w Caryl Chessman terechtgesteld Investeringsaftrek en vervroegde afschrijving W eeroverzicht :hippers" Directeur Dellaert verlaat Schiphol SMIDT-POTHOVEN HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT >vf-; -<•, li utorijlessen DINSDAG 3 MEI 1960 16e Jaargang Nr 4975 SOKOLOFSKI AFGETREDEN? Ontslag Nederlands „oliepersoneel" in Indonesië Hulde aan jarige vorstin op Soestdijk KONINKLIJK PAAR LEGT KRANS BIJ MONUMENT DE RELLETJES TE BEIROET AANGEKONDIGDE WIJZINGINGEN GEEN SCHOT VOOR DE BOEG Ravage op het C.S. te Amsterdam Verklaring van Soebandrio WEER BETOGINGEN IN POESAN LLOYD NAAR POLEN binnenvering of schuimrubber AjJPiNjj SMIDT-POTHOVEN >nds3utorijschooi plsestraat 23J-ÏJ4 izen - Telefoon Ï568 et Gulftankstatksn. 'erstand. t Am stel iwikkend oet zó Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nfi 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEU Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Caryl Chessman, bijgenaamd „De Kat" of „De man met negen levens", omdat hij reeds acht nrnal aan de terdoodveroordeling wist te ontkomen, is maandag, 2 mei, in de gaskamer van de ge vangenis van St. Quentin, te San Erancisco, terechtgesteld. Chessman stierf, zoals hij had geleefd, koel en kalm, met een glimlach op zijn lippen en een knipoogje naar twee vrouwelijke journalisten, die op zijn uitnodi ging de terechtstelling zouden bijwonen. „Zouden", want één harer verliet vóór de executie 't lokaal. TELEFOONTJE KWAM TE LAAT. Ongewoon was zijn leven, on gewoon waren zijn laatste minu ten, want de federale districts- rechter te San Francisco, op wie vijf minuten vóór het tijdstip van de terechtstelling een beroep om uitstel was gedaan, besloot de executie een half uur te doen op schorten, om de argumenten van Chessmans advocaat Davis aan te horen. Zijn secretaresse belde de ge vangenis van St. Quentin op, doch zij vergiste zich in het tele foonnummer, dit maakte dat de terechtstelling reeds aan de gang was, toen Goodmans order tot opschorting met een half uur bekend werd. De secretaresse van Goodman belde en kreeg geen gehoor. Mi nuten gingen voorbij, totdat de rechter ontdekte dat zij een ver keerd nummer belde. Hij rukte haar de telefoon uit de hand en draaide als een razende. Doch toen was Chessman reeds buiten het bereik van elke aardse ge rechtigheid. In St. Quentin luisterden de gevangenisautoriteiten, onder wie de bewaker Fred Dickson, die tot het laatst bij Chessman was, ingespannen of er van één der gevechtshoven, waar Chess mans advocaten maandag een laatste poging deden, geen tele fonisch bevel tot opschorting van de terechtstelling kwam. doch zij hoorden niets 3 BEROEPEN VERWORPEN. In het laatste uur vóór de te rechtstelling werden drie beroe pen van Chesmans advocaten verworpen. Twee waren gericht tot het Californische hoogge rechtshof en het derde tot het federale geechtshof te Washing ton. In het beroep op het Californi sche hooggerechtshof was ge steld dat in het eerste proces tegen Chessman, dat tot zijn ter doodveroordeling leidde, meineed was gepleegd en dat het hier een „in elkaar gezette zaak" betrof. De advocaten hadden ook aan gevoerd dat een zekere Charles Saverine Terranova, een voort vluchtige valse munter, de „ban diet met het rode licht" was en zij wilden uitstel van terechtstel ling, totdat deze man gehoord zou zijn. Het Californische hooggerechts hof verwierp de beroepen met drie stemmen vóór en vier tegen, dezelfde stemmenverhouding, waarmede dit hof in de laatste tijd alle beroepen van Chess mans advocaten heeft verwor pen. Ook rechter William Douglas van het federale hooggerechts hof te Washington weigerde uit stel van executie te verlenen. Hiermee was dan uiteindelijk het lot van Chessman bezegeld. TWAALF JAAR GELEDEN TER DOOD VEROORDEELD Chessman is 12 jaar geleden door een jury van twaalf perso nen. waarin elf vrouwen zitting hadden, ter dood veroordeeld. Hij heeft tot nu toe terechtstel ling weten te voorkomen door het telkens weer vinden van juri dische gronden, waarop uitstel werd verleend. De geldmiddelen hiervoor ver kreeg hij door het schrijven van boeken, waarvan hij de manu scripten uit de gevangenis wist te smokkelen. Eén hiervan werd een wereldsucces en het werd zelfs verfilmd. CHESSMANS LAATSTE MINUTEN, Nadat Chessman naar de gas kamer was geleid en op een sta len stoel vastgebonden, werden, na het overhalen van een hef boom. balletjes van het zware vergift blauwzuur of Pruisisch zuu in een kuip met zwavelzuur, zuur in een kuip met zwavelzuur. Chessman bevond, geworpen. Dit geschiedde te 10 uur, drie minu ten en 45 seconden, plaatselijke tijd. Chessmans laatste woorden buiten de gascel waren: „Groet Rosalie van mij. Alles is in orde". Zij waren gericht tot Rosalie Asher, één van zijn drie verde digers, die tot het allerlaatste ogenblik voor zijn leven hebben gestreden. Toen hij reeds in zijn stoel was vastgebonden, richtte Chessman zich door hel maken van lip- woorden tot mevr. Eleanor Black, 'n verslaggeefster uit Los Angeles, die vele malen een pers- gesprek met hem heeft gevoerd en die de terechtstelling op zijn uitnodiging bijwoonde, doch het geen hij wilde zeggen bleef een raadsel. Toen Chessman alleen in de gaskamer was, maakte hij een teken met zijn duim, als om te zeggen: „Laat het nu maar ge beuren". Hierna wierp Chessman glim lachend het hoofd achterover en haalde diep adem. Twaalf minu ten over tien was hij dood. PERSCONFERENTIE NA DE EXECUTIE. Bewaker Dickson verklaarde op een persconferentie, die on middellijk na de terechtstelling in de gevangenis van St. Quentin werd gegeven, dat Chessman, vlak vóór hij naar de gaskamer werd geleid, tegen hem had ge zegd: ..Ik verzoek je speciaal te verklaren, dat ik niet de bandiet met het rode licht was". Dickson zei ook: „Toen Chess man, voelde, dat zijn einde nabij was, zei hij te hopen dat zijn leven ertoe zou bijdragen de doodstraf af te schaffen". Chessman weigerde in zijn laatste ogenblikken elke geeste lijke bijstand. Zijn lijk werd een uur na de terechtstelling naar 't nabij San Francisco gelegen San Rafaël overgebracht, om daar, overeenkomstig zijn laatste wens verbrand te worden. De getuigen, die de terechtstel ling bijwoonden, verklaarden dat Chessman z'n woorden had waar gemaakt: hij stierf waardig en zonder vrees. CHESSMANS LEVEN. Chessman, die op 39-jarige leeftijd stierf, kan in zekere zin ais één der slachtoffers van de grote economische crisis in het begin van de jaren dertig wor den aangemerkt. Zijn buiten betrekking geraak te vader poogde tweemaai zich van het leven te beroven. Zijn moeder werd ziek en de jeugdi ge Caryl kwam reeds op 15-jari- ge leeftijd met de justitie in aan raking, toen hij, door de honger gedreven, stal. Toen de Verenigde Staten in de tweede wereldoorlog werden be trokken en de jeugdige Ameri kanen van zijn leeftijd naar de fronten in Azië en Europa ver trokken, opende de gevangenis deuren zich opnieuw voor Chess man, die gewapenderhand over vallen had uitgevoerd. Hij werd in 1948 op erewoord vrijgelaten, doch reeds enige weken later weer gearresteerd en deze maal op beschuldiging van ontvoering en verkrachting. Deze overvallen werden uitge voerd door de „bandiet met het rode licht", waarbij gebruik werd gemaakt van een auto, die het rode politielicht voerde. Eén van zijn slachtoffers was een meisje van zeventien jaar, Mary Lea Meza, die krankzinnig werd en nu nog in een krankzin nigengesticht wordt verpleegd. Chessman heeft steeds ontkend de hand in deze overvallen te hebben gehad. Volgens welingelichte kringen in Moskou zou maarschalk Vas- sili Sokolofski, de 63-jarige staf chef van de Sowjetrussische strijdkrachten, ontslag genomen hebben. De maarschalk zou ziek zijn. Volgens genoemde kringen is maarschalk Matvei Zaeharof, voormalig bevelhebber van de Russische troepen in OostDuits- land, de opvolger van Sokolofski. Naar verluidt zou 'ook maar schalk Iwan Konief, die officieel de opperbevelhebber is van de strijdkrachten van het Pact van Warschau, ziek zijn. De Indonesische regering heeft de drie grote oliemaatschappijen die consessies in Indonesië heb ben tot het einde van dit jaar de tijd gegeven om de Nederlan ders die zij nog in dienst hebben te vervangen door Indonesiërs. Deze maatregel, aldus ver neemt A. F. P. uit officiële bron, mag volgens de autoriteiten „niet meer worden vertraagd" gezien de verslechtering van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië. Bij de Shell in Indonesië wer ken op het ogenblik 175 Neder landers. Zaterdag, op Koninginnedag, hebben delegaties uit alle gele dingen van liet Nederlandse volk, op Soestdijk weer v.oor de jarige Vorstin gedefileerd. fa De foto toont wuivend op de de trappen vóór het paleis: (v.l.n.r.) de Koningin, Prinses Beatrix, Prins Bernhard, Prin ses Marijke, Prinses Irene en Prinses Margriet. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen op de Nationale Herdenking 4 mei a.s. om 11.30 uur een krans leggen bij liet Nationale Monument op de Dam te Amsterdam, ter herdenking van de geallieerde en Nederland se gevallenen in de laatste we reldoorlog. De minister-president en de minister van Defensie zullen daarbij aanwezig zijn en ook een krans leggen namens de raad van ministers. Twee van de zeventig mensen, die zondag gewond geraakt zijn bij relletjes in de nabijheid van een kerk te Beiroet, zijn overle den. De toestand van vier ge wonden is zeer ernstig. Het Libanese ministerie van Defensie heeft maandagochtend de kranten verboden, de strijd krachten voor de binnenlandse veiligheid aan te vallen. Vóór dien had de ministerraad in een communiqué bekend gemaakt, dat strafmaatregelen zouden worden genomen tegen die leden van de ordetroepen, die in het licht van de eerste resultaten van het onderzoek naar de oorzaken van de ongeregeldheden verant woordelijk zouden zijn voor het werpen met g'a -ten, waardoor slachtoffers gevallen waren. De aangekondigde wijzigingen ten aanzien van de vervroegde afschrijving en de investerings aftrek (men zie ons vorige num mer) betekenen niet, zoals in '56, een „schot voor de boeg", maar wel een bijsturen in de economi. sche koers, zonder de opgaande lijn af te breken, zo werd te Den Haag van zeer bevoegde zijde verklaard. De 66-jarige heer U. F. M. Dellaert, directeur van de N.V. Luchthaven Schiphol, zal dit vliegveld na 40 jaren dienst ver laten, Op 30 juni a.s. gaat hij met pensioen. Hij zal worden opgevolgd door de beide adjunct-directeuren, de heren S. de Mul en mr. J. C. H. A. van Stapele, die met ingang van 1 juli bij besluit van de vo rige week gehouden buitengewo ne algemene vergadering van Geen persoonlijke ongelukken doch wel aanzienlijke mater- schade werd in de nacht van zondag op maandag aangerich op hel Amsterdamse Centraal Station, toen een rangerende personentrein op een andere trein botste. De Indonesische minister van buitenlandse Zaken Soebandrio heeft zondag te Tunis, in ten commentaar op de verklaring van de Nederlandse regering, dat straaljagers en troepen naar Nederlands Nieuw-Guinea zullen worden gezonden, verklaard; In dien Nederland zo gesteld is op een militaire afrekening met In donesië, bestaat er voor ons geen reden daarvoor terug te deinzen. De minister beweerde ook „dat Nederland eik voorwendsel aangrijpt om tot een dergelijke afrekening te komen". Soebandrio verklaarde ook nog tegenover verslaggevers dat de Indonesische regering „niet on verschillig tegenover dit Neder landse optreden zal blijven en de noodzakelijke maatregelen zal treffen". aandeelhouders van de vennoot schap tot directeur der N.V. Luchthaven Schiphol zijn be noemd. Ulrich Frangois Marie Dellaert wordt door de mensen die het kunnen weten „de oudste lucht haven-directeur in dienstjaren ter wereld" genoemd. Hij werd in 1893 als zoon van een Zeeuwse landbouwer in Westdorpe geboren en maakte in Gent, waar hij als jongeman op een kostschool was, kennis met dé luchtvaart. Hij zag er de Franse pionier Henri Farman een soort luchtsprongetje maken en onderging in 1916 zijn lucht doop, toen luchtvaartpionier Nieuwenhuis, commandant van de luchtvaartafdeling in Souburg, hem op een vluchtje meenam. Op 1 januari 1917 trad de jon ge Dellaert op Soesterberg aan, eerst als waarnemer, later als piloot. Toen Albert Plesman in 1920 zijn eerste KLM-vliegtuigen de lucht in stuurde, koos hij Del laert uit als chef van de vlieg- dienst en als stationschef op het toen nog kleine Schiphol. Dat is „Jan Dellaert", zoals men hem in de vliegtuigwereld altijd noemt, sinds die tijd geble ven. Alleen in de naam van zijn functie is telkens wijziging ge komen. In 1926 werd hij haven meester bij de gemeente Amster dam, in 1945 bedrijfsdirecteur van de gemeentelijke luchthaven Schiphol, en in 1958, toen Schip hol een N.V. werd, directeur van deze N.V. In Poesan (Zuid-Koreal heb ben zich maandag weer betogin gen voorgedaan. 5.000 studenten trokken de stad in, ondanks het verbod van betogingen. Zij eisten de onmiddellijke ontbinding van de nationale vergadering. Er zijn militairen uitgezonden om de voornaamste kruispunten af te zetten, doch zij hebben niet ge probeerd de studenten die rustig optrokken, uiteen te jagen. De studenten eisten voorts „demo cratisering van het onderwijs". De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft in beginsel een uitnodiging om een bezoek aan Polen te bren gen aanvaard. De datum is nog niet vastgesteld, maar eind juni of begin juli lijkt waarschijnlijk. Dit zal het eerste bezoek se dert de oorlog van een Britse minister van Buitenlandse Zaken aan Polen zijn. Bij het kiezen van het „klein ste kwaad" om het overgaan van spanning in overspanning te voorkomen bleken de aangekon digde maatregelen het beste. De maatregelen zijn mede ge baseerd op een onlangs uitge bracht interimrapport van het Centraal Econ. Planbureau. In Duitsland worden maat regelen overwogen om de snel opgaande conjuncturele lijn bij een vrijwel uitgeputte arbeids markt In bedwang te houden. Men denkt daar aan tempori seren van vervroegde afschrij vingen. Italië en België hebben bij een snelle expansie nog altijd een (vrij) ruim arbeidspotentieel. In Engeland echter zijn vrijdag ook beperkende maatregelen aange kondigd. De economische situatie van Nederland is zeer gunstig. De expansie-gaat echter zo ver, dat de produktiei (Serves uitgeput dreigen te raken. De arbeids markt gaat op die van 1956 lijken. In 1955/'56 bleken maatregelen nodig, die ook consumptiebeper king behelsden. Dat is nu bij een vrij stabiel prijspeil en een vol doende spaarquote niet nodig. Met de thans aangekondigde maatregelen zal volgens de me ning van zeer bevoegde zijde een bestedingsbeperking voorkomen kunnen worden. Verwacht wordt, dat de beta lingsbalans 1960 gunstiger zal zijn, dan die van 1956. Stijgingen van groothandelsprijzen en een consumptie-explosie zoals in 1956 worden niet verwacht. Gewezen werd verder op de algemene indruk, dat de na-oor- logse inflatiegolf tot staan is ge bracht. Er is meer evenwicht tussen vraag en aanbod terwijl de vrachten- en grondstoffen- markten rustig zijn. Dê Europese expansie is veel groter, dan de Amerikaanse, leder Europees land heeft daar van de eigen karakteristieken en op grond daarvan dient men maatregelen te nemen teneinde een te snelle expansie, die infla tiegevaren met zich brengt, te voorkomen. Gerekend op batenbasis zullen de beperking van investerings aftrek en de vervroegde afschrij ving in 1961 350 tot 400 miljoen gulden extra in 's rijks kas doen vloeien en in 1962 350 miljoen gulden om daarna snel te ver minderen. De maatregelen zullen van invloed zijn op nog te nemen investeringsbesluiten van de be drijven. De extrarevenuen zullen geen basis mogen zijn voor een expansie van de overheidsuitga ven. Integendeel zullen ze ge bruikt moeten worden voor mo netair neutrale zaken als het af lossen van kortlopende schulden. Er werd van bevoegde zijde nog op gewezen, dat de maatregelen de prijs- en premie-reduktierege- iingen voor de probleemgebieden niet zullen aantasten. De daartoe benodigde gelden zijn de laatste tijd tot ongeveer 15 miljoen gul den opgelopen. (Adv.) Een rijke sortering, waaronder voor „modern slapen" natuurlijk óók Aupincr,, A vindt U bij: Noordstraat, Terneuzen U KUNT ER OM WEDDEN HEEFT DE BESTE BEDDEN'! De algemene luchtcirculatie is het afgelopen et.maal belang rijk gewijzigd. Een hogedrukge- bied boven de Britse eilanden heeft zich langzaam naar het ons continent verplaatst, terwijl de verbinding, die dit systeem met een ander hogedrukgebied DINSDAG 3 MEI v.m. n.m. Breskens 6.28 6.47 Terneuzen 7.03 7.22 Hansweert 7.43 8.02 Walsoorden 7.53 8.12 ZON MAAN op onder op onder April Mei 3 5.07 20.07 11.05 1.32 5 5.04 20.11- 13.13 2.34 6 5.02 20.12 14.21 3.01 7 5.00 20.14 15.32 3.26 boven Groenland heeft gehad, nu is verbroken. In verband hierme is de aan voer van koude poollucht naar het Noordzeegbied afgesneden. Het ziet er dan ook naar uit. dat de temperaturen te begin nen met vandaag een geleide lijke stijging zullen ondergaan. Boven het zeegebied ten wes ten van Ierland dringen lang zaam Oceaanstoringen naar het oosten op. Deze zullen ons vandaag nog niet kunnen bereiken, zodat bij wisselende bewolking op de meeste plaat„en droog weer moet worden verwacht. medegedeeld door het KNMI, geldig tot vanavond: MINDER KOUD wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Iets hogere mid- dagtemperaturen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1