KIG 4 1 adio of N eergeschoten Amerikaanse piloot leeft Worosjilof vraagt en krijgt ontslag Deze week verkiezingen ia Kongo HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT MAANDAG 9 MEI 1960 16e Jaargang Nr 4979 Verwoerd geopereerd. Droogte in China. Nieuw" gebergte in Ned Nieuw-Guinea Amerikaanse verklaring over het vliegtuigincident salens scherf" Indonesische excuses. Belastingverlagingen. JAPANS KRUITHUIS ONTPLOFT Chessman. WAARSCHUWING VAN AMERIKAANSE GELEERDEN HET KINDERFONDS DER VER. NATIES gemakkelijk en renigen TERNEUZEN Frankerir.g bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2. per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sar.de. Terne'.zt-n Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels 1.—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Premier 'hroes.jts.jef van de Sowjet-Unie heeft zaterdag in de vergadering van de opperste Sowjet meegedeeld, dat de piloot van het op 1 mei boven de Sow- jet-Unie neergeschoten Ameri kaanse vliegtuig leeft in in Rus- -tsrhe handen is. Be Amerikaanse piloot heeft meegedeeld, aldus de Russische premier, dat hij voor de Ameri kaanse inlichtingendienst werk te. Hij had opdracht gegevens van militaire aard te verzame len. .Met opzet heb ik in mijn eer- :e mededeling niet gezegd dat -ie vlieger leefde", aldus Chroesj- sjef. ..Wij wilden horen welke 'itleg de Amerikanen zouden ge ven en wat zij zouden verzinnen". (Gelach en applaus, aldus radio- Moskou). De vlieger heeft bij zijn ver hoor gezegd dat zijn toestel er een was voor grote hoogte, onbe reikbaar voor luchtafweer. ..Maar wij hebben het gekregen en als er vliegtuigen komen die nog hoger vliegen, krijgen wij ze ook", aldus premier Chroesjt- sjef. wiens woorden direct door radio-Moskou werden uitgezon den. De premier toonde in beslag genomen foto's, die, naar hij zei. vliegvelden, opslagplaatsen van vliegtuigbrandstof en jachtvlieg tuigen te zien gaven. ..Maar on ze foto's zijn beter. Wij konden niets leren op het gebied van fotografie", zei hij. De vlieger had verklaard dat hij voor de sectie 10-10 van de Amerikaanse inlichtingendienst werkte. Ziin formatiechef was kolonel William Thompson. Zijn ■erbindingscentrum was Adana in Turkije. De piioot had het bewustzijn niet verloren, zoals de Amerika nen het wilden doen voorkomen. Hij moest over het Aralmeer, Sverdlofsk en Moermansk naar Noorwegen vliegen. Chroesjtsjef zei dat het vlieg tuig is neergehaald boven Sverd lovsk in Siberië. De piloot, Fran cis Harry Powers (30 jaar), heeft zijn toestel per valscherm verlaten. Hij bevindt zich in Moskou in goede gezondheid en zal zich voor een rechtbank heb ben te verantwoorden. De vlieger heeft volgens de P-ussische premier gezegd: ,,Ik veronderstel dat het doel van mijn tocht was het verzamelen van gegevens over installaties voor bestuurbare projectielen". Toen hij zijn vliegtuig verliet, had hij al gedurende vier uur hoven Sowjet-gebied gevlogen. ..Aan allen die het willen zien, zijn wij bereid de tastbare bewij zen van deze schurkenstreek te tonen", zei Chroesjtsief. Volgens de premier is de piloot uit zijn toestel gesprongen omdat hij-op dracht moet hebben gehad het De twee kogels die bij de aan slag van 9 april op de Zuidafri- kaanse premier Verwoerd zijn afgeschoten, zijn zaterdag met succes operatief verwijderd. Meer dan 33 miljoen hectare land in een twaalftal Chinese provincies, vooral in Sjantoeng, Sjansi, Kansoe en Hopei, hebben van droogte te leiden. Meer dan twee miljoen mensen in Hopei en Kwangsi zijn ingeschakeld om de gevolgen van de droogte te bestrijden. Op suggestie van de stichting het nationaal Nieuw-Guinea- omité te Den Haag is het ge bergte omsloten door de Baliem- vallei in het noorden, de Oost- Baliem in het zuiden en de Ibele- rivier in het oosten van Ned. Nieuw-Guinea de naam gegeven van Meyer Ranneft-gebergte". Men heeft op deze wijze de na gedachtenis willen eren van wij len de controleur 1ste klasse bij het Binnenlands Bestuur, J. R. Meyer Ranneft, die op 16 juli '57 bij 't vliegongeluk van de „Neu tron bij Biak om het leven is ge. komen. De heer Meyer Ranneft heeft tijdens zijn leven opmerkelijke prestaties geleverd. Vooral zijn tocht van de Wisselmeren naar de Baliemvallei van december '51 tot maart '52 heeft de aandacht op hem gevestigd, aldus bericht de stichting het nationaal Nieuw- Guinea-comité. bij moeilijkheden te laten explo deren". Chroesjtsjef zei dat Powers opdracht had in geen geval in Russische handen te vallen. Hij beschikte over een naald met- vergif, waarmee hij zich onmid dellijk kon doden. Hij heeft die echter niet gebruikt. Verscheide ne instrumenten aan boord van het vliegtuig zijn in Russische handen. De vlieger had een revolver met geluiddemping bij zich, als mede Russisch, Italiaans en Duits geld. Chroesjtsjef wil aannemen, dat president Eisenhower niets van de missie van het spionage- vliegtuig afwist. Maar in dat ge val, zei hij, moeten we hen die de bevelen uitdelen, nog meer wantrouwen. „Wij moeten waak zaam zijn. Deze agressieve daad bereidt een nieuwe oorlog voor. Wij weten dat er duistere mach ten bestaan die onze ontwikke ling willen tegenhouden. M'aar onze soldaten staan altijd klaar om agressie tegen ons of een ander socialistisch land te beant woorden. Dit voorval moet ons niet beletten de uitgaven voor de bewapening te verminderen, mits wij onze voorraad raketten maar in gereedheid houden. Wij heb ben een speciaal opperbevel voor ballistische projectielen in het leven geroepen onder leiding van maarschalk Nedeiin. Behalve de genoemde geldsoor ten had de vlieger ook Franse goudstukken bij zich, drie gou den horloges en zeven gouden damesringen. Het is mogelijk, aldus de pre mier, dat de landen waar Ame rikaanse vliegtuigen zijn gesta tioneerd niet weten wat de Ame rikanen doen. Maar voor hun eigen bestwil moeten zij dat we ten. Zij zouden het slachtoffer kunnen worden van het Ameri kaanse spelen met vuur. Hij noemde Pakistan. Turkije en Noorwegen, die in zekere zin medeplichtig waren. De vijandige daad jegens de Sowjet-Unie zou het op vreedza me wijze oplossen van interna tionale geschillen niet bevorde ren De Sowjet-Unie zou echter de Leninistische vredelievende politiek blijven volgen en het denkbeeld van een vreedzame co- existentie blijven verdedigen. Het neergeschoten vliegtuig had al 2 000 komen boven Rus sisch gebied gevlogen. Het was al die tijd geobserveerd pn neer geschoten toen het bevel daartoe erd gegeven. Deze foto, afkomstig van het Russische persbureau „Tass", toont de overblijfselen van het boven Russisch grondgebied neergeschoten Amerik. vlieg tuig. (Radiofoto.) Het State Department heeft za terdagavond bekend gemaakt, dat een Amerikaans vliegtuig „vermoedelijk" boven de Sowjet- Unie heeft gevlogen om inlich tingen te krijgen vanachter het ijzeren gordijn. Het State Department zegt in een verklaring, die door Eisen hower zou zijn goedgekeurd, dat vastgesteld is, dat de autoritei ten in Washington geen machti ging hebben gegeven voor een -dergelijke vlucht als door Chroes- jesjtf is beschreven. Niettemin, aldus de verklaring, is gebleken, dat een „ongewa pend" burgervliegtuig van het type U-2 vermoedelijk boven Russisch gebied heeft gevlogen bij een poging om inlichtingen te krijgen, die op het ogenblik ver borgen zijn achter het ijzeren gordijn. Het State Department heeft de verklaring van Chroesjtsjef 11 uur lang bestudeerd. Het State Department merkt dan op dat alle landen trachten geheime gegevens in handen te krijgen en dat deze activiteit al gemeen bekend is. De noodzaak om tot dergelijke activiteit over te gaan bij wijze van rechtmati ge zelfverdediging wordt ver sterkt door de buitengewone ge heimhouding, die de Sowjet-Unie betracht in tegenstelling tot de vrije wereld, aldus het State De partment. Het ministerie verwijst vervol gens naar het voorstel, in 1955 door Eisenhower gedaan, om te komen tot een „vrij luchtruim", waardoor de mogelijkheid van een onverwachte aanval tot een minium gereduceerd kan wor den. Dit voorstel is echter door de Sowjet-Unie onmiddellijk ver worpen. Om nu het gevaar van een dergelijke onverwachte aan val tegen te gaan, hebben vlieg tuigen van het type U-2 in de af gelopen vier jaar vluchten langs de grenzen van de vrije wereld gemaakt, aldus het State Depart ment. Van gezaghebbende zijde is meegedeeld, dat het State De partment met deze verklaring in I feite heeft toegegeven dat het neergeschoten toestel een spio- nagevlucht maakte boven Rus- sisch gebied. i Volgens A. F. P. is men in de Amerikaanse hoofdstad verbij- I sterd door het communiqué van I het ministerie van Buitenlandse Zaken waarin de beschuldigin- gen van Chroesjtsjef voor het merendeel worden toegegeven, i Niemand, zelfs in welingelichte regeringskringen, zou dergelijke i onthullingen als in het communi- 1 qué gedaan, hebben verwacht. De plaatsvervangende leider van de democratische meerder heid in de Senaat, Mike Mans- field, zei zaterdagavond dat de president geen schuld treft maar dat er blijkbaar een regerings orgaan of -organen zijn, die op eigen verantwoording handelen, in strijd met de vredespolitiek van de president, 't Congres zal 'n verklaring over de vlucht van de U-2 verwachten, aldus de sena tor. Diplomatieke waarnemers in West-Europa hebben zondag ge zegd dat het vliegtuigincident 'n schaduw over de voorbereidin gen voor de topconferentie heeft geworpen. Maar sommigen za gen de voorzichtigheid van de Russische premier om president Eisenhower mogelijk buiten het incident te laten ais een hoopvol aspect. i Advertentie.) dt W apo-r« cocW BSrtf [6 brwwtrtjsfcsxrf- 9 faftttcei) individuele haarverzorging nieuwste methodes met produc ten, die precies voor uw haar geschikt zijn. parfumeriën, toiletartikelen, cos metische producten, uitsluitend de betere merken. De Indonesische regering heeft zaterdag haar verontschuldigin gen aangeboden bij de Neder landse diplomatieke vertegen woordiger in Djakarta, mr W. A. Frowein, voor de aanval op de gebouwen van de Nederlandse missie, vrijdag in Djakarta, aldus meldt Reuter. Het hoofd van de afdeling Europese zaken van het Indone sische ministerie van Buiten landse Zaken, Sadjarwo, heeft deze aangeboden namens zijn re gering. Hij heeft de vertegen woordiger gevraagd een lijst over te leggen van de schade, die door de betogers is aangericht. De plaatselijke legercomman dant in Djakarta, kolonel Umar, heeft verklaard, dat de demon stratie te betreuren is en dat er maatregelen zijn getroffen om herhaling van dergelijke onge wenste incidenten te voorkomen. H. M. de Koningin ontving vluchtelingen delegatie H. M. de Koningin heeft op pa leis Soestdijk een twintigtal vertegenwoordigers van de vluchtelingenorganisatie ont vangen, die heeft bijgedragen aan de vluchtelingententoon- stelling „Ontheemd, maar on gebroken". De delegatie be stond uit vluchtelingen uit Hongarije, Polen, Oekraïne, Estland, Tsjecho-Slowakije, Letland, Rusland, Joego-Sla- vië, Bulgarije, Littauen, Roe menië, Hong-Kong, Algerië en Palestina. Kliment Worosjilof heeft de Opperste Sowjet van de Sowjet- Unie ontslag gevraagd uit zijn functie van voorzitter van het presidium van de de Opperste Sowjet, gezien zijn minder goede gezondheidstoestand. Worosjilofs verklaring werd door een afgevaardigde voorge lezen. De Opperste Sowjet heeft Leo nid Brezjnef tot opvolger van Worosjilof benoemd. De functie waaruit Worosjilof ontslag heeft gekregen en waar in hij door Brezjnef wordt opge volgd is in feite die van president van de Sowjet-Unie. Premier Chroesjtsjef, sprekend j namens het centrale comité van de communistische partij van de Sowjet-Unie, stelde voor aan I Worosjilof het gevraagde ont- slag te verlenen en zei daarbij te I menen dat men Worosjilof dank moest brengen. „Hij werkte vele jaren, was een trouwe zoon van zijn partij en één diergenen die deelnamen aan de stichting daar. van. Hij verdedigde de zaak van de partij aan de fronten van de burgeroorlog", aldus Chroesjt sjef. Chroesjtsjef stelde voorts voor Worosjilof te vereren met de Orde van Lenin, de gouden „sik kel en hamer-medaille" en de titel ..Held van de socialistische arbeid". Worosjilof werd in 1881 in Lougansk (thans Worosjilof- grad) geboren. In maart 1953, na de dood van Stalin, volgde Wo rosjilof Nicolas Sjveinik op als staatshoofd.Hij werd tof twee maal toe als zodanig herbe noemd. Worosjilofs opvolger, Brezjnef, is 53 jaar oud en is reeds ver scheidene jaren lang lid van de hoogste staf in de Sowjet-Unie. Chroesjtsjef noemde in de bij eenkomst van de Opperste Sow jet Brezjnef een uitsteknd open baar leider. De Opperste Sowjet heeft za terdag op zijn gezamenlijke bij eenkomst zijn goedkeuring ge hecht aan de wetten over af schaffing van de belasting op de lonen van fabrieks- en kantoor personeel en over de voltooiing in dit jaar van de invoering van een zeven a zesurige arbeidsdag voor genoemde groepen. Ook het besluit van de minis terraad tot prijsverlaging per 1 januari 1961 en invoering van nieuw geld werd goedgekeurd. Te Jokosoeka bij Tokio zijn zaterdag meer dan 200 mensen gewond door liet ontploffen van een kruit-opslagplaals. De opzichter van de opslag plaats, een zekere Jamamoto, wordt vermist. Men vermoedt dat (hij om het leven is gekomen. Zijn vrouw heeft tegenover de politie verklaard, dat hij, toen hij naar zijn werk ging, had gezegd „Ik ga de boel in brand steken". Door het geweld van de explo sie zijn 25 huizen in de omgeving van de opslagplaats volledig ver nield. De politie zoekt nog in de ruïnes naar slachtoffers. Politie en rechercheurs van de F. B. I. hebben de wacht betrok ken in het gerechtsgebouw te San Francisco, waar de federale rechter zetelt, die maandag j.l. i vergeefs heeft gebrobeerd op het laatste ogenblik de terechtstel ling van Caryl Chessman uit te stellen. De maatregel werd geno men nadat de rechter een dreig- De vereniging van Amerikaan se geleerden, een organisatie waarvan meer dan 2.000 mannen van de wetenschap lid zijn, heeft gewaarschuwd dat als thans geen akkoord wordt bereikt over het beëindigen van kernwapen proeven, het zo goed als zeker is, dat China en andere landen op de duur de beschikking krij gen over kernwapens. Hoewel de vereniging toegeeft dat er risico's verbonden zijn aan de te Genève voorgestelde over eenkomst tussen de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Enge land, zegt zij, dat deze gering zijn vergeleken bij het gevaar van een voortdurende bewapenings wedloop. De vereniging wijst erop, dat er nu in meer dan twintig lan den kernreactors zijn die alle plutonium produceren, dat voor kernbommen gebruikt kan wor den. Geen van deze reactors staat onder internationale con trole. In Belgisch Kongo beginnen (i week de verkiezingen voor de toekomstige regering in een i-feer van toenemende geweldda den. In Stanleystad hebben in de af gelopen week honderden stam leden een politiebureau vc-rnield en twintig politiemannen gewond na de beschuldiging dat Belgi sche functionarissen een concur rerende partij bij de verkiezin gen steunden. In Elizabethstad gebruikte de politie traangas om een menigte stakers, die loons verhoging vroegen, te bestrijden. Ten zuiden van Leopoldstad wei gerden anderen belasting te be talen. Vrijdag werden drie men sen gedood bij botsingen met de politie in de provincie Kasai. Ver schillende politieke leiders zijn met moord bedreigd. Donderdag gaan de stembu reaus in -heel Kongo, dat een miljoen mij] omvat, open. Van de veertien miljoen Kongolezen mo gen de volwassen mannen, va riërend van studenten tot pyg meeën-jagers hun stem uit brengen. Verwacht wordt dat het stem men voornamelijk het stammen- patroon zal volgen en dat geen van de ongeveer 113 partijen een meerderheid van de 137 zetels in de Nationale Vergadering zal blijken te hebben gehaald, wan neer aan het eind van de maand de uitslagen zullen worden be kendgemaakt. Een belangrijke zorg voor het eerste kabinet van (Kongo, dat op 30 juni onafhankelijk wordt, zal tl financiële toestand zijn. De Belgische regering heeft 2,7 biljoen franks aangeboden om 't tekort van de huidige begroting te dekken maar sommige finan ciële deskundigen voorspellen dat het deficit dit jaar bijna twee keer zo groot zai worden. Zij schrijven dit vooral toe aan de algemene verslapping van de za ken nu afgewacht wordt wat er gaat gebeuren als het gebied on afhankelijk wordt, aan het ge brek aan nieuwe investeringen in Kongo en aan de enorme ka- pitaalvlucht nadat de geruchten over de komende onafhankelijk heid vorig jaar de ronde begon nen te doen. Het is inderdaad waar, dat de Nederlandse vrijwillige bijdrage aan het kinderfonds der Verenig de Naties het Unicef ver geleken bij die van een aantal andere landen, aan de lage kant is, zegt de minister van Buiten landse Zaken tot de Eerste Ka mer in zijn memorie van ant woord nopens de begroting van zijn departement voor 1960. Maar vergelijkingen van deze aard kunnen echter niet altijd bepalend zijn voor het Neder landse standpunt. Wanneer staatjes zouden worden opgesteld voor de vrij willige bijdragen aan andere activiteiten van de Verenigde Naties, zoals de technische hulp en het speciale fonds voor de hulp aan minderontwikkelde ge bieden, zou blijken, dat Neder land veel meer bijdraagt dan de meeste andere landen van West- Europa. De regering is van me ning, dat bijdragen aan laatstge noemde fondsen en voor de min der ontwikkelde landen zelf na voor ons land van grotere bete kenis zijn dan de bijdrage aan het kinderfonds. Teneinde de minder ontwikkelde landen in snel tempo vooruit te helpen is voor alles ontwikkeling van de infrastructuur nodig en aan die behoefte voldoen de fondsen voor technische hulp en econo mische ontwikkeling. De minis ter van Buitenlandse Zaken zegt te willen ontkennen doch bij be perkte middelen is een vaststel ling van prioriteiten noodzake lijk en ten deze meent hij een juist en doordacht beleid te vol gen. MAANDAG 9 MEI v.m. n.m. Breskens 0.19 12.42 Terneuzen 0.54 1.17 Hansweer 1.34 1.57 Walsoorden 1.44 2.07 ZON MAAN op onder op onder Mei 9 4.56 20.17 18.03 4.20 10 4.55 20.19 19.21 4.50 11 4.53 20.20 20.39 5.25 12 4.51 20.22 21.53 6.07 13 4.50 20.24 23.00 6.58 DROOG EN ZONNIG Een zonnig en warm weekein de met middagtemperaturen van 20 tot 25 graden kwam op reke ning van een uitloper van een hogedrukgebied boven Scandina vië. welke uitloper zich tot aan zuid-west-Engeland uitstrekte. Alleen in het noorden van ons land was het minde warm. door dat de noordoostelijke wind daar lucht aanvoerde over het nog koude Noordzeewater On de Waddeneilanden kwam het kwik zondag nauwelijks bo ven de 15 graden, torwiil ook in de provincies Friesland en Gro ningen de 20 graden or vele plaatsen niet werden bereikt. Temperaturen van omstreeks 27 graden kwamen voor in zuid west-Frankrijk, terwiil het kwik in Engeland evenals bij ons tot 22 a 25 graden kwam, behoudens vlak aan de kust. Het hogedrukgebied houdt nog steeds stand hoewel hoven Frankrijk de luchtdruk geleide lijk lager wordt. De oostelijke wind duurt daarom voort. De in West-Europa aanwezige lucht is droog, zelfs dat ondanks de ster ke verhitting in Frankrijk nog geen warmtestoringen tot ont wikkeling konden komen. medegedeeld door het K.N.M.1.1e De Bilt, geldig tot hedenavond. Weinig verandering Droog en overwegend zonnig weer met zwakke tot matige oos telijke wind. In de noordelijke provincies middagtemperaturen van 15 tot 20 graden, elders van 20 tot 25 graden.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1