Uit de Provincie T icht Bevrijding De bevrijdingsfeesten in Zeeuws-Vlaanderen KKNIEUWS Zaterdag 7 mei 1960 DE VRIJE ZEIVW Pagina 3 ZAAMSLAG AARDENBURG Voor-overleg voor topconferentie. NIEUWVLIET. SLUIS. IJZENDIJKE BIERVLIET. GROEDE HOEK. aterdag 7 mei 1960 terwijl het verlies ie van ƒ8,2 min in kwartaal 1958. tot eerste kwartaal 1959. lagen aangeboden en p 625 bijna 12 punten icasseren. Gedurende re beursvcrloop werd crlies een weinig ge- 4% procent conver- bligaties AKU werden 129'2) geadviseerd, heepvaartsector lagen <PM iets beter in de gevolg van de divi ding van 5 pet tot 6 rens was de stemming ïeepvaartwaarden eer- lager. De handel had te betekenen. Dit kon ;d worden in de cul- waar HVA's lager en Deli iets beter in, de :n. Staatsfondsen zeer telijk verdeeld, okale sector werden jkker, niettegenstaan- iverhoging van 8 pet op 395 (399) geadvi de incourante markt lims Vettewinkel on- op 675 cn claims 20 gulden lager op iseerd. tie 3',s pet. VABEURSKOERSEN. 58 170) 15 (145.30) 935 slot 929) 1934%) 126-833 (slot 826) (8331s 628 .(628) 'rinses Beatrix bracht i heden een oriënta- an de provincie Lim- STOND VOOR IG1IEID EN VREDE. i-Katholiekc Kerk, do Hervormde Kerk, de rde Kerken, de Evan- terse Kerk, de Doops- ederschap, de Remon- •oederschap, de Oud- Kerk, de Unie van meenten en de Vrije e Gemeenten hebben kerken in Nederland n op zondag 15 mei, e aan het begin van tie der wereldleiders komen tot een ge- elijk gebed voor ge en vrede onder de Idraad van Kerken lc bij de Wereldraad Kerken een overeen- roep voor zondag 19 [gaan, zodat deze dag iden en kerken ter menlijk wordt gebe- e leiding van Goas ie besprekingen ter cn de tekst van' het ip 15 mei van de kan- len voorgelezen, zijn in een vergadering rkerkelijk contact in :en, tezamen met ver gers van de Gerefor- ten in Nederland en katholieke Kerk. Met ille Kerken gemeen- gebed wil men de i de biddende Kerk s tot uiting te laten Dank zij de vele voorbereidin gen en de spontane medewerking van verschilende zijden is het aan de Oranjevereniging gelukt het Bevrijdingsfeest 1960 tot een succes te maken. De gehele dag was het prachtig zonnig weer en dit deed het feest bijzonder goed slagen. Op de vooravond werd in de Ned. Herv. kerk een herden kingsdienst gehouden waarin voorgingen de plaatselijke predi kanten ds. Becht, ds. Den Boei en ds. Krijtenburg. In de loop van de middag wer, den door de burgemeester na mens het gemeentebestuur aan de kinderen van de kleuterschool en aan de kinderen van de eerste en tweede klasse vlaggetjes uit gereikt. De leerlingen uit de derde en vierde klasse onvingen het leesboekje Waarom de tram stilstond en de scholieren uit de vijfde en hogere klassen kregen als geschenk het boekje „Volk in verdrukking en verzet". De feestdag 5 mei werd reeds om 8 uur begonnen met klokge lui en trokken tamboers en trompetters door het dorp om op verschilende plaatsen in het dorp door 'n omroeper bekend te laten maken, dat feesi gevierd zou worden uit dankbaarheid en vreugde over de bevrijding in 1945 en ieders spontane mede werking werd verzocht. Gevraagd werd de vlaggen uit te steken. Dit programmapunt bracht reeds vele mensen op de been en toen om 9 uur vóór het gemeentehuis de oficiële opening van het feest zou plaats vinden was het reeds een gezellige druk te, die, naarmate de dag vorder de, steeds groter werd. De schoolkinderen in kleurige kle dingen getooid met feestmutsen, oranje en vlaggetjes, stelden zich op vóór het gemeentehuis, ge flankeerd door de muziek. Na een toespraak van de bur gemeester werd door Leuntje Zegers de vlag gehesen en werd door allen, met begeleiding van de muziek, het Wilhelmus ge zongen. De schoolkinderen zongen hierna onder leiding van de heer Van Overbeeke twee coupletten van het Zeeuwse volkslied en het Bevrijdingslied. Na deze zanghulde trok de ene helft van de schoolkinderen naar het Verenigingsgebouw waar op trad de goochelaar Ali Ben Lux; de overige kinderen gingen naar het sportveld waar onder leiding van het onderwijzend personeel met hulp van diverse assistenten een groepsspel werd uitgevoerd waarin de kinderen in een acht tal vakken diverse spelen kon den beoefenen waarvoor punten aan elke groep werden toege kend. Behalve de traktatie voor ieder kind was er voor de drie win nende groepen nog een extra traktatie. Om half elf wisselden de groepen in Verenigingsge bouw en van het sportveld. Ook van de voorstelling van de goochelaar werd met volle teu gen genoten. Om 1 uur begon nen de spelen: allereerst het steltlopen. De een kon hiermee beter overweg dan de ander, maar over het algemeen zat er een flink tempo in. De prijzen hiervoor werden als volgt toege kend: le pr. Leuntje den Hamer; 2e pr. Greta den Hamer; 3e pr. Addie Buijze; 4e pr. Jan Ver spoor; 5e pr. Piet Overdulve; 6e pr. Joop Haak. Na het steltlopen kwam de estafetteloop aan de beurt. Een zestal ploegen van 4 bekampten elkaar in het rondje: Plein noord -Noordstraat-Stoof straat-Polder straat. Als winnaar kwam uit de bus de estafetteploeg Verhelst- Lensen-Babijn-Lensen. 2e werd de ploegDees-Heijnsdijk-Jan- sen-Hamelink. Intussen verzamelden zich een aantal fietsers en bromfietsers om deel te nemen aan 'n tocht door de gemeente waarbij als sluitstuk bij terugkomst een be- hendigheidrit werd gehouden aan de oostzijde van het Plein. Er was heel wat animo voor deze tocht en de deelnemers en deel neemsters hebben genoten van deze tocht kris, kras door de ge meente, langs onbekende en niet altijd even beste wegen. Voor de behendigheidswed strijd was er bijzonder grote be langstelling. Tijdens de avonduren werden door de organisatoren, de heren Kaijser en Oppe, de prijzen be kendgemaakt en uitgereikt; Brommers: beker J. v. d. Vrede: standaard M. de Pooter; medaille Joop Kusee. en voorts nog enkele geldprijzen. Fietsers: beker Els Kusee; standaard: Addie de Vos; medail le:? eveneens hiervoor nog enkele geldprijzen. Voor de optocht van versierde fietsen, steps, wagentjes enz. was een zeer grote deelname. Het geheel was een kleurige stoet en de kinderen hadden veel werk van de versieringen gemaakt. Onderweg was er bij het voorbij trekken van de lange stoet veel belangstelling. Voor de jury, bestaande uit de heren W. Lensen, A. Dees en D. Riemens, was het een uitermate moeilijke taak de prijzen toe te kennen. Na rijp beraad werden deze toegekend aan: GroepenHervormde school, P. van Cadsand, Kaboutergroep Boeije, meisjes v. d. Vrede-v, d. Waa. fietsen en groepen bracht veel volk op de been. Doordat de dirigent niet aan wezig kon zijn moest het aange kondigde muziekconcert worden beperkt tot enkele marsen. Individueel: Ria de Vos, Ans de Jong, Henk Houg, meisjes De Vos-de Pooter. Tiny Hamelink, Adje Haak, Inneke Dieleman en meisjes BechtLensen. Na de pauze werd allereerst een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de bestuursleden van de voetbalvereniging en de junio res. Het bestuur had het in dit geval niet voor het zeggen want het moest met 0—4 het onderspit delven. Vervolgens trad op de muziek tent op de „P. Z. E. M."-band onder leiding van de heer Meij- ers met als conferencier de heer De Lange. Ook dit optreden viel bijzonder in de smaak, misschien wel het meest bij de jeugd. Tij dens dit optreden werd de uit slag bekend gemaakt van de ver loting die ter bestrijding van de kosten van dit feest werd geor ganiseerd. Een prachtig concert werd ver volgens gegeven door het mu ziekgezelschap onder leiding van haar eminente directeur de heer Meijers. Na afloop van het concert werd nog een flinke rondwande ling door het dorp gemaakt, waarbij hele slierten jeugd zich achter de muziek schaarden en uiting gaven aan hun vreugde over deze dag. Allen, die zich de moeite heb ben getroost dit feest voor te be reiden kunnen terugzien op een mooi, ordelijk verlopen en spon taan feest. Moge dit een stimu lans zijn bij komende gelegen heden ook weer de moeite te nemen een aantrekkelijk pro gramma in elkaar te zetten. Weer 18 toekomstige tuin bouwers gediplomeerd. Vrijdagmiddag lagen in Aar- denburgs stemmige raadszaal de bloemkolen op tafel. Prachtige eerste klas bloemkolen, welke door de heer A. H. Geertse, cur susleider van de Tuinbouw-cur- sus te Aardenburg, aan burge meester Van Dongen werden aangeboden, evenals aan de heer P. van Roo uit Schoondijke. De heer Geertse had de prach tige bloemkolen meegebracht naar de sluiting van de tuin- bouwcursus welke de afgelopen jaren te Aardenburg is gegeven, om de aanwezigen te laten zien, dat in Zeeland prachtige bloem kolen geteeld kunnen worden. Burgemeester J. M. A. C. van Dongen had in de sfeervolle raadszaal de diplomeringsbijeen- komst van de tuinbouwcursus met enkele korte welkomstwoor den ingeleid. Hulde bracht bur gemeester Van Dongen aan de Streekverbeteringscommissie, welke deze cursussen organi seert. Ook de stimulans die men de bevolking steeds weer geeft, is van grote betekenis voor de toekomstige ontwikkeling. Namens c-e streekverbeterings commissie gaf de vice-voorzitter, de heer A. Buijze, een kort over zicht van de activiteiten van ge noemde commissie. De heer A. J. Bliek, vakonder wijzer aan de cursus, besprak de mogelijkheden van de teelt van hard en zacht fruit voor West Zeeuws-Vlaanderen. Zowel voor het hard- als voor het intensiever te bewerken kleinfruit zag de heer Bliek zeer goede toekomst mogelijkheden, omdat de grond en het klimaat in westelijk Zeeuws-Vlaanderen uitermate voor deze teelt geschikt zijn. Pro centueel genomen heeft men hier minder last van nachtvor sten dan elders in het land. Men kan wat grond betreft alle kan ten uit. Wel raadde de heer De Bliek de tuinbouwers aan kalm aan te doen, en niet in eens vlot alles onder glas te willen zetten. De heer A. H. Geertse uit Oostkapellc belichtte de groen- tenteelt. Ir. J. J. Hennik uit Goes, de Rijkstuinbouvvconsulent, merkte in een sympathieke toespraak op, dat aan de cursussen van de streekverbeteringscommissie te Aardenburg een bijzondere be tekenis moet worden toegekend, omdat het hier gaat om een ge heel nieuw tuinbouwgebied, met grote toekomstmogelijkheden. In de grote belangstelling voor deze eindles, zag hij deze betekenis geaccentueerd. Aan de 18 geslaagden van de cursus werd met een toepasselijk woord de diploma's uitgereikt door ir. Hennik. Aan de 18 geslaagden van de cursus werd met een toepasselijk woord de diploma's uitgereikt door ir. Hennik, De heer P. van Roo uit Schoon dijke sprak namens de inspec teur van het Landbouwonderwijs ir. Bollen uit 's Gravenhage woorden van gelukwens tot de geslaagden. De heer E. Lansu, hoofd van de cursus, prees het doorzettings vermogen van de cursisten om ^e 500 leeruren tellende cursus geheel af te werken. Burgemeester J. van Dongen sprak nog een woord van geluk wens tot de geslaagden en een dankwoord aan de streekverbe teringscommissie en de leraren. De heer J. Lako sr. dankte als oudste cursist de leraren en bood hun namens de cursisten een boekenbon aan. De heer A. Buijze bracht ten slotte alle genodigden w.o. ouders echtgenoten van geslaagden, vertegenwoordigers van land bouworganisaties en de Rijks Landbouwconsulent voor Zeeuws-Vlaanderen dank voor hun belangstelling. De geslaagden van de tuin bouwcursus zijn: Joh. Lako. Alf. de Smet, J. Luteijn. J. Jansen van Roozen- daal, J. Lako jr., J. Kolmeijer, H. v. d. Vijver, H. Beun, R. van Damme, A. Boerjan, Fr. Staelens, R. Bouten. R. van der Wijnckel, O. Marteijn, R. Faes, W. A. Min- naert, Joh. Faes en M. Hol. President Eisenhower, presi dent De Gaulle en premier Mac» Millan zullen op 15 mei, aan de vooravond van de topconferen tie, overleg plegen, zo heeft een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken meegedeeld. Hij zei op een persconferentie, dat de Westduitse bondskanse lier, Adenauer, zich waarschijn lijk voor deelneming aan 'n deel van dit overleg bij hen zal voe gen. Op zaterdag 14 mei zullen de vier Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken, Herter, Cou. ve de Murville, Von Brentano en Selwyn Lloyd bijeenkomen. Eerder in de week, waarschijn lijk beginnend op donderdag, zul len de vijf Westlijke leden van de ontwapeningscommissie van tien landen bijeenkomen, evenals een aantal Britse, Amerikaanse, Franse en Westduitse deskundi gen op het gebied van de Duitse- kwestie. i? In Lissabon zijn twee ambte naren tot resp. 22 en 14 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens ondermijnende politieke activiteit. (Advertentie.) Zo juist verschenen Gen.-maj. B. KONING van Nederland 1944-1945 Prijs ƒ9,90 Firma P. ,1. VAN DE SANDE Noordstraat 55 Terneuzen Het Bevrijdingsfeest een succes. Voor de optocht met de praal wagens tijdens het 15-jarig- bevrijdingsfeest op 5 mei bestond een massale belangstelling van een meer da.i duizendkoppige menigte. Er waren wagens bij die de verdrukking en het verzet met de daaropvolgende bevrijding karakteristiek uitbeeldden. Ook was er de enorme vooruitgang van de tegenwoordige technische zijde in de landbouwmechanisa tie te zien. In deze stoet van praalwagens, welke werd voorafgegaan door een wagen met de muziekvereni ging, bevond zich de mooie uit beelding der actie 4 xZ.N. Met deze wagen werd een bedrag van circa 250,ingezameld voor de actie 4 x Z.N. De gehele stoet van praalwa gens zal hedennamiddag om 4 uur nogmaals dooi de gemeente rijden. De feestdag begon des morgens om 8 uur met klokgelci en de vlaggen uitsteken. Na de korte kerkdienst werd te 10 uur dooi de schoolkinderen een aubade ge bracht vóór het gemeentehuis. Hierop volgden de tractaties en de kinderspelen. Des namiddags werden de feestelijkheden voortgezet met de optocht van de praalwagens. Na deze grote optocht volgden nog enige volksspelen. Te 7.30 uur gaf de muziekver eniging „Nut en Genoegen" een concert op de muziektent, ge volgd door een zanguitvoering r an het Chr. gemend zangkoor „Looft den Heer". Na de la.mpionopt.ocht voor de jeugd werd het bevrijdingsfeest nog enige uurtjes voortgezet. Het bevrijdingsfeest te Sluis werd voor het grootste deel ge vierd op het gemeentelijk sport terrein. In de ochtenduren trok ken de kinderen van de lagere scholen in optocht door de ge meente naar de speelweide en beoefenden daar onder leiding van het onderwijzend personeel allerlei kinderspelen. De uitsla gen hiervan zijn: Bussenloop meisjes 6 cn 7 jaar: 1. Hannie de Ruijter; 2. Vera van Ommen; 3. Francien van der Knaap. Bussenloop jongens 6 en 7 jaar: 1. Frans Maenhout; 2. Ben nie van der Slikke; 3. André Jansen. Verkleedpartij meisjes 8 en 9 jaar: 1. Janneke Kramer; 2. Mientje van Damme; 3. R. Gra- hame. Zaklopen jongens 8 en 9 jaar: 1. Tonny Marreels; 2. Eddie Ver- straete; 3. Paul de Wispelaere. Eestafette meisjes 10 jaar en ouder: Groep I: G. Debaere, R. Debaere, G. D'Hoore en A. Doo- laeghe. Estafette jongens 10 jaar en ouder: Groep I: R. Rijckborst, S. van Staveren, Rudolf de Mmet en G. van der Sluis. Hierna speelde een elftal van de R. K. Jongensschool tegen een combinatie van de openbare en de Christelijke school. Deze wed strijd eindigde in een puntloos gelijk spel waarna de strijd door strafschoppen in het voordeel van de combinatie werd beslist. In de middaguren vond het optreden plaats van de plaatse lijke gymnastiekvereniging onder leiding van de heer R. Fraanje. Dames en herengroepen brach ten vrije en toesteloefeningen. Voor de aanvang hiervan vond' een kleurige parade plaats op het sportterrein. De drumband van de Jantjes in het marine blauw, Apollo in de de lichtblau we uniform en de geüniformeer de dames en heren der gymnas tiek gevolgd door twee voetbal elftallen in shirt. Deze speelden een aantrekkelijke wedstrijd. De veteranen versloegen het elftal van de plaatselijke club met 5—2. In de avonduren maakte Apol lo een muzikale wandeling door de gemeente en vond in het paro chiehuis een cabaretavond plaats verzorgd door de plaatselijke R. K. en Prot. Chr. Jeugdvereni gingen. Waardig bevrijdingsfeest. IJzendijke heeft op waardige en zeer prettige wijze het bevrij dingsfeest gevierd. Op 4 mei woonde de gehele bevolking de dodenherdenking bij. Nadat in beide kerken een her denkingsdienst en avondmis was gehouden trokken allen met de geestelijkheid en het gemeente bestuur voorop naar de begraaf plaats, waar door burgemeester Ficq bij het monument een krans werd neergelegd. Nadat voor de gevallenen 2 minuten stilte in acht was geno men, maakte men een défilé langs de gevallen Canadese vlie geniers waarna ieder stil huis waarts ging. De bevrijdingsdag werd al vroeg ingezet met tromgeroffel en muziek. Na het spelen van het Wilhelmus had op het ge meentehuis een plechtige open bare raadsvergadering plaats. De voorzitter ging terug in de geschiedenis tot 1932 toen Hitier aan de macht kwam en liet de grote beestachtigheid van deze nazist de revue passeren. Hij wees vooral de jeugd er op hoe goed zij het nu hadden bij hun ouders. Hierna hadden de gehele dag kinderspelen, tractaties on films plaats, terwijl voor de rijpere jeugd onder grote belangstelling volksspelen werden gehouden. Ook de optocht met versierde Feestelijkheden op Nationale Feestdag. Ook te Biervliet werd donder dag op prettige wijze de natio nale feestdag gevierd. 's Morgens luidden de klokken van de Ned. Herv. kerk en de R.K. kerk de dag in. Kort daar na werden in beide kerken her denkingsdiensten gehouden, waar voor uiteraard veel belangstelling was. Na de middag verzamelde de jeugd zich op de Markt om op de tonen van pittige marsmuziek van de Biervlietse Kon. Harmonie naar het sportterrein te marche ren, waar diverse wedstrijden werden georganiseerd. De kleutertjes van de fröbel scholen maakten een wandel tochtje door het dorp. De kinde ren droegen feestmutsen en wer den rijkelijk onthaald. Inmiddels was het op het sport terrein een hele drukte. Niet min der dan vier jeugdelftallen voch ten verbeten op het voetbalter rein in een kort tournooi. De jeugdige spelers werden luide door ouders en belangstellenden aangemoedgid. Ook voor de athletiekwedstrij- den was veel belangstelling. Na afloop van de wedstrijden werd op de Markt onder grote belangstelling ringrijden gehou den per fiets voor jongens van 14 tot 17 jaar. Ringen steken bleek niet ieders vak. Iedereen genoot van de capriolen, die de jongelui soms maakten om de ringen te bemachtigen. 's Avonds was er voor de kin deren een lampionoptocht. Vóór dat de optocht van de Markt ver trok hield burgemeester A. P. Kostense een toespraak op de Markt, waarin hij de betekenis van de bevrijding aan de jeugd uiteenzette. De Kon. Harmonie speelde het Wilhelmus, waarna een korte serenade gebracht werd aan mej. M. Keukelaar, als blijk van hul de voor de door haar ontvangen koninklijke onderscheiding. Daarna trok een grote stoet met lampiontjes door het dorp. Kleuters en ouders genoten niet weinig van dit schouwspel. Op de Markt stond een carous- sel, waarvan de kinderen een druk gebruik maakten. De gehele avond heerste er in Biervliet een prettige stemming. De uitslagen van de gehouden wedstrijden zijn: Ringrüdcn: 1. W. Maas, 14 pt.; 2, B. Doens, 13 pl. 8 ringen in herkansing; 3. J. Faas, 13 pt. 7 ringen in herkansing; 4. J. Dhondt, 13 pt. 7 ringen in her kansing; K. v. d. Vijver, 13 pt. 6 ringen in herkansing. Hardlopen meisjes: 1. A. Cort- vriendt; 2 R. Ciaeys; 3. M. van Doorn; 4. R. Verduit; 5. N. de Regt. Ealwerpen: 1. S. de Meijer; 2. M. van Doorn; 3. J. de Jonge; 4. J. Dees; 5. M. Blomme. Estafette: 1. S. de Meijer, N. v. d. Linde, L. du Puy en R. v. d. Hage; 2. M. L. Maenhout, N. de Regt, J. Pladdet en R. Verduit; 3. M. Blomme, Tr. de Kramer, J. Wisse en A. de Oude. Voetbaltoumooi, waaraan vier ploegen deelnamen, samengesteld uit Biervliets schooljeugd. Hier van was de uitslag: Ploeg Aploeg B 10; ploeg C ploeg D 14; ploeg Bploeg C 41; ploeg Apleog D 14. Ploeg D werd winnaar. Het Bevrijdingsfeest. In deze gemeente is op eenvou dige wijze de bevrijding op 5 mei gevierd. Na de samenkomst in de Ned. Herv. kerk bracht de school jeugd een zanghulde vóór het ge meentehuis. Des namiddags werden de volksspelen gehouden, waarvoor veel belangstelling bestond. Verder werd een voetbalwed strijd gespeeld tussen de plaatse lijke duivenvereniging en de veteranen van de voetbalvereni ging Groede. Na de zanguitvoering van het Chr. gemengd zangkoor „Excel sior" op de muziektent en het concert van de muziekvereniging „Eendracht maakt macht" werden de feestelijkheden met een lam pionoptocht voor de jeugd be sloten. De bevolking van ons zo rustig dorp werd donderdag, ter ge legenheid van het 3e lustrum der bevrijding al vroeg er op attent gemaakt, dat het feest zou wor den want op de toren der Ned. Herv. kerk hadden zich 2 trom petters opgesteld, om de reveille te blazen, en het „Wilhelmus" te spelen. Direct daarna werd er een aubade gehouden voor het gemeentehuis, waar de kinderen der iagere scholen o.l.v. het hoofd der openbare lagere school, de heer J. de Visser, o.m. het ..Wilhelmus", „Wilt heden nu treden", „Gelukkig is het Land", en „Kind van Holland" zongen. Na deze aubade bracht burge meester A. F. Hanssens, de kin deren dank voor de zanghulde. Vervolgens werd er een Her denkingsdienst gehouden in de Ned. Herv. kerk, welke tot de laatste plaats bezet was. Deze herdenkingsdienst werd aange vangen met 't zingen van Ps 103 vs 1 en 11. De burgemeester hield vervol gens een toespraak, deze herin nerde aan de voorbij zijnde oor logsjaren, en sprak zijn blijd schap er over uit, dat de Hoekse bevolking, geen aparte herden- kingstjiéijsten is gaan houden, doch dat zij nu allen hier in deze kerk bijeen gekozen zijn. Spre ker excuseerde ds. W. J. van Meeuwen, die niet aanwezig kon zijn, omdat hij zijn militaire her halingsoefening is gaan vervul len. Na deze toespraak werd gezon gen „Gelukkig is het land". Ds. C. Bijl, Gereformeerd pre dikant (onderh. art. 31), hield hierna een korte toespraak, waarin hij o.m. zei: „Dat de Ne derlandse bevolking de donkere nacht van mei 1945, niet verge ten mag, maar meer aan blijf denken". Want, aldus ds Bijl, „God heeft deze tijd niet voor niets gegeven, en allen, die de Bijbel aanvaarden, weten dat dit alles ook Gods werk is geweest". De gemengde Zangvereniging „Crescendo" zong daarna o.l.v. de heer J. Smies een tweetal lie deren. De predikant der Gereformeer de kerk, ds. A. J. Verbeek, hield hierna een korte toespraak, en zeide: „Dat men wel feest vieren mag, maar dat men ook God niet mag vergeten te danken". Ds. Verbeek herinnerde in zijn toespraak, aan een Gezangvers, dat in de oorlogsjaren veel werd gezongen „Als God vóór mij is, wie is er dan mij tegen". Gezamenlijk werd gezongen „O, God die droeg ons voorge slacht", ds. Verbeek sloot deze Herdenkingsdienst met Dankge bed. Waarna tot slot nog staande het „Wilhelmus" werd gezonden. Voor de jeugd was er achter de openbare lagere school, een poppenkastvertoning door Ali Ben Luxi's poppentheater, en de goochelende clown. De kinderen en ook volwassen hebben van deze vertoning volop genoten. Om 13.15 uur, heerste er een grote drukte op de Markt, waar een optocht werd geformeerd van versierde fietsen. Er was zelfs een miniatuur „tank". Met de muziekvereniging „E. N. Z. K." voorop trok men door het dorp. Dit alles gaf een fleurig aan zien. De uitslag van de versierde fietsen was als volgt: Bartje Ver hoef, 2. Ria Deij, 3. Betsie Meeu- sen. Nadat de muziekvereniging „E. N. Z. K." nog enkele num mertjes had gespeeld. Was er een ringrijderij te paard aan de Noorddijk. Hiervoor bestond grote belangstelling. De uitslag was: 1. Jo Dieleman, 2. Jas Kos ter. Na het ringrijden op paai den, was er ringrijden op fietsen. Voor dit nummer hadden zich zeer velen aangemeld. De uitslag was als voigt: 1. H. de Jonge, 2. J. Dieleman, 3. J. Meertens. Ook voor de daarop volgende krui wagenrace bestond grote belang stelling. Meermalen werd het een nek aan nekrace. Het middagprogramma werd besloten met een stoelendans, die zeer spannend was. De mu ziekvereniging gaf daarbij ook haar medewerking Na een span nende strijd werd de heer Van der Lijke de winnaar, 2. J. Meer tens, 3. J. de Blaay, 4. P. de Feij- ter, 5. C. Meeusen. Het avondprogramma omvatte een cabaretvoorstelling door het gezelschap „De Voltreffers", dat een afwisselend programma pre senteerde waarbij de aanwezigen, hun lachtspieren in werking konden brengen. Het laatste, van het overvolle programma was een lampionoptocht. De burgemeester, voorzitter van de Oranjevereniging, dank te aan het slot alle medewerkers voor het welslagen van deze feestelijkheden. Hij hoopte, dat er volgend jaar nog een groter feest zal kunnen worden gehou den en sprak de wens uit, dat de pas opgerichte Oranjevereniging, een groot aantal leden zal krij gen. Voor de dansliefhebbers was er na Eifloop van het feestprogram ma nog een verlengstukje aan deze geslaagde feestdag, n.l. een bal in de bovenzaal van ,,'s Lands Welvaren", waar het gezellig naar toe ging tot ook hiervoor het eind werd aangekondigd. De feestcommissie, met de jeugdige Oranjevereniging, heb ben eer van hun werk gehad en kunnen, evenals alle inwoners, met voldoening op deze feestdag lorugzien.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3