Gevacolor kleurenfoto's nu De wanordelijkheden in Zuid-Korea De gebeurtenissen in Zuid-Afrika De Gaulle in Canada WOENSDAG 20 APRIL 1960 16e Jaargang Nr 4964 In vele steden staat van beleg afgekondigd Waterman" naar Australië en Nieuw-Zeeland Fotografeer in „Duizendmaal mooier!" Opschudding rond vermeend bedolven kind Koninklijk gezin in Zermatt HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Flonkering bij abonnement: Terneuzen Dlrecteur-flloofdredacteur I van de Sande Redaetie-adres: Noordstraat 5o—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,—- per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. Van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 35 ct? minimum pee advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties '(géén handel*- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uujr. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur, .Bij uitgebreide wanordelijk heden i" de voornaamste Zuid- koreaanse steden zijn tot nu toe meer dan zestig personen om het leven gekomen, terwijl er onge veer driehonderd werden ge wond. Tien der doden zijn poli tiemannen, de overigen betogers. De meeste slachtoffers vielen in de hoofdstad Seoel. In dc voornaamste Zuidko- reaanse steden is de staat van beleg afgekondigd. Buitenlandse militairen in hoofdzaak Ame rikanen moeten in hun kazer nes blijven. De opperbevelhebber van het Zuidkoreaanse leger, luitenant- generaal Song Jo Tsjan. heeft verklaard dat zijn troepen zullen schieten, indien op hen wordt geschoten, of indien zij dit uit /elfverdediging noodzakelijk ach ten. In Seoel patrouilleren thans pen divisie infanterie en een compagnie gevechtswagens, die AANBOD CHESSMANS PLAATS IN TE NEMEN. De 39-jarige A. Dijkers, die verpleegd wordt in liet rusthuis voor chronische zieken De goe de Ree" te Sommelsdijk, heeft in een telegram aan dc gouver neur van Californië aangeboden „Chessmans plaats in de elektri sche stoel" in te nemen. De terdoodveroordeelde Chessman zal echter niet door middel van de elektrische stoel ter dood wor den gebracht, maar is veroor deeld in de gaskamer van de gevangenis van San Quentin te sterven. Californië kent rje elek trische stoei niet als middel om ter dood veroordeelden hun von nis te doen ondergaan. Een verpleger van het rusthuis ,.De goede Ree" vertelde niets geweten te hebben van het aan bod van de heer Abraham Dij kers en van diens telegram. De lieer Dijkers, zoon van een aannemer uit Sommelsdijk, lijdt reeds sinds 1950 aan multiple sclérose en meent weinig kans op herstel te hebben. Tot 1950 was hij eerste stuurman bij de grote vaart. Met zijn vrouw van Zuid-Afri kaanse afkomst en twee kinde ren vertrok hij in 1953 na de watersnoodramp naar Zuid-Afri- ka. maar in 1954 keerde hij weer naar ons land terug. Sedert 1956 verblijft de heer Dijkers, die stellig niet als levensmoe geken schetst wordt, in het rusthuis. „Chromosomen baby" Een Zweeds jongetje van één jaar. dat in verband met be paalde lichamelijke afwijkingen aan het medisch instituut van de universiteit van Uppsala is onderzocht, blijkt in zijn lichaamscellen 69 chromosomen te hebben, 23 meer dan bij nor male mensen het geval is. Vol gens de deskundigen van de universiteit is dit het eerste ge val van deze aard in de medi sche geschiedenis. Tot op heden geloofde men dat zelfs een kleine verhoging van het aan tal chromosomen in het men selijke lichaam ernstige fysieke en geestelijke gebreken tot ge volg moest hebben en tot een snelle dood zou leiden. uit stellingen in tweede linie nabij de Noordkoreaanse grens zijn teruggetrokken. In de buitenwijken van het zuidoostelijke gedeelte van Seoel hebben zich dinsdag, na het in vallen van de duisternis, opnieuw schietpartijen voorgedaan, die, naar gemeld wordt, aan een der tigtal betogers en politiemannen het leven hebben gekost. De wanordelijkheden zijn voortgesproten uit betogingen van scholieren en studenten te gen de regering van president Syngman Rhee. De Amerikaanse ambassadeur in Seoel heeft dinsdagavond een onderhoud van meer dan een uur met de president gehad. Hij heeft, naar verluidt, in zekere mate een gereserveerde houding aangenomen ten opzichte van bepaalde maatregelen, die de Zuidkoreaanse regering heeft ge nomen om de orde tc herstelten. De ambassadeur gaf ook uiting aan de hoop dat de regering alles in het werk zal stellen, om ver der bloed vergieten te voorko men. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dinsdag verklaard, dat de ..te rechtvaar digen grieven" van de betogers in Zuid-Korea o.a. betrekking heb ben op onregelmatigheden tijdens de jongste verkiezingen. Het mini sterie sloot zich geheel aan b\i een eerder gepubliceerde verklaring van de Amerikaanse ambassadeur in Seoel, die uiting had gegeven aan zijn ernstige bezorgdheid over de onlusten. In deze verklaring werd aangedrongen op „herstel van orde en rust en het treffen van een regeling voor de onmid dellijk te rechtvaardigen grieven, die tot de demonstraties hebben geleid". Dc woordvoerder van het State Department, Lincoln White, wilde niet zeggen waaruit de „onregel matigheden" bestonden. Intussen heeft minister Hertel de Zuidkoreaanse ambassadeur in Washington voor een gesprek ont boden. Volgens kringen van bet State Department is er geen verande ring gekomen in de plannen van president Eisenhower om in juni een bezoek van één dag aan Zuid- Korea te brengen. DE ZAAK-OBERLEANDER In politieke kringen te Bonn is dinsdag vernomen dat de „zaak-Oberlander" nog altijd' niet geregeld is. De minister voor de Vluchtelingen, prof. Oberlander, is teruggekomen van zijn besluit af te treden na de jongste verklaringen van bondskanselier Adenauer over deze kwestie. De bondskanselier had namelijk gezegd de zaak- Oberlander was afgesloten en dat de betrokken minister een „donkerbruin" verleden had, u-aarmee Adenauer doelde op de bruine kleur van de uniformen van de nationaal-socialisten in Duitsland. Prof. Oberlander zou tot enke le mensen in zijn omgeving heb ben gezegd dat hij thans zijn portefeuille niet meer met zijn volledige instemming beschik baar stelt. Een woordvoerder van de sociaal-democratische partij heeft 'naar aanleiding daarvan gezegd dat het zijn partij vol komen onverschillig is of Ober lander met zijn volledige instem ming heengaat of dat bij wordt weggezonden, als hij maar geen .minister blijft. De leider van de Zuidafri- kas.nse vooruitstrevende part.ii, Lawrence, heeft dinsdag als parlementair leider van zijn oppositiepartij drie schriftelijke vragen aan de minister van Justitie, Erasmus, gesteld over de werking van de noodmaat regelen. Het is de bedoeling dat deze vragen vrijdag in de volks raad worden beantwoord. Lawrence wit weten of de minister van Justitie heeft toe gezegd dat degenen die getuige- President De Gaulle heeft er dinsdag op aangedrongen ten minste een begin te maken met kernontwapening, aanvangend met raketten en vliegtuigen, waaronder, zo zei hij. wederzijdse controle nog uitvoerbaar is. Aan een lunch, aangeboden door de Canadese regering, noemde de Franse president drie punten met het oog op de ko mende topconferentie. „Frankrijk gelooft dat er eerst vermindering van de spanningen onder de grote mogendheden en beide kampen moet zijn. Dit houdt in dat een impasse in het debat thans vermeden moet worden en zeker een dreigement in verband daarmede, bijvoor beeld wat de Duitse kwestie be treft. Voorts moet er tenminste een begin worden gemaakt met kern ontwapening en tenslotte moet men een basis voor samenwer king zoeken om de politieke ver schillen te boven te komen bij het brengen van vooruitgang aan arme volken". „Frankrijk gelooft dat het be staan van tegengestelde syste men aangenomen dat de loop der gebeurtenissen de kloof niet groter maakt het vreedzaam naast elkaar bestaan niet moet beletten. Premier Diefenbaker zei in zijn welkomstwoord o.m.„De leiders van de vrije wereld mo gen niet vergeten dat voort- Uit de haven van Rotterdam vertrok gistermiddag het re geringsschip „Waterman" met aan boord 415 emigranten voor Australië en Nieuw-Zeeland On der hen bevinden zich 110 Joe- goslaven. Polen, Grieken, Oos tenrijkers en Hongaren. 31 ge zinnen vormend, die jarenlang in Kamoen in Salzburg, Rome en Bad Godesberg verbleven en tot dusver voor emigratie niet in aanmerking kwamen. Zij voldeden niet aan de eisen door een lichamelijk dan wel maatschappelijk „gebrek" van één van de leden van het ge zin. Vorig jaar besloot Nieuw-Zee land als eerste emigiatieland later gevolgd door Canada en Amerika vijftien van der gelijke gezinnen toe te laten. Dit land heeft reeds aangekon digd in het nabije verschiet nog eens tweehonderd „gehandi capten" een nieuw tehuis te bieden. Met dit schip vertrekt bij voorbeeld nu het uit acht per sonen bestaande gezin van de 48-jarige Joegoslaaf Stjephan Najdenic, die t.b.c. heeft gehad en met vrouw en kinderen in een Duits kamp verbleef. De ongeschoolde 37-jarige Pool Anton Ciora, die zes kinderen beneden de veertien jaar heeft. waardoor dit gezin volgens de emigratiemaatstaven „on economisch" is kreeg ook een kans van de Nieuw-Zeelandse regering, evenals zijn 47-jarige landgenoot Wladislaw Wieczo rek, die acht kinderen heeft, van wie er vier in een kamp zijn geboren. Hij is kabellegeer van zijn beroep. Van de 112.000 vluchtelingen, die onder de hoge commissaris voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties ressorteren verblijven er 22.000 in en 90.000 buiten Kamoen. Van deze 112.000 zijn 40.000 z.g. gehandicapten. De overige passagiers van de „Waterman" zijn Nederlandse durend overleg op hoog niveau over politieke en économische kwesties noodzakelijk is om mis verstanden uit de weg te rui men en de doelmatigste samen werking en eenheid te verzeke ren". Dinsdagochtend hebben presi dent De Gaulle en premier Die fenbaker een onderhoud van drie als de mogendheden met kern wapens hun hoeveelheden niet uitbreiden. Frankrijk zou nog meer verheugd zijn als de landen dezé wapens zouden vernietigen en geen kernproeven meer zou den houden. Frankrijk voelt zich verplicht en het betreurt dit voort te gaan met zijn atoom bewapening omdat de andere landen deze wapens ook hebben". Ik verzeker u dat als de anderen geen kernwapens meer maken en hun voorraden vernietigen. Frankrijk zeer blij zal zijn de vervaardiging van kernwapens te kunnen beëindigen". nis willen afleggen over de ge beurtenissen te Sharpeville en Langa, op grond van de nood maatregelen niet vervolgd kun nen worden voor wat uit hun getuigenis blijkt. Verder vraagt Lawrence op grond van welke bepaling of bepalingen van de noodmaat regelen een telegram van een Canadese journalist is vastge houden en door welke ambte lijke autoriteit dit is gebeurd. Tenslotte wil hij weten of er censuur is op telegrammen die naar de redacties van buiten landse bladen worden geseind en. zo ja. op grond van welke bepalingen. „Reuter" meldt uit Johannes burg dat het grootste gedeelte van de 220.000 neger-arbeiders, die Johannesburg telt, géén ge volg heeft gegeven aan het door het verboden „Afrikaanse nationale congres" uitgegeven parool om een week in staking te gaan uit protest tegen het handhaven van de wet op de persoonsbewijzen voor de Ban- toe's. Ook uit andere Zuidafrikaan- se steden wordt gemeld dal de uitgeschreven staking mislukt is. Politie en militairen, die de beschikking hadden over pant serwagens. hebben invallen ge daan in drie neger-woonoorden (Advertentie) kwartier gehad. Na in het park bij de ambtswoning van de pre mier een jonge eik te hebben ge plant, heeft de Franse president een vergadering van het Canade se kabinet bijgewoond. Daarna heeft de hoge bezoeker het par lementsgebouw bezocht en een krans gelegd op het oorlogsge denkteken. Dinsdagmiddag heeft De Gaul le een persconferentie gegeven. Hij zei dat de topconferentie niet meteen een oplossing voor het Duitse vraagstuk zou kunnen brengen. ..Dit betekent echter niet dat de Duitse kwestie niet zou kunnen worden besproken. Wij moeten dit echter niet doen in de overtuiging dat wij in de huidige situatie zeker een oplos sing kunnen bereiken. Op de topconferentie zullen wij uitzien naar een ontspanning, in de situatie". De president beantwoordde voorts een aantal vragen over atoomkwesties. Hij zei dat Frankrijk zeer tevreden zou zijn emigranten voor Australië en Nieuw-Zeeland. Het schip is voor de helft bezet. Nadat het zijn passagiers zal hebben af geleverd gaat het leeg via het Panamakanaal naar New York om daar Amerikaanse studen ten aan boord te nemen, die hun vakantie in Europa zullen gaan doorbrengen. ledereen maakt Met Gevacolor rolfüms krijgt U prach tige kleurenfoto's op vergrote for maten: 9x9 cm. 85 ct. 9x13 cm. 90 ct. COM 6019 De bemanningen van drie brandweerwagens en enige po litieauto's zijn gisteravond om streeks zeven uur ongeveer een uur aan het araven geweest in een stuk weg in aanleg langs de Meppelweg in Den Haag. Oor zaak van deze activiteit was het alarm van een kind, dat plotseling' een speelkameraadje miste en dat vreesde, dat het makkertje in een kuil bedolven was. Het fors aangepakte graaf werk leverde echter geen resul taat op en de grond "ter plaatse was dermate vast. dat het uit gesloten leek, dat hier een kind bedolven was. Waarschijnlijk is het groepje kinderen, dat hier een vuurtje aan het stoken was, uiteen ge stoven bij de nadering van een surveillerende agent, waardoor het misverstand van het bedol ven kind ontstond. Het vermeende ongeluk bracht in de wijk „Bouwlust" honder den auto's, duizenden brom fietsers en vele duizenden men sen in beweging. In de meestal nogal rustige wijk ontstonden hier en daar opstoppingen en op enige plaatsen kwam het tot handgemeen in de ijver om zo snel mogelijk bij de plaats van het vermeende ongeluk te komen. in de omgeving van Port Eliza beth. Ongeveer 170 personen werden gearresteerd wegens straatschenderij, het niet in het bezit zijn van een persoonsbe wijs, het onwettig niet op het werk verschijnen en overeen komstige vergrijpen. Het verraadproces in Preto ria waarin dertig negers be schuldigd worden van samen zwering tot omverwerping van de staat door geweld, is nog een week uitgesteld om de openbare aanklager in staat te stellen vaq de minister van Justitie de verzekering te krij gen dat getuigen onschendbaar zijn. Eén van de verdedigers zei dat tegen het oud-hoofd van het verboden Afrikaanse natio nale congres Loethoeli die ge tuige van de verdediging is. een beschuldiging is ingebracht. In Durban zijn veertien ne gers veroordeeld van zes maan den tot twee jaar voor deelne ming aan een demonstratie. In Kimberley werden vijftien negers in hechtenis genomen toen zij voor de rechtbank ver schenen op beschuldiging van het verbranden van hun pas sen. De Britse Labourleider Gaits- kell verklaarde dinsdag dat Zuid-Afrika waarschijnlijk eer der zijn rassenpolitiek zal wij zigen als het in het gemenebest is dan wanneer het daarvan geen deel uitmaakt. Hij uitte aan verslaggevers zijn spijt dat Engeland in de veiligheidsraad niet vóór de resolutie had ge stemd, waarin een beroep op de Zuidafrikaanse regering wordt gedaan de apartheidspolitiek op te geven. Talrijke arrestaties in Roeanda-Oeroendi De Belgische politie heeft in een gedeelte van Roeanda- Oeroendi zeventig oproerige ele menten in hechtenis genomen die verantwoordelijk zijn voor brand stichtingen in de laatste tijd. In het betrokken gebied zijn vier honderd hutten platgebrand. De brandstichting geschiedde woensdag en donderdag. In het betrokken gebied heb ben zich in het afgelopen jaar steeds gevechten voorgedaan tussen de Watoetsi en de Bahoe- toe. Uit Loeloeaburg in Belgisch Kongo wordt gemeld dat op nieuw Baloeba en Loeloea met elkaar zijn slaags geraakt waar bij zeker vijf mensen zijn ge dood. Van deze slachtofers ziin de onthoofde en verminkte lijken gevonden. De Belgische autoriteiten heb ben een militaire actie bevolen. „HET PALESTIJNSE BEVRIJDINGSLEGER" Radio-Bagdad heed bekendge maakt, dat in Irak een begin is gemaakt met de opleiding van Palestijnse officieren die de kern moeten vormen van het „Pales tijnse bevrijdingsleger". De Iraakse leider, generaal Kassem. heeft op 27 maart de vorming van een „Palestijns leger" aangekondigd en alle Pa- lestijnen die dit wensen uitgeno digd, dienst te nemen in dit leger. Irak zou het Palestijnse leger alle gewenste materiële en mo rele steun verlenen. Generaal Kassem streeft naar slichting van een onafhankelijke Pales tijnse staal. De Koninklijke familie is maandagmiddag aangekomen in Zermatt voor het doorbren gen van een korte wintersport vakantie. -£• Op de foto v.l.n.r.: De di recteur van het hotel „Zermat- ter Hof", de heer J. Stóepfer, Z.K.H. Prins Bernhard, H.K.H. Prinses Irene, H. K. II. Prinses Margriet en H. Mi Koningin Juliana. BRIEF VAN MEVR. ROOSEVELT EN ANDEREN Mevrouw Eleanor Roosevelt en zeventig andere vooraanstaande Amerikanen hebben een brief aan minister Herter gezonden, waarin er op wordt aangedron gen de Amerikaanse ambassa deur in Zuid-Afrika voor over leg terug te roepen en intussen de Amerikaanse goudaankopen in Zuid-Afrika op te schorten uit protest tegen de apartheidspoli tiek. Tot de ondertekenaars be hoorden o.a. de democratische kandidaat voor het president schap senator Humphrey, de voor zitter van de vakbond van arbei ders in de auto-industrie, Walter Reuther. en de negerleider in Alabama dr. Martin Luther King. NOORDELIJKE WIND Een gebied van hoge luchtdKÖü breidde zich van de Britse eilan den uit over Scandinavië. Als ge volg hiervan draaide bij ons ajT wind naar het noordoosten en stroomde vrij zachte, uit Zuid- Rusland afkomstige lucht oris land binnen. In het binnenland liepen de middagtemperaturen ep tot om streeks 18 graden. Langs de Waddenkust en ook in de kop van Noord-Holland was de zee wind' oorzaak dal de temperatuur niet hoger werd dan 10 tot 12 graden. Het Scandinavische hogedruk- gebied neemt wat in betekenis af, maar het blijft nog bepalend voor de circulatie in onze omge ving. Voor vandaag wordt dan ook opnieuw vrij zonnig weer verwacht met nog iets hogere temperaturen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bi it, geldig tot hedenavond. OVERWEGEND ZONNIG. Droog en overwegend zonnig. Matige, langs de Waddenkust af en toe krachtige noordoostelijke wind. Iets hogere temperaturen dan gisteren. DONDERDAG 21 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.39 11.14 11.54 0.04 n.m. 11.12 11.47 12.27 12.37 ZON MAAN op onder op onder April 20 5.33 19.46 3.18 13.40 21 5.31 19.47 3.49 14.52 22 5.29 19.49 4.16 16.02 23 5.27 19.51 4.41 17.12 24 5.25 19.52 5.06 18.20 25 5.23 19.54 5.32 19.27

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1