Onderzoek naar de onlusten in Zuid-Afrika Vierjarig speeltuin Frans jongetje ontvoerd uit Glazen koets" wordt opgepoetst Nederlands tankschip in brand voor Amerikaanse kust ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 14 APRIL 1960 16e Jaargang Nr 4960 DE TOPCONFERENTIE OVEREENSTEMMING OVER WESTELIJK STANDPUNT OP DE TOPCONFERENTIE TE WASHINGTON SABOTAGE VAN WESTDUITSERS IN OOST-DUITSLAND DE REGERINGSCRISIS IN ITALIË VERWOERDS TOESTAND BEVREDIGEND „GRAP" MET MELDING VAN BOM IN K.L.M. VLIEGTUIG OP CURACAO Indonesië zeer bezorgd over Nederlands vlagvertoon Aan boord van het Ne derlandse tankschip „Astrid Naess" is woensdag in volle zee brand uitgebroken. Ze ven opvarenden zijn ge wond. De gezagvoerder van het schip, dat 20.000 ton olie aan boord heeft, seinde gis teravond om 19.47 uur dat er een explosie dreigde. LOSPRIJS GEVRAAGD VAN 375.000 GULDEN Kind zal worden gedood als politie wordt gewaarschuwd Door gat in schutting ïüi Mm Een meneer heeft hem meegenomen. „Uiterst belangrijk" Dreigement Ontvoerder belde voor de tweede maal op Vader Peugeot voor de Franse televisie OPNIEUW BEROEP VAN CHESSMAN VERWORPEN HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5337 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct? minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Bij het openbaar onderzoek naar de onlusten in Sharpeville en omgeving op 21 maart heeft woensdag een majoor van de po litie verklaard, dat hij drie maal de menigte negers bij het politie bureau van Sharpeville had ge waarschuwd, dat zij uiteen moest gaan. Dé negers waren echter vijandiger en luidruchti ger geworden. Daarop had de politie-otficier order gegeven tót een charge met de gummistok. Dé negers hadden cleze politiemannen zwaar met stenen bekogeld, maar desondanks waren de de monstranten teruggedreven in zijstraten. Dc negers wisten cscnwel later de politiemannen te omsingelen. Nadat vijf scho ten van de zijde der negers wa ren gevallen, had de politie ge schoten. Toen hem gevraagd werd, welk soort munitie dc politie had gebruikt, verklaarde de majoor van Zijl, dat men alleen gewone kogels had gebruikt, zoals die in elke wapenhandel verkrijgbaar zijn, en niet dum-dum kogels. Iedere politicman had vijftig ge weerpatronen en zes lot twaalf rcvolverpatronen gehad. Van Zijl zei verder, dat vijf mannen onder zijn bevel 27 ge weerschoten hadden gelost. Twee mannen van zijn comman do met stenguns hadden niet ge vuurd Op 'de vraag of het hem ver wonderd had, dat er geschoten Naar van Britse zijde te Lon den verluidt worden voorlopige regelingen getroffen voor een bijeenkomst van de westelijke ministers van Buitenlandse Za ken op 24 mei te Parijs, ter verdere voorbereiding van de topconferentie die op 16 mei begint. Ook zal er, zo nodig, op 15 mei nog een voór-conferentie van de westelijke regeringslei ders worden gehouden. De conferentie van premiers van landen van het Britse Ge menebest in Londen zal van 3 tot 24 mei duren. De ministers van buitenland se zaken van Amerika, Frank rijk, Engeland en West-Duits- land, die in Washington een Westelijk standpunt vaststellen met het oog op de topconferen tie met de Sowjet-Unie, hebben meegedeeld, dat zij het eens zijn over de houding, die het Westen moet aannemen in de kwestie- Duitsland, Berlijn inbegrepen. Westduitse sabotagegroepen zijn kortgeleden Oost-Duits- land binnengekomen en hebben het vuur geopend op Oost- duitse grenswachten. Dit heeft luitenant-kolonel Muller, hoofd officier bij de Oostduitse grens politie, woensdag' op een pers conferentie in Oost-Berlijn ver klaard. Hij zei dat deze com mandogroepen ook bossen in Oost-Duitsland in brand had den gestoken en „veiligheids installaties" aan de grens had den vernield. President Giovanni Gronc'ni van Italië heeft woensdag zijn overleg ter oplossing van de re geringscrisis voortgezet. Er heeft zich een nieuwe ont wikkeling voorgedaan. De neo fascisten, die zich in de Kamer voor de regering uitspraken, heb ben besloten te overwegen, of zij do christendemocratische min derheden in vele plaatselijke be stuurslichamen nog wel zullen blijven steunen. Met de hulp van de neo-fascisten zijn de christen democraten in staat geweest in 28 steden het bevind in handen tc nemen. Ook Rome is daar bij. Dinsdag besloten at neo-fascis- fen niet deel te nemen aan een vergadering van de Romeinse ge- neenteraad, waardoor de chris- endemocratische burgemeester ie bijeenkomst vooi onbepaalde -i.id meest verdagen bij gebrek aan een meerderheid. werd, zei Van Zijl, uat dit niet het geval was, daar hij liet mm of meer verwacht nad. Wel haa het nem verwonderd, dat er geen bloedbad onder de politie was aangericht en dat de politie er zo goed van afgekomen was. De vertcgenwooidiger van vei- wanten van enkele slachtoffers van de schictpai itjen vroeg Van Zijl of hij bereid was geweest met de negeiieiaers te praten. Hierop antwoordde Van Zijl, uat de negers niet in de stemming voor een gesprek verkeerden en dat er ook geen bepaalde lei ders waren Loen hij er was. Des gevraagd zei Van Zijl, dat geen enkele neger zich dij hem voor arrestatie nad gemeiu of zijn pas had aangeDoueii. Van zei tenslotte, geen gebruik t an een luidspreKer gemaakt te hecoen om zich tot ue menigte te lich ten. Naar zijn oordeel zou Ver- eenigmg in een uitermate ge- vaainjKe positie geraakt zijn ais de negers de poiilie in Bliaipc- viilc en anuere lokasies haduen overmeesterd. Het underzoek is tot 20 april verdaagd. Tevuien had de rechter be kendgemaakt, dat de minister van Justitie Erasmus hem had gemachtigd te verklaren, dat geen enkele getuigevei'Kiaring op grond van de huiütge noodtoe stand zal worden gebi uikt legen degene die de verklaring heeft aigelegd. Op zi maart werden voor het politiebureau van Bhaipeviiie 67 negers gedood en 186 gewond dooruat de politie op de menigte schoot. De commissie die een onder zoek insleit naar de ongeregeld heden van 21 maan in ue neder zetting Lunga bij Kaapstad, heeft haar werk tot 26 april opge schort. Een advocaat had hierom ver zocht op grond van het lcit, dat getuigen en advocaten vrezen in moeilijkheden te ko men als zij openlijk voor hun mening uitkomen. In Johannesburg is woensdag het proces begonnen tegen af leider van het Pan-Alnkaansu congres, de 35-jarige So'coekwe, de secretaris van deze beweging, Lcbalo, en 21 andere negers, die beschuldigd worden van opruiing in verband met de wet op de passen. Soboekwe had zich zelf bij dc politie gemeld. Zijn partij, die nu verboden is, heeft dc actie tegen de passen voor negers ont ketend. Voor een andere rechtbank in Johannesburg hebben woensdag 42 negers geweigerd zich te ver dedigen tegen de aanklacht, dat zij geen pas hadden kunnen tonen. Een woordvoerder van hen zei: „Wij beklaagden ver klaren namens de Airikaanse ge meenschap, dat wij niet moreel verplicht zijn tc gehoorzamen aan de wetten van dit land, die door een buitenlandse blanke minderheid zijn opgesteld zonder ons te raadplegen en die uitslui tend bedoeld zijn om te onder drukken en de belangen van de blanken te waarborgen." Rechercheurs van de Zuid- Afrikaanse veiligheidsdienst hebben dinsdagavond huiszoe king gedaan bij drie vooraan staande leden van de Zuid-Afri kaanse sportvereniging in Port Elizabeth die geen apartheid kent. Er werden honderden brie ven in beslag genomen, o.a. van premier Nash van Nieuw-Zee- land, Maurice Chevallier en de Britse cricketspeler Sheppard, die heeft laten weten dat hij niet tegen Zuid-Afrika wil speien. In Kaapstad nam de politie woensdag bij een huiszoeking exemplaren van het tijdschrift „Drum" in beslag. Sir de Villiers de Graaf, de lei der van de Verenigde (oppositie) Partij heelt de Volksraad laten weten dat hij volgende week dinsdag een motie zal indienen betreflende de vertegenwoordi ging van negers en Kaapse Kleurlingen in de nieuwe senaat. Volgens zijn voorstel zou een commissie van de twee Kameis. van dc volksvertegenwoordiging de wenselijkheid moeten over wegen* om genoemde groepen te laten vertegenwoordigen door een beperkt aantal bianken, die gekozen moeten worden door be paalde negers en kleurlingen op afzonderlijke kieslijsten. Het in Kaapstad verschijnen de blad „Die Burger" en de poli tieke correspondent van „Die Va derland"' in Johannesouig schre ven woensdag, dat men op grond van tecente verklaringen van ministers mag verwachten, dat de economische ontwikkeling van de Bantoegebieden aanzien lijk zai worden versneld. De minister voor Bantoe-onderwijs, Maree, had gezegd, dat wat men in 50 jaar had willen doen, nu in tien jaar moet gebeuren. In vloedrijke leden van de Natio nale (regerings) Partij zouden overwegen voor dit doel kapitaal uit het buitenland te lenen. Premier Vet woerd van Zuid- Afrika heeft een goede nacht rust gehad en blijft vooruitgaan. Dit valt. te lezen in een bulletin dat woensdagmorgen in Preto- fia is uitgegeven. De algemene toestand van dc premier is bevredigend en zijn wonden genezen goed, zo wordt hieraan toegevoegd. Woensdagmorgen te half acht kreeg de afdeling „Flight Operations" van de K. L. M. op Curasao een anonieme telefoni sche mededeling, uitgesproken door een mannenstem, dat in het K. L. M. vliegtuig, dat voor vertrek naar Paramaribo ge reed stond, zich een helse ma chine zou bevinden. Het vlieg tuig zou te half tien vertrekken. De politie, die onmiddellijk een uitgebreid onderzoek instelde, kon niets verdachts vinden. Het vliegtuig is met een half uur vertraging te tien uur opgeste gen met alle passagiers, die op de hoogte waren gesteld van het voorgevallene. Het vermoeden bestaat, dat hier sprake is van een politieke „grap", aangezien de Suri naamse politieke leider, de heer J. Pengel, passagier in het vliegtuig was. De Indonesische regering heeft dezer dagen dc Nederlandse re gering ervan op de hoogte ge bracht dat zij met „grote bezorgd heid" het voorgenomen vlagver toon door Nederlandse oorlogs schepen in dc wateren van Ne derlands Nieuw-Guinea beziet, aldus verneemt hot A.N.P. van de Indonesische vertegenwoordi ging in Den Haag. Het Indonesische standpunt is door het hoofd van de Indonesi sche vertegenwoordiging in Ne derland, dc heer Susanto Djojo- sugito aan het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag overgemaakt. In het memoran dum stond voorts dat liet Indo nesische volk het vlagvertoon zal beschouwen als „intimidatie en provocatie". De „Astrid Naess", die toebe hoort aan de „Nederlandse Nor ness Scheepvaart Maatschappij" te Amsterdam, heeft 45 tot 48 man aan boord. Het schip is op weg van Venezuela naar New York Alle opvarenden zijn Ne derlanders. De „Astrid Naess" bevindt zich op ruim 200 mijl ten oosten van Cape Henry, aan de oost kust van de Amerikaanse staat Virginië. Van alle kanten snellen sche pen te hulp. Het schip krijgt voorts over de radio van het zie kenhuis van Norfolk aanwijzin gen voor de behandeling van de gewonden. Volgens deze berich ten zouden de verwondingen van de zeven opvarenden ernstig zijn. Onder de schepen die te hulp snellen, bevindt zich het Britse vrachtschip „Ocean Monarch", dat een dokter aan boord heeft. Het was nog een 100 mijl van het in nood verkerende schip verwij derd. De „Astrid Naess" is 185 me ter lang. Het schip is in 1956 ge bouwd. De Amerikaanse kustwacht meldde later dat een Amerikaans tankschip, de „Arkansas", en een vliegtuig van de kustwacht de „Astrid Naess" bereikt hebben. Het vliegtuig heeft gemeld, dat de brand uit schijnt te zijn. Het Britse schip „Ocean Mo narch", dat een dokter aan boord heeft, heeft de „Astrid Naess" bereikt en de zeven gewonden overgenomen. Het zal de gewon den naar New York brengen, waar de maatschappij reeds maatregelen voor hun verdere behandeling heeft getroffen. De „Astrid Naess" is stuur loos. De twee sleepboten die on derweg zijn, kunnen het schip hedenmiddag bereiken. MAAN op onder ZON op onder April 14 5.46 19.35 23.01 15 5.44 19.37 In ie Royal Mews bij het Buckingham, paleis te Londen laat de jeugd zich niets ontgaan van het oppoetsen van de „glazen koets", waarin prinses Mar garet van Engeland op 6 mei a.s. van het Clarence House naar de Westmin ster abdij zal lijden voor haar huwelijk met de fotograaf Antony Armstrong Jones. De glazen koetswelke in 1SS1 voor de Londense lord mayor sir Whittaker Ellis is gebouwd, is in 1910 door koning George V van Engeland ge kocht. De kleur van de koets, welke, is versierd met het koninklijk wapen, is kastanjebruin. De koets werd gebruikt door de koningin en de hertog van Edin burgh toen zij na hun huwelijk naar het paleis terug keerden en cloor de hertogin van Kent na de >roniitg van de koningin. 7.32 8.17 Dinsdagmiddag is de vierjarige kleinzoon van de Franse auto fabrikant Peugeot, Ijjrie Peugeot, uit de speeltuin bij de goltvehlen van Saint Cloud ontvoerd toen hij aan liet spelen was met zijn zevenjarig broertje en vriendjes. De vader van Eric,' Roland Peugeot, verklaarde dat de ont voerder had opgebeld om een losprijs te vragen. Hij zei niet hoe groot liet bedrag was. Vol gens de politie is een sbm van circa 375.000 gulden gejgraSgd. Speelmakkers en een tuinman, die zagen hoe het jongetje in een zwarte auto werd meegenomen, beschreven de ontvoerder als een jongeman met bruin haar en een groene trui. De speeltuin wordt aan drie kanten afgesloten door een hek. Aan de zijde waar het terrein grenst aan 'n particulier domein, bevindt zich een schutting. Daar in was een gat ontstaan dat de kinderen in de afgelopen maan den groter hadden gemaakt. Door dit gat was de ontvoerder bin nengedrongen. Sedert dinsdagavond heeft de politie telegrafisch en telefonisch het signalement van de ontvoer der en van het kind verspreid. Ofschoon de vader noch de poli- HÉi;M -sëW:> Kraanponton wordt naar Nigeria gesleept Dinsdagmiddag is uit Vlaardin- gen de sleepboot „Zeeland" ver trokken met de zinkbare kraan ponton „Cormo rant" aan zijn trossen. Het ge vaarte zal over een afstand van 4000 mijlen naar Nigeria gesleept worden, waar het gebruikt zal worden bij de bouw van een golfbreker in de morning van de Niger. tie noch de pers had gewaar schuwd en geen aanklacht had ingediend, heeft de eerste mo biele brigade op verzoek van de procureur der republiek een on derzoek geopend. De negentienjarige kinder verzorgster, die zich op vijftig meter afstand van de speeltuin bevond, kwam tegen vijf uur eens kijken en ontdekte dat Eric er niet meer was. Ge schrokken vroeg zij aan de zevenjarig Jean-Philippe waar zijn broertje Eric was. „Een meneer heeft hem mee genomen", antwoordde hij. Daarna haastte het meisje, dat in gezelschap van de chauffeur van de heer Peugeot was, zich naar het clubhuis, tweehonderd nieter verder. De ouders, die een partij golf speelden werden on middellijk gewaarschuwd. De vrouw van de directeur van de golfclub vond op het terrein van de ontvoering een witte envelop met het opschrift: „Uiterst be langrijk". Daarin bevond zich 'n getypte brief in rode hoofdletters, waarin binnen 48 uur een los prijs van circa 375.000 gulden werd geëist. De moeder van het kind viel flauw toen zij het nieuws hoorde. Het meisje waarmee Eric speel de voor zijn ontvoering, zei dat de meneer die Eric had mee genomen er helemaal niet boos uitzag. De 81-jarige tuinman vertelde dat hij tegen vijf uur 's middags een zwarte 403 (Peugeot) zag stilhouden aan het eind van de tuin. Er zaten twee mensen in de auto. Hij had er verder niet op gelet en na tien minuten was de auto weer vertrokken. Ontvoering kan in Frankrijk gestraft worden met de dood straf of dwangarbeid. De politie deelde later mee dat op een zandhoop in de speeltuin een brief van de ontvoerder aan de vader van het kind was ge vonden. Daarin werd gedreigd dat het kind zou worden gedood als de politie op de hoogte zou worden gebracht van de ontvoe ring. De politie heeft meegedeeld dat zij pas na drie uur van het gebeurde op de hoogte was van de ontvoering. De ouders van het kind aarzelden de politie in ken nis te stellen met het oog op de dreigbrief. De ontvoerder heeft woensdag ochtend om 07.00 uur voor de tweede keer de ouders vail Eric opgebeld en de losprijs gevraagd. Pogingen om te achterhalen waar de dader, die in een open bare telefooncel belde, getelefo neerd had, bleven zonder resul taat. De vader en de moeder van het ontvoerde kind. die beiden spraken met degene die opbolde, konden zijn stem niet duidelijk omschrijven. Roland Peugeot heeft gister avond voor de Franse televisie de onbekende dader bezworen zijn kind terug te brengen. Met tra nen in de ogen beloofde hij, dat hij dan bij de autoriteiten een officieel verzoek zal indienen om van vervolging van de ontvoer der af te zien. Hij had overigens nog geen aanklacht ingediend. Op het ministerie van Binnen landse Zaken in Parijs is ver nomen dat de politie zich niet zal mengen in eventuele onderhan delingen tussen de Peugeots cn de ontvoerder. Het opperste gerechtshof van de Amerikaanse staat Caüfomië heeft woensdag het jongste be roep van Caryl Chessman tegen het 12 jaar geleden uitgesproken doodvonnis verworpen. De rech ters gaven geen motivering. Chessman zei er vrijwel zeker van te zijn dat hij op 2 mei zijn negende terechtstellingsda tum zal worden geëxecuteerd. George Davis, de voornaamste verdediger van Chessman, had gesteld, dat zijn cliënt op grond van hetgeen waaraan hij schul dig was bevonden ten hoogste tot levenslang had mogen wor den veroordeeld. Intussen heeft de terdoodver- oordeelde Davis .verzocht niet langer zijn zaken te behartigen, omdat deze in de laatste weken herhaaldelijk het tegenoverge stelde zou hebben gedaan van wat hij, Chessman, tevoren had gezegd. Met krachtige tot stormachtige zuidwestelijke winden stroomde gisteren tamelijk vochtige lucht over ons land, waarin veel bewol king voorkwam. De temperatu ren hepen op tot omstreeks 10 graden langs de kust en om streeks 13 graden in het binnen land. Over Ierland naderde gis teravond een storing, die de windkracht bij ons vandaag nog verder doet toenemen. Achter de storing wordt, wat drogere en koudere lucht aange voerd. Bij ons verwachten we daarom opklaringen, maar ook enkele buien, en iets lagere tem peraturen. medegedeeld dooi het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Veel wind Opklaringen, maar ook enkele buien. Krachtige tot stormachti ge, langs de kust tijdelijk storm tussen zuidwest en west. Iets lagere middagtempcraturen. VRIJDAG 15 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n. iv. 3.57 4.31 4.32 5.06 5.12 5.46 5.22 5.56

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1