De gebeurtenissen in Zuid-Korea De ontwapenings-conferentie De Gaulles bezoek aan Canada De Nazi-partij in Denemarken HET WEER VRIJDAG 22 APRIL' i960 BELGISCHE BOUWVAKARBEIDERS BEREIDEN STAKING VOOR ZUID-AFRIKA FRANSE BLADEN IN BESLAG GENOMEN INDIA WIL KLEINE KERNCENTRALES BOUWEN VENEZOLAANSE OPSTANDELINGEN CAPITULEREN Kritiek op militaire transport vliegtuigen in de Ver. Staten WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Fwnkerfng bij abonnementTerneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Bedactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Tëlefoon 2073 en 2510 N6 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. VRUE ZEEUW 16e Jaargang Nr 4966 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum par advertentie 2,25. Rtfbriek Kleine Advertenties "(géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Twee beelden van het treffen tussen betogers en politie en troepen in Seoel in Zuid-Korea. Boven: Een tank van 't Zuidkoreaan- se leger bewaakt het Capitool van Seoel. Onder: Opgejaagd door politie slepen betogers een ge wonde medestander weg. De socialistische, katholieke en liberale vakbonden van bouw vakarbeiders in België hebben besloten een staking voor te be reiden na een laatste mislukte poging om met de werkgevers tot overeenstemmnig te komen over een loonsverhoging en ver betering van de sociale voorwaar den. Indien de situatie onveran derd blijft, wordt verwacht, dat de Belgische bouwvakarbeiders half mei het werk zullen neer leggen. Al meer dan een jaar worden tussen de drie vakbonden ener zijds en de aannemers anderzijds besprekingen gevoerd over een vernieuwing van de collectieve arbeidsovereenkomst, die op 31 maart van het vorige jaar is af gelopen. De vakbonden eisen een loonsverhoging van vijf procent met een minimum-uurloon van 25 frank (/1,871a), vermindering van de duur van de C.A O. van vier of vijf jaar (zoals de werk gevers eisen) tot één jaar, inte grale toepassing van de vijfdaag se werkweek en afschaffing van het maximum-loonstelsel. Over-l eenstemming over deze eisen bleek echter niet te kunnen wor den bereikt. Enkele jaren geleden heeft Bel gië eveneens een bouwstaking ge had, die toen verscheidene weken duurde vóórdat werkgevers en werknemers tot een akkoord kon den komen. De leider der Amerikaanse af vaardiging naar de Geneefse ont wapeningsbesprekingen, Eaton, heefl zijn Sowjet-ambtgenoot Zorin voorgesteld gezamenlijk een stelsel te bestuderen, waarbij kan worden nagegaan of aange kondigde beperkingen van leger- sterkten inderdaad zijn uitge voerd. Hij verklaarde dat overeen stemming hierover een daadwer kelijke vordering zou betekenen en dat dan de basis zou zijn ge legd voor toezicht op de uitvoe ring van andere belangrijke ont wapeningsmaatregelen, „hetgeen het op korte termijn bereiken van overeenstemming over der gelijke maatregelen zou verge makkelijken". Van conferentiezijde wordt vernomen dat Zorins eerste reac tie ongunstig was. Hij zegde ech ter toe het Amerikaanse voorstel te zullen bestuderen. Eaton beschreef een uit vier punten bestaand controlestelsel, dat later ook tot andere landen zou kunnen worden uitgebreid. De vier punten zijn: 1. De Sowjet-Unie en de Ver. Staten beginnen met de totale sterkte van hun leger en de al gemene legering daarvan mede te delen. Wijzigingen hierin zul len op overeen te komen tijdstip pen worden bekend gemaakt. 2. Russische en Amerikaanse inspectieploegen krijgen het recht om, b.v. elke drie maanden, President Syngman Rhee van Zuid-Korea die in maai t be- Iwïste presidentsverkiezingen heeft gewonnen, stond donder dag. naar uit berichten uit Seoel blijkt, bijna helemaal alleen. Zijn kabinet en het hoofdbestuur van zijn partij, de'regerende liberale partij, zijn donderdag afgetreden en hebben de verantwoordelijk heid aanvaard voor de ongere geldheden van deze week in Zuid-Koreaanse steden waarbij volgens officiële cijfers 115 men sen het leven hebbén verloren. De Zuid-Koreaanse leiders van elkaar bestrijdende partijen, de liberalen en de democraten, heb ben donderdag besloten de na tionale vergadering vrijdag in spoedzitting bijeen te laten ko men. Het parlement zal spreken over de manier waarop een einde gemaakt moet worden aan de onrust in het land. Van welingelichte zijde te Seoel werd donderdagavond ver nomen dat vorming van een nieuwe regering zeker 24 uur zal vergen. Er zijn tekenen die erop wijzen dat vele politieke fi guren thans liever niet betrok ken raken hij het landsbestuur. Onbevestigde berichten in Zuid-Koreaanse bladen maken er melding van dat de president ook het ontslag zou hebben aanvaar 1 van zijn eerste secretaris. Park Tsjan II, na president Syngman Rhee en de gekozen maar nog niet in functie getreden vice- president Li Ki Poeng de mach tigste man in het land. Rhees woning wordt omringd door schijnwerpers en prikkel- draacfven-'F^rringen overal in de omgeving patrpuiUórên "poli tie- en legereenheden. Volgens schattingen van des kundigen is bij de ongeregeld heden van dinsdag te Seoel een schade aangericht van vijftig miljoen gulden. Het parket van de rechtbank van Masan waar de reeks onge regeldheden op 11 april is be gonnen. heeft donderdag 35 men sen beschuldigd van het opsto ken tot de wanordelijkheden. Het aantal arrestanten op grond van de krijgswet bedraagt 104. De Amerikaanse ambassade te Seoel heeft donderdag meege deeld dat het symfonie-orkest van Boston zijn bezoek aan Seoel heeft afgelast. De aftredende vice-president, dr. Tsjang, heeft donderdag op een persconferentie gezegd dat naar zijn oordeel, de enigr op lossing voor de huidige moeilijk heden het houden van nieuwe verkiezingen voor het president en vice-presidentsehap is. Volgens dr. Tsjang is presi dent Eisenhower de aangewezen man om de vrede en rust in het land te herstellen zonder direct in te grijpen in de binnenlandse aangelegenheden van het land. Ongeveer zeventig lijken van slachtoffers van de wanordelijk heden zijn door de nabestaanden bij dc ziekenhuizen afgehaald. De meeste andere lijken zijn nog niet geïdentificeerd. De toestand was donderdag in Seoe] nog chaotisch. Er waren nog maar weinig winkels open. Voor de derde dag ging 's avonds om zeven uur het uitgaansverhod in. Zuidafrikaanse politie en mili tairen hebben donderdag op nieuw twee negevwoonoorden in de omgeving van Port Elizabeth doorzocht. 128 Bantoe's werden aangehouden. Albert Loethoeli, de voormali ge algemene voorzitter van het verboden Afrikaanse nationale congres, is donderdag voor de rechtbank van Pretoria versche nen. op beschuldiging van „aan zetting tot het verbranden van persoonsbewijzen". Hij werd tegen borgstelling op vrije voeten gesteld, nadat hem was medegedeeld dat zijn zaak zeventien mei a.s. zal voorkomen. De Zuidafrikaanse rechter P. .1. Wessels, die een onderzoek in stelt naar de wanordelijkheden te Sharpeville, op 21 maart j.l-, v. aarbij 67 negers werden ge dood en 186 gewond, heeft de plaats donderdag, in verband met zijn onderzoek, bezocht. Hij werd vergezeld door politie, ju risten en journalisten. Er be vonden zich in de straten van Sharpeville slechts enkele negers, die weinig belangstelling voor de blanke bezoekers toonden. Leden van de Deense nazi partij hebben een ..Hitier ver- jaarspartij" gehouden, een paar uur nadat de minister van Justi tie had meegedeeld dat de politie een onderzoek zou instellen naar de activiteit van de partij. Twintig leden van de groep in Kopenhagen, meest mannen van twintig tot veertig jaar, kwamen in een flat bijeen waar foto's van Hitier aan de muur hingen en propagandamateriaal op de ta fels lag. De 55-jarige partijleider, Sali- cath, gekleed in een zwart uni form mot riem, rijlaarzen en een armband met een swastika, hield een korte rede ter nagedachtenis aan Hitier. De opstand van ex-generaal •Jesus Maria Castro Leon tegen president Romulo Betancourt van Venezuela heeft weinig meer dan 24 uur geduurd. De opstan dige strijdkrachten van Castro Leon te San Cristohal in het uiterste westen aan Colombiaan se grens hebben zich donderdag middag aan de regeringstroepen overgegeven terwijl de ex-gene- raai zelf en vier officieren naar! Columbia zouden zijn uitgewe ken, maai- dit laatste is donder dagavond door Colombiaanse autoriteiten tegengesproken. Bij de gevechten tussen de re geringstroepen en de opstande lingen zijn volgens officieuze ge gevens drie mensen gedood en twee gewond. Dadelijk nadat Castro Leon woensdag de opstand had ont ketend schaarden de politieke partijen, de vakbonden, de stu denten en de boeren zich achter het regime van Betancourt ter wijl de militaire leiders en de troepen eveneens het gezag van het begin af steunden. De regeringsstrijdkraehten hebben woensdag dadelijk een paar grenssteden bezet en rege ringsvliegtuigen hebben steun punten van de opstandelingen met machinegeweren beschoten. De opstandelingenleiders heb ben donderdagochtend nog ge tracht het initiatief in handen te krijgen door een aanval op het plaatsje Rubio, dertig kilometer van San Cristobal, en het dorp San Antonio. Deze aanvallen lie pen op niets uit en de opstande lingen trokken zich terug op San Cristobal waar ze het aan de stok kregen met scholieren van een middelbare school. Toen de regeringsstrijdkrachten later aan de rand van de stad stonden, was de opstand afgelopen. Ex-generaal Castro Leon en de vier andere officieren die de op stand leidden, zijn gevlucht toen de regeringstroepen bij San Cristobal arriveerden en zich ge reed maakten voor de aanval Toen de regeringstroepen de stad binnendrongen gaven de rebellerende eenheden zich over. Slechts een kleine groep bood verzet en beschoot de radiostu dio op het ogenblik dat de poli tieke leiders van de staat Taehi- ra het mislukken van de opstand bekendmaakten. De gouverneur van de staat Tachira maakte bekend dat Cas tro Leon met zeven officieren van zijn staf een toevlucht in Columbia heeft gezocht. De Venezolaanse regering zal de Eolumbiaanse autoriteiten vra- en hen te arresteren. Terwijl president De Gaulle woensdag een bezoek bracht aan Quebec, heeft premier Diefenba- ker van Canada in Ottawa een verklaring uitgegeven over de besprekingen die hij de dag te voren met het Franse staats hoofd had gehad. Hij deelde mee dat openhartig gesproken was over alle vraagstukken die de twee landen aangaan, in het bij zonder met het oog op de komen de topconferentie tussen Oost en West. Hierbij had Diefenbaker opnieuw laten weten, dat zijn re gering gekant is tegen elke her vatting van de proeven met kern wapens. De Canadese regeringsleider zei in zijn verklaring, dat uit de woorden van De Gaulle is geble ken, dat deze van mening is dat men beter met geduld en door zettingsvermogen dan met haast de kwesties die Oost en West verdeeld houden, kan behande len. Het voornaamste is dat men tot een ontspanning komt waar door de oplossing van de afzon derlijke problemen zal worden vergemakkelijkt. In Quebec dat in 1608 door de Fransman Samuel dc Champlain werd gesticht, trof het Franse staatshoofd een volkomen Fran se sfeer. In de redevoeringen die tot hem werden gericht, legden de verschillende sprekers dan ook de nadruk op het feit, dat de na komelingen van de Franse emi granten. ook nadat Canada in 1763 Brits gebied was geworden, het culturele erfgoed van hun voorouders hebben weten te be waren. President De Gaulle noemde in een rede in de universiteit Laval het van essentieel belang dat de Franse gedachte zich over de wereld verbreidt. „In de strijd tussen de geest en de stof want daar gaat het vandaag om zijn de Franse geest en ge dachte onmisbaar voor de hand having. van een vrije wereld", aldus de president. President De Gaulle van Frank rijk brengt op het ogenblik een bezoek van zeventien dagen aan Canada. Hier staat hij gefotografeerd niet de Canadese premier Die fenbaker. Donderdagmorgen is het linkse weekblad „France Observateur" in beslaggenomen wegens publi- katie van een artikel, dat be schouwd wordt als een aanspo ring tot desertie. Ook alle num mers van het gematigd linkse weekbiad „l'E'xpress" zijn in be slaggenomen. Beide bladen hebben deze week artikelen gepubliceerd over ongehoorzaamheid van sommige jonge Franse dienstplichtigen uit protest tegen de strijd m Algerië. op elkanders gebied de juistheid van de gedane opgaven na te gaan. 3. Rusland en Amerika wor den in gebieden onderverdeeld. Bij inspectie worden de te onder zoeken gebieden en de eenheden, die aan controle worden onder worpen. naar willekeur uitgeko zen, om te voorkomen dat troe penverplaatsingen worden uitge voerd, waarmede zou kunnen worden beoogd eventuele ver schillen tussen verstrekte gege vens en de werkelijkheid weg te werken. 4. Een gemeenschappelijke controle-organisatie zal de te in specteren gebieden en eenheden uitkiezen. De inspectieploegen moeten hun werk. na ontvangen richtlijnen, vrijelijk kunnen doen. Eaton verklaarde verder dat ook op de wederzijdse marines toezicht zal worden uitgeoefend. Hiervoor is het noodzakelijk dat elk oorlogsschip, zijn thuishaven en de sterkte van zijn bemanning worden opgegeven. Controle op de personeelssterkte moet wor den uitgeoefend, terwijl de oor logsbodems binnen liggen. De Russische delegatieleider Zorin verklaarde het Ameri kaanse plan zorgvuldig te zullen bestuderen. Hij voegde hieraan toe dat vele der door Eaton naar voren gebrachte overwegingen „geen aanleiding geven tot spe ciale bezwaren". „Doch de Amerikaanse afge vaardigde heeft weer voorstellen voor controle en verificatie ge daan, zonder deze gepaard te doen gaan van concrete ontwape ningsmaatregelen", aldus de Rus. De ontwapeningsconferentie wordt hedenochtend voortgezet. Met ingang van 29 dezer zul len de besprekingen voor gerui me tijd verdaagd worden. De premier van India. Nehroe, heeft donderdag in net Hogerhuis in antwoord op vragen van par lementsleden meegedeeld, dat de regering van India van plan is kleine kerncentrales te bouwen, dit in samenwerking met de kernenergie-autoriteiten van anJ dere landen, o.a. van de Sowjet- Unie. Hij bevestigde, dat eert delegatie van deskundigen uit de' Sowjet-Unie, die onlangs op uit-J nodiging van de regering van In dia een bezoek aan India heefl gebracht, adviezen heeft gegeven aangaande de toepassing vari kernenergie. In antwoord op andere vrag^rv zei minister Nehroe, dat dr, Bhabha, een vooraanstaande atoomgeleerde, binnenkort aan het hoofd van een delegatie naar de Sowjet-Unie zal gaan voor het sluiten van een overeenkomst in zake samenwerking tussen beide landen op het gebied van de vreedzame toepassing van de kernenergie. (Advertentie) De minister van Binnenlandse Zaken heeft dit via de radio be kendgemaakt. Enkele minuten later werd door radio-Caracas een uitzen ding van de radiozender van de staat Tachira, waar de rebellie geconcentreerd was, heruitgezon den. Daarin werd gezegd dat San Christobal door de regerings troepen was bevrijd. Dc militai ren die zich bij de rebellenleider Castro Leon hadden gevoegd, hebben zich donderdagochtend vroeg aan de regeringstroepen overgegeven. Ex-generaal Castro Leon en de vier andere officieren die de opstand leidden, zijn gevlucht toen de regeringstroepen bij San Christobal arriveerden en zich gereed maakten voor de aanval. Toen de regeringstroepen de stad binnendrongen gaven dé rebellerende eenheden zich over. Slechts een kleine groep bood verzet en beschoot de radiostudio op het ogenblik dat de politieke leiders van de staat Tachira het mislukken van de opstand be kendmaakten. De gouverneur van de staat Tachira maakte bekend dat Cas tro Leon met zeven officieren van zijn staf een toevlucht in Columbië heeft gezocht. De Ve nezolaanse regering zal de Co- lumbiaanse autoriteiten vragen hen te arresteren. Een vorige maand gehouden proef met het per vliegtuig over brengen van militairen van de Ver. Staten naar Porto Rico heeft aangetoond, dal: 90 procent van de hiervoor beschikbare trans portvliegtuigen verouderd is. Dit heeft luitenant-generaal William Turner, het hoofd van de Ame rikaanse luchttransportdienst. voor een congrescommissie ver klaard. Generaal Bruce Clark, het hoofd van het legercomman- do op het Amerikaanse vaste land, beaamde dit Volgens hem wordt door het huidige materieel van de luchttransportdienst de omvang beperkt van de Ameri kaanse troepen die binnen een aanvaardbare tijd naar verafge legen plaatsen kunnen worden overgebracht. De twee generaals verklaarden dat de oefening van vorige maand, de grootste die ooit in de Ver. Staten in vredestijd is ge houden. een succes is geweest, zij het dat de overbrenging van de militairen 400o uur meer had ge kost dan het plan was geweest. BABI' GESTIKT De zes maanden oude baby van de familie T. aan de Velser- duinweg te IJmuiden-O. is om het leven gekomen door verstik king onder een dekentje in hei bedje, waarin het kind lag. BEDRIJFSONGEVAL In een plastic-fabriek te Veld hoven is gisteren bij een bedrijfs ongeval de 15-jarige J. J. om het leven gekomen. De jongen was enige tijd in het bedrijf vermist en werd na enig zoeken leven loos aangetroffen in een bad met een chemische vloeistof. Het slachtoffer is afkomstig uit een gezin van tien kinderen. VEEL BEWOLKING. Ten westen van Ierland ligt 'fl hogedrukgebied, terwijl zich een actieve depressie ten noorden van IJsland bevindt. Beide luchh druksystemen houden een kracbi tige westelijke stroming in stand, die zich bij Schotland naar het zuidoosten ombuigt over dé Noorzee en verder naar het vas- teland van Europa. Koude polaire lucht die met deze stroming wordt aangevoerd, drong gisteren ons land binnen, wat aanleiding gaf tot een be langrijke temperatuurdaling. Een frontensysteem bij Schot land dat vergezeld gaat van uit gestrekte wokenvelden beweegt zich ook naar het zuidoosten, zodat voor vandaag minder zon wordt verwacht. De regenkan sen blijven evenwel nog klein. medgedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig vari vrijdag morgen tot vrijdagavond. VRIJ KOUD. Veel bewolking en op de mees te plaatsen droog weer. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen noord en noordwest. De zelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZATERDAG 23 APRIL v.m. n.m. Breskens 0.10 12.40 Terneuzen 0.45 1.15 Hansweert 1.25 1.55 Walsoorden 1.35 2.05 ZON MAAN op onder op onder April 21 5.31 19.47 3.49 14.52 22 5.29 19.49 4.16 16.02 23 5.27 19.51 4.41 17.12 24 5.25 19.52 5.06 18.20

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1