CETAUC De verdediging van Nederlands Nieuw-Guinea in de Tweede Kamer Truitjss en Vesten Nederlands protest bij Indonesië ingediend HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 11 MEI 1960 16e Jaargang Nr 4981 EERSTE BLAD «Eigen Haard» DE VOLKSSTEMMING IN ZUID-AFRIKA DOODVONNISSEN IN GUINEA LIEFDE EN GRENZEN.... ALS EEN RUSSISCH VLIEGTUIG BOVEN DE VER. STATEN VLIEGT PRINS BERNHARD OPENDE TWEEDE NEBATO AS werkt snel en veilig! NOG STEEDS ARRESTATIES IN ZUID-AFRIKA Reusachtige tijgerhaai in baai van Hollandia Amerikaanse senatoren over vliegtuig-incident het Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van do Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: f G,— per kwartaal: per •naand ƒ2. per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs pei mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1.—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummetzaterdags 10 uur. De Tweede Kamer heeft gis termiddag een aanvang gemaakt met de bespreking van de brief van de minister van Defensie be treffende de verdediging van Nederlands Nieuw-Guinea. In deze brief van 26 april 1.1. deelt minister Visser o.a. het volgende mede: „De agressieve elementen ir. het buitenlands beleid van de In donesische regering, gepaard aan de versterking van het militaire lotentieel van Indonesië, hebben Ie regering na diepgaand beraad genoopt tot de conclusie, dat ver sterking van de verdediging van Nederlands Nieuw-Guinea ge- ïoden is. De regering heeft der halve besloten tot drieërlei maat regelen, t.w.: De versterking van de lucht verdediging; de vergroting van de moge lijkheden tot lucht verkenning der Koninklijke Marine; de versterking van de directe gebiedsverdediging door mid del van grondstrijdkrachten door de Koninklijke Land macht. In zijn brief deelt de minister voorts o.m. mee, dat de eerste detachementen in de loop van augustus voor vertrek gereed' zullen zijn. De heer Burger (Arb.) zegt verrast en teleurgesteld te zijn omdat de minister-president niet aanwezig is. Hij vraagt of de Kamer de wens niet kan uiten, dat de minister-president de ver gadering zal bijwonen. De voorzitter zegt, dat deze wens zal worden overgebracht. De heer Burger (Arb.) herin nert eraan bij de behandeling der begroting van Nieuw-Guinea reeds inlichtingen te hebben ge vraagd over het vlagvertoon van de .Karei Doorman". Hij merkt op, dat de regering de zaak slechts in volle openbaarheid wenst te behandelen, terwijl er toch mogelijkheid was met de Kamer-commissie te overleggen. Er moet reëel overleg mogelijk zijn zonder prestige-overwegin- gen. Hij wenst een duidelijke uit eenzetting omtrent de urgentie van dë voorgenomen maatrege len. Spreker stelt nadrukkeliik, dat de P. v. d. A. ten deze de Neder landse verplichting ten aanzien van Nieuw-Guinea beseft. De vraag is of de maatregelen op zich zelf staan. Is het juist een internationaal probleem te Jijf te gaan op nationale wijze? Het beleid van Soekarno zegt spr. fataal te achten. Wanneer Nederland de schijn wekt de zaak in eigen hand te nemen moet dat dan geschieden door de minister van Defensie? En moet dat geschieden terwijl de minister van Buitenlandse Zaken afwezig was. Aanvanke lijk heeft men gesproken van vlagvertoon. Spr. meent, dat niet kan worden volstaan met een brief van de minister van Oor log. In de brief wordt een oordeel gegeven over de intenties der In donesische regering. Men wist van mededeling van Indonesië van politieke, niet.militaire mid delen. Men wist voorts van mi nuscule infiltratie. Dat kan toch niet de grondslag vormen voor een miljoenen vergende maat regel. Spr. vraagt feiten over de Indonesische agressie. Onwaarschijnlijk acht de heer i Burger het, dat maatregelen zijn i genomen zonder vooroverleg met Amerika, Engeland en Austra lië. Dienaangaande wil hij nader worden ingelicht. Z.i. speelt men Soekarno op de meest onvoor stelbare wijze in de kaart. De re gering heeft door haar beleid de 'ommunisten in Indonesië ge holpen. Wat het financiële aspect aan gaat vraagt spr. hoe het daar mee staat. De heer De Groot (CPN) be toogt. dat slechts mogelijk is een oplossing van de kwestie Nieuw- Guinea op voor Indonesië bevre digende wijze of oorlog met In donesië. De ontwikkeling loopt z.i. onherroepelijk op oorlog uit. De heer Tilanus (CH) merkt op, dat er over de brief hier en elders een overbodig en over dreven gedruis is ontstaan. Dat gedruis was er al in mindere mate wegens het uitzenden van de „Karei Doorman" voor een bezoek van zeven maanden. Het besluit is bekend gewor den via de Rijksvoorlichtings dienst en de dagbladen en daarna door de brief van de minister van Defensie. Het ware z.i. beter geweest eerst de defensie-com missie of de commissie voor Nw.- Guinea, of beiden, ervan in ken nis te stellen. Hij betoogt vervolgens, dat in de politiek van het kabinet-Drees te dezer zaken geen wijziging is gebracht. De huidige situatie is niet te wijten aan Nederland, doch aan het ongemotiveerd sto ken en opruien tegen Nederland. Hij herinnert eraan, dat zowel in deze als in de Eerste Kamer her haaldelijk is gevraagd of Nieuw- Guinea wel voldoende beschermd is tegen het optreden van kwaad willige elementen. Wanneer voor die bescherming niet wordt ge zorgd, verzaakt Nederland zi.in primaire plicht. Spr. kan zich verenigen met het voornemen der regering tot de helaas noodzakelijke verster-j king van de verdediging van Nieuw-Guinea. Zo mogelijk zou spr. gaarne, nadere inlichtingen ontvangen over de aard der versterkingen, die zullen worden uitgezonden. De minister zegt niet veel te ver wachten van het oproepen van vrijwilligers. De heer Moorman (KVP) her innert eraan, dat zijn fractiege noot De Graaf nog onlangs ge vraagd heeft in de defensienota aan de verdediging van Nieuw- Guinea aandacht te besteden. Hij constateert, dat de regering oen ernstige versterking der verde diging van Nieuw-Guinea na streeft. Sprekers fractie zou gaarne worden ingelicht over de „agres sieve elementen" waarover de brief van de minister spreekt. De versterking der Indonesi sche luchtmacht heeft in spre kers fractie vooral onbehagen gewekt. Hij huldigt de opvatting, dat Nederland de plicht heeft er voor te zorgen, dat de bevolking van Nieuw-Guinea voor haar be scherming strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht beschik baar krijgt die liggen binnen ons vermogen en onze verantwoor delijkheid jegens de NAVO. Ne derland en de andere rijksdelen. De veiligstelling van Nieuw- Guinea zullen wij naar het oor deel van de heer Moorman ten slotte niet alleen aan kunnen, al worden er nu maatregelen ge nomen. Hij vraagt of de regering kan bevestigen dat de houding der Verenigde Staten, van het Verenigd Koninkrijk en Australië zodanig is, dat zij de nieuwe of fers, die Nederland op het punt staat te brengen, rechtvaardigt. De wijze, waarop de regering kennis heeft gegeven van de voorgenomen maatregelen, heeft sprekers fractie niet met gejuich kunnen begroeten. Vooroverleg met Kamercommissies zou ge wenst zijn geweest. Tenslotte gaat hij in op de consequenties. Een duidelijk in zicht daarin op personeel, fi nancieel en materieel gebied is noodzakelijk. De lieer N. van der Veen i PSP zegt zich af te vragen wat de minister en de regering beogen te bereiken. Waarom moet de versterking der verdediging van Nieuw-Guinea worden tot stand gebracht? Spr. vraagt voorts welke troe pensterkte voor de verdediging nodig zal zijn. Verder informeert hij o.m. naar de kosten. Militaire verdediging van Nieuw-Guinea is naar zijn oordeel technisch schier onmogelijk, onbetaalbaar en ze zal leiden tot een onvoorstelbaar bloedbad. De heer Van der Veen pleit voor overleg met Indonesië, dat is z.i. een betere weg dan militair geweld' te keren met militair ge weld. Hij betoogt, dat de tijden van het kolonialisme voorbij zijn. Z.i. is Nederland het minst van alle geschikt om de bevolking van Nieuw-Guinea tot de vrij heid ie leiden. De heer Roos.jen (AR) zegt de brief van de minister zo te ver talen. dat de regering besluit ernst te maken met het beleid, dat onlangs nog is uitgestippeld inzake de toekomst van Nieuw- Guinea. Hij herinnert aan de beloften gedaan aan de bevolking van Nieuw-Guinea. Die beloften moe ten waar worden gemaakt. Her haaldelijk heeft zijn fractie aan gedrongen op versterking van de verdediging van Nieuw-Guinea. De motivering, welke 's minis ters brief geeft van de maatrege len kan spr. volkomen aanvaar den. Het is z.i. wonderlijk dat er iemand van agressieve bedoelin gen spreekt. Wat thans gedaan wordt Voor dit rijksdeel, zo betoogt spr., is plicht. Nederland handelt ten deze slechts haar recht en plicht. De heer Zandt (SG) vraagt o.m. nadere inlichtingen over „de agressieve elementen" waarvan in de brief sprake is. De heer Couzy iVVD), merkt op, dat het beleid der regering kan worden opgevat als een on gewijzigde voortzetting van de politiek der vorige regering. Herhaaldelijk is in de Kamers bezorgdheid uitgesproken over de kracht der bescherming van Nieuw-Guinea. Nu is mededeling gedaan van dë uitzending van dienstplichtigen, waarmee vol daan wordt aan de toezegging gedaan bij de wijziging der dienstplichtwet. De bedoeling is te kunnen optreden tegen infil traties en „coups de main", in welk verband spr. herinnert aan de wegvoering destijds van een gouverneur van Curagao. Spr. verklaart zich te kunnen verenigen met 's ministers brief en de daarin vermelde maatrege len. (Zie verder pag. 2, 6e kolom.) (Adv.) Nederlands oudste drieling op vliegreis naar Brussel in Wol en Draion Keuze in alle maten. 18,95 SFORTHANDEL De Zuidafrikaanse senaat heeft zich maandag in derde lezing .net 61 tegen zeven stem men uitgesproken voor de wet op de volksstemming over de vraag, ol Zuid-Alrika al of niet een republiek moet worden. Het wetsontwerp gaat nu voor goedkeuring naar de gouverneur- generaal, die krachtens de wet de bevoegdheid beeft de datum van de volksstemming vast te stellen. Aan de volksstemming zal al leen door blanken mogen wor den deelgenomen. President Sekoe Toere van Guinea heeft op een bijeenkomst van zijn demoëratisehe partij meegedeeld dat een gerechtshof in zijn land 19 mensen ter dood heeft veroordeeld en 22 tot ge vangenisstraffen van 15 tot 20 jaar wegens deelneming aan een „contra-revolutionaire" samen zwering tegen de staat. Dit nieuws werd dinsdag in Parijs ontvangen. Het is niet be kend wie de eroordeelden zijn. Op 20 april heeft Toede de „ontdekking van een samenzwe ring" bekendgemaakt, „georga niseerd door een contra-revolu tionaire groep, bestaande uit Europeanen, i-itanezen en ne gers". Een 16-jarig meisje stond de vorige week in Oost-Berlijn te recht voor een deviezendelict. De rechter achtte haar schuldig en gaf bevel haar naar een opvoe dingsgesticht voor meisjes te sturen, waar zij tot haar acht tiende had moeten blijven. Ojt de zitting was ook haar 22-jarige verloofde, een West- Berlijner aanwezig. Nadat het vonnis was geveld, bood hij de bewaker van het meisje aan hem en zijn gevangene naar de ge vangenis terug te rijden. De be waker ging hierop in en het drietal stapte in de wagen. Met volle vaart ging het toen langs de Oostduitse grenspost naar West-Berlijn. De verbouwereerde bewaker moest alleen naar Oost-Eerlijn terugkeren. (Adv.) Verf met gemak en... van Ceta Bever Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft maandag avond meegedeeld, dat als er een Russisch vliegtuig hoven de Ver enigde Staten wordt waargeno men dat geen toestemming voor de vlucht heeft, de piloot zal worden gelast te landen en in dien hij daaraan geen gevolg geeft, zal tot passende maatrege len worden overgegaan. Welke maatregelen dat zijn, zal afhan gen van de omstandigheden waaronder het toestel het Ameri kaanse luchtruim zal zijn binnen gedrongen. Gisterochtend heeft Prins Bern- hard, in zijn kwaliteit van be schermheer van het comité „Brood in de wereld", de tweede Nederlandse Bakkerij Tentoon stelling „Nebato" in het RAI- (Adv.) y>.„ Keutei' meldt dat gisteren in plicht van de als gastheer optre- Djakarta namens de Nederland- j d<?nde landen buitenlandse mis se regering een krachtig protest1 te besehermen, aldus de ver- I klaring, en protesten kunnen is ingediend op het Indonesische zonder demonstraties tot uiting ministerie van Buitenlandse Za- worden gebracht, zo wordt ei ken, waarin om genoegdoening aan toegevoegd. De oudste drieling van Neder land, de dames C. Hartman. >1. Hartman en F. v. d. Berg-Hart- man (v.I.n.r.) op de trap van het vliegtuig) uit liet Westland, ge boren in I960, heeft dinsdag ter inleiding van een reclamecam pagne van een grote zeepmaat- schappij, een gratis vlucht Am sterdamBrussel v.v. mogen maken. De foto geeft een beeld van het vertrek van Schiphol. wordt gevraagd voor „beledigin gen begaan tegen het Konink rijk" bij de aanval op de Neder landse missie, vorige week vrij dag. Volgens een woordvoerder in Djakarta heeft de Nederlandse regering de verwachting uitge sproken, dat er „toereikende maatregelen" zullen worden ge troffen teneinde herhaling te voorkomen, en dat de bescha digingen, aangericht bij de be toging, zullen worden vergoed. In een officiële bekendmaking van het ministerie van Buiten landse Zaken in Djakarta is ge zegd, dat dë nota voorzien is van foto's van de schade in het ge bouw van de diplomatieke ver tegenwoordiging. De nota wordt bestudeerd, aldus de bekend making. De politie in Djakarta heeft dinsdag een verklaring aan de bevolking uitgegeven, waarin alle niet-geautoriseerdë demonstra ties worden verboden. Het is de In Durban en omgeving zijn in de afgelopen maand meer dan 2300 negers gearresteerd, zo heeft een Zuidafrikaanse politie functionaris dinsdag meege deeld. Hij zei dat er nog steeds negers worden gearresteerd en wel zo'n 100 per dag. Het gaat hier, zo vervolgde hij, om „on gewenste elementen zoals straat schooiers en leeglopers". Negers, „die de wet gehoorzamen en die kunnen aantonen dat zij werk hebben", worden met rust gela ten. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Bui- tenlanwse Zaken heeft dinsdag avond desgevraagd medegedeeld, dat de Nederlandse tijdelijke zaakgelastigde te Djakarta, de heer Frowein, dinsdag de Neder landse protestnota heeft over handigd aan het hoofd van de afdeling West-Europa van het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken, de heer Sud- jarwo. Een reusachtige gevlekte tijgerhaai van meer dan zes meter lengte heeft gedurende enkele dagen de baaien nabij Hollandia onveilig gemaakt. De poitie maakte met bootjes jacht op het dier, dat zich echter van de talrijke erop afgevuurde schoten niets aantrok en bleef rondzwemmen in de nabijheid van cie vracht- en andere sche pen, van welker afval het leefde. De eerste keer werd de haai zondag gesignaleerd in een bij baai, waar altijd kinderen zwemmen. Het dier zocht daar zelfs in zeer ondiep water naar prooi. Op deze plaats komen zaiden haaien voor en in elk geval was er nog nimmer een monster als dit gezien. Intussen schijnt ae jacht op de vis toch succes te hebben gehad: dinsdag rapporteerde de politie, dat de haai dood op de rug drijft in 20 meter diep water. gebouw te Amsterdam officieel geopend. Zoals bekend zijn de Neder landse bakkers maandag onder het motto „Brood in dë wereld" een grootscheepse charitatieve actie begonnen. Zij hebben drie miljoen broodbonkaarten laten drukken die deze week aan het publiek voor 25 cent per stuk worden verkocht. De opbrengst daarvan komt ten goede aan de F. A. O., de wereld voedsel- en landbouworganisatie, die de eerstkomende vijf jaar een anti- hongercampagne gaat voeren. Be foto toont de Prins bij een van de vele uitstallingen gewijd asn het brood. Alexander Whiley, republi keins lid van de senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkin gen heeft maandag in de senaat de Amerikaanse vluchten boven de Sowjet-Unie ten behoeve van geheime inlichtingen verdedigd. ..Het is nodig dat wij weten wat er achter het ijzeren gordijn ge beurt. Premier Chroesjtsjel' weet wat cr in de niet-communistische landen voorvalt, aldus Whiley. De republikeinse leider in de senaat, Dirksen, zei dat het con gres de geheime dienst in het leven had geroepen. Hij noemde dit een realistische maatregel. De democraat Robertson zei echter dat iemand een „zeer tra gische blunder" had begaan met het geven van het bevel tot de vlucht. Da democratische senator Mike Mansfield, aanvaardde de ver klaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken dat de auto riteiten in Washington geen toe stemming hadden gegeven voor de vlucht en dat president Eisen hower niets ervan wist. De po gingen om de vrede te verster ken waren thans ernstig door kruist en de politiek van de pre sident ondergraven aan de voor avond van een belangrijke inter nationale conferentie, aldus sena tor Mansfield. Senator Mike Mansfield, die maandag aanwezig was op de geheime bijeenkomst waarop de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Herter, en het hoofd van de Amerikaanse ge heime dienst, Allen Dulles, ge sproken hebben over het vlieg tuigincident, heeft dinsdag ver klaard dat het congres waar schijnlijk geen onderzoek zal in stellen naar dit incident. In congreskringen is men over het algemeen van mening dat president Eisenhower tengevolge van dit incident op de topconfe rentie te Parijs in een verdedi gende positie is gedrongen. Een onderzoek zou zijn positie maar verzwakken, aidus Mansfield. OOSTENWIND Tussen een boven Noordscan- dinavië gelegen hogedrukgebied en een gebied met relatief lage- druk boven Zuideuropa, bleven dinsdag oostelijke winden, die tijdelijk krachtig waren, tamelijk droge iucht aanvoeren. In de ho gere niveaux werd koudere lucht aangevoerd, zodat de instabiliteit toenam. In Duitsland, en ook op enkele plaatsen in ons land, kwam het daardoor tot buienvor ming. In Duitsland gingen deze plaatselijk van onweer vergezeld. De afgetapte neerslaghoeveelhe den waren op enkele plaatsen daar van betekenis. Voor heden verwachten we hier dus perioden met zonne schijn, maar op enige plaatsen ook een regenbui. De wind blijft oostelijk en zal, vooral langs de Waddenkust, af en toe krachtig zijn. De temperaturen zullen de zelfde zijn als dinsdag, of iets lager. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Oostenwind Perioden met zonneschijn, maar op enige plaatsen ook een bui. Matige, en vooral langs de Waddenkust af en toe krachtige oostelijke wind. Dezelfde tempe raturen als gisteren of iets lage re. WOENSDAG 11 MEI v.m. n.m. Breskens 1.37 2.02 Terneuzien 2.12 2.37 Hans weert 2.52 3.17 Walsoorden 3.02 3.27 ZON MAAN op onder op onder Mei 11 4.53 20.20 20.39 5.25 12 4.51 20.22 21.53 6.07 13 4 50 20.24 23.00 6.58 14 4.48 20.25 23.56 7.57 15 4.46 20.27 9.04 16 4.45 20.28 0.43 10.16 17 4.43 20.30 1.21 11.29

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1