helpt hem niets en zo wordt h\j even later door twee krijgers, geboeid en suizebollend, naar de kerker gesleept. Een oorverdovend geschreeuw en gebonk komt hem daar tege moet. „Laat mij eruit, hier zit 'n vijand van Agar. Open de deur": Eric kan zijn oren haast niet geloven, maar hij vergist zich niet: het is de stem van zijn oude strijd makker Svein Langtand. Zijn eerste opwelling is te roe pen, maar hij bedenkt zich en ver bijt met moeite een glimlach, als zijn twee bewakers regelrecht op Sveins kerkerdeur toelopen. „Houd je kalm, makker", roept de één. „Als je een vijand van Agar bent, kan je niets gebeuren. Poog je ons te bedriegen, dan wee je gebeente." De één schuift de grendel van de deur. „Vriend eruit, vijar.d erin",zegt Je ander. Dan ziet Eric hen allebei schrik ken, als Sveins grote kop, zeker 20 cm hoger dan do krijgers ver- wachten, tevoorschijn komt. „Dag vriendje", gromt de lange Sakser. „Geef me nu een zwaard, dan zal ik Agar...". Hij zwijgt even en staart spra keloos naar de Noorman, die hem breed toegrijnst. Dan stoot hij een soort vreugdegèbrul uit. ,,Bïi de helm van mijn grootvader, de doodgewaande Noorman! En jou willen ze nu zogezegd daar stop pen, waar ze mij uitgehaald heb ben, deze twee grapjassen"? „Tja, ik vrees voor hen dat daar nu wel niets van terecht zal ko men", ginnikt de Noorman, min zaam van de ene krijger naar de andere kijkend; de reus posteert, zich onwrikbaar in de deurope ning. „Dat weet ik zogezegd wel heel zeker van niet", bromt de lange Sakser dreigend nederlaag alleen maar hebben vergroot. De verklaring van mi nister Herter dat spionage tot de officiële Amerikaanse politiek behoort, is volgens Gromyko met „cynisch" nog te zwak be titeld. Hij noemde het schenden van het grondgebied van andere landen spelen met vuur. De minister waarschuwde de landen met Amerikaanse bases, dat de Sowjet-Unie in staat is deze bases onschadelijk te ma ken als zij opnieuw worden ge bruikt voor spionagedoeleinden. Giomiko bestreed de mening van Herter, dat het incident geen invloed zal hebben op de topconferentie. Men zou kunnen denken dat de Amerikaanse staatslieden de topconferentie niet zien als een middel om tot oplossing van dringende inter-* nationale vraagstukken te ko men, maar als een gelegenheid' om uit te maken welke doel treffende methoden er beschik baar zijn om de internationale toestand ongunstig te beinvloe- den, aldus Gromiko. Hij zei dat Rusland naar de conferentie gaat .„net een rein geweten en goede bedoelingen". Wij zullen niets nalaten om tot een weder zijds aanvaardbare overeen komst te komen, maar hel even- (uele succes van het overleg hangt niet alleen af van de Sowjet-Unie, zo besloot de Rus- siscne minister. Gromiko zei voorts dat het onderzoek naar het incident nog niet is afgesloten en dat nog niet is vastgesteld wanneer Powers terecht zal staan. Op de vraag of er ook wel eens Russische toestellen boven de V. S. of de NAVO-landen hebben gevlogen, antwoordde de minister: „Het idee alleen al is vreemd aan de Russische poli tiek." Gromiko gaf ook nog com mentaar op het voorstel van Eisenhower voor een „vrij luchtruim". Natuurlijk kan de Russische regering dit voorste] niet aan vaarden. aisdus Gromiko, want het is uitsluitend gedaan in het belang van de Amerikaanse ge heime dienst en dus in het be lang van de V. S. „Het Russische luchtruim is gesloten en zal potdicht blijven".

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5