Zuid-Afrika houdt vast aan „apartheidspolitiek" de OntwapeningsoverJeg te Genève Rede van Stevenson Het huwelijk van prinses Margaret Soustelle en de Unie voor de Nieuwe Republiek HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN m ■EB WOENSDAG 13 APRIL 1960 16e Jaargang Nr 4959 BEROEP OP BEVOLKING VAN ZUID-AFRIKA Blijf kalm en opgewekt RAZZIA'S IN NEGERWOONWIJKEN BIJ JOHANNESBURG Negers door politie ondervraagd Perscommentaar op het kerkenconflict in Z.-Afrika Verklaring van minister Erasinus RELLETJES IN ZUID-KOREA Zuidkoreaanse politie in staat van alarm Nixon „VERENIGDE STATEN ZIEN NIET VER GENOEG VOORUIT" TWEEMOTORIG VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT Ergerlijke baldadig heid „STATE DEPARTMENT" OVER DE KOMENDE TOPCONFERENTIE Cubanen vragen asiel in Amerika Koning Boudewijn niet naar de bruiloft van prinses Margaret Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1, van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 et. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sa ule Te: Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het inaandagnummer: zaterdags 10 uur. „JDe loop der gebeurtenissen heeft ons geen schrik aange- iaogd. Wij zullen voortgaan met het in de praktijk brengen van (Je door dr. Verwoerd geformu leerde beginselen", aldus heeft de Zuid-Afrikaanse minister van Financiën, dr. T. E. Donges, maandag j.l. in de Volksraad (Tweede Kanier) verklaard. Dr. Donges is één der voor naamste boerenleiders. Hij zou vvaaschijnlijk dr. Verwoerd op volgen, indien deze zich, b.v. als gevolg van zijn verwondingen, uit het openbare leven zou moe ten terugtrekken. ©e minister van Landsverde diging, J. Fouche, verklaarde: Indien wij ook maar één ogen blik zouden aarzelen bij het vol gen van de door premier Ver woerd uitgestippelde weg, zou dit de toekomst van ons land in gevaar brengen. De „beginselen van dr. Ver woerd" komen neer op een vol komen gescheiden ontwikkeling vaa het blanke en het zwarte ras in Zuid-Afrika, kortweg ge formuleerd als de z.g'. „apart heidspolitiek". De Zuid-Afrikaanse minister van Buitenlandse Zaken Eric Louw heeft er, als gemeid, maandag j.l. in een persconfe rentie voor buitenlandse journa listen op gewezen dat de enige andere mogelijkheid is het land geheel aan de Bantoe's over te laten. „Wij vestigden ons drie eeuwen geleden in Zuid-Afrika. Na ons kwamen de Bantoe's, uit het noorden. De blanken heb ben van Zuid-Afrika een dei- rijkste landen ter wereld ge maakt en zij zijn niet van plan dit alles voetstoots over te dra gen aan de later gekomen Ban toes", aldus minister Louw. De krachtige houding der Zuid-Alrikaanse regering heeft ertoe geleid dat thans op grote schaal, in havens en fabrieken, het werk wordt hervat. Die Ban toe's, die eind maart j.l. hun per soonsbewijzen als demonstratie hebben verbrand, staan thans in lange rijen voor de betrokken kantoren, om nieuwe identiteits papieren, tegen de somma van een pond sterling ongeveer 10,60 te kopen. Minister van Binnenlandse Za ken J. Naude verklaarde dat veel teveel der in Zuid-Afrika wonende Indiërs in de handel werkzaam zijn. „Er bestaat geen enkele reden waarom enkelen hunner geen handenarbeid zou den verichten", verklaarde hij. De minister zei opdracht te hebben gegeven de „wet voor bevolkingsontwikkelingsgebie den", die voorziet in de instel ling van afzonderlijke gebieden voor de verschillende bevolkings groepen, zo soepel mogelijk toe te passen Hij geloofde echter dat de met de uitvoering belaste raad tegenover de Indiërs veel te toegevend is geweest. Hij verklaarde ook dat in de tien jaar, dat de wet van kracht is, niemand gedwongen werd naar een ander gebied te verhuizen. Minister Naude verklaarde tenslotte genoeg te krijgen van de houding der Indiërs, ..die mij steeds te spreken vragen, doch geen enkel voorstel doen om de uitvoering van de wet voor af zonderlijke bevolkingsontwikke ling te vergemakkelijken". De gouverneur-generaal van 2uid-Afrika, Charles Swart, heeft dinsdag een beroep op alle Zuidafrikanen gedaan kalm te blijven en te hopen dat iets goeds ■al voortkomen uit de huidige moeilijkheden van het land. „Misschien zal er een grotere mate van goede wil tussen de delen van onze bevolking, die tot mi toe betrekkelijk vervreemd van elkaar waren, uit voort komen". De gouverneur-generaal zei dit •p de jaarlijkse bijeenkomst van het oorlogsfonds in het stadhuis te Kaapstad. „Donkere schaduwen zijn in de afgelopen week over ons land ge vallen en het zou wonderlijk zijn als wij ons niet bezorgd voelden •ver de gebeurtenissen. Vooral de aanval op de premier heeft verdriet gewekt, omdat dit, ondanks meningsverschillen, niet de levenswijze in Zuid-Afrika is. De weg van de moord is niet onze weg, gebruik van fysiek ge weld tegen zijn tegenstander is niet onze methode. God geve dat ons hele land in deze dagen kalm en verstandig blijve". Vijftig blanke en honderd in heemse politiemensen, gesteund door drie pantserwagens, zijn gisterochtend om negen uur be gonnen met razzia's in tien neger woongebieden ten zuidwesten van Johannesburg. Ongeveer vijftig negers werden voor ondervraging door de po litie aangehouden. De razzia is gelijk aan die van maandag in westelijke woonoor den, waar de politie huis na huis een onderzoek instelde naar ver dachte personen en wapens. De politie hield haar zuiverings- 4. „Vreedzame negers in en bij onze steden tachtig procent van hen zijn vredelievend moeten worden beschermd tegen het schrikbewind van terroristen en daarom zal het aantal politie leden moeten worden uitge breid". 5. ..Het hele stelsel van goed kope negerarbeiders, van wie Zuid-Afrika zich in zo grote mate door de jaren heen afhan kelijk heeft gemaakt, zal dras tisch herzien moeten worden als de blanke zijn superioriteit en leiderschap wil behouden. De blanke zal weer moeten leren werken zoals onze vaders en moeders hebben gewerkt." Het Zuidafrikaanse blad „Die Burger" is gisteren ingegaan op de verklaring van de Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, dr Joost de Blank dat de Nederduits Gereformeerde Kerk van Zuid- Afrika de apartheidspolitiek moet verwerpen. Het blad zegt dat aartsbisschop De Blank, na jaren van spora disch gekibbel, nu een „totale i oorlog" is begonnen tegen de Nederduits Gereformeerde Kerk Dat in deze, voor ons land zo actie o.a. in Pimville, Katelong woeiige dagen een conflict tus- en Sharpeville. I sen de kerken de zaak nog erger De Canadese journalist Nor- moet maken, is wel bijzonder man Phillips, die voor een onder- tragisch. Waarschijnlijk stuurt vraging werd vastgehouden, is aueen ,je Anglicaanse kerk aan gisterochtend vrijgelaten, zo is 0p dit conflict, aldus „Die Bur- officieel meegedeeld. De Zuid-Afrikaanse minister van Justitie, Erasmus, heeft dinsdag verklaard dat de politie macht volgens tem versterkt moet worden om te vredelieven de negers in d. steden te be schermen. Hij zei dat dit één van de les sen was van de gebeurtenissen in Zuid-Afrika. De andere waren: 1. „Omwille van het vreed zame bestaan van blanken en niet-blanken in Zuid-Afrika zul len wij de ondermijnende activi teit van het communisme en aanverwante organisaties met wortel en tak moeten uitroeien. 2. „Wij zullen leeglopers en andere overtollige negers van wie er vele duizenden in de ste den zijn, moeten terugzenden en de autoriteiten in de negergebie- den in staat moetan stellen deze mensen er toe te dwingen te werken en hen onder strenge controle te houden. 3. „Wij moeten de uitvoering van het programma tot ontwik keling Van de Bantoegebieden versnellen om meer Bantoe's te kunnen opnemen. Het hele staatsapparaat moet daarop worden ingesteld. Anders zal het te laat zijn". ger Zoals bekend heeft dr De Blank maandag een verklaring uitge geven, waarin hij pleit voor ver breking van de betrekkingen met de Nederduits Gereformeerde Kerk als deze kerk niet dé apart heidspolitiek verwerpt. Aartsbis schop De Blank doelde daarbij in het bijzonder op de samenwer king tusen de kerken in interna tionaal verband. In de Zuidkoreaanse havenstad Masan is het gistermorgen on rustig geweest. In deze stad kwam het maandag tot een bot sing tussen betogers en de poli tie, waarbij twee mensen om het leven kwamen en minstens 20 werden gewond. Na deze rel en de berichten over een complot om de rege ring van president Syngman Rhee omver te werpen, is de gehele Zuidkoreaanse politie in staat van alarm gebracht. De rel in Masan brak uit toen leerlingen van middelbare scho len een jeep van de politie in brand staken uit protest tegen de weigering van de politie om het lijk van een 17-jarige jon gen, dat men bij Masan had gevonden, aan de leerlingen over te dragen. De Zuidkoreaanse politie heeft dinsdag in de havenstad Masan elf mensen aangehouden, nadat zich nieuwe tegen de regering gerichte demonstraties hadden voorgedaan waaraan ruim tien duizend scholieren en burgers deelnamen. De middelbare scho len in deze stad zijn voor drie dagen gesloten. In Taegoe, 80 km ten noorden van Masan, omsingelde de politie negentig leden van de democra tische (oppositie)partij, die uiting gaven aan hun overtuiging, dat de vorige maand gehouden pre sidentsverkiezingen nul en van gener waarde waren. Dertig van de betogers werden voor onder vraging aangehouden. De politie in Seoel heeft mee gedeeld, dat er een komplot is ontdekt om de regering met ge weld omver te werpen. De vijf Westelijke deelnemers aan het ontwapeningsoverleg te Genève hebben dinsdag bij mon de van de Italiaan Luca Dainelli de vijf communistische delega ties voorgesteld, gezamenlijk een technische werkgroep te vor men voor het bestuderen van de kwestie van een verbod op het brengen van wapens voor mas sale vernietiging in de ruimte. Volgens conferentiekringen was er van communistische zijde op dit voorstel nog geen reactie. De Italiaanse delegatieleider fcetoogde dat de landen die in Adlai Stevenson, de tweemaal verslagen democratische kandi daat voor het Amerik. president schap, heeft dinsdagavond in Charlottesville in Virginia ver klaard dat aan de uitdaging van de twintigste eeuw niet het hoofd kan worden geboden door „betere reinigingsmiddelen meer tandpasta, door particuliere wel stand en openbare veiligheid". In een rede op de universiteit van Virginia zei hij dat de Ame rikaanse buitenlandse politiek werd beheerst door „een steriel anti-communisme en door dom te denken wat men graag wil." De leiders van de V, S. hadden de omvang van de crisis onder schat die veroorzaakt werd dooi de opmars van het wereldcom munisme vooral in China, „een land waarbij onze leiders deen alsof het niet bestaat", grote be slissingen werden uitgesteld. „Wij bieden minder steun om anderen te helpen dan wel om onszelf te beschermen", ..ons werd aan de ene kant verzekerd dat Amerika nooit sterker of welvarender was of meer ge respecteerd werd in de wereld; anderzijds werden wij gewaar schuwd dat, in weerwil van een bruto nationale produktie van 500 miljard dollars, het bank roet op de loer ligt als wij iets van onze particuliere genotzucht aanwenden voor de dringende taak van het hoofd te bieden aan de uitdaging van een totali taire maatschappij: deze maat schappij groeit reeds sneller dan de onze en haar leiders zijn vast besloten de hele wereld te her vormen naar hun eigen inzicht". „Dit jaar zullen wij een keuze maken tussen twee benaderin gen. Wij zullen moeten beslis sen of wij moeten voortgaan particuliere consumptie op- de voorgrond te stellen of dat wij de meeste voorrang moeten geven aan onze algemene no den". Vice-president Richard Nixon heeft maandag j.l. in een toe spraak, die hij hield voor de uni versiteit van Stanford, ver klaard': „In de strijd tegen de Russen is Afrika het kritiekste gebied ter wereld. De Sowjet-Unie onderkende reeds een kwart eeuw geleden het belang van China en sinds de afgelopen vijftien jaar is zij zich bewust van de belangrijkheid van Afrika. Wij Amerikanen begaan de fout, dat onze blik op de geschie denis te beperkt is. Wij zien, bij de behandeling van de vraag stukken, waarvoor wij worden gesteld, niet verder dan de komende vijf jaar", aldus Nixon. staat zijn ruimtevoertuigen te lanceren, onverwijld er van moe ten afzien deze apparaten te ge bruiken voor massale vernieti ging. Hij verzocht de vijf com munistische landen terug te ko men van hun eerdere verwer ping van een Amerikaans voor stel om onmiddellijk, onder in ternationale controle, het lance ren van kernwapens in de ruim te te verbieden. De Amerikaan Eaton, die de bijeenkomst leidde, verklaarde dat hij zich, na bestudering van het Sow jet-voorstel van vrijdag om te trachten tot overeenstem ming te komen over ontwape- ningsbeginselen, afvroeg of de Sowjet-Unie niet afweek van de ontwapeningsresolutie van de V. N. In deze resolutie stond nl., dat de Geneefse conferentie over specifieke ontwapeningsmaat regelen zou spreken, terwijl niet gerept werd over beginselen. Aanvaarding van beginselen zou niet tot resultaat hebben, dat één militair naar huis komt, één wapen wordt afgeschaft of de produktie van wapens wordt ge staakt, aldus Eaton. Hij noem de het voorste] van de Russen een verzoek om een stap terug te doen. Een tweemotorig, licht ver keersvliegtuig, een Havilland „Dove", is ten zuiden van Black pool in de Ierse zee gestort. De inzittenden van het toestel zijn door een reddingboot aan boord genomen. In ie Belle Vue-dieren- tuin van de Britse stad Manchester zijn onge veer dertig kraanvo gels, zwanen, eenden, ganzen, pinguins en een pelikaan dood ge vonden. Volgens de politie zijn de vogels, die een waarde van tussen tien- en twintig duizend gulden verte genwoordigen, met stukken hout geslagen en is er vermoedelijk ook een mes gebruikt. De foto toont oppasser Len Horner met een aantal kadavers na de zinloze slachting waar van de daders spoorloos zijn. Ingvald SmithKielland, een woordvoerder van het Noorse koninklijke hof, heeft dinsdag in een vraaggesprek met een ver slaggever van „Arceiderbladet", het orgaan van de Noorse socia listische partij, verklaai-d dat ko ning Olaf het enige lid van de Noorse koninklijke familie is dat een uitnodiging van Buckingham Palace heeft ontvangen ter bij woning van het huwelijk van Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt in een overzicht van de conferen ties, die bereids door Oost en West werden gevoerd en de vraagstukken die thans om op lossing vragen, onder meer: „Het zou niet van werkelijkheidszin getuigen te verwachten, dat deze ernstige problemen op één bij eenkomst van regeringsleiders zouden kunnen worden geregeld. De Verenigde Staten blijven er niettemin naar streven een eer ste basis te vinden voor overeen stemming, van waaruit de weg zou kunnen leiden die voert naar het oplossen van de grote vraag stukken". Drie personeelsleden van de Cu - aanse luchtvaartmaatschap pij hebben hun vliegtuig dat een lijnvlucht maakte, in Miami aan de grond gezet en politiek asiel gevraagd. Een Cubaan onder de 15 passagiers deed hetzelfde. Op de vlucht hebben zich geen inci denten voorgedaan. De drie per soneelsleden zijn een eerste pi loot, een tweede piloot en een purser. Zij hebben verklaard genoeg te hebben van het regime-Castro. Zij vreesden bij de militaire luchtvaart te worden te werk gesteld. prinses Margaret van Engeland. Of kroonprins Harald en de prinsessen Astrid en Ragnhild de huwelijksplechtigheden zul len bijwonen, hangt in eerste in stantie af van de eventuele uit nodiging \an de Blitse konink lijke familie, aktus de woord voerder. Latei- deelde een Blitse woord voerder te Londen mee, dat ko ning Olaf „tot zijn leedwezen" de uitnodiging had moeten af wijzen. Volgens de woordvoerder wa- len alle uitnodigingen zuiver persoonlijk. Hij kon niet zeggen, of nu kroonprins Harald of een ander lid \an het Noorse ko ningshuis zal worden uitgeno digd. Alle landen die diplomatieke vertegenwoordigers in Londen hebben, zullen bij het huwelijk door de hoofden van deze mis sies worden vertegenwoordigd. Er zal geen preek worden ge houden bij het kerkelijk huwe lijk tussen prinses Margaret en Antony Armstrong-Jones, zo is dinsdag in Londen bekendge maakt. In plaats daarvan zullen de zaligsprekingen uit de berg rede volgens het Evangelie van de Heilige Mattheus worden voorgelezen. Prinses Margaret en haar verloofde hebben dit ge deelte uit het Evangelie uitge zocht. De kerkelijke huwelijksplech tigheden zullen worden geleid door de aartsbisschop van Can terbury, Geoffrey Fisher, die geassisteerd zal worden door de deken van Westminster. E S. Abbott, dit is dinsdag officieel meegedeeld. Prinses Margaret zal het voor beeld van haar zuster, koningin Elizabeth, volgen en beloven dat zij haar echtgenoot „zal gehoor zamen". Deze belofte vormt een tradi tioneel onderdeel van de huwe lijksceremonieën van de Angli caanse kerk. In de laatste jaren mochten de bruidjes, zo zij dit wensten, deze speciale belofte achterwege laten. Jacques Soustelle eens een van Frankrijks vurigste Gaul listen, heeft een brief van pre mier Debré van Frankrijk gekre gen. waarin gezegd wordt dat Soustelle „zich buiten de Unie voor de nieuwe republiek (U. N. R.) geplaatst heeft" door zijn houding tegenover de Algerijnse kwestie. De leiders van de U. N. R. hou den zich nu al twee maanden bezig met de vraag of Soustelle al dan niet uit de U. N. R. gesto ten moet worden Zij durven hem niet uit de partij te gooien, omdat zij bang zijn dat hierdoor een scheuring in de U. N. R. zal ontstaan. Zij hebben getracht hem te bewegen zelf zijn lid maatschap op te zeggen. Eén van Sousteiles assistenten ver klaarde dinsdag dat er maar drie gevallen zijn, waarin Sou- steile gedwongen kan worden zijn lidmaatschap op te geven. Die gevallen zijn aftreden, over lijden of uitstoting, Soustelle bevindt zich nog steeds in het land der levenden en is niet van plan om af te treden, aldus deze assistent. Het bestuur van de U. N. R., dat na Pasen weer bij eenkomt, ziet zich dus nu weer geplaatst voor de vraag of zij Soustelle al dan niet formeel uit de partij moet stoten. Zoals be kend voert Soustelle een cam pagne voor de integratie van Al- gerië en Frankrijk één v^bn de drie mogelijkheden die De Gaulle heeft aangeboden bij de aankondiging van zijn politiek van zelfbeschikking voor Alge- rië. De U. N. R. heeft geweigerd zich in dit opzicht vast te leggen. In Groot-Brittannië is dezer dagen de vermakelijkheidsbelas ting op bioscoopvoorstellingen geheel afgeschaft. Voor de schat kist betekent dit een verlies van ongeveer zeven miljoen pond per jaar. In Brussel is officieel medege deeld, dat koning Boudewijn de bruiloft van prinses Margaret niet zal bijwonen. „Reeds geruime tijd heeft Zijne Majesteit aanvaard zich op 6 mei naar Antwerpen te begeven naar aanleiding van het 75-jarige be staan van de Antwerpse balie", aldus de officiële mededeling. 9 De Belgische Nobelprijswin naar voor de vrede pater Pire heeft aan gouverneur Brown van Californië een telegram gezon den waarin hij gratie voor Caryl Chessman vraagt. De wereld zou de terechtstelling van een mens, zelfs iemand die schuldig is, na dat hij te lang op de dood heeft gewacht, niet begrijpen, aldus pater Pire. ZWAAR BEWOLKT Dinsdag passeerde een rug van hoge druk ons land. Het bracht ons aanvankelijk opkla ringen. De temperaturen liepen tot 9 graden langs de kust en tot 14 graden in het oosten van het land. In de tweede helft van de dag nam de zuidwestelijke wind in kracht toe op de nadering van een oceaanstoring, die tegen de avond met regen ons land be reikte. Vandaag zal tamelijk vochtige lucht over ons land stromen. Daarin zal veel bewolking voor komen, waaruit plaatselijk wat regen zal vallen. De zuidweste lijke wind blijft matig tot krach tig, en langs de kust af en toe hard. In de temperaturen wordt weinig verandering verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Veel bewolking Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Ma tige tot krachtige, langs de kust nu en dan harde zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG 14 AJPRIL Breskens Temeuzien Hansweert Walsoorden vjn. 3.17 3.52 4.32 4.42 n.m. 3.44 4.19 4.59 5.09 ZON MAAN op onder op onder April 12 5.51 19.32 20.29 6.22 13 5.49 19.34 21.46 6.55 14 5.46 19.35 23.01 7.32 15 5.44 19.37 8.17

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1