Kosten - ruim 350 miljoen gulden RECHTSZAKEN W esterse vliegtuigproduktie RADIO EN TELEVISIE (ètalac i Handschoenen NOVITA Bevrijding 16e jaargang na. 4970 OOK AMERIKA TELT ZIJN ZIELEN ©asten verliest overheersende positie JA!!! ULBRICHT OVER DE (GEDWONGEN) OOSTDUITSE COLLECTIVISATIE Geprikkeld door pijn? neem vlug Akkertjes AKKERTJES Verf met glans en met gemak Verf het zelf met f de superieure plasticYerf van LCETA-BEYER Elke dag heeft zijn geheim KLEURPOTLODEN oensdag 27 april 1960 DE VRUE ZEEUW Evenals Nederland en nog een Lantal andere landen houden ook Ke Ver Staten dit jaar een volks- heUin" De Amerikaanse grond wet schrijft voor, dat deze om de tien jaren wordt gehouden. De ieerste volkstelling, uitgeschreven door de toenmalige staatssecre taris Thomas Jefferson dateert van het jaar 1790: de huidige is de achttiende in de geschiedenis van de Verenigde Staten. In 1790 telde de unie. die toen nog slechts dertien staten en drie territoria omvatte 3.929.214 mensen. De kosten van deze eerste Ameri kaanse volkstelling waren der halve ook betrekkelijk gering: 'ongeveer 150.000 gulden, dus nog geen vier cent per getelde man ol vrouw. Maar de telling van 1960 zal niet minder dan 350 mil joen gulden verslinden, of onge- Iveer 2 gulden per getelde Ameri kaan. En die kosten zouden nog aanzienlijk hoger zijn, indien men niet de beschikking had over elek tronische rekenmachines, die tijd en geld sparen en het bovendien mogelijk maken de resultaten veel sneller te maken, dan met de ouderwetse middelen het gc- |val zou zijn geweest. In Amerika ligt de volkstelling Iin handen van het ..United Sta tes Bureau of Census", dat on dergeschikt is aan het ministerie van Handel en zijn zetel heeft in Suitland, een stadje in de buurt van Washington. Voor de uitvoe ring van deze gigantische onder neming zijn 160.000 vrijwillige tellers ingeschakeld. Zij krijgen daarvoor een beloning van onge veer 45 gulden per dag. Daarbij komen nog 1200 opzichters en 10.000 groepsleiders. In tegenstel ling met de vrijwillige tellers zijn de functies van de opzichters en ploegleiders zuiver politiek; zij worden vergeven volgens het sy steem der zogenaamde „patro nage". Het is een oud overblijf sel van het „spoils systeem", het stelsel van het verdelen van de buit, dat aan de regerende par tij toestaat haar aanhangers goed betaalde posten en postjes toe te spelen. Daarom benoemen de leden van het Congres de districtsop zichters. die voor de duur van vijf maanden 2000 gulden per I maand ontvangen. Deze opzich- ters benoemen op hun beurt de 10.000 ploegleiders, die per dag zestig gulden ontvangen. Geen vragen over godsdienst. Wat nu de technische van de volkstelling betreft. Van 28 maart af brengt de postbode naar de huizen van 52 Amerikaanse ge zinnen en van 8 miljoen onge trouwde personen een vragen lijst van vier pagina's, de zoge naamde ..advance census report form". Deze moet door het ge zinshoofd zorgvuldig worden in gevuld. Kenmerkend is overi gens voor de volkstelling van dit jaar, dat de vraag naar de gods dienst niet wordt gesteld. Hoe wel de religieuse samenstelling van het Amerikaanse volk statis tisch betrouwbaar niet bekend is, moest het bureau van de volks telling met bezwaard gemoed de vraag schrappen: „Welke gods dienst belijdt u?" De druk van verscheidene religieuse groepen, in het bijzonder die van de Chris tian Science-beweging, was te sterk geweest. In de loop van de maand april bezoeken de vrijwillige tellers 15 miljoen van de ongeveer 60 mil joen Amerikaanse woningen, dus een vierde. Zij leggen de daar ge vestigde gezinshoofden een spe ciaal formulier voor, dat niet minder dan twaalf pagina's met vragen telt. Deze vragen hebben vooral betrekking op de samen stelling van de familie en de wij ze, waarop zij is gehuisvest. Men moet precies opgeven, hoeveel kamers men bewoont en hoe groot die zijn, hoeveel kookgele- genheden het huis telt, hoe het staat met de sanitaire inrichtin gen enz. I New York verliest parle mentsleden. In tweeërlei opzicht is de volkstelling van dit jaar voor de Ver. Staten van beslissende be tekenis. Zij heeft in de eerste plaats een groot politiek belang en in de tweede plaats zal zij de toekomstige woningbouwpolitiek van de federale regering, de sta ten en de steden fundamenteel bepalen. Hoe omvangrijk ook overigens de doeleinden van de Amerikaanse volkstelling zijn, in hoofdzaak is haar doel toch zui ver politiek, zoals door de grond wet ook nadrukkelijk wordt ge steld. Die grondwet zegt namelijk, dat de volkstelling de basis moet vormen voor de zetelverdeling in het Huis van Afgevaardigden. Met andere woorden: staten, waarvan de bevolking is ge groeid, krijgen meer zetels in het Huis toegewezen, terwijl de sta ten. waarvan de bevolking is ach teruitgegaan, zetels moeten af staan. Tot deze laatste behoort ook de staat Now York. Deze was totnogtoe in het Huis vertegen woordigd met 43 afgevaardigden, van wie het nu waarschijnlijk drie zal moeten missen. Men verwacht, dat de volkstel ling van dit jaar zal aantonen, dat de Ver. Staten ongeveer 180 miljoen zielen tellen. Dat zijn 29 miljoen meer dan tien jaar ge leden. Dientengevolge is niet te ontkomen aan een nieuwe verde ling van de zetels onder de sta ten. New York en Pennsylvania zullen ieder drie zetels. Massa chusetts en Arkansas ieder twee zetels, Maine, Minnesota, Iowa, Kansas, Georgia, Alabama, Noord Carolina, West-Virginia en Mis sissippi ieder één zetel moeten berliezen. De grote winnaars zul len de shel groeiende staten, zo- "öls Califörnië en Florida, zijn. Californië zal er zo goed als zeker zeven en Florida vier zetels bij krijgen. Machtsverhouding verschuift. Het Amerikaanse stelsel brengt met zich mede, dat een relatieve bevolkingsvermindering in een staat ook een vermindering be tekent van het aantal kiesman nen, dat een staat voor de ver kiezing van de president aan wijst. (De Amerikaanse presiden ten worden niet rechtstreeks ge kozen. - Red.) Evenzo brengt een bevolkingsvermeerdering een stij ging van het aantal kiesmannen mee. Daarnaast is het bevol kingsaantal ook van betekenis voor de verhoudingen binnen de partijen zelf. Zo gal de Newyork- se delegatie op de democratische partijconventies veelal de door slag bij de benoeming van de democratische presidentskandi daat. Nu is het weliswaar nog steeds niet zo, dat het oosten van de Ver. Staten zijn politieke superioriteit over de andere delen van de unie heeft verloren. Maar wel vindt er voortdurend een verschuiving in de machts verhouding plaats, in het bijzon der in de richting van het wes ten en ook naar bepaalde delen van het zuiden, Texas vooral. (Nadruk verboden.) (Adv.) Zo'n collectie ziet U alleen bij Hoge Raad SCHROOTFRAUDE De consumptie van eieren en slachtgevogelte in 1959 -al- 1959 werden in Nederland mi'j°en eieren geproduceerd. Hiervan werden er 3318 miljoen geexporteerd. Na aftrek van oroedeieren en uitval bleven er In* de b>nnenlandse consumptie "8 miljoen over, zodat men de consumptie per hoofd van de be volking kan berekenen op 201 oeren, 15 meer dan in 1958. Dit uit het jaarverslag over '959 van het produktschap voor Pluimvee en eieren. De Nederlan ders aten samen in 1959 ruim 32 miljoen eende-eieren, al of niet' verwerkt in beschuit. Het verbruik van slachtpluim- ree steeg van 1,7 kilogram in 1958 lot 2.25 kilogram in 1359 (levend gewicht). Door de wijziging van het ves- 'gingsbesluit poeliersbedrijven 1939 werd het mogelijk in een groot aantal detailhandelsbedrij ven diepgevroren poeliersproduk- ten te verkopen. Tot deze detail handelsbedrijven behoren die van de slagers, kruideniers en bak kérs' en verder de detailbedrij- ven jn vleeswaren, melk, boetr, haas, eieren, margarine, groen ten, frujt en vis. Het aantal verkooppunten voor Poliersprodukten werd hierdoor in eerste instantie uitgebreid van mstreeks 600 tot enige duizen den. De Hoge Raad heeft dinsdag verworpen het beroep van de di recteur der Zeeuwse Metaal Mij, de Oostenrijker B. M„ die in een zaak van schrootfraude in hoger beroep door het gerechtshof in Den Haag is veroordeeld tot an derhalf jaar gevangenisstraf we gens omkoping van een ambte naar. DE BALKONMOORD TE ROTTERDAM De Hoge Raad behandelde gis teren de zaak tegen de 30-jarige chauffeur A. A. uit Rotterdam, die door het gerechtshof in Den Haag veroordeeld is tot 10 jaren gevangenisstraf wegens dood slag op de 39-jarige administra teur L. P. van W., de echtgenoot van zijn vroegere minnares. In de nacht van 19 op 20 no vember 1954 is de heer Van W. van een balkon op de tweede étage van zijn woning in de Sint Agathastraat te Rotterdam op de straat terecht gekomen. Hij was op slag dood. Vier jaren later kreeg men het vermoeden, dat hier van een misdrijf sprake was. Zowel de echtgenote van Van W. als de chauffeur werden ver- DE WONINGBOUW IN EUROPA In de meeste Europese hinden zijn in 1959 meer woonhuizen ge bouwd dan in 1953. In een aantal landen bleef de produktie gelijk an in slechts één. Nederland, daalde het aantal gereed geko men woningen in vergelijking met 1958. De stijging was het grootst in Zwitserland (34 pet.). Daarop volgden Tsjecho-Siowa- kije (25 pet.), Denemarken (20 pet)., West-Duitsland (14 pet.). Zuid-Slavië (12 pet.), Frankrijk, Hongarije, Zweden en de Sowjet- Unie (11 pet.) en Italië (8 pet.). De vvoningproduktie bleef gelijk in Oostenrijk. België, Finland, Noor wegen, Polen en Engeland, en in Nederland viel een teruggang van zes procent in vergelijking met 1958 te constateren, zo meldt de voorlichtingsdienst van de econo mische commissie voor Europa. De verwachting voor de eerste maanden van 1960 was, dat in een aantal landen de expansie zou voortduren, met name Tsjecho- Slowakije. Denemarken. Frank rijk. Italië, Spanje, Zwitserland, Engeland en Oost-Duitsland. Ook voor Nederland werd een toene mende bouwactiviteit verwacht, dacht. De officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam vor derde tegen de vrouw zeven jaar gevangenisstraf, doch zij werd van rechtsvervolging ontslagen. De chauffeur kreeg in eerste in stantie 12 jaar. Tegen 's hofs arrest heeft mr. Ph. C. M. van der Ven uit Den Haag vier cassatie-middelen voorgesteld. Pleiter betoogde o.m. dat het hof tot bewijs heeft gebezigd als verklaring van de vrouw, die mede verdachte was. Voorts mr. Van der Ven, dat uit de gebezigde bewijsmiddelen dé opzet niet kan worden afgeleid en had hij er bezwaar tegen, dat de conclusie van de deskundige dr J. Zeldenrust gegrond was op een onderzoek, dat mede heeft bestaan uit kennisneming van het volledige dossier, weshalve die conclusie niet een zonder wetenschappelijke is geweest. De procureur-generaal zal over 14 dagen conclusie nemen. MEER ZIEKEN DAN NORMAAL IN TUINDORP-OOSTZAAN Spreekuren der huisartsen gedurende februari en maart extra druk In de maanden februari en maart j.l. zijn de spreekuren der huisartsen in Tuindorp-Oost- zaan te Amsterdam-Noord extra druk geweest vanwege de psy chische gevolgen van de over stromingsramp half januari. Tevens kwam in die maan den verhoudingsgewijs meer dan elders in de stad geelzucht voor onder de kinderen. Boven dien vernamen de artsen meer reumaklachten, als gevolg van de verhoogde vochtigheids graad. Niettemin mag, dé om standigheden in aanmerking genomen, worden gesproken van een algemeen goede ge zondheidstoestand in dit zo ernstig getroffen stadsdeel. Dit antwoorden B. en W. van Amsterdam op vragen van het raadslid de heer A. A. Verhij (comm.) over de gezondheidstoe stand van de Tuindorpers en over de definitieve schadever goeding. B. en W. zeggen dat hun niets bekend is van grote ongerustheid onder de bewoners over het uit blijven van de definitieve vergoe ding. Wel verlangt men naar de eindafrekening, maar er heerst volgens B. en W. onder de be woners een redelijk begrip voor het feit, dat e?n slotuitkering eerst kan worden vastgesteld, nadat de talrijke nadere op gaven en rekeningen van hen zelf door het Nationaal Rampen fonds zijn verwerkt. Dit fonds is intussen begonnen met het zen den van eindafrekeningen aan de groep gedupeerden waarvan de ingezonden reparatienota's en verklaringen van onherstelbaar heid konden worden aanvaard. Het lijkt B. en W. bepaald on juist om zoals de vragenstel ler heeft gedaan te spreken van „vaak uiterst primitieve woonomstandigheden". Wel zijn volgens B. en W. de muren veel al nog niet behangen en zijn nog niet overal de vloeren, deuren en ramen volledig uitgewerkt voor wat betreft het zwellen en krim pen. Verlichting, verwarming en riolering functioneren echter normaal. i .West-Duitsland wil samen met Groot-Brittannië en Frankrijk werken aan de ontwikkeling en produktie van militaire vliegtuigen en projectielen West-Duitsland zou zich gaar ne geheel met Groot-Brittannië en Frankrijk associëren bij de gezamenlijke ontwikkeling en produktie van militaire vlieg tuigen en projectielen, aldus een maandag te Hannover uitge geven Brits-Duits communiqué. De Britse minister van Lucht vaart Duncan Sandys en de Westduitse minister van Defen sie Strauss zijn het er, volgens het communiqué, over eens dat twee projecten zich in het bijzon der voor gezamenlijke ontwikke ling lenen, namelijk dat van een verticaal opstijgend vliegtuig ten behoeve van de NAVO-strijd- krachten en dat van de elektro- Advertentie.) Zo juist verschenen Gen.-maj. B. KONING van Nederland 1944-1945 Prijs ƒ9,90 Firma P. J. VAN DE SANDE Noordstraat 55 - Terneuzen De leider der Oostduitse com munistische partij, Ulbricht, heeft de protesten van Protes tantse en R.K. zijde tegen de (ge dwongen) collectivisatie van Oostduitse boerenbedrijven in een regeringsverklaring voor de Oostduitse „Volkskamer" ver worpen. Hij zei dat de collectivisatie een politieke aangelegenheid was, die niets te maken had met levens beschouwingen. Hij verklaarde verder dat de Oostduitse rege ring de in de grondwet gewaar borgde vrijheid van godsdienst zou handhaven. Ulbricht bood de Westduitse regering het sluiten van een overeenkomst aan, „waarbij geen enkele Duitse boer gedwongen zal worden zijn land als gevolg van economische, financiële of andere dwang te verlaten". (Er is, onder meer door „Reu ter", gemeld dat de Oostduitse communisten alle mogelijke dwangmaatregelen, waaronder terreur, hebben toegepast om de Oostduitse boeren te dwingen zonder schadevergoeding afstand van hun boerderijen te doen, die vervolgens werden omgezet in gemeenschappelijk gedreven staatsboerderijen. Er is ook ge meld dat thans de Oostduitse middenstandsbedrijven op dezelf de wijze voor collectivisatie ir. aanmerking zouden komen. Red. A.N.P.). (Advertentie nische en radar-uitrusting voor de luchtverdediging van Europa. Er was besloten dat Britse, Duitse en Franse deskundigen spoedig bijeen zouden komen om plannen te maken voor uitvoe ring van de genomen besluiten. Deelneming van nog andere NAVO-landen aan de nauwere samenwerking zou van harte worden toegejuicht, aldus het communiqué. De twee genoemde ministers, die zondag, na besprekingen bij minister Strauss thuis te Rott- am-Inn in Zuid-Beieren, in Han nover waren aangekomen, be zichtigden maandag de derde vliegtuig-industrie-ten toonstel ling van na de oorlog in West- Duitsland. Aan deze tentoonstel ling nemen 172 inzenders deel tegen vorig jaar 107. Alle grote Westduitse vliegtuigbouw-onder- nemingen die in 1955 weer in be drijf kwamen zijn er vertegen woordigd. Messerschmitt en Heinkel zou den de ontwikkeling van een ver ticaal opstijgend vliegtuig ter hand nemen. Zij zouden daartoe reeds met Rolls Royce en de Westduitse M. N. N. in onderhan deling zijn getreden wat betreft de te gebruiken straalmotor. Messerschmitt en Heinkel zou den in overleg met de Britse Hawker-Siddeley-groep, die ook een vliegtuigromp voor verticale start wil maken, overeenge komen zijn dat beide groepen op eigen gelegenheid aan hun plan nen doorwerken tot aan het sta dium van het prototype. Dan zouden zij hun gegevens uitwis selen en besluiten over de ver dere gang van zaken. De Westduitse firma Focke- Wulf zou afzonderlijk aan een vliegtuigtype voor verticale start werken. „Kruisiging" van Rembrandt ontdekt Na expertise en contra-exper tise met medewerking van Ne derlandse specialisten is vol gens het Franse persbureau AFP onomstotelijk komen vast te staan dat in een dorpje in de buurt van Agen een schil derij van Rembrandt is ontdekt. Het schilderij meet 90 bij 73 centimeter. Het stelt Christus, stervend aan het kruis, voor. Het schilderij behoort aan de kerk van Le mas d'Agenais, een dorp bij Agen, toe. Verleden jaar september werd het voor restauratie naar de ateliers van het Louvre te Parijs gezonden omdat het ver kleurde en schilferig werd. Men schreef het schilderij aan de Hollandse school van de gou den eeuw toe zonder echter de maker te kennen. Een studie met behulp van ultraviolette stralen bracht de handtekening van Rembrandt aan het licht. Nederlandse ex perts werden voor een contra expertise te hulp geroepen. Zij bevestigden de uitslag van het eerste onderzoek. Het thans gerestaureerde schilderij is vermoedelijk door Rembrandt in diens vijfentwin tigste jaar, in 1631, geschilderd. In 1805 werd het door Xavier Duffau, die uit Le mas d'Age nais geboortig was, te Duinker ken aangekocht en als gesch,enk voor de kerk aan zijn broer ge zonden. Het is bekend, dat graaf Eugène de Lonlay het meesterwerk totaal verstoft in de sacristie vond en het in 1854 voor het eerst liet herstellen. f I itse n de pij n weg DONDERDAG 28 APRIL. 1 HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.15 Gram.: 7.30 Voor de jeugd; 7.40 Gram.; 7.45 Morgengebed: 8.00 Nws; 8.18 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden: 9.40 Gram.: 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gewijde muziek; 12.00 Middagklok; 12.03 Gram.: 12.25 Voor de boeren; 12.35 Land- en tuinbouwmed.; 12.38 Gram.; 12.50 Act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Vijftien jaar geleden; 13.20 Amus. muz.; 13.40 Lichte muziek; 14.00 Natio nale Da Costa-herdenking; 14.45 Hoorspel; 15.15 Gram.; 15.30 Ka merkoor; 16.00 Verkenningen in de bijbel; 16.20 Pianorecital: 16.50 Gram.; 17.00 Voor-de jeugd; 17.30 Gram. 17.40 Beursberichten; 17.45 Gram.; 18.00 Lichte muziek; 18.15 Sportkroniek; 18.30 Accordeon- De aanhoudingen in Zuid-Afrika De Zuidafrikaanse politie heeft medegedeeld dat zij sinds 21 maart j.l. bij invallen in neger woonoorden in totaal 3062 perso nen heeft aangehouden. 1771 hiervan zijn na ondervraging weer op vrije voeten gesteld. Voorts zijn, onder de afgekon digde noodwetbepalingen, 1650 personen gearresteerd. door LUISA-MARIA LINARES 41) (Nadruk verboden.) N.V. Fa P. «I v. d. SANDE ..Ik houd van mijn moeder," zei hij kortaf, en ik zal alles wat in mijn vermogen is doen om haar leven te verlengen. Maar ik zal haar speelschulden niet meer betalen." Elena lachte zachtjes. „Natuurlijk niet, beste. Maar dat doet er nietc toe, ik zal ze betalen." Fina, die meer dan nodig was getreuzeld had om het gesprek te kunnen beluisteren, deed nu de deur wijd open en reed het thee tafeltje weg. Men kon duidelijk de hal zien waar de knecht, die de vorige avond de deur voor Olga had open gedaan, die nu opende voor iemand, die juist gebeld had. Toen ze de bezoeker herkende, deinsde Fina doodsbleek achter uit en riep tegen Elena: „Hij is er!" Men hoorde steeds duidelijker de stemmen in de hal. Elena hield zjch vast aan de leuning van een stoel, alsof ze bang was te zullen vallen. Xavier hief het hoofd op als een kaartspeler, die een nieuwe combinatie in zijn spel bestudeert. Fina en haar theetafeltje opzij duwend trad een jonge man in een onberispe lijk grijs pak, met blond haar, een dwaas mefisto-baardje en bruine, ondeugende ogen de salon bin nen. Zichtbaar nerveus liep hij naar Elena toe. „Elena", begon hij. „ik kom je duizendmaal mijn verontschuldi gingen aanbiedenJe moet eerst naar me luisteren, voor je me veroordeelt. Het vliegtuig dat ik in Dakar had genomen is ge noodzaakt geweest op open veld een noodlanding te maken en ik heb twee dagen in een een zame streek doorgebracht, zonder je zelfs te kunnen telegraferen Twee dagen van honger en dorst. Plotseling veil zijn oog op de charmante jonge vrouw in het wit en hij bleef haar, sprakeloos van verbazing, aangapen. Na een korte aarzeling riep hij: „Maar....' maar dat is ons Grote Opperhoofd!" Zelfs Xavier, die op zijn gemak achterover had geleund in zijn stoel, richtte zich verbaasd op. De verbijsterde bezoeker bleef Olga maar aanstaren en verslond met zijn blikken de betoverende combinatie van wit satijn, bruine r r A;- S'-v5|$.'V\ huid en goudkleurige ogen. „Waarachtig., het is het Grote Opperhoofd... maar ze is in een prinses omgetoverd...." Hij greep Olga's handen en schudde ze hartelijk. „Elke dag heeft zijn geheim. Ben je daar nu van overtuigd?" Nu kwam Elena tussenbeiden en haar stem klonk nerveus: „Mag ik weten sedert wanneer je Olga kent?" Hij begon te lachen. „Natuurlijk mag je dat weten, mijn aangebedene. We hebben in het vliegtuig kennis gemaakt. We hebben samen geleden, maar niet zo verschrikkelijk als ik je heb willen wijsmaken." Hij trok zijn overjas uit, over handigde die aan Fina en ging naar Elena toe. Hij nam haar hand en bracht die aan zijn lip pen. „Ik zal je nu maai niet de leu gens vertellen, die ik zo zorgvul dig vooruit had geprepareerd, liefste. Je kent me genoc-g en bovendien zou deze. schone wouw me onmiddellijk ontmaskeren. We zijn niet langer dan twee uur in de wildernis geblevendie helemaal geen wildernis was. Ik had hetzelfde vliegtuig kunnen nemen dat zij heeft genomen en op tijd hier kunnen zijn. Maar op het laatste moment is me over komen, wat me altijd overkomt." Nog altijd boos trok Elena haar hand los en zei droogjes: „Dat verbaast me hoegenaamd niet. Je hebt me zelf al eens ver teld, dat er in Noord-Amerika vijf jonge meisjes wonen, die je om diezelfde reden haten." trSSiS;» .-C' Ze wierp hem een minachten de blik toe. „Het spijt me, dat je niet begrijpt dat dergelijke grap pen bij mij niet opgaan." Dick Wyne trok met een wan hopig gezicht aan zijn baardje. „Ik heb het heel goed begrepen en daarom ben ik juist hier." „Het is te laat." „Te laat? Dat geef ik toe. Maar vroeg genoeg om alles nog in or de te kunnen brengen. Het is een onvergeeftijke domheid van me geweest en ik weet niet, hoe ik het gewaagd heb je weer onder de ogen te komen. Maar toch ver trouw ik „Dat vertrouwen is volkomen misplaatst. Toen ik je niet op tijd voor de plechtigheid zag ver schijnen, heb ik je voor goed uit mijn gedachten gebannen. Ik ben niet als die vijf meisjes We je in jouw land hebt laten zitten om dat je zo'n afkeer hebt van het huwelijk. Het is ongelooflijk bru taal van je nog hier te durven komen en ik berzoelc je onmiddel lijk dit huis te verlaten." Xavier greep Olga's arm. Dat onverwachte contact verwarde de jonge vrouw. „Ik geloof, dat deze persoon lijke kwesties betel zonder getui gen kunnen worden besproken. Of heb je soms behoefte aan pu bliek om je toe te juichen, Wyne?" „Absoluut niet. Ik wil graag onder vier ogen met Elena pra ten. Ze is nu wat hard tegen me, maar daar heeft ze volkomen het recht toe." (Wordt vervolgd.) muziek; 18.50 Sociaal perspectief'; 19.00 Nieuws; 19.10 Op de man af; 19.15 Vocaal ens.; 19.30 Radio krant; 19.50 Pol. lezing; 20.00 Ge- -var. progr.: 22.15 Period iekenpa- rade; 22.25 Gram.; 22.30 Nieuws; 22.40 Zaalsport; 22.45 Avondover denking; 23.00 Orgelconcert; 23.30 Gram.: 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: XOO Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50-Dag opening; 8 00 Nieuws; 8.15 Gram. 9.00 Gym.: 9.10 De Groenteman", 9.15 Gram.; 9.40 Morgenwijding;' 10.00 Gram 10.50 Voor de kleu ters; 11.00 Voor de vrouw; 11.15 Kamerorkest; 12.00 Orgel en pia no; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Jazzmuziek; 12.50 Uit het bedrijfslecen; 13.00 Nieuws; 13.15 Med.: 13.20 Lichte muziek; 13.55 Beursberichten; 14.00 Sopraan en piano; 14.30 Voor de vrouw; 14.45 Gram.; 15.05 Hoorspel; 15.45 Gram.; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Gram.; 17.15 Voor de jeugd; 17.45 Orgelspel; 18.00 Nieuws; 18.15 Lichie muziek: 18.30 Voor de jeugd; 18.45 Sportpraatje; 18.55 Gesproken brief; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Gevar. progr.; 20.00 Nieuws; 20.05 Brabants or kest; 22.30 Nieuws en beursbe richten van New York; 22.45 Journaal; 23.00 Sportact.; 23.10 Nieuwe gram.: 23 55 Nieuws. BRUSSEL (VL.): 12.00 Amus. muziek; 12.30 Weerbericht; 12.35 Gram.; 12.52 Koersen; 13.00 Nws; 13.15 Strijkkwartet; 13.30 Recital; 14.00 Schoolradio; 16.00 Koersen; 1606 Franse les; 16.21 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.15 Voor de kin deren; 18.15 Gram.; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Sportkron.; 19.00 Nieuws; 19.40 Weense liederen; 19.50 Dichtkunst; 20.00 Operette; 22.00 Nws; 22.15 Radio-Universi teit; 22.55 Nieuws; 23.00 Groeten van militairen uit Belg. Kongo. Televisieprogramma's. NED. T.V.: 20.00 Journaal en weeroberzicht; 20.20 Act.; progr.; 20.40 Film; 21.05 Zoals je wilt, TV-spel. VL. BELG. T.V.: 15.45 Rep. be zoek H. K. H. Groothertogin Charlotte van Luxemburg aan Gent; 19.00 TV-album; 19.05 Voor de jeugd; 19.3(1 Nws; 20.00 Pop- penfilm; 20.10 Lezing over de in- dusrialisering van België: 20.40 Filmklucht; 21.05 TV-spél; 22.20 Nieuws en journaal. Voetbal op beeldscherm Hedenavond zal de N. T. 6, van 21.20 tot 22.15 uur de Eurpyisie- reportage uitzenden v$m de» twee de helft van de voetbalwedstrijd Barcelona tegen Real Madrid, die te Barcelona wórdt gespeeld. Deze plotselinge prograknma- wijziging is mogelijk geWorden door de medewerking van de K. R. O.-televisie, die het pro gramma „Testplaat" zal laten vervallen en de verdere pro gramma-onderdelen vóór en na deze voetbalreportage zaj uit zenden. v «X* »-'• .Y" sVc'L. V - V**

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5