Turkije: Arsenaal van de N. A. T. O. SPORTNIEUWS RADIO EN TELEVISIE VOETBAL MARKTBERICHTEN Dinsdag 10 mei 1960 16e jaargang no. 4980 Gedraagt Mender es zich niet democratisch? Economische toestand moeilijk Gevonden voorwerpen Ai- :3sh MAAKT U HET LEKKERSTE AAN MET ECHTE NATUURLIJKE GISTINGSAZIJN tVan een speciale correspondent Istanbul is sedert de uitzon deringstoestand werd afgekon digd een dode stad. Om acht uur namiddag zijn de pleinen en stra len verlaten. Ook de Amerikaan se zakenlieden en vakantiegan gers en de tientallen NATO-di- plomaten moeten dan hun vertier zoeken in het weelderige Hilton- Palace of in de andere dure hotels. Het volk mag niet op straat komen. Want de regering vreest, dat de onlusten van kwaad tot erger zullen leiden en tenslotte zullen eindigen in nog grotere moeilijkheden. Voor het eerst in de geschiedenis werden de N ATO-vertegenwoordigers en de binnen- en buitenlandse jour nalisten onder bewaking van gendarmen naar de vergader zalen geleid, terwijl het plein er rond heen met zware tanks was afgezet. Men zou het kunnen verwerken als zich zo iets voor zou doen in Frankrijk of in Ita lië, maar juist in Turkije, het stevigste bastion van de NATO, het arsenaal van Amerika? Demokraten niet demokratisch genoeg Het was bemoedigend, dat het politiek gesproken vrijwel ner gens zo rustig was als in Tur kije en Noorwegen, de enige NATO-landen met een gemeen schappelijke grens met Rusland. Wat het eerste land betreft is deze rust plotseling wreed ver stoord. De incidenten van de laatste dagen zijn de ergste, die ooit in het onafhankelijke Tur kije van Kemal Ataturk voor kwamen. TURKIJE IN DE BRANDING Dertig jaar lang was er de republikeinse partij aan het be wind, die de rigoureuze politieke en grondwettelijke struktuur van Ataturk soepel hanteerde. In 1950 stemde de meerderheid van de Turken plotseling voor de demokratische partij, die tot toen in de oppositie had gezeten. Zo wel in 1954 als in 1958 bevestigde de demokratische partij haar overwinning, maar het stemmen- verschil was aanzienlijk minder geworden. Helaas coïncideerde deze verzwakking van de rege ringspartij met een niet te mis kennen verharding van haar po litiek, die er duidelijk op gericht was de republikeinse oppositie baas te blijven. Menderes haalde draconische wetten onder de schimmel van daan en de leiders van de oppo sitie alsmede de journalisten van de oppositiebladen kregen moei lijke maanden. De „wet op de pers" die nochtans ook in het Turks begint met: „De pers is vrij, volledig vrij" bevat 45 pa gina's mogelijkheden om bladen in beslag te nemen en journalis ten achter slot en grendel te zet ten. In de acht afgelopen jaren werden 811 journalisten beschul digd wegens het afbreuk doen aan het krediet van de staat of aan het krediet van officiële per sonen. De veteraan van de Turkse journalisten, de 78-jarige Yal- man, zit momenteel een straf uit van anderhalf jaar, omdat hij het heeft aangedurfd een artikel van „Time" met bronvermelding over te nemen. De kruik ging lang te water zonder te barsten. De niet te miskennen economische crisis verergerde de situatie nog. De inflatie, als gevolg van een te sterke investeringspolitiek, diq ook weer te demagogisch werd gebracht deed ook op het poli tieke front een zuivere crisis toestand ontstaan. Een factor die mee speelde was de ontdooiings- politiek. De republikeinen had den tot 1950 alle eisen, verzoe ken en dreigementen van het Kremlin verworpen. Turkije was immers een stevig bastion. Aanvankelijk volgden de de mokraten dit voorbeeld, maar on der druk van binnen- en buiten landse pressie meende Menderes de Russen te moeten tegemoet komen; twee weken geleden maakte hij bekend naar Moskou TERNEIJZEN Aan het bureau van politie zijn aangegeven de volgende ge vonden voorwerpen, welke terug te bekomen zijn aan de daarach ter vermelde adressen. Witte hond met zwart en bruine vlekken, Fineke Pladdet, IJsbaanstr. 3; muntbiljet, Ina de Hamer, Dok weg 18; halsketting, Siereveld, Plataanstr. 9; horloge met rekbandje. Verschelling, Grenulaan 5; bruine boodschap pentas, Meertens, Brouwerijstr. 7; zandschopje, Govert Jansen, Donze-Visserstr. 1; broekriem (gelig), Van den Berge, Van Steenbergen! 61; licht blauwe windjack, W. Wetering, Gera- niumstr. 10; bruine jongenspor- temonnaie, mevr. Damen, Stijn Streuvelsstr. 4; étui met inhoud, Sol, Dahliastr. 5; pond Mocca goudmerk koffie, De Blaeij, Axelsestr. 257; schroevendraai er, Geraniumstr. 6; zonnebril, Tilly Moes, Tholensstr. 60; zonne bril (geel montuur), Thea Koe- voets, Dijkstr. 2; zonnebril, Ria de Jonge, Beatrixstr. 13; bal- point, Martin Faas, Hogendijk 25; jongensjasje, Schrier, Kerk hoflaan 3; step, Visser, Nassau- str. 15; lederen motorkap, Kon. Marechaussee, Nieuwstr.goud kleurige schakelarmband, W. van der Linden, Margrietstr. paar zwarte rubberlaarzen, Mag. no. 2 Ribbens, Dijkstr.; Pakje waarin een plastic jeep met aan- hangwagentje, E. Scheele, Ro~ zenstr. 15; jongensjas, Jan Jan sen, Hogendijk 33. Verder zijn aan het bureau van politie gedeponeerd: motorhandschoen, wanten en glacé's, sleutels, sjaal, dames hoed, bruin gesloten koffertasje, wieldop, waardebonnen, 2 witte riemen, stofbril, Lipssleutel no. 15834, contactsleutel A. S. 4, bril, étui, ring met sleutels, klein le deren riempje, bierkist met 6 le ge flesjes, lederen voetbal en gymschoen. AXEL Aan het bureau van de Rijks politie zijn aangegeven de vol gende gevonden voorwerpen, welke terug te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adres sen. blauwe kinderwant, Irenestr. 11; 5 zakken lijnzaad, Prov. Wa terstaat te Axel; paar rode kin derwantjes, Oosterstr. 30; kin derwantje, grijs-bruin, Irenestr. 39; grijze vulpen, postkantoor te Axel; rode kinderwant, Wil- helminastr. 41; lichtgrijze sjaal, Pr. Mauritsstr. 13; kinderwant, Beatrixstr. 2; witte wollen sjaal, Nieuwstr. 18; veel kleurige sjaal, Beatrixstr. 26; boodschappentas, Wilhelminastr. 77jachthond, Beoostenblijsetsr. L48; dames- portemonnaie met inhoud, West- str. 7; zilveren halsketting, J. de Moorstr. 27; paar blauwe kin deranten, Bylocquestr. 31 bo; Rode portemonnaie met inhoud, Kanaalweg K25; kinderschopje, Kanaalkade 13; herensjaal, De Ruijterstr. 3; ballpoint, Juliana- str. 40; metalen beugel, Byloc questr. 45; wit wollen zadeldek- je, Noordstr. 35; Springtouw met rose handvatten, P. Paulusstr. 20; grijze wollen sjaal, Irenestr. 31; Lipssleutel no. 34; Pol. bur. Terneuzen; staaflant., Noordstr. 16; plasticbal, Stationstr. 20; 2 zakken aardappelen, Gravenstr. 352, te Clinge; dubbele fietstas sen, Crijnssenstr. 6; rode dames- portemonnaie met inhoud, Mo- lenstr. 14; zilveren broche met afbeelding, Oudewijk 52; étui met schrijfbenodigdheden, Oude- weg 52; wollen gekleurde sjaal, Noordstr. 23; jekker met capu chon, Bylocquestr. 2 bo; wit overhemd, Schapenbout O 33; zakmes, Pr. Mauritsstr.7; hamer, J. de Moorstr. 14; rode autoped en rode kruis broche, Julianastr. 73; doosje met sigaren, Bern- hardstr. 14; grijs-bruine wollen das, Wilhelminastr. 51; sleuteltje van rolschaatsen, Pr. Hendrik- str. 40; witte zijden sjaal (hoofd doek), Emmastr. 36; gereed schapsleutel, Schapenbout, O 50; luchtfilter van motorrijtuig, ds. J. Scharpstr. 7; lederen motor- want, Julianastr. 35; polshorlo ge, Nieuwendijk 69; padvinders- riem, Beatrixstr. 28; boodsehap- pennet van kinderwagen, By locquestr. 1; broche, Julianastr. 10; heren regenjas, Oudeweg 52; fles Prokudent, Beatrixstr. 26; bril, Ds. J. Scharpstr. 16. Verder zijn aan het bureau van politie gedeponeerd: kaatsbal, bruin gevoerde hand schoen, lederen tas met inhoud, kinderschop, gestreept jasje, witte gebreide sjaal, sleuteltje van kinderarmband, geblokte sjaal, band (tube) van coureurs- fiets, grijs geblokte jongensjas met ritssluiting, rechter gummi- kinderlaars en een rood driewie- lig kinderfietsje. te zullen gaan en ook K. in Tur kije te zullen ontvangen. Het feit, dat vervolgens de leider van de republikeinse partij, Inonu en een twintigtal van zijn politieke vrienden het parlement werden uitgezet was aanleiding tot de ongeregeldheden, begonnen door de studenten. Menderes moet zich matigen Het is duidelijk, dat Menderes zich zelf en zijn demokratische party moet demokratiseren, het geen Eisenhower hem ook heeft aangeraden. Anders dreigt de onrust van lange duur te zullen zyn. Het is namelijk een publiek geheim, dat de huidige malaise het leger heeft bereikt. Vele opperofficieren zijn uitgespro ken voor of tegen Menderes. De aanhankelijkheid van de Turkse soldaat aan zijn supe rieuren is genoegzaam bekend. Het moet koren zijn op de rode molen als er straks in het Westerse bastion aan de Rus sische grens een revolutie uit breekt. Toch moet men met deze mo gelijkheid wel degelijk rekening houden, want Menderes schijnt niet voornemens te zijn die oppo sitie tegemoet te komen: hij heeft een commissie laten be noemen, die tot opdracht krijgt de aktiviteiten van de oppositie te onderzoeken, zodat er een zwaard hangt boven vele hoof den. De pers mag geen woord over het onderzoek schrijven en zolang het onderzoek duurt is iedere politieke aktiviteit ver boden. M. v. d. B." (Adv.) Geen overeenstemming over „Equatoriale Unie". Hoge ambtenaren uit Gabon, Tsjaad en de Kongolese en cen- traal-Afrikaanse republiek zijn er op een conferentie in Parijs niet in geslaagd overeenstem ming te bereiken over een „Equa toriale Unie", zo is vrijdagavond in conferentie-kringen verklaard. De afgevaardigden van Gabon verzetten zich tegen de unieplan nen. De besprekingen zullen op 16 mei te Fort Lamy, de hoofdstad van Tsjaad door de regeringslei ders van de vier landen worden voortgezet. Men streeft naar een unie van de vier landen binnen de Franse gemeenschap. Actie voor invallers bij Cup-Final De Britse pers heeft naar aanleiding van het aan de linksachter van Blackburn Ro vers, Dave Whelan, overkomen ongeval in de eerste helft van de Cupfinal tegen Wolverhamp ton Wanderers een actie ont ketend om voortaan in de beker eindstrijd invallers toe te staan. Whelan, die een been brak, was de zevende speler, die in de laatste negen bekerfinales een ernstige blessure opliep. De Britse journalisten hebben zich hiermee geschaard achter Stan Cullis, de manager van de Wol ves, die in zijn commentaar op de wedstrijd een beroep op de Britse voetbalsupporters deed, de Cupfinal te boycotten, tot er voor de eindstrijd een invallers regeling is gekomen. Na afloop van de wedstrijd in het Wem- bley-stadion werd Bill Slater, de aanvoerder van de Wolves, toen hij werd ontvangen door de hertogin van Gloucester, door een deel van de toeschouwers uitgejouwd. Toen de ploeg een ererondje over het veld maakte, werden de spelers door verschei dene heethoofden bekogeld met sinaasappelschillen en proppen papier. Jeugdkampioenschap van Nederland Het ligt in de bedoeling van het bondsbestuur van de K. N. V. B. over te gaan tot de instelling van een kampioen schap van Nederland jeugdvoet bal. In alle zes districten zullen halve competitie spelen. De eerste zes in de eindrangschik king komen vervolgens in drie afdelingen van twaalf clubs op nieuw in een halve competitie tegen elkaar uit. De kampioenen van deze drie afdelingen spelen vervolgens, op een nader aan te geven manier, om het kampioenschap van Nederland jeugdvoetbal. De clubs die in de competitie van de districten op de zevende tot en met de twaalfde plaats eindigen komen eveneens in drie afdelingen tegen elkaar uit. Aangezien deze landelijke jeugdcompetitie grote kosten voor de clubs met zich brengt zal de K. N. V. B. een subsidie op de reiskosten verstrekken van 50 of misschien zelfs 75 pro cent. Een normale promotie-degra datie regeling is bij deze lande lijke competitie niet mogelijk omdat de teams jaarlijks waar schijnlijk sterk van samenstel ling zullen veranderen. Daarom zullen de twintig afdelingen die de K. N. V. B. telt jaarlijks de clubs aanwijzen die een team voor deze competitie mogen in schrijven. Overval op blanke vrouw en twee kinderen in N oord-Rhodesië Negers hebben in het Britse Noord-Rhosedië, in Afrika, een overval uitgevoerd op een blanke vrouw van 38 en haar twee doch ters van twaalf en vier jaar. De vrouw is ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. De kin deren zijn thans buiten gevaar. De overvallene, mevrouw Lil lian Buton, was in een auto uit Ndola naar haar woning in het enige kilometers verder gelegen dorp Kaniki vertrokken. Een dertigtal negers bekogelde de auto met stenen. Door de stuk gegooide autoruiten werd ben zine gegoten, die vervolgens werd aangestoken. Mevrouw Burton, wier kleren vlam hadden gevat, wist zich met haar twee dochtertjes, uit de auto te werken. Daarop werd zij door de negers met knuppels ge slagen, die haar ook de kleren van het lichaam rukten. De Engelse wist, met haar kinderen, struikgewas langs de weg te bereiken, waar zij later door een voorbijrijdende auto mobilist werden opgemerkt, die haar en de meisjes naar een zie kenhuis in Ndola overbracht. Een hond, die zich in de auto bevond, verbrandde levend. BRAND IN ALKMAAR Zaterdagmorgen heeft in de binnenstad van Alkmaar een gro- nenstad ban Alkmaar een grote brand gewoed. Een explosie in een vat wasbenzine in het maga zijn van de fabriek van chemi sche produkten de N.V. Jan de Vries aan het Luttik Oudorp ver oorzaakte een grote steekvlam, waardoor een magazijnbediende, A. van de Kluk, geraakt werd. Hij moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. Het vuur vond voedsel in duizenden liters ben zine en allerlei chemilaliën. De brand strekte zich uit over een oppervlakte van ruim 300 m2. Een winkelpand met woonhuis en een aantalmagazijnen met in houd werden een prooi van de vlammen. Eerst na een uur slaag de de brandweer erin het vuur enigszins te localiseren. Men slaagde er nog in, voor ongeveer ƒ40.000 aan materiaal in veilgiheid te brengen. DE TOESTAND IN ZUID-KOREA De Zuidkoreaanse politie heeft maandag meegedeeld dat zij de voornaamste voormalige lijf wacht van dr. Syngman Rhee, Kwak Jong Koe, heeft aange houden voor een ondervraging over een aanval op studenten tijdens de demonstraties van 18 april in Seoel. He hoofd van de Zuidkoreaan se politie, Tsjo in Koe, zei dat 74 van de 164 politiechefs binnen enkele dagen van hun functies zouden worden ontheven als on derdeel van het plan de politie te zuiveren van degenen die be trokken waren bij de verkie zingsonregelmatigheden. Op politiek gebied wordt ge meld, dat de oud-gezant in Lon den, Lee Soo Joeng, is benoemd tot vice-minister van Buiten landse Zaken. GRAANBEURS ROTTERDAM Officieuze noteringen per 100 kg- Voedergranen: Maalgerst, naar kwaliteit tot 27Kippegerst, naar kwaliteit ƒ27,75; Haver, on gepunte op monster 26. Peulvruchten franco Rotter dam: Groene erwten, op mon ster, tot ƒ39; schokkers, op mon ster, tot ƒ41,75. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 2191 stuks vee zijnde 1438 vette koeien en ossen; 753 varkens. De prijzen waren als volgt: 'Vette koeien ƒ2,55—ƒ3,30; Var kens 1,64f 1,70, alles per kg. Overzicht: Vette koeien: aanvoer ruim,, handel traag, wat gedrukt in prijs, prima's boven notering. Varkens: Aanvoer korter, vlotte handel, prima's boven notering, zware varkens ƒ1,40—ƒ1,42 per kg. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Klei-aardappelen 35 mm opw.: Eigenheimers ƒ13—ƒ18; Bin tje 12—16. Zandaardapplen 35 mm opw.: Noordeling 11—ƒ12,50; Liber- tas lliƒ12,50. Voer-aardappelen 2,503. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. WOENSDAG II MEI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de vrouw; 10.15 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Hoorspel; 12.30 Land- en tuin- bouwmed.12.33 Ritmisch koper orkest; 12.53 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Vijftien jaar geleden; 13.20 Met Pit op pad; 13.25 Lichte mu ziek; 13.50 Gram.; 14.00 Bonds dag van Bond van Geref. Vrou wenverenigingen; 14.45 Gram.; 15.00 Gram.; 15.35 Twee hobo's, fagot en twee hoorns; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Gram.; 17.40 Beursberichten; 17.45 Het Spec trum van het Christelijk vereni gingsleven; 18.00 Leger des Heilskwartier; 18.15 Boekbespre king; 18.30 Feiten en vragen rond de sport in het persoonlijk en maatschappelijk leven; 19.00 Nieuws; 19.10 Op de man af; 19.15 Pianorecital; 19.30 Radio- krant; 19.50 Gitaarensemble; 20.10 Orkest; 21.15 Jean-Paul Sartre, lezing; 21.35 Oude muz.; 47). Met een paar van zjjn man nen gaat Tristan de Noorman voor naar de plaats, waar het zwaard Exhalibur in een groot blok steen verankerd is, „Ik begrijp je niet, Tristan", zegt Eric scherp. „Ik heb nooit be weerd Artor ta zijn. Dat beweer jü en klaarblijkelijk alleen om me dan voor leugenaar te zetten. Het is aan mij te danken, dat..." „Ja, genoeg," valt Tristam, die zijn zelfverzekerdheid, nu alles achter de rug is, weer terug heeft, in. „Hier is het zwaard. Als je Ar tor niet bent, zeg het dan en kom er meteen vooruit wie je wel bent." „Eh... wie ik wel ben", herhaalt Eric met een hulpeloos gebaar rondkijkend. „Ik heb je gezegd, dat ik dat eerlijk niet weet." „Bah, zo'n smoesje maakt me wantrouwig," gromt Tristan. „Be lachelijk." Zuchtend klautert Eric op de steen en omvat het glinsterend gevest en spant zich in tot het uiterste en de mannen staren vol ontzag naar zijn spierbundels, maar het helpt niets. Weer pro beert de Noorman zijn krachten; het zweet breekt hem uit; de ade ren zwellen op zijn voorhoofd en dan is het alsof er iets knapt in zijn hoofd... Het volgend ogenblik staart de Noorman verbaasd voor zich uit... En een brede glimlach trekt over zijn gezicht. „Ik weet het," mom pelt hij, „ik weet alles weer..." 22.10 Gram.; 22.30 Nieuws; 22.40 Zaalsportuitsl.22.45 Avondge bed; 23.00 Platennieuws; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram. 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gevar. pro gramma; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13.20 Ronde van Nederland; 13.50 Gram.; 13.45 Gesproken portret; 14.00 Jeugdconcert; 14.45 Volks liedjes en -dansjes; 15.00 Voor de jeugd; 17.00 Gram.; 17.15 Orkest, sopraan en koor; 17.50 De brie venbus gaat open; 18.00 Nieuws en commentaar; 18.20 Act.; 18.30 Hammondorgelspel; 18.45 De diaconie in nieuwe banen; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Gram.; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Musical-fragm.; 20.30 Vor stenschool, hoorspel; 22,00 Jazz muziek; 22.20 Keuren en kiezen; 22.30 Nieuws; 22.40 Gram.; 23.00 Tussen mens en nevelvlek; 23.15 Muzikale discussie; 23.55 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.35 Gram.; 12.52 Koersen; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 14.45 Kamermuz.; 15.45 Tenor, viola da gamba en luit; 16.00 Koersen; 16.06 Engelse les; 16.21 Gram.; 16.30 Orkest; 17.00 Nws; 17.10 Volksliederen; 17.50 Boek bespreking; 18.00 Lekenmoraal; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Sportkroniek; 19.00 Nws; 19.40 Schoolkoor; 20.00 Akademie der diskofielen; 21.30 Popul. Zuid- Afrikaanse muziek; 22.00 Nws; 22.15 Pedagogisch praatje; 22.55 Nieuws; 23.00 Voor de zeelieden. Televisieprogramma's. NED. T.V.: 14.45 Rep. Interl. voetbalwedstrijd EngelandJoe goslavië te Wembley; 17.00 Jeugdprogr.; 17.30 Intern, jeugd journaal; 20.00 Journaal en weeroverzicht; 20.20 Filmprogr.; 20.45 Oude filmfragm.; 21.05 Bal- letprogr.; 21.30 Documentaire. VL. BELG. T.V.: 19.00 Leken moraal en filosofie; 19.30 Nws; 20.00 Filmrep.; 20.20 Speelfilm; 21.50 Voor de vrouw; 22.20 T.V.- rebus; 22.50 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5