BINNENLANDS NIEUWS SPORTNIEUWS Beursoverzicht VOETBAL TENNIS WANDELEN DUIVENSPORT DE KATTENSTOET IN YPEREN DB „ECHOPUT" UITGEBRAND Zaterdagmiddag is brand uit gebroken in het Apeldoornse res taurant „De Echoput", dat vol ledig is uitgebrand. Hoewel het schadebedrag nog nici kon worden vastgesteld mag t h worden aangenomen dat dit xngeveer 140.000 zal bediagen. Vermoedelijk is de brand ont staan doordat vonken uit het for- nuis in de keuken op het rieten da) terecht zijn gekomen, dat mmiddellijk vlam vatte. Het res- -rant brandde in nauwelijks en half uur tijd volledig uit, waarbij ook de inventaris verlo ren ging- Slechts enkele meubel- - tukken en machines konden nog V iden gered. Ook het dagver- van de pachter, de heer J. K' ser werd totaal vernield. Het -.taurant was eigendom van het kroondomein. De Apeldoornse brandweer heeft met een ladder wagen, een nevelspuit en enkele U.rJïwagens het vuur bestreden. De gasten, die bij het uitbreken van de brand in het restaurant nwezig waren, vluchtten ijlings weg. den bleef. Een negental kalveren en 60 kippen kwamen in de vlam men om, terwijl een groot aantal kostbare landbouwmachines en landbouwwerktuigen verloren gingen. De schade, die door de verzekering wordt gedekt, is aan zienlijk. De brand .is ontstaan in het rieten dak van een der schu ren. Vermoed wordt, dat ook hiel de nog steeds spoorloze brand stichter aan het werk is geweest. Een gelukkige omstandigheid was dat een groot aantal runderen sedert kort was overgebracht naar de weide. MOTORRIJDER VERONGELUKT In Bergum is gistermiddag de 35-jarige motorrijder A. Vissia uit Eestrum gedood bij een bot sing met een vrachtauto. Het slachtoffer reed met grote snelheid over de bochtige Hilla- maweg en verloor in een der bochten de macht over het stuur. Hij kwam daarbij op de linker weghelft terecht en reed in volle vaart tegen een hem tegemoet komende vrachtauto. De man was op slag dood. Hij was ge huwd en vader van drie jonge kinderen. ZESTIEN PERSONEN DAKLOOS DOOR BRAND. Maandagmiddag zijn 16 perso nen dakloos geworden, toen in Greonterp door een felle uit slaande brand twee woningen, een schuur en een onbewoonde woning werden vernield. Door de straffe wind sloeg het vuur ook op de alleenstaande historische dorpstoren over. Met veel moeite is men er in geslaagd deze toren te behouden, hoewel in het inwendige veel schade door het vuur is aangericht. Het vuur, dat vermoedelijk is ontslaan door het omvallen van 'n brandend petroleumstel, werd bestreden door de brandweer van Wonseradeel, tot welke ge meente Greonterp behoort. Later kwam de brandweer van Blauw huis tehulp, die zich belastte met het nathouden van de omliggen de huizen. De brandweer van Parrega, die daarna op het ter rein van de brand verscheen, be hoefde geen dienst meer te doen. De stamboekhengst Tabe, die heden zal optreden in het eerste noordelijke televisie-programma in Zuidlaren, kon op het laatste nippertje uit een stal bij een der woningen worden gered. Jmxiorentornooi v.v. Axeli De V. V. Axel had voor de vierde achtereenvolgende maal een junioren- en pupillen tor» nooi georganiseerd. Dit tournooi is in alle opzichten een succes geworden en ook het weer kon men niet beter wensen. De deelnemende clubs wax-en dit jaar: Ria (Westdorpe), S.L.V. (Zelzate), Corn Boys (Sas van Gent) Koewacht, Hulst en Axel. met een totaal van 14 elftallen. BEPERKING AANVULLENDE WERKGELEGENHEID Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft medegedeeld dat in verband met de stijgende vraag naar arbeids krachten in het vrije bedx-ijf in verschillende streken van het land de aanvullende werkgele genheid gesloten is of de leef tijdsgrenzen verhoogd zijn. Dit betekent, dat in sommige streken deze werken niet meer voor jongere arbeiders zullen open staan. In andere gebieden zuilen in de komende maanden in het algemeen geen aanvullen de wex-ken in uitvoei'ing zijn. De verhoging van de leeftijds grenzen betreft in hoofdzaak hot noorden van het land, waar nog een vrij gx-oot aantal arbeiders werkzaam is op de aanvullende werkgelegenheid. De thans geldende nieuwe leeftijdsgrenzen zijn in overleg met de commissies van advies van de arbeidsbux-eaus van rayon tot ïayon vastgesteld. Hiex-bij is alleen rekening gehouden met de werkgelegenheid in de streek zelf en met die in een omtrek, die met dagelijks ver voer bereikbaar is. Mocht een enkele wex-knemer er niet in slagen spoedig werk in het vrije bedrijf te vinden, dan zal na twee maanden her plaatsing op de aanvullende wei-kgelegenheid mogelijk zijn, wanneer hij aan de normen voor toelating voldoet en vol doende aanvullende wex-kgele- genheid beschikbaar is. Er moesten totaal 42 wedstrij den gespeeld worden en dit gat de organisatoren handen vol .wex-k. Maar het dient gezegd, al les was goed georganiseerd en alles liep op rolletjes. Het eindresultaat was: Junioren 1. S.L.V. met 8 pnt.; 2. Hulst met S pnt.; 3. Axel BI met 6 pnt.; 4. Koewacht met 6 pnt.; 5. Ria (Westdorpe) met 6 pnt.; 6. Corn Boys met 5 pnt.; 7. Axel BII met 1 pnt. Pupillen. 1. Axel BI met 12 pnt.; 2. Corn Boys met 9 pnt.; 3. Ria met 7 pnt.; 4. S.L.V. (Zelzate) met 7 pnt.; 5. Koewacht met 5 pnt.; 6 Hulst met 3 pnt.; 7. Axel BII met 1 pnt. Wilde taferelen in het Argentijnse voetbal Drie wedstrijden in het Argentijnse voetbal hebben zondag geleid tot wilde tafe relen, waarbij politie en orand- weer in actie moesten kamen om de verhitte gemoederen tot bedaren te brengen. In Buenos Aires leverden de ploegen van Argentinos Juniors en Charicata Juniors een hete strijd, die tenslotte zo weinig nog met voetbal te maken had, dat de scheidsrechter niet meer in staat was de orde te hand haven. Vcoral niet, toen het De Schelde—Animo 44 Zondag j.l. is onder schitteren de weersomstandigheden de laat ste wedstrijd van de eerste helft van de competitie gespeeld. Het eerste team van Animo heeft deze eerste helft afgesloten met een uitwedstrijd tegen De Schel de 1 in Vlissingen. Het werd een gelijk spel 44. Jammer was dat Animo door omstandigheden de 2e gemengddubbel moest op geven. Animo 1 staat nu op de 2e plaats met 4 punten. Boven aan staat Middelb. L. T. C. 1 met 5 punten en 3e en 4e zijn resp. De Schelde 1 met 3 punten en Bx-edasche L. T. V. met 0 punten. Animo 2 heeft thuis de club C. V. 2 uit Breda ontvangen en zij hebben de beide punten aan de gasten moeten laten. Breda won met 80. Voor Animo 2 ziet de toekomst er niet erg rooskleurig uit. Zij staan op de laatste plaats met nul punten en het is dus waarschijnlijk dat zij de degra datiewedstrijden moeten spelen. De gedetailleerde uitslagen zijn: 3e klasse Zuid Afdeling I De Schelde 1Animo 1 44 Herenenkel: H. van der Linden C. Jurrij 3-6; 5-7. J. Oxanje A. IJsebaert 1-6; 6-8. Damesenkel: mevr. C. Lako mej. T. Denie 6-2; 6-2. Mevr. M. Speckensmej. R. van Mosse- velde 3-6; 6-4; 7-5. Gemengd dubbelmevr. C. Lako en hr H. van der Linden mej. T. Denie en hr C. Jurrij 6-8; 2-6. Mevr. M. Speckens en hr C. Speckensmej. R. van Mosse- velde en hr A. IJsebaert (opge geven door Animo). ■Heiendubbel: J. Oranje en C publiek zxch ook in de strijd SpeckensC. Jurrij en A. IJse- I moedelijk doordat vonken uit 1 keukenfornuis het rieten dak hebben aangestoken, is zon- gmorgen het Apeldoornse res taurant „De Echoput" in amper <vra half uur tijd tot de grond toe afgebrand. De schade wordt ge schat op anderhalve ton. i i* toto toont de brandweer bezig met de nablussing. 4RIS VERONGELUKT. )t ..andagmiddag is bij een ver keersongeval in Apeldoorn de Leekbergense huisarts D. Pont verongelukt. Dokter Pont xeed met zijn auto op de Arnhemseweg, toen van o. andeie zijde een personenauto naderde, die een vóór hem rij dende auto wilde passeren. Hier- c: or ontstond tussen de passe- 1- nde auto en de auto van dok te: Pont een frontale botsing. I kter Pont, die 56 jaar oud v, es, werd daarbij zo ernstig ge- "wond, dat hij na aankomst in 't St. Liduinaziekenhuis is over leden. Zijn echtgenote, mevr. G. Pont Jonker, liep een hersenschud ding, een hoofdwond en een ge- k eusde schouder op. De bestuur- der van de tegenligger kwam er met enkele schaafwonden af. Dokter Pont heeft ruim 25 jaar in Eeekbex-gen als huisarts ge ve rkt. Hij was tevens arts van sanatorium „Het Zonnehuis." Van 1948 tot 1958 was hij voor zitter van de vereniging van huis- risen te Apeldoorn.. Hij had voorts zitting in taliijke andere 'o: ganisaties. BRAND BEDREIGDE JONGENSDORP Een door onvoorzichtigheid gis- 1 -middag te twee uur bij Horn' u.'tgebroken bosbrand heeft ge ruime tijd het vorige week door rises Beatrix geopende R.K. jongensdorp „Eethanië" be dreigd. De samenwerkende brand weren van Horn. Heijthuizcn en Roermond, toevallig in de buurt aanwezige militairen en perso neel van het jongensdorp hebben echter weten te voorkomen dat paviljoens van het dorp door vuur werden beschadigd. De brand duurde van twee uur t t half vijf en verwoestte onge veer 2 hectare 25-jarige dennen. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de bos brand, die geweten zou moeten worden aan onvoorzichtigheid. TWEE LANDBOUWSCHTJREN ÏN VLAMMEN OPGEGAAN Er bestaat gegrond vermoeden, dat de brandstichter, die het plaatsje Huissen in de Betuwe reeds gei-uime tijd onveilig maakt de man heeft hier een achttal branden op zijn geweten, waar door tuinderswoningen, land- en tuinbouwschuren, hooi- en stro- mijten een prooi der vlammen werden zijn werkterrein heeft verplaatst naar het grondgebied van een naburige gemeente. In het tot de gemeente Eist be horende dorp Elden stond zater dagavond een tweetal grote land- bouwschuren op het bedrijf van de gebroeders Baars in lichter laaie. Het door de rieten daken gevoede vuur greep zo snel om zich heen, dat de brandweren van Huissen en Eist machteloos -stonden en zich moesten beper ken tot het nathouden van de aangrenzende woning, die behou AUTO TEGEN LANTAARN; EEN DODE Zondag is in de Deventerstraat te Apeldoorn een personenauto, bestuurd door de 33-jarige Rot terdammer J. P. S„ tegen een lantaarnpaal gebotst, nadat de bestuurder (die teveel alcohol had gedronken) de macht over het stuur was kwijtgeraakt. Een inzittende, de 23-jarige mej. N. Kars uit Rotterdam, werd zoda nig gewond, dat. zij op weg naar het Juliana-ziekenhuis in de, am bulance-auto is overleden. De bestuurder brak zijn rechterpols en een andere inzittende, de 22- jarige mej. K. S. B. liep een been fractuur op. D^ auto wei-d zeer zwaar beschadigd. BOERDERMBRAND TE OTTERSUM. In de gemeente Ottersum is Maandagmiddag de eeuwenoude boei'derij ,De Biestei'feld", die een goed geconserveerd voor beeld was van het Nedermase boerderijtype, afgebrand. Door onbekende oorzaak was brand ontstaan in een schuur. Later sloegen de vlammen over op de 50 meter verwijdei'd staan de, gedeeltelijk met riet bedekte boerderij. Mede door de straffe oostelijke wind en de langdurige droogte stond de bi-andweer van Ottersum voor een hopeloze taak. Gebouwexi en inventax-is gingen grotendeels vèrloi'en. De boerderij was eigendom van een coöperatie en was vei'pacht aan landbouwer G. Janssen. Het bedrijf was tegen bi-and verze kerd. TWEE WOONHUIZEN IN HEUGEN VERBRAND. Maandagavond heeft een felle uitslaande brand twee woonhui zen in het centrum van de bui tengemeente Heugem (gemeen te Maastricht) in de as gelegd. Het vuur blijkt ontstaan te zijn in de stalling van een der twee huizen. Beide huizen worden be woond door een familie Van den Boi-n. De bewoner van het huis, waar de brand ontstond, is land bouwer, tevens schrijnwerker. Zijn gelijknamige buurman, die geen familie van hem is, is tim merman. De Maastrichtse brandweer is er in vrij korte tijd in geslaagd het vuur te bedwingen, maar het nablussingsiverk heeft ge ruime tijd in beslag genomen. Slechts een klein deel van de inboedel kon worden gered. Het ene gezin Van den Born was van huis, bezig met het melken van koeien op een in de buurt ge legen weiland. WOONSCHUIT AFGEBRAND Zaterdag is een woonschuit, ge legen aan de Moerweg in Den Haag. geheel afgebrand. De eige naar, de 43-jarige chauffeur M. Visser, wilde een verfkwast .met benzine schoonmaken. Op zeker ogenblik viel het blik met ben zine om, waar dit de brandende petroleumkachel bereikte. De woonschuit stond in een oogwenk in lichter laaie. De brandweer, die het vuur rrfét di'ie nevelstralen bestreed, kon niet verhinderen dat de woning ge heel verloren ging. De heer Vis ser werd met ernstige brandwon den naar het ziekenhuis Wcst- einde in Den Haag overgebracht. De schade is aanzienlijk en de eigenaar is niet tegen brand ver zekerd. BRAND IN BEETHOVENMUSEUM TE BONN Brandstichter meldde zich bij de politie Een 60-jarige man met een „kwaadaardige grijns" op zijn gezicht heeft maandag brand ge sticht in het geboortehuis nu museum van Beethoven in Bonn. Hij gaf zich later bij de politie aan. De politie heeft meegedeeld, dat zij nog niet achter de motie ven is kunnen komen die de man tot zijn wandaad hebben geleid. Meubilair en verscheidene ma nuscripten, waarvan de waarde bijna niet te schatten is, gingen verloren. De brandstichter een zekere Von Steegen die door Sociale Zaken onderhouden woi'dt, kwam gewoon met een toegangskaartje het museum binnen. Hij weiger de echter de kleine „kampeer- tas", die hij bij zich droeg, af te geven. Hij. zei aan de kassa dat zijn boterham er in zat. Hij ging toen naar de zoge naamde „Bonn-kamer". Even later hoorden andere museum bezoekers een bons. Toen zij gin gen kijken wat er aan de hand was, zagen zij de man .gebogen staan over de tas, tei*wijl hij be zig was de benzine, die in de tas zat, met een sigarettenaansteker in brand te steken. De bezoekers sprongen op dé man af, die hen echter terugduwde met de woor den: „Maak je niet druk. Ik ga zelf naar de Koelstrasse het hoofdbureau van politie)". De „Bonn-kamer" ligt ónder het zolderkamertje waar Beet hoven in 1770 werd geboren. Het grootste deel van Beethovens manuscripten .bevindt zich echter in het voorste gedeelte van het huis en is onbeschadigd geble ven. Het vuur kon snel om zich heengrijpen door d'e windvlaag die door het open raam naar bin nenkwam. Een aan het museum verbon den assistente zei: Ik was doods bang. De man was beestachtig om te zien. Hij probeerde niet weg te lopen, maar bleet daar maar staan met een kwaadaar dige grijns op zijn gezicht. ging mengen. De alom aanwe zige politiemacht moest rigoreus optreden om de vechtende par tijen te scheiden en wierp als wapen in de strijd traan - gasbemmen. Met stenen trachtten de toeschouwers op de tribunes zich te weren, maar toen de politie tot arrestaties overging, kwam de „sterke arm" tenslotte als winnaar uit het .strijdperk. - Te Corriëntes in oen plaatse lijke ontmoeting waren het niet de spelers, die rebelleerden, 'maar de scheidsrechterde toeschouwers verlieten uit protest het stadion en in mas sale optocht trokken zij naar de binnenstad. Hier werd de brand weer te hulp geroepen, die met een aantal stralen de menigte verspreidde. Toen tenslotte de politie met een aantal schoten in de lucht haar aanwezigheid blijk gaf, droop het legioen, letterlijk en figuurlijk af. Twee „aartsvijanden", Mar dei Plata en Balcarce, stonden tc Baïcarce, ten zuiden van Buenos Aires, tegenover elkaar, waarbij het hard tegen hard ging. Spelers gingen op de vuist, waarbij de scheidsrechter Bal carce ais de schuldige aanwees. Mar del Plata won met.13-1, dear tenslotte de ploeg van Ba'carce dermate was ge slonken, dat het tot geen tegen stand meer in staat was. In de kleedkamer zaten de schuldigen hun. zonden te overdenken. On der politiegeleide moest het winnende elftal de stad ver laten. baert 3-6; 5-7. dames dubbel: mevr. C. Lako en mevr. M. Speckens—mej. T. Denie en mej. R. van Mosse- velde 7-5; 6-3. 3e klasse Zuid Afdeling II Animo 2—C. V. II 0—8 Herenenkel: P. VroegopC. Fikken 3-6; 1-6. F. SpaasE. van 't Hof 2-6; 2-6. 'Damesenkel: mej. M. Spaas mevr. A. Beens 4-6; 1-6. Mevr. S. de Jongmej. M. Schoema- ker 1—6; 1—6. ■■•F Gemengd dubbel: mej. C. Tho mas en hr P. Vroegopmevr. A. Beens en hr A. Fokkema 2-6; 5-7. Mej. M. Spaas en hr F. Spaasmej. M. Schoemaker en hr C. Fi'kken 3-6; 1-6. Herendubbel: FA Spaas en P. VroegopC. Fikken en A. Fok kema 5-7; 4-6. Damesdubbel: mevr. S. de Jong en mej. M. Spaas—mevr. A. Beens en mej. Mk Schoemaker 1-6; 2-6. De 7e Vierdaagse van Apeldoorn De 7e vierdaagse van de Neder landse wandelsportbónd, zal weer gelijktijdig met de Nijmeegse 4- daagse. dus van 26 t 'm 29 juli a.s. te Apeldoorn worden gehouden. De parkoersen, die reèds zijn uit gezet voeren de wandelaars men verwacht dat ex- tenminste 1000 zullen zijn door de mooi ste plekjes in de bosrijke omge ving van Apeldoorni» Tijdens een te Apeldoorn ge houden persconferenfle werd gis teren voorts medegeèéeld, dat in het bestuur van de Nederlandse wandelsportbond enjge mutaties zijn gekomen. Mr. W. J. Kom uit Maastricht en dé( heer H. G. Runge uit Bussum Hebben resp. bedankt als voorzitter en secr.- penningmeester. Zij., zijn beiden tot erelid van dc •N.W.B. be noemd. evenals de heer S. Vis ser, die ook grote verdiensten voor de wandelsport heeft gehad. Als voorzitter werd nu gekozen de heer A. M. Otterloo uit Utrecht en als secretaris de heer T. Achterberg uit Zeist'. Penning meester is de heer G. Tap uit Arnhem, en viee-veorzitter mr. R. Oosterhof uit Den Haag. Prijsvlucht uit Breteuil „De Eendracht", Terneuzei» Snelheid eerste duif 1126 m. 1 en 4 H. F. Koch en Zn; 2 en. 3 C. D. de Rijke; 5 J. Willemsen; 6 en 7 J. A. de Smid't; 8 Houcke Cppeneer; 9 J. den Exter; 10 Gebr. De Bakker. INTERNATIONALS LAGER Over de gehele linie vertoon den de internationale waarden gistermiddag lagere koersen, vergeleken bij de slot'koersen van vrijdag j.l. Het vliegtuiginci dent tussen Amerika en Rusland was gisteren van invloed op de tendentie vai) de aandelenmarkt. De handel was zeer stil omdat de arbitrage niet veel kon uit richten, daar ook het buitenland weinig lust tot zaken doen te zien gaf. Daarnaast hield het pu bliek zich afzijdig. Over het al gemeen gaf men er de voorkeur aan de kat uit de boom te kijken en te willen wachten, hoe Wall Street op het gemelde incident zal reageren. De Philipsaande- len waren op 928 circa 7 punten beneden de vorige slotkoers. Unilevers daalden van 822 tot Koningin van de dag deed een wens Geheel onverwacht meldden zich zaterdag de heer en mevr. Natan Mervish uit New Port (Ca- lifomië) bij de „Floriade" in Rot terdam. Aan dit bezoek bleek een voorgeschiedenis verbonden te zijn. Mevrouw Mervish was on langs voor een televisie-station in Los Angelos opgetreden in een wedstrijd en omdat zij de hoofd prijs had gewonnen in het pro gramma ,Doe een wens" werd zij uitgeroepen tot „Koningin van de dag". Zoals de naarn van het pi-o- gramma reeds zegt mocht zij ten overstaan van een talrijk publiek een wens doen. Haar verlangen was .medische hulp voor twee kinderen uit een gezin, waai-over een buurvrouw haar terloops had gespi'oken. De organisatoren von den het zó mooi, dat zij niet iets voor zichzelf maa - voor anderen vroeg, dat niet alleen de ge vraagde medische hulp werd toe gezegd, maar dat mevrouw Mer vish werd gevraagd ook zelf nog een wens op te geven. Toen bleek haar liefste verlan gen te zijn de Floriade-post- koets" te .mogen zien, waarover zij had gelezen. Dc nodige voor- bei-eidingen werden terstond ge troffen en zo stond het echtpaar Mervish zaterdag voor de poort van de tentoonstelling. Zij heb ben niet alleen de postkoets ge zien, maar hebben er ook in ge reden. Zowel het tochtje naar de Floriade door de stad als de rij toer van de tentoonstelling naar het stadhuis maakten zij in deze oude diligence. In de zondoorstoofde Vlaam se stad Yperen hebben naar schatting 100.000 toeschouwers, voor het merendeel afkomstig uit West-België en Frankrijk, ge noten van de jaarlijkse katten- stoet, die zich daar op deze twee de meizondag ontrolt tegen het monumentale decor van de la kenhallen, de indrukwekkende St. Maartenkerk, de Menepoort het gedenkteken voor de geval len Engelsen uit de oorlog 1914 1918) en de talrijke pittoreske straatjes van het oude stadje. De stoet zelf, die geworteld is in een oeroude traditie, gebaseerd op het afzweren van de kat als heilig dier, is niet minder mo numentaal. Afgewisseld met mu ziek-.en balletten trekken aan de toeschouwers de groepen en vaak enorme wagens voorbij, die de kat uitbeelden in de gèschie- In de Vlaamse stad Yperen hebben naar schatting 100.000 toeschouwers genoten van de jaarlijkse kattenstoet. Foto: de Nederlandse inzending bestond uit een kattenorgel, dat werd omgeven door de Bossche „Snoezepoesen". denis, de literatuur, de spreek- wooi'den en de folklore. Dit laatste deel, de folklore werd dit jaar geopend door een groep uit 's Hertogenbosch, waardoor Nederland, na Frank rijk Italië en Duitsland, het vier de land werd dat aan de katten stoet deelnam. De Nederlandse groep bestond uit het kattenorgel, een acht me ter lang en zes meter hoog pie rement bezet met katten, die op het ritme van de muziek miauw den en bewogen, Deze creatie van de Bossche kunstenaar Jan Sonneborn oogstte bij het pu bliek uitbundige ovaties, even als het ballet van de Bossche „snoezepoezen" onder leiding van mej. Els Mulders, dat het orgel omgaf. Voor deze gelegenheid was ook de Koninklijke harmonie 's Her togenbosch onder leiding van Peer Severijns naar Yperen ge komen om daar de feestelijkhe den op te luisteren. Het hoogte punt daarvan was de vertolking van de „last post" in de Mene poort. Voorts speelde het korps voor een talrijk publiek een tap toe. Van dit alles waren ook het college van burgemeester en wethouders van 's Hertogen bosch en tal van Bossche be langstellenden getuige. 820 en verloren op dièbprijs bijna. 14 punten. AKU's bielden zich zeer goed (hier speeltx.de 25 pro cent bonus van de; Vereinigte Glanzstoff, waarin A-KU een be lang heeft van 76 procent een grote rol) en moesten op 468 slechts een koersverlies van 2 punten incasseren. Kon. Olies een paar dubbeltjes lager op 145. Hoogovens vei-loren ruim 10 punten op 617. De scheepvaarten mochten zich voor de eerste dag van de nieuwe beursweek in wat vraag verheugen, waardóór geringe koerswinsten in de méérderheid waren. Cultures goed prijshou dend voor Amsterdam Rubber en certificaten Deli. FIV A's trokken na een lagere opening op 164 aan tot 165% en waren op deze prijs onveranderd ten opzichte van de vorige slotkoers. De inhoud van het jaarverslag van deze maat schappij werd ter beurze niet on gunstig ontvangen. Op de beleggingsmarkt werd de inschrijving van maandag op de 4% procent nieuwe staats lening 1960II groot ƒ300 min tegen 99 M, procent druk bespro ken. Algemeen was men ter beurze van mening dat deze le ning er zeker goed in zal gaan al wordt rekening gehouden met 'n hoger toewijzingspercentage dan bij de vorige staatslening. Toen bedroeg het toewijzingspercen tage op de inschrijvingen 141 procent. Aandelen Billiton eerste en tweede rubriek werden een paar punten hoger geadviseerd. Deze maatschappij keert over 1959 onveranderde dividenden van resp. 20 en 15 procent, waarvan reeds resp. 12% en 7% procent interim-dividend werd uitge keerd, een extra (jubileum) di vidend uit van 5 procent. De di videndhervatting van> Machine fabriek v/h Jansen ett Sutorius met 6 procent (de beide voor gaande jaren werd 'geen divi dend uitgekeerd) was niet van invloed op de koersvorming van de aandelen. De adviesprijs was 100 procent (99% procent). Op de incourante markt werden claims Vettewinkel 25 hoger op ƒ725 geadviseerd;'Nationale Borg en Bensdorp kregen on veranderde adviesprijzen voor de claims van resp. 150 en van ƒ160. Prolongatie 3% pryxyent. Beursindices 4/5 6/5 9Ó5 Int. conc. 542.34 539.97 535.76 Industrie 261.34 261.98 261 84 Scheepvaart 152.58 153.24 155.54 Banken 188.16 183.97 189.30 Cult. enz. 138.91 138.91 139.36 Algemeen 362.94 362.10 360.35 N abeur skoersen A. K. U.: 468- 472 (465%) Kon. Olie: 145.20—145.50 (145.00) Philips: 931—936 (92514) Unilever 820—823 (816) Hoogovens: 618—619 (616%) Conv. A. K. U. 129

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3