CETALAC Eisenhower over de wederzijdse beveiliging Weero verzicht Ned. zaakgelastigde op het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken Rusland niet toegelaten tot Economische Organisatie van Afrikaanse en Aziatische landen Keulen-Rotterdam De Navo-conferentie te Istanbul HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Amerikaanse postbode in Berlijn Koningin Farah als padvindster CAMPINGSHOW J. G. MEIJER ZOON De topconferentie Duitsers verbieden luchtlijn Relletjes in Bagdad Frankering bij abonnement: Terneuze* Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW RVOENSDAG 4 MEI 1960 16e Jaargang Nr 4976 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. In een nota aan het Congres ter begeleiding van het verslag van de regering over het pro gramma voor wederzijdse bevei liging zegt president Eisenho wer, dat het verschil in levens peil'van de Westelijke democra tieën de onderontwikkelde lan den de handhaving en ontwikke ling van de politieke en econo mische instellingen van de vrije wereld steeds moeilijker maakt. FRANS PROTEST BIJ VEILIGHEIDSRAAD Frankrijk heeft in een brief aan de voorzitter van de Veilig heidsraad Tunesië ervan be schuldigd dat het zijn gebied laat gebruiken „als een basis voor aanvalsdaden" tegen Franse vei ligheidstroepen in het naburige Algerië. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Mur- ville, vestigt in zijn brief de aan dacht van de voorzitter van de Veiligheidsraad op de „aanhou dende incidenten aan de Algiers- Tunesische grens door bewapen de opstandelingeneenheden, die gestationeerd zijn op Tunesisch grondgebied". De brief is een antwoord op die van de Tunesische afgevaar digde bij de Ver. Naties. Mongi Slim. van 28 april, waarin werd verwezen naar „ernstige schen dingen van Tunesisch grondge bied door Franse troepen in Al gerië". Couve dc Murville zegt in zijn schrijven dat het aantal aanval len van opstandelingeneenheden van Tunesisch grondgebied uit is ge. 'ogen van 52 in de laatste drie maanden van 1959 tot 128 in de eerste drie maanden van 1960 (in de eerste drie maanden van 1959 bedroeg het aantal aanval len 24). In maart alleen al was het aantal incidenten 71. Tegen elk van deze aanvallen heeft Frankrijk bij de Tunesische re gering geprotesteerd, zo werd gezegd. CHESSMAN GECREMEERD. Het lijk van Chessman is dins dag in alle stilte te San Rafael in Californië gecremeerd. Op ver zoek van Chessman is er geen godsdienstige plechtigheid ge houden. De verontwaardiging over de terechtstelling is vooral in West- Europa groot. In verscheidene hoofdsteden zijn de muren van de Amerikaanse ambassade be klad. De ambassade in Stock holm, Parijs, Lissabon, Rome en Montreal hadden extra politie bewaking. Tot 5.000 leden van Kamers van Koophandel, die te Washing ton bijeen waren, heeft de presi dent gezegd, dat vrede en stabili teit in de wereld afhangen van de waardevastheid van de dollar. Hij waarschuwde echter, dat de nationale hulpbronnen niet onuit puttelijk zijn. De minister van Handel Frede rick Müller zei dat 1960 het voor spoedigste jaar zal worden dat Amerika ooit gekend heeft. Naar zijn mening zal dc welvaart tot 1970 aanhouden. Hij waarschuw de tegen een politiek van lenin gen en uitgaven die een econo mische recessie zou kunnen ver oorzaken. In een toespraak tot de com missie voor internationale econo mische groei heeft de president gezegd dat de dreigende besnoei ing van zijn program voor we derzijdse beveiliging een „ver pletterende nederlaag" voor de niet-communistische landen zou betekenen „in hun strijd met het communistische imperialisme". Hij zei dat er groepen in het Congres zijn, die zijn program ten bedrage van 4.175 miljoen dollar voor economische en mi litaire hulp aan het buitenland met meer dan een miljard dollar willen verminderen. Een derge lijke besnoeiing zou spoedig nieu we internationale spanningen en nieuwe nationale p-oblemen voor elke Amerikaanse' burger geven. In zijn nota aan het Congres verklaarde de president voorts, dat er een steeds acuter nood zaak van hulp aan de onderont wikkelde landen zal ontstaan. De Verenigde Staten zullen in de jaren zestig in het gebied dat door het wederzijdse beveiligings program wordt bestreken, voor nieuwe en enigszins andere pro blemen komen te staan. Onze vrienden en geallieerden in Europa zijn zich ook bewust van deze noodzaak en aangezien hun vermogen om ontwikkelings hulp te verschatten toeneemt, plegen wij steeds meer overleg met hen om uit te maken hoe de last kan worden verdeeld. Het wordt steeds duidelijker dat de geïndustrialiseerde Wes telijke landen de minder ontwik kelde gebieden kennis, advies en kapitaal voor economische ont wikkeling binnen een vrije ge meenschap dienen te verschaf fen. De Amerikaanse Senaat heeft maandagavond kredieten tot een totaal van 4.125.600.000 dollar voor hulp aan het buiten land in het belastingjaar 1960-'61 goedgekeurd. De democratische senator Wil liam Fulbright heeft nog gebro- beerd de motie van de vorige week, waarin de Senaat zich uitsprak vóór opschorting van de hulp aan landen die econo mische represailles toepassen, verzacht te krijgen. Zijn voorstel werd echter met 45 tegen 39 stemmen verworpen. De uitspraak van de Senaat is gericht tegen de Verenigde Ara bische Republiek, die reeds ja ren het vervoer van Israëlische goederen door het Suezkanaal hindert. Het ministerie van Buitenland se Zaken had tevoren de sena toren gewaarschuwd dat hun uitspraak nadelige gevolgen voor de Verenigde Staten in het Midden-Oosten zou kunnen heb ben. De democratische senator Ja- vits verklaarde na de stemming, dat president Eisenhower de Se naatsmotie kon negeren omdat zij niet de gevoelens van het hele Congres vedtolken. Het door de Senaat goedge keurde bedrag is 49,4 miljoen dollar minder dan wat president Eisenhower had gevraagd, doch iets meer dan het Huis van Af gevaardigden beschikbaar wil stellen. Een gemengde commis sie van Huis en Senaat moet nu een compromis zoeken. MEDEDELING In verband met het be vrijdingsfeest zal ons blad morgen niet verschijnen. Advertenties voor het nummer van a.s. vrijdag kunnen heden tot uiterlijk 2 uur worden aangenomen. RED. Oberlander afgetreden. Professor Oberlander, de West- duitse minister van Vluchtelin genzaken, heeft dinsdagavond bondskanselier Adenauer zijn ontslag aangeboden, aldus ver luidt uit bevoegde kringen. Een woordvoerder van de re gering heeft bevestigd, dat Oberlander zijn ontslag heeft in gediend. Hij kon echter niet zeg gen of bondskanselier Adenauer het ontslag aanvaard heeft. Het storen van B.B.C.-uitzendingen. Nog circa vijf procent van de B.B.C.-uitzendingen pi het Rus sisch worden, onafhankelijk van de inhoud ervan, door Oosteuro- pese zenders gestoord. Het syste matische storen van de uitzen dingen is echter sedert 3 februari gestaakt, zo heeft de Britse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. Profumo, maandag ver klaard. De B.B.C.-uitzendingen in het Tsjechisch, Slowaaks, Hongaars, Bulgaars. Roemeens en Duits worden nog wel regelmatig ge stoord, v.n.l. door de betrokken landen. Uitzendingen in het Pools en het Albanees worden af en toe gestoord door zenders van naburige communistische landen. De Californische postbode Bernard Conolly, die op eigen gelegenheid een zes- tien-weekse „goodwill" tocht door Europa maakt waarbij hij ook in Nederland zal ko men) is op het ogenblik in West-Berlijn. Nadat hij een brief afgeleverd had aan burgemeester Willy Brandt, geschreven door de burge meester van Conolly's woon plaats Oakland, heeft hij in Berlijn een ronde gemaakt, waarbij hij door enkele Duit- te collega's vergezeld werd. WRAKSTUKKEN BIJ GROENLAND GEVONDEN Bij het zoeken naar het Deen se vrachtschip „Hanne S" (499 ton), dat sedert zaterdag in de buurt van Zuid-Groenland wordt vermist, zijn wrakstuk ken gevonden door een ander Deens vaartuig. De „Hanne-S" meldde zaterdag dat het mid den in een storm was. Verscheidene schepen en Amerikaanse, Deense en Cana dese vliegtuigen nemen aan het zoeken deel. De „Hanne-S", die met vijf tien bemanningsleden en drie passagiers op weg was van Groenland naar Kopenhagen, verdween in het gebied waar in januari 1959 het Deense schip „Hans Hedtoft" (2.875 ton) zonk met het verlies van 95 men senlevens. De „Hans Hedtoft" maakte zijn eerste reis. Het schip voer tegen een ijsberg. De agenda-commissie van de economische conferentie van Afrikaanse en Aziatische landen, die in Cairo wordt gehouden, is dinsdag akkoord gegaan met een (Adv.) De Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger in Indonesië, de heer W. A. Frowein, heeft naar A.F.P. meldt dinsdag de of ficiële tekst van het regerings communiqué inzake de defensie maatregelen voor Nederl. Nieuw- Ernstig busongeluk in India In een bergachtig gebied in de Indische staat Kerala is een autobus met 120 mensen omge slagen. Twintig mensen kwamen om het leven en meer dan zestig liepen ernstige verwondingen op. Guinea overhandigd aan dr. Sud- jarwo, hoofd van de Europese af deling van het Indonesische mini sterie van Buitenlandse Zaken. Volgens de woordvoerder van het ministerie heeft de zaakge lastigde de aandacht van de In donesische autoriteiten gevraagd voor een arbeidersdemonstratie voor het Nederlandse gebouw in Djakarta op 1 mei. De demon stranten hadden spandoeken ge toond waarop de „militaire voor nemens" van Nederland werden afgewezen. De Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiger is er op gewezen, aldus de zegsman, dat de betoging een positieve reactie van de nationale gevoe lens van het Indonesische volk was op de „militaire uitdaging" in Westelijk Nieuw-Guinea. Hij werd ervoor gewaarschuwd dat er „een ernstiger voorval kon plaatsvinden indien de Nederlan ders hun uitdaging voortzetten", aldus de woordvoerder van het ministerie. van GOVERNOR-, JAMET- en D. S. U.-TENTE'N Ruime keuze - Rustige --"-er in onze nieuw gebouwde showroom. Gratis toegang. NOORDSTRAAT 25-27, AXEL Telefoon 795 Geopend iedere dag van 1018 u. Ook geopend 5 mei. Catalogus verstrekken wij gaar ne gratis op aanvraag. Het Amerikaanse huis van af- gevaardigden heeft maandag een resolutie aangenomen, waarin op president Eisenhower een beroep wordt gedaan op de topcon ferentie krachtig te streven naar herstel van de „fundamentele vrijheden" in de Oosteuropese landen. De resolutie, die met 275 stemmen voor en geen tegen werd aangenomen, was ingediend door de democraat Zablocki. De resolutie is voor goedkeuring naar de Senaat gezonden, doch zij kan niet de kracht van een wet krijgen. Zablocki verklaarde in het Huis, dat hij er alleen Eisenho wers positie op de Parijse confe rentie mee wil versterken. De sjah van Perzië en zijn gemalin koningin ï^rah, gefo tografeerd op een jamboree van padvinsters in Manzarieh in Perzië. De sjah heeft zijn ge malin benoemd tot presidente van tie padvindstersl weging in Perzië. De uniform staat de koningin charmant! De Navo heeft zich op de te Istanbul gehouden conferentie eens verklaard met de politiek van het streven naar een ont spanning in de verhouding met Rusland op de te Parijs te hou den topconferentie, mits deze ontspanning betrekking heeft op alle delen van de wereld. Men werd het er echter niet over eens of het Westen op de topconferentie met Chroesjtjsef ook de kwestie van hulp aan on derontwikkelde landen en van het zich niet bemoeien met an dermans aangelegenheden ter tafel moet brengen. Het word aan de Westelijke regeringslei ders zelf overgelaten daarom trent op de topconferentie te be slissen naargelang van het ver loop van hun besprekingen met Chroesjtsjef. De secretaris-generaal van de Navo, Paul-Henry Spaak, heeft in zijn jaarlijks rapport over de toestand van het bondsgenoot- schap gezegd, dat de defensie enige verbetering te zien geeft, maar nog steeds „reden tot be zorgdheid" geeft. Spaak is van mening, dat de ontspanning tus sen Oost en We%t van het afge lopen jaar een nieuwe poging eist om de politieke éénheid van de Navo te handhaven. Op economisch gebied heeft de Navo naar het oordeel van Spaak bepaalde taken te verrichten, wel ke nieuwe organisatie er ook voor Europa eiu Noord-Amerika in het leven wordt geroepen. Zo zou de Navo de economische acti viteit van het communistische biok in politiek verband moeten bestuderen. Wat de verdediging betreft, moet de kloof overbrugd lussen wat nodig is en wat de leden kunnen betalen. Spaak zegt, dat de Navo een diepgaande studie maakt van: 1. De invoering van kernwa pens in de verdedigingsplannen. 2. Het verdelen van de defen- sielast. 3. De integratie van de lucht verdediging. 4. De samenwerking tussen Frankrijk en de marinestrijd krachten van de Navo in de Middellandse Zee. 5. De problemen der logistiek in tijden van vrede en oorlog. De reeds definitieve plannen van de Swiss Air om de bestaan de luchtlijn Zürich—Stuttgart Keulen gedurende de komende zomerdienstregeling tot Rotter dam door te trekken zijn plotse ling door de bevoegde Duitse autoriteiten de grond in geboord. Zij hebben de Swiss Air thans medegedeeld daarvoor geen toe stemming te kunnen verlenen. Desgevraagd beperkt de direc tie der Swiss Air er zich toe mede te delen, dat Duitsland deze weigering grondt „op het bestaande Duits-Zwitserse lucht vaartverdrag, dat in zulke ver bindingen niet voorziet." De opneming van Rotterdam in het Swissair-net moet daarom (Advertentie.) Verf met gemak en... van Ceta Bever tot een latere datum worden uit gesteld, aldus de Swiss Air directie. In Nederlandse luchtvaartkrin. gen is men van mening dat Duitsland weinig of geen schade zal lijden bij 't verlenen van toe stemming. Dat deze niettemin aan Swiss Air onthouden wordt, wijt men aan de rivaliteit tussen de Air Union (waarbij met de Lufthansa een viertal andere Europese maatschappijen zijn aangesloten) enerzijds en de combinatie S.A.S. en Swiss Air anderzijds, waarmede de K.L.M. nauw contact onderhoudt. Naar bekend heeft vooral de S.A.S. de laatste maanden veie moeilijk heden met landingsrechten in West-Duitsland ondervonden. ledenlijst van de economische organisatie van deze landen, waarop geen enkele van de acht Aziatische Sowjet-republitken, die aan de conferentie deelnemen, voorkomt. De Sowjet-Unie maakt dus geen deel uit van deze organisa tie, hetgeen een grote tegenslag voor de Russen is. De afgevaar digde van Zuid-Vietnam, Dang Due Khoi, verklaarde op een persconferentie dat de afgevaar digden er verbaasd over waren dat er Russische afgevaardigden op de conferentie waren, daar men op een bijeenkomst in december 1959 van de voorberei dingscommissie het erover eens waren geworden dat alleen lan den, die volgens het handvest aan de conferentie mochten deel nemen, uitgenodigd zouden wor den. Het handvest van de orga nisatie beperkt het lidmaatschap tot de landen, die in 1955 hebben deelgenomen aan de conferentie van Afrikaanse en Aziatische lan den te Bandoeng of landen, wier regering in Afrika of Azië zetelt. Volgens Khoi was het op de vergadering nogal warm toege-t gaan. De (communistische) Chi nezen vochten voor toelating van de Sowjet-Unie. Vele landen ver klaarden echter dat er „een mas sale uittocht" zou plaatsvinden als de Sowjet-Unie toegelaten zou worden. 'De afgevaardigden van China waren zó kwaad over het verzet tegen de toelating van de Sowjet-Unie geworden, dat zij het ontwerp voor.de instelling van een investeringsfonds vooï Afrikaanse en Aziatische landen, dat later aan de orde werd ge steld, een „imperialistische val strik" noemden, aldus Khoi. Reizigers uit Bagdad hebben in Beiroet meegedeeld, dat er zondag bij botsingen tussen na tionalisten en communisten in Bagdad naar schatting twaalf doden en vele gewonden zijn gevallen. Verkoop van tabaks fabrikaten in winkels zonder raamétalage De staatssecretaris van Fi nanciën heeft de ontvangers der accijnzen gemachtigd voor winkels waarin tabaksfabrika ten in het klein worden ver. kocht en waarin geen raaméta- lages zijn aangebracht hier bij valt te denken aan o.m. de z.g.n. zelfbedieningszaken voorwaardelijke bedrijfsvergun- ningen te verlenen. In deze win kels moeten de tabaksfabrika ten worden geëtaleerd in een uitstalkast met een frontopper vlakte van tenminste 0,8 m-, die zo in de winkel moet zijn opgesteld, dat deze en de daar in aanwezige tabaksfabrikaten van de openbare weg af duide lijk zichtbaar zijn. Dat de aanvoer van koude poollucht nu radicaal is afgesne den, was dinsdag reeds duidelijk aan de maximumtemperaturen WOENSDAG 4 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden DONDERDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 7.26 7.51 8.01 8.26 8.41 9.06 S.51 9.16 5 MEI. v.m. n.m. 8.37 9.10 9.12 9.45 9.52 10.02 10.25 10.35 ZON MAAN op onder op onder Mei 5 5.04 20.11 13.13 2.34 6 5.02 20.12 14.21 3.01 7 5.00 20.14 15.32 3.26 8 4.58 20.16 16.46 3.52 merkbaar, die in het binnenland omstreeks 15 graden bedroegen. Vergeleken met de dag daarvoor was het dus ongeveer 5 graden warmer. Verwacht wordt dat de temperatuurstijging zich lang zaam voort zal zetten. Aan de flank van een hogedrukgordel, die zich van de Golf van Biscaye tot Centraal-Europa en Zuid- Rusland uitstrekt, stroomt na melijk over de Britse eilanden iets zachtere en ook vochtiger lucht naar onze omgeving. Door de nabijheid van het hoge- drukgebied zijn de neerslagkan sen vandaag weer klein. Aan de kust kan een zeewind dc temperaturen des middags iets temperen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. OVERWEGEND ZONNIG. Droog en overwegend zonnig weer met vooral in het binnen land hogere middagtemperatu- ren. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1