A Politiek overleg in Luxemburg Dreigende woorden van Malinofski Alcohol en verkeersveiligheid De economische toestand van België HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- ea MAANSTANDEN EERSTE BLAD DINSDAG 10 MEI 1960 16e Jaargang Nr 4980 Amerikaanse vlieger moet zich voor Russische rechtbank verantwoorden BEROEP VAN POWERS SENIOR OP CHROESJTSJEF DE BEVRIJDINGS- KAARTEN BOODSCHAP VAN WEST-BERLIJN CHROESJTSJEF DREIGT MET VERGELDINGS MAATREGELEN Verkenningsatelliet voor fotograferen van Russisch gebied Grootste Buldozer ter wereld op Le Bourget Brood en bonnen Strenge straffen tegen overtreders bepleit AMERIKAANS DEMENTI Het luchtvervoer tussen de Belgische Kongo en Brussel BOODSCHAP VAN CHROESJTSJEF AAN DE GAULLE GEEN INDONESISCHE VERONTSCHUL DIGINGEN DEENSE VISSERS HINDEREN MANOEUVRES Advei tentieprijs pei mm 15 ct; minimum per advertentie 2.25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,- per k wantaal; ppetr maand ƒ2.—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen De Russische minister van Defensie, maarschalk Malinofski, heeft maandag in een rede te Moskou verklaard, dat de „strooptochten" van Amerikaan se vliegtuigen boven Rusland be doeld zijn om de koude oorlog nieuw leven in te blazen. Malinofski zei dit op een bij eenkomst, waarop het feit werd herdacht dat het Duitsland van Hitier 15 jaar geleden op de snieën werd gedwongen. Ze moe- en daar in de Verenigde Staten .veten dat wij niet alleen heet hoofdige aanvallers een koude douche kunnen bezorgen, maar dat wij die aanvallers zo nodig het hoofd kunnen afslaan, aldus Malinofski. Zich tot Washington richtend, riep de minister uit: „Jullie zul- 'en niet over ons land vliegen. Wij zijn geen Guatemala, Zuid- Korea of Pakistan. Onze strijd krachten kunnen elke onwel kome gast, op welke hoogte dan ook, het hoofd bieden". Malinofski zei dat de verkla- ing van het State Department, dat de vlucht van het neerge schoten Amerikaanse vliegtuig ondernomen was zonder voor kennis van Washington, bewijst dat er in dat veel geprezen land zelfs geen rudimentaire orde be staat. Wij waarschuwen andere lan den, die deze piraten hun grond gebied aanbieden: Denk er wel aan wat jullie doen. Wij behou den ons het recht voor om met jullie af te rekenenWij zul len zo nodig maatregelen nemen, die van jullie vliegvelden niets overlaat. Malinofski had het over de ficiële Amerika kan gaan. Het „absurde verklaringen" die men eist recht voor zich op om over in Amerika heeft gegeven vooronze geheiligde grond te vliegen, de vlucht van het neergeschoten die zo diep gedrenkt is in het toestel en zei nogmaals dat deze bloed van onze beste zonen en verklaringen het bewijs leveren dochters die hun leven hebben dat er zelfs geert elementaire gegeven voor onze vrijheid en orde in dit „geprezen" land be- onafhankelijkheid, aldus Mali- staat. „Krankzinnige, oorlogs- nofski. zuchtige generaals en fanatieke, Malinofski verklaarde ook: voorstanders van de atoomdood „Wij zijn technisch thans zo ver handelen daar op eigen gezag", gevorderd, dat wij feilloos kun- Malinofski verwees vervolgens nen uitmaken van welk vlieg- naar de Amerikaanse stelling dat veld in welk land vliegtuigen zijn verkenningsvluchten op grote opgestegen, die onze grenzen hoogte een rechtmaohtige ma- schenden. En wij hebben het nier vormen om gegevens te ver zamelen voor de defensie van de Sowjet-Unie. Nu kunt u zien hoever het of- recht om in dat geval elke denk bare maatregel te treffen, om dergelijke vluchten onmogelijk te maken". Een foto van de vlieger Francis G. Powers, die met zijn U-2 bo ven Rusland door een raket is neergeschoten. De heer Powers zal zich wegens spionage voor een Russische rechtbank moeten verantwoorden. De vader van kapitein Francis Powers, Oliver Powers, heeft ec-n beroep op premier Chroes jtsjef gedaan zijn zoon, die het Amerikaans-Russische uchtinci- dent heeft overleefd, vrij te la ten en ongedeerd naar huis te laten teruggaan. Powers senior zei zondag avond dat hij meende te weten dat Chroesjtsjef mijnwerker is geweest. „Dat ben ik ook vijf tien jaar geweest. Als wij niet op andere manier met elkaar kunnen praten, dan kan dat mis schien wel ais mijnwerker met mijnwerker," aidus de vader van de piioot. Op paleis Soestdijk is blijkens de telling gedurende dit week einde de 700.000ste bevrijdings- kaart gearriveerd. De stroom van kaarten, hoewel thans minder geworden is nog steeds niet ge stopt. Voor hen die de bevrij- dingskaart nog aan Koningin Juliana willen zenden bestaat nog tot zaterdag 14 mei de ge legenheid. De verkoop van vluch- telingenzegels is inmiddels ge ëindigd, maar men kan de be- vrijdingskaart ook met elk ge wenst bedrag in gewone post zegels beplakken. Britse bladen hebben maan dag een advertentie van een gehele bladzijde geplaatst die is ondertekend door de burgemees ter van West-Berlijn, Brandt en andere vooraanstaande West- Berlijners en waarin West-Ber- lijn „een haven van de vrijheid" wordt genoemd. In deze advertentie „een boodschap van Berlijn aan de vooi avond van de topconferen tie" wordt gezegd dat de cri sis over Berlijn moedwillig is veroorzaakt. Degenen die het communistische stelsel in Oost- Duitsland steunen, noemen West-Bcrlijn een „kankergezwel" omdat het een eiland van vrij heid, rechtszekerheid en mense lijke waardigheid is. Behalve door Brandt, de West- duitse minister voor kwesties betreffende geheel Duitsland, de Berlijner Lemmer, en andere Berlijners was de boodschap on dertekend door o.a. de burge meester van Hamburg, Brauer. Ook in het Italiaanse blad ..II Messaggero" is een dergelijke boodschap verschenen. „De eerste maal, dat zich weel een incident voordoet als dat van de eerste mei, zal de Sowjet- Unie vergeldingsmaatregelen ne men tegen de landen, die toe staan dat van hun vliegvelden vliegtuigen opstijgen en landen, die spionagevluohten boven de Sowjet-Unie maken", aldus heeft de Sowjetrussische premier en partijleider Chroesjtsjef gisteren op een receptie in de Tsjeeho- slowaakse ambassade te Moskou tegenover een aantal ambassa deurs verklaard. De ontvangst werd gegeven ter gelegenheid van de Tsjechoslo- waa'kse nationale feestdag. Zich met name richtend tot de diplomatieke vertegenwoordigers van Turkije, Perzië, Pakistan en Noorwegen, verklaarde Chroesjt sjef nadrukkelijk dat in geval van een nieuw incident, waarbij bewezen zou worden dat het schendende vliegtuig afkomstig was of zou landen op gebied van een dezer landen, de Sowjet-Unie vergeldingsmaatregelen zou ne- lieten voor regelmatige opera- men tegen de „buitenlandse ties voor 1962 of 1963 gereed zal bases" in dat land. zijn, aldus Witkin. De „New York Times" meldt dat de Verenigde Staten zullen pogen in de komende herfst hun eerste verkenningssatelliet te lanceren die elke meter van het Russische gebied zou fotogra feren. In een artikel van zijn corres pondent Richard Witkin zegt het blad, dat dit de eerste proef zou zijn van een „foto-intelligence- programma", het project Samos, „dat dit land met volkomen openhartigheid heeft voorbereid: elke meter van het Russische ge bied te fotograferen als bijdrage om de intelligence-gaping" die de Amerikaanse verdedigings inspanningen zo zwaar hindert, op te heffen". Witkin schrijft: „Dit is niet minder dan wat de U-2 heimelijk poogde toen het toestel door een Russische raket werd onder schept". Men verwacht niet dat een ge heel netwerk van Samos-satel- De zes ministers van Buiten landse Zaken van de E.E.G. heb ben maandag in Luxemburg de „nuanceringen", die nog beston den ten aanzien van het gemeen schappelijke standpunt op de ko mende topconferentie in Parijs, recht gestreken. Tijdens het pe riodieke, politieke overleg van de ministers, waarin deze keer een uiteenzetting van minister Couve de Murviile een grote piaats innam, was de voorberei ding van de Oost-Westcntmoe- ting een van de voornaamste pun ten. Hoewel zoals gebruikelijk na afloop van het gesprek geen ccmmuniqué werd uitgegeven, wordt aangenomen, dat de gehele internationale politieke situatie diepgaand door de ministers van Frankrijk, Duitsland, Italië en de Benelux-landen werd bespro ken. Aan de orde kwam daarbij ook de jongste rede van de Rus sische premier Chroesjtsjef en het neerschieten van het Ameri kaanse vliegtuig boven Russisch grondgebied. Ook de gesprekken, die president De Gaulle in Enge land en Amerika heeft gevoerd, werden ter kennis van dc zes mi nisters gebracht. Inmiddels is naar maandag avond in welingelichte kringen in Luxemburg wordt vernomen, nog geen wijziging gekomen in de standpunten, die ons land en dc bondsrepubliek innemen ten Een enorme buldozer de grootste ter wereld is op zijn meer dan twee me ter hoge wielen log door het Franse de partement Seine naar het Parijse vliegveld Le Bourget gerold, waar liet sta len monster zal wor den tentoongesteld, ïlet enorme gevaar te afkomstig uit Benton Harbor in de Amerikaanse staat Michigan, weegt 48 ion, heeft een kracht van 600 p.k. en is 8.20 m. lang. De reus zal worden ge bruikt bij grond werkzaamheden in het Rhonc-dal. aanzien van de landbouwvraag stukken in de E.E.G., zoals deze zaterdag op de spoedconferentic in Brussel zijn bevestigd. Vandaag begint de minister raad van de E.E.G. met de be spreking van het plan-Hallstein voor de versnelling van het E.E G.-verdrag, waarin overigens niet alleen de landbouw, maar ook andere kwesties nog niet op gelost blijken. Hiertoe behoren het Franse standpunt ten aanzien van een definitieve verlaging van het toekomstige buitentarief van de E.E.G. met twintig procent en de Duitse wensen ten aanzien van de datum, waarop eventueel de versnelling van kracht zou moeten worden. Aan het overleg, dat ook maan dag in Luxemburg is gevoerd om voor de landbouwkwestie alsnog een oplossing te vinden, is zon dagmiddag een bespreking van de voorzitter van de Europese commissie, de heer I-Iallstein, in Bonn voorafgegaan. Bij de Nederlandse bakkers gaan de bon kaarten dezer dagen weer over de toon bank echter niet van koper naar bak- ker, doch juist om gekeerd. Onder het motto „Brood in de wereld" worden n.l. ten bate van de land- bouw in de onder- ontwikkelde gebie den replica's van de laatste bonkaart uit de oorlogstijd ver kocht voor 'n kwar tje per stuk. Drie- miljoen van deze kaarten zijn door het comité „Brood in de wereld" gedrukt. Drastische maatregelen tegen overtreders van de stelregel „Geen alcohol bij snelverkeer" zijn gisteren tijdens het inter nationale verkeersveiligheids- congres te Parijs bepleit door jhr. Th. Röell, voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer. Jhr. Röell bleek voorstander te zijn van de verplichte bloedproef en het leggen van de toelaat- baarheidsgrens op een bloed- alcohol-percentage van één pro mille. Het „rijden onder invloed" dient zijns inziens voor de eer ste keer bestraft te worden met ontzetting uit de rijbevoegdheid voor tien jaar en bij recidive voor het leven. Hij wees er op, dat zeventig tot tachtig procent van de ver. keersongelukken moet worden toegeschreven aan fouten en te kortkomingen van de mens zelve. Het aantal ongelukken zou vrij - wat minder kunnen zijn indien de weggebruiker zich meer be wust zou zijn van zijn verant woordelijkheden in het verkeer. Dit gebrek aan verantwoorde lijkheidszin beschouwt jhr. Röeli als een der belangrijkste oor zaken van de stijgende verkeers onveiligheid. De min of meer „opzettelijke verkeersfout" door voor het rij den alcohol te drinken kan ver meden worden. Degeen die drinkt schept bewusi risico's voor zichzelt en anderen. In Nederland was in 1958 ruim 68 percent van de 7992 onher roepelijk veroordeelden wegens zware overtredingen van de verkeerswetgeving schuldig aan hei „onder de invloed rijden". Niet aileen de dronken weg gebruiker is een geva.ar, zo meent jhr. Röell. Zelfs gebruik van geringe hoeveelheden kan lunest zijn. Hij acht dan ook propageren van algehele nuchterheid in het verkeer noodzakelijk. Het bevor deren van vestiging van alcohol- Eerste minister Eyskens heeft maandagmorgen tijdens een voorlichtingsvergadering een uiteenzetting gegeven over de huidige economische toestand die, zo zei hij, zichtbaar is verbe terd. Dc eerste minister sprak om de beurt in het Nederlands en in het Frans. Er is een zichtbare verbetering vast te stellen die blijkt uit de in ons bezit zijnde gegevens, zei hij. De particulie re investeringen zijn merkbaar gestegen. Inzake fiscale ont vangsten is de evolutie even eens gunstig. Voor 1959 komen de ontvangsten met de verwach tingen overeen, er is zelfs 400 miljoen meer ontvangen. De gewone begroting wordt in evenwicht gehouden en de rege ring treft al de nodige schikkin gen om die stand van zaken te behouden. Bij de toepassing van de wet inzake de economische ex- pansie werden 64 dossiers onder zocht en afgehandeld met het oog op het verkrijgen van de waarborg van de staat. Het be treft 2,5 miljard. Einde 1956 waren 24 nieuwe Amerikaanse industrieën in Bel gië gevestigd. Dit getal bedroeg 113 in oktober 1959. De eerste minister verklaart dat de gezondmaking van de spoorwegen wordt voortgezet. Wij zijn op de goede weg, zo zegt hij. Zo het plan-Segers wordt uit gevoerd, zullen de spoorwegen over vijf jaar goed worden ge ëxploiteerd en zal de staat een zorg minder hebben. Het mate rieel moet worden gemoderni seerd. Reeds zijn 800 km defici- taire lijnen afgeschaft. Het per soneel is teruggebracht van 77.000 op 69.000 eenheden. In 1960 is de staatstusser.komst met een totaal bedrag van 800 miljoen fr. verminderd. In 1961 zal een bijkomende vermindering van 1 miljard worden doorge voerd. Het Witte Huis heeft gisteren ontkend dat president Eisen hower een verbod van alle vluch ten boven en nabij de grenzen met communistische landen zou hebben uitgevaardigd, hangende een onderzoek naar de werk wijze van de inlichtingendienst. Het bericht van het verbod is afkomstig van de New York Times. vrije pleisterplaatsen langs de wegen is nodig. Voorts meent jhr. Röell, dat de overheid bij recepties en officiële gebeurte nissen bij voorkeur alcoholvrije verversingen dient aan te bie den. Tenslotte beval deze Neder landse spreker op het interna tionale verkeersveiligheidscon- gres het stimuleren van spedr- werk op Europees niveau waar het betreft ongevalsoorzaken in het algemeen en die van het al coholgebruik in het bijzonder, alsmede het aanleggen van uni forme statistieken daarover, sterk aan. Aangezien het aantal passa giers, dat in de afgelopen drie maanden per vliegtuig van de Belgische Kongo naar Brussel is vervoerd, alle verwachtingen heeft overtroffen, is de lucht vaartmaatschappij Sabena ge noodzaakt toestellen van andere maatschappijen te huren, tenein de aan deze grotere vraag te kunnen voldoen. De Sabena heeft reeds een 80- tal extra vluchten in haar sche ma's moeten opnemen. Een groot aantal van deze diensten zal nog worden uitgevoerd voor 30 juni a.s., de datum waarop de Kongo zelfstandig wordt. Maandag is te Parijs van ge woonlijk betrouwbare zijde ver nomen dat president De Gaulle een boodschap van de Russische premier Chroesjtsjef heeft ont vangen, waarin deze de wens uitspreekt de goede betrekkin gen te handhaven, die tussen hem en de Franse president wer den gevestigd tijdens het bezoek, dat Chroesjtsjef kortgeleden aan Frankrijk heeft gebracht. „Het is hierdoor, dat wij kun nen verwachten dat op de komende topconferentie een of ander positief resultaat zal wor den bereikt", aldus Chroesjtsjef in zijn boodschap, die door de Sowjet-ambassadeur te Parijs aan De Gaulle werd overhandigd. De secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken, Suwito heeft maandag ontkend dat dé repu bliek Indonesië haar verontschul digingen aan Nederland heeft aangeboden voor het incident van vrijdag, aldus verneemt Reu ter uit Djakarta. De woordvoerder van het mi nisterie, Boes Effendi, heeft zaterdag gezegd dat de excuses waren aangeboden aan de Neder landse diplomatieke vertegen woordiger, doch dit is niet juist, aldus Suwito. Indonesië betreurt de schade die er is aangericht, zo zei hij. Maar indien het hoofd van de Nederlandse missie de demon stratie rustig had opgevat, „zou den er geen ongewenste dingen zijn voorgevallen." meende Su wito. (Zaterdag werd bericht, dat de afdeling Europese Zaken van Deense vissers zowel als mili tairen zijn hun jaarlijkse ma noeuvres aan de Westkust van Jutland begonnen. Het warmere water in het voorjaar brengt grote.hoeveelheden vis tot dicht onder de kust, vooral juist in de buurt van een artillerie-oefen plaats van het leger bij Esbjerg. Daar de artillerie-oefeningen ook schieten over zee met zic-h meebrengen, is de scheepvaart ter plaatse verboden en de vis sers zijn dienovereenkomstig gewaarschuwd daar weg te blij ven. Maar de vangst van de vis sers is dit jaar toch al zo mager geweest, dat de vissers de waar schuwing van militaire zijde naast zich neer hebben gelegd en met hun boten het oefen terrein zijn binnengevaren alsof er geen schot aan de lucht was om tenminste hun „schot" te kunnen halen. Ook van militaire hefschroefvliegtuigen die per luidspreker waarschuwingen uit gaven, trokken zij zich niets aan. Een dertigtal boten wierp de netten uit midden in het verbo den gebied en bleef daar liggen. Twee tankdivisies hebben liun schietoefeningen moeten op schorten en het ziet er naar uit dat het leger rustig zal moeten afwachten tot de visscholen zich verplaatst hebben of betere Nis- gronden zijn gevonden. WEINIG VERANDERING Het K. N. M. I. deelt mede: Boven Scandinavië handhaaft zich nog steeds een krachtig ge bied van hoge luchtdruk, terwijl een zwakke vore van lage lucht- druk zich vanuit het zuiden naar midden Frankrijk verplaatste. Ons land bleef daardoor in een oostelijke stroming. In de hier mede aangevoerde lucht liep het kwik of' tot waarden van 22 tot 24 graden. In Noordduitsland steeg het kwik tot 18 a 21 gra den. De daar aanwezige lucht is wat onstabieler van opbouw, zo dat daar enkele stapelwolken tot ontwikkeling kwamen die tot verspreid voorkomende buitjes aanleiding gaven, welke echter maar kleine regenhoeveelheden brachten. Inmiddels is de ver warming ook tot over Scandina vië doorgedrongen, vanuit Zwe den en Finland werden namelijk middagtemperaturen van 15 tot 20 graden gemeld. De komende 24 uur handhaaft zich de oostelijke stroming in 'onze streken. In het tempera- j tuurverloop wor dt weinig ver andering verwacht. Wel zal er af en toe wat meer bewol- king zijn, maar tot buien zal het vrijwel nergens komen. het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, Sadjarwo, de Indonesische verontschuldi gingen had aangeboden en de Nederlandse zaakgelastigde, mr. W. A. Frowein had verzocht een lijst van de berokkende schade aan gebouwen van de missie -over te leggen.) medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Veranderlijke bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Veranderlijke bewolking. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Ongeveer dezelfde middagtem peraturen ais gisteren. DINSDAG 10 MEI v.m. n.m. Breskens 0.5S 1.22 Terneuzen 1.33 1.57 Hansweert 2.13 2.37 Walsoorden 2.23 2.47 ZON MAAN op onder op onder Mei 10 4.55 20.19 19.21 4.50 11 4.53 20.20 20.39 5.25 12 4.51 20.22 21.53 6.07

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1