r. Verdachte in moordzaak Engelina Feenstra gearresteerd Koninginnedag 1960 De televisie-uitzending van het huwelijk van Prinses Margaret Kees de Bok il krijgt thuis in Bronbeek ZON- en MAANSTANDEN Weeroverzicht MAANDAG 2 MEI 1960 16e Jaargang Nr 4974 De aardbeving onder Lar 1 mei-viering in Moskou alms ,fohert* Maatregelen tegen vervroegde afschrijving en investeringsaftrek Brand in ministerie van financiën kreeg geen kans OVERVAL OP BIRMAANS DORP HOOGWATER Beva, betere vakkleding past iedere vakman WEERBERICHT Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur t. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. ui 11, Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Zondag is opnieuw een aard schok gevoeld in de Perzische stad Bar, die et-n week geleden, met rampzalige gevolgen, door ee> aardbeving werd getroffen. In de afgelopen week is een reeks aardschokken in Lar ge voeld. Een regeringsvliegtuig heeft de stad zondag met desinfecte rende middelen besproeid. Dok ters en hun assistenten behande len door dysenterie aangetaste vluchtelingen, die deze ziekte op liepen door liet drinken van ver ontreinigd water. Sommige vluchtelingen zijn door slangen gebeten. Militairen schieten 's nachts in de lucht om wolven te verhinderen de stad binnen te dringen. Een 73-jarige man, die vijf da gen na de aardbeving onder de puinhopen tevoorschijn werd ge haald, herstelt in een ziekenhuis van de doorgemaakte verschrik kingen. Ook een vrouwelijke zui geling, die juist vóór de aardbe- \ing werd geboren, maakt het goed. Haar ouders hebben bij de ramp het leven gelaten. Twee militairen werden door instortende gebouwen gewond. De Russische minister van De fensie. maarschalk Malinofsky, heeft in zijn 1 mei-rede op het Rode plein in Moskou gezegd, dat de Russische strijdkrachten gereed zijn „een vernietigende slag" toe te brengen aan elke aanvaller. Hij zei dat er in een aantal landen nog „invloedrijke mach ten zijn, die zich fel verzetten tegen alles wat ertoe bijdraagt 't onderling begrip tussen de lan den te versterken en de spanning te verminderen. Zij streven naar een terugkeer van de donkere tijden van de koude oorlog". Dit verplicht de Sow jet-Unie tot gro te waakzaamheid om de verdedi ging van het land op een hoog peil te handhaven. Het Russische volk kan ervan verzekerd blijven, dat „zijn strijdkrachten zich dicht achter de communisti sche partij scharen en, in einde loze trouw aan hun volk cn re gering, voortdurend gereed zijn een verpletterende slag toe te brengen aan elke agressor, die zou trachten ons grote vaderland aan te vallen". De minister sprak zijn rede uit na het voorbijtrekken van een parade, waaraan o.a. mariniers, parachutisten, artillerie- en raket eenheden deelnamen. Een commentator van radio- Moskou zei dat de Russische ra ketten de vijand diep in de ach terhoede kunnen treffen. „Er zouden minstens twee spoorwa gons nodig zijn om ze te vervoe ren", zei hij. „Tass" verklaarde dat de gro tere raketten, die een enorme snelheid, hoogte en bereik heb ben, in alle weersomstandighe den haarscherp hun doelen kun nen treffen. Vrijdagavond tussen half negen en negen uur heeft <le Amster damse ptditie de 28-jarige los werkman I. J. T. in zijn woning aan de Grote Kattenburgerstraat te Amsterdam gearresteerd. De man wordt ervan verdacht het meisje Lina Feenstra om het leven te hebben gebracht. If ij was totaal overrompeld toen hij werd gearresteerd. Een uur na zijn arrestatie legde hij reeds een volledige bekentenis af. De officier van Justitie, mr W. P. Bakhoven, deelde zaterdag ochtend tijdens een persconferen tie mede, dat de Amsterdamse politie hiermee een van de moei lijkste moordzaken na de oorlog heeft opgelost. De heer Bakhoven deelde me de, dat het onderzoek in deze zaak zeer moeilijk is geweest. Hij had grote waardering voor het speurwerk van de Amster damse politie. Met name noemde hij de rechercheur van de dacty- locopische dienst, de heer J. R- Minnen, aan wiens speurwerk het te danken is dat uiteindelijk de dader kon worden opge spoord. Het enige houvast daar bij was de afdruk van één vin ger op een gitaar, die in Lina Feenstra's kamer stond. Toen dit gegeven vrijdag j.l. bekend was geworden, is men in de kaarten bak van de politie gaan speuren van wie deze vingerafdruk af komstig zou kunnen zijn. Dit speurwerk werd ook nog bemoeilijkt door het feit, dat T. weliswaar eerder met de politie in aanraking is geweest, maar niet wegens een zedendelict. (Hij werd al eens wegens diefstal veroordeeld). De politie heeft een geschikt tijdstip voor de arrestatie uitge zocht. Tussen half negen en ne gen uur verzamelden zich 12 po litiemensen in de omgeving van T.'s woning. Hij was totaal ver rast. T. is gehuwd en heeft vier kin deren. Hij heeft de politie mede gedeeld, dat hij Lina Feenstra niet kende, zodat „Wim van den Beig", die geregeld in deze .noordzaak is genoemd, wel eeuwig een mysterie zal blijven. Ook was het T. niet bekend dat hij de woning van een hoofdin specteur van politie (de heer J. Schipper» was binnengedrongen. Hij had omstreeks het midder nachtelijke uur in de omgeving van de woning aan de Ter Gouw straat wat rondgewandeld en hier en daar naar binnen geke ken. Hij had ook een blik in de kamer van Lina geworpen op het moment dat zij zich stond te ontkleden. T. heeft verklaard dat hij „deze vrouw wilde heb ben", maar hij aarzelde toch de wening binnen te dringen. Hij is nog een blokje om gegaan en is na een uur via het tuimelraam van Lina's kamer de woning van de heer Schipper binnengedron gen. Het schijnt dat Lina hiervan niets heeft gemerkt. Toen zij de indringer in haar kamer ontdek te, wilde zij gaan schreeuwen, zo heeft T. aan de politie verteld. T. trachtte dit te beletten door haar keel dicht te knijpen en het meis je te slaan. Zij is toen bewuste loos geraakt, waarna T. Lina met een beeldje, dat in de kamer De televisiereportage van het huwelijk van prinses Margaret en Antony Armstrong-Jones op 6 mei a.s. zal drie kwartier later beginnen. Zulks betekent, dat de Eurovisielanden pas om 10.45 uur de B.B.C.-reportage van de huwelijksvoltrekking gaan rela- yeren. Tot plm. 13 uur zal men het televisieverslag van de hu welijksplechtigheden in ruim 12 miljoen Europese huiskamers kunnen volgen. De televisiereportage begint om 10.45 uur met een aantal beelden van de aankomst van de ruim 2.000 genodigden in de Westminster Abbey. Om 11.03 uur zal men getuige kunnen zijn van het vertrek van koningin Elizabeth, de koningin-moeder en prins Charles van Bucking ham Palace. Omstreeks 11.16 uur vertrekt prinses Margaret in gezelschap van haar zwager, de hertog van Edinburgh, in een glazen koets van Clarence House naar de Westminster Abbey. De camera's zullen deze tocht via de Mali volgen. De koets wordt geëscorteerd door de bereden koninklijke lijfwacht. Om 11.28 uur worden de bruid en haar zwager bij de Westmin ster Abbey verwacht. Ook van de huwelijksplechtigheid in de kerk zullen de televisiekijkers getuige kunnen zijn. Deze repor tage duurt van 11.30 uur tot on geveer 12.20 uur. Van plm. 12.20 tot 13 uur volgen de TV-camera's het jonge paar op de terugweg naar Buckingham Palace. De B.B.C. verwacht dat prinses Mar garet en Antony Armstrong- Jones omstreeks 13 uur op het balkon van Buckingham Palace zullen verschijnen. Hiermee zal de reportage dan worden beslo ten. Het B.B.C.-verslag van de hu welijksplechtigheden wordt door alle Eurovisielanden gereyaleerd. De Nederlandse Televisie Stich ting zal 's avonds van 20 uur tot 20.30 uur een samenvatting van de plechtigheden op telerecording geven. Deze reportage komt in de plaats van het weekjournaal- stond, ook nog enige klappen gaf. Volgens mr Bakhoven heeft het meisje slechts heel kort ge schreeuw J, maar in huis heeft men daatvan niets gemerkt. Ter wijl het tneisje reeds in bewuste loze toestand was, hbeft T. haar met het lint van een in de kamer staande gitaar gewurgd. De af druk van een vinger op de gitaar is hem tenslotte noodlottig ge worden, want deze aanwijzing heeft tenslotte tot zijn arrestatie geleid. T. was door zijn arrestatie zó verrast, dat hij reeds om kwart over tien vrijdagavond een volle dige bekentenis aflegde. Uit zijn voorlopige verklaringen is ge bleken, dat T. kort na twaalf uur op de zevende april in de Ter Gouwstraat wel een man heeft zien lopen, die het buis waar Li na logeerde, binnen ging. Het was de hem totaal onbekende be woner, de hoofdinspecteur Schip per. Volgens mr Bakhoven was T. een z.g. „loerder". Hij keek vaak in kamers waar vrouwen zich stonden uit te kleden. Een „vaste wijk" hiervoor had hij evenwel niet. Mr Bakhoven sprak nog zijn verheugenis uit over de voortref felijke samenwerking tussen jus titie en politie. Aan deze samen werking is het te danken dat de ze moeilijke zaak tenslotte kon worden opgelost. (Advertentie.) Wapïrt» cocW marlt 16 krovmrjj^raaf 9 fawuz«o individuele haurverzorging nieuwste methodes met produc ten, die precies Voor uw haar geschikt zijn. parfumeriën, toiletartikelen, cos metische producten, uitsluitend de betere merken. Nederland vierde zaterdag weer Koninginnedag. Een feest, dat reeds vroeg begon in de steden en dorpen, waar muziekcorpsen matineuze rondgangen maakten, reveilleblazers al vóór zeven uur torens en stadhuisbordessen be klommen en waar het vooral de jeugd was, die getooid met oranje sjerpen en strikken de straten bevolkte. Druk was het ook in Soestdijk, waar de feestelijkheden ieder jaar culmineren in een kleurig défilé langs de jarige vorstin en haar gezin. De belangstelling voor het in georganiseerd ver band aanbieden van bloemen aan de Koningin was dit jaar zelfs zó groot, dat de samenwerkende Oranjeverenigingen in Baarn en Soest, die telkenjare de organi satie van dit défilé in handen hebben, de enorme toevloed van aanvragen moesten afremmen. Om half elf precies gingen dé paleishekken open en duizenden trokken met kleurige bloemen of specifieke produkten van hun stad of streek naar het paleis bordes. Naast de Koningin stonden prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix, Irene, Magriet en Ma rijke, terwijl ook „Beppo", het hondje van Prinses Magriet, van af het bordes het drukke gedoe gadesloeg. Koningin en Prins, zowel als hun dochters, zagen er na hun wintersportvakantie, vanwaar zij pas vrijdag in ons ons land teruggekeerd zijn, gebruind uit. Prinses Wilhelmina sloeg van uit één der paleisramen 't défilé gade. De Koningin ontving als ver jaardagsgeschenk uit handen van de heer Volkmaars, dé hoofdcom missaris van de Nederlandse pad vindersvereniging, een chèque van 10.000 gulden, een bedrag, dat nog slechts een voorlopig re sultaat is van de padvindersactie voor de vluchtelingen. Niet minder dan vijf fanfare corpsen, negen drumbands en drie harmoniecorpsen begeleid door in totaal naar schatting 40 vlaggen- en vaandeldragers wa ren de muzikale omlijsting van dit spontane défilé. I Het was reeds bij twaalven, toen de honderden verkenners en In de Nederlandse Staatseou- voortbrengingskosten. Voor hier- rant van 29 april is een beschik- boven bedoelde categorieën b en king van de minister en de c echter komt de mogelijkheid i welpen het gazon oprenden en staatssecretaris van Financiën l van vervroegde afschrijving ge- j daar een „yell" op de jarige aan- opgenomen, weike beperkingen' heel te vervallen, terwijl voor al- hieven, aanbrengt in de mogelijkheid tot ie gebouwen thans de'mogelijk vervroegde afschrijving en in de heid van vervroegde afschrijving wordt beperkt tot maximaal 6 per jaar. De investeringsaftrek wordt met betrekking tot na 29 april 1960 voor de verwerving of de investeringsaftrek. De beschik king is ingevolge de desbetref fende wettelijke bepalingen ge- j nomen in overeenstemming met de minister van Economisciie Za ken. i I Het kleine postkantoortje van Soestdijk, tegenover het paleis, had zeer vele poststukken te ver werken. Bijna honderd pubiiciteitsver- tegenwoordigers woonden dit de. filé bij en de Wereldomroep verbetering van bedrijfsmiddelen 'zorgde ervoor, dat Nederlanders De ontwikkeling van de con- aangegane verplichtingen of ge maakte voortbrengingskosten junctuur is van dien aard, dat in van twee maal 8 'G terugge de loop van dit jaar de nationa- brac-ht tot twee maal 5 pet le bestedingen in toenemende I Deze wijzigingen laten de mo mate de middelen zullen over- gelijkheid van vervroegde ai schrijden. Zonder beperkenuc schrijving op en investeringsaf maatregelen moet dus rekening1 worden gehouden met een stij gende spanning in verschillende sectoren van onze economie, een spanning welke zich thans met name op de bouwmarkt manifes teert. Daar tot dusver de investe ringen in belangrijke mate tot deze ontwikkeling hebben bijge dragen, acht de regering net, trek terzake van investeringen die hebben plaats gevonden vóór 30 april I960 onaangetast. Wat de vervroegde afschrijving be treft, moet hierbij nog de aan dacht worden gevestigd op arti kei 8, zesde lid, van het beslui! op de inkomstenbelasting 1941. Ingevolge dit artikel blijft vooi zover terzake van de verwerving conjunctureel^ gezien, niet ver- j 0p verbetering van een bedrijfs j- i vóói, 30 aprjl 19Q0 ver plichtingen zijn aangegaan of voortbrengingskosten zijn re- maakt, de thans bestaande rege ling gelden, ook indien de ver werving of de verbetering van het bedrijfsmiddel op of na die datum plaats mocht vinden. Evenzo blijft ingevolge art. 8a. 12e lid, van dat besluit voor de investeringsaftrek de bestaande regeling geiden ten aanzien van de vóór 30 aprii 1960 aangegane verplichtingen en gemaakte voortbrengingskosten. De regering is er zich van be wust, dat de thans getroflen maatregelen bezwarend zijn voor het bedrijfsleven, mede ten gevol ge van de verstoring in de op 7irlVl7olf \ITAnertli-iIr t „1 1 Kees de Bok II, de mascotte v«n het vijftiende regiment stoottroepen, heeft zijn tijd uitgediend. Hij is in aanwezi- hsid van een compagnie stoot- troepers gepensionneerd en toevertrouwd aan de goede zorgen van „Bronbeek." antwoord de fiscale investering* stimulansen in hun tegenwoordi ge omvang te handhaven. Gezien het hoge investeringspeil behoelt van een beperking van deze faci liteiten onder de huidige omstan digheden niet te worden ge vreesd, dat daardoor de structu reel noodzakelijke groei van de investeringen in gevaar zal wor den gebracht. De vervroegde afschrijving van één derde van de aanschai- fings- of voortbrengingskosten is tot nu toe voor de meeste be drijfsmiddelen alleen voor het eerste jaar beperkt en wel tot 16-'/:! '/c. van die kosten. Voor en kele bijzondere categorieën, t.-w.: a. gebouwen i andere dan nieu we fabrieksgebouwen) b. personenauto's (andere dun voor beroepsvervoer) c. kantoorinventarissen, gold tot nu toe een temporisering tot op 10 pet per jaar. De door de regering noodzake lijk geachte beperkingen in de vervroegde afschrijving en de in vesteringsaftrek zijn de volgen de: De mogelijkheid van vervroeg de afschrijving wordt in begin sel voor alle bedrijfsmiddelen be perkt tot maximaal 8's per jaar van de aanschaffings- of in het buitenland niets ontging van dit feestelijk gebeuren. Zo waren er ook uitzendingen in het Zuid-Afrikaans, Spaans en Ara bisch. Vrijdagavond werd de Haag se brandweer gealarmeerd voor een middelbrand in het ministerie van Financiën aan de Kneuterdijk. De brand, wel ke inderdaad was uitgebroken werd evenwel met groot ma terieel zó duchtig aangepakt, dat hij geen kans kreeg zich tot een „middelbrancP" te ont wikkelen. Niettemin veroor zaakte een en ander nogal wat opschudding in de residentie. Ongeveer tachtig communisten „van de rode vlag" Trotskis ten onder wie dertig vrou wen, zijn woensdag het dorp Sinzwe in Midden-Birma binnen gevallen en hebben daar zestig dorpsbewoners met zwaarden ge dood, aldus heeft de Birmaanse regering zaterdag bekendge maakt. De militaire politie van Tilin, een stad in de omgeving, heeft een achtervolging van de com munisten ingezet. MAANDAG 2 MEI v.m. Breskens 5.42 Terneuzen 6.17 Hansweort 6.57 Walsoorden 7.07 n.m. 5.57 6.32 7.12 7.22 ZON MAAN op onder op onder April Mei 2 5.09 20.06 10.07 0.55 3 5.07 20.07 11.05 1.32 5 5.04 20.11 13.13 2.34 6 5.02 20.12 14.21 3.01 7 5.00 20.14 15.32 3.26 blijft in de maat door krimpvrij Sanfor Een noordwestelijke stroming Het ziet er naar uit, dat de die in stand gehouden wordt aanvoer van koude lucht met door een rug van hoge luchtdruk noordwestelijke winden de eerst- boven de Britse eilanden en een j komende 24 uur zal voortduren, zichzelf wenselijk "cciritnuitëit1 depressie boven Scandinavië en Daarbij wordt geen neerslag van van het fiscale regiem Zij acht !de Oostzee, is zondagochtend ons betekenis verwacht, terwijl enke deze bezwaren echter minder groot dan die welke zouden voortvloeien uit een eventuele overspanning van de economie. De regering staat echter wel op het standpunt, dat indien de ont wikkeling van de bestedingen in een later stadium onverhoopt zou nopen tot het némen van verdere maatregelen van conjuncturele aard, deze de fiscale investe ringsfaciliteiten, zodat deze thans nader zijn vastgesteld on verlet dienen te laten. land binnengedrongen. De lucht die met de stroming wordt aan gevoerd is rechtstreeks uit de poolstreken afkomstig en heeft op het noorden van de Noordzee een temperatuur van 3 graden. Het Noordzeewater oefent ver volgens op deze iucht een ver warmende werking uit, maar het effect ervan is toch maar gering. Zondagmiddag werd in ons land dan ook nergens een thermome terstand hoger dan 10 graden aangetroffen. le opklaringen zullen voorkomen. medegedeeld door het K.N.M.I. le De Bilt, geldig tot hedenavond. Aanhoudend koud Bewolkt met enkele opklarin gen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige wind tussen noordwest en noord. Aanhoudend koud weer.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1