14 vele malen 365 NOVAK T.V. apparaat RADIO TAZSLAAR Binnenlands nieuws KERKDIENST Pagina 2 De VsTJi; ZEEÜW Donderctóg 12 mei I960 VAT KAN Brand vlak de Bijenkorf te Rotterdam WESTDUITS BEROEP OP TOPCONFERENTIE DE NATIONALE RESERVE Piet te Nuyl Sr overleden Elke dag heeft zijn geheim MINISTER MARIJNEN OVER OESTERTEELT. BASSIN 4N VEERSCHE GAT Vragen aan de minister DE PENSIOENEN VAN HET OVERHEIDS PERSONEEL DE HAVEN IN COLIJNSPLAAT 100-JARIGE Mej. A van der Stadt, verblij vende in het Lutherse rusthuis in Haarlem, vierde gisteren haar honderdste verjaardag. Zij is in Zaandam geboren en heeft gedu rende een groot deel van haar leven gewerkt als verpleegster en hoofd-verpleegstcr in ziekenhui zen, o.m. in Rotterdam. In de oorlog van 1914—1918 was de thans 100-jarige belast met de leiding van de uitwisseling van gewonde Duitse en Engelse krijgs gevangenen. Hiervoor heeft zij van verscheidene zijden, uit bin nen- en buitenland, onderschei dingen gekregen. In 1944, toen zij in Den Haag woonde, werd zij naar Wolfhese geëvacueerd. La ter vestigde zij zich in 't Luther- «e rusthuis te Haarlem. De bur gemeester van Haarlem, mr. C. P. F. M. Cremers, heeft haar gis teren gelukwensen aangeboden. BRAND INT CHEMISCHE FABRIEK Dinsdagmorgen te ongeveer 11 uur brak brand uit op de boven verdieping van de fabriek voor chemische produkten te Vonde lingenplaat bij Pernis. Het vuur werd dadelijk na de ontdekking bestreden door de fabrieksbrand- weer die spoedig hulp kreeg van de Rotterdamse brandweer. Bin nen een uur was men de brand meester. De schade, die het vuur aan richtte bleef beperkt tot de bo venverdieping. Beneden ontstond echter nogal wat waterschade. De juiste omvang van de schade is nog niet bekend Ook de oor zaak van de brand is nog een raadsel. De brand, die met een grote rookontwikkeling gepaard ging, liet zich in het begin ern stig aanzien, doch was vri.i snel geblust. 4.30CI VERDUISTERD De Rotterdamse politie heeft in zijn woning aangehouden de 52- jarige vertegenwoordiger P. J. v. d. S.. die ervan verdacht wordt zijn werkgever voor een bedrag van ƒ4300 te hebben benadeeld. Door het vervalsen van order- bonnen en het aanleggen van klantenkaarten met gefingeerde namen wist hij dan goederen uit het magazijn te krijgen. Deze goederen werden dan zogenaamd in huurkoop geleverd. Hij heeft ONGEVAL MET DODELIJKE AFLOOP IN VEGHEL. De 47-jarige mevrouw Vervest uit Veghel is woensdagmorgen bij het - oversteken van dc N.CB.- laan, voor haar woning, door een passerende personenauto gegre pen. Ze is enkele uren later aan opgelopen verwondingen in het ziekenhuis overleden. De auto werd bestuurd door de verffabri- kant S. uit Amsterdam. Hij reed met grote shelheid door de be bouwde kom. Het slachtoffer was" moeder van vier kinderen. AGENTEN BEDREIGD Op het Damrak te Amsterdam werden dinsdagavond twee man nen. de 30-jarige los werkman J. V. en zjjn broer de 29-jarige schilder A. V., aangehouden die twee agenten op de Nieuwendijk van enige afstand scheldend wa ren gevolgd. Op het moment dat de agenten zich omkeerden voegden de mannen zich tussen een groep personen, doch namen bij nadering van de agenten de vlucht. Toen een van hen in de Haringpakkerssteeg door een agent werd vastgepakt, nam hij een bokshouding aan. De an dere man kwam te hulp, doch kreeg van de agent een kaak- stomp waardoor hij achterover in een bloembak viel. Daarna zet te hij het op een lopen, doch liep op het Damrak tegen een juist passerende tram aan. Beide mannen, die werden gearres teerd terzake van belediging en openlijke geweldpleging, zijn na verhoor weggezonden. Twee uur later werd op het Damrak de 22-jarige monteur C. B. S. aangehouden, die op zoda nige wijze met zijn bestelauto reed, dat hij het verkeer in ge vaar bracht. Zijn naast hem zit tende verloofde wist het con tactsleuteltje om te draaien en. uit het dashbord te trekken, waarna zij uit de auto sprong. Toen een agent op de auto toe ging sprong de monteur die. al dus de politie. ..helemaal de kluts kwijt was." door de linnen kap van de wagen met een staaf ijzer in de hand waarmede hij de agent bedreigde. Deze moest uit zelfverdediging de monteur eni ge klappen met zijn sabel geven. KIND VERDRONKEN Gistermiddag is het vierjarige jongetje Oets Bosma, gewoond hebbend Stoutenburg in Rot- (Advertentie). Dit onzinnige rekensommetje kunt U waar maken! 14 dagen Hivièra met Uw gezin kost immers evenveel als zo'n prachtig DAT KAN ALLEEN 'n NOVAK ZIJN reuzenseherm van 53 e.m. haarscherp beeld met dieptewerking zeer luxe kast met bediening aan de voorzijde 2 Sonoramic luidsprekers 12 maanden fabrieksgarantie snelle, daadwerkelijke service Betalings-spreiding mogelijk IFDFRE DAG UIT EN Or VACAN- TIE MET UW CEHELE GEZIN IN UW EIGEN HUIS VOOR SLECHTS 1848, Noordstraat 21 (t.o. Hema) Ter neuzen Alleenverkoop voor Zeeuws-Vlaanderen van NOVAK-producten Teleloon 2361 terdam-Zuid, in een singei in nen spelen. Tenslotte is hij tegen de lamp gelopen. Het geld is op gegaan aan cafébezoek en de aan schaffing van een auto, BRAND IN BUURTHUIS. In de nacht van dinsdag op woensdag ontstond een uitslaan de brand in het buurthuis te Stadbroek bij Sittard. Het vuur werd vrij laat ontdekt. Toen de Sittardse brandweer mét groot materiaal ter plaatse verscheen stond de gehele bovenverdieping in lichter laaie. Deze brandde to taal uit, terwijl de benedenver dieping, waarvan de plafonds doorbranden, zeer veel water schade opliep. De schade, waar tegen een verzekering bestaat, bedraagt meer dan 50.000. De oorzaak van de brand is onbe kend. DODELIJK ONGEVAL Een ongeveer 30-jarige dame uit Haarlem, die dinsdagmiddag om half één op de duo van een bromfiets bij haar man achterop zat, is op de Schipholweg in Haarlem door een bestelauto aan gereden en gedood. De bromfiet ser had het fietspad verlaten en wilde de weg oversteken. Hij remde af voor een tegemoetko mende bestelauto, maar merkte niét dat achter hem ook een be stelauto naderde. Deze reed de bromfiets aan. De dame was op slag dood. De bestuurder werd zwaar gewond. De identiteit van het slachtoffer is nog niet vast gesteld. NA ONGEVAL OVERLEDEN. De 64-jarige F. D. Tak uit Hil versum, die dinsdag met zijn bromfiets in Loenen tegen een auto opbotste, en daarbij ernstig werd gewond, is woensdag in de R.K. ziekenverpleging te Hilver sum overleden. Volgens de poli tie zou de man op het kruispunt in Loenen van de rijksweg en de provinciale weg nr. 19 geen voor rang hebben verleend, terwijl hij evenmin op het fietspad reed maar op de grote weg, die voor bromfietsen verboden is. De man werd tijdens de botsing tegen de voorruit van de auto geslingerd en ernstig gewond naar zijn woonplaats vervoerd. ERNSTIG ARBEIDSONGEVAL. Op het spoorwegemplacement De Rietlanden in het Amster damse havengebied heeft zich woensdagochtend om half twaalf een ernstig arbeidsongeval voor gedaan. De 24-jarige schilder A. T. Sips, die liggend op het via duct over de Cruquiskade aan het werk was. is door een locomotief zijn rechterarm bij de elleboog afgereden. Er stond een wachtsman met een rode vlag op de baan, die de andere daar werkende schilders waarschuwde zich te verwijde ren. Vermoedelijk is het slacht offer door nog onbekende oor zaak bekneld geraakt. Het sig naal stond op veilig toen de losse locomotief, die uit de richting Muiderpoort kwam, met matige snelheid naderde. Volgens een mededeling van de N. S. zijn er door de locomotief wel signalen gegeven, die echter niet gehoord zijn door de man. De schilder is naar het Weesper- nleinziekenhuis overgebracht. de buurt verdronken. Een gemeentewerkman slaagde er in na korte tijd het ventje uit het water te halen. Een juist pas serende arts heeft nog kunst matige ademhaling toegepast, doch zonder succes. Op 21 mei a.s. zal In Amsterdam een grote militaire taptoe wor den gehouden. Aangezien de matrozenkapel, welke aan deze taptoe deelneemt, niet over cere monieel tenue b-scJiikt, is bij het initiatief comité Amsterdam het plan gerezen een bedrag van 6000 gulden bfjeen te brengen voor de aanschaf van een 150 ta| galauniformen voor de leden van de kapel. Dinsdag werd een mode] van deze tenue aan de pers getoond; na goedkeuring zal dit ontwerp van de heer Smits uit Den Haag voor de kapel vervaardigd worden. De uniform is gemaakt van donker blauwe stof, de uitmonstering is van wit leer en een scheepssabel completeert het geheel. Bij schoonmaak- en herstel werkzaamheden aan de plastiek van Naum Gabo voor de Bijen korf te Rotterdam is gistermid dag omstreeks kwart over twee brand ontstaan. De plastiek was geheel in zeildoek gehuld en af gezet met een houten schutting. Er lagen enige zuurstofflessen en deze zijn ontploft. Het winkelend publiek op de drukke Coolsingel werd hevig opgeschrikt en stoof alle kanten uit. De Bijenkorf moest in allerijl ontruimd wor den. De brand zou bovenin de con structie van Gabo, die ongeveer dezelfde lengte heeft als de Bij enkorf, ontstaan zijn. Vermoede lijk is bij het lassen een vonkje overgesprongen op het zeildoek. Wonder boven wonder is nie mand gewond. Één van de twee zuurstoffles sen die er lagen voor iaswerk- zaamheden, is met een hevige knal ontploft, over de drukke Coolsingel gevlogen en op de tramrails gekomen. „Weg, weg, er liggen zuurstofflessen", riepen de arbeiders die aan de construc tie werkten, tegen het publiek. De tweede zuurstoffles werd door de inmiddels gearriveerde brandweer in een waterbad ge legd. De verwarring was een ogenblik groot, vooral toen hon derden mensen uit de Bijenkorf stroomden. Het verkeer werd om gelegd en het publiek op een vei lige afstand gehouden. De pias- tiek staat op ongeveer anderhal ve meter afstand van de Bijen korf en de hevig uitslaande vlam men deden verschillende ruiten springen. In de lunchroom ont stond een begin van brand, ver telde een van de personeelsleden. Via de geluidsinstallatie werd omgeroepen dat men de zaak ver laten moest in verband met ean oefening. Er ontstond toen geen paniek, hoewel de airconditio- Een vijftigtal Westduitse poli tieke persoonlijkheden, onder wie bondskanselier Adenauer, burge meester Brandt van West-Ber- lijn, de voorzitter van de sociaal democratische partij Ollenhauer en de voorzitter van de bondsdag Gerstenmaier. heeft een beroep van het „comité voor het ondeel bare Duitsland" op de komende topconferentie getekend. In het stuk worlt uit naam van ,.de 72 miljoen Duitsers" gevraagd orn het recht van zelfbeschikking voor het gehele Duitse volk en waarborging van de mensenrech ten in geheel Duitsland. ning rook begon op te zuigen en het vooral op de derde verdie ping, waar de lunchroom is, al blauw begon te zien. Sommige bezoekat's van de lunchroom heb ben kleding e.d. achter moeten laten. De étalages op de hoek van de Coolsingel, bij de Van Ol- denbarneveltstraat, waar de plas tiek staat 'waren juist op de va kantie afgestemd met een open sportauto en een caravan erin. Ook daar sprongen de grote spie gelruiten. Toen dc brand bovenin de plastiek uitbrak waren er vier arbeiders bezig. Een arbeider be neden ^phakelde onmiddellijk de elektriciteit uit. De vier man bo ven kenden wegkomen door een loopbrug naar het dak van de Bijenkorf. Die brug was juist maandag gelegd. De werkzaamheden aan de schepping van Gabo zijn al onge veer twee maanden aan de gang. Als bescherming tegen roest en verwering wordt de constructie gestaalstraald en geplastificeerd. Op de leeftijd van 68 jaar is te Hilversum in het verpleeghuis ,,'t Heem" de hoorspelacteur en oud-toneelspeler Piet te Nuyl Sr overleden. Hij was reeds geruime tijd ziek. De crematie vindt zater dag op Westerveld plaats. „De nationale reserve, die ge durende verscheidene jaren een kwijnend bestaan heeft geleid, heeft door een recente reorgani satie weer nieuwe perspectieven gekregen en het ziet er naar uit, dat zij weer een waardevolle bij drage tot onze territoriale ver dediging zal kunnen gaan leve ren."' Dit heeft gistermiddag kolonel P. W. van Duyn, territoriaal be velhebber Noord-Brabant meege deeld tijdens een persconferentie in het officiershotel in 's-Herto- genbosch. Zoals bekend, heeft de natio nale reserve ln de eerste jaren na de oorlog een tijdperk van grote bloei doorgemaakt. Met de propagandistische medewerking van het instituut „Steun wettig gezag" in de rug, bracht zij het tot een sterke^Arafr 14.000 Vrij willigers, dié, indien" nódig, 6in- 'neri vier uur met zeventig pro cent van hun sterkte de hun toe gewezen plaatsen konden bezet ten. De ontspanning, die rond 1953-54 zowel nationaal als in ternationaal intrad, had echter tot gevolg, dat de animo lang zaam verminderde. De toenma lige minister van Oorlog, ir. Staf, nam in 1957 het vrij onver wachte besluit tot opheffing van de nationale reserve, welk be sluit zowel in de staten-generaal als daarbuiten krachtige reac ties oproep. De minister kwam op zijn besluit terug, de nationa le reserve bleef bestaan, maar haar activiteiten werden voorlo pig stop gezet. Dit had tot ge volg, dat de mankracht met 70 procent daalde. De reorganisatie, die thans in gevoerd is, betreft met name het areaal, waaruit voor de werving geput kan worden. Waren dit tot nu toe de buitengewoon dienstplichtigen, die dus weinig of geen militaire opleiding heb ben gehad, thans kunnen toetre den de dienstplichtigen zonder mobilisatiebestemming en de buitengewoon dienstplichtigen, die minstens twee maanden in werkelijke dienst zijn geweest, of gedurende twee maanden die dienst willen verrichten. Tot voor kort putte ook de B. B. met voorrang vóór andere instanties uit deze zelfde categorie. Te beginnen met de lichtingen 1952 en 1953 echter zullen door het mobilisatiebureau de lijsten van de dienstplichtigen zonder mobi lisatiebestemming eerst aan de nationale reserve worden door gegeven, zodat deze personen kunnen worden benaderd. De noodwachtplichtigen worden door het toetreden tot de natio nale reserve van deze plicht ont slagen. Dit geldt reeds vanaf het moment dat zij zich hebben op gegeven en de voorbereidingen voor hun toelating nog gaande zijn. Daar het nog enige tijd kan duren eer de betreffende lijsten in het bezit van de territoriale commandanten zijn, verdient het aanbeveling, dat gegadigden zich reeds thans met deze comman danten in verbinding stellen. Het betreft hier dus die militairen, die niet in het bezit van een zakboekje zijn. De nationale reserve is be doeld voor het verdedigen van vitale punten in de eigen streek, omdat juist dan de beschikbare krachten, wanneer de nood aan de man zou komen, snel gemobi liseerd kunnen worden en bo vendien, omdat zij ter plaatse door hun bekendheid met de si tuatie het best kunnen optreden. Men verplicht zich bij het aan gaan van een verband bij de na tionale reserve voor twee jaar minimaal eenmaal per vier we ken een oefenavond en twee maal per jaar een alarmoefe ning. De leeftijdsgrens is gele gen tussen 18 en 50 jaar. GEREF. GEMEENTE (Syn.) (Frans Halslaan) Zaterdag 14 mei 7 uur: Ds Zijderveld, van Capelle aan de IJssel. door LUISA-MARIA LINARES 53) Nadruk verboden. De oude dame besloot van de gelegenheid te profiteren. Ze naderde geruisloos. Als elke nacht leed ze aan steeds heviger wordende pijnen. Geen enkele medicijn kon haar helpen. De symptomen van haar ziekte ver ergerden steeds. Ze wist, dat haar einde naderde, maar wilde er niet aan denken. Ze kende maar één afdoend middel tegen haar pijh, maar dat werd haar wreed onthouden. Ze deed de deur open van de gang, die naar het museum leid de, en liep die door, het binnen plein op. André keek van zijn hoog voet stuk streng en afkeurend op haar neer. Ze zuchtte. André was haar lievelingszoon geweest, maar ze had zijn gedrag van de laatste jaren niet verstandig gevonden. Ze haalde de grote museum sleutel uit haar zak. Elena wist niet dat ze die had. Ze wist van al haar kleine geheimpjes niet af. Voor ze binnenging schakel de ze het elektriscn licht weer in, dat elke avond werd uitgedraaid om het gevaar van brand te voor komen. Hoewel de oude dame bekend was met de pre-historische die renwereld die in het museum werd tentoongesteld, kon zc er tcch niet in het donker door lopen zonder zich te stoten aan de walgelijke skeletten, die dan wel eens op haar zouden kunnen vallen. Ze maakte daarom licht en sloot de deur, om niet het risico te lopen ontdekt te wor den. Ze liep de zaal door en bleef staan voor een zeer oude kist, waarop de bovenkaak van een megalasauris was geëxposeerd. Zonder een greintje eerbied zette ze die kaak op de grond, haalde uit haar zak een sleuteltje cn maakte daarmee de kist open. Ze sloeg het deksel open en haalde er voorzichtig haar drie kostbare flessen cognac uit. Daarna zette ze de kaak weer op zijn plaats. Elena had aan tafel gezegd, dat het museum acht dagen gesloten zou blijven. Gelukkig dat ze bij tijds gewaarschuwd was. daar om kwam ze nu haar schatten weghalen uit de originele schuil plaats, die ze met zorg had uit gezocht om Xavier, die altijd overal achter kwam, tc mislei den. Maar wat hoorde ze daar?.... Werd er op dc voordeur ge bonsd?. Zc liep er heen en ont dekte dat het "duid niet van die kant kwam. De slagep hielden echter aan. Ze jteek naar de deur die toegang gaf tot de binnen zalen, en zette, wat ontsteld, haar Hessen op de grond. Ze liep naar de deur vanwaar het geluid kwam en legde er haar oor tegen. Daarachter schreeuwde iemand om hulp. Een levend wezen van vlees en bloed, vast en stellig geen fossiel of spook. Ze zag dat de grendel er voor geschoven was, duwde hem lerug en meteen viel iets als een storm vlaag in haar armen, haar bijna omvergooiend. „Olga!.." riep de oude vrouw. „Olga. ben jij het?" En terwijl de jonge vrouw snikkend ongeprticuleerde kreten uitstootte, herhaalde ze: „Olga.... wat doe je hier?" Ze was niet tot bedaren te brengenDonna Maria liet haar zitten op het voetstuk van een reusachtige tijgerskelet, waarvan de half open muil met puntige tanden haar tot leuning diende. Met een verrassende handigheid ontkurkte ze een van de flessen en noodzaakte Olga een slok te nemen. De tanden van het arme kind tikten tegen dc hals van de fles." Eedaar, Olga... bedaar!" Opgeslotenze hebben me opgesloten... iemand heeft me opgesloten!" De tranen liepen haar over de wangen. Donna I.Iaria wiste ze af met haar zakdoek, die naar ge neesmiddelen rook. „Opgesloten?" Wie heeft je op gesloten?" Iemand heeft mc opgesloten. ik weet niet wie." Ze begon wat bij te komen. De nachtmerrie vervaagde. Ze druk te zich tegen haar schoonmoeder aan om te voelen, dat ze werke lijkheid was... Droomde ze nog? Zou alles weer beginnen? „Je zegt, dat iemand je heeft opgesloten?" mompelde de oude dame met bevende stem. „Wie heeft dat gedaan?" „Ik weet het niet. Iemand heeft me een briefje gezonden waarin me werd gevraagd hier te ko men." „Van wie kwam dat priefje?" „Van Dick." „Van wie zeg jet" „Van "mr. Wyne. Hij schreef, dat hij me iets belangrijks moest zeggen." „In het museum? Je bent toch niet gek?" „Bij de ingang van het mu seum... Maar er was niemand toen ik daar kwam. Ik zag bin nen licht.En toen ben ik hier binnengegaan., en meteen werd de deur gesloten." Ze snikte tegen de schouder van André's moeder, die vergeefs trachtte uit haar woorden wijs te worden. „Drink nog wat cognac.Dat zal je goed doen, je kalmeren." Olga -gehoorzaamde, niet in staat te protesteren. „Waarom wilde riek je spre ken?" vröeg de oude vrouw fluis terend. alsof de geraamten het zouden kunnen horen. Dat weet ik niet. maar ik geloof nu, dat Dick dat briefje niet geschreven heeft." (Wordt vervolgd.) De minister van Landbouw cn Visserij, mr. V. G. M. ftfarijnen heeft van de vereniging vavi oes. terkwekers en -exporteurs Wer- voex) en de vereniging oesteryie- langen bericht ontvangen, dat de bij deze verenigingen aangeslote nen het van geen enkel belang achten, dat de proeven met de kunstmatige kweeK en opfok van oesterbroed in een proéfbasin in het Veersehe Gat ter hand wor den genomen. De minister heeft dit mede namens de minister van Verkeer en Waterstaaf. de heer Korthals geantwoord ojb, hem schriftelijk door het Twee de Kamerlid de heer Vermoeten (P.v.d.A.) gestelde vragen in ver band met het eventueel inrichten van een proefbasain in het Veer sehe Gat ten behoeve van de oesterbelangen ver tegen wóordi- De verenigingen Veryóex en gesterbelangen v er t e g e*w op rd i - gen een zeer belangrijk dipel van! produktie cn handel, aldvs het antwoord. Mede daarom .heeft minister Marijnen gezegd ^Ireri duidelijk positief antwoord te kunnen geven op die vraag vdn de heer Vermooten, die over do interesse van de oesterkwekers handelde. De heer Vermooten had daarin geïnformeerd of het de minister bekend was, dat de Ne derlandse oesterkwekers het van het grootste belang achten, dat de proeven op zo kort mogelijke termijn worden genomen. Daar bij zou dan meetellen, dat de Belgische regering extra-finan ciële steun heeft verleend aan soortgelijke proeven in een proef- bassin te Oostende. Met betrekking tot het rapport van de Rijkswaterstaat over de inrichting van een proefbassin in het Veersehe Gat is overleg tus sen de ministers van Landbouw en Visserij en van Verkeer en Waterstaat gaande, vervolgt het antwoord van de minister. Ge streefd wordt naar een beslissing op zo kort mogelijke termijn- De complicatie, ontstaan door de verklaring van de twee reeds ge noemde verenigingen van oester kwekers gedaan namens een groot aantal belanghebbenden, noopt beide ministers uiteraard tot nadere bestudering van de gehele problematiek, zo besluit het antwoord van minister Ma- rijnen. Het Tweede Kamerlid de heer Bloim (P.v.d.A.) heeft aan de minjster van BinnepJa^dse Za ken gevraagd: 1. Is de minister niet van oordeel, da([£9R- ver betering van de pensioenen van het overheidspersoneel veel langer op zich laat wachten dan aanvankelijk werd aange nomen. 2. Indien de minister deze vraag bevestigend meent te moeten beantwoorden, is hij dan bereid in afwachting van 'n herziening der pensioenen, als hier bedoeld - tenminste 'n voor lopige maatregel in overweging te nemen, teneinde te bereiken, dat op korte termijn aan de van overheidswege gepension- neerden de zo hoog nood zakelijke pensioensverhoging zal kunnen worden uitbetaald? 3. Wanneer de minister onver hoopt de tot standkoming van zulk een voorziening niet wil bevorderen, vreest de bewinds man dan niet een uitstel van vele maanden, alvorens de gepensioneerden zullen ont vangen waarop zij recht kunnen doen gelden. Het Tweede Kamerlid de heer Kodde (S.G.P.) heeft aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat gevraagd: 1. Acht de minister, dat de haven, welke in Colijnsplaat nog gemaakt moet worden zo tijdig gereed zal zijn, dat de vissers vaartuigen, welke nu in Veere ligplaats hebben, daar ligplaats zullen kunnen krijgen. Als Veere daarvoor niet meer bereikbaar is? 2. Acht de minister, dat Veere slechts onbereikbaar zal zijn. ais de afsluiting van het Veersehe Gat een feit is of als de werk zaamheden vorderen? - 3. Acht de minister de moge lijkheid uitgesloten, dat de ver nauwing stroomversnellingen doet ontstaan, waardoor het va ren met schepen met een motor kracht, welke onder de gewone omstandigheden voldoende was, gevaarlijk en schier onmogelijk wordt? 4. Is het de minister bekend, dat de vissers de bezwaren, on der 3 genoemd, wel zouden wil len wegnemen of ondervangen door de schtpen van sterkere motoren te voorzien? 5. Is het de minister bekend, dat de betrokkenen, omdat zij niet weten of en welke vergoe dingen zij zullen verkrijgen, geen maatregelen kunnen en durven treffen? 6. Acht de minister het mede daarom niet nodig, dat spoedig een wet, als bedoeld in artikel 8 van de Deltawet, tot stand komt? 7. Wil de minister de indie ning van een ontwerp van wet als bedoeld onder 6 spoedig be vorderen?

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2