Lissabon - stad van twee werelden RECHTSZAKEN RADIO EN TELEVISIE Leraren over het tekort aan Leerkrachten BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING Donderdag 21 april I960 DE VRIJE ZEEUW; Pagina 7 Dc koortsachtige reislust van onze tijd heeft in Europa niet veel streken overgelaten, die door het toerisme nog niet zijn „ontdekt". Wie aanneemt, dat er in het geheel geen onontsloten paradijzen meer bestaan, vergist zich overigens. Er is nog een land, dat zijn bekoorlijkheid bescheiden verbergt, dat niet eens dc behoefte lijkt te hebben veel ruchtbaarheid aan zijn aanwezigheid te geven, n.l. Portugal. Wie de kans krijgt dit land aan de zuidwestelijke punt van ons werelddeel te bezoeken, zal rijk aan indrukken terugkeren. Het paradijs aan de Atlantische Oceaan, waar de aarde met de zee huwt, zo noemen de Portu gezen in overgevoelige liefde het eigen land. Buitenlanders, die hot leerden kennen, spreken in verband met de opvallende zin delijkheid en orde en de ijver van de inwoners van het „Nederland van hef zuiden". Do charme van Portugal en de gastvrijheid van zijn inwoners treffen de vreemdeling al dade lijk in de hoofdstad Lissabon. Hier paart men moderne vooruit strevendheid en grotestads be drijvigheid aan oude tradities en gewoonten. Enerzijds hypermo derne architectuur, anderzijds smalle straatjes en klassieke huizen in de binnenstad, de Alfa- ma. De stad heeft hedendaagse bars, luxe hotels en dansgelegen heden, maar er zijn ook de klei ne, intieme wijnbokalen, waar de sentimentele fado-muziek klinkt, liefdesliedjes, gezongen bij de gitaar. Zij maken niet minder in druk op de vreemdeling dan de mooie ogen van de Porlugese vrouwen. De straten geven een druk autoverkeer te zien. Lissa bon beschikt over do modernste ondergrondse spoorlijn van Europa, maar daarnaast rijden er nog altijd ozelwagentjes en vrouwen in traditionele kleder drachten dragen hun koopwaar op het hoofd. De grootste Oceaanschepen doen de haven aan, maar in diezelfde haven lig gen ook de haveloze boten van de Tejo-vissers, die aan jonken doen denken. Lissabon, dat tegenwoordig omstreeks 900.000 inwoners telt en op grond van het Portugees lidmaatschap van de Navo in de toekomst zetel van een nieuw Navo-hoofdkwartier voor het Noordafrikaans-Iberisch gebied zal worden, heeft een bewogen historie achter zich. De stad heet door Odysseus gesticht te zijn, die haar de naam Olisippo gaf. Toen de Romeinen de stad veroverden, gaven zij er de naam Felicitas Julia aan. ter ere van Julius Cesar. In de tijd van de Moorse overheersing, die duurde van de 8e tot in het midden van de 12e eeuw, werd het de hoofd stad van de Moorse provincie en vervólgens, nadat de Moren in bloedige gevechten waren ver dreven, tenslotte hoofdstad Van Portugal en residentie van de Portugese koninklijke familie. Lissabons betekenis als han delsstad hoefde in de middeleeu wen niet voor die van Genua of Venetië onder te doen. Een ont stellende zeebeving verwoestte in 1755 zoals kortgeleden het Marokkaanse Agadir het grootste deel van de stad en kostte aan bijna 30.000 mensen het leven. Marquis de Bombals komt de eer toe op deze puinhopen een nieuwe stad te hebben gesticht het tegenwoordige bloeiende Lissabon. DANK VOOR HULP IN DROGE NOOD De dank van de door de droog- !e van 1959 getroffen Gelderse Landbouw jegens de hulpver lenende boeren in Zuid-Holland is gisteren tot uiting gebracht li.idens een gezamenlijke excursie van de provinciale voedselcom- missarissen met hun staven en vertegenwoordigers der land bouworganisaties in beide pro vincies. De excursie voerde door een aantal mooie gedeelten van Gelderland, onder andere door de Velnwezoom en Montferland en door voormalige droogte- si-hadegebieden. De aflevering in Zcddam van 38 stuks jongvee vergezeld van een half na het hot inscharingslogies in Zuid- Holland vormde een der hoogte punten van de tocht. De excursie gold als een manifestatie van dankbaarheid, zoals de Commis saris der Koningin in Gelderland mr. H. W. Bloemers 's-morgens reeds had opgemerkt tijdens een nntvang^jn liet Provinciehuis in ArnhrSc vanwaar de excursie pen aair.Üfg nam en waar men na afloop weer terugkeerde om het diner te gebruiken. Volgens de verstrekte gege vens bedroeg de totale schade aan de landbouw in Gelderland ongeveer 100 miljoen gulden. Een in november 1959 gehouden enquête wees uit, dat bijna 4000 bedrijven in Gelderland met te zamen ongeveer 45.000 stuks grootvee de komende winter in gingen met voor de koeien min der dan de helft van een normaal dagrantsoen. De grote nood, waarin veel veehouders kwam te verkeren werd begrepen door hun collega-boeren in andere streken van ons land, waar de droogte minder schadelijke ge volgen had. Met grote voort varendheid werden in het westen van het land door de plaatselijke vertegenwoordigers van de drie landbouworganisaties en de plaatselijke bureauhouders ac ties georganiseerd om de getrof fen collega's in de verdroogde gebieden met bietkoppen, hooi, stro en opstal van vee in de af gelopen winter te helpen. De organisatorische en feite lijke uitvoering van de hulpac ties werd in handen gelegd van de provinciale voedselrommissa- t is en hun plaatselijke bureau- houders. Van de totale hulp van uit hot westen is ongeveer deel in Gelderland terecht geko men. De hulp vanuit het westen aan Gelderland heeft de volgende omvang gehad: Ruim 600 aute- vrachten tezamen met ongeveer 2500 ton bietekoppen werden gratis bij Gelderse veehouders thuisbezorgd, evenals 100 ton bieten, aardappelen en klaver. Deze transporten werden, zo als bekend, door militaire colon nes verzorgd. Ook 220 ton hooi werd geheel gratis of tegen ge ringe vrachtvergoeding in de ge troffen gebieden bezorgd. Ten slotte hebben 362 stuks jongvee van Gelderse veehouders gedu rende het stalseizoon gratis logies genoten hij veehouders in liet westen. Ongeveer 1500 van de ergst getroffen bedrijven kre gen een deel van de beschikbaar gestelde hulp. De zachte en gunstige herfst en winter hebben de gevolgen van de droogteschade daarbij enigszins verzacht. Voorts heeft de overheid gezorgd, dat er tegen redelijke prijzen suikerbie ten enz. voor distributie over de getroffen bedrijven beschikbaar kwamen en is verder ook finan ciële medewerking verleend. Dit. en de hulp uit het westen heb ben er toe geleid, dat de bedrij ven in het algemeen zonder in het ooe lopende rampzalige ge volgen tie winter zijn doorgeko men en zonder dat er extra vee moest worden afgeslacht. Het staat ec-htèr vast, dat vele boe ren wellicht nog jaren de last van de zomer 1959 zullen moeten dragen. Naar het inzicht van de heer J. König uit. Alkmaar, voorzit ter van de Rooms-Katholieke lerarenvereniging ,.St. Bona- ventura", die gisteren in de aula van het „Cöhstatijn-col- lege" te Amersfoort haar alge mene vergadering heeft, gehou den, is door de totstandkoming van het salarisakkoord het maatschappelijk aanzien van het leraarsambt hersteld. De wens blijft, dat men van de zijde van het departement niet te schriel handelt bij de uitwer king van dit akkoord. De heer König_ besteedde ruime aandacht aan" het vraag stuk van het lerarentekort. Hoe ernstig de zaak wel ligt moge blijken uit ae cijfers van het cursusjaar 1958-'59, waarin het aantal niet gegeven lessen 1933 bedroeg, te weten 1.430 door ge brek aan docenten en 503 we gens tekort aan lokalen. Voor het lopende jaar is dit cijfer met 33 procent gestegen tot 2.580. Het tekort aan leraren is met 317 toegenomen tot een totaal van 2.606. ..De ellende duurt dus voort", zo betoogde de heer König, die het betreurd, dat er geen nood wet ter verbetering van de droevige situatie op. stapel staat. Het is naar zijri opvatting bij voorbeeld te dwaas, dat bij een ernstig tekort aan tandartsen de nieuwe studenten moeten lo ten voor een plaats. Logisch zou zijn de capaciteit van de opleiding uit te breiden. „Het vervult ons met zorg", zo zei de heer König, „dat het ministerie wel bereid is tot de noodmaat regel cm kleine klassen bij be paalde lessen samen te voegen". Naar het inzicht van de heer König gaan de eigen getinte vorm en de sfeer van verschil lende schooltypen door die maatregel verloren. Ten aan zien van d scholen, die sterk in leerlingental gestegen zijn merkte hij op, dat de pedago gische begeleiding van de indi viduele leerling gewaarborgd dient, te blijven. De heer König bepleitte de mogelijkheid van DE AFFAIRE-PEUGEOT Het Parijse blad „1' Aurore" heeft woensdag de tekst ge publiceerd van de brief die de entvoerders van de kleine Eric Peugeot de vorige week hadden achtergelaten. De brief is volgens het blad geïnspireerd door de detective roman ..Abduction" van Lionel White, en hij luidt: „Beste mijnheer Peugeot, als u onze eisen niet nakomt, zullen de mensen in de kranten lezen de kleine Peugeot is dood, vrese lijk gemarteld, omdat z'n ouders weigerden het geëiste losgeld te betalen". „Ik zou het niet leuk vinden uw zoon in handen te geven van mijn vriend Dede. Hij is een goeie ventmaar een beetje gek Wees redelijk mijnheer Peugeot' U zult de som van 50 miljoen! dat is 500.000 n.ieuwe franken overdragen op een plaats die u zal worden meegedeeld. Bovenal, vertel niets tegen de .politie! Wees redelijk, zoals wij ook zijn. ten aanzien van deze som". Erics vader, Roland Peugeot, verklaarde woensdag dat hij geen bepaalde personen ervan ver denkt de ontvoerders Van zijn zoon te zijn. Hij houdt zich aan zijn belofte dat hij geen aan klacht bij de politie zou indienen als Eric gezond en wel terug zou komen. Wel heeft Erics grootva der, Jean-Pierre Peugeot, de vo rige week zaterdag een aanklacht ingediend. Hij heeft ook de num mers van de bankbiljetten waar mee het losgeld werd betaald, aan de politic bekend gemaakt. Hij had Erics vader de 50 mil joen oude franken voorgescho ten die de ontvoerders als losgeld eisten. Tevoren had hij de num mers laten noteren. Hij verklaar- de woensdag dat hij met alle middelen waarover hij beschikt de politie wenst te helpen bij het opsporen van de ontvoerders. het aanstellen van voldoende onderdirecteuren en conrecto ren, alsmede van een admini stratieve hulpkracht voor de di recteur. buiten verband van het schoolbestuur. Er zullen onder leiding van pater Hoogvelt werkgroepen gevormd worden ter religieuze verdieping van de leden van „St. Bonuventura", gericht op het katholiek leraar zijn. Prof. dr. J. Groot van het „Philosophicum" in Warmond sprak over „wat kan de school doen ter bevordering van de oecumenische gedachte, zoals die thans leeft". COLUMBIAANS VLIEGTUIG VERONGELUKT Ken uit Miami, Ver. Stalen, vertrokken „C-46 Superstar" van de Columbiaanse luchtvaart maatschappij „Lloyd Aero Co- lunibiano" is woensdag, een hal ve minuut vóór de voorgenomen landing op het vliegveld van de Columbiaanse hoofdstad Bogoia, in een dichtbij de landingsbaan gelegen meer gestort. Hierbij zijn 31 personen, onder wie de piloot, om het leven gekomen en negentien gewond. De slachtoffers zijn allen Co- Iumbianen. Gratis wonen voor Margaret en Armstrong Jones Prinses Margaret en Antony Armstrong Jones zullen zich na hun huwelijk vestigen in Ken sington Palace in Londen. Deze zogenaamde „grace and favour" residentie d.w.z. dat zij er gratis kunnen wonen) is hundocr koningin Elisabeth aangeboden. In Kensington Palace, in het Londense West End, is indertijd koningin Victoria geboren. In de afgelopen jaren hebben er familieleden van de Britse koninklijke familie gewoond. De laatste bewoner was de markies van Carisbroke. een kleinzoon van koningin Victoria. Hij is enige weken geleden overleden. POSTPAPIER N.V. v/h FA. P. J. v. d. SANDE Noordstraat 55-57 - Terneuzen Geen één-partijenstelsel meer in Zuid-Slavië Op het congres van het verbond van Zuidslavische socia listische partijen heeft Myatovic, een vooraanstaande figuur in de communistische partij van Zuid-Slavië. dinsdag verklaard dat het verbond in de toekomst meer taken moet overnemen van de communistische partij. Wij in Zuid-Slavië zijn ontgroeid aan het een-partijenstelsel, al dus Myatovic. Slachtoffers „Pendrecht" worden in Nederland begraven De vijf opvarenden van de ..Pendrecht", die maandag j.l. door een explosie in de machine kamer om het leven zijn geko men, zullen in Nederland in hun respectievelijke woonplaatsen ter aarde worden besteld. Wanneer dil zal zijn is nog niet bekend. De ouders van de zwaargewon de derde werktuigkundige J. J. Colvoort zijn inmiddels uit Hen gelo in Gibraltar aangekomen. Zijn toestand gaat vooruit. De twee lichtgewonde stokers zijn uit het ziekenhuis ontslagen. RECIDIVIST WEGENS VERDUISTERING EN FLESSENTREKKERIJ BERECHT De officier van Justitie bij do rechtbank te Amsterdam heeft gisterochtend tien maanden ge vangenisstraf met een bevel tot onmiddellijke gevangenneming geëist tegen de 41-jarige in Den Haag gedetineerde Amsterdam mer A. S. S. stond terecht wegens ver duistering van goederen die hij in huurkoop had, het afgeven of pogen daartoe van ongedekte cheques en flessentrekkerij. Verdachte, die het hem' ten laste gelegde volledig toegaf, heeft reeds 19 veroordelingen achter de rug. En moet nog ver scheidene gevangenisstraffen DE VERKOOP VAN MELK UIT AUTOMATEN Het Produktschap voor Zuivel heeft gistermorgen in zijn" open bare vergadering in Den Haag de verkoop van melk uit auto maten behandeld. Er werd enige tijd over gediscussieerd of men voor de verkoop van melk uit automaten wel de normale ver gunning voor de melkhandel no dig zal moeten hebben of dat er voor deze verkoop ruimere mo gelijkheden moeten worden ge boden. Ir. J. B. Ritzema van I. K. E. A. M. kwam tenslotte met een voorstel om de verkoop van ver pakte melk uit automaten zo weinig mogelijk belemmeringen in de weg te leggen, zodat deze automaten ook geëxploiteerd kunnen worden bijvoorbeeld bij benzinestations en in werk plaatsen door niet-vergunning- houders. Voorlopig wilde hij het laten bij de verpakte melk, om dat voor de verkoop van losse uit automaten naar zijn mening meer eisen moeten worden ge steld dan voor de verkoop van verpakte melk, zoals zorg voor een goed vervoer en hygiënische inrichting van de automaten. Het bureau van het Produkt schap van Zuivel zal dan moeten bezien hoe een nadere verorde ning moet worden opgesteld voor de exploitatie van melk- automaten door niet-houders van do melkhandelaarsvergun- ning. Dit „streef-voorstel" werd aangenomen met elf stemmen voor, zes stemmen tegen en een stem blanco. In een volgende vergadering zal het bestuur van het Pro duktschap voor Zuivel dan een definitieve beslissing nemen, als de door liet bureau uitgewerkte verordening aan de orde komt. uitzitten. Er loopt tegen hem nog een voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de rege ring. Dc mogelijke omzetting daarvan in een definitieve terbe schikkingstelling werd gister- ochtend achter gesloten deuren behandeld. Over veertien dagen zal do rechtbank daarin beslissen. In 1957 had S. een ameuble ment, dat hij in huurkoop had aangeschaft en waarop door een deurwaarder beslag was gelegd, aan dit beslag ontti'okken en verkocht. Vorig jaar kocht hij een complete garderobe voor bij na 600 gulden. De winkelier be taalde hij met een ongedekte che que. Op deze manier kwam hij ook in liet bezit van een camera en enige paren schoenen, waar voor hij eveneens ongedekte gi- robiljettcn afgaf. In 19159 was verdachte naar België uitgewe ken, daar wegens valsheid in geschrifte gearresteerd en over de grens gezet. De president las gisterochtend een schriftelijke verklaring van verdachte voor, waar in deze voor zijn daden verscheidene verzachtende omstandigheden aanvoerde. Aanvankelijk had hij een goed lopend aannemersbe drijf. Na zijn huwelijk mét een veel jongere vrouw ging het ech ter mis. Zijn echtgenote was veeleisend en aan haar wensen kon hij op den duur niet meer voldoen. Zijn vrouw wilde niet bij hem blijven als hij geen geld had en door zijn dwaze liefde, zoals hij het noemde, voor deze vrouw heeft hij zich tot zijn da den laten verleiden. In Antwer pen had hij een poging gedaan zich met een dolk het leven te benemen. Hij herstelde van zijn verwondingen. Thans heeft hij een eis tot echtscheiding ingediend. De officier van Justitie nam het verdachte vooral kwalijk dat hij zijn dochter, toen hij in Ant werpen yas, 'had aangezet tot het plegen van strafbare- feiten. Hij meende dat S. een ernstige correctie verdient. Zijn onmid dellijke gevangenneming achtte de officier van Justitie noodza kelijk omdat verdachte anders mogelijk over de grens zou ver dwijnen. Hij was reeds geruime tijd in België ondergedoken en toen ongrijpbaar voor de Ne derlandse Justitie. De verdedger verzocht in zijn pleidooi dc straf voorwaardelijk te maken. Aan de goede voor nemens van zijn cliënt moest geloof worden gehecht dan in het verleden. Verdachte pleitte ten slotte nog handhaving van zijn voorwaardelijke terbeschikking stelling. Hij gaf de verzekering dat hij niet zal trachten onder te duiken of zich in het buiten land in de ellende te storten. „Mijn verblijf in België was be paald geen vakantie." De rechtbank zal 4 mei a.s. uitspraak doen. WACHTMEESTER NAM GIFT AAN. Zes maanden met aftrek. Dc rechtbank te Amsterdam heeft woensdagochtend dc 46-ja- rige wachtmeester J. M. de V. van de verkeersgroep Amster dam der rijkspolitie wegens het tezamen met een collega aanne men van een gift van vijf-en- twintig gulden van een verkeers- overtreder óm in strijd met hun plicht geen proces-verbaal tegen hem ,op te maken, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Tien maanden met aftrek was tegen hem geëist. De V., die met klem had ont kend, behoorde tot het vijftal wachtmeesters van deze verkeers groep, die in september 1959 werd gearresteerd in verband met het aannemen van steekpenningen van het publick. Drie zijn inmid dels veroordeeld tot straffen va riërende van tien tot vijftien maanden met aftrek. Wachtmees- VOGELWAARDE. Geboren: 17 april. Rónaldus Cornelis, z. van Fetrus Ambro- sius de Smet en Maria Josepha Vonk. i VOGELWAARDE. Gevestigd: Jacobus Matthijs en gezin, van Axel. Vertrokken: Petrus M. G. de Rijk en gezin, naar Hulst. ter De V. zal later nog terecht moeten staan tezamen met de vijfde wachtmeester W. S. voor een ander geval, en de laatste nog eens afzonderlijk voor een derde geval. VRIJDAG 22 APRIL. HILVERSUM II: 7,00 Nws; 7.10 Gram.; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gram.; 8.00 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gram.; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Voor de vrouw; 10.15 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Progr. voor de oudere luisteraars; 12.00 Piano spel; 12.20 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Gram.; 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nws; 13.15 Vijftien jaar geleden, cau serie; 13.20 Blaasorkest: 13.50 Gram.; 14.35 Orkestmuziek en comm.; 15.15 Voordtv, 15.35 Gr.; 16.00 Praatje voor de tuinbouw; 16.15 Kamermuz.; 16.40 Gram.; 17.00 Voordr.; 17.20 Lichte muz.; 17.40 Beursber.; 17.45 Gram.; 18.00 Koorzang; 18.20 Gevar. pro gramma; 18.50 Regeringsuitzen ding; 19.00 Nieuws; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Kamer koor; 19.30 Radiokrant; 19.50 Gram.; 20.00 Avondrust, hoorsp.; 20.30 Friederike, operette; 22.30 Nws; 22.40 Gram.; 22.45 Avond- overdenking; 23.00 Muz. lezing; 23.40 Gram.; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 9.00 Gym. voor dc vrouw; 9.10 Gram.; 10.00 Tijdelijk uit geschakeld, lezing; 10.20 Voorde vrouw; 11.00 Voor dc kleuters; 11.15 Hoornkwartet; 11.35 Gr.; 12.00 Lichte muziek; 12.20 Rege ringsuitzending; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Lichte muziek; 13.00 Nws; 13.15 Meded of gram.i 13.25 Lichte muz.; 13.55 Koersen; 14.00 Pianospel; 14.25 Voordracht; 14.45 Dameskoor; 15.15 Muzikale biografieën; 16.00 Muz. lezing; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.50 Act.; 18.00 Nws; 18,15 Politiek praatje; 18.25 Lich te muz.; 18.50 De puntjes op de i, praatje; 19.00 Voor de jeugd; 19.10 Jazzmuz.; 19,-30 De stad nu, gesprek; 19.45 V.P.R.O.-nieuws; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespr.; 20.10 Dichterbespr.; 20.20 Dich ters van deze fijd; 20.35 Moderne theologen vergadering, lezing; 20.50 De kerkbouw-integratie, lezing; 21.00 Bekercompetitie; 21.50 Geen tijd voor helden, klankbeeld; 22.15 Buitenl. week- overz.; 22.30 Nws; 22.40 Zorg om de mens, gesprek; 23.00 Soc. nws in Esperanto; 23.10 Muz. lezing; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.35 Voor de landbouwers; 12.45 Gram.; 12.52 Koersen; 13.00 Nws; 13.15 Piano spel; 14.00 Gram.; 15.00 Gevar. muz.; 16.45 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.45 Duitse les; 18.00 Liederen; 18.10 Voordracht; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Sportkron.; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Voordracht; 20.00 Intern, pianowedstrijd (om 21.00 Kunstkaleidoscoop); 22.00 Nws; 22.15 Kamermuz.; 22.55 Nieuws; 23.00 Groeten van militairen uit Belgisch Kongo. Televisieprogramma's. NED. TV: 20.00 Weekjournaai; 20.30 De toestand in de wereld, lezing; 20.40 Film; 20.50 Docu mentaire; 21.25 Gevar. progr. VL. BELG. TV: 19.00 TV-al- bum; 19.05 Rep.; 19.30 Nws; 20.00 Spel; 21.45 Filmkroniek; 22.30 Hengelrubr.; 22.45 Postzegelrubr.; 23.00 Nieuws en journaal.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3