Uit de Provincie AGENDA TERNEUZEN AXEL 1 HOEK. Pejeha-stoffen voor maatwerk «aar Uw hartt HULST. PHILIPPINE. Groeiende spanning op de arbeidsmarkt AANTAL WERKLOZEN IN ZEELAND DAALDE VAN 3.501 TOT 2.789 SAS VAN GENT. KLOOSTERZANDE. CORRESPONDENTIE. Beva, betere vakkleding past bij iéder beroep GED.MERK Elke dag heeft zijn geheim „Dailay Telegraph" veroor deelt Indonesisch optreden. Pruikenmaker laat vermogen na De magnetische stormen op aarde Gewonde Engelse zeeman van boord gebaald Te ongeveer half vijf werd via radio-Scheveningen medegedeeld dat het Engelse stoomschip „Af- fiemity" de haven van Terneu- zen zou binnenlopen met aan boord een Brits lid van de be manning, die ernstige brandwon den had opgelopen, en verzocht om de gewonde zo spoedig mo gelijk onder medische behande ling te stellen. Door de politie werd het Ju- liana-ziekenhuis hiermede in kennis gesteld, waarop gezorgd werd dat bij het binnenlopen van het Britse stoomschip een ambu lancewagen gereed stond om de gewonde naar het ziekenhuis te vervoeren, waarna de „Affiemi- ty" de reis vervolgde. Mei-bijeenkomst De mei-bijeenkomst van de P. v. d. A. en N. V. V. kon niet, zo als het kinderfeest, op 2 mei plaats hebben, maar was ver schoven naar vrijdagavond. Hoe wel het bezoek maar matig was, is het toch, een bijeehkomst ge worden, waar in alle opzichten veel van de genieten viel. Het gehele programma werd gevuld door onze zuiderburen en wel door een afdeling van de Multatuliekring van Zelzate, die het toneelstuk „Generationen", van G. Hauntman, opvoerde. Dit zeer moeilijk te spelen stuk is gebracht op een wijze, die aller bewondering had, zodat er voor plaatselijke dilettanten wel iets te leren was. Dit stuk had tot strekking te laten zien hoe moei lijk verschillende generaties het hebben in het verslagen, maar weer in opbouw zijnde Duitsland. Dit stuk in 4 bedrijven werd met een vaart gespeeld, waarvoor de regisseur, de heer A. Velleman, Jof toekomt. De meirede werd uitgesproken door de Belgische volksvertegen woordiger en burgemeester van Zelzate, de heer Joseph Chalmet. Deze voor Axel oude bekende, uit dagen van harde strijd, sprak een hooggestemde en aandach tig aangehoorde rede uit. De heer L. van de Bergen, voorzitter van het mei-comité, had het Belgisch gezelschap in zijn openingswoord welkom toe geroepen en vervolgens ingeleid. Aan het slot van de avond dankte hij zowel de spreker als het toneelgezelschap voor de medewerking aan deze avond. Een hartelijk applaus onder streepte deze waarderende woor den van de voorzitter. Uitslag bietenzaaiwedstrijd Vrijdagavond kwamen de le den der afd. Hoek en Terneuzen van de L. J. G. in vergadering hijeen in de bovenzaal van hotel ,,'s-Lands Welvaren" alhier. De voorzitter der L. J. G., de heer P. Blok, opende deze avond, en verwelkomde alle aanwezigen, in het bijzonder de jury van de in maart gehouden bietenzaai wedstrijd, en de heer W. Mal jaars, van de R. L. V. D. te Axel. Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan de voorzitter der jury van de bietenzaaiwedstrijd, de heer F. G. Tollenaar. Dit jaar was het de 3de ach tereenvolgende keer dat een bie tenzaaiwedstrijd werd gehouden. Iedere deelnemer had op het be drijf, waar hij werkzaam is, een perceeltje bieten gezaaid, dat be stemd was voor de door de L. J. G. georganiseerde wedstrijd. De voorzitter der jury wees er terecht op. dat de zaaiers, die aj meerdere malen aan deze wedstrijd hebben deelgenomen, elkaar ook in deze kamp weer weinig hebben toegegeven. Spreker zeide dat het voor de jury geen gemakkelijke taak is geweest om de winnaars vast te stellen. (Adv.) rraag utv kleermaker MAANDAG 9 MEI TERNEUZEN: Luxor Thea ter, 8 uur: „Zij vochten als helden". Lokaal Bethel, 7.30 uur: Evangelisatie. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Het spookhuis op de heuvel". DINSDAG 10 MEI TERNEUZEN: Luxor Thea ter, 8 uur: „Opstandige jeugd". Lokaal Bethel, 7.30 uur: Evangelisatie. AXEL: Het Gulden Vlies, 2 uur: Publieke verkoping van een woonhuis met aanbehoren en erf Nieuwendijk 62. I Hierna gaf de heer Tollenaar I een opbouwend commentaar over het geleverde werk. I De heer Tollenaar reikte daar na de fraaie prijzen uit, welke beschikbaar waren gesteld door handelaren in landbouwwerktui gen. De uitslag van deze wedstrijd i waarvan 13 personen hadden deelgenomen, was als volgt 1. D. Scheele, 93 pnt; 2. P. Jan sen Wz, 92 pnt; 3. P. Elok, 91 pnt; 4. D. Jansen Pz. 90 pnt; 5. Mart. Dieleman 89 pnt; 6a J. de Pooter, 88 pnt; 6b. M. Wielend, 88 p:it (na loting) 7. P. de Bok, 87 pnt; 8, P. A. Riemens, 86 pnt; 9. Joz. de Putter, 84 pnt; 10. Ant. van Cadsand, 83 pnt; 11. D. Haak Pz, 79 pnt en 12. Kr. Dieleman, 78 pnt. Het maximum te behalen aan tal punten bedroeg 100, zodat de prijswinnaars zeer goed zaai- werk hebben geleverd Na de pauze hield de heer A. Remijn een leerzame inleiding over „Plantenziekten in het alge meen", waarop een korte discus sie volgde. De heer Maljaars van de R. L. V. D. vertoonde vervolgens enige prachtige films. De voorzitter, de heer P. Blok, dankte aan het slot van deze leerzame avond, de jury voor haar moeilijk werk, benevens de heer Remijn voor zijn inleiding en de heer Maljaars voor het ver tonen der films. Rest nog te vermelden dat er voor deze avond goede belang stelling bestond. Uitslag aanbesteding. Door de Centrale Dienst van Bouw- en Woningtoezicht en Ge meentewerken in Oost Zeeuws- Vlaanderen werd aanbesteed het grond-, riolerings- en bestra- tingswerk Stationsweg—Van Maelstedeweg te Hulst. De inschrijving moest geschie den a. (met de uit te breken be strating voor de aannemer) en b. (de uit te breken bestrating voor de gemeente Hulst). Hiervoor werd als volgt inge schreven J. de Ruijsscher, te Biervliet a. ƒ68.300 b. ƒ71.200 Fa Gebr. De Bokx. te Terneuzen a. ƒ67.340 b. ƒ69.240 Huwelijk van Prinses Margaret j Even na aankomst op Bucking ham palace, verscheen het bruidspaar op het balkon Fa Wed. Toussaint Zn, te Cadzand a. 64.000 b. ƒ35.400 J. V. Freyser, te St. Jansteen a. 61.200 b. ƒ62.700 J. K. T. de Oude, te Biervliet a. ƒ56.280 b. ƒ61.950 De begroting was 67.000. De gunning werd aangehouden. Bevrijdingsfeest. Het Oranjecomité is er in ge slaagd, dank zij 't prachtige zon nige weer, de bevolking een mooi bevrijdingsfeest te doen vieren. Om 9 uur werden de feestelijk heden geopend met een plechtige Mis, die door zeer velen werd bij gewoond. Hierna werd door het muziek gezelschap op de kiosk het „Wil helmus" gespeeld, waarna bur- Door het voortschrijden van het seizoen verminderde ge durende april het aantal werk loze mannen met ruim 5000 tot 37.440, terwijl de bezetting op de aanvullende werken met bijna 4700 afnam tot 9399. De gere gistreerde arbeidsreserve van mannen daalde derhalve met bijna 10.000 tot 46.839. Het voor het normale seizoen gecorrigeerde cijfer van de ge registreerde arbeidsreserve gaf een lichte stijging te zien van 2000 en bedroeg per eind april 48.000. Dit was het gevolg van het weinig groeizame weer ge durende deze maand, waardoor de arbeidsbehoefte in de land bouw betrekkelijk gering was. In het overige bedrijfsleven was over het algemeen sprake van een verder toenemende spanning, hetgeen mede blijkt uit het sterk gestegen cijfer van het aantal openstaande aanvragen zowel voor mannelijke als voor vrou welijke arbeidskrachten. Het aantal werkloze mannen bedroeg eind april 37.440 (eind maart 42.638), en er waren 3.955 werk loze vrouwen (eind maart 4,695). De geregistreerde arbeids reserve in Zeeland bedroeg eind maart 1960 3.501; eind april 1960: 2.789. De daling van de geregistreer de arbeidsreserve deed zich in alle beroepsgroepen voor, doch wel voornamelijk in de bouwbe- roepen, onder veen- en landar beiders, in de horecasector, on der vervoerspersoneel en onder losse arbeiders. In de baksteen-, aardewerk- en cementindustrie bestaan tekor ten aan arbeidskrachten, welke hier en daar tot stagnatie in de produktie dreigen te leiden. In de bouwnijverheid nam de activiteit aanzienlijk toe door het in uitvoering nemen van nieuwe projecten. Vooral in de burger lijke en utiliteitsbouw daalde het aanbod aanzienlijk. De vraag naar arbeidskrachten steeg. In de meeste provincies kan van een evenwichtige bouwarbeids- markt worden gesproken, met een neiging tot spanningen. In Noord- en Zuid-Holland echter kunnen belangrijke tekorten aan bouwvakarbeiders worden geconstateerd. In de landbouw konden door het droge weer de zaai- en poot- werkzaamheden in snel tempo en met weinig arbeidskrachten worden uitgevoerd. Het koude weer belemmerde de groei van de gewassen, zodat de aanvang van de verplegingswerkzaamhe- den enigszins werd verschoven. Dit had in de noordelijke provin cies een geringe behoefte aan arbeidskrachten in de tweede helft van april tot gevolg. In de zuidelijke provincies zijn de ver- plegingswerkzaamheden reeds begonnen. In de horeca sector nam de werkloosheid af door het aan trekken van seizoenarbeids krachten. Er was een tekort aan koks en keukenpersoneel. De daling van de werkloosheid on der vrouwen (met ruim 600 tot 3955had voornamelijk plaats in de horeca-sector en onder huis houdelijk personeel. In de me taalnijverheid en in de textielin dustrie nemen de tekorten aan vrouwelijk personeel toe. De afneming van de geregis treerde arbeidsreserve had voor namelijk een daling van de sei zoenwerkloosheid tot gevolg. De wrijvingswerkloosheid nam iets af, doordat tegenover de groeien de vraag een steeds kleiner pas send aanbod aanwezig is. De toe nemende spanning op de ar beidsmarkt kwam mede tot uiting in een vermindering van het aantal minder-geschikten, doordat de selectie-eisen lang zaam minder streng worden. gemeester Van Hoek in een toe spraak tot de vele aanwezigen wees op de betekenis van deze dag voor ons land en volk, ja voor de gehele wereld. De fanfare bracht hierop de jeugdige sportliefhebbers naar het speelterrein, waar de wed strijden tot des middags voort duurden. Tijdens oeze spelen maakte het muziekgezelschap een rondgang door de gemeente. Om twee uur had een ge kostumeerde voetbalwedstrijd plaats, waarna de behendigheids- wedstrijden op de Markt een aan vang namen. Om half zeven gaf de brand weer een demonstratie met de nieuwe brandspuit, na afloop waarvan om 7 uur de behaalde prijzen door de burgemeester werden uitgereikt. Hierna volgde, in aanwezigheid van een talrijk publiek, een con cert op de kiosk. De dag werd besloten met een lampionoptocht rond de Markt. Op een gezellige wijze hebben de ruim tachtig aanwezige be jaarden in een met vlaggen en bloemen versierde parochiehuis de middag doorgebracht met prijskaarten en andere spelen. Bij de gebruikelijke koffie met koek werden voor deze gelegen heid in ruime mate sigaren, taart en snoep aangeboden. De feeststemming was hier wel aanwezig. Dit alles onder de onvermoeide leiding van de maatschappelijk werkster, mej. Van de Hemel, en het ijverige bestuur. Al met al was het een dag waarop het Oranjecomité en de bevolking met genoegen kan terugzien. De 15 jarige Benny Verman dei Nederlands .jeugdkam pioen gymnastiek Bij de gisteren door het Kon. Nederl. Gymnastiek Verbond (K.N.G.V.) te Amsterdam gehou den wedstrijden om het lands kampioenschap jeugd-turnen heeft de 15-jarige Benny Ver- mandel, jeugdlid van de gymna stiekclub „T.H.O.R." te Sas van Gent, het nationaal jeugdkam pioenschap behaald. Bij de gehouden vóórwedsti ij- den werd hij tweede te Vlissin- gen. Bij de daaropvolgende dis trictswedstrijd classeerde hij zich als vierde, waarna hij gisteren de eretitel van „Nederlands jeugd kampioen 1960" verwierf. Bij zijn thuiskomst werd de overwinnaar van dit torncoi door het gehele bestuur van T.H.O.R. verwelkomd, waarbij tevens bur gemeester Den Boer de jeugdige Benny Vermandei op hartelijke wijze feliciteerde met dit grote succes. Het zeehiengelconcours een groot succes. De gister alhier gehouden zee- hengelwedstrijd, waaraan niet minder dan 672 personen hebben deelgeomen, was, mede door het buitengewoon mooie voorjaars weer een succes voor de hengel sportvereniging alhier, welke deze wedstrijd, waarvoor prach tige prijzen waren uitgeloofd, had georganiseerd. Het is een hele toer geweest voor het comité om de 672 deel nemers, die op een afstand van 10 meter van elkaar een plaatsje te bezorgen aan de Schelde-oever gelegen aan beide zijden van de haven van Walsoorden, doch om 12 uur kon de wedstrijd, die tot 3 uur duurde, toch op tijd aan vangen. Er is zeer veel gevangen, d.w.z. kleine vis, maar de bovenmaatse liet zich slechts bij uitzondering verschalken. Hoewel er een zeer groot aan tal prijzen waren, vielen toch buiten deze prijzen deelnemers die 6 vissen hadden gevangen. Deze wedstrijd is vooral tooi de nog jeudige hengelsportver eniging Sluiskil, een groot suc ces geworden, want van de eerste tien prijswinnaars, waren niet minder dan 6 leden van ge noemde vereniging, terwijl de eerste prijs, een salonameuble ment, werd gewonnen door de heer J. van Drongelen te Sluis kil, die daarmede tevens de fraaie wisselbeker verwierf. Wij laten hier volgen de eer ste tien prijswinnaars, die allen zeer kostbare prijzen verwier ven. Ie pr„ een salonameublement, J. van Drongelen, te Sluiskil, met 22 vissen; 2e pr., een groot tapijt, L. Gardebeke uit Nieuwpoort, met 14 vissen. Deze verkoos ech ter als prijs één der talrijke uit geloofde zeemolens. (Voor de zeemolens bestond blijkbaar een grote voorkeur, want op het gro te tapijt, zijnde de 2de prijs, werd eerst door de 6e prijswinnaar beslag geled.) 3e pr., een zeemo len, L. de Zutter, te Terneuzen, (ild van de Sluiskilse zeehengel- sportvereniging)4e pr., een zee molen, J. Corveleijn, te Sluiskil; 5e pr. Riou, te Nieuwpoort (B.) 6e pr., groot tapijt, H. Snoeijs, te Sluiskil; 7e pr. G. Sol te Hoek; 8c pr. mevr. De Zutter, te Ter neuzen (lid van de zeehengel- sportvereniging Sluiskil)9e pr. A. van Bellegem, te Antwerpen; 10e pr. J. K. Knock, te Knokke. De volgende speciale prijzen werden toegekend: Wisselbeker, de heer Van Drongelen te Sluiskil; Vereni gingsbeker: Zeehengelsportver- eniging Sluiskil. Beker voor de best geklasseerde buitenlandse deelnemer: L. Gardebeke, te Nieuwpoort B.)Beker voor het grootste aantal gevangen vis, de heer Constant, te Zeebrugge. Be ker voor het grootste aantal bo venmaatse vissen (7 stuks), de heer Sol te Hoek. Beker voor de succesvolste binnenlandse zee- hengelverenigingSluiskil; 2e pr. Vlissingen. Beker voor de succesvolste buitenlandse ver eniging; Stekene; 2e pr. „De Westkustvissers", te Nieuwpoort. Met uitzondering van de wis selbeker, die door de winnaar van de in 1959 te Kloosterzande ge houden wedstrijd, de heer J. van Eek uit Vlissingen, werd uitge reikt. werden alle prijzen uitge reikt door de burgemeester van Hontenisse, de heer C. J. van Hootegem, Alle hengelsportverenigingen die aan deze wedstrijd hebben deelgenomen ontvingen boven dien een herinneringsmedaille, die door de gemeente Hontenisse beschikbaar waren gesteld. Het succes van deze goed ge organiseerde zeehengelwedstrijd zal er wel toe leiden, dat het aan tal deelnemers in 1961 nog gro ter zal worden dan de 672 van dit jaar. (OOP VRUCHTEN VEILING „ZEEUWSt H VLAANDEREN" TERNEUZEN. In ons vorig nummer maakten wij, vermoedelijk nog onder de indruk van de feestelijkheden ter herdenking van onze bevrijding, melding dat op de vrijdag gehou den veiling de eerste glasaardap- polen, die door de heer Jos. de Rijk zouden ziin aangevoerd, 6 7 cent per stuk opbrachten. De aandachtige lezer zal wel begrepen hebben, dat deze door ons gemaakte vergissing, betrof de aanvoer van glasaardbeien, die 67 cent per stuk opbrach ten. (RED.) Geen NederlandsDuitse toenadering over landbouw vraagstukken. De spoedconferentie, die zater dag in het bekende onderhande lingsoord Val Duthesse in Brus sel tussen Nederland en Duits land is gehouden om alsnog te trachten de mogelijkheden na te gaan van een toenadering on het gebied van de landbouw, heeft geen concrete resultaten opge leverd. De Duitse vertegenwoordigers handhaafden het standpunt, dat de landbouw niet mag worden betrokken in de voorstellen van de voorzitter van de Europese commissie, prof. Hallsteïïi, om tot oen versnelling van de Euro- markt te komen. Het gesprek bepaalde zich dan ook voor een groot deel tot het vaststellen van de zienswijze van beide landen, waarbij, zoals bekend, ons land de agrarische industrie niet van de overige sectoren wil isoleren. De twee Nederlandse minis ters, de heer De Pous van Eco nomische Zaken, en de heer Ma- rijnen van Landbouw, die zater dagochtend speciaal voor deze conferentie met een regerings vliegtuig uit Den Haag naar Brussel waren gevlagen. ont moetten daar niet de Westduitse minister van Economische Za ken. de heer Ehrhard, maar drie staatssecretarissen van de rege ring in Bonn. Deze bleken ech ter vrijwel geen onderhandelings bevoegdheden te hebben, zodat van een dergelijke poging om tot een oplossing te komen niet kon worden gesproken. (Adv.) - - Krimp vrij door Sanfor j 'i •fc door LUISA-MARIA LINARES 50) (Nadruk verbooden.) Stilte. „Oiga!... Oiga!... riep hij on geduldig. „Wat nu weer?'' „Ik dacht dat je de hoorn had opgehangen. Waarom antwoord je me niet?" ,Op dergelijke idiote vragen geef ik geen antwoord." „Vind je die vraag idioot? En ik dacht nog wel, dat ze opwin dend en prettig was... Een we reld vol mogelijkheden...'' „Ik kan me met de beste wil van de wereld mezelf niet voor stellen als je..." „Vrouw. Waarom ben je bang voor dat woord, lammetje? Waarom ben je overal zo bang voor? Zelfs voor mij?..." Oiga protesteerde tegen beter weten in: „Ik ben niet bang voor je." Ze hoorde zijn spottend lachje aan het andere eind van de lijn. „Zeg liever, dat je een af schuw van me hebt. Aan tafel kromp je in elkaar toen ik je per ongeluk even aanraakte. Dat vind ik amusant. Ik had iemand nodig om mijn ziekelijke behoef te tot martelen te bevredigen. Je hebt je met een roerende on schuld aan mij overgeleverd. Je bent teruggekeerd uit de wilder nis om te worden geofferd op het altaar van mijn krankzin nigheid. Hebben mama en Ele na je niet gezegd dat ik gek ben? Dat vertellen ze aan ieder een. Maar wees niet bang, ik ben geen gevaarlijke gek" „Toe. ais je blieft, houd op!" „Waarom hang je de hoorn niet op de haak? Ben jij soms ook een beetje in do war, mijn lieve, kleine vrouwtje?" „Ik verbied je..." „Neem me niet kwalijk. Ik had moeten zeggen: mijn lieve, kleine schoonzusje. Je meiki wel, dat je niet in staat bent de tele foon op te hangen en toch be zorgt mijn stem je kippevel. Je vindt al je narigheid eigenlijk wel prettig. Vijf jaar lang heb je midden tussen allerlei ver schrikkingen gezeten en nu schep je je allerlei angsten en geniet ervan. Ik zou je kunnen genezen van dat ziekelijke com plex, maar ik doe hel niet." „Je doet het niet", herhaalde ze als een trieste echo. Ze ging op het bed zitten en verkreukelde de fijne stof van haar japon tussen haar nerveu ze vingers. Hij had gelijk. Ze voelde zich niet in staat de hoorn op te nangen, niet meer te luis teren naar 'zijn verwarrende stem. „En weet je waarom niet?... Omdat ik er Hoegenaamd geen belang bij heb om een eind te maken aan deze meio-dramati- sche comedie, die zich onder mijn ogen afspeelt. Het verdriet van anderen laat me koud." Hij zweeg en Oiga hoorde, hoe hij met zijn onafscheidelijke stok een slag gaf tegen een of ander meubel. „Maar ter zake," hernam hij, „ik zal je de voornaamste reden noemen van de „tien minuten per telefoon met de boze ogen". Je kunt de cadeaux die Elena ge kocht heeft gerust aannemen, je vrouwelijke waardigheid behoeft er niet onder te lijden, want ik heb order gegeven dat de reke ningen naar mij moeten worden gezonden." Geërgerd en ontdaan liet Oiga de hoorn vallen. .Wat is dat voor lawaai, mijn lammetje?... Ben je van verba zing flauw gevallen?... Het is toch heel natuurlijk dat ik het betaal. Ben je niet de weduwe ran mijn broer?... „Maar je hebt geen geld..." Zodra ze het er had uitgeflapt sloeg ze van schrik haar hand oor de mond. Maar het was te laat, hij had het gehoord. Hij begon te lachen. „Inderdaad, ik heb geen geld. Maar maak je daar maar geen zorgen over, daar kom ik wel aan." „Dat zal ik nooit toestaan... Je hebt me naar Rio ook al geld gestuurd." „Ik heb mijn geld nooit beter gebruikt. En dat is geen compli ment. Ik heb mijn bepaalde re denen om dat te zeggen..." Olga's wangen gloeiden. Ze vond het bijna even erg de wei daden van Xavier aan te Riemen als die van Elena. Ze voelde zich een parasiet. „Ik herhaal, dat je de weduwe van mijn broer bent en ik vind, dat ik ais zwager je deze kleinig heden mag aanbieden. Morgen zal ik op de Bank een rekening op jouw naam openen, zodat je over een zekere som zult kunnen beschikken. O, geen groot bedrag, maar..." Hij hoorde de hijgende adem haling van de jonge vrouw. „Denk er niet meer aan en amu seer je met het aanpassen van die afcriooskleurige japon. Daar was je toch immers mee bezig is het niet? Ik heb dat witte toilet dat ie van middag aanhad, bewonderci. Ja, ja, Elena is op dat terrein thuis... als is het dan ook het enige..." Hij was erg onrechtvaardig tegenover die intelligente, ont wikkelde vrouw, vond Oiga, maar ze was te moe om hem te gen te spreken. „En bedank me vooral niet." zei Xavier, die haar verlegenheid aanvoelde. Misschien heb ik ie al die fraaiigheden alleen maar met kwade bedoelingen gege ven." „Kwade bedoelingen?... Waar om?..." (Wordt vervolgd.) Verbetering bakkwaliteit Inlandse tarwe. Het bestuur van het Frodukt- schap voor Granen, Zaden en Peulvruchten heeft de door het Nederlands graancentrum uitge werkte regeling voor het toeken nen van een extra piemie aan kwekers, die tarwerassen met een betere bakkwaliteit in het ver keer brengen, thans in een ver ordening vastgelegd. Het bedrag, dat per jaar en per ras maximaal aan premie zal worden toegekend is op 70.000 gesteld, inplaats van op 100.000, zoals het N.G.C. had voorgesteld. Besloten werd, van de heffing van vier cent per 100 kg geïm porteerde tarwe voor consumptie- doeleinden een cent per 100 kg te bestemmen voor deze premies. De heffing van vier cent was eer. der financieringsbronnen van het produktschap. Door vermindering der uitgaven tengevolge van re organisaties kan het produkt schap met drie cent volstaan. De vrijgekomen cent komt nu aan het fonds verbetering bakkwali teit ten goede, zodat de heffing toch vier cent blijft. De inlandse tarwe zal twee ct. per 100 kg bijdragen voor de ver betering van de bakkwaliteit. Niettemin zal de heffing van tier. cent per 100 kg inlandse tarwe niet worden verhoogd, omdat het gedeelte, bestemd voor financie ring van het apparaat der pro vinciale voedselcommissarissen, van zeven tot vijf cent wordt ver minderd. Dit is mogelijk doordat de omvang van de tarwe-oogst 1959 heeft geleid tot een grote op brengst uit deze heffing dan was voorzien, terwijl ook van de oogst '60 extra-inkomsten mogen wor den verwacht. De conservatieve Londense Daily Telegraph" heeft zaterdag verklaard dat de aanval van In donesische jongelieden op de Ne derlandse missie in Djakarta „een internationale wandaad is. Een officiële Indonesische woordvoer der kan nu wel zeggen dat het incident „ten zeerste wordt be treurd" en dat het een „sponta ne" reactie was op het Neder landse besluit Nieuw-Guinea te versterken, aldus het blad, doch „v/ij weten allemaal wat „spon taniteit" in dit verband en in zul ke landen betekent". De „Daily Telegraph" acht het waarschijnlijk dat de jongste de monstraties in Djakarta niet meer zijn dan een poging om de aandacht van de binnenlandse moeilijkheden zowel politiek als economisch, af te leiden. Een der gelijke taktiek is bijzonder ge vaarlijk", aldus het blad. Een in Duitsland geboren pruikenmaker, Mae Roeder, dio vorige maand in Chicago in een liftkoker viel en om het leven kwam, heeft een fortuin nage laten van ruim 1% miljoen gul den in obligaties en effectten. Dit werd zaterdag door de open bare ecuteur van Chicago, Tho mas Downs, onthuld. Het fortuin bevond zich in een safeloket van de 78-jarige Roe der, die op 9 maart werd gedood en van wie men aanvankelijk de indruk had dat hij slechts 120 dollar had nagelaten benevens de kleding die hij droeg. Er zijn drie erfgenamen ir. Europa bekend, n.l. een zuster in Zwitserland en een neef en een nicht in Duitsland. Voor zijn dood bewoonde Roe der een kamer van vier dollar per week. Het nieuws over het fortuin werd bekend toen Downs, als ecuteur een schadevergoeding indiende van 30.000 dollar teger. de eigenaars van het gebouw waar Roeder de dood vond. De ruimtesatelliet „Pioneer 5" heeft resultaten van metingen uitgezonden die nieuw licht wer pen op de oorsprong van magne tische stormen op de aarde. Een groep Amerikaanse ge leerden die gegevens van de sa telliet hebben opgevangen er. bestudeerd, hebben op een pers conferentie van de Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimte vaart meegedeeld dat gegevens van vijf miljoen kilometer af stand de theorie dat de magne tische stormen op aarde het ge volg zijn van elektrische ladin gen in of dichtbij de dampkring van de aarde op iosse schroeven hebben gezet. P.T.T. STOORT „VERONICA" NIET De heer H. Oswald heeft mee gedeeld uit peilingen van radio amateurs tot de conclusie te zij'1 gekomen, dat de bron voor de storingen in de uitzendingen van „Veronica" op de 185,5 m ge; zocht moet worden in wat m] noemt het zenderpark „Nora bij Noordwijkerhout. Naar aanleiding hiervan vei" klaart de P.T.T., dat zij de uit zendingen van de scheepszender „Veronica" niet stoort. De P.T.T, zegt verder Se®n bemoeienis tP hebben met de zender „Nora". Van andere bevoegde zijde werd op navraag medegedeeld dat het station „Nora" bij Noord wijkerhout geen zendstation, maar alleen een ontvangststa tion is.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2