SPORTNIEUWS tm- HDZ VAN SPRANG I AMSTLEVEN W Eric de Noorman - De onwillige held ie laken Tweede moordproces tegen Berkelse arts Uitzendingen van „Veronica worden gestoord pn Metselstenen |j VRIJDAG en ZATERDAG 2.75 ƒ2.75 ƒ1.89 ƒ1.15 69 cent 65 cent 53 cent TEL. 2356 President De Gaulle en de lijfwacht De tweede dag Beursoverzicht VOETBAL WIELRENNEN Versiering voor de Mali SCHAKEN DUIVENSPORT geen„tranen;geen zakkers P. W. Dt ZctuW Vrijdag 29 april lQfin TE KOOP: 15 a 20.000 gebruikte Sloperij VERMAST Terneuzen - Telef. 2232 roon aue- 12,50 (pri- itstr. der- izen. ...weer extra voordelig Malse RIBSTUKJES 500 gram. 5 spirits Magere BRAADSTUKJES 500 gram 5 spirits. Vrijdag 29 april I960. SCHOUDER- CARBONADE 500 gram 5 spirits. Lekker ft SOEPCOMPLET met mergpijp de lekkerste GEKOOKTE HAM (zonder zwoerd) 150 gram voor Fijne HAMWORST 150 gram voor Heerlijk PEKELVLEES 100 gram voor Haal het beste aan voordelige prijs, bij SPIRITSLAGER AXELSESTRAAT - TELEF. 2S30 ringen Geluk gesmeed I i j? in goud feö:': in 3% - 4 en 4% mm. Ook de moderne modellen. oor zjjn geld. 50. ij gen DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Op deze foto de intocht van president Charles de Gaulle in Xew York blijkt wel hoe de Franse staatsman door recher cheurs wordt omgeven. De pre sident zelf tracht echter wel eens te ontkomen aan de speu rende blikken. Hij maakt graag contacten met het publiek. Op de tweede dag van liet tweede moordproces tegen de Berkelse arts begon de recht bank in Leeuwarden gistermor gen met de formele behande ling van de processen-verbaal. De president heeft urenlang een opsomming gegeven van verkla ringen van politiemannen en ge detineerden uit de Leeuwarder strafgevangenis. Niets wees er op, zo bleek wel uit het dossier, dat Adriaan L. zelfmoord zou plegen. Op 4 fe bruari was hij vrolijk. Hij maak te afspraken voor de komende voetbalpool, hij studeerde hard voor zijn toekomst en was oplet tend bij de filmvoorstelling die avond, waarbij hij nog een paar grapjes maakte. Uit de verklaring van een mede-gedetineerde las de presi dent voor. dat O. begin januari 1958 dus niet ver voor de dood van Adriaan L. had ge zegd. dat er binnenkort iets zou gebeuren, dat de gevangenen in twee partijen zou verdelen: de ene partij pro-O. de andere antie- O. De president las verder voor een verklaring van een gedeti neerde, dat O. had gezegd: „Mijn plannen voor de revisie van mijn zaak zijn voor negentig procent klaar. Ik moet nog tien procent versieren". Een andere keer had O. ge zegd, dat hij nog iemand moest vinden, die een meineed voor hem wilde plegen. O. heeft ver der aan een gevangene, die in de zomer van 1957 vrij kwam, ge vraagd, of hij naar Piet Berger wilde uitkijken. O. gaf deze ge vangene het telefoonnummer en een signalement van dezer Ber ber als spoor mee. „Dat is dan," zo zei de presi dent tegen dokter O., „nadat u al twee jaar lang tegen het gezicht van Adriaan L. had aangekeken." Uit alle verklaringen van de gedetineerden bleek steeds weer, dat de Berkelse arts zeer vaak sprak over cyaankali, die hij nodig had om proeven te nemen. Een gedetineerde zei, dat de aan getrouwde neef van O. uit Bel gië tijdens een bezoek naar het toilet ging. Direct daarna ging De afgelopen dagen worden de technische proefuitzendingen van „Radio Veronica" herhaalde lijk gestoord. Volgens de heer Oswald zijn het amateurs, die morsesignalen uitzenden of zo maar wat op een seinsleutel zit ten te tikken. Woensdagavond, toeu de „Ve ronica" zelf niet in de ether was (men js nu de eindtrappen van de zender aan het instellen), heeft men geprobeerd met een peilwagen een vrij krachtige zender op te sporen, die de voorafgaande avond een soort telegraafsignaal uitzond, dat het effect had van een stoorzender, precies op de golflengte waarop de „Veronica" werkte. Naar de indruk van de heer Oswald moet deze zender zich ergens tussen Amsterdam en Zaandam bevinden, ter hoogte van Tuindorp-Oostzaan. Woens dagavond kwam deze zender echter niet in de lucht. Toen de avond tevoren de „Veronica" te middernacht ophield, bleef deze zender nog enkele minuten wer ken. Men had de indruk dat het een automaat was, waarin men een z.g.n. zenderbandje op ver keerde wijze had ingelegd en zo door de zender liet lopen. De klacht over de zender „Veronica" Naar aanleiding van de klacht, die de technische dienst der kustverlichting bij de P. T. T. heeft ingediend over de zender „Veronica", heeft de generaal- agent van deze commerciële radio-omroep, de heer H. Os wald, woensdagmiddag het hoofd van de bijzondere radio dienst van de P. T. T. in Den Haag, om een onderhoud ver zocht. „Uw verzoek om een onder houd wordt pertinent afgewe zen," zo werd mij echter meege deeld, vertelde de heer Oswald. Hij voegde eraan toe dat men van de zijde van de „Veronica", wier zender nog niet op volle kracht werkt, bereid is om „wat opzij te schuiven op de bewuste band, waarop het loodswezen en de kustverlichting hinder van de zender ondervinden. Maar dan moeten beide diensten ook bereid zijn op hun eigen golf te blij ven. Wij zullen alsnog proberen een oplossing te vinden en zul len rechtstreeks contact opne men met genoemde diensten. Wc willen zelfs een P. T. T.-ambte naar aan boord toelaten om de zender te controleren en vast te stellen op welke golflengte wij zenden." Voorts deelde de heer Oswald nog mede, dat men „gaarne bereid is de program ma's van de „Veronica" te laten bekijken door een censuur te aanvaarden van een commissie. Liefst van de P. T. T. of een door de regering in te stellen, en als dat niet kan, door een commissie te formeren uit te goeder naam en faam bekend staande Neder landers; bijvoorbeeld hoofdre dacteuren van kranten en za kenlieden." De heer Appelboom, die zijn functie van programmaleider heeft neergelegd, wordt opge volgd door mevr. Ellen van Eek, die omroepster van de „Veroni ca" is. O. naar het toilet. O. had er al eens over gesproken, dat hij „spul" op het toilet wilde ver bergen. Een andere gedetineerde zei, dat de Belgische neef aan O. een sigaar had gegeven .O. brak de sigaar doormidden en verfrom melde de stukken en gooide ze daarna weg. De neef heeft dit echter ontkend. O., die er steeds over sprak, hoe hij aan cyaankali moest ko men, zei na het bezoek van de neef, volgens de gedetineerde, dat hij geen cyaankali meer no dig had. Een andere gedetineerde had "gezegd, dat O. met hem had ge sproken over een boek, waarin twee misdadigers elkanders mis daad op schrift bekennen. Dat deden zij, opdat, als een van de twee zou sterven de ander altijd met een schriftelijke bekentenis van de één herziening van zijn vonnis zou kunnen verwerven. „Wat een geroddel", zei de president op een gegeven mo ment over de schier eindeloze verklaringen van gedetineerden over allerlei opmerkingen die O. jaren geleden zou hebben ge maakt. De president las verder nog korte stukjes voor uit verkla ringen, waaruit bleek, dat L. niet levensmoe zou zijn geweest. Ook las de president een stukje voor, waaruit bleek, dat Adriaan L. de avond vóór zijn dood eerst nog met een me degevangene had geschaakt en tijdens de film grapjes had ge maakt. „Dit is dan de man, mijn heer O.", zei de president, „die zelfmoord zou hebben gepleegd." De griffier las daarna de brief voor. die O. op 14 mei 1958 naar mr. Huygens had gezonden en waarin O. verklaarde, hoe alles is verlopen. De president zei, dat hij deze brief zeer belangrijk acht en mogelijk beslissend voor dit proces. „Mijnheer O., u hebt nu twee jaar in afzondering gezeten," zei de president. „De rechtbank is er zich van bewust, dat dit een bijzonder moeilijke tijd voor u is geweest." In de brief aan mr. Huygens doet O. het hele verhaal, begin nend met het feit, dat een zekere Piet Berger in het voorjaar van 1952 bij O. op bezoek kwam, om dat hij geslipt of gevallen was met zijn motorfiets, tot aan het einde van Adriaan L., volgens O., deze Piet Berger. INTERNATIONALS LAGER De handel was gistermiddag zeer ongeanimeerd en de koei sen van alle internationale waarden vertoonden een daling ten opzichte van de vorige slot- koersen. Door de onregelmatige tendentie van Wall Stieet gedu rende de laatste dagen wordt het vertrouwen in Amsterdam in de aandelenmarkt steeds op de proef gesield. Wanneer daarbij dan de buitenlandse kooporders uit de markt blijven, wordt dit vertrouwen wei wat te stevig aan de tand gevoeld. Dit was gisteren zeker het geval. Wall Street sloot woensdag lusteloos, ook voor de Nederlandse hoofd- fondsen al vielen de Philipsaan- deien er erg mee. Toch waren de elektrowaarden gistermiddag op het Damrak op 933 tien pun ten beneden de slotkoers van woensdag. De affaire was mini- maaj en dit moet ook gezegd worden van de overige interna tionale waarden. Unilever 11 punten lager op 825, AKU's moesten op 468 bijna 5 punten prijsgeven en aan de bescheiden nausse-stemming van de beide voorgaande beursdagen voor Kon. Olie kwam gisteren een einde. De oliewaarden bleven op 149,70, circa 1,50 beneden de slotkoers van woensdag. Hoogovens konden het aanbod alleen verwerken met een koers verlies van 14 punten bij een Prijs op 666. Voor claims AKU was wat middenkoersvraag, waardoor hoog op 128 werd in gezet, tegen woensdag als slot 1 127,20. De openingsprijs kon niet behouden blijven en latei- werd dan ook 125 gedaan. In de scheepvaartmarkt viel wederom neel weinig te bele ven. De Holland-Amerika Lijn neelt een order geplaatst bij werf Gusto in Schiedam. Dit was echter niet van invloed op de koers van de aandelen Hol land-Amerika Lijn wanl deze oleven praktisch onveranderd op 135',2. Ook de overige scheep vaartaandelen veranderden niet veel vergeleken met de vorige slotkoersen. Cultures vooral la ger voor certificaten Deli. De tendentie voor de staatsfondsen wordt op peil gehouden door wat steunorders. Dit was ook giste ren het geval en daardoor was de stemming in deze sector praktisch onveranderd. In cul tures en de staatsfondsen ging bitter weinig om. In de lokale sector werden aandelen Thomassen en Drijver geadviseerd op 650 ex 10 pro cent in stock, tegen woensdag 725 procent cum dividend en cum stock. Aandelen Hage- meyer oud en nieuw kregen ho gere adviesprijzen op respectie velijk 293 <288i en 278 (270). Er bestond voor deze stukken een behoorlijke belangstelling. Bouw stoffen Braat kregen een hoge- re adviesprijs op de aanstaande emissie, Heybroek Zélander werd hoger geadviseerd op de divi dendverhoging van 12 tot 14 pro cent. Claims Mees' bouwmate rialen werden onveranderd op 410 geadviseerd. Prolongatie 3% procent. Beursindices Int. Conc. Industrie Scheepvaart Banken Cult. enz. Algemeen 26/4 542.34 264.25 153.02 187.18 142.40 364.05 27/4 551.29 263.18 151.93 187.34 142.18 367.89 28/4 542.89 264.54 150.83 186.85 141.27 364.03 (Adv.) „WEEKENSTROO" VOETBALTOURNOOI Ter voorbereiding van het ,,Weekenstroo"-tournooi der af delingen van de K. N. V. B. zal op zaterdag 7 mei 1960 op het terrein van de voetbalvereniging .Arnemuiden" een wedstrijd worden gespeeld tussen een zaterdag-K. N. V. B. en een zater dag-afdelingselftal. De wedstrijd begint om half vijf. Door de technische commissie van de afdeling Zeeland zijn de volgende elftallen samengesteld: zaterdag afdelingselftal: (v.r.n.l.) doel: A. J. van de Vrede (Krab- bendi.ike); achter: D. de Smet (Spui) en J. Cornelissan (Tern. Boys); midden: J. Harms (Hoek), E. Minnaard (Wemel- dinge) en M. Lobbezoo (Krab- bendijke); voor: G. Traas (Krabbendijke), M. de Visser (Spui), I. J. Haverhoek (Mevo), A. Kodde (Kape'le) en H. Hou- tekamer (Wemeldinge)reser ves: P. Romeijnsen (Driewegen), F. J. Kounemaker (Kapelle), A. Versluis (Veerev, en C. de Bruijn Bevelanders Zaterdag K. N. V. B. elfta! (v.r.n.l.) doel: M. Traas (Nieuw- dorp)achter: J. Geensen (A. Z. V. V.en J. van Belzen (Arnemuiden); midden: M. de Rijke Arnemuiden I. J. C. Mees ters (Rillandia) en K. Walraven (Rillandia); voor: P. Haak (A. Z. V. V.I, A. Dommisse (Nieuwdorp), M. Deurloo (Nieuvvdorp), K. Poortvliet (Ar nemuiden i en L. v. d. Ketterij (Arnemuiden"; reserves: J. J. Becks (Arnemuiden). L. Diele- man (A.Z.V.V.), W. de Kok (Nieuwdorp). VIJF RENNERS VOOR RONDE VAN FRANKRIJK Naar A. N. P. verneemt heeft de sportcommissie van de K. N. W. U. reeds vijf renners voorlopig geselecteerd voor de komende Ronde van Frankrijk, die zondag 26 juni in Rijssel van start gaat.. Deze vijf coureurs zijn Jo de Nabeurskoersen AKU; 465%— 460 Kon. Olie: 146.50—149.30 Philips: 918—937 Unilever: 812—826 Hoogovens: 660—646 (46314) (149.70) (931 Va) (821) (657) (AdvJ In Londen is een becjin gemaakt niet het aanbrengen van ver sieringen langs de route, die de bruidsstoet van prinses Marga ret zal nemen. De meeste aan dacht zal echter worden be steed aan de Mali, de brede heirweg tussen Trafalgar Squa re en Buckingham Palace. Foto: Lord John Hope, staats secretaris van publieke werken, inspecteert een der goudge kleurde kronen, die aan beide zijden van de Mali aangebracht zullen worden 39) „Joujou vrijlaten," brult Agar rood van woede. „Je denkt toch niet, dat ik zo idioot ben? Lomperd! Narrekop! Om onder deze omstandigheid de spot met mij te drijven." Hij hapt nijdig naar lucht en snel vervolgt Artor: „Als ik die bedrieger ontmaskerd heb, kan ik ervoor zorgen, dat het water weer wegloopt." „Wat zeg je daar," gromt Agar met een sluwe blik, „zou je dat werkelijk doen?" „Zeker" knikt Artor onverstoor baar, „maar natuurlijk niet eer der, dan nadat jij je overgegeven hebt. Begrijpt u wel, Agar? An ders klap je de poort dicht en be gint het lieve leven weer van voren af aan." „Wel heb ik ooit," schreeuwt de in het nauw gebrachte vorst. „Eerst jou vrijlaten en me dan nog zelf overgeven ook aan dat stel nekkesnijders buiten." „Ik sta ervoor in, dat ze jouw nek met rust zullen laten," ant woordt Artor, „en dan krijg je al veel meer dan je toekomt en ook meer dan je ooit zult krijgen als je hier met mij en je hele hofhou ding blijft zitten wachten tot we als kikkers in de ondergelopen burcht rondzwemmen." Een onduidelijk gekreun is het antwoord, en de krijger bij de in gang van de zaal kan zijn ogen haast niet geloven, als hij koning Agar eigenhandig zijn doodsvijand van zijn boeien ziet ontdoen. „Da's verstandig van je, waarde vijand," zegt Artor minzaam. „Laten we het hopen," mompelt Agar, benauwd naar zijn forse te genstander loerend, „maar wé zijn bondgenoten nu, denk daar vooral aan." „Zal ik daar niet aan denken," grinnikt Artor, „ha, kom aan bondgenoot, zet me buiten de deur fr— Haan, Jo de Roo, Piet Damen, Martin van den Borgh en Ab Geldermans. Zij hebben een door de sportcommissie samen gesteld contract getekend. Uiteraard gaat dit vijftal naar de Ronde van Frankrijk onder voorbehoud, dat zij te zijner tijd in goede lichamelijke en spor tieve conditie zijn. Intussen weet de K. N. W. U. neg altijd niet hoe groot de Nederlandse ploeg in de Tour zal zijn acht of veertien ren ners. Achttiende partij van de tweekamp afgebroken De achttiende partij van de tweekamp om het wereldkam pioenschap schaken tussen Michail Botwinnik en Michail Tal die donderdag in Moskou werd gespeeld, is bij de 41ste zet af gebroken. De partij zal vrijdag middag worden voortgezet. De stand in de tweekamp is: Tal 10 punten, Botwinnik 7 punten. NOG GEEN VERGUNNING VOOR VLUCHTEN NAAR FRANKRIJK De Franse autoriteiten hebben tot nu toe nog geen vergunning voor duivenvluchten op Frank rijk verstrekt ondanks de vele pogingen die door de Nederland se Postduiven Organisatie wer den ondernomen. Dit betekent voor de Zeeuws- Vlaamse duivenliefhebbers voor a.s. zondag géén vlucht op Arras maar op een Belgische plaats en dus veel dichter bij huis. Nu ziin ook de leden van de Z. N. B. Brabant gedupeerd. Zij hadden voor a.s. zondag een vlucht op Noyon. Ook zij zullen dus, even als Limburg een vlucht op Bel gië moeten inlassen. Ondertussen gaan de Belgische duivenkwekers rustig door met hun vluchten op Frankrijk zonder dat hen daarbij ook maar één strootje in de weg wordt gelegd. Dit bevreemdt de Nederlanders wel heel sterk. Wat de reden voor deze niet-afgifte kan zijn is voor hen onbegrijpe lijk. (Adv.) Schilder rustig, moeiteloos, met TIX verlgelei. Geen vieze handen of motsende kwaslen. TIX wordt pas vloeibaar bij het uitstrijken dekt aliijd, volkomen egaal. Vele moderne kleuren. Ideale verf - voor houf, board, behang, plafonds- Wagemakers' B m Geraniumstraat 2 TERNEUZEN - Telefoon 3287 DIERENMISHANDELING De politie te Nijkerk heeft' proces-verbaal opgemaakt tegep B. uit Spakenburg, omdat deze zich aan ergerlijke mishandeling van een koe zou hebben schuldig gemaakt. Toen de koe, die eigendom van B. was, op de slachtbank van de exportslach terij Mostert in Nijkerk werd aangevoerd wilde de rijkskeur meester geen toestemming ge ven tot slachten omdat hij duide lijk sporen van dierenmishande ling ontdekte. Een van de voorpoten van de koe was de hoef gebroken en hing er los bij. Toch had de eigenaar het dier vele dagen la ten staan en lopen, waardoor er infectie was opgetreden. Hier door was de gewonde poot tot driemaal de normale dikte opge-j zwollen. Door de pijn was het dier erg vermagerd en bijna] t vleesloos geworden, Bfet dier u>' alsnog geslacht.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5