ken te jblemen Stille week vol geruchten Resoluties Afrikaanse p Azeatisch- conferentie AGENDA -aterdag 16 april I960 i ïigening Zaterdag 16 april I960 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 TOTO VOOR TANDARTSEN VERONGELUKTE VLIEGTUIG DOOR SABOTAGE? VELE VREEMDELINGEN ONDERWEG DE OVEREENSTEMMING OVER BERLIJN ONRUSTIG CUBA Regeringsstrijdkrachten in gevecht met opstandelingen VERKLARING VAN COUVE DE MURVILLE Een afgrijselijk vermoeden Goede verwachtingen Brand in Eerbeek. VUURGEVECHT IN KERK. „ONTDEKKER" GELANCEERD, VERKLARING VAN BOURGUIBA'. Zuid-Afrika RAZZIA DOOR DRIEHONDERD POLITIEMANNEN IN NEGERSKOON OORD „Ocean Monarch met gewonden van de „Astrid Noess" in New York aangekomen OOSTDUITS PROTEST TEGEN OBERLEANDER UITSTEL VAN EXECUTIE VAN CHESSMAN GEVRAAGD DE KABINETSFORMATIE IN ITALIË Verklaring van kardinaal Spellman francs. Hierbij zijn niet, i de benodigde gelden paalde werken bij Gent ite, zoals tunnel, ring- kaden. Het totale offer e miljard francs zal afwerpen. We moeten van 50.000 ton kunnen n; er moeten zich in- i kunnen vestigen, zodat kanaalzone tot economi- ?i kan worden gebracht, minister. r was verheugd dat buitenlandse bedrijven, er een Amerikaanse en els concern, zich met de it in verbinding hebben nister was van mening schepen met grote ton- zal dienen aan te trek- de haven van Gent niet srgang gedoemd zijn. t Zelzate betreft, speet •eer dat hij in 1963 ge it zal zijn er het scherpe zetten. Met de in Ter- bouwen sluizen noem- ter Van Audenhove dit werken". Hij kon even- erzekering geven, dat er en ruimer Zelzate zal dan in Nederland zul- teigeningen op Belgisch ied verlopen. De grond de huizenbezitters en ers mogen na het iver- betoog van de minis- neer dan gematigd op- Ie komende onteigenin- noetzien. m, die Zelzate nu reeds e verlaten, stelt men Je mogelijkheid open. it een commissie van tot wie de gedupeerden letreft 450 woningen len wenden. Komt men koord, dus zonder juri- •middeling, dan krijgt en door de gedupeerde i tijdstip het overeen- bedrag uitbetaald en eft dus niet te wachten arre werken" worden 1. ededeling werd uitw een warm applaus ont ken en ander zal ten met prioriteit worden nisteriële beschikking die dat wensen, de dieten ontvangen, ter- de toekomstige zaken- een detailpremie be is. de mensen zich moe- t voor bepaalde illusies, nister van mening/dat •n redelijke vergoeding t. oor oud schijnt in Bel- te gaan, maar een zo gelijke vervangings- Det mogelijk zijn, aldus r. kcle andere gemeente e verschillende depar- met een dergelijke idheid en doeltreffend- n behandeld, oodse stilte hoorde de de bespreking der Zelza te-problemen non in Nederland nog geheimzinnig stilzwij- ht, werden aan de in- t Zelzate tal van mc- gedaan, die ook de n in Nederland tot isme mogen stemmen, is het toch zo, dat de reding en alles wat imenhangt. in de eer- ren Belgisch belang is at niet aan, dat de srs van de Terneuzcn- >ck tot de Sasse Spie- iek daarvan da dupe Er doet zich in ons land een merkwaardige omstan digheid voor. Er is een nijpend gebrek aan tandartsen en de overheid is geneigd jongelui die gaan studeren te stimuleren de tandartsstudie ter hand te nemen, maar anderzijds kampt men met een nijpend ruimtegebrek wat de opleiding aan de universiteiten van Utrecht en Groningen betreft, zodat er slechts een bepaald aantal studerenden kan worden toegelaten. Minister Cals van O., K. W. ziet zich hierdoor helaas genoodzaakt om wanneer het aantal aanmeldingen voor de tandartsstudie de 175 te boven gaat, een soort toto in te voeren, waarbij door het lot bepaald zal worden wie als eerstejaarsstudent aan een der faculteiten zal worden ingeschreven en wie niet. Hiertegen is uiteraard oppo sitie gerezen, doch de minister ziet geen andere oplossing. In 1957 is men er reeds toe over gegaan de capaciteit te verdub belen. Wegens het gebrek aan tandartsen heeft de overheid de laatste jaren maatregelen ge nomen om deze studie te stimu leren, maar helaas vergt de uit breiding van de studiemoge lijkheid geweldige investerin gen. Gezien de oppositie wilde de minister een concessie doen. Mocht het aantal van 175 per 1 mei a.s. overschreden worden, dan zal getracht worden andere mogelijkheden open te stellen. De "minister dacht hierbij aan een voorlopige opleiding aan de r.k. universiteit te Nijmegen en aan de klinische opleiding in Rotterdam. Zo zou het mo- Naar van bevoegde zijde te Washington is vernomen is de kern van de overeenstemming tussen de ministers van Buiten landse Zaken van de drie Weste lijke grote mogendheden, Herter (de Verenigde Staten), Lloyd (Groot-Brittannië), en Couve de Murville (Frankrijk), en die van West-Duitsland, von Brentano, dat het Westen vastbesloten is zijn rechten in de verdeelde stad en die van de West-Berlijners te beveiligen. Naar verluidt, zal het Westen in één van de eerste stadia van de aanstaande topconferentie nogmaals zijn voorstel tot her eniging van de twee delen van Berlijn indienen, dat vorig jaar op de conferentie van de minis ters van Buitenlandse Zaken werd afgewezen. Dit voorstel hield het volgende in: bevriezing van de geallieerde bezettings strijdkrachten op het huidige ni veau in Berlijn, geen kernwa pens of raketten voor deze strijd krachten, Berlijn mag niet wor den gebruikt voor ongebruike lijke of ondermijnende activiteit en de tijdsduur van de tijdelijke regeling zal vijf jaar bedragen. Een duizendtal soldaten onder leiding van- de Cubaanse minis ter-president, Castro, hebben donderdag een berg in de Sierra Maestro in de provincie Oriënte omsingeld om een groep opstan delingen van ex-kapitein Beaton onschadelijk te maken, aldus is te Havanna vernomen. Volgens de eerste onofficiële berichten zouden de strijdkrachten van de 'regering enkele gevangenen heb ben gemaakt. Verder werd donderdag van niet-officiële zijde te Havanna vernomen dat regeringsstrijd- krachten en opstandelingen reeds twee dagen lang een ge vecht leveren bij het dorp Palma Soriano in Oriënte. Een groep opstandelingen in de provincie Las Villas heeft auto's die van Cienfuegos naar Trinidad reden, tot staan ge bracht en in brand gestoken. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Murville, heeft in een vraagge sprek voor de Franse radio ver klaard. dat er z.i. voor de top conferentie geen concrete re sulfaten van de ontwapenings besprekingen in Genève te ver wachten zijn. Het werkelijke vraagstuk was te onderzoeken, of er op de topconferentie een regeling kan worden getroffen waardoor het Geneefse overleg op gang komt. Een rechtbank te Warschau heeft een monnik tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld en twee priesters voor waardelijk tot twee jaar gevan genisstraf nadat zij schuldig bevonden waren aan ongeoor loofde deviezentransacties. gelijk zijn, dat alle gegadigden toch geplaatst kunnen worden. Na l'i jaar heeft de voor zitter van de raad voor de luchtvaart de voorlopige uit spraak van de raad bekendge maakt van het onderzoek dat ingesteld werd naar aanleiding van de ramp op 14 augustus 1958 met het KLM-vliegt,uig „Hugo de Groot", welke ramp aan niet minder dan 99 mensen het leven kostte. De raad kwam tot, de conclusie, dat het onder zoek naar de oorzaken onvol doende is geweest en wenst op enkele punten nader ingelicht te worden. Dit mede in verband met enkele mededelingen die haar inmiddels hebben bereikt en die betrekking hebben op deze ramp. De raad wil namelijk weten of er aan boord van het veron gelukte vliegtuig zich een of meer personen bevonden wier verdwijning om politieke of an dere overeenkomstige redenen zou kunnen worden beoogd, zulks in verband met de moge lijkheid dat het vliegtuig als gevolg van een met dat oog merk verrichte aanslag is ver ongelukt. Het onderzoek is inmiddels heropend. Het voorjaar heeft zijn intre de gedaan en een van de eerste hoogtepunten die wij op dit ge bied tegmoet gaan is Pasen. In ons land zijn deze feestdagen nauw gekoppeld aan de bolle- vreugd. Dit alles houdt tevens in, dat men gezien de ervaring der na-oorlogse jaren weer stromen buitenlandse bezoekers verwacht. De verwachtingen van de bij deze vreemdelingenindustrie be trokken bedrijven en instanties zijn hoog gespannen. Men ver wacht, dat wanneer het weer zal meewerken, er weer stro men buitenlanders ons land zullen bezoeken. De boekingen van hotelaccomodatie voor die dagen zijn meestal een goede graadmeter en zij wijzen weer op een te verwachten invasie. Uiteraard hebben de belang hebbenden hun maatregelen ge troffen. De V. V. V.'s staan weer paraat, evenals de vele Horeca-bedrijven. De Paasda gen zijn altijd van een zekere belangrijkheid voor deze bran che. Een goede start van het seizoen, kan veel betekenen. Zou het bezoek in belangrijke mate onder de verwachtingen blijven, dan betekent dit een grote schadepost, die niet pret tig is om een seizoen mee te beginnen. (Nadruk verboden.) ZATERDAG 16 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Hercules". Concertgebouw, 8 uur: „Ba jonetten tegen tanks". Zuidersportpark 4 uur: Tem. Boys I—F.C. Lessa I. OTHENE: 6.30 u.: Prijskaar ten. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Te jong voor liefde". ZONDAG 17 APRIL, TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 u.: Bajonetten tegen tanks; 4 30 en 8 uur: Hercules. Concertgebouw, 8 uur. De slag om Fort Bovie. Hotel Ceiftraal, 7.30 uur: Grote Eierprijskaarting. AXEL: Het Centrum, 3.45 u.: Te jong voor liefde; 8 uur: „M" Een stad zoekt zijn moor denaar. MAANDAG 18 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: De slag om Fort Bo vie; 4.30 en 8 uur: Het meisje Rose Marie. Concertgebouw, 3 uur: Jeugdvoorstelling: De nieuwe avonturen van Dik Trom. AXEL: Het Centrum, 3.45 en 8 u.: Munchhausen in Afrika. DINSDAG 19 APRIL TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: Het meisje Rose Marie. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Munchhausen in Afrika. Vrijdagavond om ongeveer acht uur is in Eer beek brand uitgebroken in een opslagplaats van de papierindustrie Sanders aan de Karei van Gelreweg De loods, waarin rollen jute waren opgesla gen, werd door het vuur volkomen vernield. Aan de fabriek zelf werd geen schade aange richt. Het bedrag van de schade is nog niet be kend. Het bedrijf is verzekerd. Het vuur werd bestreden dooi de brandweer van Eerbeek, terwijl ook verschillende bedrijfs- brandweren, van in deze gemeente gevestigde papierfabrieken, aan het blussingswerk deelna men. De produktie van bitumen-papier zal door het bedrijf normaal kunnen worden voortgezet. In de kathedrale Karmelieten-kerk van Ciudad Trujillo, de hoofdstad van de Dominicaanse republiek, is vrijdag een Columbiaan bij een vuurgevecht met de politie gedood. De Columbiaan, een zekere Jairo Caldcron, werd reeds enige dagen door de politie in het oog gehouden, nadat eerder in de week bom aanslagen waren gepleegd op een school, een fort en de woning van de minister van Land bouw. Toen de man vrijdag bemerkte dat hij gevolgd werd, probeerde hij in de volle kathe draal aan zijn vervolgers te ontkomen. Toen de politie hem echter in een hoek dreef, trok hij een revolver en opende het vuur. Hij werd door een van zijn eigen kogels, die van een pilaar terugketste, getroffen en gedood. De Amerikaanse luchtmacht heeft vrijdag middag een „Ontdekker"-satelliet gelanceerd. Het is de bedoeling dat deze „Ontdekker XI" hedenmiddag in de buurt van Hawaii naar de aarde terugkeert. Vliegtuigen en schepen zullen dan proberen de satelliet op te vangen of uit de Oceaan op te vissen. De ..Ontdekker XI" heelt een nuttige lading van 136 kilogram. Hij werd gelanceerd met een 28 meter lange Thor-Gena-raket vanaf de Ame rikaanse luchtbasis Vandenberg in Californië. De raket werd in zuiver zuidelijke richting af gevuurd. De satelliet zal daardoor een baan over de polen beschrijven. Na zeventien omwen telingen zal het zes meter lange raketdeel dat met de „Ontdekker XI" in de baan om de aarde wordt gebracht, de satelliet met instrumenten naar de aarde terugzenden. De proeven met de tien voorgaande „Ontdek kers" zijn aile mislukt, hetzij doordat de satel liet niet in een baan om de aarde kwam, of doordat de neuskegel met instrumenten niet kon worden teruggevonden. Nummer elf is uitgerust met nieuwe apparatuur die de kansen op weislagen aanzienlijk groter maakt. De satelliet is in een bijna volmaakte baan over de polen gekomen, zo heeft een woord voerder van de luchtbasis bekend gemaakt. De „Ontdekker XI" doorloopt de baan in 92 minuten. De afstand tot de aarde varieert van 174 tot 608 klometer. President Bourguiba van Tunesië heeft vrij dag verklaard, dat het gehele Tunesische volk zal strijden als de Fransen een aanval op Tu- nesisch gebied doen. De president, die zich met zijn wekelijkse ra diopraatje tot het volk richtte, zei dat de drei ging van een Franse aanval was gebleken uit recente Franse nota's, waarin werd verklaard, dat de Fransen gebruik zullen maken van het „recht van achtervolging" als zij door Algerijn se opstandelingen vanaf Tunesiseh gebied zou den worden aangevallen. De Aziatisch-Afrikaanse soli- dariteitsconferentie in Conakry in Guinea, waaraan vijftig lan den hebben deelgenomen, heeft er bij de Aziatische en Afrikaan se landen op aangedrongen on middellijk een boycot van Zuid- Afrikaanse goederen te begin nen en „de kwestie van het ver breken der diplomatieke betrek kingen te bestuderen" uit pro test tegen de rassenscheiding. Op de conferentie, die 5 dagen geduurd heeft, werd de apart heid en de „wrede massamoord op ongewapende neger-demon stranten in Sharpeville op 21 maart" veroordeeld. Voorgesteld werd, dat de groep Afrikaanse en Aziatische landen in de V. N. de Verenigde Naties zal vragen „economische sanc ties tegen Zuid-Afrika op te leg gen als praktische maatregel om de regering der Unie te dwin gen een eind te maken aan de apartheidspolitiek". Er werd een beroep gedaan de wereldopinie in beweging te brengen en een campagne te voeren tot het volkomen isoleren van Zuid-Afrika op het interna tionale podium. Aangedrongen werd het Zuid-Afrikaanse vraag stuk te plaatsen op de agenda van de topconferentie. 27 juni werd aanbevolen als „Zuid-Afri kaanse onafhankelijkheidsdag". Bij de A.A.-landen werd aange drongen op die dag demonstra- Driehonderd politiemannen, bij gestaan door pantserwagèns, hebben donderdag een razzia ge houden in het negerwoonoord Sn Orlando, op 25 km van Johan nesburg, waar meer dan 100.000 negers wonen. Volgens de politie zijn veel „gevaarlijke wapens, gangsters en misdadigers die gezocht wer den" gevonden. Er zijn 70 arres taties verricht. Het verboden Afrikaanse Na tionale Congres heeft in neger- wijken aan de grens van Johan nesburg pamfletten verspreid waarin een werkboycot van min stens een week, aansluitend op de Paasdagen, wordt gelast. De commissaris van politie heeft met het oog hierop laten bekendmaken dat iedereen die werken wil. kan rekenen op be scherming door de politic. ties te houden en te protesteren tegen de apartheid. In een resolutie over Algerië wercl aanbevolen de Algerijnse voorlopige regering te erkennen en de doelmatige steun aan de Algerijnse zaak te versterken. De „koloniale" politiek en de „uitroeiingspolitiek" van Frank rijk werden veroordeeld. Een resolutie over Kameroen drong aan op de samenstelling van een V. N.-commissie, die een „absoluut democratisch refe rendum" over de kwestie van hereniging van de Kameroens zou moeten organiseren en het toezicht daarop zou moeten hou den. Voorts werd er op aangedron gen spoedig een tweede Ban- dungconferentie te houden, die zal moeten streven naar: de ves tiging van een gemeenschappe lijk A.A.-bevrijdingsfront, de op richting in de juiste omstandig heden van een Afrikaans-Azia tisch vrijwilligerskorps om alle Afrikaanse en Aziatische volken te helpen die voor hurt vrijheid vechten, en de stichting van een anti-imperialistisch «solidariteits fonds". lil" Het Britse vrachtschip „Ocean Monarch" ts de haven van New York binnengelopen met aan boord de seven gewonde bemanningsleden van de Neder landse tankboot Astrid Naess". Foto: een der gewonden wordt aan wal gebracht. Het Oostduitse ministerie van Justitie heeft het hele Westduit- se kabinet uitgenodigd, een pro ces tegen de Westduitse minister van vluchtelingenzaken, dr Theo- dor Oberlander, dat op 20 april voor het Oostduitse hoogge rechtshof begint, bij te wonen. Oberlander wordt beschuldigd van oorlogsmisdaden en mis daden tegen de menselijkheid, die hij in de Sowjet-Unie en Polen tijdens de tweede wereld oorlog zou hebben begaan. In regeringskringen in Bonn is ge zegd, dat Oberlander zeker niet aanwezig zal zijn bij het proces in Oost-Duitsland. Prof Oberlander, op wie in W. Duitsland kritiek is uitgeoefend wegens zijn nazistisch verleden, zal naar verwachting vóór 5 mei aftreden. Een advocaat van Chessman heeft het hooggerechtshof van Californië verzocht de executie van Chessman, die op 2 mei is vastgesteld, uit te stellen in ver band met plannen om maandag nogmaals beroep bij het Ameri kaanse hooggerechtshof san te •tekenen, (Adv.) Het bestuur van de Italiaanse christen-democratische partij heeft vrijdag zijn volledige steun toegezegd aan prof. Amin- tore Fanfari, de leider van de linkervleugel der partij die zal trachten een einde aan de re geringscrisis te maken. In de verklaring van het be stuur worden geen aanwijzin gen gegeven omtrent de sa menstelling van het kabinet. Eerder was de verwachting uit gesproken, dat Panfani zal po gen een kabinet van christen- demoeraten, sociaaldemocraten en republikleinen te vormen. Tijdens een kerkelijke pieeiï- tigheid die ter gelegenheid van Goede Vrijdag op de binnen plaats van het ministerie van De fensie te Washington werd ge houden, heeft de R. K. aartsbis schop van New York, kardinaal Spellman, verklaard dat er wel licht een dag zal komen, dat Amerika zal worden gesaboteerd, „niet alleen door zijn vijanden in het buitenland, doch ook met de hulp van verraderlijke indi viduen, die zich voordoen als vaderlandslievende Amerika nen". Volgens de kardinaal zijn da communisten al doorgedrongen in de regering, de fabrieken die voor de defencie werken, de on derwijsinstellingen en zelfs In do strijdkrachten van de Verenigde Staten. Hij hield een pleidooi voor da vrede, echter een vrede die niet betekent dat de Amerikanen on voorbereid blijven tegenover de onmiddellijk dreigende gevaren. „Als de Amerikaanse manier van leven wordt vernietigd, betekent dit het einde van de vrijheid overal ter wereld", aldus kardi naal Spellman.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3