De aardbeving in Perzië De Gaulle voor het Amerikaanse Congres De gebeurtenissen in Zuid Korea Verhoging van de broodprijs met ingang van a.s. woensdag HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Het huwelijk van Prinses Margareth Huwelijks- klokken Pedicure Voetverzorging i. H. KEMPER Verkiezingscampagne in de b'nnenlc nden tan Ghana HST WEER WEERBERICHT Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van dc Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2, per week 48 ct. Losse nrs 9 et DINSDAG 26 APRIL I960 16e Jaargang Nr 4969 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Adveitentieprijs per mm 15 et; minimum per advertentie 2.25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels 1,—Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voet het reandagnummer: zaterdags 10 uur. 500 SCHOOLKINDEREN BIJEEN IN GEBOUW OM „KINDERDAG'' TE VIEREN ONDER PUIN BEDOLVEN Volgens de jongste onofficiële schuttingen zijn bij de aard beving in de Zuid-Perzische ste den Lar en Garasj drieduizend mensen omgekomen; er zijn drie duizend gewonden en zeventien duizend daklozen. Lar, dat 900 kilometer ten zui den van Teheran ligt, is nog vol lediger verwoest dan de Marok kaanse stad Agadir, waar twee maanden geleden 12.000 mensen omkwamen. Geen muur staat overeind en de bevolking leeft in een dorp van tenten die reddingsvliegtui- gen hebben uitgeworpen. Militairen en Rode Kruis-groe- pen, in enorme stofwolken wer kend, hebben vijfhonderd lijken uitgegraven. De aardbeving, twee schokken, trof de bevolking in enkele seconden. De politie van Lar neemt niet deel aan het reddingswerk, slechts één politieman bleef in leven. De overige leden liggen met de burgemeester en vele regeringsfunctionarissen onder het puin bedolven. Vele van de daklozen die in de openlucht kamperen, hebben ver wondingen. Honderden strompel den terug om naar verwanten in het vernielde gebied te zoeken. Ladingen tenten, dekens, voed sel en medicamenten stromen Lar, een tabaks, en katosn-cen- trum met 17.000 inwoners, en Garasj, twaalf kilometer verder naar het zuiden, binnen. Men schat dat men drie weken nodig zal hebben om alle slacht- uit te graven. Bij de ramp kwamen ongeveer 500 kinderen om die in Lar op school bijeen waren gekomen om de „Kinderdag" te vieren-. Het gebouw stortte in en de kinderen werden onder het puin begraven. De gouverneur, Mosrat Glra- rib, die alles verloor, telegrafeer de naar Teheran dat op het ge bied van Lar een nieuwe stad zou moeten worden gebouwd. In een oproep tot de hoofdstad om allerlei hulp, zei hij: „Ieder lijdt en de schade is niet te schatten". Ik zend dit telegram, vanaf een mobiele zendinstallatie in het veld. Ik zit hier met blote voe ten cn in lompen gekleed. Mijn bureau, 't meest soliede gebouw van de stad. en mijn huis zijn met de grond gelijk". Het Rode Kruis gebruikt heli kopters om gewonden naar het door de Amerikanen gebouwde hospitaal in Sjiraz, 270 km van Lar re vervoeren. Een blad in Teheran heeft ge pleit voor een nationale rouw dag. Perzië heeft gevraagd om alle mogelijke hulp een hemd, een deken of wat geld. Keizerin Farah heeft de ver antwoordelijkheid op zich ge nomen oor alle weeskinderen. Ambassadeurs van verschillen de landen hebben op 't ministe rie van Buitenlandse Zaken hun medeleven betuigd en hulp aan geboden. Op 1 juli 1957 kwamen onge veer 2000 mensen om. toen dor pen rond de gedoofde vulkaan Demavand, 80 km ten noord oosten van Teheran, door een aardbeving werden getroffen. Op 13 december 1957 werden ruim 1.000 mensen gedood' bij een aardbeving in West-Perzië. AMERIKAANS-FRANS COMMUNIQUE President Eisenhower en pre sident De Gaulle hebben zondag avond in een gemeenschap pelijke verklaring gezegd, dat zij het eens zijn over de wijze waar op zij te werk moeten gaan op de topconferentie in mei. De besprekingen tussen de beide staatslieden zijn nuttig en I aangenaam geweest. Zij zouden gisteravond met hun ministers bijeenkomen om uit te maken hoe de gemeenschappelijke denk beelden op de topconferentie ge opperd zullen worden. Aan het slot van de besprekin gen en voor het vertrek van pre sident De Gaulle uit Washington zal een kort communiqué uitge geven worden. NIXON OVER TOPCONFERENTIE Vice-president Nixon heeft op een bijeenkomst van het Ameri kaanse genootschap van hoofd redacteuren verklaard, dat er re denen zijn om aan te nemen dat premier Chroesjtsjef wenst dat er op de komende topconferen tie vorderingen wórden gemaakt in de richting van een regeling van de ontwapeningskwestie cn adere vraagstukken. De Sowjet- leider zou dit niet wensen uit idealisme, maar „omdat hij als realist bezorgd is over enkele harde feiten van de internatio nale politiek". Volgens Nixon biedt de top conferentie het Westen de kans om ten minste een begin te ma ken met een praktische controle op de bewapening. Voorts zou men de gelegenheid kunnen vin den om de crisis om Berlijn „on schadelijk te maken" en de basis te leggen voor onderhandelingen, die leiden tot een definitieve re geling van dit vraagstuk. Ten slotte zou het Westen op de top conferentie het vertrouwen en de eenheid van het Westelijke bondgenootschap kunnen demon streren. President De Gaulle van Frankrijk heeft maandag in een rede voor het Amerikaanse Con gres de Senaat en het Huis van Afgevaardigden ver klaard dat vernietiging van de kernwapens onder internationaal toezicht de enige hoop is „voor de toekomst van liet mensdom". Maar, zo liet De Gauile hier on middellijk op horen, Frankrijk zal verplicht zijn cm zelf een voorraad kernwapens aan te leg gen, als Engel-and, de Ver. Sta ten en Rusland niet van de kern wapens afzien. In de groeiende onzekerheid, waarin de angst de volkeren be vangt, groeit het gevaar dat de dingen uit de handen lopen van hen, die de rede gehoorzamen en dat 'de ernstigste'catastrofen ont ketend worden door krankzinni gen of mensen met ambitie, al dus de Franse president. Kennelijk met verwijzing naar de Russische dreigementen om een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland te sluiten, verklaarde De Gauile nogmaals met nadruk dat een eis tot het sluiten van een verdrag, door welke mogendheid ook gesteld, erg ongelegen zou komen. De Gauile doelde hiertij ook op eisen inzake grensgebieden of de een of andere actie „in de gevoe ligste gebieden". Hij bracht voorts weer zijn me ning naar voren dat het bij het contact tussen Oost cn West in de eerste plaats moet gaan om ontspanning en dat deze ontspan ning dan wel zal leiden tot oplos sing van de speciale vraagstuk ken. Do Gauile verklaarde dat, afge- zien ran alle mogelijke resulta ten bij het overleg tussen Oost en West, de vrede in gevaar zal blijven als de dreiging van een kernoorlog blijft bestaan. Hij pleitte voor toezicht op ra ketien en vliegtuigen en sche pen, die kernwapens kunnen vervoeren. Op deze wijze moet volgens Frankrijk met de ont wapening worden begonnen. Het laatste ogenblik, zo vervolgde Hij waarop een overeenkomst mogelijk lijkt, is aangebroken. Ais de landen, die kernwapens bezitten,' hiervan geen afstand doen, zal Frankrijk zich op kern gebied gaan bewapenen. Frank rijk wanhoopt echter niet aan de vrede. Alle dingen hebben hun begin gehad en daarom zal de ontwapening ook een „start" moeten hebben. Die „start" is dan de ontspanning. De Gauile meende dat alle po gingen om de „wonden van het Duitse volk erger te maken" ver meden moeten worden. West- Du itsland levert op het ogenblik de grootst mogelijke dienst aan het ideaal van de coëxistentie, doordat het bezig is een deel van West-Europa te worden. Tot slot deed De Gauile nog maals het voorstel, dat de welva rende landen deelnemen aan een „gemeenschap^.ijk hulppro gram" voor de minder ontwik kelde landen. vlakbij de Abdij van Westmins ter ligt waar de huwelijksplech tigheid op 6 mei plaats vindt. Volgens de „Sunday Graphic" heeft koningin-moeder Elizabeth aangeboden de volledige kosten van de huwelijksreis van prinses Margaret met het koninklijk jacht „Brittannia" uit haar eigen Twee leden van het Britse Lagerhuis zullen deze week vra gen stellen over de kosten van het huwelijk van prinses Mar garet en de huwelijksreis. Marcus Lipton wil weten wat de totale uitgaven voor het hu welijk zullen zijn, in vergelijking Een-en-veertig leden van de Zuidkoreaanse Nationale Verga dering hebben maandag meege deeld dat zij niet langer lid zijn voor de liberale regeringspartij. Zij noemen zich nu technische onafhankelijken. De Nationale Vergadering bestaat tengevolge hiervan uit 111 liberalen, 71 de mocraten eri 49 onafhankelijken. Twee zetels zijn vakant. Door het uittreden van deze 41 parlementsleden uit de liberale partij heeft deze de meerderheid in het parlement verloren. Het Zuidkoreaanse vakverbond dat twee miljoen leden telt, heeft zich maandag officieel losge maakt van de liberale partij. Het verbond heeft meegedeeld dat het zich voortaan uitsluitend met arbeidsaangelegenheden zal bemoeien. Het verbond is de af gelopen zes jaar een steunpilaar Maar liefst acht klokkenluiders zul len de klokken van ■l.c Westminster la. ten galmen hij het huwelijk van Prin. ses Margaret met Anthony Armstrong Jones. met die voor het huwelijk van koningin Elizabeth in 1947. Emrys Hughes zal vragen hoe veel leden de bemanning van de „Brittannia", bet koninklijke jacht aan boord waarvan het jonge paar naar het Caribische gebied gaat, telt en wat deze ver dienen. Tenslotte wil de socialist Tom Driberg de regering vragen, of de afgevaardigden op de dag van het huwelijk vrije toegang zullen hebben tot het parlement, dat middelen te betalen. Het blad schatte de kosten van de „bijzon dere geste" van de koningin moeder op „niet minder dan 120.000 gulden". Zij zou dit ge daan hebben om de reis van haar dochter een particuliere tocht te laten blijven en de prinses te vrijwaren van openbare ver plichtingen. Er kon nog geen bevestiging van het Buckinghampaleis of Clarence House worden verkre gen. <Atlv.) Vcor terneuzen Noordstraat 68 Tel. 2476 van de liberale partij geweest. De burgemeester van de havenstad Poesan, Pai Sang Do, is maandag afgetreden omdat hij de verantwoordelijkheid heeft aanvaard voor de incidenten op 19 april waarbij dertien betogers om het leven zijn gekomen en 79 zijn gewond. De democratische partij, die in de oppositie is, heeft maandag in het parlement het aftreden van president Syngman Rhee en nieuwe verkiezingen geëist. Haai' woordvoerder Kwak Sang Hoen zei dat alleen door het heengaan van de president de rust in het land kan worden hersteld. Ook voor cle woning van presi dent Syngman Rhee had zich gisteren een grote menigte ver zameld van circa 20.000 mensen. Ooggetuigen verklaarden dat een militaire commandant de beto gers waarschuwde dat er ge schoten zou worden als zij zich niet verspreiden. Toen dit niet gebeurde, openden de troepen het vuur. Een betoger zou ge dood zijn en acht gewond. Tegen middernacht vormden zich nieuwe groepen demonstran ten die het hoofdbureau van de liberale regeringspartij met ste nen bekogelden. In Seoel zijn inmiddels troe penversterkingen aangekomen. Een „comandogroep" stal maan dag 10 vrachtauto's en reed hiermee in volle vaart rond de stad, achtervolgd door tanks, die op de auto's vuurden. Er zouden hierbij een aantal mensen ge wond zijn geraakt. De betogingen, waaraan door duizenden scholieren werd deel genomen, begonnen met een ver gadering van 300 hooglei-aren. Toen de demonstranten door de stad trokken, schreeuwden zij om nieuwe verkiezingen. Tegen de soldaten werd geroepen: „Vecht met ons voor de demo cratie". De Nationale Vergadering heeft maandag een spoed-motie aan genomen, waarin de onmiddel lijke opheffing van de staat van beleg in Seoel, Poesan, Taegoe, Kwanjoe en Taejon geëist wordt. De president is verplicht de staat van beleg direct op te hef fen als het parlement hierom vraagt. Rhee is al akkoord ge gaan met een verzachting tot „noodtoestand", waardoor de perscensuur opgeheven werd, maar de Nationale Vergadering zal hiermee waarschijnlijk geen genoegen nemen. Van 927 april worden in Gha na algemene verkiezingen ge- houden. Tot diep in de binnen landen houdt Krome Edoes- sai (links), kabinetslid van de regering Nkroemah., zijn toe spraken voer aanvaarding van de nieuwe grondwet en de ver kiezing van dr. Kwame Nkroe mah als president. Waren de dorpelingen in Kon go enige jaren nog gewoon grote danspartijen ie aanschou wen, thans moeten zij als staatsburgers beslissen in een ernstige zaak. GEEN UITSTEL VAN EXECUTIE VOOR CHESSMAN Het Amerikaanse opperste ge rechtshof te Washington heeft maandag afwijzend beschikt on een verzoek van de Ameri kaanse raad voor de burgerlijke vrijheden om Caryl Chessman uitstel van executie te verle nen en hem een nieuw proces toe te staan. Het hof gaf geen reden op voor zijn besluit. De terechtstelling van Chess man is op 2 mei vastgesteld. Hij werd twaalf jaar geleden ter dood. veroordeeld, maar wist acht maal uitstel van executie te krijgen. Te San Quentin (Californië) is gekend gemaakt, dat verslagge vers en getuigen, die de terecht stelling van Chessman zuilen bijwenen. alien Amerikaanse burgers moeten zijn. Buitenlandse verslaggevers zul ien alleen de persconferentie cnmiddellijk na de terechtstel ling megen bijwonen. Televisie-interview met Nasser President Nasser van de Ver enigde Arabische Republiek heeft in een te Cairo gefilmd televisie interview dat zondag door de „Columbia Broadcasting System" te New York werd uitgezonden, verklaard dat hij in tegenstel ling tot persberichten nooit er mee heeft ingestemd dat niet- Israëlische schepen met Israëli sche lading door het Suez-kanaai mogen varen. De Israëlische re gering had voor propagandadoel einden melding gemaakt van een dergelijke toestemming. „Wij beschouwen alle Israëlische eigendommen als eigendom van de Arabieren die van hun land en bezittingen werden beroofd", aldus de president. Naar aanleiding van de boycot van het Egyptische vrachtschip ..Cleopatra" in de haven van New York zei hij dat deze actie in strijd is met de belangen zo wel van de Verenigde Staten als de V. A. R. Hij was van mening dat de Al gerijnen met alle middelen moe ten trachten hun onafhankelijk heid te verwerven, met inbegrip van hulp van Chinese vrijwilli gers. Hij zag in een dergelijke hulp geen gevaar voor commu nistische infiltratie. Met I cent per 800 gram Maandag omstreeks midder nacht was het -en chaos in Seoel. 30.000 mensen zouden opdringen naar de poort in het oosten van de stad. De militaire commandant Song zei maandag op een persconfe rentie, dat zijn soldaten geen be vel tot schieten hadden gekre gen. Zij, die verantwoordelijk zijn voor de schietpartij, zullen voor de krijgsraad moeten verschij nen. Hij verklaarde dat een deel der troepen maandagmorgen vroeg bevel had gekregen naar de frontlinie in Noord-Korea terug te koren. Zij werden echter naar Seoel teruggestuurd toen daar betogingen uitbraken. Als gevolg van de doorwerkin gen van de garantieprijsver hoging voor tarwe van de oogst 1959 en van lagere opbrengst- prijzen, van de bijprodukten, die bij de bereiding van bloem vrij komen, heeft de bloemprijs, na de broodprijsverhoging van januari j.l. een zodanige ver hoging ondergaan, dat de kost prijs van het brood met onge. veer één cent is gestegen. ■De minister van Economische Zaken heeft daarom, in overeen stemming met zijn ambtgenoot van Landbouw en Visserij en na ovet'eg met de Nederlandse Bak- HET ATHEÏSME IN DE SOWJET-UNIE De „Osservatore Romano" heeft onder de kop „Het atheïs me in de Sowjet-Unie" een ar tikel gepubliceerd, waarin gezegd wordt dat de Russische leiders kortgeleden bevolen hebben de strijd tegen de godsdienst te ver scherpen. Dit bevel betekent het einde van het voorzichtige be leid dat Chroesjtsjef zes jaar ge leden als secretaris van de Rus sische communistische partij be gon om zijn medewerker in die dagen, Malenkof, het gras voor de voeten weg te maaien. Chroesjtsjef, die nu vast in het zadel zit, meent dat een voorzich tig optreden tegenover de gods dienst en zijn aanhangers niet meer nodig is. Uit de partijcir culaires en andere drukwerken, die dagelijks in Rusland ver spreid worden, blijkt dat er een nieuwe fase van vervolging be gonnen is, aldus de „Osservatore Pomano". WAARSCHUWING VAN BOURGUIBA President Habib Bourguiba van .Tunesië heeft zondag Frankrijk I gewaarschuwd, dat zijn land in j staat is met succes oorlog te voe- I ren als het daartoe door aanval- I ien gedwongen wordt, j Zinspelend op incidenten die zich de laatste tijd langs de Tu- I nesisch-Algerijnse grens zou den hebben voorgedaan en waar- I bij Tunesische militairen door j Franse mijnen gedood zouden zijn, zei Bourguiba, te hopen, dat deze waarschuwing voldoen de zou zijn. In een rede te Teboeroek zei de Tunesische president, dat de vijf jaar oude Algerijnse oorlog, Tunesië noopt, de situatie te be studeren en zijn politiek tegen over alle landen in het licht van de situatie te herzien. „De Wes telijke wereld is in feite onmach tig een eind te maken aan deze oorlog. Wij zuilen binnenkort be sluiten bekend maken waaruit de beleidsverandering, die wij voor bereiden, zal blijken. Wij zijn ge- dwongen een oorlog te beginnen. Wij zullen niet langer tegenover de Fransen als vrienden kunnen handelen. Wij hebben geen vlieg tuigen, maar Frankrijk heeft be langen op Tunesisch gebied". President Bourguiba is zon dagavond naar Tunis terugge keerd en heeft zijn tournee door het land, die tot woensdag zou duren, afgebroken. Officieel is geen reden voor het afbreken van de tournee ge geven. In gewoonlijk welinge lichte kringen is evenwel gezegd, dat het besluit vermoedelijk ver band houdt met de grensinciden ten die plaats gehad zouden heb ben. kerkstichting, besloten akkoord te gaan met een verhoging van de prijs voor water wit brood, volkswitbrood en volksbruin- bi ood met één cent per 800 gram ingaande morgen, woensdag 27 april, voor zover de huidige prij zen van genoemde broodsoorten in overeenstemming met het ad vies van de N. B. S. niet uitgaan boven die, welke op 17 januari 1959 werden berekend. Derhalve dient in de plaatsen. waar thans hogere prijzen in rekening zouden worden ge bracht dan op 17 januari 1959, een verhoging van de broodprij zen achterwege moeten blijven. De beschikking prijsstop brood 1960 i geldend voor Zwolle, Zwol lerkerspel en Kampen) en I960 II (geldend voor Alphen aan de Rijn, Deventer, Middelburg en Utrecht) zullen worden ingetrok ken. Indien mocht blijken dat aan het bovenstaande niet de hand wordt gehouden, zal een voor het gehele land geldende prijsmaat regel voor brood worden afge kondigd, zo deelt liet ministerie van Economische Zaken mee. AANHOUDEND KGUU Doordat zich ten westen van Ierland een omvangrijk hoqe- drukgebied hardnekkig weet ie handhaven en tegelijkertijd cie luchtdruk laag blijft boven Oost Europa, duurt de koude noord westelijke stroming op de Noord zee voort. De koude lucht, waar in het kwik bij ons nauwelijks de 10 gr. C haalde, stroomt door naar net Alpengebied en met ilinke mistral door de Rhóneval- iei naar de Franse zuidkust. Op de Britse eilanden waar wat zachtere en vochtigere lucht van de oceaan binnenstroomde werd het circa 13 graden. Boven Scan dinavië is de luchtdruk stijgen de, hetgeen met zich meebrengt at de wind geleidelijk wat kan ruimen naar noord of noordoost. Lr kunnen dan wat meer opkla ringen voorkomen, hetgeen het weer overdag iets aangenamer maakt maar in cle nacht een ster ke uitstraling bevordert met toe nemende nachtvorstkansen. medegedeeld door het K.N.M.I. te -De Bilt, geldig tot hedenavond. Wisselénd bewolkt met enkele verspreid voorkomende buitjes. Zwakke tot matige, langs de kust echter vrij krachtige noor delijke wind. Koud weer met rniddagtemperaturen van 8 tot 10 graden. DINSDAG 2G APRIL v.m. n.m. Breskens 2.12 2.33 Terneuzen 2.47 3.08 Hansweert 3.27 3.48 Walsoorden 3.37 3.58 ZON MAAN op onder op onder April 26 5.21 19.56 5.59 20.32 27 5.19 19.57 6.28 21.34 28 5.17 19.59 7.02 22.311 29 5.15 20.01 7.40 23.25 30 5.13 20.02 8.24

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1