Westelijken verwerpen de vijf grond beginselen der communistische landen De komende blijde gebeurtenis aan het Belgische Hof De toestand van premier Dr. Verwoerd Brand verwoest fabriek in Kampen Passencontróle aan binnengrenzen van Benelux wordt opgeheven Nieuwe stappen in de zaak-Chessman W eeroverzicht De voedselvergiftiging in Marokko HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Frankering bij abonnement: Terneu2en Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DINSDAG 12 APRIL 1960 16e Jaargang Nr 4958 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sandc, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie f2.25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE TE GENEVE Engeland, Frankrijk, de. Ver enigde Staten, Canada en Italië hebben gisteren „de vijf grond beginselen" voor algemene en volledige, ontwapening van de aan de Geneefse ontwapenings- BOODSCHAP VAN li. K. Ii. PRINSES WILHELMINA H. K. H. Prinses Wilhelmina, heeft, aldus meldt de Rijksvoor lichtingsdienst, de volgende bood schap uitgegeven: „In de overtuiging dal Chris tus dit van ons vraagt en in aansluiting aan de jongste ge tuigenissen van de Nederland se kerken en die van hen, die over onze grenzen in dezelfde geest gesproken hebben, doe ik een beroep op het geweten der wereld, dat zich zo krach tig heeft laten gelden, om tot een levende werkelijkheid te maken wat de kerken hebben verkondigd ten aanzien van de gelijkheid voor Christus van alle rassen en mensen, te be ginnen bij de heel eenvoudige dingen van het dagelijkse leven, die binnen het bereik van iedereen liggen. (w.g.) WILHELMINA. conferentie deelnemende com munistische landen verworpen. De Brit David Ormsby Gore zei, dat deze nieuwste voorstel len „de schaapskleren" waren waarmee de Sowjet-Unie pro beerde de „bekende wolf" van haar oorspronkelijke ontwape- ningsplan te omhullen. De vijf aan de conferentie deel nemende westelijke landen heb ben een Russisch voorstel, dat de kemmogendheden op de tien- landen-conferentie terstond „plechtig" verklaren, dat zij niet de eersten zullen zijn die kern wapens gebruiken, eveneens ver worpen. „De vijf grondbeginselen" zijn vrijdag door de Rus Zorin, na mens de Sowjet-Unie. Tsjeeho- Slowakije, Polen. Roemenië en Bulgarije, ter tafel gebracht. Zij bestrijken de omvang van ont wapeningsmaatregelen, dringen aan op algehele ontwapening binnen vier jaar en beogen de -1 oprichting van een internationaal icontrölelichaam. Volgens Ormsby-Gore is het communistische voorstel van vrij dag voornamelijk gebaseerd op de inleiding tot het Russische plan. dat door premier Chroesjt- sjef in het afgelopen najaar in de Verenigde Naties is ont vouwd. De Britse afgevaardigde zei een siraaltje hoop te zien wat betreft de mogelijkheid, dat ge schillen over de kwestie van een tijdslimiet verkleind kunnen wor den (het Westen wil geen limiet voor het tot stand brengen van algehele ontwapening). Bemoedigend was ook. dat de Sowjet-Unie de noodzakelijkheid van een internationale controle- organisatie erkent. Ormsby-Gore vestigde ook nog de aandacht op de mogelijkheid, dat de conferentie het eens wordt over een of andere maatregel die de wereld haar wil om het ge vaar van een kernoorlog af te wenden moet tonen. Belgische artilleristen hebben het afgelopen weekeinde de wacht Detrokken bij de kanon nen. waaruit 101 saluutschoten zullen klinken indien althans prinses Paola het leven zal schenken aan een zoon. Een prinsesje zal deze eer niet te beurt vallen, omdat de 51 scho ten zijn voorbehouden aan een dochter van de konirig en om dat alleen een zoon van prins Albert en prinses Paola een Premier blijft goed vooruitgaan De Zuid-Afrikaanse radio-om roep heeft bekendgemaakt dat de Nationale Partij in Kaapstad had besloten dat er geen waar nemend premier zal zijn tijdens de periode van herstel van dr. Verwoerd. In een bekendmaking, die tegen de middag in Pretoria werd uit gegeven, werd gezegd dat de premier goed vooruit blijft gaan. „Naturlijk is hij nog zwak en vermoeid, maar hij blijft voor uitgaan. De verzekering kan worden gegeven dat er geen teken van verlamming is en volgens de vooruitgang die hij tot nu toe gemaakt heeft, wordt niet verwacht dat verlamming zal optreden." Pratt zal voorlopig niet wor den berecht. Hij wordt vastge houden op grond van de nood- bepalingen. DE KERKEN IN ZUID-AFRIKA De Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, dr. Joost de Blank, heeft verklaard dat de andere kerken niet langer met de Nederduits Gereformeerde kerk in Zuid-Afrika dienen sa men te werken als deze de apartheidspolitiek niet veroor deelt. De aartsbisschop doelde ook op de samenwerking in de We reldraad van Kerken. ■De gebeurtenissen van 21 maart (de schietpartijen in Sharpeyille en Langal hebben de kerk in Zuid-Afrika voor de zwaarste crisis in haar geschie denis geplaatst", aldus de ver- Klaring. „Op die dag keerden de Afri- De foto toont, de premier tijdens zijn openingswoord, enkele mi nuten voordat de aanslag met een pistool werd gepleegd. kanen zich tegen hen die zij als hun blanke onderdrukkers be schouwen, maar ook tegen de christelijke kerk. In de dagen die volgden werden kerken verbrand, geestelijken aangevallen en ker kdijken van verraad beschuldigd. Voor vele negers is de christe lijke kerk, evenals de regerin voor een blanke overheersing en voor apartheid. De kerk staat nu voor een belangrijke beslissing Haar toekomst is in gevaar. Als zij de leer van de apartheid niet openlijk afwijst, veroordeelt zij zichzelf iot vernietiging en zal Zuid-Afrika open staan voor secularisme en andere niet-ehris telijke leren". mogelijke troonopvolger zal zijn. Op kasteel-Belvédère in Brussel, de residentie van prins Albert en prinses Paoia, zijn alle .voorbereidingen voor de spoedig te verwachten blijde gebeurtenis getroffen. Uit alle delen van België is de laatste weken een overstelpende hoe veelheid pakjes met kleding voor de baby bezorgd. Het ver schil dat het Belgische protocol maakt tussen een zoon of een dochter, is door prinses Paola niet gevolgd. Ongeacht wat het zal zijn heeft zij besloten tot een rose uitzet en prinsje of prinsesje, het zal slapen onder een rose sprei, in een wieg waarvan de tule met roze strik ken is versierd en gekleed wor den in rose hemdjes. Samen met haar moeder, donna Ruffo heeft de 22-jarige prinses de afgelopen maanden inkopen gedaan in Brussel en zelf de meubels uitgekozen voor de kinderkamer, die in zeer een voudige stijl wordt ingericht. De naam voor de elk ogen blik te verwachten telg van het Belgische koninklijk» geslacht is nog niet vastgesteld. Wel is bekend, dat indien het een prins zal zijn, hij geen nieuw te creëren titel zal dragen. De tra ditionele titels van het Belgi sche koningshuis zijn hertog- van Brabant voor de troonop volger en graaf van Vlaande ren voor de broer van de ko ning, een titel die thans wordt gedragen door prins Karei, de broer van koning Leopold. Prins Albert heeft de titel van prins van Luik. Hetgeen echter geen traditionele titel is en hem werd gegeven toen wijlen ko ningin Astrid haar zoon in Luik aan de inwoners van die stad voorstelde. De peetouders van het prin senkind zullen koning Leopold en de moeder van prinses Paola, donna Ruffo, zijn. Hoewel ook daarover nog geen beslissing is genomen zou het in de bedoe ling liggen het eerste kind van Albert en Paola te dopen in de St. Goedelekerk, waar het hu welijk van de ouders het vorige jaar werd ingezegend, als het een jongen is en in de kapel van het kasteel Belvédère als het een meisje mocht zijn. Prinses Paola zal bij de be valling worden bijgestaan door prof. Straetmans uit Brussel. In de kinderkamer zal de scep ter worden gezwaaid door de 26-jarige kinderverzorgster Adrienne Cardyn. Een bijzonder felle brand heeft zaterdagmiddag in Kampen een plastic- en lederwarenfabriek geheel in de as gelegd. De foto geeft een overzicht van het uitgebrande gebouw. De oorzaak is onbekend, de schade is nog niet vastgesteld. OPROEP TOT OPSTAND TEGEN FIDEL CASTRO Cubaanse volk verzocht de wapens tegen de huidige regering op te nemen Een ondergrondse organisatie van vroegere volgelingen van de Cubaanse minister-president, Castro, hebben er bij het Cu baanse volk op aangedrongen de wapens op te nemen tegen de huidige regering om de democra tie op Cuba te herstellen, aldus meldde de „New York Times" gisteren. De organisatie, de „beweging voor revolutionair herstel", heeft de desbetreffende proclamatie een paai- dagen geleden uitge geven. In de oproep wordt het Cubaanse volk ervoor gewaar schuwd zich niet te laten gebrui ken door het internationale com munisme. Volgens het bericht in de „New York Times" wordt aan genomen dat deze beweging de belangrijkste is die zich sedert Castro het regime van Batista uit het zadel wierp, tegen het nieuwe bewind verzet. OPSTAND IN GEORGIE Een man van Georgische af komst, Zaldastani, heeft de commissie voor on Amerikaanse activiteit van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden mede deling gedaan over een opstand in Hf lis. de hoofdstad van Georgië, in maart 1956, waarbij 600 mensen zouden zijn omge komen. Zaldastani zei dit te weten uit documentair materiaal en van mensen die nog in Georgië wo nen Hun namen kon hij niet meedelen. Volgens Zaldastani's verkla ring was de opstand ontketend door duizenden studenten en arbeiders die demonstreerden voor „individuele vrijheden". Oudpresident Vincent Auriol van Frankrijk bevond zich ten tijde van het oproer in Tiflis. Op de dag na de betoging, toen de tanks van de Russische strijd krachten tegen de ontevredenen in actie zouden komen, brachten de Russen de Franse president per vliegtuig naar elders, aldus Zaldastani die directeur is van een warenhuis te Boston. MAATREGEL ZAL WELLICHT NOG VOOR HET AANSTAANDE TOERISTENSEIZOEN OP 1 JULI VAN KRACHT WORDEN De ministers van Buitenlandse Zaken van Nederland, België en Luxemburg hebben gisteren in Brussel een conventie onder tekend, die een einde zal maken aan de eontróle van reispapieren aan de binnengrenzen van Bene lux. De overeenkomst zal bin nenkort aan de nationale parle menten van de drie landen wor den voorgelegd. De ministers zullen verzoeken oin een spoe dige behandeling, waardoor het mogelijk zou worden nog voor het aanstaande touristenseizoen op 1 juli de maatregel van kracht te doen worden. Nieuw bewijsmateriaal waaruit blijkt dat Chessman onschuldig is De voornaamste advocaat van de ter dood veroordeelde Caryl Chessman, George Davis, heeft zondagavond te San Francisco verklaard over nieuw bewijs materiaal te beschikken, waaruit blijkt dat zijn cliënt onschuldig Volgens Davis heeft Chess man de aan de „bandiet met het rode licht" toegeschreven misdrijven (met verkrachting gepaard gaande ontvoeringen) niet bedreven er, is hij het Maandag is in Rabat het pro ces begonnen tegen 24 Marokka nen die ervan beschuldigd wor den verantwoordelijk te zijn voor voedselvergiftiging waardoor 10.000 mensen getroffen werden. Zij worden beschuldigd van misdaden tegen de volksgezond heid, waarvoor de doodstraf ge- eist werd. afgekondigd na de ver giftigingen in Marokko in de herfst van het vorig jaar. De verdachten zouden een mengsel van olijfolie en Ameri kaanse smeerolie uit surplus- voorraden die een vergiftig be standdeel bevatte, hebben ver kocht. De rechtszaal was overvol met familieleden van de mannen, vrouwen en kinderen die ver lamd werden door wat Marok kaanse bladen het „spijsolie schandaal" noemen Op een tafel in de omgeving van de jury liggen stapels be wijsstukken, zoals foto's van pa tiënten met vervormde ledema ten als gevolg van de voedsel vergiftiging en olieblikken met Engelse opschriften als smeer olie. Ongeveer 6000 van de 10.000 slachtoffers hebben verlamde ledematen. Voor de mcesten van hen verwacht men geen gene zing. slachtoffer geworden van een „in elkander gezette zaak", waarbij meineed werd be dreven. Davis verklaarde het Califor- nische opperste gerechtshof gis teren om toestemming te zullen vragen, om zijn bewijsmateriaal in te dienen. Hij wil dit ook aan de gouverneur van Californië overleggen. De terechtstelling van Chessman is op 2 mei a.s. bepaald. Davis zei zijn materiaal uit verscheidene bronnen te heb ben gekregen, waarvan hij noemde: een particuliere de tective, een medewerker van een tijdschrift en dossiers van de politie van Los Angeles. Hij verklaarde dat deze po litie een lange lijst van klach ten over het optreden van de „bandiet met het rode licht" bezit. In deze klachten geven slachtoffers beschrijvingen van de man, die haar overviel. „Uit deze beschrijvingen blijkt, dat Chessman niet deze bandiet is. Sterker, er blijkt ook uit, wie dit wel is. Het is een nog levende misdadiger, met een lange straflijst. Maai de politie van Los Angeles wil niet. dat deze gegevens worden gepubliceerd", aldus Davis. De drie landen zullen voorts gemeenschappelijk gaan optre den bij het verlenen van visa en bij de controle aan de bui tengrenzen van de Benelux. Volgens de door de ministers Luns, Wigny en Schaus ge tekende overeenkomst zal als regel een visum, verleend aan een vreemdeling, voor het ge hele Bene'ux-gebied golden, Met derde landen zullen ge meenschappelijke verdragen worden gesloten voor de af schaffing van visa en paspoor ten, zoals trouwens in hei ver leden al is gebeurd. De ondertekening van de con ventie vond plaats tijdens een bijeenkomst van het ministers comité van de Nederlands-Bel- giseh-Luxemburgse douane-unie in Brussel, die van Nederlandse zijde behalve door minister Luns werd bijgewoond door de minis ters Marijnen en Beerman. Op deze vergadering is ook een ont- werp-conventie geparafeerd, waarin de voorwaarden zijn ver vat waaronder in de drie landen de nationale wetgeving ten aan zien van de vrijheid van be weging, het verblijf en de keuze van woonplaats op eikaars on derdanen zal worden toegepast. Beide overeenkomsten zullen be halve aan de nationale parlemen ten worden voorgelegd aan de raadgevende interparlementaire Beneluxraad ter advies. De ministers van de drie lan den besloten voorts: 1. Een systematisch onderzoek te doen instellen door de minis ters van Economische Zaken en van Financiën van de drie landen naar de gevolgen, die conjunctuurpolitieke maatrege len van een der regeringen hebben voor de economie van de partnerlanden. 2. Maatregelen te nemen die op korte termijn een studie moge lijk moeten maken over de ge leidelijke opheffing van de kwantitatieve beperkingen voor het ongeregelde reizigersver- voer langs de weg in de Bene lux. 3. Een werkwijze vast te stellen voor het bereiken van een beter contact tussen de drie regeringen en de raadgevende interparlementaire Benelux raad. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, de heer Wigny, die na afloop van de Benelux- vergadering een afzonderlijk on derhoud had met minister Luns, deelde nog mede, dat de minis ters van Financiën en Economi sche Zaken van de drie landen op 30 mei in Brussel bijeen zul len komen ter voorbereiding van een verdere bespreking over de harmonisatie van de conjunc- tuurpolitiek. Deze kwestie zal verder het onderwerp van ge sprek zijn op de bijeenkomst van het ministercomité van de Bene lux, die voor 20 juni is vastge steld. Minister Wigny verklaarde, dat gestreefd dient te worden naar de eerste maatregelen om tot een harmonisatie op dit gebied te komen. „Op deze wijze zal de Benelux ten opzichte van «le ge meenschappelijke markt, die zich eveneens met deze kwestie bezig houdt, een leidende rol kunnen blijven spelen". De Belgische minister merkte voorts op, dat de Benelux even eens een voorsprong op de E. E. G. heeft wat betreft de vrijheid van beweging, verblijf en keuze van woonplaats voor de weder zijdse onderdanen door de para fering van de cntwerp-conven- tie hierover. Over de samenwerking met de raadgevende interparlementaire Beneluxraad deelde de heer Wig ny mede, dat in de toekomst de ministers zo snel mogelijk be handelde documenten aan de raad zullen doen toekomen en ambtenaren van de drie landen de politieke en technische vragen zullen beantwoorden, die in de commissies van de raad mochten rijzen over aan de orde zijnde kwesties. China's antwoord aan India China's jongste nota aan India, die maandag bij het Indische parlement is ingediend, beves tigt China's aanspraken op grote delen van Ladach en het noord oostelijke grensgebied. MINDER WIND. Een depressie trok gisteren in langzaam tempo over het midden van de Noordzee naar Denemar ken weg. Achter de depressie om voerden krachtige noordweste lijke winden onstabiele en vrij WOENSDAG Breskens Terneuzen Hunsweert Walsoorden 13 APRIL v.m. n.m. 2.40 3.15 3.55 4.05 3.04 3.39 4.19 4.29 ZON MAAN op onder op onder April 11 5.53 19.30 19.12 5.53 12 5.51 19.32 20.29 6.22 13 5.49 19.34 21.46 6.55 14 5.46 19.35 23.01 7.32 15 5.44 19.37 8.17 koude lucht naar ons land. Plaat selijk kwamen dan ook buien voor, maar de regenhoeveelheden waren niet groot. Over de Britse eilanden nader de intussen een rug van hoge- druk, ver op de oceaan gevolgd door een nieuwe storing. Voor vandaag worden bij ons opkla ringen en op de meeste plaatsen droog weer verwacht. De wind zal matig zijn tussen west en zuidwest. De maximumtempera turen zullen vandaag iets hoger worden dan maandag het geval is geweest, toen waarden van 9 tot 11 graden werden gemeten. medegedeeld cloor het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Opklaringen. Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen dan gisteren.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1