SPORTNIEUWS Tweede moordproces tegen Berkelse arts BUISMAN J DE VRIJE ZEEUW! Pagina 3 Rechtszaken Opnieuw levenslang geëist Een duur ritje, afgelopen dat nog goed is KERKDIENSTEN KERKNIEUWS AGENDA hoe ook gezet. altijd heter met TENNIS DUIVENSPORT HANDBOOGSPORT Gemeente Terneuzen PROEF NU HOE BIJZONDER RAMA IS.' tfi Ugm êdm! MARGARINE US GOED TAFELEN MEI-RAMA Dinsdag 3 roei I960 De officier van Justitie bij de rechtbank in Leeuwarden, rar. H. Gelinck, heeft gistermiddag na een requisitoir van twee uur, de hoogste gevangenisstraf tegen de Berkelse arts geëist, namelijk naast de levenslange gevangenis straf van 1954 opnieuw een levenslange gevangenisstraf. Aan liet eind van zijn requisi toir zei de officier, da hij de Ber kelse arts vervolgd heeft, omdat de zaak zoveel aandacht heeft aetrokken dat het gewenst was, dat deze in openbare behande ling zou komen. Voorts omdat O. zó misdadig is, dat het onverant woord zou zijn wanneer hij ooit nog uit de gevangenis zou wor den ontslagen en in de maat schappij zou terugkeren. Voor zover mij bekend, ver volgde de officier van Justitie zijn requisitoir, is het nog nooit gebeurd, dat een gevangene zijn medegevangene na vele voorbe reidingen in kalm beraad heeft vermoord. Deze zaak werd uniek, omdat zowel L. als O. levenslang zaten wegens moord op hun vrouw. „Moord" is de enige inhoud, die ik in de dagvaarding heb ge plaatst en waarvoor de recht bank, naar ik verwacht, hem zal veroordelen. Er zijn immers maar twee mogelijkheden: of L. heeft zelfmoord gepleegd, of O. heeft hem vermoord. Er is een opvallende gelijke nis in beide zaken van L. en O. Beiden hebben hun vrouw ver moord, alleen het gif is anders. De een gebruikte cyaankali, de ander arsenicum. O. was een ge studeerd man en L., zij het in mindere mate, ook. L. werd door medegevangenen gezien als een aardige, opgewekte, vriendelijke man. O. niet. Hij werd niet ge waardeerd. Hij was een nega tieve figuur, die onrust verwekte in de gevangenis en die bezeten was door één idee: revisie. Als één man begrepen had wat er gaande was en maatregelen had getroffen, was er geen moord gepleegd. Deze man is de reclasseerder, Gerardt L.; de man. die zich hersenloos voor het karretje van O. heeft laten span nen. Toen hij de cyaankali ont dekte in de maagpoeder, die hij liet analyseren, ging hij in grote ijver naar O. in plaats van de juiste maatregelen te treffen. Hij gaat lief en gedienstig met O. praten en laat zich bepraten om niet naar de onderdirecteur te gaan. Toen Gerhardt L. ver trok en rechtsaf ging naar bui ten in plaats van linksaf naar de onderdirecteur, begon de doods klok voor L. te luiden. Gerhardt L. gelóófde vrijwel in de on schuld van O. Een boekje „ge rechtelijke dwalingen", zo ging de officier van Justitie verder, is gevaarlijk in handen van een voudige lieden, die daardoor menen, dat de gevangenissen vol zitten met onschuldig veroordeel den. De heer Gerhardt L. behoort tot het bataljon der argelozen. Zij zijn in hun argeloosheid meer kinderlijk en hinderlijk, dan dat ze kwaad doen, maar soms lopen ze tegen de werkelijkheid op en dan gaat het fout. Ook de Rooms-Katholieke reclassering heeft hierin schuld. Ze had deze man niet mogen uitkiezen voor die functie. Daarna gaat de officier van Justitie de gang van zaken na. De dood van L. was een deel van een door O. opgezette intrige, die met duivelse sluwheid is uit gevoerd. O. had pech, toen des kundigen konden vaststellen, dat het speeksel waarmee de brieven zijn dichtgeplakt van een uit scheider met bloedgroep AB was. De enige die dit kon zijn, was O. Hij moest dus toegeven, dat hij ze had verzonden. Een zwaar ver- liespunt. Een tweede verliespunt was, dat het altijd verontreiniging op levert in cyaankali als dit op vis is gestrooid. Dit had O. aan Ger hardt L. getoond. Het onderzoek wees echter uit, dat de cyaan kali niet verontreinigd was. Als men het dossier doorleest, aldus de officier kan men goed merken, hoe ongelooflijk veel leugens O. kan vertellen, als we dat tenminste nog niet wisten uit de eerste zaak. Op één punt had het technisch onderzoek geen succes. De ouderdom van de brie ven kon niet worden vastgesteld. De officier bracht grote lof en dank aan allen, die in deze zaak hebben meegewerkt. De verho ren en technische onderzoeken waren moeilijk, maar allen heb ben hun werk nauwkeurig en voorzichtig gedaan, omdat ze zich er van bewust waren, dat O. hen met even veel plezier zou vergiftigen als hij het L. heeft gedaan. O. corrigeerde zijn lezing van de gang van zaken, toen enige punten onjuist waren gebleken. Onaannemelijk is het, aldus de officier van Justitie, dat L. de cyaankali via zijn ouders had ge kregen om O. naar de andere wereld te helpen, omdat O. een cyaankalideskundige is. Nonsens is het verder, dat een niet-medi- cus aan een medicus een maag poeder geeft, die hij bovendien zelf in de apotheek had kunnen halen. Het verhaal dat O. op 4 februari de brieven uit L.'s cel heeft weggehaald en dat L., toen O. deze bewijzen had. zelfmoord heeft gepleegd, is onjuist. Vele gedetineerden zouden een ruzie tussen O. en L. die avond moe ten hebben gehoord. O. heeft die avond niet vóór de andere gede tineerden uit naar L.'s cel kun nen rennen om de brieven te ste len. Daarvoor was de tijd te kort en de afstand te lang. Uit ver klaringen van diegenen, die L. gekend hebben, blijkt dat nie mand aan diens zelfmoord ge looft. L. was jong en had de kans dat hij nog jaren vrij kon leven. Hij studeerde. En bovendien strookte het geloof van L. niet met zelfmoord. Nu kan men na tuurlijk zeggen: „Hij heeft zijn eigen vrouw vermoord". Ak koord, aldus de officier, maai er is een groot verschil tussen moord en zelfmoord. Deskundigen gaven de defini tieve doodsteek aan O.'s verha len. De schriftkundige prof. Böttcher heeft geconcludeerd, dat O. de tekst van de afscheids brief heeft opgesteld. Zijn ver klaring van 14 mei tegenover mr. Huygens heeft O. daardoor later moeten herzien. Hij schreef Twee matrozen van het in de z.g. ..put" in lossing liggend Ne derlands motorschip „Soestdijk", lieten gisteravond bij het vertrek van de „Spido", een vaartuig van de hooibeden, dat de verbinding onderhoudt met de op de rede in lading of lossing liggende sche pen, verstek gaan en bleven nog wat in de stad ronddolen tot hun oog viel op een in de Lange Kerk straat geparkeerd staande sta tion-car van het levensmiddelen- bedrijf van de heer A. Fassaert, in de Noordstraat. De matroos C. Kremers, wonen de te Rotterdam, kroop achter het stuur van de auto, terwijl zijn collega F. J. Groenewold, wonen de in Den Haag. naast hem plaats nam. Daar beiden onder invloed verkeerden bleven de gevolgen niet uit en in alle straten, die zij hebben bezocht, zijn de sporen te zien van hun tocht, die eindig de in een sloot even voorbij het Zwaantje, waar de politie, die de zeelieden achtervolgde, de zwaar beschadigde auto aantrof met de bewusteloze achter het stuur zit tende matroos, terwijl zijn colle ga in het bouwland was gevlucht. Bij het openen van het portier kwam de politie een zware rook- en dranklucht tegemoet. Eerste hulp werd verleend door dokter Hoving, waarna K. werd ingesloten en even later kon ook G. worden gearresteerd en in gesloten. Door ©en takelwagen van de garage Kerckhaert in de verniel de auto van de heer Fassaert wegggesleept en zal de kapitein van de „Soestdijk" hedenochtend wel een appeltje met zijn twee matrozen te schillen hebben. toen niets van enige hulp aan L. bij het opstellen van diens brief. Later moest hij toegeven, dat hij L. had geholpen. Er kwamen daardoor tegenstrijdigheden in de verhalen van O. aan medege detineerden. De kritieken van meer ontwikkelde medegedeti neerden waren voor O. waarde vol, want daarna kon hij zijn Piet Berger-verhaal bijschrijven. De afscheidsbrief is dus vals en door O. voorgeschreven, aldus de officier van Justitie. De grote vraag is nu: Hoe heeft O. L. tot het schrijven van deze brief gebracht? Ik heb hier voor een zeer houdbare theorie. Er is een bekend verhaal van twee mannen, die voor elkaar een moord plegen. De recherche kan de daders niet vinden, want zij weten geen motief en de daders hebben voor elkaar een waterdicht alibi. Dit is een boek, waarvan Hitchock later een film heeft gemaakt, die in 1952 in Delft en in Rotterdam draaide. Deze film heette „De maniak". Het is zeer wel mogelijk, dat O. deze film gezien heeft. O. heeft daaraan gedacht, maar toen waren de moorden helaas al ge pleegd. Het zou mooi geweest zijn. als hij dit verhaal eerder had gekend. O. met zijn hoge intelligentie quotiënt dacht, dat misschien dit verhaal alsnog aangepast zou kunnen worden in zijn zaak. Mijn theorie is, aldus de offi cier, dat tegenover L.'s bekente nis een dergelijke brief stond van O. Ook heeft L. gesproken over het feit, dat zijn vrouw zwanger was en met arsenicum dit wilde onderbreken. Een medisch verhaal. Om met de hop jes te spreken: „Ik raad de maker", zei de officier van Justitie. De bekentenisbrief van O. is verdwenen, dat kan op vele manieren zijn gebeurd. Voor mij staat vast, dat O. de cyaankali bezat, waaraan L. is overleden. De officier zei, dat hij de ver klaringen van de vrouw van de Belgische fotograaf Vanderhae- gen zeer onbetrouwbaar had ge vonden. Zij wilde niets verkla ren, wat in haar gedachtengang voor haar neef nadelig kon zijn. De Vanderhaegens waren bereid slinkse dingen te doen. Vooral de verklaring van mevrouw Duiven voorde uit Voorburg, zei de offi cier, lieten duidelijk zien, dat zij het onaangenaam vond voor haar man, de stiefvader van L., dat haar zoon in de gevangenis zat. Deze mensen hebben uitge breide verklaringen afgelegd en hebben begrip getoond voor de moeilijkheden van het onderzoek. Er is mijns inziens geen enkele reden om aan hun verklaringen te twijfelen. Mijns inziens staat vast, dat O- de cyaankali kreeg uit België. Een deel gaf hij aan Gerhart L. om te zien of de cyaankali nog werkzaam was. Een ander deel gaf hij als medi cijn aan L. Hoe heeft O. zich cyaankali verschaft? Dit mysterie is niet opgelost. Zij, die hebben meege werkt de cyaankali aan O. te verschaffen hebben, zo meen ik, zei de officier van Justitie, niet geweten wat O. er mee zou gaan doen. Zij hadden toen het een maal uitkwam wat er gebeurd was, er belang bij om te zwijgen. Het binnensmokkelen van pakjes en brieven in de gevangenis ge beurt dikwijls. Over de persoon O. zei de offi cier van Justitie dat hij een man is, die geen criminele fantasie en geen leugen te groot is. Een sluipmoordenaar en een ver rader. Hij is kil en gevoelloos voor zijn medemensen, die hq zietals stukken in een schaak spel met als uiterste consequen tie, dat hij die medemensen zo nodig zonder scrupules uit de weg kan ruimen. WOENSDAG 4 MEI. Ned. Herv. Kerk. Hoek: 3 uur Ds. J G. N. Cupédo (huwelijksbevestiging). Hulst: 19 uur Herdenking voor de gevallenen. Zaamslag: 19.45 uur Herdenkings dienst. Schoondijke: 7.30 uur Dodenher denking en bidstond voor de vrede. IJzendijke: 77.45 uur Ds. C. van Evert (Herdening van de oor logstijd). Zuidzande: 7.30 uur Ds. J. Eijgen- daal (Herdenkingssamenkomst). DONDERDAG 5 MEI. Ned. Herv. Kerk. Sas van Gent: 9 uur Ds. E. Ed. Stern (Bevrqdingsdienst). Gerei. Kerk (Vrijgemaakt). Terneuzen: 9.30 uur Ds. H. Smil. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis. Groede: 8.15 uur Ds M. de Jong (Bevrijdingssamenkomst). Schoondijke: 9 uur Herdenking van de bevrijding. Waterlandkerkje: 9 uur Interker kelijke samenkomst. KERKKOLLEKTE VOOR HET WERELD VLUCHTELIN GEN - JAAR De in de Oecumenische Raad van Kerken vertegenwoordigde Kerkgenootschappen hebben be sloten de gemeenten voor te stel len zondag 8 mei in de kerken voor het vluchtelingenwerk een speciale collecte te doen houden. De Synode der Gereformeerde Kerken heeft de gemeenten ge adviseerd zo mogelijk op 8 mei een dergelijke inzameling te hou den. De helft van deze collectes komt ten goede aan het Neder lands comité vluchtelingenjaar 1959/60. De andere helft zal ge bruikt worden voor de speciale verplichtingen die de Kerken in internationaal verband op zich genomen hebben in het kader van het wereldvluchtelingenjaar. Ook de R. K. Kerk heeft de ge lovigen opgeroepen bijzondere aandacht te willen geven aan de nog te houden inzamelingen. DINSDAG 3 MEI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Opmars naar de galg". Lokaal Bethel, 7.30 uur: Evangelisatie. HONTENISSE: Gemeentehuis, 10 uur: Aanbesteding uitvoe ren van bestratingswerken in het exploitatieplan Klooster- zande. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Some like it hot". WOENSDAG 4 MEI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Opmars naar de galg". Er is een tragische kant aan deze zaak: O. is een man uit een eenvoudig millieu, met een be zetenheid en een sluwheid en misdadige trekken, die hem te gronde hebben gericht. Zijn ver stand en sluwheid hebben hem gedreven op een weg. waardoor hij tot zijn laatste ademtocht in dé gevangenis zal moeten blij ven. O. heeft ook geen juiste visie meer op de realiteit. Hij heeft zichzelf tot een verloren, eenzaam en onbereikbaar mens gemaakt. En tenslotte besprak de officier van Justitie de reden waarom hij O. heeft vervolgd en stelde hij zijn vordering. (Adv.) KOFFIE Op de tweede dag van de com petitie heeft Animo I er weer een puntje bij door thuis gelijk te spelen tegen het Middelburgse M.L.T.C. I. Het werd 44. Animo II is op bezoek ge weest bij L.T.C. Domburg I en heeft de beide punten in Dom burg moeten laten. Zij verloren met 80. De gedetailleerde uitslagen zijn: 3e KLASSE ZUID Afdeling I Animo I—Middel. L.T.C. I 4—4. Ie HE C. Jurry W. Scheitens 36; 16 2e HE A. IJsebaert— L. Parent 36; 1—6 le DE Mej. T. Denie mej. M. Fukken 60; 64 2e DE Mej. R. van Mossevelde mej. Th. Sandbergh 26; 3—6 le GD Mej. T. Denie-C Jurry tegen mej. M. Fukken-W. Scheitens 63; 64 2e GD Me.j. R. van Mossevelde- A. IJsebaert tegen mej. Th. Sandbergh-L. Parent 0—6; 4—6 HD C. Jurry-A. IJsebaert tegen W. Scheitens- L. Parent 6—3; 6—1 DD Mej. T. Dertie-mej. R. van Mosseveld tegen mej. M. Fuk- ken-mej. Th. Sandbergh 6—3; 2—6; 6—4 Afdeling II Domburgse L.T.C. IAnimo II 8—6 le HE G. van Eijzeren P. Vroegop 60; 75 2e HE P. Provoost F. Spaas 60; 6—1 le DE Mej. R. van der Hage mej. M. Spaas 60; 6—0 2e DE Mej. M. Lips mej. J. Denie 60; 62 le GD Mej. R. van der Hage-G. van Eijzerenmej. J. Denie-W. Denie 62; 60 2e GD Mej. M. Lips-P. Provoost tegen mej. M. Spaas-F. Spaas 6—0; 6—2 HD G. van Eijzeren-P. Provoost tegen W. Denie-P. Vroegop 6—0; 5—7; 6—3 DD Mej. R. van der Hage-mej. M. Lips tegen mej. M. Spaas- mej. J. Denie 6—2; 60 VLUCHT UIT DOORNIK De Verwachting Axel. Snelheid eerste duif 1167 m; laatste prijswinnende duif 1004 m. 1. M. Butler; 2 en 5 J. Vas- seur; 3 R. de la Ruelle, Zuid- dorpe; 4. Ch. Tieleman; 6. D. Dieleman; 7 en 8. Th. Borgh- stijn; 9. D. Haulez; 10 M. Die leman. De Eendracht Terneuzen. Snelheid eerste duif 1122 m. laatste prijswinnende duif 997 nj. 1. O. Hofman; 2. C. D. de Rij ke; 3. P. Oppeneer; 4. M.A. de Roo; 5 en 9. J. den Exter; 6. H. F. Koek Zn; 7. M. Soomers; 8 en 10 Gebr. De Bakker. ZANDSTRAAT Bij de opening van het schut- iersseizoen door de handboogmij „De Zeeuwsche Schutters" alhier, was het weer zéér ongunstig door de hevige wind en de koude tem peratuur. Factoren, die ongetwij feld hun invloed deden gelden bij de opkomst van de schutters, evenals dé vele schietingen in de naaste omgeving. Conform de niet hoog gespan nen verwachtingen gaven dan ook slechts 29 schutters acte de présence. Ondanks de hevige wind zagen de aanwezige schut ters toch kans alle vogels af te schieten, wat sporadisch voor komt. De uitslag luidt: Hoogvogel: P. van Esbroek te Sluiskil. Zijvogels: Prosp. van Vooren te Philippine en L. Kalsvel uit de Zandstraat. Kallen: Fl. Verdegem te Ter- neuzen en G. Mattheeuws te Axel. Openbare bekendmaking van de ter inzage ligging van het plan van uitbreidinge regelende de bestemming in onderdelen voor de gronden, gelegen in het plan ,,van Steenbergenlaan-Oester putten". Het Hoofd van het gemeente bestuur van Terneuzen brengt ter openbare kennis, dat vanaf 3 mei 1960 gedurende veertien dagen op de gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage ligt het raadsbesluit van 28 april 1960 tot vaststelling van het plan van uitbreiding, regelende de bestem ming in onderdelen voor de gron den, gelegen in het plan „van Steenbergenlaan-Oesterputten'', met de daarbij behorende bebou wingsvoorschriften. Binnen zes weken na afloop van bovenvermelde termijn kun nen belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de gemeente raad hebben gewend, tegen dit plan bezwaren bij de Gedepu teerde Staten van Zeeland indie nen. Terneuzen, 2 mei 1960. Het Hoofd van het gemeente bestuur voornoemd, M. DE VOS. wnd. VOOR 30N 6 rw 0 UP. i ■- viHor v Wp By Een leute stóf/eetTaparthnódêlysx moeders werkZe heeft smaak. Alles in huis bewijst het. Ook de tafel, waarop Rama nooit_oijtbreekt.' Rama is altijd vers, altijd "smeuïg.) Zomer en winter vlinderlicht smeer-' baar smeltend van smaak. Rama is gemaakt van zuiver plant aardige grondstoffen, de allerfijnste... de kostbaarsteToch kost Rama niet veel meer dan gewone margarine. En U krijgt zovéél meer voor Uw geld. Haal een pakje en proef nu ZAAMSLAG, Tel. 331 TERNEUZEN Noordstraat 74. Tel. 2595

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5