SUNIL Hitiers verwoest Berghof" SUNIL WAST STRALEND WIT Eric de Noorman - De onwillige held ADR! VAN WIJCK 16e jaargang na. 4959 25 April 1945 Op de Obersalzberg dook de Führer in 1923 als vluchteling onder Van schamel onderdak tot bomvrije buicht Morger weet U Woensdag 13 april 1560 :rs, altijd smeuïg? vlinderlicht smecr- van smaak ."f van zuiver plant-j Fen, de allerfijnste^ Toch kost Rama gewone margarine, neer voor Uw geld. i proef nu MODE-COIFFt'EES ZUIDLANDSTRA AT 70 Telefoon 2533 sanfor poplin 4.95 sanfor poplin met or gevormde cups 6.25 TERXKUZt* VRIJE ZEEUW Nog altijd vraagt de wereld zich verbaasd af waar H i 11 e zijn fantastische plannen met Europa en de wereld vandaan haalde. Dit raadsel zal wel nooit opgelost worden, maar wel is bekend, dat hij een groot aantal van zijn be langrijke beslissingen in Berch- tesgaden, midden tussen de Bei erse Alpen, heeft genomen. Was het de schoonheid van het land schap of fascineerden hem de Alpen op zodanige wijze, dat hij er tot grootse daden werd ge ïnspireerd? Misschien vond hij die grond wel heilig omdat Bei eren de bakermat vormde der „Partei". Hoe het ook zij, stellig heeft hij geen slechte plek geko zen om tot rust te komen, want de omgeving van Eerchtesgaden is van een onvergelijkelijke schoonheid. Toch is er wel een aanneme lijke reden te vinden waarom de man, die de wereld ruirn vijf jaar op zijn grondvesten deed trillen, juist hier, in een uithoek van Duitsland, zijn lustwaranda „Berghof" liet bouwen, die in zijn korte bestaansperiode meer ge schiedenis heeft gemaakt dan menig oude burcht, die reeds zes of zeven eeuwen door de tijd wordt gedragen. Zoals bekend trachtte Hitier reeds in 1923 het bestaande be stuur in Duitsland omver te wer pen. Die revolutie-poging had plaats te München en mislukte geheel. Hitier en zijn Nazi-tra wanten moesten vluchten, omdat zij gezocht werden. Menig uur heeft toen de latere leider van het „derde rijk" in verbeten woe de op de Obersalzberg doorge bracht, dezelfde berg, waarheen hij amper vijftien jaar later de voormannen der onderworpen volken ontbood om hem daar ge nade te vragen voor hun onder danen. Was het een sadistisch genoegen voor Hitier om juist vanuit de plaats waar hij eens diep vernederd had rondgedoold, zijn .dictaten, waarin over dood en leven van miljoenen werd be schikt, de wereld in te slinge ren? Of was deze plaats hem heilig, waar hij als vogelvrij verklaarde heeft gezworven en waar hij de kracht hervond, om zijn machts strijd voort te zetten. In een klein huisje met slechts een sim pel zoldertje, het geheel van zeer ruwe steen opgetrokken, vond de Duitse heerser der dertiger jaren na zijn mislukte opstand een schamel onderdak. Hier vocht hij de problemen, die hem bestorm den, met zichzelf uit. Hij dacht na, probeerde de toekomst te doorboren en werd er bezield met de intuïtie, die hem naar de pen deed grijpen om alles neer te schrijven wat hij zag. Hier maakte hij een aanvang met zijn handboek voor het nieu we Europa, „Mein Kampf", dat hij later, na zijn ontdekking, in de vesting Landsberg in gevangen schap voltooide. Op de Obersalz berg trok hij de grondlijnen van zijn later systeem, legde hij de fundamenten voor zijn „Reich", dat echter tien jaar slechts zou bestaan. Nooit zal hij die tijd van vernedering vergeten hebben, daarvan getuigen al zijn latere daden. „haus wachenfeldt". Enige jaren nadat hij uit Lands berg was ontslagen kocht hij na bij Berchtesgaden een huisje, dat hem zeer aantrok en de naam kreeg van „Haus Wachfeldt". In dit huis heeft Hitier veel van zijn plannen uitgebroed, die tenslotte leidden tot de machtsovername in 1933. Tal van vertrouwden heeft hij er ontvangen en bezield met zijn geloof in de overwin ning van zijn ideeën. De Obersalzberg bracht hem geluk. Eenmaal in het zadel zit tend kon Hitier zijn dromen ver wezenlijken om in de Alpen, op de Obersalzberg, een fantastisch landhuis te bouwen. Het nieuwe gebouwencomplex heette „Berg hof". Het werd ontworpen deor zijn privé-architect Speer, die hij zelf de richtlijnen verstrekte. Een soort luxueus fort, gecamou fleerd omgeven door vijf rijen prikkeldraad van 2% meter hoog, die voortdurend onder stroom stonden. De weg erheep werd afgezet met een aantal lieflijke torentjes, waarin mitrailleurpos ten werden ondergebracht. Hit- Iers speciale lijfwacht lag dag en nacht op de loer en kreeg als dank een zeer moderne kazerne temidden van de landelijke om geving. Bij het betreden van het ge bouw kwam men in een kleine hall, waar Hitier gewoon was een rijtje generaals en ministers met veel balken en sterren op te stellen, om reeds terstond be langrijke bezoekers te impone ren. Daarachter lag een kleine zaal, waarvan het begin half duister was, maar die uitliep op een groot venster, dat uitzicht gaf op Oostenrijk, het land, dat vooraan lag op de weg van Hit- Iers veroveringsdromen. Conferentiezalen kende het ge bouw niet. Het historische ver trek, waar Chamberlain in 1938 zijn vredesbesprekingen voerde, was een gezellig ingerichte land huiskamer met een groot open haardvuur, zodat men de indruk kreeg op een jachtslot te zijn. Dat Hitier hier inderdaad toefde op zijn jachtterrein, met als voornaamste prooi de wereld heerschappij, zullen niet veel be zoekers hebben begrepen. BOMVRIJ HOTEL. Het landhuis bood slaapgele genheid aan honderd gasten. De voornaamste gasten hadden ge regeld een privé-badkamer ter beschikking. Een staf van be dienden in hagelwit tenue vloog op ieders wenken. Rond de eer ste verdieping bevonden zich bloembakken met de geurigste en kostbaarste bloemen. Verschei dene prachtige terrassen boden onvergetelijke panorama's. Ten overvloede bevonden zich een aantal bomvrije schuilplaat sen met slaap- en eetzalen onder het gebouw warn, in de omgeving stond het modernste luchtafweer geschut in grote hoeveelheden dag en nacht in stelling. Boven dien kon de omgeving bij lucht aanvallen in een kunstmatige nevel worden gehuld. Men kan spreken van een lust hof, die een soort vogelparadijs moest worden want Hitier zorg de uitstekend voor de gevederde zangers, die hier wel achtduizend nesten hadden gebouwd, zodat men overdag de leeuwerikken hoorde zingen en 's avonds de nachtegalen kwelen. Hier, temidden van bergen, machtsvertoon en vogelgekwet- ter, kwamen de bestuurders der Etiropese landen hun eer betui gen en hun geschenken aanbie den, in de vorm van landen, die door de machtshonger van deze naar heerschappij dorstende dic tator worden opgeslokt. We ontmoetten er Schoschnigg. die er Oostenrijk aan zijn voeten legde en dr. Hacha met Tjecho- Slowakije in zijn bevende han den. Daar kwamen Daladier, Mussolini en Chamberlain praten Motie van afkeuring tegen Griekse regering verworpen Het Griekse parlement heeft zaterdagmorgen een motie van afkeuring van de oppositie, ge richt tegen het binnenlandse en buitenlandse beleid van de rege ring, met 169 tegen 113 stemmen verworpen. Aan de stemming is een debat van vijf dagen, naar aanleiding van een motie van afkeuring van de pro-commuistische partij E. D. A. voorafgegaan. Premier Karamanlis heeft het parlement meegedeeld, dat Grie kenland zijn betrekkingen met de Sowjet-Unie wenst te verbete ren, mits inmenging in de Griek se binnenlandse zaken achter wege blijft. Hoewel de Griekse regering een politiek van verzoe ning door concessies voorstaat, betekende dit nog niet, dat zij door het voeren van een derge lijke politiek zich door het com munisme wilde laten wegvagen. over de toekomst van Europa, dat Hitler van de top van de Obersalzberg al lang aan zijn voeten zag liggen. Zij spraken lang en pleitten veel met het ora kel van Berchtesgaden en zijn roofridders, maar gingen met lege handen en bevende harten huiswaarts. vervlogen dromen. Met de groei van zijn rijk ver meerderde de glorie van de Berg hof op de Obersalzberg. Zoals Hitier plannen had de wereld te veroveren, zo liep hij ook met plannen rond zijn lustoord nog aan grootheid en luxe te doen toenemen. Doch, evenals zijn „Reich" en zijn toekomstdromen werd de „Berghof" door Ameri kaanse bommenwerpers versplin terd. Op 25 april 1945, nu vijftien jaar geleden, ging Hitiers tempel der intuïtie in rook en vlammen op. Het was alsof daarmee een godheid, dat eens zo grote rijk had verlaten. Nog geen tien da gen later was de volledige ineen storting van Hitiers derde rijk een voldongen feit geworden en stierf de Führer in Berlijn, ver van zijn tempel, veiiaten door zijn intuïtie Mr. A. G. Nieuw kuiken-ras in Nederland Een importeur van pluimvee uit Wolfheze heeft een groot aantal kuikens van het „Shaver star cross" ras naar ons land laten komen teneinde dit nieu we ras over Europa te versprei den. Dezer dagen arriveerden de 2100 kuikens pieplekker niet een super-constellation van de K. L. M. op Schiphol uit Cana da. Tijdens het transport, dat tengevolge van een vertraging bijna twee dagen heeft geduurd, was slechts één diertje overle den. Twee jaar zullen de kuikens in Wolfheze de kans krijgen tot kippen op te groeien. Hun af stammelingen zullen daarna door de importeur over geheel Europa worden verspreid. De nieuwe officiële plaag van China: Wandluizen Het Chinese nationale volks congres het parlement heeft besloten in het landbouw- program van communistisch China de mussen te vervangen door wandluizen als één van vier plagen. De andere plagen zijn: de vliegen en de muskieten. Deze dieren moeten op zo groot mo gelijke schaal worden verdelgd. Volgens de vice-premier Tan Tsjen Lin neemt de graanpro- duktie, die tót dusver door de mussen ernstig werd belaagd, elk jaar toe. De .mussen, die in de afgelopen jaren bij miljoenen zijn gedood, zijn geen grote plaag meer. Tan wees erop dat mussen de natuurlijke vijanden zijn van schadelijke insecten. (Adv.) Twee jaar geleden PRATT WAS ONGEWENST VREEMDELING OP SCHIPHOL Zuid-Afrikaan was toen in bezit van patronen, pistool, en droeg een schouderholster Ruim twee jaar geleden, op 7 februari 1958, heeft de thans 57- jarige David Pratt, dader van de aanslag op de Zuid-Afrikaanse premier Verwoerd, gepoogd ons land binnen te komen, om zijn vrouw te ontmoeten die hier ver blijf hield. Het lukte hem echter niet. Hij werd nog dezelfde dag als ongewenst vreemdeling op 'n toestel naar Londen gezet. Bij de dienst luchtvaart van de Rijkspolitie op Schiphol kon een van de rechercheurs, die Pratt destijds heeft onder vraagd, zich dit voorval giste ren nog levendig herinneren. Enerzijds omdat men in Pratt's bagage patronen en een hyper modern pistool aantrof, terwijl hij bovendien een schouderhol ster droeg, anderzijds omdat de Zuid-Afrikaan zich ook toen al opvallend gedroeg. Mevr. Pratt had zich enige tijd tevoren tot het korps gewend met de mededeling, dat haar man, tegen wie ze een echtscheidings procedure was begonnen, haar een brief met vele dreigemen ten had gezonden. Ze was bang voor hem, en deelde mede, dat haar man uiterst gevaarlijk kon optreden. Daarom verzocht ze de Rijkspolitie om hulp. Ze wist, dat hij op 7 februari aan zou komen. Het resultaat was, dat Pratt bij zijn aankomst op die dag di rect nauwlettend was geobser veerd. Zelfs had men een verple ger van de G. G. en G. D. bij de hand, die met een injectie-spuit de nodige kalmte over de Zuid-' Afrikaan zou kunnen brengen, zo dit nodig mocht zijn. Bij de in spectie door de douane van zijn koffer ontdekte men Pratt's pistool en de patronen. „Die mag ik in Zuid-Afrika gebruiken", verklaarde de eigenaar, „ik wist niet dat het hier verboden was". Offensief tegen rock 'n roll in de Sowjet-Unie In de Sowjet-Unie zal een „groot offensief" worden ontke tend teggen de rock 'n roll, zo meldt de „Literatoernaja Gaze- ta", het orgaan van de Sowjet- schrijversbond. Er is in Moskou een conferentie van afgevaar digden uit geheel Rusland ge houden, waarop men heeft be sloten de „slechte smaak" te lijf te gaan met dansen die zijn ontleend aan de folklore. De wapens in de oorlog tegen de rock 'n roll zijn volgens de „Lieratoernaja Gazeta" Russi sche „Lyrische" dansen, de Spaanse wals en mogelijk ook de Cotillon, de Quadrille, de Polonaise, de Polka en de Ma zurka. Die dansen zullen de mensen met goede smaak zeker bevallen, zo meent het schrij versorgaan. NIEUWE TULP Mevrouw Los, echtgenote van de voorzitter van de Nederlandse afdeling van de internationale organisatie van hotelportiers „De Gouden Sleutel", hield maandag middag een nieuwe, gele Dar- wintulp ten doop, die ter ere van dit congres van deze organisatie de naam „The Golden Key" ont ving. Dit gebeurde tijdens een lunch te Treslong te Hillegom, waar de voorzitter van de'Keu- kenhof, mr. Th. M. J. de Graaf, de doopplechtigheid verrichtte na een korte speech. De tulp is gewonnen door de N.V. J. J. Grullemans en Zonen te Lisse. (Adv.) Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan.Uwast minder, u spoelt minder, u wringt minder; Uw wasgoed slijt dus minder! U - en hon derdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte haan verliest het van uw stralend witte was Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld SUN 57. 2 K. 250 o r **srsn4tf*p»rr STUDENTEN PROTESTEREN TEGEN RASSENDISCRIMINATIE Onder auspiciën van de Neder landse Studentenvereniging voor wereldrechtsorde is het afgelo pen weekeinde in Doorn een con ferentie gehouden naar aanlei ding van de* gebeurtenissen in Zuid-Afrika. Deze conferentie werd bijgewoond door vertegen woordigers van vrijwel alle Ne derlandse studentenorganisaties. Aan het slot van de bijeen komst werd een resolutie aange nomen waarin geconcludeerd wordt, dat het rassenbeleid in Zuid-Afrika noodzakelijkerwijs gebaseerd is op discriminatie en beperkingen inhoudt voor de ontwikkelingsmogelijkheden van de meerderheid van de Zuid- Afrikaanse staatsburgers. In de resolutie wordt aan de Nederlandse studentenvereni gingen en met name aan de Ne- 26. „Nou ja, zal ik Artor zjjn" mompelt Eric schouderophalend, „wat doet het ertoe. Ik verlang ernaaxAgar uit zijn burcht te zien komen drijven, nat en bibbe rend." De mannen barsten in een vro lijk gelach uit, maar Tristan schudt het hoofd. „Het duurt lang voordat het water zo hoog gestegen is", zegt hij. „En denkt ge niet, dat Agar een onderzoek zal laten instellen, als hij merkt, dat het dal van dag tot dag dras- siger wordt? en zouden zijn krij gers dan niet de dammen ontdek ken?, want met één dam speelt ge dat niet klaar." „Het dal is klein" antwoordt Eric kalm, „bovendien is het al vrij laat in de herfst en regent het tamelijk veel. Ik geloof niet, dat de mensen op de burcht het meteen zullen ontdekken als de grond drassig is. Ze zullen het aan het weer wijten en als ze een maal water zien is het te laat." Tristan haalt de schouders op en zucht: „Welaan, proberen we het. Tien man kunt ge krijgen; ik zal met de overigen Agars legertje zo bezig pogen te hou den, dat ge ongestoord kunt wer ken." Met een handdruk wordt het plan bezegeld en snel keren de mannen nu terug naar de schuil plaats in het woud. Al zijn er een aantal, die niet veel heil zien in het plan, het merendeel der vogelvrijen is direkt enthousiast. In overleg met Tristan kiest Eric een tiental moedige kerels uit, allen door Agar verjaagde edelen, die branden van verlan gen wraak te kunnen nemen op hun grimmige vijand. Trevor, de gevluchte edeling, die gelijk met Eric bij de vogelvrijen kwam, is één van hen. Voor de laatste maal bespreken Tristan en Eric nog eens wat hun beider aandeel in het plan is; dan begeeft de Noorman zich met zijn tien man voorzien van leef tocht, wapens en bijlen op weghet gevaarlijke avontuur tegemoet derlandse Studentenraad opge dragen, steun te verlenen aan het South African Students Le gal Aidfund (het hulpfonds van üe Zuid-Afrikaanse Studenten raad). Voorts wordt aan het Univer sitair Asylfonds verzocht, zijn activiteiten niet alleen te beper ken tot studenten-vluchtelingen uit Oost-Europa, maar ze ook uit te breiden tot die uit Zuid- Afrika. Tenslotte wordt er in de reso lutie bij de regering op aange drongen, de studiemogelijkheden die er thans zijn in het kader van het cultureel accoord, uit te breiden, ook tot niet-blanke Af rikaanse studenten. Tijdens de conferentie die in een zeer rustige sfeer is gehou den, werd besloten, op waardige wijze actie te voeren tegen het geen in Zuid-Afrika gebeurt, en geen protest te voeren door mid del van zogenaamde boycot acties, vernielingen en derge lijke. Het proces te Athene De procureur-generaal in het proces tegen veertien commu nisten, dat thans in Athene wordt gevoerd, heeft maandag levenslange gevangenisstraf ge- eist tegen de zes hoofdbeklaag- den, onder wie George Erythri- adis, lid van het politieke bu reau van de Griekse communis tische partij, en Gregoria Za- chariadis, echtgenote van de voormalige secretaris-generaal van de partij. De procureur-generaal ver klaarde deze zes niet van spio nage te kunnen beschuldigen. Hij beschuldigde hen er wel van zich voor spionagewerk be schikbaar gesteld te hebben. het gevaarlijk beroep. De Bond van Franse benzine verkopers heeft machtiging ge vraagd des avonds om 22 of 23 uur de pompstations te mogen sluiten. Dit met het oog op de vele aanslagen die op pompbe dienden worden gepleegd. In Parijs kwamen laatst zeven aanslagen in één week voor. TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5