Dichte lintjesregen over Nederland ^diiu.i.irA csnnnïï® Gemeenteraad van Sluis Binnenlands nieuws Bevrijding AGENDA Tal van onderscheidingen in Zeeland Zondagdiensten Adenauer maakt zich zorgen over rede van Chroesjtsjef Raad van Europa veroordeelt Oostduitse collectivisatie Radio Tazelaar Noordkoreanen demonstreerden tegen president Syngman Rhee Afneming van de consumenten kredieten in de Verenigde Staten Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 30 april I960. De buitengewone Neder landse Staatscourant die gisteren in een uitgave van 31 bladzijden verscheen, be vat de lange lijst van aller hande koninklijke onder scheidingen, welke, zoals de traditie wil, op de dag vóór Koninginnedag als 'n vroege meiregen op vele duizenden landgenoten neerdalen. Wij bepalen ons in onze op somming der verschillende deco raties tot de Zeeuwen en oud- Zeeuwen (voor zover de laatsten ons bekend zijn). Zeeuwen. Van „hoog tot laag" ontlenen wij aan de buitenge wone Nederlandse Staatscourant de volgende onderscheidingen. Tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw werd be noemd de heer mr. J. M. Pilaar, griffier der Staten van Zeeland wendienst te Middelburg. Tot officier in de orde van Oranje-Nassau zijn benoemd de heren G. Lammers, directeur van de Rijks H. B. S. te Vlissingen; R. W. Zuur, hoofdinspecteur dei- belastingen te Rotterdam; ir. H. de Lussanet de la Sablonière, hoofdarchitect bij de rijksgebou wendienst te Middelburg; D. A. van Houte, tandarts te Rotter dam (vroeger te Axel). Kidder in de orde van Oranje- Nassau werden: mevr. J. A. Is raëlMaas te Goes; C. W. van Wingerden, oud-voorzitter van het N. V. V. te Amsterdam; A. W. van Nieuwland, voorzitter van de stichting „St. Joseph" te Vlis singen; dr. A. W. Brons, dieren arts te Terneuzen; C. J. van Westen te Zierikzee; A. J. Schie man te Axel. voorz. van de bond van smeden in Zeeland en West- Brabant; P. van Roon, oud- hoofd ener school voor U. L. O. te Middelburg; C. J. van Hoote- gem, burgemeester van Honte- nisse; A. A. Schuit, burgemees ter van Kortgene; L. J. Geers, oud-wethouder van Middelburg; J. J. M. Staal, deken van het de kenaat Hontenisse, pastoor te Stoppeldijk; ds D. A. ten Haaft te Biak (Nw.-Guinea). De gouden medaille van de Oranje-Nassau-orde werd toege kend aan; W. Duvekot, oud notabel der Ned. Herv. kerk te Vrouwenpolder; B. Boogerd. oud. adjudant der rijkspolitie te Kloe- tinge; J. Bos, oud-kerkmeester te Goes; J. Jasperse, wethouder te Koudekerke; J. van der Doe, raadslid te DreisChor; J. W.'van der Slikke te Stavenisse; mej. L. S. Boel, oud-onderwijzeres te Goes; D. de Jong, procuratiehou der/chef afd. Scheepvaart van de N. V. „De Hoop" te Terneuzen; J. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waarge nomen door dokter Th. Bos, tel. 2303. Apotheek geopend; Noordstraat 54. Klaassen, Zondagdienst Kruisverenigin gen: Wit-Gele en Groene Kruis: 7.r. E. A. H. de Vries, Schelde- kade 62, tel. 3262. Van zaterdagavond 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door dierenarts J. F. de Haas te Zaamslag, tel. 01153—366. POGING TOT GELDAFPERSING VERIJDELD Fabrikant van landbouw machines was afperser te slim af ,,Er zou een ongeluk met uw kleinkinderen kunnen gebeu ren als u geen som van 10.000 nieuwe franks stort", zo luid de de boodschap die de fabri kant van landbouwmachines Bellanger in Dreue op 13 april, dus kort na de ontvoering van Eric Peugeot, ontving. Voorts werden bijzonderheden ver meld over de plaats waar het geld moest worden neergelegd. Om tijd te winnen legde de in dustrieel op de aangegeven plaats 'n brief waarin hij uit stel vroeg om de gevraagde som bijeen te krijgen. Hij waar. j schuwde voorts de politie. Na twee dagen kreeg hij een nieuwe brief, waarin stond dat hij het geld in een metalen doos onder een brug moest plaatsen. Bellanger nam wel 'n metalen doos, maar vulde deze met papieren zonder waarde. De politie legde een valstrik in de omgeving van de brug en kon de man aanhouden die zich van de doos meester maakte. Het was de in Italië geboren Jean Cattaseta die tijdens het verhoor ook de naam meedeel de van de man die het initiatief tot een en ander had genomen, Jacques Bontemps uit Dreue. Beiden bevinden zich in hech tenis. Simons, procuratiehouder en chef de bureau van N. V. „De Hoop" te Terneuzen; C. Cappon te Hein. kenszand; A. J. Bruggeman en P. Melis, beiden te Hoedekens- ke. Een zilveren medaille van de orde van Oranje-Nassau werd toegekend aan: P. C. Lafort te Westdorpe; J. P. van Zweeden te Yerseke; G. Bruel te Goes; O. E. Cornelis, kassier Boerenleenbank te Philippine; J. G. van der Kuijl en N. J. Meijer te Kattendijke; W. van Dullemen en J. Looy te Goes; A. J. J. Riemens, sluismees. ter te Terneuzen; A. Ranschaert te Sas van Gent; G. H. ter Meu ten te Vlissingen; J. A. Basting te Breskens; H. Huibregtse te Westkapelle; C. d'Hooghe te St. Jansteen; mej. M. A. Keukelaar te Biervliet; mej. A. C. H. Ti- mans te 's-Heerenhoek; J. F. G. Kindt te Nieuw-Namen; G. van de Dussen te St. Philipsland. De bronzen medaille van de zelfde orde werd verleend aan: P. v. d. Broeke, wachtmeester te Breskens; J. F. de Kort te Sas Gent; B. J. Maertens te Hoofd plaat; C. Meliefste te Middel burg; R. van Rooijen te West kapelle; M. M. Wesdorpe te Wemeldinge; H. van de Sande, brugwachter te Vlissingen; J. van Kerkvoort, onderhavenmees ter te Terneuzen; J. J. Kolijn, besteller-voorman te Terneuzen; P. den Dekker te Cadzand; H. van Hoorn, hulpkeurmeester te Goes; Chr. Maas te Krabben- dijke; .J. A. Schipper te Kapelle; K. H. Mol, glassnijder te Goes; mej. S. v. d. Panne, huishoudster te Haamstede; mevr. Ph. Lem- sende Pau, kraamhulp te Koe- Koewacht. I. Pleijte te Nw.- en St. Jooslanri; J. Steutel te Hans- weert; W. P. Kokelaar te Kou dekerke; E. Pielaet, jachtopzich ter te Philippine; A. van de Vel de te Kattendijke; H. Lampo te Aardenburg; J. Jobzse te Oost- kapelle; A. de Looff te Wissen- kerke; G. Rijnhout te Wolfaarts- dijk;; L J. Schippers te Wol- faartsdijk; A. M. Verhage te An na Jacobapolder; P. Verhage te Anna Jacobapolder; M. van Wes ten te Middelburg. Zo juist verschenen Gen.-maj. B. KONING van Nederland 1944-1945 Prijs ƒ9,90 Firma P. J. VAN DE SANDE Noordstraat 55 - Terneuzen Adenauer: „West-Duitsland zal meer propaganda gaan maken in het buitenland" In tegenstelling tot Eisen hower, die zoals bekend op zijn laatste persconferentie van me ning was dat men de jongste verklaring van Chroesjtsjef niet al (e ernstig moet nemen, blijkt bondskanselier Adenauer zich nogal zorgen te maken over de rede die de Russische premier in Bakoe heeft gehouden. Adenauer zei n.l. vrijdag op de slotzitting van de jaarvergade ring van zijn C. D. U. in Karls ruhe, dat zelfs zij, die optimis tisch waren met betrekking tot de komende topconferentie, zich nu, na de rede van Chroesjtsjef te Bakoe, grote zorgen maken. Chroesjtsjef is weliswaar een temperamentvol man, die „van tijd tot tijd stoom afblaast en donderende redevoeringen houdt', maar het feit, dat hij deze rede zo vlak voor de topconferentie heeft afgestoken, geeft zijn relief, aldus Adenauer. Zoals be kend heeft Chroesjtsjef in Bakoe woorden toch wel een bijzonder gezegd dat de Westelijke mo gendheden het recht van toegang tot West-Berlijn zullen verliezen als de Russen een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duits- land gesloten hebben. Adenauer zei voorts ervan overtuigd te zijn dat het Westen zich op de topconferentie niets (Adv.) zal laten dicteren door Chroesjt sjef. Adenauer verklaarde voorts dat West-Duitsland meer gaat doen aan propaganda in het bui tenland. Ik heb om een rapport van deskundigen over dit onder werp gevraagd dat waarschijn lijk binnen veertien dagen klaar zal zijn, aldus de bondskanselier. Hij zei dit in antwoord op een vraag, waarin gewezen werd op de toenemende propaganda tegen W.-Duitsland in Azië en Afrika, gevoerd door de communistische landen. HET 5 MEI RADIO- EN TELEVISIE PROGRAMMA Karei Prior en Wim lbo trekken zich terug De heer Karei Prior heeft de nationale programma-commissie van de N. R. U. vereorht te wor den ontheven van zijn opdracht voor samenstelling en produktie van het nationale radio- en tele visieprogramma „Schouder aan schouder", dat op 5 mei 's avonds vanuit het Schevenings „Kur- haus" zal worden uitgezonden. Hel verzoek van de heer Prior is ingewilligd en zijn plaats zal worden ingenomen door Tonny Schifferstein. Naar de secretaris van de programmacommissie, de heer Hofwegen ons desgevraagd meedeelde, heeft Wim lbo zich eveneens uit dit programma te ruggetrokken. Van andere me dewerkers is geen bericht ge komen, dat zij niet zullen mee werken en de heer Hofwegen zeide ook niet te kunnen ver onderstellen, dat zulks zou ge beuren. Hij 'zag geen reden, waarom de medewerkers aan „Schouder aan schouder" zich niet aan hun overeenkomst met dë N. R. U. zouden houden. De fluitist Kees Otten uit Am sterdam. die thans met vakantie in Heerlen vertoeft, heeft ech ter meegedeeld dat hij zich voor deze uitzending heeft terugge trokken. Hij heeft inmiddels de N. R. U. van zijn besluit in ken nis gesteld. GUATEMALA BREEKT MET CUBA Guatemala heelt de diploma tieke betrekkingen niet Cuba verbroken. President Ydigoras Fuentes van Guatemala heeft in een radiorede gezegd dat de regering van Fidel Castro diplomatieke valiezen gebruikt om propagan damateriaal naar Guatemala te brengen en geld ten behoeve van een samenzwering tegen de Gua- temalaanse regering. Er houden zich volgens de pre sident enige Cubanen in 't berg gebied in het oosten van Guate mala schuil. Hij loofde een be loning van 50 dollar uit voor het vangen van elke Cubaan. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft de geforceerde collectivisatie van de landbouw in Oost-Duitsland. aan de kaak gesteld als een schending van de rechten van de mens en de democratische prin cipes. In- een resolutie, die vrij dag na een spoeddebat aan het einde van de zitting van deze week eenstemmig werd aangeno men, wordt verklaard, dat de collectivisatie in Oost-Duitsland niet alleen in strijd is met de V. N.-verklaring inzake de rech ten van de mens, doch ook met artikel 24 van de Oostduitse grondwet. De assemblee is „diep geschokt door de terroristische methoden", waarmee de commu nistische leiders van Oost-Duits land in een paar weken tijd erin zijn geslaagd alle boerderijen te collectiviseren, tegen de wensen van de boeren in en ondanks hun geest van verzet, aldus de resolutie. De Westduitse minister voor kwesties die geheel Duitsland betreffen. Ernst Lemmer, ver klaarde voor de stemming, dal geforceerde collectivisatie het argument heeft willen scheppen, dat een politiek van hereniging van Duitsland zelfs in de ver re toekomst - zinloos is, omdat Oost- en West-Duitsland door hun verschillende politieke en economische stelsels te diep- Exclusief dealer voor voov Zeeuws-Vlaanderen (ook voor de bekende 24 uur service). Noordstraat 21 TERNEUZEN (t.o. de Hema) BRAND BIJ HET MINISTERIE VAN FINANCIEN Minister Zijlstra zag De minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra. was gister avond aanwezig bij eep binnen brand te zijnen departemente. De brand brak om ongeveer 19.00 uur uit in bet enkele hon derden jaren oude gebouw op de hoek van de Parkstraat en het Lange Voorhout.. Een bejaarde voorbijganster zag de rook en waarschuwde de portier, die onmiddellijk groot alarm gaf. Het was de derde brand in dit gebouw sinds het einde van de oorlog. De brandweer rukte uit met twee autospuiten, een gereed schapwagen, een autoladder, en een commandowagen. Met twee stralen bestreed men het vuur dat onder een der vloeren brandde. De brandweer gebruikte porto foons voor de verbinding tussen commandowagen en de bestrij- dingsploeg. Enkele brandweer lieden. uitgerust met perslucht maskers begaven zich in de met dikke rook gevulde vertrekken om met dekzeilen en repen spons van ruim een meter de waterschade te beperken. Te 19.28 was men de brand meester en begon het nabluswerk, wat in deze oude gebouwen een tijdro vend werk is. De schade is be perkt. De oorzaak is nog niet bekend. gaand van elkaar gescheiden zijn. In tien weken tijd heeft het Oostduitse regime, onder leiding van de Stalinist Ulbricht hon derdduizenden onafhankelijke boeren gedwongen zich aan te sluiten bij z.g. landbouwproduk- tie-coöperaties, die niets anders zijn dan collectieve boerderijen, aldus de minister. De boeren, die zich jarenlang hiertegen hadden verzet, werden aan een ontzettende druk bloot gesteld. Duizenden zijn naar het Westen gevlucht en velen tot zelfmoord gebracht. Het is ont zettend, zo besloot minister Lem mer, dat we niefs anders kunnen doen dan protesteren. We kun nen het verbitterde Oostduitse volk zelfs niet toeroepen zich te verzetten, omdat verzet de tra gedie alleen maar groter zou maken. (OOP, VRUCHTEN VEILING „ZEEUWSC H-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling, van vrijdag 29 april GROENTEN. Per 100 sinks: Sla I ƒ15.20, II 11,70—12,20. Per stuk: Bloemkool A 83110 ct, AII 75—99 ct, B 56—74 ct, B II 36—39 cl, C II 16—48 ct. afw. 1069 ct; Groene komkommers B 53—58 ct, C 41-^12 ct. Per bos; Selderij 8—13 ct; Pe terselie 3 cl; PeejOgFli-^r ct; Ra dijs I 14—15 ct. Ü4jU'-13 ct. Per kg; Prei 65 71, ct; Rabar ber 16—20 ct; Spirtózie 1 33—38 ct, II 2232 «-""Tomaten C ƒ2,43 2,50; Asperges BI ƒ2,34 —ƒ2.48, B II ƒ2.08—ƒ2,48, alw. 1,041.52. T"; Vrijdag werd vruchten veiling alhier de >eerste bospeen oogst 1960 aangëvóèrd door de heer Jos. de Rijk te Walsoorden. ólaoHo i DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE MET RECES De afgevaardigden op de ont wapeningsconferentie tussen Oost en West zijn vrijdag voor zes weken op reeës gegaan zon der zelfs tot overeenstemming te zijn gekomen over een gemeen schappelijk communiqué. In conferentiekringen verklaar de men dat het Westen hardnek kig geweigerd heeft een docu ment, door het Oostelijk blok op gesteld, te aanvaarden dat ge- Druikt had kunnen worden voor propaganda-doeleinden. Op zijn beurt weigerde het Oos ten een Westelijk ontwerpcom- muniqué te accepteren. Men zei voorts dat men op het einde van de zitting vrijwel niets anders gehoord had dan beschuldigin gen van 't communistische blok aan het adres van het Westen. De afgevaardigden van de vijf communistische landen zouden steeds maar weer hun verwijten, dat het Westen „onoprecht" is en niet werkelijk ontwapening wil, herhaald hebben. Men is er in de zes weken dat de conferentie heeft geduurd, niet in geslaagd om tot een de finitie van het begrip ontwape ning te komen. Daarom, zo zei men van Wes telijke zijde, zullen de Westelijke mogendheden het Chroesjtsjef op de topconferentie duidelijk trachten te maken dat het geen zin heeft om het debat over deze definitie voort te zetten op de conferentie. Als Chroesjtsjef hiermee ak koord gaat, is het misschien mo gelijk voor de grote vier om de conferentie een of andere richt lijn te geven over de onderwer pen, waarover met succes over leg kan worden gepleegd. Hiervoor komen in aanmer king: 1. De conventionele wapens en het niveau van de strijdkrach ten. 2. Een nieuwe aanpak op het gebied van de kernwapens. 3. De onverwachte aanval. De Rus Zorin zei later op een persconferentie dat beide partij en het erover eens zijn dat de ontwapening op kerngebied in de eerste plaats bestudeerd moet worden. Het is misschien ook mogelijk om een .basis voor over eenstemming te vinden voor de inkrimping van de strijdkrach ten, aldus Zorin. In Westelijke kringen wees men erop dat dit juist twee pun ten zijn, die ook het Westen ge schikt acht voor nader overleg. De gemeenteraad van Sluis kwam donderdagavond in open bare vergadering bijeen. Binnen gekomen was een verzoek van de studentenkring Sint Anne ter Muiden om een bijdrage van 199,86 voor een tekort in een concert. Het college voelde hier niets voor, omdat het achteraf dekken van tekorten te veel con sequenties met zich meebrengt. De raad ging hiermee accoord. De gebrs. Louwagie mogen ge meentegrond gebruiken naast de nieuw aangelegde straat. Zij moeten echter onmiddellijk de grond beschikbaar stellen als deze voor bebouwing noodzake lijk is. De onlwikkelingscommissie in West Z.-Vlaanderen kreeg 10 ct. per inwoner. Het college sprak de hoop uit dat mede door deze commissie de samenwerking tus sen de verschillende gemeenten zou verbeteren. De huur van alle gemeentewoningen werd met 20 procent verhoogd. Hieronder val len de woningwetwoningen en de particuliere gerneentewonin- gen. Wethouder J. Gevaert voel de niet veel voor een verhoging van de noodwoningen. De heer J. P. J. Wage wilde ook de noodwoningen er buiten laten. Gezien de toestand hier van vond hij dit niet verant woord. Hij stelde met de heer Gevaert voor geen verhoging hiervoor toe te passen. De heer A. J. Herdink stelde een principeverhoging van 5 voor. Hij vond dat men nu gaat verdienen aan de looncompensa- tie. Zijn voorstel werd door de heer S. A. van Hal gesteund en verworpen met 4 tegen 3 stem men. Het voorstel Wage-Gevaert om geen huurverhoging toe te pas sen op de noodwoningen werd aanvaard met de stemmen van de heer C. Dekker en S. A. van Hal tegen. De gemeenterekening '57 werd voorlopig vastgesteld waarbij de gewone dienst een batig saldo heeft van ƒ34.566,12. De salarisverordening voor het gemeentepersoneel werden aan gepast aan de nieuwe richtlijnen. De heer F. Leekens krijgt 50 pet, vergoeding voor een nieuw aan te leggen riolering. De com missie streekverbetering Eede Heille krijgt 100 voor een fok- veedag. Noordkoreanen hebben de moei lijkheden in Zuid.Korea aan gegrepen om in Tokio een pro. testmars te houden tegen „de terreur van president Syngman Rhee". In de stoet werden Noordkoreaanse vlaggen en portretten van premier Kim II Soeng meegedragen. Er waren ook leuzen tegen het verblijf van Amerikaanse troepen in Zuid.Korea. De vraag van consumenten naar bankleningen in de Verenigde Staten is in 1960 tot dusverre vee! kleiner geweest dan men had verwacht, zo is door vele Amerikaanse ban kiers bij een door „Wall Street Journal" ingesteld onderzoek medegedeeld. Een aantal ban kiers was echter van mening, dat dit goed was, aangezien de verwachte „leen om te kopen pret" met haar inflatoire ten denties de Amerikaanse rege ring misschien gedwongen zou hebben het lenen te beperken op de wijze als dit donderdag door de Engelse regering ge schiedde. De algemene opinie van on geveer 50 Amerikaanse bankiers was volgens het blad, dat de groei van het consumenten- afbetalingskrediet langzamer werd. hoewel het totaal der consumenten-leningen in hun boeken groter is dan een jaar ZATERDAG 30 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Opmars naar de galg". Concertgebouw, 8 u Zwer vers van de marine. Zuidersportpark. 3 uur: Tern. Boys 1Spui 1. Zuidersportpark, 4.30 uur; Driewegen IIJzendijke I. AXEL: Het Centrum, 6 30 en 9 uur; Hercules en de Konin- ging van Lydië. ZONDAG 1 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: „Zwervers van de ma rine"; 4.30 en 8 uur: „Opmars naar de galg". Concertgebouw, 8 uur: „Zwervers van de marine". AXEL: Het Centrum, 3.45 uur: „Hercules en de koningin van Lydië"; 8 uur: „Bittere rijst". VERLOOFDEN STALEN VOOR HUWELIJKSUITZET In Apeldoorn zijn aangehou. den de 26-jarige A. R. en diens 25-jarige verloofde J. R„ beiden afkomstig uit Apeldoorn en reeds bekend bij de politie. Sinds het begin van dit jaar werden er in Apeldoorn .gere geld inbraken gepleegd, maar het bleek uitermate moeilijk een spoor van de daders te vinden. In het begin van deze week werden in Arnhem van deze in braken afkomstige goederen te koop aangeboden, waardoor het de politie gelukte een spoor te pakken te krijgen en tenslotte de daders aan te houden. Een onderzoek wees uit dat het paar ook verantwoordelijk is voor een aantal in Arnhem gepleegde diefstallen uit ge parkeerde auto's. De bedoeling van de verloofden was op deze manier het nodige voor hun hu welijksuitzet bijeen te brengen. GRONINGER POLITIE ARRESTEERDE DRIE JONGELUI De Groninger politie heeft drie jongelieden gearresteerd, een 21-jarige ongehuwde jonge man, een 19-jarige en een 17- jarige knaap, die zes bromfiet sen hebben gestolen. Bij zijn aanhouding reed een van hen op een gestolen brom mer. Zij hadden voor gewoonte de bromfietsen een andere kleur te geven, er nog wat aan te veranderen en ze dan te verko pen. De beide oudsten maakten zich verder nog schuldig aan het stelen van een bus melk. Die melk brachten ze naar de woning van de gehuwde deelne mer in het complot. Diens vrouw wilde de melk echter niet in huis hebben en daarom gooiden de bedrijvers van deze diefstal de melk in het Boter- diep. Ook was het drietal eens binnengedrongen in een vogel zaak. Daar haalden ze kanaries uit hun kooien en lieten de diertjes via de brievenbus weer in de winkel vliegen. .MOEDER EN KIND VERDRONKEN In het Wilhelminakanaal on der Biest Houthakker (gem. Hil- varenbeek) hebben schippers vrijdag de verdronken lichamen gevonden van de 32-jarige mevr. H. uit Tilburg en haar vierjarig zoontje. In het water werden ook een plastic zak met speel- goedauto'tjes en een losdrijvend geleden. Voor sommige bankiers vormde de tragere loop van de leningsaanvragen naar zij zei den een verrassing. De bankiers schreven het langzamere tempo toe aan een zekere mate van pessimisme bij de verbruikers en aan de om standigheid, dat de autoverko pen kleiner waren dan men had verwacht. Aangezien de autofinancieringsrekeningen on geveer 40 procent vertegen woordigen van alle consumen ten-afbetalingsleningen, is de omvang van de auto-verkopen van grote invloed op het kre- dietbeeld in de Verenigde Sta ten. De autoverkopenn zijn gro ter van omvang dan een jaar geleden, maar volgens woord voerders van de industrie heb ben zij niet aan de verwachtin gen voldaan. Ondanks de verlangzaming van het tempo der leningsaan vragen zeggen de meeste ban kiers dat de gelden, die zij voor leningen beschikbaar hebben, nog steeds niet voldoende zijn om aan de aanwezige vraag te voldoen. Zij schrijven dit toe aan de grote deposito's bij spaarbanken en beleggings maatschappijen. waarvoor de rente, evenals die voor staats obligaties, hoger is dan door de handelsbanken vergoed wordt. Een van de bankiers zei, dat de auto-dealers trachtten minder welgestelde verbruikers aan te trekken, omdat de goede niet meer kochten. Deze bankier deelde mede, dat hoewel hij een contante betaling van 25 pro cent van de aankoopsom ver langde voor auto-aankopen, de dealers volhielden, dat 10 pro cent genoeg zou zijn. PRIJSINDEXCIJFERS VAN HET LEVENSONDERHOUD Het landelijke prijsindexcijfer van het levensonderhoud var) gezinnen van hand- en hoofd arbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samenge steld op basis 1951 100, ver toonde van half februari tot half maart slechts een geringe wijziging. Het indexcijfer inclu sief A. O. W. kwam van 126 op 125; exclusief A. O. W. bleef hel onveranderd op 121 staan. Het indexcijfer voor de sec tor „voeding" daalde van 126 in februari tot 125 in maart. Dit werd veroorzaakt door een da ling van het indexcijfer voor aardappelen. Voorts gingen ook de prijzen voor vlees en vlees waren, zuivelprodukten en kof fie omlaag. Voor groenten en fruit werd een stijging van het indexcijfer geregistreerd. Het indexcijfer voor de groep „kleding" daalde van 86 in fe bruari tot 84 in maart. Deze da ling houdt verband met de overschakeling van het „win- terpakket" op het zomerpakket". De prijzen voor zomerkleding zijn namelijk ten opzichte van de zomermaanden in de basis- periode 1951 sterker gedaald dan die van de winterkleding. Auto'tje gevonden. Men ver moedt. dat een van de speelgoed- auto'tjes van het kind in het wa ter is geraakt, waarna het kind in 'iet kanaal is gevallen bij een poging het op te vissen. De moe der zou verdronken zijn bij een vergeefse poging haar kind te redden. Er zijn overigens geen getuigen bij het ongeluk ge weest.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2