ogen ogen De huurcompensatie heeft U nt II Nederlanders zoeken zonnig eiland Minister Luns voerde besprekingen in Bonn Amerikaanse satelliet gelancee met succes Eric de Noorman - De onwillige held ingen Oudste passagier van DO-8 „Albert Plesman" onderlag 14 apri! I960 Mr NG UNION A. KLAASSEN P. J, v. d. Sande WORDT SARDINIË EEN TWEEDE MAJORCA....? Er wordt nog latijn gesproken In mei wordt gestart En de kosten Naar Olympische Spelen DE ONTWAPENINGS BESPREKINGEN PLANNEN VOOR ONDERGRONDSE KERNONTPLOFFING Vonnissen in Athene Halve krachten Wie niet Kostwinners en oudj.es „TRANSIT 1 B" DRAAIT IN BAAN OM DE AARDE DE CONFERENTIE OVER KERNWAPEN PROEVEN 81-jarige mevrouw zal de oversteek naar New York met straalmachine doen Donderdag 14 april 1960 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 •vd!L>4 Vfe- i i-i' i - Sr V. - AARDBEIEN er blikje ƒ0,55 IKOZEN op Sap pot voor 0,89 UTJES, WIJNEN, JEFOON 2592 RIJWIELEN Vlooswijkstraat 36 VERKRIJGBAAR BIJ: V* firma Boekhandel *v Terneuzen X; (Van onze luchtvaartmcdeworker) Na het geweldige succes dat Majorca is geworden voor de „all-inclusivc" vliegreizen, heb ben de reisbureaus omgezien- naar een nieuwe bestemming welke het succes van Majorca moet gaan evenaren. De C. T. I. vliegreizen-organisatie in Haar lem, die in ons land de belang rijkste rol speelt op het gebied van goedkope vliegreizen, heelt haar keus laten vallen op het voor de Italiaanse kust gelegen Sardinië, een eiland waar het toerisme nog nauwelijks is door gedrongen maar dat voorbestemd is om in de nabije toekomst een tweede Majorca te worden. Sardinië is een bergachtig eiland van 24.089 vierkante kilometer met een totaal van 1.196.000 inwoners. De bevol king is over het algemeen arm en leeft van veeteelt en land bouw (wjjn en zuidvruchten). De bodem bevat div. delfstof fen en aan de kust wordt veel aan visserij gedaan, o.a. aan tonijnvisserij. Sardinië is een ideaal eiland voor de verwen de gast, die na Majorca eens een nieuwe bestemming zoekt. Er heersen nog een zekere rust en primiviteit die thans op Majorca nagenoeg verdwenen zijn. Het natuurschoon op Sardinië is dijkwijls overweldigend. We vinden er de mooiste strandjes, woeste bergen en zeer veel folk lore. Niet minder dan 80 verschil lende klederdrachten worden nog op bet tfituitgedragen. Een ver- schil mjftm«ó"rca is dat er nog wciing ..nachtleven" op Sardinië is. De toeristen zullen zich des avonds veelal in hun hotel moe ten vermaken. Maar ook dat zal met de komst van de toeristen wel gaan veranderen. Op tal van punten van Sardinië verschijnen thans moderne hotels en er is geen twijfel meer aan, of binnen enkele jaren zal Sardinië een ge liefd vakantiecer.trum worden. De vreemdeling kan op Sardi nië verrassende ontdekkingen doen. Er is b.v. een plaatsje (Itirri) waar iedereen nog in klederdracht loopt. Er is een val lei waar nog altijd iatijn gespro ken wordt, terwijl even verder de bevolking spreekt in een Cor- sicaans dialect. In het plaatsje Cilanova rijden alle inwoners iedere dag 30 km te paard naar hun werk om tapijten te weven. Zo zijn er méér dingen, die Sar dinië ongemeen interessant ma ken. Merkwaardig genoeg zijn de Engelsen de eersten geweest die Sardinië als toeristeneiland heb ben „ontdekt". Zeven jaar ge leden al begonnen zij vakantie gangers naar het eiland te stu ren. Het afgelopen seizoen streek elke week een Viscount van Air- work in Algiiero neer en niet minder dan 1500 Engelse vlieg- toeristen hebben dit jaar Sardi nië bezocht. Het zegt wel iets dat vrijwel al deze 1500 Engelsen oud-Majorcagangers waren Lang zal het slellig niet moer duren of ook dc Duitsers zullen vliegreizen naar Sardinië gaan maken. Dan zal het op dit eiland even druk worden met vreemde lingen als thans op Majorca. Maar thans is het nog niet zover. M ij hebben een studiereis voor agenten en reisbureaus naar Sar dinië meegemaakt en een slor dige 2100 km op Sardinië afge legd. Het eiland werd kris-kras doorkruist, hotels bezocht, toe ristische mogelijkheden bestu deerd. We zijn enthousiast terug gekomen, met de overtuiging dat er op Sardinië vele mogelijk heden voor het vliegtoerismo zijn. De C. T. I. is eind 1957 begon nen met haar vliegreizen. Zij ver- voerde in dat jaar 200 passagiers, in 1958 waren het er 1800 en af gelopen zomer bijna 1000 (waar van 2.500 naar Majorca). Er wer den dit jaar 62 charters naar Majorca gevlogen met de Engel se Tradiair, waarmee C. T. I. nauw samenwerkt. Bovendien werden 15 Viscounts van de K. L. M. gecharterd voor Milaan Gardameer) en werden 17 Vikings van Tradair gehuurd voor Innbrück. Directeur Tonny Jansen (43 taart zegt hierover: ,.We hebben besloten volgend jaar Sardinië op te nemen in ons vliegreizen- pi ogramma, speciaal om de oud- Majorca-gangcr iets nieuws tc kunnen aanbieden. Voorlopig hebben we 12 vluchten naar Sar dinië gecontracteerd voör 1960. We starten op 26 mei met onze eerste vlucht. Aanvankelijk lag het in onze bedoeling te begin nen op 6 juni. maar we hebben gehoord dat op 26 mei in Sassari de jaarlijkse Calvacadefeesten zomer een frisse wind. De deel nemers kunnen in Nederland een excursie-abonnement kopen voor 36 gulden, dat recht geeft.op het maken van vier dagtochten. Te Alghero bestaat ook de mogelijk heid een vlucht naar Corsica te maken (Ajaccio). Misschien gaan we later ook vliegen naar Cag- Er worden op Sardinië vele ver- schillende klederdrachten gedragen. plaatsvinden, waar alle 80 kle derdrachten die nog op Sardinië voorkomen zijn vertegenwoor digd, evenals vele bu-ifcnlandse klederdrachten. Dit wordt iets zeer speciaals dat we onze toe risten kunnen aanbieden. Ze zul len hier iets-waarlijk unieks kun nen beleven". Aanvankelijk kwam het zuiden van liet eiland steeds weer naar voren als eindpunt van onze vliegdienst. De omstreken van Nuoro bleken het mooist en uit het zuiden gemakkelijk te berei ken. Toch hebben we besloten voorlopig naar het noorden, van het eiland te vliegen, naar Al ghero. In de zomer is het in het zuiden van het eiland n.i. bijzon der warm. Bovendien kunnen \ye van Alghero uit tochten maken naar de mooiste plekjes van het eiland. We gaan daarbij samen werken met de Horizon Holidays, die reeds jarenlang ervaring heeft in dit gebied. Er worden om de andere dag excursies ge maakt naar Nuoro, het eilandje Maddalena, de grotten etc. We zullen in staat zijn onze Sardinië-reis aan te bieden voor ongeveer hetzelfde bedrag als onze Majorca-reis. Een 15-daag- se all-inelusivo reis naar Sardi nië zal 495 gulden gaan kosten. In Alghero zijn de eerste dan cings al verschenen. In tegen stelling tot de moordende hitte in het zuiden waait er in het noorden van Sardinië in "cle van Ceta-Bever liari in het zuiden, waarhij o.a. de mooiste eilandjes voor de zuidkust binnen ons bereik ko men. Naturlijk blijven we ook op Majorca vliegen. We hebben voorlopig 83 vluchten naar Ma jorca gecontracteerd voor 1960: 30 met de K. L. Mtt en 53 met Tradair. Een interessant nieuwtje is nog, dat de Tradair op hot punt staat moderne Avro-748's met schroefturbines te kopen, die de Royal Vikings welke thans ge bruikt worden zouden gaan ver vangen. Dit zou betekenen dat de de C. T. I. in de toekomst dus met moderne Avro's gaat vlie gen. Ook gaat Tradair een Fran se luchtvaartmaatschappij over nemen. hetgeen een belangrijke uitbreiding met zich meebrengt. Er zijn nog méér plannen. Zo zullen er speciale vierdaagse vluchten naar Rome worden ge maakt tijdens de Olympiade. Voor dit doel werd 'n hotel gecon tracteerd op nauwelijks tien mi nuten lopen van het Olympiade terrein. Voor het eerst gaat C. T. I. tevens vliegen nar het Ka naal-eiland Jersey, hij de Neder landse toerist nog zeer onbekend maar oveneens met zeer veel mogelijkheden. Ook zijn er plan nen voor gecombineerde bus- en vliegreizen naar Sicilië en Sar dinië. Het „sociaal toerisme" heeft met do goedkope vliegreizen ook voor de luchtvaart een niet te onderschatten betekenis gekre gen. Ook Sardinië zal er spoedig de invloed van gaan ondervin den. Want dank zij vooral het vliegtoerisme is de toekomst van Sardinië verzekerd! HUGO HOOFTMAN. (Nadruk verboden). Op de Geneefse ontwape ningsconferentie waaraan tien landen deelnemen, heefr de Fransman Moch woensdag ge waarschuwd tegen de moge lijkheid. dat landen zonder sta biliteit in hef bezit van kern wapens komen. De rijpheid van de vier landen, die nu over der gelijke wapens beschikken de V. S„ de Sowjet-Unie, Enge land en Frankrijk was vol gens hem een waarborg, dat deze staten het niet tot een al gehele vernietiging zullen laten komen. ..Wij moeten zien te ko men tot kernontwapemng, ge paard gaande met maatregelen op het gebied van de conven tionele bewapening, of de vrede en de beschaving blijven be dreigd door de verspreiding van kernwapens," aldus Moch. De Roemeense vertegenwoor diger Mezincesco deed een be roep op het. Westen om het Sowjet-voorstel te aanvaarden, dat een verzoek aan de kern- mogendheden inhoudt om plechtig te verklaren dat zij niet het eerst'kernwapens zul len gebruiken. De Amerikaan Eaton gaf la ter een verklaring uit, 'waarin hij te kennen gaf, dat „alles wat een dergelijke vrome ver klaring zou uitrichten, is dat de wereld wordt bedrogen en de zwakkere landen aan de aan val van agressieve mogendhe den worden blootgesteld." Het Franse commissariaat voor kernenergie heeft woensdag be kendgemaakt dat wordt over wogen een terrein op Corsica te gebruiken voor een ondergrondse kernontploffing. Volgens de bekendmaking zijn de Franse minister voor kern energie Guillaumat, en de hoge commissaris voor kernenergie, Perrin, gisteren naar Corsica gereisd. Een Atheense militaire recht bank heeft woensdag zes Griek se communisten onder wie drie vrouwen, schuldig bevonden aan het zich ter beschikking stellen voor spionage en tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank sprak een twee de groep van zes pei'sonen vrij van beschuldigingen, dat zij de anderen geholpen hebben bij het organiseren van een spionagenet. Zoals gebruikelijk is, wordt in verband met de huurverhoging 1960 een compensatie uitbetaald aan werknemers. Hiervoor king: komen in aanmer- a. in Nederland woonachtige werknemers van 23 jaar en ouder met uitzondering van a gehuwde vrouwen, die geen kostwinner zijn; b. in Nederland woonachtige werknemers beneden 23 jaar v.z.v. zij kostwinner zijn. De compensatie bedraagt 2',2 van het rechtens geldende in geld genoten loon met een mini mum van 4,per weck of 17,35 per maand in gemeente- klasse I. Voor gemeenteftlassen II en III liggen deze bedragen op 3,75 per week of 16,25 per maand. Voor gemeen tcklasse IV cn V resp. 3,50 of 15,20. Werknemers die niet in volle dige dienstbetrekking zijn, ont vangen 2.5 van bet door hen verdiende loon met dien verstan de dat het minimum in even redige verhouding tot de normale arbeidsduur staat. Werkt dus een werknemer b.v. slechts 6 uur per dag, dan bedraagt het minimum in een ccrste-klassegemeente "/s van 17,3,5 13,02. Bij week loon dus 6/s van 4, Afwijking van de indeling der gemeenten, zoals in deze be schikking is voorgeschreven, is slechts mogelijk indien door par tijen, betrokken bij een collec tieve arbeidsovereenkomst of bindende loonregeling waarvoor een andei(| ..npgejinf geldt, van het College van Rijksbemidde laars vergunning is verkregen. De vastgestelde verplichting geldt niet ten aanzien van werk nemers, wier loon niet is ge regeld in oen collectieve arbeids overeenkomst of bindend vastge stelde loonregeling en wier rech tens geldende in geld genoten loon bovendien een bedrag ëan 12.000,- por jaar overschrijdt. De werkgever mag de bijslag aan deze werknemers echter wel uit betalen. Onder in geld genoten Ibbn worden verstaan vast tijdloon, garantieloon, tariefverdienste, produktiepremies en andere met de arbeid of mot de prestatie of produktie rechtstreeks verband houdende loonbestanddelon (met uitzondering van deze bijslag) doch niet extra uitkeringen va kantiebijslag, winstuitkeringen en dergelijke. De looncompen- satie in verband met de inwer kingtreding van de Algemene Ouderdomswet en de compen satiebijslag huurverhoging 1957 zijn eveneens loon in de zin van deze beschikking. Onder kostwinners worden verstaan werknemers wier nor male inkomsten twee-derde doel vormen' van de otale inkomsten, Na een dag van besprekingen met leden van de Westduitse regering over vraagstukken, sa menhangend met de Euromarkt en de „kleine vrijhandelszone" is minister mr. J. M. A. H, Luns gisteravond per vliegtuig naar Nederland teruggereisd. Op het vliegveld van Bonn ver klaarde hij in antwoord op vra- In Kaap Canaveral is gister ochtend een transit navigatie- satelliet, genaamd de „Transit IB" naar de ruimte gezonden. Om 13.02 (Ned, tijd) werd de satelliet, die een baan 0111 de aar de moet beschrijven, door een Thor Able raket gelanceerd. De nuttige lading bedraagt ruim 110 kilogram. In verschillende plaatsen zijn signalen van de satelliet opge vangen. De „Transit IB" is be doeld om de mogelijkheid te be studeren van het gebruik van sa tellieten als navigatiestations onder alle weersomstandigheden. Men hoopt dat schepen, vlieg tuigen en onderzeeërs, die radio signalen van een netwerk van „transits" ontvangen, tot binnen eentiende mijl hun posities op eenvoudiger en nauwkeuriger wijze dan thans zouden kunnen bepalen. De motor van de tweede raket- trap was zodanig ingesteld dat hij tijdens de "lucht stopte en weer startte om de satelliet in een cirkelvormige haan op 500 mijl hoogte om de aarde te laten draaien. Voor het eerst heeft Amerika een dergelijke" gebruikt. Functionarissen legden nadruk op dat de la; slechts bedoeld was otn dé! raten en theorieën te toe: aangewend zouden kunné; den voor een operationeel sel. Verwacht wordt dat. jaar nog twee verdere met „Transits" zullen wor nomen en dat de eerste o neie kunstmaan voor n{j doeleinden in 1961 zal wór'den gelanceerd. Gezegd werd dat de ontwikke ling van een operationeel tran- sitnet van vier satellieten tegen 1962, een belangrijk doel is van de Amerikaanse strijdkrachten. Zulk een stelsel zou vooral be langrijk zijn voor onderzeeboten met Polaris-raketten en bom menwerpers met Hound Dog" en „SkybolF'-vliegtuigraketten voor lange afstand. Snelle en nauwkeurige inlichtingen over de positie zouden van grote waarde, zijn voor het traceren van de routes van projectielen van deze mobiele lanceerbases. De Amerikaanse marine heeft na het ontvangen van signalen verklaard dat de lancering van (1e satelliet in Kaap Canaveral is geslaagd en dat de „Transit IR" in een baan om de aarde is gaan draaien. gen van journalisten, dat het zeer moeilijk was te zeggen, of hij al dan niet optimistisch ge stemd was ten aanzien van de toekomstige situatie. De minis ter deelde verder mee, dat hij een lang gesprek had gehad met de bondskanselier, dr. K, Ade nauer en dat hij na de middag gedurende twee en een half uur had gesproken met de Westduitse minister van Econo mische Zaken, prof. dr. L. Er- hard, en functionarissen van de ministeries van Financiën, Bui tenlandse Zakeruea Economi sche Zaken. "Minister Luns zei, dat hij zijn Zwitserse en Oostenrijkse col lega's de volgende week. te Parijs hoopt te ontmoeten. De week daarop gaat hij naar Grie kenland en „vervolgens komt de vergadering te Luxemburg." Deze informatieve besprekin gen hebben, naar minister Luns meedeelde, ten doel na te gaan in hoeverre de politieke wil om let elkaar te komen aanwezig is Want in laatste instantie is de politieke positie het door slaggevende argument, aldus de minister. Hij kon niet voldoen aan een verzoek van journalis ten commentaar te geven op zijn besprekingen met dr. Ade nauer. waaronder begrepen uitkeringen ingevolge do sociale voorzienin gen van het gezin, waartoe zij behoren. De beschikking van het college van rijksbcmiddelaars betreffen de de huurcompensatie is inge gaan in het loontijdvak waarin 1 april valt. Wij tekenen hierbij aan, dat werknemers van 65 .jaar en ouder thans nog in loondienst zijnde, huurbijslag onlvangen in gevolge de algemene ouderdoms wet tot een bedrag wan .(voor lopig) ƒ11,zo zij gehuwd zijn, of 7. - per maand zo zij niet gehuwd zijn. Het is niet de bedoeling, dat de werkgevers in dergelijke geval len de volle huurbijslag uitbe talen, zij kunnen volstaan met de normale huurbijslag Verminderd met het bedrag hetgeen de werk nemer als A. O. W.-trekker, van de Algemene Ouderdomswet krijgt uitbetaald. Dat komt dus hierop neer dat een gehuwde A. O. W.-trekker die bijvoorbeeld ƒ11.per maand ontvangt voor huurbijslag van zijn werkgever in dat geval niet meer mag ver langen dan de betaling van het verschil voorwat betreft de (mi nimum) huurbijslag. Ligt deze bijslag dus (in oen eerste klasse gemeente) bij volledige arbeids tijd op 17.35 per maand, dan moet de werkgever een bedrag van 6,35 als huurcompensatie bijbetalen. (Nadruk verboden). Dc Ver. Staten en Engeland hebben- woensdag op de Geneefse conferentie inzake kernwapen proeven dc Russen een „verza melvoorstel" gedaan, dat het uit voeren van vluchten met spe ciale vliegtuigen voor het ont dekken van vermoede radioacti viteit in de lucht betreft.- Volgens conferentiekringen heeft de Rus Tsarapkin ver klaard, dat het voorstel een stap in de goede richting schijnt te zijn. Hij zou het echter nog aan zijn regering voorleggen. De Westelijke mogendheden gaan in hun voorstel met de Sow- jet-opvatting, dat genoemde vliegtuigen langs vaste routes .vliegen, akkoord als de Russen de Westelijke opvattingen om trent de nationaliteit van de waarnemers aart boord van deze töestëllen aarivïïarden. Volgens conferemiekrtngcn heeft het Wes ten voorgesteld dat aan elke vlucht twee waarnemers deelne men. Ingeval van een vlucht bo ven de Sowjet-Unie zouden zij uit de Ver. Staten of Engeland afkomstig moeten zijn. Bij een vlucht boven Engeland of de Ver. Staten zouden het Russen moe ten zijn. Als er boven andere landen wordt gevlogen, zou het hoofd van het internationale contróle-orgaan over de nationa liteit van de waarnemers .moeten beslissen, doch in geen geval zou een waarnemer afkomstig mogen zijn uit het land dat wordt ver dacht. De conferentie komt vandaag voor het laatst voor het Paas- reces bijeen. Zaterdag 22 april a.s. hoopt de 81-jarige mevrouw M, Vene- ma, Van Kretschnar van Veen- laan 65 te Hilversum, een re cord te vestigen, zij het een, dat wellicht spoedig door iemand anders zal worden- ver beterd. Dan zal zij de oudste reizigster zijn. die de fonkel nieuwe DC-8-straalmachine 27. Terwijl Erie zich in Het verre Wales welgen\oed op weg begeven heeft om rle Vfrtfd op ziin manier aan te binden tegen dc despoot Agar, staart op hetzelfde moment koninp Voi tigerrr 'om ringd door oen klein groepje man nen, zwijgend en weinig opgewekt de kleine viool schepen na. die met bollende zeilen het zeegat uitgaat. Naast de Britse vorst, snuift Svein Langtand mistrqostig. „Zon der m'n goeie oude Noorman is er geen aardigheid meer aan, zo gezegd" broml hü, „daar gaan zc noü, terug naar Noorwegen Laat zo gaanErvvin wordt daar nu natuurlijk koning, nou die goeie Noorman Hij zwijgt en klopt Bnlan be moedigend op de schouder. „Dan kunnen wjj Iweeën, ik een loslo pende oude Sakser en jji een los lopende oude Gotonkrijger, maar beter bij Artor htijven, zogezegd, want zonder „Ja, houdt nu maar op", gromt Bolan, „praat, er niet. alsmaar over, wat schiet je ermee op? Hii is dood en het wordt tijd, dat we hem achterna gaap..." Zwijgend drentelt h'et tweetal achter het gezelschap van koning Vortigern aan, tèrug naar de burcht... Overal en overal heeft men ge zocht na de vermissing van Eric tot men tenslotte wet aan moest nemen, dat de grote Noorman in de rivier verdronken was, temeer daar Artors groene mantel, die Eric om had, half in het water werd gevonden cn de oude Wolf verder ook geen enkel spoor kon vinden. En nu zijn Erics krijgers met Aranrod en Axe op weg naar Noorwegen, terwijl Svein Lang tand en Bolan in dienst gelreden zijn van Artor. „Dat zal me de nodige beroe ring geven, als ze 't horen in Noorwegen", mompelt Svein, Hjj staat eensklaps stil en staart zwijgend naar de gedaante, die een mager paard aan de teugel meevoerend het smalle pad langs de rivier afkomt. „Hola, wie hebben we daar", gromt hü „een reizend koopman, zogezegd". De trouwe Svein kan niet ver moeden, dat hji dank zji deze ver schijning spoedig zijn doodgewaan de koning cn vriend terug zal zien. van de K.L.M., de „Albert Ples man", tot dusverre heeft ver voerd. Het toestel vertrekt die avond om half zeven van Schiphol en als mevr. Vehema zin zou heb ben om diezelfde avond in New York nog een Broadway-show te zien dan zou dat kunnen, want de DC-8, die naar Ameri ka toe met de zon meevliegt zal daar dezelfde avond tussen negen en tien uur (plaatselijke tijd) reeds landen. Maar daaraan heeft ze geen behoefte. Doel vsln haar reis is een bezoek aan haar volwassen kinderen en met name wil zij aanwezig zijn bij het huwelijk op 29 april van haar thans 20- jarige kleindochter Adriana Broersma, te Genview bij Chi cago. Ruim 30 jaar geleden vertrok haar oudste zoon. de thans 52- jarige J. H. M. Venema naar Amerika. Hij is met, een Ameri kaanse vrouw getrouwd en werkt thans als butler bij een rijke familie in Chicago. Zes jaar geleden vertrok de doch ter van de heer en mevrouw Venema met. haar man en twee dochtertjes eveneens naar Chi cago. De oudste van dat, twee tal, Adriana Broersma, gaat thans trouwen, en grootmoeder zal daarbij aanwezig zijn. Grootvader Venema echter niet. Hij is een 77-jarige ge pensioneerd machinist van de Nederlandse Spoorwegen en hij heeft jarenlang moeten sparen om het retour-biljet van 2300 voor zijn vrouw te kunnen be talen. Hij spaart nog steeds ijverig en hoopt in de komende zomer zelf ook naar Chicago te kunnen reizen, zij het per boot. Nu kan hij het nog niet be talen. In de herfst hopen de (wee oudjes naar Nederland terug t« keren.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 11