zicht Wit brood Het resultaat was opmerkelijk NEBO-MEX Kardoen en Asperges Slaapkamer naar eigen idee De trouw van onze hond werd spreekwoordelij k.... )wt <U /cauw of bruin brood? Bevrijding R. M. L. S. MENU Zaterdag 23 aprü 396n Vierdag 23 april I960 DE VRIJE ZEEUW! Pagina 5 NEO-NAZ1STISCHE HOEPEN IN AMERIKA Beursindicel IEDEREEN Transparante kleurlafc tag CeliijBcvcr Zomermantels uit Praag KERAMISCHE TEGELS. N.V. „DE HOOP" van de week Op speurtocht in de natuur IV iet Amerikaanse Joodse eomi. ïeeft in een rapport over neo" istisrhe groepen in de Ver ten verklaard dat een groep .dodenlijst" had opgesteld nop ook president Eisenho- voorkwam. Dc/o groep haci ;nd dat zij zich tot doel stel- ..zich van Joden en commu- en te ontdoen". De leider van groep werd „Führer" gP. ■nd. olgens het rapport had een 'P een S.S.-korps gevormd >r geval er flink moest wor- opgetreden". tk was er een groep beken rl r de naam ..nazi-stormtroe- het werktuigenlokaal te ?n en daarna de schoolzaal erdere uitbreiding. Dat dit ichter elkaar kon geschie- verheugend. betreft de kwestie van de nwoningen zei de heer tra in beginsel bereid te iee te helpen en de wensen ■ze aan het ministerie over engen en toe te lichten, ïr eindigde met de wens spreken, dat de gebouwen beantwoorden aan het vaarvoor ze gesticht zijn. ïoest ging nog even in op zaken, die hebben geleid uitbreiding van de school hij tevens het doel van de nader toelichtte. Dank de directeur der school (an het architectenbureau izen en diens medewerkers aannemer Iz. de Bliek, otte dankte d^ heef Roest ■euwse kunstenaal" Hans die in de hal een prach- irandsrhildercEraam heeft racht voorstellende als e figuur de boer, het oud- ns der wereld, links een rechts een aantal scha- links onder een koren- Steeds meer gaan wij van de school dit raam ren. Wij zijn heel blij. dat kunstwerk hebben gekre- zaal van Wijffels verenig- grote gezelschap zich voor truiken van een maaltijd, de leerlingen van de een feestavond verzorg- iee en de koerswinsten in ector waren vrijwel van ■tekenis. Ook de cultures de juiste toon niet vinden m slechts fractioneei ho-. n de internationale waar- 'en Kon. Olies een gulden P 150,30. lokale sector werden aah- gombezi belangrijk hogpr ■erd als gevolg van da rassende dividendverho- 15 pet i7%i pet). Don- noteerden de aandelen Aan de vraag voor dit on gistermiddag nauwe- len voldaan. In aandelen s Textiel was een note- niet zeker in verband bijleggen van de interna n. Hierdoor kon esit donderdag 176) moeilik vastgesteld. Aandelen irsbureau een paar pun ier op de record-order ille. Het onveranderde van 12 pet van Van Ber- tent was voor de beurs llend en had een lichta ing voor de aandelen toï galie 314 pet. NABEURSKOERSEX. 480—482 slot 480 1482) 149.00—150.00 slot 149.00 (150.60)1 940—947 slot 940 840—84614 i 939 'i )i slot 840 (837) ns 701—702 slot 700 16951a )t e) 679—683 slot 680 (676) .K.U. 131.00—133.00 slot 133.00 (131.00V 20/4 21/4 22/4 ■rns 546.18 536.68 550.2(1 265.24 263.67 264.7.1 art 152.36 151.27 153.24 186.53 185.87 183.36 enz. 141.73 141.61 142-19 365,90 360.90 :S7.Ï* gekeken wordt als het kind een keus mag doen. Daarom is er veel voor te zeggen om aan nor male kinderen van één tot zes jaar uitsluitend bruin brood voor te zetten. WIT IS LEKKERDER, BRUIN GEZONDER MAAR NIET VOOR Er zijn verschillende gevallen waarin wit brood de voorkeur verdient boven bruin. Baby's bij voorbeeld die voor het eerst een boterhammetje krijgen, met wat melk overgoten, moeten beslist wit hebben, het ongebuilde brood wordt door hen nog niet goed verdragen. MEDISCH CONSULT Ook sommige volwassenen hebben een spijsverteringskanaal dat geen raad weet met de harde bestanddelen van tarwe, krop, grijs of volkoren. Het kan dus gebeuren dat mensen met een zwakke maag of darmen het ad vies krijgen om uitsluitend brood van uit gemalen bloem te eten. KLEUTER Verder kan het nog zijn dat iemand een zeer defectueus ge bit heeft, zodat de kauwfunctie sterk verminderd is. In dat geval zal wit brood toch nog altijd iets beter worden verwerkt dan bruin. BRUIN' Y OOK DE KLEUTER Voor liet overige evenwel kan men het er gerust op houden dat bruin brood het beste is. Kleu ters, die al zelf kunnen eten, die nen vroeg aan bruin brood te worden gewend. Nu behoeft er niemand te den ken dat kleuters er ziek van zou den worden wanneer ze wit brood zouden krijgen, ze zouden best dagelijks een paar sneetjes wit en een paar sneedjes bruin mogen hebben. Alleen leert de ervaring, dat het bruin al gauw niet meer aan- SCHOOLKIND Het bruine brood heeft, weinig neiging om aan het gebit te blij ven kleven, bet houdt de tanden en kiezen dus schoon. Ook be vordert het de speekselafschei ding en daarmee de spijsver tering. Bovendien maakt het de kauw spieren sterk omdat die bij het bewerken van dit voedsel veel in aktie moeten zijn. Het zetmeel levert bij beide broodsoorten het nodige aantal calorieën, maar in de schil van de graankorrels be vinden zich nog een aantal be langrijke stoffen. Het is van belang dat hol kind, als het naar de grote school gaat, gewend is bruin" brood tc eten. In de stapels brood die er voor „tussen de middag" worden mee genomen bevinden zich dan veel van diezelfde beschermende stol len. VOLWASSENEN Volwassenen eten natuurlijk wat zij willen, daar zijn zij nu eenmaal volwassen voor. Hun keus zal meestal op wit brood vallen, want dat vinden de meeste mensen nu eenmaal lek kerder. Mochten zij echter altijd spier wit brood verkiezen, dan moeten zij bedenken, dat zij kans lopen een aantal minerale stoffen en vitamine B tekort te komen, ten zij ze die uit ander voedsel weten te verkrijgen. Verder is het goed om eraan te denken dat bij alle mensen de stoelgang wordt bevorderd door liet gebruik van voedsel, dat veel „ballaststoflen" bevat. Wie aan verstopping lijdt kan daarom meestal dadelijk een flinke ver betering bereiken als hij 't witte brood ervangt door bruin. Dr. H. YV. SCALONGNE. (Nadruk verboden.) In het. gezin van de Bakkers is Mary de oudste van de kinderen. Ze is 16 en onder haar komen er nog drie van 6. 8 en 10 jaar. Het is dan ook geen wonder, dat moeder de handen vol heeft en aan haar oudste dochter meer dan eens vraagt om een handje te helpen. Zoveel vertrouwen in Mary's capaciteiten heeft ze echter niet, dat ze haar de vrije hand durft laten, of haar verantwoordelijk werk opdraagt. Het zijn altijd de ver velende, eentonige karweitjes, die Mary op te knappen krijgt. „Mary, maak jij vlug de bedden op." „Mary was jij eens gauw af." Mary dit en Mary dal Het meisje wordt er langzamerhand geslepen in, om zich onvindbaar te hou den, als moeder haar nodig heeft. Ze is onwillig en nukkig. En wat ze nog voor moeder doet. gebeurt met een zuur, ontevreden gezicht. „Wat jij voor e'en kind bent, weet ik niet", klaagt moeder wanhopig. „Een ander meisje zou blij zijn, als ze haar moeder wat uit de handen kon nemen." „Wat ik doe, is toch nooit goed," mokt Mary. ,.Als ik de kamer gestoft heb, loop jij de richels nog eens langs. Als ik de bedden opgemaakt heb, kom jij de spreien recht trekken. Doe het dan helemaal zelf! Ik heb er geen zin meer in!" Nijdig roept moeder: „Dan laat je hetIk zal me wel dood werken voor jullie allemaal. Dankbaarheid heb je van je kinderen toch niet te ver wachten." De hele sfeer is weer bedorven. Moe der zowel als Mary voelen zich hoogst verongelijkt cn spreken geen woord meer tegen elkaar Aan de koffietafel is de spanning te snijden en deelt »ch onherroepelijk aan de anderen mee. „Wat is hier aan de hand?" vraagt vader. „Hebben jullie weer wat met elkaar? Kan er in dit huis dan nooit vrede heersen?" „Leer jij je dochter dan maar eens wat hulpvaardigheid en een beter humeur," valt moeder uit. „Voor mij steekt ze geen vinger uit." Dan barst Mary in snikken uit, „Ik wil best wat voor moeder doen. Maar dan moet ze me er ook niet steeds bij achterna lopen, om te zien of ik het wel goed doe. Laat ze het dan echt aan me overlaten. Laat ze me b.v. eens hele maal alleen voor jullie laten koken. Dat zou ik fijn vinden. Dat doe ik graag. Maar dan moet ze ook niet steeds in de keuken komen kijken, maar mij rustig mijn gang laten gaan ..We zouden wat lekkers op tafel krijgen," smaalt moeder. Dadelijk sluit Mary's gezicht zich weer gekwetst. Maar vader's rustige stem redt de situatie. „Ik vind dat een heel goed idee. En ik zou moeder willen voorstel len, het eens te proberen. Afgesproken, moeder? Jij bemoeit je nergens mee en we zullen zien, wat onze Mary ons voorzet. Maar meisje, denk erom, alles wat je verknoeit of laat aanbranden eet je voor straf helemaal alleen op. Zulk soort grapjes trekt Mary zich niet aan; daar kan ze best tegen. „Aan genomen!" roept ze opgewekt. Voor moeder bleek het geen gemak kelijke opgave, Mary inderdaad zelf standig haar gang te laten gaan. En dan nog wel in de keuken, die ze als haar speciale domein beschouwde! Maar moeder heeft het gepresteerd en de resultaten waren opmerkelijk. De taak, waarvoor Mary zich nu ge heel verantwoordelijk voelde en waar haar eer mee gemoeid was, heeft, ze nauwgezet en met succes vervuld. Met het lijdelijk verzet was het gedaan. En toen moeder op haar durfde vertrou wen, werd Mary ook in andere dingen een beste en gewaardeerde hulp. (Nadruk verboden.) MARCELLE. (Adv.) Hebt u wel eens kardoen en asperges uit eigen tuin gege ten? Bij kardoen gaat het om de bladstelen. Het is een bleek- groente. Eind april kan deze artisjokachtige distel gezaaid worden op rijen van een meter breed uit eikaar. Op de rij 70 cm uit elkaar. Sla of late zomcrandijvie kan tus- sengeplant worden. We leg gen 3 zaadjes bij elkaar, waarvan na opkomst 2 uitge trokken worden en wel de meest stekelige, daar deze het slechtste zijn. Na dit uitdun nen vloeimest geven. In september kan door gaans de eerste kardoen ge bleekt worden. Daartoe pak ken we een gedeelte van de planten in stro, ongeveer een voet boven de grond. Het open gebleven gedeelte wordt met een aarden walle tje aangevuld. De plant ge heel inpakken, zodat geen licht meer doorkomt. Niet alle tegelijk, maar twee of drie. Over enkele weken weer een paar planten, anders krij gen we teveel tegelijk. Tegen eind november wordt de over gebleven ingepakte groente met stro en al naar binnen gehaald. Een koele kelder is een goede plaats om ze daar op de grond te leggen. Ze kunnen wel enige vorst ver dragen. ASPERGES Asperges moeten op zand grond gezaaid worden. In par- ticuliere tuinen worden ze niet zoveel gekweekt, maar (Advertentie) Wilt U ccn nieuwe vloer of wand in Uw gang, keuken, douchc-cel of badkamer Of een nieuwe schoorsteenmantel? Neem daarvoor het beste: Elke dag hebt U er genoegen van. Tel. (01150) 2744 TERNEUZEN De volledige tweeper soonskamer bestaat uit litsjumeaux. 200 X ISO met aangebouwde nachtkastjes, een lage tafel met 'n fauteuil cn een gelakte stoel, een toilettafel met tabouret en een 2-deurskast, voel mensen vinden het een lekkernij, dus is het wel aar- dig zelf te kweken, ook al om dat ze doorgaans aan wagen en in winkel vrij kostbaar zijn. Eind april moeten de bed den worden opgezet. Deze moeten 30 cm hoog boven de planten aangebracht worden. Dus eerst de planten en daar na de grond opzetten. Het breken van de gesloten korst meldt de komst van de eerste asperges aan. Deze graven we uit en snijden we op een diepte van 25 cm af. Daartoe is nodig een asperge mes. De eerste asperges wor den in juni gestoken, meestal reeds in begin van die maand. Om blanke stengels te ver krijgen moet men dit drie maal per dag doen. De komst van asperges kan men ver moeden door de opgelichte grond. De kop mag niet in het licht, komen. Om een volledig maal te oogsten bij onvol doende stengels kunt u deze in water bewaren om bij de volgende oogst aan te vullen. Vooral in het donker houden! Zodra de langste dag is aangebroken, mag er niet meer gestoken worden. Dan dus laten doorgroeien. De bedden moeten dan met de grond gelijk worden gemaakt met de hand of met een vork. Daarna geven we vloeimest. Dan zal weldra het groene loof zichtbaar worden. Begin december is het loof afgestorven en wordt het op geruimd door verbranding met het oog op de asperge kever. (Nadruk verboden). MENU VAN DE WEEK Kwark is een voor velen nog onbekend voedingsmiddel. Het doet zowel in smaak als in con sistentie enigszins aan hangop denken en kan zowel hartig als zoet worden gegeven. Men kan er b.v. een heerlijk hartige broodbelegging van ma ken of door b.v. in combinatie met vruchten tot een nagerecht verwerken. Men kan cie kwark tegenwoor dig gelukkig weer hier en daar klaar kopen. Degenen die ter plaatse geen kwark kunnen krijgen zullen zich helaas wat meer moeite moeten getroosten en zelf kwark moeten maken. Helemaal dezelfde resultaten als bij het fabrieksproduct be reikt men daarmee echter niet. (Zie voor enkele kwarkrecepten onder het weekmenu.) ZONDAG: Toast met kruiden- kwark, lamscoteletten, spi nazie, aardappelen, blanc manger. MAANDAG: Spinaziesoep, war. me, kaassandwiches, sla, aardappelcroquetten, (bonen in de week zetten). DINSDAG: Witte bonen, aard appelen, peterseliesaus, schuimige yoghurtvla. WOENSDAG: Bonensoep, ge gratineerde bloemkoolschotel aardappelkoekjes, gepocheer de eieren. DONDERDAGAndijviekropjes gevuld met gehakt, aardap- pelpurêe, karnemelkpudding. VRIJDAGRolpens met gebak ken appelschijven, appel moes, rijst, drie in de pan, öf gebakken scholletjes, wor teltjes, rauw gebakken aard appelen, appelmoes. ZATERDAG: fruit. Boerenomelet, Dit zijn twee zomermantels uit Praag, welke zijn getoond op een show van het Praagse modehuis. In de tweede helft van dit jaar zullen deze modellen op de markt komen. leg en hang, met een commode. Deze commode kan voor di verse doeleinden die nen. Wordt ze gebruikt voor winter- en/of zo- merberging dan kan de commode boven op de kast worden ge plaatst, zodat deze meestal verloren ruimte wordt benut. Ingebouwd comfort Maar bij de opvoeding is een grote dosis geduld vereist ®E kast kreeg een meervoudige func tie. Door 't aanbrengen 717 er steeds meer woonruimte ter beschik king komt. worden de eisen welke aan een doelmatige inrichting van de woning worden ge steld steeds groter. Vóór de oorlog bracht het bruidje in het huwelijk mee: een volledige slaap kamer met grote linnenkast, litsjumeaux of een tweepersoonsbed, nachtkastjes, toilettafel met krukje, tafel en stoelen. De tijden zijn veranderd. Tegenwoordig wordt het meubilair voor gezamenlijke rekening ge kocht en bovendien waa\ moet het jonge paar zo'n volledige slaapkamer laten? De afmetingen ran het slaapvertrek zijn meestal niet bepaald groot te noemen en toch wil het bruidje van h'den een gezellige en goed ingerichte slaapka mer hebben. Haar wens is door een Nederlandse industrie begrepen, en zij gaf de industriële ont werper Joh. de Boer opdracht uit te zien naar een oplossing voor dat verschil in beschikbare slaapruimte. Zo werd de ideekamer geboren. (~\E slaapmeubelen van deze kamer hebben 'J veel toepassingsmogelijkheden, kunnen naar ieders smaak worden aangevuld en in diverse kleurcombinaties worden samengesteld. Er zijn tweepersoons-ideekamers maar ook dergelijke kamers voor meisjes en jongens, zelfs bestaat er een hotelkamer-idee. Zover onze geschiedenis is na te vorsen, is de hond van accessoires kunnen de trouwe kameraad van de de binnenzijde der deu- ren worden ingericht mens geweest. Reeds onge- als toiletmeubel; voor vccr tienduizend jaar gele de dames een grote spiegel met bakjes en den werd de mens door de schapjes, voor de heren veröezeld on ziin inoht een kleinere spiegel met nona A ergezcia op zijn jaent dassenhanger en bak- naar voedsel. De honden jes en schapjes. Onder in de kast kan 'n speciaal ontworpen schoenenstandaard uxrrden gezet en die de mens in die tijd dien voor 't opbergen van kleinigheden kunnen onder den, waren dus iachthon- de legplanken laden worden aangebracht. Er zijn kasten in diepe en ondiepe uitvoering. Moet men. den. een ondiepe kast nemen dan kan een confectie- rail worden gebruikt. De kleding kan in de In ®enslc instantie hield de breedte worden opgehangen en de rail kan naar mens de hond dus als werkhond buiten worden getrokken zodat men toch een teneinde hem te helpen bij de overzicht van de kleding heeft. 7-orS voor zijn bestaan. Oude Kasten en commodes zijn geheel demontabel, grottekeningen bewijzen, dat de De dragende onderdelen zijn van grijs metaal en hond uit de oude tijd niet voor de opvullende delen van spaanplaat. De zijkan- een klein geruchtje vervaard ten zijn altijd grijs en de deuren naar verkiezingwas en zich niet ontzag een beer apart rood, gebroken wit, lichtblauw of lila. Elk of oeros aan te pakken. Het ver- onderdeel kan apart worden gekocht en boven- bond tussen mens en hond da- dien passen zij bij elkaar en aan elkaar. Twee teert derhalve reeds van zeer I-deurskasten vormen een 2-deurs. De commode lang geleden Door deze duizen— ™*™0eplaatst maar ook als den jaren js de hond de s toilettafel dienst doen. De toilettafel kan direct Eeb]even en hoeft zich aan het ledikant worden geschoven en dan zijn „..„jn-fi-i geen nachtkastjes nodig. ontwikkeld tot de hond die Wlj Het ledikant kan zijn 1-persoons, 2-persoons en nuXT jne"\ litsjumeaux met allerlei combinatiemogelijk- doet de hond niet meer al- heden met de bedkastjes. Ieen dienst als jacht- of werk- Alle mogelijkheden zijn aanwezig om uw slaap- houd, neen, velen houden nu een ruimte een echte ..ruimte" te doen zijn. smaak- hond als luxe ofzuiver ais vol en gezellig ingericht, cn waar wij beslist kameraad ongeacht van welk altijd met ons goede been uit bed stappen. ras hij of zij is en hoe het uiter- De fantasie en het vakmanschap van de Ne- lijk is uitgevallen derlartdse industrie brachten dit tot stand! Het laatste is voor de hond natuurlijk wel het meest aange naam, althans voorzover door een overdreven liefde voor het dier de opvoeding niet verkeerd wordt aangepakt, maar daar zul len wij later nog op terugkomen. Sicrhonden treffen wij echter ook al lang geleden aan. Aan de ho ven van de Egyptische Farao's vinden wij ze en ook bij de Ro meinen. Voorts kwamen waak- en herdershonden in alle delen van de wereld voor. Waarom zoveel rassen? Hoe komt het toch dat er zo veel verschillende rassen zijn? Hiervoor kan men twee verkla ringen aanvoeren. Stamvaders van de honden zijn n.l. de wolf, de jakhals, de (Australische) dingo en de vos. Later heeft men door bepaalde kruisingen van reeds bestaande hondenrassen weer nieuwe rassen gefokt, die meer aan een bepaald doel be antwoordden. En nog ontstaan door toevallige en opzettelijke kruisingen telkens nieuwe soor ten. De trouw van de hond is spreekwoordelijk geworden en dit is iets, dat de mens nimmer mag vergeten. De mens voelt zich over liet algemeen ver ver heven boven het dier, dus ook boven de hond waarover wij hier spreken. De hond erkent dit, het geen mag blijken uit zijn gehele houding ten opzichte van de mensen. Dit brengt voor ons grote ver plichtingen mede. Wij, die ons geplaatst voelen boven de dieren, hebben de verantwoordelijkheid over het wel en wee van deze dieren, hetgeen hier met be trekking tot de hond wil zeggen, dat wij hem of haar goed dienen te behandelen en het leven zo aangenaam mogelijk moeten pro beren te maken. Nooit mag men proberen een kwade bui op een hond af te reageren, het dier kan er niets aan doen. Geduld nodig Begrijpen wij eigenlijk wel, hoe moeilijk het voor een hond moet zijn om onze bedoelingen te be grijpen? Daarom is ook een gro te dosis geduld bij de opvoeding vereist. Wij dienen in eerste in stantie begrip te hebben voor de positie van de hond en dit be grip, gepaard aan een grote lief de of vriendschap voor het dier, kan ons maken tot „de baas" of „het vrouwtje" zonder wie het dier liet nier kan stellen. Ais dank hiervoor ontvangen wij de vriendschap van onze hond, een vriendschap reiner dan die der mensen, omdat de hond niet kijkt naar rijkdom of armoede, naar gedrag of huidskleur, naar een meer of minder bekoorlijk uiter lijk. Hij accepteert u zonder enig voorbehoud precies zoals u bent met alle goede en slechte eigen schappen en heeft hij of zij u eenmaal zijn vriendschap gege ven, dan zal deze nooit eindigen zolang het dier leeft. Hoe weinig behoeven wij te geven om veel te ontvangen (Nadruk verboden.)] RECEPTEN ZELF MAKEN VAN KWARK Wanneer kwark niet door de melkinrichting wordt gele verd kan men deze zelf ma ken door l'/i liter melk of taptemelk op ongeveer 400 C te brengen en dan te ver mengen met '4 liter karne-i melk. Op een lauwwarme plaats (b.v. in een teiltje met warm water) dik laten wor den en deze massa, evenals men dat voor de bereiding van de hangop doet, in een vochtige doek welke in een vergiet is gelegd, doen en hierin laten uitdruipen. Men houdt ongeveer 500 gram kwark van bovengenoemde hoeveelheid melk over. KRUIDENKWARK 250 gram kwark met een vork (geen ijzeren vork ge bruiken! zo nodig goed glad roeren en vermengen met heel fijn gehakte tuiiikruiden (bieslook, peterselie, kervel), wat rauw geraspte of fijn gesneden ui en iets zout. Desgewenst kan de kruiden- kwark met wat paprikapoe der worden bestrooid. VRUCHTENKWARK 250 gram kwark vermengen met 50 gram basterdsuiker en 1 blikje vruchten op sap of met 200 gram verse vruch ten (zo nodig in stukjes ge sneden of fijngemaaktBij dit gerecht kan koffieroom de smaak desgewenst nog verhogen. (Advertentie.) Zo juist verschenen Gen.-maj. B. KONING van Nederland 1944-194.5 Prijs ƒ9,90 Firma P. J. VAN DE SANDE Noordstraat 55 Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 7