Verdediging van Nieuw-Guinea wordt versterkt Moeder BABYDERK SScnr SyngmanRheedientontslagin schilder zelf met HET WEER Togoland onafhankelijk J. K. v. Dixhoora en Zn WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Koninklijke ski-geneugten De nieuwe Burgemeester van Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handela- advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. STR AALJ AGERVLIEGTUIGEN, LICHTE LUCHTDOELARTILLERIE, VERKENNINGSVLIEGTUIGEN EN GRONDSTRIJDKRACHTEN ZULLEN .WORDEN UTGEZONDEN De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mede: „De agressieve elementen in het buitenlands beleid van de Indonesische regering gepaard aan de versterking van het militaire potentieel van Indonesië hebben de regering na diepgaand beraad genoopt tot de conclusie, dat ver sterking van de verdediging van Nederlands Nieuw- Guinea geboden is. De regering heeft daarom besloten tot de versterking van de luchtverdediging door het stationeren van straaljagervliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht en het uitbreiden van de vliegveldbeveiliging met lichte luchtdoelartillerie van de Koninklijke Land macht. Voorts tot de vergroting van de mogelijkheden tot Iuchtverkenning der Koninklijke Marine met mari tieme verkenningsvliegtuigen ter vervanging van de Mar tin Mariners en tot de versterking van de directe gebieds- verdediging door middel van grondstrijdkrachten van de Koninklijke Landmacht. De beoogde versterking van de verdediging zal worden gebaseerd op de uitzending van daartoe'aan te wijzen beroeps- en dienstplichtig personeel. De gelegenheid tot vrijwillige aanmelding zal echter openstaan en aan de vrijwilligers zal zo mogelijk voorrang worden gegeven". Dc Legervoorlichtingsdienst deelt verder mede: „Om uitvoering te kunnen geven aan het besluit van de re gering grondstrijdkrachten van de Koninklijke Landmacht te be stemmen voor een taak in Nw.- Guinea zal uit de jongste lich- lingsploegen, die thans in op leiding zün in de infanterie- ciepóts dan wei bij parate onder delen. Oen aantal infanterie- deiachementen worden gevormd. Bij de bestemming van perso neel voor de taak in Nieuw-Gui nea zal rekening worden gehou den met vrijwillige aanmelding voor deze wijze van dienstver vulling. De eerste detachementen zul len worden geformeerd in de Saksen-Weimarkazerne te Arn hem en na een korte voor het doei geschikte opleiding naar Nw..Guinea worden verplaatst. Latere aanvulling zal geleidelijk geschieden door selectie van ge schikte dienstplichtigen tijdens de basisopleiding in de infante- rie-depöts, welke opleiding daar na wordt voortgezet en voltooid bij het 3e infanteriedepöt te Roermond, Voor deze dienst in Nieuw- Guinea zullen dezelfde voorwaar den gelden als voor de dienst, die het reeds in dit gebiedsdeel verblijvende personeel van de strijdkrachten aldaar vervult. De bezoldiging voor Nieuw-Guinea zal van toepassing zijn met de bijzondere toelagen. Vóór het vertrek geniet men inschepings verlof en na terugkeer ontsche pingsverlof. Kleding, voeding. huisvesting, en de overige ver zorging zullen gelijk zijn aan die van de reeds in Nieuw-Guinea aanwezige onderdelen. Dienstplichtigen zullen onge veer twaalf maanden in Nieuw- Guinea verblijven. De verblijfs duur van het ongehuwde kader is m jaar, die van het gehuwde kader met gezin 3 jaar. Nederlands vlagvertoon „oorlogshandeling" Kapt. K. A. Mattjik, woord, voerder van liet Indonesische „Nationale front voor de bevrij ding van West-Irian" heeft het voorgenomen vlagvertoon met de „Karei Doorman" en twee be geleid ingssehepen in de wateren van Nieuw-Guinea een „oor logshandeling" genoemd. Tegenover verslaggevers zei hij woensdag, dat „Nederland tracht de komende topconferen tie te beïnvloeden, teneinde voordeel te trekken uit de klci- neiing van Indonesië in het bui tenland". ,.De Nederlandse actie is klaar blijkelijk er op gericht Indonesië in een oorlog te trekken, en het is duidelijk dat Nederland vast besloten is het koloniaal bewind over Nieuw-Guinea voort te zet ten", zei hij. „Een dergelijke houding zal niet onopgemerkt aan Indonesië voorbijgaan. Kapt. Mattjik zei. dat de Ne derlandse actie ook een schen ding betekent van de 12-mijls- grens dor Indonesische territo riale wateren. „Het is het absolute recht van Indonesië haar soevereiniteit te verdedigen en, bovendien, de verantwoordelijkheid van het volk tezamen met de strijdkrach ten der republiek, om maatrege len te treffen ter bestrijding van elke vijand, die tracht de soeve reiniteit van de Indonesische na tie aan te tasten". De woordvoerder van het Na tionale bevrijdingsfront vervolg de: „Laten wij ons thans gereed maken teneinde het hoofd te bie den aan elke actie die de Neder landers mochten beginnen tegen het volk cn de Indonesische natie. Wij dienen waakzaam te zijn en de bevelen van de regering dei- republiek af te wachten". „Wij moeten verder onze natio nale waakzaamheid verhogen", zei kapt. Mattjik. Hij waar schuwde tegen subversieve ele menten. die Indonesië „trachten te leiden in de greep van kolo niaal bestuur". Hij riep op geen individuele acties buiten de regering en bui ten de president om te beginnen. Minister Visser over versterking verdediging Nieuw-Guinea De minister van Defensie ir. S. H. Visser heeft in een brief aan (Ie voorzitter van de Tweede Kamer uitleg- gegeven over de versterking van de verdediging van Nieuw-Guinea. De minister schrijft: „De agressieve elementen in het buitenlands beleid van de In donesische regering, gepaard aan de versterking van het militaire potentieel van Indonesië, hebben de regering na diepgaand beraad genoopt tot de conclusie, dat versterking van de verdediging van Nederlands Nieuw-Guinea geboden is. De regering heeft derhalve besloten tot drieërlei maatregelen, te weten: De versterking van de lucht verdediging door het stationeren van straaljagervliegtuigen van cle Koninklijke Luchtmacht en het uitbreiden van de vliegveld- beveiliging met iuchtdoelartille- rie van dé Koninklijke Land macht. De vergroting van de mogelijk heden tot iuchtverkenning der Koninklijke Marine met maritie me verkenningsvliegtuigen ter verv.anging van de Martin Mari ners. De versterking van de directe gebiedsverdediging door middel van grondstrijdkrachten door de Koninklijke Landmacht. Mijn ambtsvoorgangers heb ben ter gelegenheid van de be handeling van het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplicht wet en de wet voor het reserve- personeel der krijgsmacht het stellige voornemen te kennen gegeven om, indien naar de me ning der regering, anders dan ter vervanging, eenheden van de krijgsmacht buiten Nederland dienen te worden geplaatst, de daartoe geëigende instanties van de beide Kamers der Staten- Generaal tijdig in te lichten. Vertrek in augustus Daar de eerste dtachemen- fen in de loop van de maand DUITSE TELVISIE BRACHT VERLOREN JONGETJE TE VOORSCHIJN. Dankzij de Duitse TV is de 6- jarige Tonny Krabbenborg uit de buurtschap Zieuwent, ge meente Lichtenvoorde, weer bij zijn ouders terug. De jongen werd sinds verleden week woensdag vermist. Honderden inwoners hadden, geassisteerd door militairen, de omgeving afgezocht. Hel kind was opge nomen in een weeshuis in het Duitse plaatsje Wezel, de bur gemeester van Lichtenvoorde heeft Tonny uit Wezel opge haald en naar de overgelukkige ouders teruggebracht. Toen het kind dinsdagavond werd thuis gebracht, beierden de kerk klokken. Foto: Mevr. Kraggenborg kon haar Tonny weer heerlijk onder de dekens stoppen. augustus voor vertrek gereed zullen zijn, heb ik mij verplicht geacht het stellige voornemen mijner ambtsvoorgangers tot het mijne te maken en meen ik door het richten van deze brief tot de voorzitters der beide Kamers van de Staten- Generaal op de meest geëigen. de wijze aan dit voornemen uitvoering te hebben gegeven. Vrijwilligers Het zij mij voorts vergund nog de aandacht te vestigen op een aspect van het vraagstuk, dat eveneens ter sprake is gekomen bij de behandeling der beide eer dergenoemde wetsontwerpen in de beide Kamers der Staten- Generaal, te weten de mogelijk heid om gebruik te maken van vrijwilligers in pjaats van aan te wijzen dienstplichtigen. Zorgvuldige studie van de aanwezige mogelijkheden en de ervaring, gedurende enige tijd opgedaan met de uitzending van personeel op basis van vrijwillige aanmelding voor het op sterkte houden en de aflossing van het bataljon van de Koninklijke Landmacht in Suriname en van de reeds in Nederlands Nieuw- Guinea gestationeerde eenheid lichte iuchtdoelartillerie, hebben geleid tot de conclusie, dat de be oogde versterking van de verde diging van Nederlands Nieuw- Guinea zal dienen te worden ge baseerd op de uitzending van daartoe aan te wijzen beroeps- en dienstplichtig personeel. Dit neemt niet weg, dat ik, mede ter voldoening aan desbe treffende toezegging van mijn ambtsvoorganger S. .1. van den Bergli in de Eerste Kamer der Staten-Generaal, de gelegenheid tot vrijwillige uitzending naar Nederlands Nieuw-Guinea zal 1 openstellen. Aan hen, die zich1 daarvoor aanmelden, zal, met in- achtneming van het dienstbelang en bij overigens nagenoeg gelijke capaciteit om te voldoen aan de te stellen eisen, de voorkeur worden gegeven. De foto toont H. M. Koningin Juliana op de top van een berg girecC vcor de cfdaV.:.J p"r s'-i. Mr H. Kjjpstra, burgemeester van Smil- de, die bij Kon. Besluit van 25 april 1960 met ingang van 16 mei a.s. is benoemd tot burge meester van Terneuzen. 85-jarige Rhee zal als gewoon burger de rest van zijn leven aan 't land wijden President Syngman Rhee van Zuid-Ivorea heeft gisterochtend bij de Nationale Vergadering, die de dag tevoren in een resolutie zijn aftreden eiste, zijn ontslag- ingediend. De nieuwe minister van Bui tenlandse Zaken, Tsjoeng, die thans president is, verklaarde (lat de 85-jarige Rhee had ge zegd als gewoon burger de rest van zijn leven aan het land te zullen wijden. Het ontslag van Rhee komt na een week van bloedvergieten en ongeregeldheden waarin bij de monstraties zijn aftreden werd geëist. In de nacht van dinsdag op woensdag waren er slechts sporadische betogingen. Met het ontslag komt een einde aan het twaalfjarige bewind van Zuid-Korea's eerste president. In die tijd heeft hij gewerkt voor een onafhankelijk en verenigd Korea en hoewel er kritiek op zijn werkwijze is geuit, twijfelde niemand aan zijn toewijding. Rhee stamt af van de Ri-dy- nastie, die Korea van 1486 tot 1910 heeft geregeerd. PJiee's strijd voor de onafhankelijkheid van zijn land, die een halve eeuw heeft geduurd, is voor het groot ste deel vanuit ballingschap ge voerd, terwijl Korea door Chi nezen en Japanners, werd be heerst. Toen Rhee 23 jaar was, leidde hij een betoging van studenten tegen de monarcfije. Dat kostte hem een half jaar gevangenis straf. Na zijn vrijlating ging hij naar Amerika. In 1910, toen Korea door Japan werd gean nexeerd, keerde Rlige naar zijn land terug om het verzet te or- ganiseren. In 1918 proclameerde het Ko reaanse volk zijn onafhankelijk heid, maar de opstand tegen de Japaners werd onderdrukt. Rhee werd president van de voor lopige regering in ballingschap, een functie die hij bijna 30 jaar vervuld heeft. Hij woonde in China. Zwitserland en Amerika. Na het einde van de tweede wereldoorlog, in 1945. ging hij weer naar zijn land en hij was bijna twee jaar president ge weest toen in 1950 de oorlog tussen Noord- en Zuid-Korea uitbrak. Na afloop van die strijd wilde hij naar het noorden opmarche ren en hij deed de bestandson derhandelingen bijna mislukken door ruim 27.000 anti-commu nistische Noordkoreaanse krijgs gevangenen vrij te laten. Sinds dien is hij een omstreden figuur gebleven. LUXEMBURGS STATIEBÈZdEK AAN BELGIE Groothertogin Charlotte en prins Felix van Luxemburg zijn woensdag in Brussel aangeko men voor een officieel bezoek aan België, dat tot zaterdag zal duren. Het hertogelijk paar. dat met een extratrein in Brussel ar riveerde, begaf zich na aankomst naar het graf van de onbekende soldaat, waar het in aanwezig heid van koning Boudewijn een krans legde. Tijdens het bezoek, waarvoor tal van Brusselse hoofdstraten met de nationale (rood-wit-blau- we) vlaggen van Luxemburg en de Belgische driekleur zijn ge tooid, zullen de Luxemburgse gasten in verscheidene steden worden ontvangen. Ook zuilen zij een bezoek brengen aan de in stellingen van de Europese ge meenschappen. DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST sikkens-tjallema produkt DE NEDERLANDSE SCHEEPVAART IN INDONESIË Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft woensdag in antwoord op vragen meegedeeld, dat de Ne derlandse diplomatieke vertegen woordiger te Djakarta, mr. A. W. Frowein, opheldering heeft gevraagd over het in de pers verschenen bericht, over het ver bod voor de Nederlandse scheep vaart om lading en passagiers van en naar Indonesische havens te vervoeren. Bij deze gelegenheid heeft een ambtenaar van het Indonesische i ministerie van Buitenlandse Zaken de Nederlandse diploma tieke vertegenwoordiger een exemplaar verschaft van de of ficiële tekst van het besluit van de maritime raad van Indonesië. Derhalve is de Nederlandse regering thans ingelicht over dit besluit. Ze behoudt zich, aldus de woordvoerder, uiteraard alle rechten voor. ROND HET AFTREDEN VAN OBERLAENDER Prof. Oberlander, de Westduit- se minister voor vluchtelingenza ken, zal „zeer binnenkort" aftre den, zo heeft premier Kaieuwe von Hassel van Sleeswijk-Hol- stein dinsdag verklaard. Bonds kanselier Adenauer zou het ont slag aanvaarden. Von Hassel verklaarde dit te Karlsruhe, waar woensdag het nationale, congres van de chris ten-democratische unie (C.D.U.) begon. Hij zei dat Oberlander zijn beloften om uit de regering te treden, zou houden „teneinde de weg vrij te maken voor zijn re habilitatie". Zoals bekend wordt de minis ter beschuldigd van oorlogsmis daden die hij als officier in het Duitse leger o.a. in Lemberg zou hebben begaan. Op grond van een overeen komst tussen de verschillende partijen werd verwacht, dat de minister vóór 5 mei zou aftreden, maar vorige week maakte hij ge heel onverwachts bekend, dat hij niet zou heengaan, voordat een 1 parlementaire commissie zijn erleden zou hebben onddtzocht. Politieke waarnemers leiden ui' Von Hassels verklaring ai, dat Oberlander nu besloten heeft, niet op de bevindingen van een commissie van onderzoek te wachten, alvorens af te treden. Volgens Von Hassel zal de fractie van de C.D.U. om een par lementair onderzoek in de kwes tie-Oberlander vragen. WISSELEND BEWOLKT In onze omgeving treden de laatste dagen maar weinig ver anderingen op in de weerkaart. Nog steeds handhaaft zich ten westen van ons land het centrum van een gebied van hoge lucht- duk. De kern hiervan heeft zich iets verplaatst en ligt nu nabij de Schotse westkust. Wij blijven derhalve zitten in een noordelijke luchtstroming, waarbij de aangevoerde lucht weinig van temperatuur veran dert en voor de tijd van het jaar koud is. Enkele storingen in deze luchtstroming hebben enige regen veroorzaakt hoewel vrij kleine hoeveelheden. De kans op buien blijft ook voor vandaag be staan. In het weertype van de laatste dagen komt dus nog niet veel verandering, waarbij vooral op de mogelijkheid van nachtvorst gelet moet worden. NA 75 JAAR VAN KOLONIAAL BESTUUR Togoland, aan de westkust van Afrika, dat even groot is ais Nederland en België tezamen en 1.200.000 inwoners telt, is dins dag te middernacht, na 75 jaar van koloniaal bestuur, onafhan kelijk geworden. Het was vóór cle eerste wereld oorlog een Duitse kolonie. In 1914 werd het door Blitse en Franse troepen bezet. Na 1918 is het door Frankrijk bestuurd, eerst als mandaatgebied van de Volkenbond en later als beheerd gebied der Verenigde Naties. De onafhankelijkheidsverkla ring. het hoogtepunt van vijf dagen van nationale feestelijk heden, geschiedde woensdagoch tend in een bijeenkomst van de Nationale Vergadering, die door vertegenwoordigers van meer dan honderd landen, waaronder de Verenigde Staten, de Sowjet- Unie, Engeland en de meeste Afrikaanse landen, zal worden bijgewoond. Premier Sylvanus Olympio zal, na het voorlezen van boodschap pen van president De Gaulle van Frankrijk en de Verenigde Na ties, een toespraak houden. De nestor der gasten is de 86- jarige Hertog Adolf van Meck lenburg, die gouverneur vani Togoland was, toen dit in 1914 door Engeland en Frankrijk werd bezet. De begroting van Togoland is dit jaar voor het eerst in even wicht. Premier Olympio hoopt zijn land een financieel gezon de basis te kunnen geven door het tot ontwikkeling brengen van de fosfaatindustrie. Men ver wacht dat Togoland in 1961 een vijfhonderdduizend ton fosfaat zal kunnen uitvoeren. President Olympio zei in de Kamer van Afgevaardigden dat het ogenblik is gekomen om de vorming van een organisatie voor economische samenwerking van West-Afrika te overwegen welke de vorm van de Organisa tie voor Europese Economische Samenwerking (O. E. E. S.) zou kunnen krijgen. Togoland zal een neutraal standpunt innemen tegenover de blokken „die de wereld blijven verdelen". Lang jack Lopen in dc stad of aan liet j strand, fietsen door het bos of het weiland. Heerlijk vrij voelt U zich in een jack van stevige gabardine. Daar komt nog bij dat U er overal mee. kunt ver- schijnen. Dubbele stiksels, mo- derne pas, schuine zakken, ceintuur, splitjes opzij maken het geheel tot ccn jack, waarU- succes mee zult hebben. PRIJS f29.75 Noordstraat 23-25 - Telef. 2692 TERNEUZEN medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot hedenavond. Weinig verandering Veranderlijke bewolking met hier en daar enkele buien. Mati ge aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen noord en noordwest. Aanhoudend koud weer. DONDERDAG 28 APRIL v.m. n.m. Breskens 3.15 3.41 Terneuzen 3.50 4.16 Hansweert 4.30 4.56 Walsoorden 4.40 5.06 ZON MAAN op onder op onder April 28 5.17 19.59 7.02 22.32 29 5.15 20.01 7.40 23.25 30 5.13 20.02 8.24 DONDERDAG 28 'APRIL 1960 16e Jaargang Nr 4971 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen DE VRIJE

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1