Kille, vrolijke Paasdrukte in Nederland Acht personen bij brand omgekomen Het onderzoek in de zaak-Peugeot Voorjaarsmode HET WEER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER Lederen trandpakje P. J. v. d. Sande Russische Grote betoging tegen H-hom J>-.i enden aterdag 16 april I960 ïlfde ogenblik verandert een woedende stier. Ver angst voor de verplette- icht. Hij stormt op de ttrukt het vel papier aan elijk daarmee zwaaiende :urt het voor hun ogen Hij stampt met de voeten, t van woede en barst dan, :r zijn toeren, in wilde jpeens ontnuchterd, drui- komt niet aan het ontbijt, iden wijselijk hun mond. blij, dat vader en moe- niets van het tumult ge- boven gaat kijken vindt a als een armzalig hoopje lit op zijn bed. Het kost te krijgen, wat hem zo tokt heeft. Pas nu dringt ;r door, dat ze haar jon- in bescherming zal moe- bok Toon heeft recht op it zij tot dusver als on- ;erij van de zusjes heeft i Toon een complex kun- als er niet heel gauw aan wordt gesteld, oden.) MARCELLE. -ns een shoto in Londen ie Gloria Taylor een af- 2ar lederen strandensem- Het manteltje is gebor- l met kleine kraaltjes. En aar wachten, wanneer het r wordt VERKRIJGBAAR BIJ: v! FIRMA jij: V» Boekhandel Terneuzen v! •'••♦v.v.v.v Het Russische mode huis Tallin heeft zijn nieuwe voorjaars- en zomercollectie getoond. Foto: een voorjaars japon van de ontwerp ster Irena Kulver. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van dc Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6.- per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 19 APRIL 1960 16e Jaargang Nr 4963 Verscnijnt dagelijks Uitgeefstei N. V. v/h Firma P. J. van de -Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De noordelijke wind heeft de vrolijke Paasdrukte in Nederland niet veel afbreuk kunenn doen. Daarbij dient wel in aanmer king te worden genomen, dat talrijke Nederlanders het hebben laten afweten en lekker thuisgebleven zijn, althans op de 1ste Paasdag. Nederland, en vooral het westen des lands, had daar door meer dan ooit een cosmopolitisch karakter, een oord van internationale reislust en lentevreugd. Arnhem en Utrecht meldden een groter internationaal bezoek dan ooit tevoren. Het aantal personenauto's en autobussen was enorm. Op Eerste Paasdag kreeg het Openluchtmuseum bij Arnhem 2300 bezoekers tegen 1600 verleden jaar. De „Hoge Veluwe" telde zondagavond al 1500 gasten meer dan tijdens de drukke Paasdagen van 1959. Het verkeersplein bij Oude rijn onder Utrecht heeft enorme verkeersstromen te verwerken gekregen. Nu met verkeerslichten werd gewerkt, waren geen verdere bij zondere maatregelen nodig. x De grensposten met Duitsland meldden zondag naast een zeer groot inkomend verkeer ook een vrij grote stroom uitgaand ver keer van dagbezoekers. Opmer kelijk bleef bij de noordelijke grensovergangen het grote aan tal Scandinavische toeristen. De zuidelijke grensposten, zo als Wernhout, meldden zondag tegen de avond nog steeds een onafzienbare stroom inkomend verkeer uit Frankrijk en België, waartussen vele Amerikaanse auto's. Van pascontröle kon vrij wel geen sprake meer zijn. Over al aan de grenzen werd gewaar schuwd, dat in het centrum en westen des lands de beschikbare hotel- en pensionbedden waren uitgeput. Een deel der bezoekers begaf zich daarom naar de dichtstbijzijnde logies-informatie- kantoren, die met behulp van telex en telefoon in het westen des lands via plaatselijke VVV's nog steeds gaatjes bij particulie re overnachtingsadressen kon den vinden. In de Baronie van Breda liep langzamerhand ook alle accomodatie vol. Rotterdam is vanwege de Flo- riade overstroomd met vreemde lingen. De VVV bracht tot en met eerste Paasdag bijna 3500 logies- zoekenden onder. In Delft bracht VVV alleen zaterdag al 650 per sonen onderdak. De Floriade kreeg zondag tussen de 60 en 70.000 bezoekers. Een enorme stoet autobussen bracht veel Zwitsers aan. Ook Scandina- viërs, maar vooral Duitsers, Bel gen, Fransen, Engelsen en Ame rikanen kwamen „De lente juicht" bezien. Er was voldoen de parkeerruimte voor 3000 wa gens en bussen. De diergaarde Blijdorp boekte 5000 bezoekers minder dan vorig jaar. De „Efte- ling" bij Kaatsheuvel echter kwam aan zijn normale aantal van 10.000 bezoekers op eerste Paasdag. In Den Haag en Seheveningen wemelde het van de vreemdelin gen. MUdurodam alleen boekte 23.000 bezoekers. Seheveningen was, ondanks de koude wind, druk. In Noordwijk en Katwijk, waar zaterdag nog pl.m. 3.000 bedden beschikbaar waren, liep de accomodatie tijdens het week einde vol. „Wij lopen op ons tandvlees", meldde de directie van Keuken hof. Bijna 50.000 personen, meest buitenlanders, bezochten dit nationale tulpenpark, dat nu reeds meer dan 100.000 bezoekers kreeg. In de gehele bollenstreek was het druk zonder dat ernstige verkeersstoringen optraden. Op eerste Paasdag hebben de drie VVV-kantoren te Amster dam voor circa 2.000 toeristen bedden gereserveerd, met de drie voorafgaande dagen er bij geteld werden totaal 6.950 buitenlanders aan logies geholpen. Voor wat de onderbrenging in de hoofdstad betreft, geschiedde dat bij parti culieren, want drie weken vóór de Paas was er reeds geen hotel bed meer in Amsterdam te krij gen. Op de dag werden dc nacht leger-zoekenden doorgezonden naar plaatsen in de kuststreek van Noord-Holland, zelfs ook in Hoorn en Medemblik. Daar von den zij in hotels, pensions en bij particulieren hun bed gespreid. Een oproep in de dagbladen heeft de VVV Amsterdam nog aan honderden bedden bij parti culieren geholpen. Het is volgens de VVV twee keer zo druk als het totnutoe ooit met Pasen ge weest is. De rangorde van de buitenlandse toeristen is: Duit sers, verreweg in de meerder heid, Nieuw is. dat de Fransen op de tweede plaats komen; an dere jaren waren er maar heel weinig Fransen met Pasen. De Amerikaanse militairen staan op de derde plaats en de Belgen, die vorig jaar in stromen waren ko men opzetten, zijn nu vierde. Voor de rondvaartboten moes ten de toeristen, die de hoofd stad van het water af wilden zien, in de rij staan. Artis noteer de 37000 bezoekers, normaal voor een eerste Paasdag, Schip hol trok circa 9.000 personen. Het Rijksmuseum kreeg van Goede Vrijdag tot en met eerste Paasdag een kleine 6.003 bezoe kers meer dan vorig jaar 1 resp. 7.216 tegen 12.983). Op de drie kampeerterreinen aan de rand van Amsterdam hebben onge veer 850 toeristen hun tent of ga- slagen of hun caravans neerge zet. Ook in Den Haag en in andere badplaatsen langs de kust werd reeds vrij druk gekampeerd. u de jongens er uit wilt hebben, zult u ze er uit moeten dragen De dienaren der wet besloten dat niet te doen De jongens konden blijven slapen, nadat de kapelaan had beloofd tegen 6 uur met zijn groep te zuilen vertrekken. De tus stond geparkeerd in een zijstraatje. De wachtcommandant van de Wassenaarse politie kon niet vinden, dat de leider van de jon gelui de zaken goed georgani seerd had. „Waren zij twee uur eerder bij ons geweest, dan had den we vast wel een gymnastiek lokaal voor ze gevonden", was zijn opvatting. Ook Zeeland heeft enorm veel bezoek gehad, waarbij voor het eerst het Duitse element over heerste. Vlissingen, Middelburg, Domburg en Veere bleken grote nog een versterkt beeld te zien van de voorgaande invasiedagen. De eerste alarmkreet van op stoppingen kwam in het begin van de middag uit Denekamp, waarbij gesproken werd van een kilometers lange file, die door een ,,langzaam-aan-actie" van de Duitse doane alsmaar zou groei- en. Verteld werd, dat de doua niers van de bondsrepubliek „model" zouden controleren om salariseisen kracht bij te zetten. Bij nadere informatie echter bleek dit loos alarm te zijn. Het „verzollen" van de Duitse aan koopdrift in Nederland bleek nogal wat tijd te vergen. De douane werkte zo soepel moge lijk, zodat de file bij Denekamp binnen enkele uren weer tot nul gereduceerd was. HlTwee Paasdag was in de kust- trekpleisters evenals miniatuur- j streek nog drukker dan tijdens stad Walcheren bij de Zeeuwse hoofdstad. Ook op Schouwen was de druk te aanzienlijk in verband met de zich daar ontwikkelende bloem bollenteelt, die zich in prachtige bloeiende velden manifesteerde. De Zuid-Bevelandse bloeiende De tot dusver bekende cijfers bongerds mochten zich ook samenvattend menen de ANVV en WA'-autoriteiten, dat nog geen enkel jaar een zo zware „slag om de Paasbedden" is ge leverd als in 1960. Hoe groot in werkelijkheid het aantai logeren de vreemdelingen was, kon nie mand schatten, doch velen kwam een kwart miljoen laag voor. „CLOCHARDS" 2S Franse jongens van 1618 jaar hebben in de nacht van zon dag op maandag overnacht in de voetgangerstunnel „Kerkehout" in Wassenaar. De jongens, die onder leiding van een Franse kapelaan een bustocht naar Ne derland naar de bollen heb ben gemaakt, hadden veldbedden opgeslagen in de tunnel. Zij wik kelden zich in dekr^., en legden zich te slapen. Ecn bewoner in de buurt, die dit zag, waarschuw de de politie, die poolshoogte kwam nemen. Een voorbijganger kreeg het verzoek te heipen met de taalmoeilijkheden en zo kwam men er echter, dat de abbé 's avonds laat geen onderdak meei had kunnen vinden voel de jongens. Men had alle jeugd herbergen geprobeerd en tenein de raad zelfs getiaeht een gara ge te vinden om de bus, waar mee de groep reisde, te stallen en er dan zelf ook in te over nachten. Het liep allemaal op niets uit en daarom besloot de abbé de jongens maar onder te brengen in de voetgangerstun nel. De Wassenaarse politie, die later nog versterking kreeg van de vreemdelingenpolitie, slaagde er niet in de Fransen de tunnel uit te praten. De kapelaan stelde zichzelf „ter beschikking van de politie", „maar", zo zei hij „als druk bezoek verheugen. In Zeeland wordt betreurd, dat de veren op Paaszondag nog in vvinterdienst (om de twee uur) voeren, hetgeen niet op da aan de Zeeuws-Vlaamse grens uitge reikte dienstregelingen vermeld was. Vooral in Vlissingen is daar door op Paaszondag nogal wat rumoer ontstaan. Verontwaar digde toeristen hebben er een claxonconcert van ruim een uur gegeven, aangevoerd door een ploeg Parijse journalisten, die Zeeland-vakantieland kwamen verkennen. DE TWEEDE PAASDAG. de voorgaande dagen. Cafés on restaurants deden voor de tijd van het jaar geweldige zaken. In de souvenirwinkels kwam men handen tekort om koopgrage buitenlanders te bedienen. De omzetten liepen, vooral in dure souvenirs hoog op. (Advertentie.) satans sabèrt" ét kosprr "erf Map-cAcacW smrfa 16 W-wwr-jjifToaf' 9 I»»auzeo - W- individuele haarverzorging nieuwste methodes met produc ten, die precies voor uw huar geschikt zijn. door onze buitenlandse contac ten, zijn wij voiiedig georiënteerd De verkeersdrukte op de Twee-1 op de nieuwste haarmode:ligne de Paasdag was aanzienlijk gro- «di*0 dezer dagen te parijs ge ter, dan tijdens de toch al druk ke vrijdag, zaterdag en zondag. De zon lokte nu ook vele Neder landers uit hun huizen. Toch liep het verkeer, zelfs in de bollen streek, nog tamelijk vlot. De uit valswegen naar oosten en zuiden werden in de loop van de maan- j geworden, dagmiddag allengs drukker en gaven in omgekeerde richting ianceerd. CFLROESJTSJEF 66 {AAR Nikita Chroesjtsjef, de Sowjet- russische eerste-minister, is zon- Hij bevindt zich voor een korte vakantie aan de Zwarte Zee. Overeenkomstig het gebruik dat er geen aandacht wordt be steed aan het particuliere leven van de Sowjet-leiders, heeft de Russische pers geen melding van Maandagmorgen tegen 10 uur de yerjaardag gemaakt, is het Koninklijk Gezin van de vliegbasis Soesterberg voor een i j3£ GAULLE vakantieverblijf van tien dagen NAAR CANADA, m Zermatt naar Zwitserland ver- Koninklijk Gezin naar Zermatt. trokken. Koningin Juliana, Prins Bern- hard en de twee jongste Prins- se.=sen reisden met de regerings- Dakota en de Prinsessen Beatrix en Irene met een tweede vlieg tuig. President De Gauile van Frank rijk is maandagmiddag per vlieg tuig naar Ottowa vertrokken voor een bezoek van 17 dagen aan Canada, de Verenigde Staten en de Franse bezittingen in bet Caraibische gebied. Honderdduizend mensen zijn maandag op het Trafalgarplein in Londen bijeengeweest om te betogen tegen de waterstofbom. Ongeveer 30.300 van hen had den de afstand van 80 km, van het onderzcekingscentrum voor kernwapens te Aldermaston naar Londen, geheel of gedeelte lijk te voet afgelegd. De rest had zich op het plein verzameld om de marcherende betogers te be groeten met gejuich en de kreet „Verbiedt de bom, verbiedt de bom". De stoet van marcherenden was zes man breed en acht km i lang. Aan het hoofd liep kanun- j nik John Collons van da kathe- I draal van St Paul. Deze pleitte in een toespraak voor afschaf fing door Engeland van kernwa pens cn kernwapenbases. De An glicaanse bisschop van South- wark, dr Mervyn Stockwoorl. zei ervan overtuigd te zijn, dat kern oorlog niet in overeenstemming kan worden gebracht met de leer van Christus. De bisschop prees premier Mc. millan om zijn veroordeling van de apartheid in Zuid-Afrika. Pre- Zaterdagnacht omstreeks twee uur is brand uitgebroken in de woning aan de Merenstraat 84 te Hoorn, waarbij de bewoner, da heer A. B. Siemersma, zijn vrouw en zes van de acht kin deren in de vJammen zijn omge komen. De twee andere kinderen van liet gezin waren op vakan tie. De ouders hebben nog ge tracht de kinderen te redden, maar moeten bij deze pogingen zelf niet meer in staat geweest zijn te vluchten. De brandweer heeft binnen 20 minuten de brand geblust. De stoffelijke overschotten zijn overgebracht naar de algemene begraafplaats in Hoorn. Bij deze brand zijn met de 45- jarige fabrieksarbeider A. B. Sie- mfcnsma en zijn 33-jarige echt genote N. SiemensmaSchou ten hun volgende zes kinderen om het leven gekomen: de tien jarige Elisabeth Neeltje, Attje Aartje, die vrijdag negen jaar is geworden, de vijfjarige jongen Andrles Bouke, de vierjarige jongen Rob Jan, de tweejarige Marianne en Julia Asta, elf maanden oud. Twee van de kin deren van het gezin logeerden in Amsterdam. Dat zijn Siemen Aart. die zaterdag twaalf jaar werd, en het zevenjarige meisje Aartje Jaantje. Omstreeks kwart vóór twee zaterdagnacht hoorde een over buurman, de heer B. Nanning, hulpgeroep. Terwijl zijn zoon de brandweer alarmeerde, heeft hij samen met een andere buurman de deur aan de voor- en achter zijde geforceerd. Het bleek reeds toen niet meer mogelijk Een foto van 't uitgebrande huis om de woning binnen te dringen. Men zag c!e vader van het gezin die in de achterkamer op de be nedenverdieping had geslapen, pogingen doen om zijn gezin op de bovenverdieping te redden. De brandweer was binnen en kele minuten aanwezig. De hitte was zó groot, dat de ruiten aan de overzijde van de smalle straat sprongen. Binnen twintig minu ten waren de vlammen gedoofd. Brandweerlieden vonden de heer Siemensma dood op de vloer van de eerste verdieping. De moeder en de zes kinderen ble ken op hun bedden door verstik king om het leven te zijn ge komen. Het huisje, dat eigendom was van de heer J. Smit te Berkhout, is geheel uitgebrand. De naast liggende huizen liepen slechts weinig schade op. De foto geeft een beeld van het vertrek uit Aldermaston. Op de voorste rij kanunnik L. J. Col lins van de St Pauls kathedraal; mevi. J. 1». Priestley, echtgenote van de F roemde schrijver (hord met brede rand) en de journalist Ritchie Cahier (rechts). Achter mevr. Priestley Icopt Michael Foot. mier Macmillan diende echter de wereld nog een goed voorbeeld te geven door af te zien van de kernbom. Warmere lucht in aantocht. Ondanks de nabijheid van een omvangrijk hogedrukgebied was het de Paasdagen niet zo zonnig als misschien verwacht had mo gen worden. De aanstromende lucht was namelijk tot op grote hoogte zodanig opgebouwd dat dat zich vooral overdag flinke stapelwolken konden ontwikke- len. Weliswaar vielen hier voor namelijk Tweede Paasdag enke le buitjes uit, maar deze waren van weinig betekenis. De maximumtemperaturen la gen overwegend tussen de 10 en 13 graden, gematigde tempera turen, iets beneden de normale waarden voor de tijd van het jaar, terwijl in beide nachten plaatselijk flinke nachtvorst voorkwam. Een zonnige Pasen, met onge veer dezelfde temperaturen als bij ons, was het in Scandinavië en Finland, minder mooi was het bijvoorbeeld in Frankrijk, waar het met 9 tot 10 graden Eerste Paasdag bepaald koud was, bij 'n vrij krachtige noordoostelijke wind, die veel bewolking aan- do en een hevige mistral in het Rhónegebied. Ook in Midden-Europa was het somber met Eerste Paasdag aan de noordzijde van de Alpen flin ke regenval. Deze regen en ook die van maandagmiddag en -avond in ons land, hing samen met het naderbijkomen van warme lucht uit Rusland. Deze werd zondag met krachtige tot harde ooste lijke winden naar Centraal-Euro. pa gevoerd. Deze stroming is in middels minder krachtig gewor den. Vandaag zal deze lucht even wel een groot deel van ons land overspoelen, met uitzondering van de kustprovincies. De Franse politie die een diep gaand onderzoek instelt naar de ontvoering van de 4-jarige Eric Peugeot, heeft zaterdag inlich- tige gekregen die van veel be lang voor de nasporingen kun nen zijn. Een garagebediende, Georges Ballet, die werkt in een bedrijf in de omgeving waar het jonge tje in de nacht van donderdag op vrijdag werd teruggevonden, ver klaarde dat hij omstreeks half 1 in die nacht een vrouw had zien passeren die een kind van om streeks vier jaar aan de hand had. Toen zij zag dat er naar haar gekeken werd, had zij de hand van het kind losgelaten en was naar de overkant van de straat gegaan, waar zij achter geparkeerde auto's verdween. Ballet had dit verdacht gevon den en was, gewapend met een bandenlichter, met het oog op het grote aantal overvallen op garagehouders in de laatste tijd, naar buiten gegaan. Op de hoek van de straat zag hij twee man nen staan, van wie de één tame lijk groot en de ander veel klei ner was. Toen de mannen hem zagen, verdwenen zij snel, kort daarna was een zwarte Peugeot- 403 voorbij de garage gereden. Ballet had echter niet gezien wie er in zaten. Volgens hem was de vrouw die hij had gezien, onge veer dertig jaar oud. Zij had lang donker haar en droeg een grijze mantel over een rode japon. De politie denkt dat Ballet wel licht de ontvoerders van Eric Peugeot heeft gezien. Ongeveer kwart vóór 1 donderdagnacht werd het kind op de stoep vóór een naburig café gevonden. In kringen uit de omgeving van de familie Peugeot is gezegd dat de vader van Eric niet d'e man gezien heeft aan wie hij bet losgeld betaalde om zijn zoontje terug te krijgen. Eén van de ont voerders nam het geld weg van achter de heer Peugeot, die in een portiek in de drukke Avenue des Ternes, niet ver van de Are de Triomphe stond. Het pas woord was „gardez ia clé". Vol gens de instructies van de ont voerders stond de vader donder dag met het gezicht naar de straat met een portefeuille met het losgeld in zijn linkerhand op dé borst. Hij hoorde zachte voetstappen achter hem en een stem die klonk als die van een jonge, be schaafde man, die zei: „Gardez la clé" („Draai u niet om."). Een hand greep het losgeld en de man vertrok met dezelfde zachte stap na nog eens gewaar schuwd te hebben zich niet om te draaien. De politie hoopt dat de ont voerders zichzelf zullen verraden door het losgeld uit te geven. Teneinde de ontvoerders van Eric Peugeot te kunnen opspo- ren, heeft het blad „Franee-Soir" de nummers gepubliceerd van de meeste bankbiljetten die betaald werden als losprijs om het kind terug te krijgen. De publicatie van deze lijst neemt een hele pa gina van het blad in beslag. Verwoerd zal niet invalide worden. Premier Verwoerd van Zuid- Afrika zal „geen blijvend letsel noch misvorming" overhouden van de aanslag die acht dagen geleden op hem is gepleegd, zo hebben de artsen die hem be handelen, zondag meegedeeld. Verwoerd herstelt snel. De twee kogels die nog in zijn hoofd zitten, kunnen geen schade meer aanrichten. In dit stadium acht men het niet noodzakelijk de ko gels te verwijderen. Dit zal later gebeuren. Verwoerd zal niet doof worden. Zijn hersens zijn op geen enkele manier aangetast, zijn zintuigen functioneren normaal en geen enkel deel van zijn lichaam is verlamd. In het verslag van de artsen Wordt opgemerkt dat Ver- woerds krachtig gestel hem over de kritieke begindagen heeft heengeholpen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Afnemende bewolking Overwegend droog en vrij zon nig weer, matige, langs de kust vrij krachtige wind tussen noord en noordoost met ongeveer de zelfde middagtemperaturen als gisteren. Elders hogere tempera turen. ZON op onder MAAN op onder April 17 5.40 19.40 1.09 10.10 WOENSDAG 20 APRIL 18 5.38 19.42 2.00 11.17 v.m. n.m. 19 5.36 19.44 2.42 12.28 Breskens 9.13 9.55 20 5.33 19.46 3.18 13.40 Terneuzen 9.48 10.30 21 5.31 19.47 3.49 14.52 Hansweert 10.28 11.10 22 5.29 19.49 4.16 16.02 Walsoorden 10.38 11.20

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1