ILL Eric de Noorman De onwillige held leid Zeeuws-Vlaanderen vierde het derde lustrum van de bevrijding onder een stralende lentezon Bevrijding V/s TERNEUZEN AXEL SLUISKIL Vrijdag 6 mei 1%q Vrijdag 6 mei 1960 DE VRIJE ZEEUW! Pagina 3 P relfde In hoofdzaak waren het de oude getrouwen van ieder jaar, die, toen woensdag de klokken over Terneuzen beierden, de „stille tocht" naar het monument aan de Westsluis ondernamen om alle doden uit de verschrikke lijke oorlogsjaren een ogenblik te gedenken. En diezelfde klokken -"PJ „gedenk hen die voor de vrijheid vielen" verkondigden, strooiden gistermorgen hun blijde klanken over onze stad om het feest aan te kondigen dat ieder in het land ging vieren. Vijftien jaar geleden herwonnen wij weer onze vrij heid. na bange jaren van onder drukking, moord, vernedering, angst, honger en ellende. Om half tien werden in alle kerken van Terneuzen dankdien sten gehouden. Om tien uur begon het feest voor de kleintjes van de kleuter scholen en de eerste klasse der lagere scholen in het Concertge bouw. Zij werden feestelijk afge haald door een trots in nieuwe uniformen gestoken tamboer- en pijperkorps „Irene" en een uur lang hebben zij genoten van een alleraardigste kinderrevue, die door leerlingen van de openbare Ulo en een balletgroepje van de Terneuzense Muziekschool, on der leiding van het hoofd der openbare Ulo, de heer Van Vugt, werd opgevoerd. Een vlotte aan eenschakeling van zang, dans en muziek in frisse kleurige kleding. Om 11 uur begon een waardige en stijlvolle bevrijdingsviering in de Hervormde kerk, waar de heer D. van Es de harpiste, mej. Lea de Boer, en de voordrachtskun stenaar, de heer Willem Berkhe- mer, verwelkomde, alsmede oud burgemeester mr. Teilegen, de loco.burgemeester, de heer M. de Vos, en de gemeentesecretaris, de heer A. J. Dees, daarbij dank- brengend aan de kerkeraad. die op welwillende wijze de kerk voor deze gelegenheid beschik baar stelde. Deze bijeenkomst werd geopend met „Ik hoor de trompetten klinken", door alle aanwezigen gezongen. Mr. P. H. W. F. Teilegen sprak daarna een stijlvolle herden kingsrede uit van de volgende inhoud: Rede mr P. H. W. F. Tellegen Wij gaan de vijftiende verjaar dag van onze bevrijding vieren. Het is in Nederland zo, misschien elders ook wel, maar in alle ge val is het in Nederland zo, dat wij al onze volksfeesten inleiden met een plechtig woord. Zeker wanneer het onmisbare centrale comité het wachtwoord uitgeeft, dat het feest waardig en stijlvol moet worden gevierd. Ik wil trachten mij daarbij aan te pas sen, al zal ik dan ook kort zijn in de hoop, dat daarbij de goed vaderlandse waardigheid en de goed vaderlandse stijl niet tè kort komen. Er zijn er onder ons voor wie die stap van gisteren, van de her denking van hen die voor de vrij heid vielen naar vandaag, naar de feestelijke viering van die her wonnen vrijheid nog zwaar valt. Bij hen komt met deze herden king tegelijk de herinnering aan al het leed, vaak van nabij on dergaan, uit de jaren die aan de bevrijding voorafgingen. Leo Vroman dichtte: Kom vanavond met verhalen hoe de oorlog is verdwenen en herhaal ze honderd malen: alle malen zal ik wenen. Zij kunnen misschien nog wel vergeven maar niet vergeten; de pijn en het steeds weer knagen de verdriet maken nog een deel uit van hun leven en beletten een uitbundige vreugde. De tijd is ook hier, als steeds een vaak harde leermeester. Naar mate de afstand groter wordt in jaren wordt het ver band duidelijker tussen de ver schrikkingen en smarten van oorlog en bezetting en de her wonnen vrijheid. „Haec libertatis ergo" staat er op een poort in Leiden, opge richt na het ontzet van deze stad en met het bouwen van deze poort werd niet alleen dat ontzet herdacht, maar ook al het leed en de ontberingen ter wille van dat ontzet ondergaan. Zo ook hier in ons vaderland van na 1945: de onderdrukking, de gevangenissen, de martelin gen, de moorden het was alles om der wille van de vrijheid en het is goed wanneer wij de gees ten van hen die dit alles onder gingen vandaag oproepen, opdat wij naar waarheid onze bevrij ding kunnen herdenken niet al leen, maar ook met hen en met hun geestdrift vieren. Herdenken is dan niet alleen meer een terugzien, maar tege lijk een vooruitzien, een vooruit zien vanaf het moment der be vrijding naar telkens verder en telkens daarbij vergezeld en ge steund door hen die voor die toe komst geleden hebben of tot zelfs hun leven gegeven hebben. Zo ook alleen kunnen wij voor de jongeren inhoud geven aan deze viering, die anders verstuift in de onrust van de omwoelde wereld van vandaag. De jongeren hebben geen eigen herinneringen aan wjlpg of be zetting. weten hoogstens daar van uit verhalen thuis en zien van buiten naar een ontredderde samenleving in eigen land en daarbuiten. In beeld en geschrift worden hun dagelijks de meest mensonterende daden voorgehou- den en zij zijn geneigd zich af te vragen of daarvoor in alle lan den de beste vaderlanders zich hebben geofferd. Of zij sluiten zich af voor deze vragen en la ten zich maar gaan op de kol kende stromingen van de dag, zonder zich te bekommeren waar heen die leiden. Het geeft im mers toch niet? Wie kan er nog in het goede in de mens geloven, wanneer elke dag het dierlijke op zo stuitende wijze aan het dag licht en in de openbaarheid komt? Wie durft nog in een God te geloven, die een Heiland ge zonden heeft tot een redding van allen? En toch gaan wij feestvieren. Want wij zijn weer vrij. Het licht uit onze kamers straalt weer vrij naar buiten. Geen achterdocht beheerst meel de omgang met onze medebur gers. Wij zijn weer vrij onze me ning te zeggen of te schrijven. De volkskracht, vijf jaren on derdrukt is met jong élan begon nen aan het herstel van wat ka pot was en aan vernieuwing van wat niet meer in de nieuwe tijd paste, ook hier in Terneuzen. Het zou geen echte vrijheid zijn wanneer wij over deze dingen niet verschillend dachten; wan neer er niet waren die meer her steld dan vernieuwd wilden zien, of die juist van al het oude maar af wilden; maar in allen is een nieuwe geestdrift ontwaakt. Wij leven niet meer in de om heinde en keurig onderhouden tuin van het neutrale koninkrijk. Ook zonder de dreiging van het communisme heeft de nieuwe tijd de volkeren tot grotere sa menwerking bijeen gebracht. Re gels op vrijwel elk terein van het maatschappelijke leven hebben slechts kracht door samenwer king der volkeren. De rampen en noden van verre landen lig gen dichter bij dan voor de oor log. Zo is onze jonge vrijheid niet iets meer dat wij maar voor ons zelf mogen of zelfs kunnen hou den. Hoe meer wij doordrongen zijn wat deze vrijheid voor ons betekent en hoe meer haar in houd tot levende werkelijkheid wordt des te meer gaat ons stre ven naar die landen en volkeren en naar die ontheemde mede mensen die nu vlak naast ons leven en die deze vrijheid nog niet kennen. Op deze weg naar één wereld staat ook de wegwijzer voor on ze jongeren. Ook voor hen Is de wereld niet afgesloten met onze grenzen. Voor hen zal het ge makkelijker zijn de broederschap der volkeren tot een levende wer kelijkheid te maken dan voor ons die nog beladen zijn met ons nog te jonge verleden zolang als dat verleden alleen maar ver leden is en niet de voorbereiding voor wat daarna moest en moet komen. Voor die toekomst van toen en voor de toekomst van heden verkregen wij de vrijheid; daarvoor leden en vielen miljoe nen. Met hun beeld voor ogen wenden wij ons niet af van een feestelijke viering van de bevrij ding maar scharen wij ons in de stoet der jonge feestgangers om- dat wij in hun geest willen voort gaan op de weg waar zfj vielen. Dan ook kunnen wij onderen ons zonder bitterheid die dag weer voor de geest halen waar van Victor van Vriesland dichtte: De klokken over het dorp allemaal tegelijk begonnen [te beieren de vrijheid. En het verleden scheurde als een dun vod tot rafels. Moge het zo zijn, dat wij ons ook vandaag als toen weer door- gloeid voelen van die laaiende blijdschap om het nieuwe leven in ons allen, om de eigen vlag gen weer overal van de huizen, om de klaterende muziek door de straten, om de lachende vreugde die van alle gezichten straalde, want wij waren en zijn nu weer één met elkaar en vrij, helemaal vrij! Moge het vooral zo zijn, dat wij in de chaos van deze eerste vrije jaren de lijn gaan ontdek ken, het richtsnoer dat ons in deze nog altoos zo verwarde we reld de enige zekerheid geeft in leven en ook in sterven; dat wij ook in deze vrije wereld mogen erkennen, dat alleen God regeert en elk van ons roept omdat Hij alleen de ware rust en vrede kan geven en ook de echte blijdschap om de echte vrijheid. Het zij zo. Met niet minder aandacht werd geluisterd naar het optreden van de heer Berkhemer, die eerst het Wilhelmus van Nassau voor. droeg en daarna op werkelijk im- posante wijze het Bijbels verhaal van David en Goliath. Mej. Lea de Boer was een uit stekende harpiste. Voor velen zal dit wel een unieke gelegenheid zijn geweest de klanken van de harp te beluisteren en daarbij hebben vastgesteld van welk een bijzondere allure de klanken van dit instrument zijn. Lea de Boer bleek daarby over een bijzonder frisse en uitstekend geschoold zangstem te beschikken. Zij zong aardige volksliedjes uit verschil lende landen. Met twee couplet ten van het Wilhelmus, door alle aanwezigen gezongen, werd de herdenkingsbijeenkomst beslo ten. Ongeveer 850 kinderen hebben in en om het „Oranjekwartier" in de namiddag meegedaan aan het Ganzebordspel, dat onder lei ding stond van de heer E. de Groene. Niet alleen de kinderen, maar ook vele ouderen hadden er graag een wandeling door het druk-bevlagde Terneuzen voor over om hen in 25 verschillende behendigheidsspelen aan het werk te zien. Hieronder volgen de prijswin naars Meisjes van 69 jaar: Yvonne Vermeulen; Lia Roe- giers; Dicky de Mul; Marjan Ol- lebek; Biby Willems; Andrea van de Klooster; Bea van de Wege; Janette van Boven; Marianne van Zwaai en Jetty van Balen. Jongens van 69 jaar: Tonny de Nijs; Jan de Velde; Johan Hagenaar; Tom Lants- heer; Frank Wijne; Leo Diele- raan; Chris Louwiesse; Erwin Verstraeten; Rini Klaassen en Ronny van Damme. Meisjes van 912 jaar: Ineke Stoffels; Jenny Pauw; Ineke Dekker; Marietje Poppe; Elly de Fouw; Jozina Vreeke; Netty van Dixhoorn; Lucie Pie- ters; José van Antwerpen en Liesbeth Verschuren. Jongens van 912 jaar; Lodi Ehrenkroon; Tonny de Vetter; Patrick Bos; Monny IJsebaert; Jacky van Grol; Jan van Doorn; Diederik Verstrae ten; Maarten de Jonge, Arie Faas en Karei Butler. Op de sportterreinen aan het Westelijk Bolwerk was een groot aantal toeschouwers getuige van de ontmoeting tussen de voetbal verenigingen van Terneuzen en het Haagse „Laakkwartier", een eerste klas amateursclub. Ter neuzen stuurde de gasten naar huis met een 32 nederlaag, na dat het by de rust reeds een 1—0 voorsprong had. Ondertussen werden veldsport- wedstrijden gehouden onder lei ding van de heren P. v. d. Goes en de sportleraren Minck, Ver- schueren en Wage. De estafette voor meisjes van 12 tot en met 16 jaar eindigde in een overwinning voor een zestal van het Lyceum, bestaande uit: Lineke Harms, Heieen Ribbens, Lies Kostense, Ria Verberkmoes, Francisca van Lith en Ria Mul- laert. Tweede werd de Huishoud school IVderde Huishoudschool I en vierde Petrus Hondius- lyceum VII. In de veldloopwedstrijden won het Lyceum met 54 pnt; tweede Op de avond van de 4de mei had de dodenherdenking plaats bij het Pools-monument in de Zeestraat, alwaar in tegenwoor digheid van de wethouders de he ren De Putter en Van der Lee, benevens de gemeentesecretaris de heer Van den Bosse, door de waarn.-burgemeester, de heer Kesbeke, namens het gemeente bestuur aan de voet van het mo nument een krans werd gelegd. Verder waren daarby aanwe zig verschillende leden van de raad en vertegenwoordigers van verenigingen. Nadat twee minuten stilte in acht waren genomen, werden door scholieren eveneens bloe men gelegd aan de voet van het monument. Dit alles gebeurde op zulk een treffende wijze, dat het college van B. W. vol lof was over de medewerking die ondervonden is van het onderwijzend perso neel. De herdenking op de 5de mei had een feestelijk karakter, zij het dan dat alles zeer ingetogen gebeurde. Het begon des morgens om 8 werd de Lagere Technische School met 74 pnt en derde de Openbare Ulo met 112 pnt. Voor dit programmapunt was het terrein door de zorgen van de dienst van gemeentewerken keurig in orde gemaakt. De bekers en medailles werden uitgereikt door de heer Van der Goes. In verschillende café's was in de avonduren tot middernacht gelegenheid tot dansen. Des avonds te 8 uur had op de kiosk op de Markt een populair •concert van de „Harmonie Ter neuzen" plaats, hetwelk door zeer velen werd beluisterd. Na afloop hiervan werd de feestdag besloten met een openluchtbal, dat onder leiding stond van de heer Bilderbeek. Voor dit volks bal bestond zeer veel belangstel ling tot de torenklok het midder- nachteiyk uur aankondigde en de herdenking van de bevrijdings dag weer tot het verleden be hoorde. uur met het doen beieren der klokken. Het college van B. W. was present bij het Pools-monument, waar de wethouders, de heren De Putter en Van der Lee, de vlag gen in top hesen en de waarn- burgemeester de gasvlam als be- vrydingsvuur ontstak. Om half 9 was er in de R. K. kerk een plechtige H. Mis. Aan het eind van deze dienst zongen de velen die de kerkdienst had den bijgewoond staande het „Wil helmus". Om 10 uur begon in de Ge reformeerde kerk in de Kerk- dreef een gemeenschappelijke herdenkingssamenkomst, welke geleid werd door Ds. A. Kuiper. Na het zingen van Ps. 85 1 en 3, ging de predikant voor in ge bed en na Schriftlezing uit Prediker 3 18 werd door de zangvereniging „Asaf" gezongen onder leiding van haar dirigent, de heer P. C. Brakman. Uitgevoerd werd het „Hallelu ja" uit „Dei Messias" van G. F. Handel. Ds. P. J. Pennings sprak over „De prijs der vrijheid" en na ge meentezang van Ps. 80 1 en 11, was het woord aan Ds. A. van Leeuwen, die sprak over „Het goed der vrijheid". Het Herv. kerkkoor onder lei ding van de heer J. Smies voerde hierna uit: ,Kom nu met Sang", uit Valerius Gedenckclank. Ds. C. van der Jagt sprak ver volgens over: „De ijver der vrij heid". De Chr. muziekvereniging on der leiding van de heer P. C. Brakman speelde: „O Heer. Die daar des hemelstenten spreidt" en „Dankt, dankt nu allen God". Na een slotwoord van Ds. Kui per en het dankgebed, werd deze plechtige herdenking, waarvoor zeer veel belangstelling was, be sloten door het staande zingen van twee coupletten van het „Wilhelmus". Des namiddags waren zeer velen, aangelokt door het mooie weer, verzameld rond en op de speelweide aan de Buitenweg. Hier is een voetbalwedstrijd ge speeld tussen de plaatselijke clubs „Axel" en „A.Z.V.V.". Er is over het algemeen goed gevoetbald. Het combinatie-elf tal van ,Axel" had het beste van het spel en dit resulteerde dan ook in een 4—0 overwinning. Na afloop ontvingen de aan voerders van beide elftallen elk een herinneringsbeker uit han- Advertentie.) Zo juist verschenen Gen.-maj. B. KONING van Nederland 1944-1945 Prijs ƒ9,90 Firina P. J. VAN DE SANDE Noordstraat 55 - Terneuzen den van de waarn.-burgemeester. Vóór de aanvang en ook ty- dens de rust werd de grasmat bezet door leerlingen van de Landbouwhuishoudsehool, die volksdansen uitvoerden. De harmonie Concordia" voor- aigegaan door haar drumband, maakte vervolgens een wande ling door de gemeente onder het spelen van vrolijke marsen. De avonduren waren gevuld met een skelter-demonstratie op het parkeerterrein. Dit was een primeur waar Axel wel geluk kig mee was. Het was werkelijk spectaculair en de velen, die het Szydlowskyplein omzoomden, hebben volop genoten. Met een vaartje van 55 a 60 km snorden de lage wagentjes over het in verschillende bochten ge legde circuit. Er waren twee soorten motor klassen, n.l. 100 cc en 200 cc. De motortjes waren vlak achter de zitplaats gemonteerd en met een ketting werd de aandrijving geregeld. Als in de 100 cc klas- se gereden werd, moest 1 motor van de ketting worden afgekop peld. Het af te leggen parcours was ongeveer 4 km en er werd in verschillende series gereden. In de 100 cc klasse luidde de uitslag: 1. M. Ores; 2. G. van Steenland en 3. L. van Gastel. In de 200 cc klasse luidde de uitslag: 1. J. Lahaye, 2. Hilda Misscrtten en 3. M. Valks. Al deze deelnemers kwamen uit Antwerpen. De prijzen werden uitgereikt door de waarn.-burgemeester. Tussen de bedrijven door heb ben enkele vroede vaderen eens proef gereden met zo'n skelter. Een enkeling ging dit goed af, maar de meesten kwamen maar slecht op gang. De Antwerpse skeltersclub heeft wel bijgedragen om met een knalnummer veel publiek enkele aangename uren te be zorgen. Het totale feest werd besloten met een taptoe vóór het gemeen tehuis uitgevoerd door „Hosan na". Ook alhier is op vrolijke en ge paste wijze de bevrijdingsdag ge vierd. De dag begon om 9 uur met dankdiensten in de Ned. Herv. en R.K, kerk, waar in gro ten getale in dankbaarheid de herkregen vrijheid werd her dacht. Omstreeks tien uur werd de schoolgaande jeugd op de drie plaatselijke scholen getrakteerd, waarna allen zich naar het sport- veldje achter de Veldstraat bega ven om, aangemoedigd door hun ouders, de Wedstrijd gade te slaan, die werd geleverd tussen de leerlingen van het openbaar en het christeiyk onderwijs. Ook de fanfare, die zich aan de kiosk had verzameld voor een korte rondgang, begaf zich naar het voetbalterrein, waar zij ge tuige was van de klinkende 101 zege voor het elftal van de open bare school. Omstreeks half twee was het op de grasmat nabij het jeugd- gebouw verzamelen geblazen van alle scholieren voor de kin derspelen. Door allen werd deel genomen aan een tiental geor ganiseerde evenementvolle at- trakties. De organisatoren bleken hier met vernuft de ruimte te heb ben benut, zelfs donimee's was lijn werd ingezet om de koek- happende jeugd te kunnen ver maken. Na afloop van de spelen wer den de behaalde punten getotali seerd en konden de aantrekke lijke prijzen aan de winnaars worden overhandigd. Te half vijf werd de voetbal finale gespeeld tussen de elftal len van het Openbaar en het Katholiek onderwijs. De jongens van de Antonius school wisten 7 maal het vijandelijk doel te doorboren, terwijl de stoere kna pen van de Spoorstraat Slechts 1 maal tegen scoorden. Na de avondboterham werd akte de présence gegeven in de omgeving van de Middenstraat, alwaar een gecostumeerde volks- koers werd gereden. Het kinderfeest van deze dag werd besloten met een feeërieke lampionnenoptocht door het dorp, voorafgegaan door de fan fare, die vrolijke marsmuziek liet horen. De rijpere jeugd kwam om ongeveer 9 uur aan hun trek ken in een op het Schoolplein ge organiseerd bal, met muzikale medewerking van de „John White band". Ook de horeca-sector nam het avondvermaak voor haar reke ning en in verscheidene zalen kon naar hartelust worden ge danst. 44. „Tristan zal voorop lopen, want die is immers de aanvoer der" zegt de Noorman, terwyl hi) de zwartgallige leider naar voren duwt. „Snel, voor dit goede moment voorbij is." „Ja, maar..." begint Tristan, zo als gewoonlijk, „hoe. wat moet ik dan zeggen?" „Hoor, dan zal ik het je voor zeggen" gi-ynst Eric en de ander kükt of hy hem vermoorden wil, maar toch gaat het nu in looppas naar de ingang van de burcht en braaf schreeuwt Tristan de wach ter toe: „De koning, we moeten de koning hebben! We hebben een reuze vangst gedaan!" „Wie dan", schreeuwt de wach ter ierug, „hoh, eens even, wie?" „Ga maar kyken", klinkt het antwoord, en terwyi de schild wachtnieuwsgierig naar buiten loopt, rent Eric met zün troepje ongehinderd naar binnen. „Nu moeten we Agar tc pakken zien te krijgen, voordat de opwin ding weer gezakt is", fluistert Eric „Dicht by elkaar blijven, mannen!" Ze steken de grote hal over, maar voordat ze de trap bereikt hebben, komt hen daar een tot de tanden gewapende troep krügers tegemoet. Even staren beide groe pen elkaar aan en instinctief voelt de Noorman, dat er iets mis is. Dat zün brutale list hier niet luk ken zal. „Halt", klinkt de stem van de aanvoerder, die dan vervolgt: „Wij hebben jullie gedragingen vanaf de trans gadegeslagen. Wat heeft dit te betekenen? Wie zün jullie?" Dan buigt hy zich ineens naar vo ren en staart scherp naar Tristan. „Dat is dezelfde kerel, die in het bos aan het hoofd stond van die vogelvrüen, toen ik kwam onder handelen" gilt hy. „Verraad! Pakt hem!

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5