Uit de Provincie I J nsumenten- nigde Staten RADIO de BUCK TWEEDE HEMA-VESTIGING IN ZEELAND TE TERNEUZEN GEOPEND reer den tegen Rhee Zaterdag 30 april I960. DE VRIJE ZEEUW! Pagina 3 SINDEXCIJFERS VAN HET NSONDERHOUD TERNEUZEN AXEL. BOSCHKAPELLE HOEK. SLUISKIL. NEPAL EN CHINA ELEKTRISCHE flPTIKELEN i erdag 30 april I960. reaanse vlaggen en •n van premier Kim II leegedragen. Er waren :en tegen het verblijf i erikaanse troepen in Zuid.Korea. Voor sommige bankiers de tragere loop van de anvragen naar zij zei verrassing. ankiers schreven het ere tempo toe aan een bate van pessimisme bij ruikers en aan de oim- leid, dat de autoverko- (iner waren dan men rwacht. Aangezien de ricieringsrekeningen on- [40 procent vertegen en van alle consumen- talingsleningen, is de van de auto-verkopen te invloed op het kre- tl in de Verenigde Sta- autoverkopeaizijn' gro- omvang dan een jaar maar volgens woord van de industrie heb niet aan de verwachtin- Uaan. ks de verlangzaming tempo der leningsaan- beggen de meeste ban- p de gelden, die zij voor beschikbaar hebben, •ds niet voldoende zijn de aanwezige vraag te Zij schrijven dit toe I grote deposito's bij hken en beleggings- lappijen, waarvoor de [venals die voor staats- [s, hoger is dan door de banken vergoed wordt. de bankiers zei, dat de klers trachtten minder 1de verbruikers aan te omdat de goede niet [ochten. Deze bankier nede, dat hoewel hij een b betaling van 25 pro- p de aankoopsom ver boor auto-aankopen, de [volhielden, dat 10 pro- boeg zou zijn. prijsindexcijfer levensonderhoud van p van hand- en hoofd- [s, zoals dat maandelijks k Centraal Bureau voor istiek wordt samenge- basis 1951 100, ver van half februari tot art slechts een geringe b. Het indexcijfer inclu- p. W. kwam van 126 op lusief A. O. W. bleef het [derd op 121 staan, hdexcijfer voor de see ding" daalde van 126 in tot 125 in maart. Dit [oorzaakt door een da- i het. indexcijfer voor Hen. Voorts gingen ook kn voor vlees en vlees- uivelprodukten en kof- lag. Voor groenten en rd een stijging van het er geregistreerd, dexcijfer voor de groep daalde van 86 in fe- bt 84 in maart. Deze da- udt verband met de kkeling van het „win- ft" op het zomerpakket". ben voor zomerkleding pelijk ten opzichte van [rmaanden in de basis- 1951 sterker gedaald van de winterkleding. gevonden. Men ver lat een van de speelgoed- van het kind in het wa haakt, waarna het kind anaal js gevallen bij een het op te vissen. De moe- verdronken zijn bij een e poging haar kind te Er zijn overigens geen bij het ongeluk ge* Concert op de Markt Ter gelegenheid van de ver jaardag van H. M. Koningin Ju liana zal de ..Harmonie Terneu- zen" vanavond om zeven uur een concert op de Markt uitvoeren dat als volgt is samengesteld: 1. Officer of the day, march B. B. Hall. 2. Lustspiel-ouverture Kélar Bela. 3. Carnaval-ouverture, Suppé-Mellena. 4. Oud-Nederlandse dansen, Julius Röntgen, arr. Ber. Joosen. 5. Manoeuvre Mars. 6. Wilhelmus. Hierna wordt een muzikale wandeling door de gemeente ge maakt. Koninklijke onderscheidingen Ter gelegenheid van de ver jaardag van Koningin Juliana zijn ook enkele Terneuzenaren als erkenning van hun verdien sten jegens de Staat of op maat schappelijk gebied onderschei den. Dr Brons ridder in de Orde van Oranje-Nassau Tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau werd benoemd de heer dr. A. W. Brons. De heer Brons is een veertig tal jaren dierenarts ter plaatse geweest en even zovele jaren keuringsveearts van de gemeen ten Hoek en Terneuzien. Hij is secretaris van de Vereniging voor Dierenbescherming en hiervan de bezielende figuur. Hem werd de onderscheiding uitgereikt door loco-burgemeester de heer M. de Vos, in tegenwoordigheid van mr. P. H. W. F. Tellegen. heer M. de Vos de heer Van Kerkvoort feliciteren met deze Koninklijke onderscheiding, ter wijl de gehele dag door het per soneel van de Rijkswaterstaat alhier, familie en vrienden hun gelukwensen kwamen aanbieden. Besteller-voorman by de P.T.T. Voor de heer J. J. Kolijn, be steller-voorman bij de P. T. T., was het een volkomen verras sing, toen hij gistermorgen in de bestellerskamer, omringd door zijn collega's en in tegenwoor digheid van loco-burgemeester De Vos werd toegesproken door de directeur van het P. T. T.- kantoor alhier, de heer Joh. de Vries. Reden hiervoor was, dat de heer Kolijn voor jarenlange trouwe plichtsbetrachting bij Koninklijk Besluit de medaille in brons behorende bij de orde van Oranje-Nassau was verleend. De heer De Vries releveerde uiteraard de levensloop en ambtsperiode van de heer Kolijn, welke beide hij van nabij heeft kunnen volgen, waarna hij hem de versierselen op de borst speldde. De heer Kolijn betuigde zijn dank hierna, zowel voor de on derscheiding als voor de waar derende woorden tot hem gericht. Gouden jubileum Neder landse padvinders. Dit jaar herdenken de Neder landse Padvinders en de Verken ners aangesloten bij resp. N.P.V. en V.K.J.B. dat het een halve is geleden dat de padvinder in Nederland zijn intrede deed. Het hoofdkwartier gaf richt lijnen voor de viering waarvan geheel 1960 in het teken staat. In Terneuzen begint deze vie- ari De heer P. A. Ocké feliciteert dr A. W. Brons Het muziekgezelschap „Har monie Terneuzen" bracht des middags dr Brons een aubade, waarbij de voorzitter, de heer P- A. Ocké, namens het gezelschap dr Brons feliciteerde met de ko ninklijke onderscheiding. Procuratiehouders N. V. „De Hoop" onderscheiden. Bij Koninklijk Besluit is aan de heer J. Simons, procuratie houder bij de N.V. Handel-, In dustrie- en Scheepvaartmaat schappij „De Hoop", en aan de heer D. de Jong, procuratiehou der bij de N.V. Transportmaat schappij „Terneuzen" alhier, in verband met het feit dat zij, 40 jaar bij deze ondernemingen in dienst zijn, de ere-medaille in goud verbonden aan de orde van Oranje-Nassau verleend. Ter gelegenheid van dit be langrijke feit had er gisteren op het kantoor van genoemde maat schappijen een korte plechtig heid plaats. Door de waarnemend-burge meester, de heer M. de Vos, werd aan deze heren, in tegenwoordig heid van de directie van genoem de maatschappijen en genodig den, dit ereteken uitgereikt. De heer De Vos wenste de jubilarissen van harte geluk met de hun verleende Koninklijke onderscheiding. Hij legde verder speciaal de nadruk op het feit, dat deze onderscheidingen niet alleen belangrijk zijn voor de jubilarissen, die 40 jaar in het zelfde bedrijf werkzaam konden zijn, maar ook dat het een voor recht voor het bedrijf zelf is ge durende zoveel jaren deze staf functionarissen aan zich te kun nen binden. Hierna spelde de heer De Vos de jubilarissen dit ereteken op de borst. Ook de heer mr. P. H. W. F. Teilegen, wenste in zijn functie van commissaris, deze functiona rissen van harte geluk met deze Koninklijke onderscheidingen. Nadat de heren De Jong en Simons hun dank hadden be tuigd voor de hun verleende ere medaille. bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Rijkswaterstaatspersoneel Gistermorgen werd te zijnen huize door de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat C. A. de Vlie ger in tegenwoordigheid van de heer W. Stuulen, ingenieur van de Rijkswaterstaat, de heer R. J. L. Brouwer, Rijkshavenmeester, de heren Nelissen en Dees van het Bureau van de Rijkswater staat, de zilveren eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau op de borst ge speld van de sluismeester de heer A. J. J. Riemens. Ditzelfde vond plaats in de wo ning van de heer J. van Kerk voort, onderhavenmeester, die met de bronzen ere-medaille was onderscheiden. In de loop van de middag kwam de loco-burgemeester de ring eveneens op Koninginnedag met een samenkomst van alle verkenners en padvinders op het plein van de Zuidlandschool. Daar wordt een vlaggeparade gehouden en 'n korte toespraak gehouden door commissaris P. van der Goes. Voorafgegaan door het Tam boer- en Pijperkorps „Irene" wordt een mars door Terneu zen gemaakt. Rond drie uur ar riveert men aan het Parochie huis. Daar wordt voor circa 160 jongens een speciale verkenners film (de jamboree in Canada) vertoond. De gehele viering van het gouden jubileum zal in het teken van de samenwerking staan. Leerling ena vonden Terneuzense muziekschool. In het Concertgebouw diende het podium donderdag- en vrij dagavond om de leerlingen van de Terneuzense muziekschool ge legenheid te geven een uitge breid publiek, waaronder veel jongeren, kennis te doen nemen van hun prestaties. Een prettig begin hiervan vormde de eerste avond twee po pulaire nummers van het jeugd- blaasorkest, het bekende Bum- mei Petrus en 'n mars van Chail- let, waarna dit optreden werd afgesloten met het Abendchor uit Das Nachtlager in Granada. Het is ondoenlijk alle nummers apart uit het uitgebreide, op goed niveau staande program ma te vermelden, doch wat deze meisjes en jongens lieten horen was de aandacht waard. Er werd met overgave en on gekunsteld gemusiceerd door de jeugdige dilettanten die zich al len met een lichte réverence aan het publiek voorstelden en waar van zij na ieder nummer een waarderend applaus in ont vangst mochten nemen. Een aparte vermelding ver dient echter het optreden van de balletklasse van mevr. Alice Borghten, dat zowel hartverove- rend als hoopgevend was. Het was een uiting van jeugdheid en blijheid en verkwikkend om te zien. Vooral de drie laatste num mers Pas de trois, Ballet en ac robatisch nummer gaven aanlei ding tot ovationeel applaus. Beide avonden werden ingeleid door de voorzitter van de Ter neuzense muziekschool, de heer P. A. Ocké. Aan de volgende leerlingen werd een diploma uitgereikt: Viool le of laagste graad. Jan B. H. Benders; Dirk M. Boland; Rie van Dixhoorn te Philippine; Riet van Overbeeke en Ernest Visser. Viool 2e of middelbare graad. Jo Simons; Gelein Lensen en Annetta Dieleman. Cello le laagste graad. Addy van Es en Robert Brom. Piano le of laagste graad. Ineke Dekker; Rens Visser; Trudy Muller; Jacoba van Min nen: Els van Fienbroek; Marian Staal; Nelly van Strien en Ka- rien Verlinde. Piano 2e graad. José Jansen; Hans de Man; Lineke Harms en Mieke van dei- Griek. Piano 3e of hoogste graad. Hanny du Bois; Szuszó Pen- nings te Axel en Fien van Pien- broek (cum laude). Harmonium le of laagste graad. Addy de Jonge. Harmonium 2e ol' middelbare gr. Ria van Damme; Marijke Mui- nen en Ineke de Putter te Hoek. Allen bii wie geen plaats naam vermeld is wonen te Ter neuzen. Terneuzens Roode Kruis won wisselbeker De vier grootste Zeeuwse ge meenten, Middelburg, Vissingen, Goes en Terneuzen houden bij de jaarlijkse collecten voor het Ned. Roode Kruis een wedstrijd om de hoogste bijdrage. Zij kunnen hiermee zelfs een (wissel) beker winnen. Verschillende malen kwam deze trofee in handen van de Goese afdeling. Maar met een opbrengst van ongeveer 4000 gulden spande Terneuzen de laaste maal de kroon. Donderdagavond werd door do heer A. Constandse uit Middel burg, kring-secretaris van het Roode Kruis in hotel .Rotterdam' de wisselbeker uitgereikt aan de voorzitter der afdeling Terneu zen mr. P. Tellegen. In zijn feli citatietoespraak gaf de heer Con standse een uitleg van de be stemming der gelden. De helft is voor het hoofdbestuur en de andere helft blijft in Zeeland. Met dit geld wordt ook de jaar lijkse reis met de „Henry Du- nant" betaald. Om uitdrukking te geven aan zijn waardering voor het werk, dat door de heer G. Will wordt verricht, mocht deze de beker uit de handen van mr. Tellegen ont vangen. Deze betrok in zijn woorden van dank aan de heer Will ook mevr. P. Verlinde Maandag. Mr. Tellegen kondigde de col lecte voor 1960 aan in de week van 23 t/m 28 mei a.s. Zeer vele medewerksters en medewerkers boden ook nu weer spontaan hun medewerking aan. Tenslotte werd nog medegedeeld dat het aantal leden met 100 is gestegen. De afdeling Terneuzen van het Nederlandse Roode Kruis telt nu 600 leden. Koninklijke onderscheiding'. Door het college van B. en W., alsmede de gemeente-secretaris werden vrijdagmorgen in de bur gemeesterskamer ontvangen de heer A. J. Schieman, firmant van het landbouwmechanisatiebedrijf Gebr. Schieman alhier, met zijn echtgenote mevr. A. E. Schie manWiemes. en de medefir mant de heer J. A. Schieman. De wnd. burgemeester, de heer Kesbeke, kon de heuglijke tij ding mededelen, dat het H.M. Koningin Juliana had behaagd, de heer Ary Jannis Schieman te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Het was hem een groot voor recht een dergelijke hoge onder scheiding aan één zijner burgers te mogen uitreiken en sprekend, namens het gemeentebestuur fe liciteerde hij in de eerste plaats de heer Schieman met deze be noeming, maar tevens betrok hij in deze gelukwensen mevr. Schie man die, naar het college meen de, op dit moment zeer zeker niet mocht ontbreken, en tevens zijn medefirmant de heer J. A. Schieman. Na voorlezing van het Kon. Besluit hechtte hij de versierse len dezer orde op de borst van de heer Schieman. In korte trekken schetste hij de verdiensten van de gedeco reerde, die als jongen van 12 jaar de smederij van wijlen zijn vader, de heer C. J. Schieman, als krullenjongen binnentrad. Van de kleine dorpssmederij van vroeger heeft hij, in nauwe samenwerking met zijn broer, de onderneming weten uit te bou wen tot één van de oudste, te vens grootste, bedrijven die de middenstand in Axel kent en welk bedrijf in onze agrarische centrumgemeente een belangrij ke schakel vormt in onze ge meenschap. Dit kon slechts bereikt wor den door hard werken, vakman schap en correcte bediening, waarbij wij niet mogen vergeten de samenwerking tussen deze twee broers en de sedert jaren lang in dienst zijnde vaste kern van hun personeel. Nog steeds zijt gij een stuwende kracht in uw bedrijf, een voorbeeld voor uw werknemers. Vooral de grote liefde voor het paard in het algemeen en het trekpaard in het bijzonder, was oorzaak dat U zich op het ter rein van het hoefbeslag bijzon der wist te onderscheiden en U wist op te werken tot een specia list op dit gebied; één der meest vakbekwame hoefsmeden in Ne derland, waarop ook wij als ge meentebestuur trots mogen zijn. Maar ook daarna is de onder neming met de snelle ontwikke ling in het landbouwbedrijf met haar tijd medegegaan en mogen wij spreken van een veelzijdig heid, welke oplossing van veler lei problemen in de mechanisa tie van de landbouw mogelijk maakt. De burgemeester besloot met de wens, dat het hem nog vele jaren gegeven moge zijn de voor onze gemeente in haar ge heel hoge onderscheiding die uiteindelijk de bekroning vormt van een werkzaam leven, met ere te dragen. Verrast cn zichtbaar ontroerd Wnd burgemeester Kesbeke decoreert de heer A. -I. Schieman door de hoge eer, die hem te beurt viel, bracht de heer Schie man zijn eerbiedige dank uit aan H.M. de Koningin, de autoritei ten welke hun medewerking ver leenden tot zijn eervolle benoe ming en het college met de ge meente-secretaris. Na enige tijd van aangename verpozing werd in de burgemees terskamer afscheid genomen. Ten huize van de heer Schie man waren inmiddels afgevaar digden van smedenorganisaties aangekomen, ean vertegenwoor diging van het hoofdbestuur van de B.S.M., van de combinatie Zeeland, de afd. Middelburg, als mede de heer Korstanje te Goes, rijksconsulent voor de middel stand in Zeeland. Vele bloemstukken werden aan geboden, vele handen moesten worden gedrukt. Herdenking by het Poolse monument op 4 mei a.s. Op 4 mei zal te Axel een korte plechtigheid plaats vinden ter herdenking van hen, die ge durende de oorlogsjaren het of fer van hun leven hebben ge bracht. Op de avond van die dag zal door het gemeentebestuur om twee minuten vóór acht een krans worden gelegd bij het Poolse monument, waarna om 8 uur twee minuten stilte in acht zullen worden genomen. Daarna is er gelegenheid voor de bevolking, om zich bij deze stille hulde aan te sluiten en eveneens bloemen te leggen. Bevrijdingsherdenking op 5 mei a.s. Leek het er in het begin op, dat de vijfde mei in'Axel min of meer stil zou voorbijgaan, om dat de viering van het derde lustrum der bevrijding van Oost Zeeuws-Vlaanderen in de sep temberdagen op luisterrijke wijze was gevierd, thans blijkt, dat men niet heeft stilgezeten, zodat ook de vijfde mei nog verschil lende feestelijkheden zullen plaats vinden. 's Morgens om S uur zullen de kerkklokken luiden. Dit is het teken, dat de bevrijdingsherden king begint. Op dat sein steken de inwoners van Axel de vlag gen uit. Tijdens het luiden van de klok ken zullen door het gemeente bestuur de vlaggen bij het Pool se monument worden gehesen, waarna het bevrijdingsvuur zal worden ontstoken. Om half negen zal in de R. K. kerk een mis worden opgedra gen voor allen, die gedurende de oorlogsjaren het leven hebben verloren. Om tien uur wordt in de Ger. kerk aan de Kerkdreef een her denkingssamenkomst gehouden, waaraan zullen medewerken de predikanten Ds. C. van der Jagt, Ds. A. Kuiper, Ds. A. van Leeu wen en Ds. P. J. Pennings. Zo mogelijk zal medewerking worden verleend door het Herv. kerkkoor en de Chr. gemengde zangvereniging „Asaf" en de Chr. fanfare ..Hosanna". Ds. Pennings zal spreken over ,De prijs der vrijheid"; Ds. van Leeuwen over „Het goed der vrij heid"; Ds. Van der Jagt over „De opdracht der vrijheid". De leiding van deze samen komst berust bij Ds. Kuiper. Programma's zijn in de kerk aanwezig. Er zal een kollekte worden gehouden voor de vluchtelingen- actie. 's Middags zal op het sportter rein aan de Buitenweg een voet balwedstrijd worden gespeeld tussen een combinatie van de v.v. Axel enerzijds en A. Z. V. V. en sportkring Spui anderzijds. Deze wedstrijd begint om drie uur. Vóór deze match en tijdens de rust zullen leerlingen van de landbouwhuishoudschool een de monstratie volksdansen geven. Skeltering-demonstratie. Op donderdag 5 mei zal des avonds om half zeven op het par keerterrein een demonstratie skeltering worden gegeven dooi de Antwerpse Skelteringclub. Skeltering is een nieuwe sport. Een skelter is, zo zou men kun nen zeggen, een gemotoriseerde zeepkist, zij het in 'n wat fraaier afwerking. Het woord is afgeleid van ske- let-cars, of wel „geraamte-auto's. Zij hebben dan ook alleen een chassis, stuur en wielen. Deze „skeletten" zijn uitgerust met motortjes van 50, 100 en 200 cc en daarmede kan een behoorlijke snelheid worden ontwikkeld. Deze kleine wagentjes geven op zichzelf al een idee van een fantastische snelheid, wanneer ze voorbij snorren. Deze demonstratie belooft iets bijzonders te worden, Voor hen, die van de busdien sten gebruik moeten maken wij zen wij er op, dat de bushalte tijdens deze demonstratie ver plaatst zal worden naar de Bui tenweg/hoek Szydlowskiplein. Nieuw leven in wieier- comité. Het ziet er naar uit, dat de wie lersport in ons dorp weer meer belangstelling gaat krijgen. Het verdroot de liefhebbers van deze sport, dat de traditionele jaar lijkse koers de laatste jaren niet meer werd georganiseerd bij ge brek aan voldoende medewer king. Op een druk bezochte ver gadering zijn nu nieuwe plan nen beraamd. Het oude bestuur trad in zijn geheel af en het nieuwe wielercomité wordt ge vormd door de heren J. de Klerk, A. de Loos, C. van dei- Hooft, J. Ottjes, F. Dobbelaar, A. Remorie en E. Mattens. Ge tracht zal worden zo spoedig mo gelijk een wielerkoers te orga niseren. Programma van de feeste lijkheden op donderdag 5 mei 1960, ter gelegenheid van de viering van het 3e lustrum der bevrijding. 7.55 uur: Trompetgeschal van de toren en uitsteken der vlag gen. 8.00 uur: Aubade voor het ge meentehuis met deelname van alle schoolkinderen. 8.459.30 uur: Herdenkings dienst in de Ned. Herv. Kerk, met medewerking van de zang vereniging „Crescendo". Spre kers: burgemeester A. F. Hans- sens, ds C. Bijl en ds A. J. Ver beek. 9.4511.30 uur: Kindervoor stelling achter de O.L.-school. door Ali Ben Lux's Poppenthea ter en Tip-Top, de goochelende clown. (Bij slecht weer in de Ge hoorzaal). Tractatie voor de kin deren. Pauze. 1.452.15 uur: Optocht met versierde fietsen. Vertrek vanaf de Markt. 2.303.30 uur: Ringrijden met paarden in de Noordstraat. 3.305.30 uur: Ringrijden met fietsen; kruiwagen rijden; stoe lendans, in de Langestraat. Voor deelneming aan de volks spelen. opgave bij de heer J. C. Verhage. Pauze. 6.309.00 uur: Cabaret op de muziektent door het cabaretge- schap „De Voltreffers". (Bij slecht weer in de Gehoorzaal). 9.0010.00 uur: Lampionop tocht. Vertrek vanaf de Markt. Na de rondgang ontbinding van de stoet op. de Markt, waarna de feestelijkheden door de burge meester worden gesloten. 10.00 uur: Gelegenheid tot dan sen. Stukgeslagen schroef. Gisterochtend hebben duikers van de fa Pelleman uit Antwer pen onderwaterwerkzaamhoden verricht aan de schroef van de motorschuit Jacq, eveneens af komstig uit Antwerpen. De boot, varende in de rich ting Terneuzen geraakte ter hoogte van het eiland defect doordat de schroef, waarschijn lijk door een vlottend stuk hout, werd stuk geslagen. De duikers hebben de schroef verwijderd waarna het schip ver der voor reparatie naar Ant werpen kan worden gesleept. De schade wordt groot genoemd. E. H. B. O.-diploma. Met goed gevolg is aan vier dames en een heer examen af genomen voor de cursus „Eerste hulp in oorlogstijd", hetgeen de vervolg cursus van de bekende E. H. B. O.-opleiding genoemd wordt. De plaatselijke arts de heer Th. Wechgelaar heeft de cursisten opgeleid, het examen werd af genomen door dokter De Jong uit Oostburg. De gediplomeerden zijn: de dames M. Kielman. M. Dietrich, C. Doeselaar. J. Haak en de heer T. Vermast. Voorlichtingsavond. Mej. Lansu heeft de leden van de plaatselijke afdeling van de R. K. Vrouwengilde donderdag avond in de zaal Beaart getoond hoe het electrisch prettig koken en bakken is. Ongetwijfeld was voor deze van P. Z. E. M. zijde getoonde voorlichtingsavond warme belangstelling en kon men naast de culinaire presta ties van de P. Z. E. M-gast- vrouwe eveneens ervaren wat electrisch koken zowel in als op het fornuis vermag te doen. De aanwezigen lieten zich voor hen toebereide gerechten goed sma ken. Premier Tsjou En-Lai van Chi na is vrijdag naar huis vertrok ken na de ondertekening van een verdrag voor vrede en vriend schap met Nepal. Bijzonderhe den over dit verdrag zullen nog worden bekendgemaakt. Naar vernomen wordt, erkent het de onafhankelijkheid, soevereiniteit en territoriale integriteit der beide landen en voorziet het in de regeling van geschillen door onderhandelingen. Tsjou en premier Koirala van Nepal hebben een communiqué uitgegeven, waarin zij het Zuid- afrikaanse volk steun beloven in „hun rechtvaardige strijd tegen de rassendiscriminatie". Zij getuigen voorts van hun sympathie voor de strijd van alle volkeren van Azië en Afrika te gen het kolonialisme en voor de onafhankelijkheid. De twee pre miers hopen voorts dat de ko mende topconferentie een succes zal worden en dat er overeen komst voor algemene ontwape ning, kernwapens dus inbegre pen, tot stand zal komen. Tenslotte zeggen zij dat het verdrag van vrede en vriend schap tussen China en Nepal en de grensovereenkomsten tussen beide landen „het begin van een nieuwe fase in de betrekkingen tussen China en Nepal inluiden". Tsjoe zei voor zijn vertrek dat China gee.i aanspraak zal ma ken op grensgebied, dat Nepal als het zijne beschouwt. Desgevraagd zei hij voorts, dat hij „zeer geschokt" was dooi de „niet erg vriendelijke verkla ring" die Nehroe in het Indische parlement heeft afgelegd. Nehroe had gesproken van Chinese agressie. rruni—- VOOR SERVICE EN KWALITEIT NOORDSTRAAT 84-86 Telefoon 2573 TERNEUZEN De opening van de tweede Hema-(Borghstijn)zaak, die gis ternamiddag alhier plaats had, trok van de zijde van het publiek een dusdanige belangstelling dat er bijna geen doorkomen meer aan was. Terwijl een sportvlieg- tuig boven Terneuzen en omge ving cirkelde om de opening wereldkundig te maken en de Harmonie Terneuzen" door de straten trok, verzamelden zich de vele genodigden in het hyper moderne pand in de Noordstraat, waar vroeger café ,,'s Lands Welvaren" stond. Er was belang stelling van de zijde van het ge meentebestuur, van de Kamer van Koophandel, vertegenwoor digd door de secretaris, de heer Hendrikse, het architectenbureau De Bruijne uit Terneuzen en de aannemers en talrijke leveran ciers. Welkomstwoord van de heer Th. J. Borghstijn De heer Borghstijn sprak een welkomstwoord, speciaal tot waarnemend burgemeester, M. de Vos, hem dankend voor de welwillendheid deze nieuwe zaak te willen openen. Symbolisch bood de heer Borghstijn de loco burgemeester 24 koppen en scho- tels aan voor gebruik op het ge meentehuis. In zijn dankwoord betrok de lieer Borghstijn ook het architectenbureau De Bruij ne en allen die verder aan de bouw van dit pand hebben mee gewerkt. Spreker wees daarbij op de rekordtijd waarin de plan nen verwezenlijkt werden. Opening door wnd-burge- meestcr M. de Vos Loco-burgemeester M. de Vos zei in zijn openingswoord dat deze zaak door de actieve mid denstand niet gezien moet wor den uit een oogpunt van concur rentie. Hij prees de uitvoerders voor de korte tijd die slechts no dig was om het gebouw gereed te krijgen en was van mening dat een dergelijke zaak Terneu zen als streekcentrum verste vigt. Aanbieding geschenk Hema- directie. Namens de Hema-directie sprak de heer Buchwaldt, die de heer Borghstijn ter herinnering aan deze dag een fraai wandbord aanbood en de heer De Vos dankte voor de opening. Hij wees vervolgens op de invloed die een zich zo sterk uitbreidend Terneu zen heeft enreleveerde daarbij ook hoe in de tegenwoordige tijd de middenstander kan overscha kelen naar 'n andere en meer ef- Welkomstwoorden van de heer Th. J. Borghstijn ficiënte wijze van zakendoen. Deze nieuwe Hema te Terneu zen is het zesde aangesloten be drijf van de N.V. Hema in Ne derland, waardoor het totale aan tal Hema-vestigingen wordt uit gebreid tot 36. Dit is het tweede Hemahedrijf in Zeeland. Eige naar en exploitant is de heer Th. J. Borghstijn, die reeds sedert jaren een gevestigde reputatie heeft in Terneuzen en wijde om geving. Zijn broer is de eigenaar van de Hema te Hulst, die in februari van dit jaar werd ge opend. Henny Borghstijn bood de loco burgemeester de sleutel van het gebouw aan, waarop de heer De Vos de zaak officieel opende. De eerste bezoekster, mevr. De Bokx, ontving een grote doos bonbons. Het Hema-bedrijf Het gebouw is geheel onder- kelderd. In de kelder bevinden zich alle magazijnen. De winkel ruimte is verdeeld over de par terre en de eerste étage, die via een trap te bereiken is. De consumptie-afdeling op de parterre kan groots van opzet worden genoemd. Er is een apar te kaas-afdeling, een bijzonder fraaie chocolaterie-afdeling en een modern-gekoelde vleeswaren- afdeling. Op de eerste étage treft men een groot gedeelte van de huishoudelijke goederen en de textielafdeling aan. De totale toonbanklengte is ruim 190 me ter en de oppervlakte van de winkelruimte bedraagt ruim 430 m". Vanuit het kantoor van de heer Borghstijn heeft men uit zicht op de parterre. Door toepassing van veel glas en geanodiseerde alluminium- strips is het front zeer modern van vorm en allure. Verder treft men hier ter hoogte van de par terre 2 doorzichtétalages aan, doch daarboven is ook een expo sitieruimte gereserveerd, die iets lager ligt dan de eerste étage. Hoewel het bedrijf qua assor timent e.d. typisch een waren huis is, wordt door de cliënt di rect met de verkoopster afgere kend. Het verkoopsysteem is verder gebaseerd op de z.g. „self-selection" en „self-service". Dit betekent dat de cliënt zelf zijn waren kan uitkiezen. De ver koopsters hebben een maand praktische ervaring opgedaan te Hulst en ondergingen een inten sieve theoretische scholing. Voor het personeel is een kan tine aanwezig. De vaste bezet ting bestaat uit 19 verkoopsters, 1 étaleur, 2 magazijnbedienden, 2 administratrices, terwijl de heer Borghstijn wordt geassis teerd door 2 verkoopchefs. Op drukke dagen wordt de be zetting aangevuld met een wisse lend aantal hulpverkoopsters zo dat de klanten steeds vlot wor den geholp^i. Ij lil

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3