n alléén vak zijn dat kan alléén Radio Tazelaar! j Alleenverkoop voor Zeeuws-Vlaanderem j J NOORDSTRAAT 21 - TERNEUZEN - TEL. 2361 J Lit de Provincie tijdelijke speciale aanbieding: geeft Novak de toon aan Terneuzen heeft een nieuwe Burgemeester KERKDIENSTEN Gemeenteraad van Breskens AGENDA Novak TV apparaat volgens nevenstaande afbeelding Grootbeeld 53 cm. Geschikt voor alle zenders Luxe kast met bediening aan de voorzijde 2 luidsprekers Verrassende dieptebeeldwerking Alles overtreffende weergave 12 maanden volledige garantie 90° beeldbuis Er zijn nog: andere type's NOVAK TV apparaten I Ook in radiotoestellen en all-transistor portables, met een speelduur van ÏOOO uur op één batterii TERNEUZEN Mr. H. Rijpstra van Smilde (Dr.) GROEDE Vóór bezoek van De Gaulle „VLAGINCIDENT" IN SAN FRANCISCO Naaisters stikten er maar op los President De Gaulle van Frank rijk zal heden een bezoek aan San Francisco brengen. Na tuurlijk wilde de stad haar beste beentje voorzetten. Een groot atelier kreeg opdracht Franse vlaggen te maken. Zo gezegd, zo gedaan. Gisteren hingen al overal de vlaggen uit. Maar de Franse vlag was er niet bij. Vlaggen mei allerlei combinaties van de kleuren rood, wit en blauw hingen dinsdag te wapperen in een lichte bries. De Nederlandse vlag domineerde in deze he raldische verwarring. Gemeentesecretaris veroordeeld De aanleg van de strandboulevard ZORIN' EERSTE INE VOORSTEL BETEKENEN VOORUITG f. 848.- model 2094 f. 998.- (110° beeldbuis) model 2092 f. 1198.- (automatic) model 2098 f. 1398.- (meubel) Uitgebreide folders worden, op aanvraag toegezonden. RADIO TAZELAAR Onze stadgenote Jenny de Jonge zwom l'/i mijl in het ijskoude water van de baai Carmathen aan de Ierse zee om 6-,jarig jongetje te redden. ,.Ifc bel u maar even op om de juiste toedracht van de zaak te vertellen; anders zou u te veel schrikken als u het in de krant leest, want in Holland schijnen ze er nogal ophef over te ma- toen", telefoneerde de 21-jarige Jenny de Jonge uit Terneuzen aan haar vader vanuit Engeland. Nadat zij drie jaar in Frank rijk was „zo'n meisje vindt je niet gauw meer", verklaarde de Franse familie) is dochter Jen ny van de heer en mevr. P. de Jonge de Nijs (Noordstraat 80, Terneuzen) naar Engeland ge gaan. om haar Engels te leren en daar terecht gekomen bij de familie Wathes in Birmingham. Gedurende de Paasvakantie ver toefden de heer en mevrouw Wathes met hun beide kinderen Christopher (lOi en Angela (7) In Amroth aan de westkust van Zuid-Wales in hun vakantiehuis je. De kinderen waren in een bootje aan het spelen, samen met een vriendje Paul Luger. De boot dreei af en ging met de sterke stroom mee. De twee kin deren van de familie Wathes had den zwemvesten aan en spron gen direct uit de boot, doch hun 6-jarig vriendje Paul Luger had geen zwemvest aan en bleef in de boot achter. „Niemand ging het water in, dus moest ik het wel doen". zei Jenny verder door de telefoon. „Ik heb er echt niet bij nagedacht". Het viel beslist niet mee. Het water was ijskoud en de vorige dag kwam Jenny er na 5 minuten uit. Zij zwom de boot achterna. Zij was al een heel eind uit de kust toen zij zag dat s>ofc de reddingboot uit Ten- bjr was uitgevaren. De moedige zwemster zwom dus terug naar de kust. een levensgevaarlijke onderneming in de sterke stroom maar Jenny de Jonge is een uit stekend zwemster en dus haalde zij het. Tenslotte vertelde zij haar ouders dat zij, direkt met warme kruiken in bed werd gestopt. Een dergelijk avontuur gaat immers niet in je badpak zitten Ondertussen hebben de mensen daar in Engeland in één ogenblik veel respect gekregen voor het moedig optreden van dit kordate Temeuzens meisje. Wij durven er heel wat onder verwedden dat, wanneer Jenny de Jonge eind februari de En gelse familie zal hebben verla ten. zij, evenals de Franse fami- lie^ zal zeggen: „Een ambassa drice voor haar land als geen ander". 40-jarig dienstjubileum. Gisteren herdacht de heer D. de Jong, procuratiehouder bij de N. V. Transport Maatschappij „Terneuzen" alhier de dag, dat hij, 40 jaar geleden, bij deze on derneming in dienst was getre den. Dit belangrijke feit werd giste ren op feestelijke wijze in hotel „Rotterdam'' alhier gevierd. Bij deze herdenking fungeerde de heer F. A. Harms als ceremonie meester. Aan het diner, waaraan de ju bilaris en genodigden aanzaten, werd door verschillende spre kers het woord gevoerd. Zij stelden de succesvolle loop baan van de jubilaris in het licht en zeiden o.m., dat, hoewel het ideaal van de jubilaris oorspron kelijk in een heel andere rich ting lag, hij tenslotte een admi nistratieve funktie heeft geko zen. In de afgelopen 40 jaar is de heer De Jong door zijn grote energie, bekwaamheid en nauw gezette plichtsbetrachting opge klommen tot de funktie van pro curatiehouder en chef van de scheepvaart van genoemde on derneming. De directeur, de heer J. G. van der Peijl, overhandigde de jubi laris, uit blijk van erkentelijk heid, een herinneringsgeschenk. Ook namens de Vereeniging van Handelaren in Bouwmaterialen in Nederland bracht de heer Van der Peijl haar gelukwensen over en overhandigde hij de bij dit bijzondere jubileum behoren de verguld zilveren gedenkpen ning met oorkonde. Aan mevrouw De Jong werden bloemen aangeboden. Vervolgens dankte de jubilaris de sprekers voor de tot hem ge sproken woorden en het prach tige geschenk, de verleende ge denkpenning en oorkonde. Om 3 uur begon de receptie voor vrienden en relaties van de jubilaris. Deze was zeer druk bezocht. Vanaf 5 uur werd er voor het personeel een receptie gehouden. Bij deze gelegenheid hielden weer enige sprekers een toespraak. Zij prezen de jubilaris om zijn pret tige karaktereigenschappen en zijn betekenis voor genoemde on derneming en aanverwante be drijven. Ook zij lieten hun toe spraak van een geschenk verge zeld gaan. Tenslotte dankte de jubilaris ook deze sprekers voor de hem gebrachte hulde en de tot hem gerichte wensen, die 26 april '60 voor hem en zijn familie tot een stijlvolle, onvergetelijke dag in zijn leven hebben gemaakt. „Esmeralda'' voor de Kunst kring S.M.A.B. Vanavond gaat voor de laatste maal in het Concertgebouw het Engelse detective-blijspel in drie bedrijven van Jack Popplewel „Esmeralda". Het bestuur van het Terneu- zense Spaarfonds S.M.A.B. kan niet alleen terugzien op het sei zoen 19591960 dat bijzonder ge slaagd mag heten, het mag zich gerust van harte feliciteren met dit wel zeer waardige slot. Het behoeft geen betoog, dat de ve len die reeds lid van het Spaar fonds zijn, het zeker zullen blij ven en dat velen opnieuw zullen trachten alsnog lid te worden. Om het seizoen af te sluiten heeft het S.M.A.B.-bestuur kans gezien de toneelgroep „De Speel kamer" te engageren; een toneel groep met klinkende artistenna- men. In de eerste plaats de direc teur zelf, de heer Frans Vasen (die Robert Sobels verving). John Soer, een zeer bekende to neelspeler van de radio en de T.V.. Anita Menist, Bert Dijk stra, Fred Oster en Betsy Smeets. Fien Berghegge werd vervangen door Tiny van Leer, die de titelrol uitstekend vertolk te en behalve Robert Sobels Bij Koninklijk Besluit is, met ingang van 16 mei a.s., benoemd tot burgemeester van de gemeente Terneuzen Mr. H. Rijpstra. Aan de heer Rijpstra is bij hetzelfde Koninklijke Besluit gelijk tijdig eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Smilde. Wij hadden gisteravond een telefonisch onderhoud met de heer Rijpstra waarin hij ons enkele (uiteraard summiere) gegevens over zichzelf verstrekte. Burgemeester Mr. H. Rijpstra werd op 11 mei 1919 geboren in Zelhem Gelderland.) waar zijn vader burgemeester was. 'Na afloop van zijn juridische studies werd Terneuzens toe komstige eerste burger benoemd aan het departement van Buiten landse Zaken te Den Haag waar hij op het laatst als referendaris was toegevoegd aan de Secre taris-Generaal als speciaal assis tent. Op 1 oktober 1952 volgde zijn benoeming als burgemeester van Smilde in de provincie Drenthe, een plaats van 7.000 inwoners en bestaande uit Boven-, Midden- en Hoog Smilde. De nieuwe burgemeester van Terneuzen is lid van de Neder lands Hervormde Kerk en poli tiek lid van de Christelijk Histo rische Unie. Mevrouw E. RijpstraKnook werd geboren in 1920 en studeer de tandheelkunde aan de Utrecht se universiteit. Momenteel is mevrouw Rijpstra werkzaam als tandarts o.a. bij de schooltand- verzorging in de provincie Dren the. Mr. Rijpstra is enige tijd ge leden in Terneuzen geweest en heeft dus al, zij het oppervlakkig, kennis gemaakt met de plaats die vanaf 16 mei a.s. zijn woon plaats zal zijn, Reeds eerder was Mr. Rijpstra in Zeeland. Hij deelde ons n.l. mede dat hij een paar jaar ge leden met zijn echtgenote en twee kinderen, twee dochters van resp. 12 en 8 jaar, twee weken van zijn vakantie heeft doorge bracht in de badplaats Cadzand. werd ook Frans Vasen vervan gen door Fred Oster. Een zeer goed team, dat het stuk, waarvan wij de inhoud be slist niet willen verraden ,op magnifieke wijze voor het voet licht bracht. Het zou heel moei lijk zijn de actrices en acteurs volgens hun kwaliteiten te rang schikken. Veel beter is het hen op één lijn te stellen. Zij gaven toneel van de bovenste plank. De toneelaankleding was keu rig verzorgd en weer viel het ook in dit stuk op welk een waarde volle medewerker de verlichting kan zijn. Actrices en acteurs zijn volkomen op elkaar ingespeeld. De vaart die het stuk kreeg door het zeer bewegelijke spel was hartvei warmend. De zeer lange dialogen werden met zoveel es prit gebracht, dat de talrijke aanwezigen in ademloze span ning hebben geluisterd en geke ken. Een uitgebalanceerde regie van Guus Hermus deed alles zo normaal en eenvoudig lijken (de grote kunst bij het toneel). Degenen die maandag en gis teren geweest zijn, hebben zeker genoten. De bezoekers van van daag wacht nog een genotvolle avond. Als ook dan na het laat ste doekje het hartelijke en lang durige applaus zal zijn verstomd, zullen ook zij zeker denken: „Tot het volgend seizoen en dan weer graag"... Officiële opening van nieuwe Christelijke schooi voor lager onderwijs. De Vereniging voor het Chr. lager Onderwijs alhier mocht zaterdagmiddag j.l. haar nieuw schoolgebouw openen. Nadat Marijke Cijsouw een bouquet bloemen aan de echtge note van de voorzitter van het schoolbestuur, mevr. C. Cappon de Bruijne, had aangeboden, werd door Ria en Anneke Cy- souw de sleutel op een versierd kussen aangeboden aan mr. J. J. Hangelbroek, secretaris xan de Nederlandse Schoolraad voor scholen met de Bijbel, die hierna de nieuwe Christelijke school voor het lager onderwijs heeft geopend. Door deze opening door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer H. Cappon kunnen de leerlingen nog deze week hun nieuw schoolgebouw in gebruik nemen. Vóór de opening had er eerst een ontvangst plaats gevolgd door een herdenking van het 225- jarig bestaan van het Christelijk onderwijs in Groede in de boven zaal van de Franse Kerk, waar bij o.a. aanwezig waren dé beide wethouders, de secretaris van de schoolraad voor scholen met de Bijbel in Nederland mr. J. J. Han- I gelbroek, de inspecteur van het Lager Onderwijs in het District Middelburg de heer A. A. Leen- I houts, de heer J. Verboon, in specteur van het Christelijk on derwijs, ds. M. de Jong, namens de Ned. Herv. Kerkeraad, dokter H. J. S. Timmer, schoolarts in Zeeuws-Vlaanderen, de heer W. Karreman, namens de Lutherse Kerkeraad, de heer A. Vergouwe namens de Chr. Evangelische Kerkeraad, de heer J. Fondse namens de Christelijke nationale U. L. O.-scholen in Zeeuws- Vlaand'eren, de heer M. de Jonge, oud-leraar aan de oude Chr. school te Groede en de heer W. Bruijnooge, architect. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter de heer H. Cappon het bestaan van dit reeds 225-jarig Christelijk onderwijs, in Groede, terwijl de verening tot bevordering van het Christelijk Onderwijs dateert van het jaar 1881. Hij sprak tevens zijn dank uit aan het gemeentebestuur, de in specteur van het lager onderwijs de heer A. A. Leenhouts en de schoolarts dokter H. J. S. Tim mer, die de tot standkoming van deze school voor elkaar hebben gebracht. Na het aanbieden van verver singen werd nog het woord ge voerd door tal van sprekers, die het schoolbestuur met dit mooie OUD-GEREF. GEMEENTE Donderdag 28 april Terneuzen: 7 uur n.m. Eerw. heer J. Verboom, godsd. onder wijzer te Kollum. Ondanks harnekkig speuren kon men echter nergens een Franse vlag ontdekken. Ach teraf is gebleken dat de naai sters niet goed begrepen heb ben wat zij doen moesten. Sommigen maakten vlagge- döeken met horizontale banen en naaiden de witte band aan het touw vast. Anderen deden het weer op een andere manier, maar geen wist de juiste com binatie van de Franse vlag, een verticale blauwe, witte en rode baan met de blauwe het dichtst bij de stok, te treffen. De verkoopleider zei later over de meisjes: „Zij hebben er maar op los gestikt'". RECHTSZAKEN De rechtbank te Roermond heeft gistermorgen de gemeente secretaris van Bergen in Noord L' nburg, L. M. B. van E. ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest er ontzetting uit zijn ambt voor de tijd van vijf jaar. Van E. was ten laste gelegd, dat hij een notariële akte had laten opmaken waarin een lagere dan de werkelijke koop- 1 som was; opgenomen. Verder had hij voor de inkomsten belasting neveninkrms'er> niet. ct te laag opgegeven. Ock had hij giften in geld aangenomen cm in strijd met zijn plicht als1 secretaris te bewerkstelligen dat j I ei zo spoedig bouwvergunningen afkwamen. De ei van de officier van i justitie luidde twee jaar ge vangenisstraf met aftrek en cnt2etting uit zijn ambt voor de tijd van zeven jaar. schoolgebouw feliciteerden. Namens de aannemers bood de architect, de heer W. Bruijn ooge, aan het schoolbestuur een elektrische klok aan, terwijl het oud-hoofd der school, de heer M, de Jonge, een bijbelse wandver siering aanbood. De heer A. A. van Kranenburg overhandigde namens het onderwijzend perso neel een geschenk en de heer D. R. Tack uit Groede zegde na mens de oud-leerling, de 92-jari- ge heer Vermeulen, het school bestuur een gift toezegde. Na het dankgebed van mr. J. J. Hangelbroek werd des avonds in het nieuwe schoolgebouw een f eestuitvoering gehouden voor alle genodigden, leerlingen, oud leerlingen en de ouders van de leerlingen. Tijdens de raadsvergadering van maandagavond werd beslo ten een aanvang te maken met de aanleg van de strandboule vard op het kunstduin. De polder Oud- en Jong Bres kens zal over enige maanuen be ginnen met het slopen van een aantal bunkers nabij het z.g.n. „Halve Maantje". Het puin is ge schikt voor het maken van de fundering van de boulevard. De aanleg van de riolering van de parkeerplateaux naar üe af- wateringssioot aan 't einde van de Zuidzijde van de boulevard wordt geraamd op 30.000, welk bedrag door de raad werd gevoteerd. Op de vraag van de heer De Nooyer, wanneer met het slopen van de bunkers wordt aangevan gen, deelde wethouder Zegers mee, dat dit in juli zou plaats vinden. Het bungalowpark. Het door het stedebouwkundig adviesbureau Schut opgemaakte ontwerp van het bungalowpark werd de raad voorgelegd. De heer Vergouwe meende, dat als men zo doorgaat, er steeds minder bungalows zullen komen. De heer 'ïh, Cambier zei, dat men er meer zou plaatsen, in dien per bungalow minder grond werd uitgegeven. Hij vond 1000 m- per bungalow wel wat over dadig. Wethouder Zegers liet in zijn toelichting uitkomen, dat het plan berekend is op de bouw van bungalows van allure en dat men in dit verband niet moet deuken aan zomerhuisjes. De heer Goethals schatte de grondkosten op 10.000, per bungalow en zei van deskundi gen te hebben vernomen, dat een bungalow boven 30.000 on verkoopbaar is. Een der gega digden wil bungalows bouwen v:an 25.000, zonder de grond. Het plan werd door de raad goedgekeurd. Voorts vroegen B. en W. mach tiging tot optieverlening van gronden over te gaan aan een zestal gegadigden. De heren Goethals en Carels verzetten zich fel tegen het ver lenen van deze machtiging. De heer Carels meende dat de raad in februari duidelijk was ge weest om het optieverlenen door de raad te laten verrichten. De heer Zegers zei, dat er be paalde gegadigden zijn en dat er spoed moet wordn betracht, waarop ds heer Carels repliceer de, dat dit ook het geval is ge weest met de E.A.T.H., die even eens op korte termijn vv'lde be ginnen en van welke zaak niets terecht is gekomen. De vooizitter meende dat er voor het bungalowpark grote mogelijkheden liggen, anders zou het college zeker dit voorstel niet hebben gedaan. Binnen twee jaar is het gehele park volge bouwd. B. en W. kregen de gevraagde machtiging. De voorzitter deelde mede, dat de op 9 april gehouden aanbeste ding voor het maken van bestra- tingswerken aan de oostzijde van het Oranjeplein en een gedeelte van de Koningin Emmalaan vijf inschrijvers opleverde. De laag ste inschrijver was de heer P. J. v. d. Sande te Breskens voor 1984,- -; de hoogste was firma wed. P. R. Toussant Zoon te Cadzand voor 2272. De laag ste inschrijver voor het oprui men van een bunker van gewa pend beton aan de Langeweg was de heer D. Hardenberg te Wemeldinge voor 12.500,de hoogste inschrijver de aanne- merseombinatie fa. Lievens en Huibregtse en fa. Snellen en Slootmans te Middelburg voor 23.800,De begroting was ƒ21.000,--. Nieuw raadslid. De heer A. J. de Baare (gem. belang) heeft bedankt als raads lid. Het stembureau heeft de heer Anth. Leenhouts in zijn plaats benoemd. Een commissie uit de raad verklaarde de ge loofsbrieven in orde te hebben bevonden, waarop de raad be sloot de heer Leenhouts toe te laten. Naar aanleiding van de met G. S. gevoerde correspondentie en de brief van G. S. aan de hootdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat verklaarde de heer Carels zich tegen de toewij zing van het grote duinplateau voor de bouw van hotelruimte aan 1 gegadigde. Z.i. zijn er nog meer gedupeerden, die daar een hotel willen bouwen. De heer Zegers zei, dat er slecnts één gegadigde is'en op de vraag van de heer Carels, of toewijzing betekent, dat de raad afziet in de toekomst aan een an dere gegadigde een plaats te ge ven op bedoeld plateau, moest de heer Zegers bevestigend ant woorden. De betrokkene zal de plaats die ingeruimd was voor 2 notels, geheel volbouwen. De heer Goethals vond toewij zing aan die ene gegadigde niet zo bezwaarlijk; deze immers neemt het volledige risico op zich. Als het goed blijkt te gaan zullen anderen, die nu de kat uit de boom kijken, ook willen proli teren. Mevr. Niermans-Gosseije wilde op de door de heer Goethals ge noemde kat inhaken. De heer De Milliano heeft gedurende 14 lan ge jaren niets anders gedaan dan katten uit bomen kijken, door zijn herbouwplieht niet te reali seren. Nu eens wilde hij hier, dan weer daar bouwen. Ook zij ver klaarde zich tegen toewijzing van het gehele plateau aan de heer De Milliano. De correspondentie, waarover de discussie was ontstaan, werd voor kennisgeving aangenomen. Uit een voordracht van 2 werd mej. S. Lako te Groede ingaande 1 mei a.s. benoemd tot kleuter leidster aan de openbare kleuter school. De grondprijzen voor het uit breidingsplan werden overeen komstig het advies van het inge nieursbureau Van Hasselt en De Koning vastgesteld. B. en w deelden mee, dat voor kavel particulieren belangstelling he°' ben getoond voor de bouw van een motel, Over het voorstel van B. en om een z.g. overlegcommissie 'r- te stellen, bleken de inzichten verschillend te liggen. Daar d stemmenverhouding 5 tegen 3 was, zal het voorstel in een vol gende vergadering opnieuw aa de orde komen. WOENSDAG 27 APRIL TERNEUZEN: Hotel Rotter dam, 10.30 uur: Aanbesteding veranderen van de inwendig verdeling van een bestaand industriegebouw aan de Ax sestraat. ,n - Gebouw „Pro-Rege <-J" uur: Jaarl. algem. ledenver gadering,, Het Groene Kruis - - Luxor-Theater. 8 uur: „Romarc I". DONDERDAG 28 APRIL TERNEUZEN: Concertgebuo.v 7.30 uur: Leerlingen-uitvoe ring Terneuzense Muziek school. Tijdens een recep Franse ambassade i ngton werd mevri racdy, echtgenote democratische Wiet Westen heeft de ontwapeningscor Geneve vier voorwaa voor uitvoering van akgehele ontwapenin fo lief international! De vier voorwa; Jules Moch (Frankri gebracht, zijn: 1. Ontwapening m pes geschieden w étappe zo spoedig n tooid moet worden o; het proc-es als gehee tijdstabel van te vor* rien vastgesteld. 2. De maatregeler bied van de kern- ei rrele bewapening n danig worden afg< geert land of groep v welk stadium ook rr deel van betekenis 1 ven en dat gelijke ve: allen wordt gehandh internationaal vertr geleidelijk groter ka 3. Ontwapeningsn moeten doelmatig g worden door een ir ontwapeningsorganis het kader van de Ve ties of te verzekeren ring van deze maat meet af aan wordt t fiat deze gedurende ning en daarna niet doken. 4. Over de ontwap regelen moet progre; onderhandeld naar g< mogelijkheid van sp voering en doelmati Volgens de West stellen moet in eni ningsprogramma ooi worden dat de kosm slechts voor vreectz wordt gebruikt en voor massale vernie middelen om deze uiteindelijk worden Algehele ontwape handhaving van de nale orde in een ontt reld door versterkin 'er nationale vrede binnen de Verenigdi dus de voorstellen. Verenigde Staten, Italië, Groot-Brit Canada zijn ingediei IDiplomatieke wa< Caryl Chessman he dat hij te elfder ure gaskamer zal kunne »og niet geheel opg acht te echter zijn ka 99 tegen één. Zijn dat nu alleen nog ir mag worden op het gouverneur Brown niê. Brown heeft echt ten, dat de grondw tóedt opnieuw in te zij een meerderheid van het hooggere* schriftelijke aanbevf

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2