De ronde van Nederland 3 GOUDREPEN voor HALVE PRUS LIMONADE 25ct. GOEDKOPER SLASAUS 25 ct. GOEDKOPER Koud water stijfsel slechts 15 cent Altijd een kassabon voor 10°/o korting. Bij elk pakje of doosje THEE Elke tweede fles Een fles Eik tweede pak altijd WIELRENNEN VOETBAL Middenstandsnota in de Tweede Kamer Beursoverzicht Donderdag 12 mei 1960 DE VRIJE ZEEUW .Pagina 7 (Advertentie) Keuze uit melk, puur of melk/mokka. U betaalt maar 30 ct. voor 3 repen. Kies uit sinaasappel, frambozen-bessen of grenadine. Sla nu in voor de zomer. De Gruyter heeft slasaus met 50°/o en 25°/o slaolie. Neem wat U wilt. Een uitkomst voor luchtig zomergoed Een voordeel van 39 cent. het Snoepje van de Week voor slechts 15 cent bij aankoop van f. 4,- De Gruyter-artikelen. Oók bij de weekreclames. 11 t/m dingen ^yn geldig 1 7 mei 1 960. PETER POST WON TWEEDE ETAPPE Peter Post ^an de „Radium, ploeg" is gisteren winnaar go- van do Rondo van Nederland, de rit van Heerenveen naar Assen over een afstand van 114 km. Hij won de eindsprint van een kop groep van 20 renners. In de tweede étappe ontbrand de de strijd al heel vroeg. Na nauwelijks 8 km maakte zich al een twintigtal renners los van de hoofdmacht. Oranjetrui-drager Roger Baens was een der gang makers van deze vlucht. Na 30 km in Leeuwarden, hadden de leiders reeds een voorsprong van 2 minuten. In de kopgroep waren ell ren nets van de veertien, die in de eerste étappe een voorsprong van bijna 10 minuten hadden veroverd. Alleen de Belgen Ma rien en Van Gompel en de Ne derlander Roks ontbraken. Roks probeerde wel na 50 km, bij Suameer, nog in het gezelschap van d? Belg Jacquemins en de Nederlanders Ethoven en Gram- ser het verlies goed te maken, maar slaagde niet. De voorsprong van de leiders op het peloton was toen al ge- gegroeid tot 3% minuut. Op de Torenlaan in Assen won Peter Post de eindspurt van de kopgroep, voor zijn ploeggenoot Captein. Het grote peloton kwam pas 13 Pa minuut na de winnaar binnen. De Belg Roger Baens bleef lei der in de algemene rangschik king. Nog slechts 11 renners komen, praktisch gesproken, na de rit Aan Heerenveen naar Assen in aanmerking voor de eindzege in deze van strijdlust overlopende ronde van Nederland: de Belgi sche drager A'an de oranje-trui Roger Baens. zijn landgenoten Zagers, .Tnossen en Van den Eyn- de en de Nederlanders Post, Cap tein. Kersten. Van der Steen, Rol. Van Sluys en Niesten. Met nog negen anderen arriveerden zij gisteren in de Drentse hoofdstad 13!» minuut voor het grote pe loton, dat zich op de helft van deze slechts 114 km lange étappe had neergelegd bij het krachts vertoon van de leidersgroep Met de winst van bijna 10 mi nuten uit de eerste étappe groei de de voorsprong van dit elftal op het gros van bot veld tot een vrijwel niet meer te overbruggen kloof. Alleen Maliepaard, Stol- kor, De Haan. Zilverberg, de Belg Laroy en Wim van Est, die zich bij de koplopers in Assen bevon den, zouden theoretisch nog een kansje kunnen maken. Hun ach terstanden variëren echter van 10 min. 44 sec. tot 12 min. 27 sec. en gezien de vorm van de eerste elf behoeA'en ook zij zich nog maar weinig illusies meer te maken. Slechts een wonder zou in Amsterdam nog een andere winnaar dan een der genoemde elf kunnen bewerkstelligen, en de karavaan gelooft niet in won- lieren. UITSLAG De uitslag van de tweede rit over een afstand van 114 km was als volgt: 1Post (Ned.-Radium) 3.05.51 met bon. 3.05.21 2.Captein (Ned.-Radium) z.t. met bon. 3.05.36 3. Zagers Belg.-Pirelli) 3.05.51 4. Van de Eyndp (Bol.-Pirelli) z.t. 5. Kersten (Ned-Locomotief) z.t. 6. .Toossen Bel.-Pirelli) z.t. 7. Baens i Belg.-Acifit) z.t. 8. Marinus (Ned.-Caltex) z.t. f). ex aequo; Leroy (Bnlg.-Aci- fil i. Van der Steen (Ned-Aci- fit). Pauw (Ned.-Acifit). Ma liepaard (Ned.-Acifit) Nies ten (Ned.-LocomotiefZil verberg (Ned-Locomotief), Van Sluys (Ned.-Loeomotief). Stolker (Ned.-Radium), Rol 'Ned-Radium), Wim van Est iNcd.-Micnosa). Donicke (Did. Torpedo) en de Haan iNed.- Simca). allen in dezelfde tijd als Post. DAG- PLOEGE N KLASSE M ENT De ploeg van Radium werd winnaar van het dag-ploegen- klassement. De uitslag was: 1. Radium (Ned.) met Post, Cap tein en Stolker 9.16.48 2. Pirelli (Ned. B) met Zagers 3. Locomotief (Ned.), met Ker sten, Niesten en Zilverberg 9.17.33 4. Acifit (Ned.-Belg.) 9.17.33 5. Mimosa (Ned.) 9.44.33 6. Simca (Ned. Belg.) 9.44.41 7.Caltex (Ned.) 9.44.55 8. Torpedo (Did.) 9.44.55 9. Caballero (It.) 10.08.05 ALGEMEEN KLASSEMENT Het algemeen klassement na het avondcriterium luidt voor de eerste 9 renners: 1.Baens B(Acifit Belg.-Ned) 10.29.57; 2. Kersten (Locobotief -Ned.) 10.30.27; 3. Post (Radium -Ned.» 10.30.29; 4. Captein (Radi um-Ned.) 10.30.50,; 5. Zagers <B) (Pirelli -Bel.-Ned;-) 10.30.59; 6. Van der Steen (N.) (Acifit Belg. -Ned.) z.t.; 7. Rol Radium-Ned.) zt.; 8. Joossen (B) (Pirelli Belg. -Ned.) 10.31.05; 9. Van Sluys tLocomotief-Ned.) z.t. HET AVONDCRITERIUM NA DE 2e ETAPPE Piet Steenvoorden winnaar Het criterium dat gisteravond op het ingekorte TT circuit bij Assen werd gereden had nauwe lijks invloed op de algemene klassering. In het kader van de ronde had deze kermiskoers geen enkele betekenis. De grote attractie be stond uit een fikse premieregen. Michel Stolker bouwde uit zo'n premiespurt na zestien kilometer een bruggehoofd op voor Donic ke, Leroy, Altweck Gramser en Everaerts, die zich na twintig km bij hem voeden. Vier km ver der demarreerde Piet Steenvoór- den toen uit het peloton en maakte in één ruk de sprong naar de leiders. Zij bouwden aan een grootse vorsprong van 1 min. 15 sec. na 50 km. Inmiddels vvas toen Gram ser gelost en spoedig daarna vie len ook Altweck. Stolker en Everaerts terug. In de laatste twee ronden ging de voorsprong van de koplopers bijna geheel verloren door een felle jacht van de achtervolgers, van wie Bas Maliepaard een paar kilometer voor de eindstreep een nog spec taculairder sprong dan Steen voorden maakte. Maar Steen- voorden, Donicke en Leroy, die in deze volgorde finishten, wa ren voor hem onbereikbaar. Tien seconden na de winnaar greep Maliepaard de vierde plaats, voor Stolker, Everaerts en Alt weck. Het peloton volgde weel een tiental seconden later. Het avondcriterium op het TT circuit van Assen, dat gisteren na de tweede étappe van de Ronde van Nederland gehouden werd. is gewonnen door Piet Steenvoorden van de Locomotief, ploeg. Hij reed de 60 km, (15 ron den van 4 km) in 1 uur 26 min. en 15 sec., met bon. 1 uur 25 min. 45 sec. De verdere uitslag luidt: 2. Donicke (Torpedo, Did.) 1.26.00 3. Leroy (Belg.-Acifit) 1.26.15 4. Maliepaard Ned-Aeifit) 1.26.25 5. Stolker (Ned.-Radium) z.t. 6. Everaerts i Belg.-Simca i z.t. 7. Altweck (Did.Torpedo) 1.26.32 8. Mahn (Ned.-Caltex) 1.26.35 9. Captein (Ned.-Radium) z.t. 10. jagers (Belg.-Pirelli) z.t. 11. Vergoossen (Ned.-Mimosa) z.t. 12. Jaroszcwicz Dld-Torpedo) 13. ex aequo: oen grote groep renners. PLOEGENKLASSEMENT CRITERIUM 1. Locomotief-Ncd. (Steenvoor den, Niesten en Damen) 4.18.55 2. Torpedo-Duitsland (Donicke, Altweck, Jaroszewicz) 4.19.07 3. Acifit-België-Nederland (Le roy, Maliepaard en Bapns) •1.19.15 4. Radium-Ned. 4.19.35 5. Simca-België-Nederland z.t. 1 6. Caltex-Nederland 4.19.45 7. Pirelli-België-Nederland z.t. 8. IVjimosa-Nederland z.t. 9. Caballero-Italië 4.20.19 De Belg Baens behoudt de oranjetrui. Het belangrijkste resultaat van dit criterium was dat de Radium-ploeg de le plaats in het algemeen ploegenklassement weer moest afstaan aan dc gele Locomotief rijders. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT Na het avondcriieriym luidt het algemeen ploegenklassement: 1Locomotief-Nederland 31.31.47 2. Radium-Nederland 31.32.08 3. Pirelli-België-Nederland 31.32.57 4. Acifit-België-Nederland 31.41.07 5. Mimosa-Nederland 32.22.54 6. Simca-België-Nqderland 32.41.44 7. Caltex-Nederland 32.43.03 8. Torpedo-Duitsland 32.43.11 9. Caballero-Italië 33.12.30 De prestatieprijs in het crite rium werd toegekend aan de Ne derlander Michel Stolker. Zaterdagelftal samengesteld Ter voorbereiding voor het tournooi om dc Weekenstroo- beker zal a.s. zaterdag op het ter- rein van de v.v. Driewegen (Zui dersportpark) te Terneuzen een wedstrijd worderu gespeeld tus sen een ZeeuAvs'zaterdagelftal en Axel I. De T. C. van de afdeling Zeeland heeft hien'oor het zaterdagelftal als volgt samengesteld: Doel: Romeijnsen (Driewegen). Achter: De Smet (Spui) en Harms (Hoek). Midden: Cornelissen (Tern. B.), Minnaard (Wemeldmge) cn Vader (RCS). Voor: Traas (Krabbend.), De Visser (Spui), Kodde (Kapelle), Kousemaker (Kapelle) en Houte kamer (Wemeldinge). Reserves: Knol (Hoek), Lobbe- zoo (Krabbend.) cn Lcenhouts (Tern. Boys). EngelandZuid-SIavië 33 Het Engelse voetbalelftal heeft gisteren in het Wembley-stadicn te Londen gelijkgespeeld tegen Zuid-SIavië: 33. De ruststand was 11. West-Duitsland verloor van Ierland Het Westduitse voetbalelftal heeft woensdag te Düsseldorf voor 52.000 toeschouwers verras send met 10 verloi-en van Ier land. Het enige doelpunt werd in de eerste helft gescoord. Voor Duitsland was deze ne derlaag een van dc meest teleur stellende resultaten na de twee de wereldoorlog. Ongeregeldheden bij voetbalwedstrijd DOSUruguay Twintig minuten vóór hot ein de A'an de dinsdagavond in Utrecht gespeelde wedstrijd DOS Uruguay is het tot een ware vechtpartij gekomen tussen de spelers uit Uruguay en die van D.O.S. Nadat om tot nu toe onbe kende redenen enkele spelers met elkaar gingen vechten kreeg de ploeg uit Uruguay assistentie van reservespelers en trainers van de buitenlandse ploeg. Het Utrecht se publiek, dat toch al weinig en thousiast was over de speelwijze van de Uruguayse ploeg, rende van de tribunes af en het Utrechtse stadion was op een zeker moment een vechtende massa. Scheidsrechter Lacroir uit Groningen had toen al de wed strijd afgefloten omdat a-erder spelen onmogelijk was. In het Utrechtse stadion waren vele politie-agenten die onmiddellijk begonnen het veld te ontruimen. Zij kregen assistentie van het hoofdbureau en manschappen van de rescrvepolitie. Meer dan 50 politiemannen bonden toen de strijd aan met de joelende massa. Men slaagde er in de buitenland se spelers veilig in de kleedka mers te loodsen. Avaarbij enkele slagen met de gummistok moes ten worden uitgedeeld. Het pu bliek wachtte buiten het stadion dc spelers op, maar de politie zag kans met een cordon van enkele tientallen agenten het stadion- plein schoon tc vegen, waardoor de bus met de spelers uit Uru guay, zwaar geëscorteerd door surveillancewagens en motorpoli tie, naar een Utrechts hotel kon rijden Voor 't hotel stonden npg enkele tientallen AVoedende D03- supporters, maar voor de over macht aan politie moesten zij tenslotte zwichten. Bliksem trof toeschouwers Tijdens een maandag in Em- boscada, op veertig kilomeier van Asuncion, gehouden voet balwedstrijd, werden twee toe schouwers gedood en veertig gewond. Zij Avaren niet het slachtoffer van relletjes, zoals men wellicht zcu verwachten, maar van een biksarninslag op een der tribunes. Scheidsrechter bracht zijn hond mee Een scheidsrechter uit Sydney, die het afgelopen weekeinde een wedstrijd in de Austra lische derde divisie tussen Juventus en Nóv twee ploegen die hoofdzakelijk uit ex-Europese spelers bestaan .moest leiden, heeft zich op een zeer bijzondere wijze het vege lijf gered. De arbiter in krvestie, Eric Ilk, had. naar aanleiding van de moeilijkheden, die zich vorig seizoen tijdens de ontmoeting tussen beide ploegen hadden voorgedaan en met het oog op de belangen die op het spel stonden zijn herdershond meegenomen naar het terrein. Dit bleek geen overdreven luxe, Avant toen de heer lik op een gegeven moment de strijd staakte, nadat hij een klap van een speler had ge kregen, omringde een groot aantal supporters van Juven tus he.m met dreigende geba ren. Doch bij het zien van de herdershond, die zijn baas na een fluitsignaal te hulp kwam, zagen zij van hun snode plannen af en verdwe nen met grote spoed. GEDEELTELIJKE OPHEFFING VAN DE NOODTOESTAND IN ZUID-AFRIKA De Zuidafrikaanse minister van Justitie Erasmus heeft Avoensdag te Pretoria medegedeeld dat de noodtoestand in twintig Zuid afrikaanse districten is opgehe ven. In een aantal districten blijft deze echter nog van kracht. Dc noodtoestand werd dertig maart j.l., met ingang van de dag daarvoor, voor tachtig Zuidafri kaanse districten afgekondigd, nadat zich wanordelijkheden had den voorgedaan in de gebieden van Kaapstad en Johannesburg, die tot botsingen tussen politie en betogers hadden geleid, welke mensenlevens vergden. Het aantal districten, waarvoor de noodtoestand a'an kracht werd verklaard, werd later uitgebreid, totdat dit op 11 april j.l. 122 be droeg. De Tweede Kamer heeft gis termiddag een aanvang gemaakt met de behandeling van de op IS december 1959 door de staats secretaris van Economische Zaken ingediende nota inzake de middenstand. De heer Reehorst (Arb.) maakt opmerkingen over het midden- en kleinbedrijf. Met de term „middenstand" zegt hij niet erg gelukkig te zijn. Z.j. is er een andere naam voor de midden stand nodig. Het idee van een prijsvraag zou niet zijn te ver werpen. O.m. merkt hij op, dat er over het ambacht maar wei nig in de nota is te vinden. Hij betoogt, dat in de detailhandel samenwerking nodig zal zijn. De verhouding der midden standsorganisaties onderling hij meent dat er 450 zijn be sprekend zegt de l)eer Reehorst, dat de strijdbijl moet worden be graven en dat men tot nauwe samenwerking moet komen. Naar zijn opvatting zullen vele randbedrijA'en moeten verdwij nen. Het regeringsbeleid ten aan zien van de lonen en prijzen is z.i. onvoldoende. De loon- en prijspolitiek is een slecht voor beeld geweest van integratie politiek. Voor de toezeggingen op het gebied der fiscale politiek zegt spr. dankbaar te zijn, al moet dan nog worden afgewacht wat er uit de bus zal komen. De financiering aanroerende vraagt hij of de Middenstands- bank niet te commercieel is in gesteld. Een centrale instelling lijkt hem gewenst. De heer Roehorst meent, dat men moet komen tot een beper king der branchespreiding. Hij wenst iets te vernemen over de controle op het naleven der vesti gingswet. Deze controle is z.i. onvoldoende. De heer Van Eijsden (AR) zegt niet te behoren tot hen. die voor de middenstand veel hei] van de overheid verwachten. De over heid heeft z.i. slechts een aan vullende taak. Er is naar zijn mening aanlei ding voor de vraag of er sprake is van een definitieve wijziging in de bestaansmogelijkheid van het midden- en kleinbedrijf. Hij is niet geneigd de teruggang van het aantal vestigingen als een tragische omstandigheid op te vatten. De ontAvikkeling van het tyeinbedrijf is z.i. niet onbevre digend geweest. Spr. dringt aan op bevorde ring der efficiency en verbete ring A'an de voorlichting der on dernemers. Dat zal gepaard gaan met belangrijke financiële of fers. Spr. vraagt of de overheid ten deze belangrijke steun zou kunnen verlenen. Het gaal er om deze zaak van de grond te krijgen en daartoe is overheids-, hulp nodig. Het opvolgings- en hét' vcsti- gingsvraagstuk aanroerende be toogt spr. dat de toetreding \'an ondernemers niet moet worden belemmerd door te zware eisen. De heer Van Eijsden merkt op, dat er klachten zijn over de hand having van vestigingsbeslulten. daaromtrent wil hij gaarne het oordeel van de staatssecretaris vernemen. Het zou z.i. aanbevoling ver dienen de procedure tot bet ver krijgen van overheidscrediet te vereenA'oudigen. De heer W. Peters (KVP) is het eens met de opvatting van de staatssecretaris, dat verster king der kapitaalpositie van het midden- en kleinbedrijf nood zakelijk is. Z.i. is er nog geen sprake van gelijke kansen, al is er ernstig naar gestreefd deze gelijkheid te realiseren. Uitvoerig bespreekt hij de fi nanciële moeilijkheden van de middenstand', daarbij opmerkend, dat ongelijkheid van fiscale be handeling de gelijke kansen on mogelijk maakt. In dit verband brengt spr. enige fiscale 'wensen van zijn fractie naar voren. De belastingheffing dient voor alle ondernemingen! welke baai- rechtsvorm ook is, gelijk ie zijn. Het standpunt, dat do staats secretaris ten deze inneeml, kan spr. niet delen. Hij betoogt o.m., aat als er een maatschappij voor middenstandsbedrijfspanden kwam, dit een steun zou zijn in de strijd om strategische pun ten. De heer Van de Wetering (CH) komt te spieken over de onge lijke verhouding van klein- en grootbedrijf. Een neutrale hou ding van de overheid zou rigou reus zijn en onmaatschappelijk, gezien de rol, die het midden- standskleinbedrijf in het maat schappelijk leven speelt. Voor waarden moeten worden gescha pen tot behoud en ontplooiing van het midden- en kleinbedrijf. Naar zijn oordeel kan op bet ogenblik niet worden gesproken van gelijke kansen. De heer Van den Heuvel (KVP) betoogt, dat de vestigings wet sneller en effectiever moet worden toegepast. De vestigings wet behoudt haar waarde en daarom betreurt hij de verschij ning van vesti'gingsbesluiten. De beraadslagingen worden ge schorst. Ze zullen hedenmiddag worden voortgezet. VERKLARING VAN LYNDON JOHNSON Lyndon Johnson, dc leider van de democratische meerderheid in de Amerikaanse senaat, heeft dinsdag verklaard dat de demo cratische partij het vlicgtuiginci- dent in dc Sowjet-Unie niet zal uitbuiten. Premier Chroes.itsjcf, aldus Johnson, zal dit incident met kunnen benutten om het Amerikaanse volk te verdelen en de macht van de Ver. Staten te verzwakken. De democratische senator is avcI van mening, dat er een onder zoek ingesteld moet worden. Het moet echter objectief zijn en mag geen „paniekreactie" zijn. Hij meent, dat. Chroesjtsjef zich van het incident bediend heeft om de aandacht van de wereld af te lei den van de werkelijke interna tionale vraagstukken. „De deel nemers aan de topconferentie zullen weinig tijd hebben om zich met de kwesties bezig te hóuden die de wereld verdelen, als Chroesjtsjef zijn tijd doorbrengt met gehoon van de Ver. Staten cn bedreiging van de andere lan den. Als de topconferentie ook maar enige betekenis moet heb ben, moet men terugkeren tot de vraagstukken die betrekking heb ben op de volken, de bewapening en dc eerbiediging van de klei nere landen", aldus Johnson. Teleurstellende resultaten in strijd tegen rebellen in Indonesië Dc strijd tegen de opstandelin gen in Indonesië, meer speciaal in Noord- en Midden Sumatra, heeft gedurende de eerste drie maanden van 1960 niet de resul taten opgeleverd die men had verwacht. Volgens een bericht van „An- tara" heeft het hoofd van de In donesische legervoorlichtings- dienst, overste Meng Soenarjo, dit medegedeeld op een perscon ferentie. Dit falen wordt deels toege schreven aan een tckorl aan troe pen in de strijd tegen de opstan delingen, en deels aan onvol doende militaire uitrusting, aldus overste Soenarjo. In een overzicht van de verlie zen der opstandelingen deelde hij verder mee, dat in de eerste drie maanden van 1960, 1210 opstan delingen werden gedood, 200 ge wond en 438 gevangen genomen, terwijl 580 overliepen naar de regeringstroepen. De verliezen van deze laatste gaf hij op als 166 doden; onder de burgerbevolking vielen 302 slachtoffers van de strijd. NIEUWE STAATSLENING IN HERSTEL Ook gisteren was er een be hoorlijke belangstelling voor de nieuwste 4'» procent staats lening. De omzet van dinsdag in! deze obligaties heeft nominaal' circa 2 miljoen bedragen. I Gisteren werd de omzet een lager cijfer aangewezen. De ten-' dentie iag iets beter op 99 toti 99's procent, tegen dinsdag 99 procent als jslotprijs. De beurs verwacht een verder licht herstel' voor deze lening. Overigens was' het in de sector van de staats obligaties zeer rustig bij meren deels hógere - koersen. De internationale waarden: lagen verdeeld in de markt. Phi- lips en Unilevers hoger als ge volg vanA.meriKaanse aanko pen, terwijl AKU's, Kon. Olies en Hoogovens zich met geringe koersverliezen moesten tevreden1 stellen bij geringe zaken. Voor Philips bestond wederom goede belangstelling Avaardoor de elek- tro-aandelen opliepen van 946 tot 949, bij esn vorige slotkoers van 946'». Dinsdag werd in dit fonds voor nomihaal 440.000 omge zet, verreweg het grootste be drag van de internationale waar den op die dag. Unilevers no teerden gistermiddag 833, na een opening op- 831, een punt boven de vorige slotkoers. AKU's had» den van rhiddenkoersaanbod te lijden en verloren op 469 circa 4 punten. Kon: Olies ééh'.-paar dubbeltjes lager op 145,30 en Hoogovens kalm doch min 3 punten op 624. Vergeleken bij de laagste prijzen in de niet-offL ciëlo ochtendhandel van gisteren %'ielen de koersen gistermiddag voor de internationale waarden mee. Wall Street, had dinsdag de vaste tendentie van het Damrak weliswaar overgenomen, maar zette verder niet door. Dit in aanmerking genomen hielden Philips en Unilevers zich gister middag heel goed. Dit is een be wijs, aldus de beurs, dat het pu bliek er weinig voor voelt om tot verkopen over te gaan. In de scheepvaarthoek was het rustig en de koersen bewogen zich rond het vorige slotpeil. Het dividend van 7,7 procoent (vorig jaar 8,1 procent waarvan 2 pro cent in aandelen) van Scheep vaart Unie, was niet van invloed op de koers van deze aandelen, die eerder iets beter in de markt lagen. Van de leidende cultures her stelden zich certificaten Deli, daarentegen moesten HVA's een puntje prijsgeven op de dinsdag behaalde koerswinst. Voor de introductie van de f 5 miljoen 4% procent obligaties 1959 N. V. Provinciale Limburg- sche Electriciteits-Maatschappij (voortgekomen uit de omzetting per heden van een in 1959 ge sloten onderhandse lening), be stond eén'1 redelijke belangstel ling. JXfSjScrs werd op 102 U pro. cent geadviseerd. Op 19 mei wordt de inschrijving openge steld op iien "-miljoen (Antilli aanse guldens) 5 procent 20-ja- rige obligaties 1960 Nederlandse Antillen tégen 99 procent. Aan delen Bensdorp werden op 230 eerder bieden geadviseerd, tegen dinsdag 228 bij een claimprijs van 160. Prolongatie 3% procent. Nabeurskoersen 9/5 1.0/5 11/5 Int. conc. 535.76 544.35 541.98 Industrie 261.84 262.66 263.07 Scheepvaart 155.54 155.42 155.64 Banken 189.30 188.97 189.46 Cult, enz, 139.36 139.81 139.59 Algemeen 360.35 364.61 363.62 Beursindices AKU: 467 Kon. Olie; 144.50 Philips: 937—946 Unilever: 826%—834 (466%) (145.30) (943) (829%) Komplot in Kongolese republiek De regering van de republiek Kongo heeft meegedeeld, dat de politie een komplot tegen de vei ligheid van de staat heeft ont dekt. In verscheidene delen van het land waren documenten in beslag genomen. Er kan volgens de mededeling een belangrijke ontwikkeling in deze zaak wor den verwacht. Van gewoonlijk welingelichts zijde verluidt dat het zou gaar om ee!n communistisch komplol in samenwerking met de wereld, federatie van vakverenigingen, In alle steden van Kongo zijn dinsdag razzia's" gëhöüden. Er zijn verscheidene verdachten aangehouden. Blanken zijn ér tol nog toe niet bij. - De nationale vergadering heeft dinsdag rnet spoed een wet aangenomen op grond waar van verenigingen en publikaties die als gevaarlijk worden be schouwd kunnen worden verbo den en aanhoudingen kunnen worden verricht .zonder arresta tiebevel. Op het hoofdbureau van de al gemene bond van-Afrikaanse ar beiders heeft de/ politie een brief van de algërpenp secreta ris. Julien Boekarhboe. gevonden aan het römmuti'istjsrh geleide algemene vakverbond (C. G. T. te Parijs, waarin deze bond wordt verzocht de Franse com munistische partij om geld te vragen ter bestrijding van „reac tionaire krac-htén" en om „een partij van arbeiders, en boeren" in Kongo te stichten.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3