Uit c Het tweede moordproces tegen de Berkelse arts Binnenlands nieuws Beursoverzicht Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 28 april I960, Overspannen Zenuwen CHAUFFEUR KEEK naar KNAPPE VROUW: DODELIJKE AANRIJDING UNILEVERS „WILLIG", OVERIGE INTERNATIONALS VAST Beursindices Nabeurskoersen Breken van water leidingbuis oorzaak van dijkbreuk T uindorp-Oostzaan DE DROOGTESCHADE REGELING CETA-BEVER BUITENBIJTS TERNEUZ OM1 Het tweede moordproces tegen de 43-jarlgc Berkelse dorpsarts J. F. A. M. O. is gistermorgen begonnen. HU staat terecht voor de rechtbank in Leeuwarden. De officier van justitie mr. H. H. Ge- linck heeft hem tenlaste gelegd dat hij op -1 februari 1958 na kaLm overleg en rijp beraad zUn mede-gevangene, de 34-jarige ge meente-opzichter Adriaan L. uit Gouda opzettelijk van het leven heeft beroofd door te bewerkstel ligen dat L- een hoeveelheid ka- lium-cyanfde heeft ingenomen, die O. hem van te voren in han den heeft gesteld of doen stellen, tengevolge waarvan hjj in de nacht van 4 op 5 februari is over leden. Deze Adriaan L. was evenals de Berkelse arts tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Bei den waren veroordeeld tot de zwaarste straf wegens moord op hun echtgenoten. De vrouw van de dorpsarts werd door cyaan kali vermoord. De vrouw van L. was met arsenicum vergiftigd. Zowel O. als L. hebben altijd ver klaard onschuldig te zijn. Na de dood van L. is in zijn cel een briefje gevonden waarin staat dat hij een medicijn heeft ingenomen, dat hij van O. heeft gekregen. In een brief van L. aan de gevangenis-directeur in Leeu warden staat dat "hij een verhou ding heeft gehad met de vrouw van O. en dat hij weet dat me vrouw O. zelfmoord heeft ge pleegd. In een derde brief kon digt L. zijn zelfmoord aan. Schriftkundigen hebben vast gesteld dat L. deze brieven zelf heeft geschreven. Volgens des kundigen is het speeksel waar mee de brieven aan de gevange nisdirectie zijn dichtgeplakt, niet van L., maar van iemand met de zelfde bloedgroep als van arts O. Deze zegt dat hij ze hoeft dicht geplakt en verstuurd toen hij hoorde dat L. dood was, omdat deze brieven van belang waren voor een revisie van zijn eerste vonnis. Het staat verder wel vast dat O. in de gevangenis de beschik king had over cyaankali. Maar het niet bekend hoe hij eraan is gekomen. Aangenomen wordt dat O. in de dood van L. een moge lijkheid ziet voor revisie van zijn eerste vonnis, als hij zou worden vrijgesproken van moord op zijn medegevangene. In de brief van L. staat immers dat O.'s vu.uw zelfmoord heeft gepleegd. Overi gens is bij een onderzoek niet ge bleken dat L. omgang met mevr. O. heeft gehad. „Wat deze man L. ook in zijn leven gedaan mag hebben, hier is een mens ontijdig tot de eeuwigheid geroepen. Daarom zullen wij te zijner nagedachte nis enige ogenblikken stilte be trachten", zei gistermorgen de president van de rechtbank in Leeuwarden, mr. H. J. van Maa- non bij het begin van de zitting. De Berkelse arts, zeer verouderd en in hetzelfde costuum. dat hij zes jaar geleden in zijn eerste proces droeg, boog het hoofd. „Hebt u gedaan wat u in de dagvaarding is ten laste gelegd", was daarna de eerste vraag van de president aan verdachte. „Neen." „Ook niet ongeveer of iets der gelijks"? „Neen." Het getuigenverhoor begon. De enige vraag, die de president aan vier politiemannen stelde was: „Hebt u nog iets toe te voegen aan de processen-verbaal, die u hebi opgemaakt, of blijft u daar bij"? „Niets toe te voegen, mijnheer de president", zeiden de getui gen. Daarna hoorde de rechtbank prof. dr. W. Fröntjes, directeur van het gerechtelijk laboratorium uit Den Haag. Ook dit verhoor was voorlopig zeer vluchtig. Er werd slechts even gesproken over de brieven, die L. geschreven zou hebben. De enveloppe van de brief aan de directeur van de strafgevangenis was dicht gelikt door iemand die dezelfde bloed groep als O., maar niet als L. heeft. Ook het horen van de 56-jarige gevangenisarts dokter H. Wiarda Bakker nam weinig tijd in be slag. Deze getuige had op woens dagochtend 5 februari 1958 het lijk van L. onderzocht. „Consta teerde u iets bijzonders aan het slachtoffer, of lag het lijk nor maal"? vroeg één der rechters, mr. W. J. Borgerhoff Mulder. „Ik heb niets bijzonders gezien". „Deze mijnheer O. was 's avonds van zeven tot halftien wel vaker in de cel bij L. met de deur dicht", zei de 35-jarige gevan genbewaker J. G. J. Weerman. „Het was niks bijzonders, dat die avond van 4 februari de deur van L.'s cel dicht was toen O. er des avonds in was." „Is O. die dinsdagavond, nadat hjj de film had gezien, vóór de andere gevangenen uit snel naar de cel van L. gelopen"? „Dat kan ik niet zeggen." „U hebt die avond L. nog even goedenacht gezegd. Wat deed hij toen"? .Hij stond met de rug naar mij toe. Ik dacht dat hij schreef". „Hebt u nog iets gemerkt van 'n twistgesprek tussen L. en O."? „Niets gehoord, edelachtbare." „Sommige gedetineerden heb ben verklaard, dat de cellen zo gehorig zijn, dat men zoiets moet horen." „Ja, maar 's avonds voor het naar bed gaan is er zo'n geroeze moes. Dan merk je dergelijke din gen niet." De Berkelse arts zei daarop, dat hij de verklaring van de ge vangenbewaarder betwist, dat de celdeuren na de film gesloten waren. „De hele rij, waarin ook mijn cel is, was open", zei O. De gevangenbewaarder zei daarop, dat. als dol; ter O. laat kwam na de film, hij de cellen open gevonden had. Kwam hij vroeg, dan vond hij ze dicht. Daarna legde dr 42-jarige ge vangenbewaarder M. de Jong, die L. op de bewuste woensdagoch tend in zijn cel vend, zijn ver klaring af. De 63-.iarige brigadier bij de gevangenis in Leeuwarden, C. Kikstra, vertelde de rechtbank, dal L. een opgewekte man was en zeker niet zwaarmoedig. De verdediger vroeg (zoals hij pok al aan het andere getuigende ge vangenispersoneel had gevrawrd) of L. in de gevangenis een bij naam had. Mr. Schootstra zei, dat L. zich ook wel bij een andere dan zijn eigen voornaam liet aan spreken. Maar evenals de andere getuigen wist de heer Kikstra hier niets van. Ook de huismeester bij de ge vangenis, de 62-jarige S. Kroon tje, had de rechtbank niet veel nieuws te vertellen. „Schrok u niet toen u die och tend L. dood op het bed'zag lig gen, voor zover u op uw leeftijd nog zou kunnen schrikken", vroeg de president. „Och. ik schrok wel 'n beetje." „Waarom bent u de cel niet binnen gegaan, bent u bang voor lijken"? „Och nee, we dachten: hij is dood en we dachten helemaal niet aan een misdrijf. We meen den, dat hij gewoon dood was gegaan." „Was L. een plezierige gevan gene"? „Ja, hij was een opgewekte vent. Hij deed veel karweitjes voor ons." „Was hij een positieve kerel, om het eens in mijn woorden te zeg gen", vroeg de president. „Ja, edelachtbare." Ook deze getuige wist niets van een bijnaam voor L. in de gevangenis. De heer J. K. de Boer, hoofd ambtenaar bijzondere diensten uit Amsterdam, die L. vaak had bezocht in zijn cel, zei dat deze een diep gelovig man was, die anderzijds echter tijdens zijn hu welijk met andere vrouwen om gang had. Deze celbezoeker had L. gewaarschuwd niet te veel met O. op te trekken. „Omdat O. als eert slecht mens bekend stond"?, vroeg de presi dent. „Ja. Maar L. Zette toch de vriendschap voort. L. leefde on der pressie van O.", zei de heer De Boer „en O. had Veel invloed op hem" merkte hij op toen de president zei, dat dit een dubbel hartige houding van L. was. „Wat voor lugubere grapjes halen ze in de gevangenis uit, om als toneelstukje de levenstrage die van de Berkelse arts op te voeren", vroeg de president. „Daar heb ik ook verbaasd van gestaan", zei de ambtenaar. „Het was een toneelspel, dat de ge vangenen onder elkaar, opvoer den." „L. speelde de rol van open baar ministerie"?, vroeg de pre sident. „Ja", antwoordde de ambte naar. De president vond het maar hoogst merkwaardig. De heer De Boer zei verbijs terd en ontsteld te ziin geweest over de afscheidsbrief van L. „We waren vrienden geworden, maar hij heeft mij er nooit over gesproken, dat hij een verhou ding heeft gehad met mevrouw O. en dat had ik stellig ook niet verwacht." Be middagzitting. De belangstelling voor de mid dagzitting was nog groter dan voor de ochtendzitting. Nadat de president nog even de gevangenisdokter had onder vraagd over een bril die L. nodig zou hebben kwamen familieleden van Adriaan L. getuigen. Het waren zijn broer en diens echt genote en de stiefouders van L. De stiefvader van Adriaan L„ de 64-jarige concierge H. D. uit Voorburg zei dat zijn vrouw een ger.egelde briefwisseling met zijn stiefzoon Adriaan had gevoerd. Begin januari 1958 ontving de heer D. een pakje met een Ne derlandse postzegel waarin een glazen aspirinebuisje zat met een wit poeder. Er zat een briefje in warop stond: „Voor Piet". Aan vankelijk had de concierge dit ontkend. „Waarom hebt u niet direct gezegd van dat briefje." „Ik weet verder van niets", antwoordde de stiefvader. „Had u iets te verbergen?" „Nee, helemaal niet. Het flesje heb ik vernietigd." „Waarom?" „Het deed ons zo vreemd aan. Daarom heb ik het vernietigd." „Hebt u ooit iets gesmokkeld in de gevangenis?" „Neen." „De cyaankali die in de cel van Adriaan' is gevonden is onder zocht en vergeleken met dï cy aankali die uit Sas van Gent kwam en naar u is gestuurd. Het was dezelfde cyaankali. Iets van die cyaankali moet in de gevan genis zijn gekomen. Hebt u dat er heen gebracht?", vroeg de pre sident. „Neen." De president hield de getuige de zwaarte van de eed voor. „Ik durf alles onder ede te ver klaren. Ik heb niets opgestuurd en niets gesmokkeld," „Blijft u dat onder ede hand haven?" „Ja", antwoordde de stiefvader. De stiefmoeder de 61-jarige Maria D.—B. had hel pakje met het flesje ontvangen. Haar man had 's avonds gezegd: „het zal wel een recept kunnen zijn voor Adriaan voor zijn ogen. Maar daar bemoei ik me niet mee." Het busje gooide de stiefvader in de W.C. „Omdat hij zich niet met die rommel wilde bemoei en." „Men zei verder", aldus mevr. Duivenvoorde, „schrijf er maar niet over naar Adriaan". „Of", zo vroeg de president, „hebt u het toch maar naar Leeu warden verstuurd?" „Nee edelachtbare." „Het gekke van het geval is", zei de president, „dat er toch wat van dat spul in de gevangenis is aangekomen." „Ik weet er niets van en mijn man ook niet." „Hebt u dat spul pertinent niet doorgestuurd?" „Echt waar niet edelachtbare, zo waar als ik hier zit." Hierna nam de president de eed af van mr. M. E. J. J. Burlage die rechtercommissaris is ge weest in deze zaak. Hij heeft de Belgische fotograaf Roger Vanderhaege, een aange trouwde neef van O., verhoord. De neef had op verzoek van O. honderd gram cyaankali gekocht. Tien gram verzond hij in een as pirinebuisje van Sas van Gent naar de familie D. in Voorburg. Later toen de cyaankali in Bel gië werd onderzocht bleek dat er nog maar 80 gram was, zodat er tien gram verdwenen is. De officier vroeg aan mr. Bur lage: „Hebt u tijdens uw onder zoek aperte onwaarheden ge hoord van de heer Vanderhaege of diens echtgenote?" „Ja", zei mr. Burlage. „O.'s nicht had aanvankelijk ontkend een klandestiene brief van O. te hebben ontvangen. Later bleek dat dit wel het geval is geweest.' Vervolgens kwam als getuige deskundige de 39-jarige apothe ker N. A. M. van Spanje uit Leeuwarden. Op 21 januari 1958 kwam de celbezoeker de heer X. Gerhartcl. hoofd van een Uloschool in Leeu warden, bij de apotheker om een poeder te laten onderzoeken. De apotheker constateerde dat het cyaankali was. De heer Gerhar- tel had deze poeder van O. ter analysering gekregen. Fer tele foon deelde de apotheker dit mee aan de ^celbezoeker en vroeg: „Hoe komt u er aan?" De heer Gerhartel wilde dit niet per telefocn zeggen, moar hij zou de volgende dag komen, beloofde hij. Hij kwam niet. Na lange tijd er over gespro ken te hebben met de rechtbank en de verdediger concludeerde de apotheker dat hij naar zijn schat ting ongeveer 2 gram vergif ter onderzoeking had gekregen. De verdachte O. die nog maar wei nig heeft gezegd in dit proces, al volgt hij alles met gespannen aandacht, stelde de apotheker nog enkele vragen. Daarna kwam de heer Gerhar tel zijn verklaring afleggen. Hij was celbezoeker van O. 20 jan. 1958 kreeg hij een flesje witte poeder van O., dat O. van vis had afgekrabd omdat O. het niet ver trouwde. O. had al eerder er over gesproken dat er pogingen waren om hem te vergiftigen. G. nam er zelf proeven mee en vermoedde dat het cyaankali was, daarom liet hij het de apotheker verder onderzoeken. De volgende dag ging de cel bezoeker om het resultaat te ver tellen. „Is het niet bij u opgekomen de autoriteiten te waarschuwen?" vroeg de president „Ik wilde naar de directeur gaan" zeide de hee Gerhartel. Maar O. vroeg uitstel omdat de directeur enige dagen afwezig was. Ik dacht steeds dat O. dc waarheid sprak." „Durfde u die verantwoording wel aan", vroeg de president. „De volgende ochtend was er een slachtoffer van cyaankali moord of zelfmoord, dat laat ik in hel midden en deze cyaan kali die dc man had heeft gekre gen was van dezelfde samenstel ling als de cyaankali die u hebt laten onderzoekon." „Ik dacht O. te kunnen ver trouwen", antwoordde de heer G. Zewel dc officier als de presi dent laakten het tenslotte in de heer Gerhartel dat deze zich niet aan de afspraak van de apotheker had gehouden. Dc zitting wordt hedenochtend om negen uur voortgezet. Mijnhardt's ZenuwtaUertcn De knappe vrouw die op de avond van de 2e augustus j.l. de hoofdweg in Amsterdam-West overstak, heeft fatale gevolgen gehad voor de IS-,jarige scholier H. W. Levensdag. Deze stond na melijk met zijn rijwiel stil bij een kruispunt om een voor hem van rechts komende euto te laten passeren. De jeugdige chauffeur van deze auto en zijn drie kor nuiten keken vol aandacht naar de jonge vrouw. Het gevolg was dat de auto te veel naar de lin kerhelft uitweek en in volle vaart op de scholier botste. Deze was op slag dood. De chauffeur, de 20-jarige P. B. C. L. uit Badhoevedorp, werd wegens hoogst roekeloos en on voorzichtig rijden in eerste aan leg door de rechtbank veroor deeld tot 4 weken gevangenis straf, waarvan 3 weken voor waardelijk en ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar, waarvan anderhalf voorwaarde lijk. In hoger beroep eiste de procureur-generaal dinsdagmid dag wegens de ernst van het feit twee maanden gevangenisstraf, waarvan 1 voorwaardelijk met 'n proeftijd van drie jaar on twee jaar ontzegging van de rijbe voegdheid, waarvan 1 jaar voor waardelijk eveneens met een proeftijd van drie jaar. „De ver dachte is in sterke mate tekort geschoten in het behoorlijk be sturen van zijn auto", aldus deze magistraat. „Zijn verantwoorde lijke handeling heeft een ramp spoedig gevolg gehad". De raadsman bepleitte een ge heel voorwaardelijke slraf. zowel wat de gevangenisstraf als de ontzegging van de rijbevoegd heid betreft. De jongeman zit bij zijn vader in de zaak. moet veel rijden in grote vrachtwagens en is wegens persoonlijke onmis baarheid vrijgesteld van de mili taire dienst. Het gebeurde drukt zwaar op de verdachte, zo zei de raadsman. Het hof zal op 10 mei a.s. ar rest wijzen. Bij een tamelijk levendige han del vertoonden de internationale waarden gistermiddag een vaste tot willige tendentie. Vooral Unilevers lagen „willig" in de markt. Hierdoor kwam aan de dalende koersen van de beide voorgaande beursdagen voor de meeste internationals gisteren een einde. De Nederlandse hoofd- fondsen ontmoetten dinsdag in Wallstreet opnieuw goede be langstelling, hetgeen aldaar tot hogere koersen leidde. Deze gunstige stemming werd in Am sterdam onmiddellijk overgeno men. Unilevers liepen op van 833 tot. 836 ex 13 pet slotdividend, tegen dinsdag als slotkoers 823 134 cum dividend. In de gehou den vergadering van het Uni- leverooncern van dinsdag werd nog eens nadrukkelijk gewezen op de zelffinanciering van deze maatschappij. Dit komt uitein delijk ook aan aandeelhouders ten goede. De beurs beschouwt dan ook het Untlevereoneern als een „binnenvelter". Het buiten land alsmede het publiek nam de margarinestukken uit de markt. Er was weinig aanbod in dit fonds en dus werden flinke prij zen betaald. Philips wilde van zelfsprekend niet bij Unilever ten achter blijven en steeg van 938 tot 944 als gevolg van bui tenlandse vraag. De slotkoers van dinsdag van de eleklro-aan- delen was 926. AKU's haalden het verlies van de voorgaande dag in bij oen prijs van 473. In claims AKU was de kooplust gisteren niet zo groot waardoor het aanbod de overhand had. Toch lagen de claims goed prijs houdend in dé markt op 128. In de morgenuren werd als hoogste prijs voor deze claims 131,50 betaald. Kon. Olies mochten zich op 151,30 in een koerswinst van ruim een gulden verheugen ais gevolg van het ge publiceerde jaarverslag. Hoog ovens liepen op van 678 tot 681. tégen pen voorgaande slotkoers van 668%. Ook gisteren viel er bitter wei nig in de scheepvaartafdeling te beleven. De koersfluctuaties be wogen zich dan ook binnen zeer nauwe grenzen. Cultures zeer stil en prijshoudend zonder meer. Op de obligatiemarkt was de han del eveneens zeer kalm in ver band met de aanstaande staats lening groot 300 min, waarvoor gelden worden gereserveerd. Staatsfondsen praktisch onver anderd, Op de incourante markt werden claims Mees' Bouwmate rialen op circa 420 geadviseerd tegen dinsdag 40. Dit komt neer op een prijs van 142 pet voor epn nieuw aandeel. Van Vlissingen Katoen kreeg een adviesprijs op 580 ex 22 prt divi dend. tegen dinsdag 500'2 cum dividend. Ketjen gevraagd. Ove rigens was de handel in de loka le sector van geringe betekenis. Prolongatie 3% pet. 25/4 26/4 27/4 Int. concerns 545.63 542.34 551.29 Industrie '264.66 264.25 263.18 Scheepvaart 153.02 153.02 151.93 Banken 186.36 187.18 187.34 Cultures enz. 142.63 142.40 142.18 Algemeen 365.66 364.05 367.89 AKU: 473—475 slot 473 (472%) Kon. Olie: 150.00—151.20 slot 150.00 (151.20) P" "n~. 039—947 slot 939 942%) Unoever: 830839 exdividend slot 830 exdiv. (836 exd.) KIND VERDRONKEN De achtjarige Freek Hof uit Medemblik is dinsdag tijdens het spelen met enkele vriendjes aan de oever van het Overleker- kanaal in het water geraakt en verdronken. Van het groepje jongens kon geen enkele zwem men. De pogingen die de kinde ren deden hun vriendje langs de hoge kant uit het water te trekken hadden geen resultaat. Enkele volwassenen hebben korte tijd later het stoffelijk overschot opgedregd. BI J AANRIJDING GEDOOD Op de Ginnikenweg te Breda is dinsdagmorgen de Bredase mevr. J. VV. van Hcoy- donkMeijvis bij een aanrij ding gedood. Zij sloeg met haar fiets linksaf en heeft daarbij vermoedelijk niet voldoende op het overig verkeer gelet. Zij werd gegrepen door de perso nenauto van R. uit Baarle-Nas- sau en bezweek ter plaatse aan een schedelbasisfractuur. Mevr. Van Hooydonk had geen kin deren. De oorzaak van de dijkdoor braak langs zijkanaal H op 14 januari j.l., die de zo ernstige overstroming van Tuindorp- Oostzaan tot gevolg had, is het breken van de in het dijklichaam liggende waterleidingbuis. Dit breken is veroorzaakt dooi de samenloop van een aantal omstandigheden, die voorname lijk zijn ontstaan ten gevolge van het slaan van een damwand in dc kade en in zijkanaal H tus sen december 1958 en oktober 1959. Deze samenloop is rede lijkerwijs door de betrokken in stanties niet te voorzien en zeker niet te voorkomen geweest. Dit zijn de voornaamste con clusies van een onderzoek, dat prof. ir. J. Th. Thijsse, hoofd van het waterloopkundig laborato rium te Delft, heeft ingesteld naar de oorzaak van de over stroming op verzoek van het arrondissementsparket te Am sterdam mr. W. P. Bakhoven. Deze heeft gisterochtend op een persconferentie in Amsterdam meegedeeld dat hij op grond van deze conclusies geen strafvervol ging zal instellen omdat de ge volgen van de uitgevoerde wer ken door de betrokken instanties zoals gezegd redelijkerwijs niet waren te voorzien en er derhalve geen sprake is van grove onvoor zichtigheid of grove nalatigheid. Hiermede is het justitieel on derzoek naar de schuldvraag af gesloten. De minister van Landbouw wil een bedrag van 2 miljoen gulden ter beschikking van het Land bouwschap stellen ter verrui ming van de mogelijkheden van „Hulpfonds droogteschade 1959". In een brief van de minister aan de Tweede Kamer zegt hij, dat wanneer het wetsvoorstel finan ciële tegemoetkoming aan de in 1959 door droogte getroffen agrarische bedrijven het Staats blad zal hebben bereikt, deze twee miljoen beschikbaar komen. Dit bedrag zou het Landbouw schap in een aantal individuele schrijenende gevallen kunnen ge bruiken voor aanvullende voor zieningen. Schuren, Bungalows, schutting 38) „JU mU helpen", schreeuw! Agar. ,1-k heb veel zin om jou een kopje kleiner te maken, da's wat anders, 't Is allemaal jouw schuld tenslotte." „Welnee," merkt Artor kalm op. „De schurk, die zich voor m(j uitgeeft, heeft het gedaan." Hij grinnikt en gaat er op z'n gemak bü zitten. „Kijk eens, waarde vyand, we dreigen allebei inde» daad het on- derspit te delven. De enige, die lacht is de schurk, die met mijn naam rondloopt; bevalt, je dal?" „Nep. waarachtig" brult Agar, „maar JU bevalt me ook niet, bru tale zwerver." „Zoals de zaken nu dus staan, zijn JU zowel ala ik erbij gebaat, dat die oplichter ontmaskerd wordt," gaat Artor onverstoorbaar door „Wat schiet ik ermee op, als dal gebeurl groml Agar, „die vogelvrUen zullen voor jou wel willen vechten, maai- toch zeker niel voor mij." Hij staart even diep peinzend voor zich uit. „Wie zou het. kunnen zijn?" mompelt hU dan. „Oh, wat is liet jammer, dat ik de mannen, die hem Heten ontsnappen, terecht gesteld heb. ZU hadden kunnen vertellen, hoe hij eruit ziet „Het doet er weinig toe, wie hij is" merkt Artor op. „Hij moei ont maskerd worden, voor dat wij hier omkomen in hel water. Als je niets onderneemt, is 't met ons gebeurd, bedenk dat toch. Nu kun je mU wel doden, maar een korte vreugd zal dat zijn, Agar. Zelf ga je er ook aantenzü je naar mijn planeetje luisteren wilt." „En dat is?" gromt Agar vol achterdocht. Artor haalt even diep adem. „Er is maar één, zoals ik al zei, die in staat is de valsaard aan de kaak te stellen. Dat hen ik, de echte Artor. Als je dus wilt, dat het. water niet hoger komt, dat je een kans heb» dit te overleven... moet je me vrijlaten... gewoon vrijlaten WEKELIJKS BRANDJE Het Betuwse plaatsje Huissen wordt sinds enkele maanden geplaagd door een brandstich. ter die in zijn activiteiten twee kenmerken laat blijkenhij heeft voor de uitoefening van zijn hobbie een voorkeur laten blijken voor de nacht van zon dag op maandag Verder kiest hij als object dikwijls oude landschap ontsierende opstal, len. De rijkspolitie gelooft niet met een pyrcanaan te doen te hebben, doch met een zonder, ling. Op 't ogenblik staan acht branden op naam van deze zon derling drie schuren, drie hooi. mijten en twee tuinderswonin gen. De politie die vooral op zondagnacht scherp uitkijkt, merkte eenmaal dat de maniak op 509 meter van wachtlopende agenten 'n oud huisje in brand stak. De brandstichter ver. dween in het duister. Het aantal branden in Huis sen is de afgelopen maanden opmerkelijk hoger geweest dar. normaal20 branden in 13 maanden. DODELIJK ONGEVAL Dinsdagmiddag om ongeveer half vijf is het vijfjarige doch tertje Joke, van de familie Voskuilen, op de Lijsterbeslaan te Scherpenzeel onder de aan hanger van een zes-tons vracht wagen gekomen, waardoor zij op slag werd gedood. De kleuter kwam met haar fietsje van het pad langs haar ouderlijke woning de weg oprij den, toen de trekker van de zware combinatie reeds was ge passeerd. Dc bestuurder van de truck, de heer H. M. van H. uit Woudenberg moest door andere weggebruikers op het tragische ongeval opmerkzaam worden ge maakt. AUTO SLOEG VAN DE WEG De 53-jarige heer J. A. SneL leman uit Zeist is gisteravond kort na 20.45 uur om het leven gekomen, toen zijn auto onge veer 400 meter ten zuiden van de kruising naar Heemstede en Hilversum op de rijksweg 2, van Amsterdam naar Utrecht, van de rijbaan sloeg. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. De heer Snelleman zoveel heeft de rijkspolitie inmiddels kunnen achterhalen haalde een auto in die circa 100 kilo meter reed. Kort na deze ma noeuvre raakte de wagen van de heer Snelleman van de weg af. Hij schoot in een ondiepe sloot over de kop en kwam na ruim dertig meter tot stilstand. JONGEN ONDER TREIN Een elfjarige jong'ej$,,"D. L. van Oxerwijk, is dinsdagmiddag op een particulier overbad tus sen Sneek en Mantgum onder de trein gekomen. Hij fietste langs de spoorlijn, waaraan hij woont, en stak zonder de trein te zien het pad over. De jongen is zeer ernstig ge wond naar het St. Antonjuszie- kenhuis in Sneek overgebracht. De trein uit Staveren, die q*n 17.09 uur in Leeuwarden moest aankomen had een half uur vertraging. INBREKERSBENDEN OPGEROLD De politie van Veendam, heeft maandag aangehouden de 31- jarige E. M.. de 24-jarige L. M., en de 37-jarige H. K., allen te Veendam. Zij bekenden zich schuldig te hebben gemaakt aan 28 inbraken en diefstallen in Veendam. Muntendam, Stads kanaal. Oude Pekela. Nieuwe Pekela, Zuidbroek, Hoogezand- Sappemeer, Scheemda en Sid- deburen. Een belangrijke hoeveelheid van de gestolen goederen kon nog in beslag worden genomep. RIJDENDE GEMEENTE-SECRETARIE De gemeente Apeldoorn heeft gistermorgen een rijdende secre tarie in gebruik genomen. Voor zover bekend is een mobiel secre tarie-bureau een unicum in ons land en derhalve is vermoedelijk ook een secretarie-ambtenaar, die tegelijkertijd gemeentelijk chauffeur is, een zeldzaamheid. De heer R D. J. A. Brouwer, werkzaam op de afdeling bevol king, rijdt n.l. zelf de wagen, die op vaste dagen in de kerkdorpen een standplaats zal innemen. De burgemeester van Apel doorn, mr. A. L. Des Tombe, heeft gistermorgen in tegenwoor digheid van alle wethouders en vele genodigden de wagen in ge bruik gesteld. Daarbij merkte hij o.m. op, dat Apeldoorn, wat op pervlakte betreft dc grootste ge meente in Nederland, de laatste tijd een bijzonder snelle groei heeft doorgemaakt. Het inwoner tal bedraagt thans ruim 104.000 zielen, randdorpen hebben hier door misschien wel eens het ge voel gehad te worden achterge steld, aldus de burgemeester. Door het thans in gebruik ge nomen mobiele secretarie-bureau, waarin talrijke zaken kunnen worden behandeld, hoopt men de afstand tussen de randdorpen en het centrum van Apeldoorn over brugd te hebben. Zaken, waar voor men anders naar Apeldoorn zou moeten komen, kunnen thans op vaste dagen in het eigen dorp behandeld worden. De wagen is voorzien van tele foon, zodat de betrokken ambte naar steeds contact met het ge meentehuis in Apeldoorn kan opnemen. Het eerste kerkdorp, waar de wagen een standplaats innam, was Beekbergen, dat hiermee dus een landelijke primeur kreeg- ponderdag 28 ap VOLOP W1NTERB1 IN ZEELA3 In Zeeland is op 1 a, oogst van wintert volle gang. Aanvoere stuks winterbloemkc Hngdag zij" thans zaamhcid op de Coo vereniging „Walcher delburg. De vraag In het begin van werd voor de goede ,1e veiling tussen 60 per stuk betaald Handelaren uit all het land komen de regelmatig naar Zee winterbloemkool te I 't algemeen is er Git van een goede kwalit Sedert enkele jarer teelt zich sterk uit ir in het bijzonder op De Zeeuwse Groentet ring heeft veel selee daan en thans heelt dat in grote mate be eren wintervorst. In weinig vorst in de deze teelt dan ook g< en vooral Zeeland is 1 geschikt gebied omd mum temperaturen i altijd wat hoger zijn dere delen van het 1, Winterbloemkool augustus-begin septe plant in de volle gron tijd duurt van half a mei. Vooral voor c telers is het een mooi z,ij kunnen bloemkoo op een moment dat kool uit de kassen huizen nog moet kon Lichte verkeer Gistermiddag had o punt Axelsestraat—I oen lichte aanrijding sen een bestelauto door de heer PJ Hulst, en de 14-jarige H. J. W. uit Terneuz De bestuurder van auto, komende uit „Het Zwaantje" wilt noemd kruispunt ge Kerkhoflaan inrijden leende geen voorrar meisje dat op haar 1 rechtsgelegen rijwiel richting van „Het reed. Het gevolg w meisje tegen de bestt waardoor de binnen- voorband van haar nield werden. Zij zelf enkele onbetekeneni wondjes opgelopen. Des namiddags te 7 in de Axelsestraat wc rijding plaats, doorda ge scholier D. F. uit 1 rijwiel op het voor he legen fietspad reed, tegenovergestelde r heer G. D. uit Tcrneu brommer op dit rijwie aangereden. Bij het seren, ter hoogte van „De Gastronoom", on botsing, waardoor d lichte verwondingen c Na door dokter Ho» Juliana ziekenhuis ve zijn, kon de knaap keren. Zijn fiets wa schadigd; de bromfie heer D. werd vrij zw« digd. Aai Door het architecter Bruijne te Terneuzei hotel „Rotterdam" het veranderen van de verdeling van een bes striegebouw aan het voor het bestuur van Technische School „Te Omstreken" te Ternei Gebr. M. en A. de B neuzen, ƒ176.000, Waal. Sluiskil, 173.37 Hamelink, Zaamslag P. Hamelink, Hoek, Fa. A. J. de Visser, 157.105,D. Freys steen, ƒ156.200,— F; bert. Stoppeldijk, Gebr. Van Steenberge Gent, ƒ145.200,— F Haers, Philippine, J. V. Freyser, St. ƒ142.200,aannem -AtdM ism i In de nacht van di woensdag is te onge di bij noog water h schip „Gerjo", groot schipper J. van Mil uil eigenaar de firma G. H te Sluiskil, op de stre t oosten van de O haven omhoog gevaren De „Gerjo" was gel zand van Mook (L.) op

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2