Boycot van de Nederlandse scheepvaart in Indonesië Na ondragelijke spanning te hebben doorstaan kwam voor familie Peugeot het verblijdende nieuws dat Eric terecht is Overeenstemming tussen Westelijke ministers W eeroverzicht „hé, waar heb je dat vandaan VOERMAN- de PAUW Meer veiligheid langs nachtelijke weg HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN Met ingang van 13 april is liet Nederlandse schepen verboden Indonesische har ens aan te doen. Dit heeft liet Indonesische mi nisterie rail Verbindingen be kendgemaakt. Jn de bekendmaking werd uit eengezet, dat de Indonesische re gering maatregelen iieeft ge troffen om te voorkomen dat de bepaling nadelige gevolgen zal hebben voor het Indonesische zeevervoer. Volgons de Kaad voor de Scheep'- aart in Indonesië zai deze discriminatie worden gehand haafd zolang er geen oplossing is gevonden voor de kwestie Nieuw- Guinea, aldus meldt AFT. DE TIEN-MOGEN DHEDEN CONFERENTIE De Russische afgevaardigde op de tlen-mogendhedenconfcrentic over ontwapening te Genève. Zorin, heeft donderdagochtend in een samenvatting over de werk zaamheden van de conlerentie in de afgelopen vier weken ge zegd dat de Westelijke landen nog geen concrete voorstellen hebben gedaan voor een alge mene en volledige ontwapening hoervei die landen eerder een daartoe strekkende resolutie van de algemene vergadering van de Verenigde Naties hadden onder schreven. Er blijken echter wel enige punten van toenadering tussen het standpunt van de commu nistische en de Westelijke lan den te zijn die hoop geven. Zorin sprak zich dan ook uit voor voortzetting van de werkzaam heden van de conferentie. Dc communistische landen zijn van oordeel dat indien het niet mo gelijk is thans reeds een verdrag op te stellen, het noodzakelijk is tenminste een eerste stap in de richting van een dergelijk ver drag te doen en tot overeen stemming te komen over de grondbeginselen van een alge mene en volledige ontwapening. Zorin drong er bij de Weste lijke gesprekspartners op aan concreter te zijn bij de beraad slagingen. Tot dusver was hun houding gekenmerkt door de neiging concrete verklaringen te ontwijken. De maatregel werd bekendge maakt na een bijeenkomst gis termorgen van de Indonesische Raad voor de Scheepvaart. Dc minister van scheepvaartverbin dingen, Abdoel Moetalib, ver klaarde daarna tegenover de pers, dat alle schepen onder Ne derlandse vlag verboden zal wor den pasagiers of vracht van of naar Indonesische havens te ver voeren. Er zal slechts één uitzondering worden gemaaitt voor schepen die met importvracht op weg zijn naar Indonesië of die vóöi ol op 6 juni a.s. inladen. Lang bestudeerd en voorbereid Minister Moetalib zei. dat de drastische maatregel tegen de Nederlandse scheepvaart, die reeds verminderd was door het vei bieden van de activiteiten van da K. P. M., lang is bestu deerd en voorbereid. Hij deelde mede, dat door de maatregel de Koninklijke Rotter damse Lloyd, de lloyal inter- ocean Lines en de Stoomvaart Maatschappij Nederland worden getroffen. Hij benadrukte dat de Indone sische regering dc nodige voor zorgsmaatregelen heeft getrof fen om een v acuum in het ver voer over zee te vermijden. In de overgangsperiode tot 6 juni, zullen de desbetreffende regeringsinstanties aanvullende maatregelen treffen om de si tuatie hel hoofd te bieden, aldus Moetalib. Dc minister voorspelde, dat tegen augustus van dit jaar geen Nederlandse schepen meer op de Indonesische havens zuilen varen. De Indonesische scheepvaart Minister Moetalib zei in een overzicht van de Indonesische scheepvaart, dat de republiek nu reeds deelneemt in de interna tionale scheepvaart, door gechar terde schepen te gebruiken. In 1961 zal een aanzienlijke vooruit gang worden gemaakt, wanneer Indonesië dan waarschijnlijk 3 oceaansciiepen zal bezitten van elk 10.000 ton. Drie zijn besteld In Japan en twee in Polen, zei hij. Deze schepen zullen Indone sië in staat stellen vracht van en naar Europa te transporteren. De woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft gistermiddag desgevraagd meegedeeld, dat de Nederlandse regering nog geen officiële me dedeling hoeft ontvangen over het Indonesisch verbod voor Ne derlandse schepen Indonesische havens aan te doen. Maatregel hing al jaren in de lucht Naar aanleiding van de door het Indonesische ministerie van Verbindingen bekend gemaakte maatregel, vernemen wij van twee daarbij betrokken Neder landse scheepvaartmaatschap pijen het volgende: Een dergelijke maatregel, zo zeggen zij. hing al jaren in de lucht. De laatste jaren hebben deze maatschappijen al zoveel lijnen verlegd en nieuwe ge opend, dat de betekenis van een dergelijke maatregel veel kleiner is dan vroeger het geval zou zijn geweest. Met het voeren van deze politiek gaat mep nu van zelfsprekend door. Passagiersvervoer op Indonesië bestaat in feite al lang niet meer, dus daarvoor is de maatregel van geen belang. Over de economi sche gevolgen kon volgens de maatschappijen nog weinig wor den gezegd, mede omdat Indone sië. welk land vroeger van Ne derland uit een eindbestemming was van een dienst, nu nog maar een onderdeel is van een dienst, die vrijwel het gehele Verre Oos ten bestrijkt. Ongeoorloofde inbreuk op vrijheid der scheepvaart Ecu woordvoerder Aan het mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft gistermiddag desgevraagd meegedeeld, dat indien dc pers berichten over een verbod voor Nederlandse schepen Indonesi sche havens aan te doen juist zijn, de voorlopige indruk bestaat dat deze boycot een ongeoorloof de inbreuk vormt op de vrijheid van de scheepvaart en dat de Ne derlandse regering zich in dat ge\ ai derhalve alle rechten voor behoudt. Het Costuum waarvan Uw vrienden direct vragen: Terneuzen •Alleenverkoop) De regeringscrisis in Italië FANFANI AANGEZOCHT REGERING te VORMEN President Gronchi van Italië heeft gisteren prof. Amintore Fanfani, oud premier en leider van een linkse groep in de chris ten-democratische partij, ver zocht te trachten een regering te vormen. De 52-jarige Fanfani verklaarde dat hij zich over het verzoek zal beraden. Men verwacht dat Fanfani een coalitieregering van midden- links zal vormen, bestaande uit christen-democraten. sociaal democraten en republikeinen. Begin 1954 vormde Fanfani een geheel uit christen-democra ten bestaand kabinet. Van juli 1958 tot januari 1959 stond hij aan het hoofd ,;an een coalitie regering van christen-democra ten en sociaal-democraten. Zijn poging om nu een kabinet te vormen is de hei do poging om de regeringscrisis op te lossen die op 24 februari ontstond door het aftreden van het geheel uit christen-democraten bestaand kabinet van prof. Segni. Een foto van de vierjarige kleinzoon van de Franse uuto- mobielj abrikant Peugeot, Eric, die ie Saint Cloud ont voerd werd. Volgens de politie hebben, de kidnappers een los prijs van 375.000 gulden geëist. De familie-Pcugeot wachtte gis teravond nog vergeefs op nieuws van de ontvoerders van de vier jarige Eric. „Ik ben aan het eind van mijn krachten", zo verklaarde vader Roland wanhopig, „Ik heb nog' niets van mijn kind gehoord. Ik kan niets anders doen dan wach ten en hopen dat ik hem gezond en wei terug zal krijgen". De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten Selwyn Lloyd. Maurice Couve dc Murvil- ie en Christian Hcrlcr die te Washington drie dagen overleg hebben gepleegd over de komen de topconferentie met premier Chrocsjlsjef, hebben donderdag (Advertentie) Tweede Paasdag Campingshow van GOVERNOR-, JAMET- en D. S. U.-TENTEN Ruime keuze - Rustige sfeer in onze nieuw gebouwde showroom Gratis toegang J. G. ME IJ ER ZOON NOORDSTRAAT 25-27 AXEL GEOPEND IEDERE DAG VAN 10—18 UUR Catalogus verstrekken wij gaarne gratis op aanvraag. TELEFOON 795 in een communiqué verklaard, dat dc voorbereidingen voor het vaststellen van de strategie die op de topconferentie zal worden gevolgd, goed gevorderd zijn. De ministers zullen begin mei opnieuw bijeenkomen, in Istan bul, en vervolgens kort voor de topconferentie die op 16 mei te Parijs begint. Op de laatste dag sprak men over de betrekkingen tussen Oost en West. Volgens gezagheb bende kringen waren de drie voornaamste onderwerpen: de kwestie van vreedzaam samen leven tussen de landen van de Noordatlantische-verdragsor- ganisatie en die van het verdrag van Warschau de betrekkin gen tussen deze twee groepen en derde landen en de wens dat er geen inmenging zal zijn in de aangelegenheden van neutrale landen de mogelijkheid om met de Sowjet-Unie overeen stemming te bereiken over be perking van de wapenleveran- ties aan Afrika en het Midden- Oosten. De Amerikanen waren ten aan zien van het Franse voorstel voor beperking der wapenleve ranties van mening dat de eco nomisch minder ontwikkelde lan den zelf het initiatief moeten ne men. Het was moeilijk tot een eensgezinde houding te komen omdat de Westelijke wapenleve ranties aan verscheidene landen in deze gebieden worden gedaan Twee automobilisten uit Bonn. die eenmaal in een donkere nacht doodsangsten hebben uit gestaan, omdat zij langs een drukke verkeersweg hun auto moesten repareren, zijn gaan piekeren over een afdoende be veiliging en hebben uiteindelijk het apparaat ontworpen dat op deze foto's is te zien. Het is een opblaasbaar algemeen gevaar teken", dat kan worden meege nomen in een ronde plastic doos met trekschakeiaartje, welke een batterij bevat ter verlich ting van het verkeersteken. als onderdeel van multilaterale defensiercgelingen. Een ander Frans voorstel om de econo mische hulp van Oost en West aan minder ontwikkelde landen te coördineren werd nog niet diepgaand bestudeerd maar in Amerikaanse kringen zag men nadelen en was men van mening dat het plan nog uitvoerig moet worden onderzocht. De vorige dagen hadden de ministers gesproken over ontwa pening en Duitsland, de twee an dere voornaamste punten van de topconferentie. Volgens Reuters correspondent John Heffernan zal premier Chroesjtsjef op de topconferen tie zelf met voorstellen voor Ber lijn moeten komen daar dc Wes telijke ministers vooralsnog vast houden aan hun plan dat voor ziet in het tot stand brengen van de Duitse hereniging en de Euro pese veiligheid in verschillende fasen. DE INDONESISCHE KLACHT BIJ DE NEDERLANDSE REGERING Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft donderdagochtend desge vraagd bevestigd dat de Indone sische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Susanto Djojosu- gito. vorige week vrijdag het ministerie van Buitenlandse Za ken in kennis heeft gesteld van de „grote bezorgdheid" van zijn regering over het. voorgenomen vlagvertoon door Nederlandse oorlogsschepen, waaronder Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman". in de wateren van Nieuw-Guinea. De kennisgeving werd in ont vangst genomen door de direc teur-generaal Indonesië, mr. N, S. Blom. Gistermiddag om 5 uur was de termijn van 48 uur afgelopen die de ontvoerder.-: hadden gesteld in een briefje dat na de verdwijning van Eric werd gevonden. Daarin werd gesteld dat binnen die ter mijn instructies voor de betaling van het geëiste losgeld van 500.000 nieuwe frank zouden worden gegeven. Tante met zware tas In de ochtenduren verspreidde zich het gerucht dat de familie Peugeot contact met de ont voerders had gekregen, toen een tante van Eric met een zware tas het huis van de Peugeots verliet en de verslag gevers die daar postten drin gend verzocht niet haar auto te volgen, omdat zij dan „alles zouden bederven". Doch enige uren nadien verklaarde vader Roland dat er nog steeds geen nieuwe ontwikkelingen waren. Gehele Franse politie apparaat gealarmeerd Op het ministerie van Binnen landse Zaken in Parijs is ver klaard dat het gehele politie-ap- paraat in Frankrijk gealarmeerd is, doch dat de politie zich niet zou niengen in eventuele onder handelingen tussen de Peugeots en de ontvoerders. Inmiddels is ook de Interpol ingeschakeld. De enige aanwijzing Een rode vlok op de achter kant van de envelop om de brief, die de ontvoerder voor de vader van Eric heeft achtergelaten, is de enige aanwijzing, waarover de politie beschikt. De politie tracht nu vast te stellen of het rood af komstig is van lippenstift of rode inkt. waarmee de brief was geschreven. De politie hoopt ook vingerafdrukken op de brief en envelop te kunnen vinden. ZATERDAG 16 APRIL v.m. n.m. Breskens 4.49 5.15 Terneuzen 5.24 5.50 Hansweert 6.01 6.30 Walsoorden 6.14 6.40 Gistermiddag verliet Roland Peugeot in een snelle auto zijn woning. Zijn broer Alain voor kwam een achtervolging door dc journalisten door een tweede auto dwars over de weg te plaat sen. Na anderhalf uur keerde de vader terug. Intussen beginnen meldingen binnen te komen van mensen die denken Eric Peugeot gezien te hebben. Eén ervan is afkomstig van een Nederlandse zakenman die in Florence woont. Deze Nederlander, Jacob van Wasse- naer, heeft de politie van Flo rence medegedeeld dat hij- woens dagavond in Milaan in een auto een man had gezien die een hui lend jongetje vasthield dat, naar hem later uit krantenfoto's bleek op Eric leek. ERIC PEUGEOT TERECHT. Het Franse persbureau A\ F.P. meldt dat het vier-jarig zoontje van de familie Peu geot terecht is en op het politiebureau van het arron dissement Chaiilot te Parijs vertoeft. Dc politic heeft verklaard, dat dc 4-jarige Eric gezond en wel is. Hij is door twee mannen achter gelaten in een har in de Avenue Raymond Poincaré, in de buurt van de woning van zijn ouders. Zijn vader ging hem direct op het politiebureau afhalen. Om half twee vannacht arri veerden vader en zoon in een politie-auto bij de woning van de Peugeots in de Avenue Victor Hugo. Onder applaus van de journa listen, die daar stonden te wadi- ten, droeg de dolgelukkige vader zijn zoontje naar binnen. Het is nog niet bekend of de ge\ raagde losprijs van 500.000 nieuwe Franse francs aan de ont voerders is uitbetaald. Met een krachtige stroming uit het westen werd tamelijk dro- ge en koude lucht aangevoerd, waarin de bewolking geleidelijk afnam. Weliswaar ontwikkelden enkele stapelwolken zich tot het buienstadium, maar de regen- hoeveelhcden waren zeer be perkt. De stroming werd in stand ge houden door een depressie voor de kust van Noorwegen en een hogedrukgebled boven de Golf van Biseaye. Een uitloper van dit hogedrukgebied verplaatst zich over de Britse eilanden oost waarts en zal vandaag voor op klaringen zorgen, terwijl de wind aanmerkelijk zal zijn afgenomen. Achter de rug van hoge lucht druk verplaatst zich een depres sie van de oceaan naar het oos ten. Wolkensehermen Hiervan kunnen in de middag vanuit het westen binnendringen, maar zul len vóór de avond geen regen van betekenis veroorzaken. medegedeeld dooi het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Opklaringen. Aanvankelijk opklaringen, maar in de middag vanuit hel westen toenemende bewolking Overwe gend droog weer. Merendeels matige wind, krimpend van west naar zuidwest of zuid. Dezelfde middagiemperaturen als giste ren. ZON op onder April 15 5.44 19.37 16 5.42 19.39 MAAN op onder Ffl inhering bij abonnement: Terneuzen DD.ecteur-Hoofdredaeteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38130 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 15 APRIL 1960 16e Jaargang Nr 4961 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 Ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Zolang er geen oplossing is gevonden voor de kwestie Nieuw-Guinea. (Adv.)

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1