Aanslag op premier Verwoerd Tsjoe En-lai beschuldigt de Verenigde Staten Vertrouwen voor nieuwe Italiaanse regering De moord op de 72 negers te Sharpeville De toestand in Z.-Afrika HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT EERSTE BLAD salons „robert" De verdaging van de ontwapenings besprekingen Verklaringen van slachtoffers Mans Gatsonides wint zuinigheidsrit met een Citroën ID 19 Gebruik 1 liter op 16,52 km. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5357 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 11 APRIL 1960 16e Jaargang Nr 4957 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Een blanke boer heeft zaterdagmiddag een aanslag gepleegd op de Zuidafrikaanse premier, dr Ver woerd. De premier kreeg twee kogels in het hoofd, één kogel door het oor en één door het verhemelte waar door hij een kaakfractuur opliep. De specialisten van het algemeen ziekenhuis van Johannesburg hebben zondagochtend meegedeeld dat de toestand van dr Verwoerd bevredigend is. Hij heeft een goede nachtrust gehad. De kogels zijn ech ter nog niet verwijderd. De premier werd zondag naar Pretoria overgebracht. De aanslag werd gepleegd toen de premier een landbouwtentoonstelling opende in aanwezigheid van 30.000 personen, onder wie zijn echtgenote. Uit betrouwbare bron is vernomen dat de politie de 49-jarige in Londen geboren David Pratt heeft aangehouden, eigenaar van een boerderij en een sui- kergoedfabriek en lid van de landbouwvereniging van Witwatersrand. De aanslag heeft grote indruk gewekt, ook in het buitenland. Onmiddellijk na de aanslag kwamen de ministers bijeen. De plaatsvervangend premier, Sauer, zei in een radiotoespraak, •jat ieder weldenkend mens diep geschokt is''. Hij deed een beroep op de bevolking om rustig te blijven. Premier Verwoerd is in het grootste geheim per ambulance overgebracht van Johannesburg naar een ziekenhuis in Pretoria, een afstand van 56 km. Over de reden van het overbrengen kon den nog geen mededelingen wor den verkregen. Een specialist en verpleegsters maakten de tocht naar Pretoria mee. Na aankomst in Pretoria werd een communiqué uitgegeven waarin wordt gezegd dat de pre mier „om een aantal redenen en na raadpleging van artsen" naar een ziekenhuis in Pretoria is ivergebracht. Dr. Verwoerd heeft de reis goed doorstaan, al dus dit communiqué. De gearresteerde man is een KWaitier vastgehouden in het po litiebureau op het tentoonstel- lingstrrein. Daarna werd hij overgebracht naar het hoofdbu reau. Toen hij naar de politie auto werd geleid, hing zijn jasje over zijn hoofd. Hij moest achter in de auto gaan zitten met het hoofd tussen de knieën. Een ooggetuige heeft ver klaard dat hij een man. gekleed in een groen pak naar de loge voor de genodigden had zien lo pen. De man naderde dr Ver woerd van achteren. Toen hij op armlengte afstand was trok hij een revolver. Mevr. Verwoerd zag hem dit doen, zij boog zich voorover en begon te gillen, doch haar waarschuwing kwam te laat. Er klonken twee schoten die haar echtgenoot troffen Volgens 'n ooggetuige heeft 'n woedende en scheldende menig te geprobeerd de politie-auto tegen te houden waarmee de ar restant werd weggevoerd. De tentoonstelling is direkt na de aanslag tot nader order ge sloten. De Zuidafrikaanse radio-om- roep onderbrak zaterdagmiddag haar programma om het nieuws bekend te maken. Daarna we"rd een sportprogramma opgeschort en vervangen door ernstige mu ziek, die van tijd tot tijd werd onderbroken voor een herhaling van de berichten over de aan slag. DE BURGERRECHTEN IN DE VER. STATEN De Amerikaanse Senaat heeft het wetsontwerp op de burger rechten, waarmee wordt beoogd het kiesrecht van de negerbevol king te verbeteren, goedgekeurd. De behandeling van het ont werp heeft acht weken geduurd. Het ontwerp, dat met 71 tegen achttien stemmen werd goedge keurd, gaat vervolgens naar het Huis van Afgevaardigden waar de amendementen van de Senaat zullen worden behandeld. Congresleiders zeiden te ver wachten dat het Huis de amen dementen zal aanvaarden. Het Huis nam op 24 maart het ont werp in zijn oorspronkelijke vorm aan met 311 tegen 109 stemmen. De achttien tegenstemmers zijn onverzoenlijke figuren uit het zuiden. Indien het Huis de amende menten van de Senaat aanneemt, zal het ontwerp dadelijk bij de president kunnen worden inge- tliend voor ondertekening, zodat vele negers in het zuiden dit jaar voor de eerste maal aan de ver kiezing van een nieuwe Ameri kaanse president kunnen deel nemen. Alex Robinson, die bedrijfslei der bij Pratt is geweest, heeft tegenover een verslaggever van A.F.P. verklaard dat David Pratt in Londen is geboren. Zijn va der vestigde zich later in Jo hannesburg, samen met de toen nog jonge David. De zoon heeft gestudeerd in Zuid-Afrika en in Cambridge (Engeland). Hij is tweemaal getrouwd en heeft drie kinderen. Zijn tweede vrouw is een schatrijke Nederlandse. David Pratt bezit heel veel land. Enkele jaren geleden werd hij eigenaar van een vakblad op landbouwgebied. Volgens Robin son heeft Pratt een aangenaam karakter, maar kan hij buien hebben die hem bij zijn omge ving gevreesd maken. Pratt leed aan aanvallen van epilepsie en is enige tijd in een psychiatrische inrichting ver pleegd. Hij leeft gescheiden van zijn tweede vrouw, die thans in Nederland woont. Pratt zcu kort geleden tevergeefs getracht heb ben toestemming te krijgen haar te bezoeken. Amerikaanse pers over de aanslag. De „New York Times" zegt in een hoofdartikel over de aanslag op premier Verwoerd van Zuid- Afrika: „Als er enige troost schuilt in deze dwaze gewelddaad, is het wel het feit dat de man die de aanslag heeft gepleegd, een blan ke en geen neger is. De rassenstrijd blijft, maar wordt hierdoor niet rechtstreeks heviger. Evenals men medelijden voelt voor de gewonde man, wat zijn politiek ook mogen zijn, moet men ook medelijden voelen voor een gewond land", aldus dit blad. En Zuid-Afrika is een gewond land. Het is zó zwaar gewond dat het driekwart van zijn bevolking er alleen onder kan houden door het schenden van de waarborgen, die teruggaan tot de tijd van het Magna Charta. Het is dit verblinde en gewon de land dat slechts reageren kan met de beschuldiging dat buiten landse correspondenten leugens vertellen. Het zal echter moeilij ker zijn om ergere leugens te vertellen dan de officiële mede delingen van de Zuidafrikaanse regering over de apartheidspoli tiek, aldus de „New York Tirfies". De „Chicago Tribune'' ziet eni ge ironie in het feit dat de aan slag op Verwoerd „de profeet van de blanke supermatie in Zuid-Afrika'' gepleegd is door 'n blanke landgenoot van de pre mier. Verwoerd, wiens politiek van apartheid geleid heeft tot moord op negers, werd niet door één van de slachtoffers van zijn ras senpolitiek aangevallen, maar door een vertegenwoordiger van de blanke minderheid die hij voorgeeft te willen redden. Het blad waarschuwt echter Dr. Hendrik Frensch Verwoerd. voor de mogelijk tragische gevol gen van de aanslag. Na Sharpe- ville, waar 72 negers werden neergemaaid door de politie, heeft de zwarte meerderheid martelaren genoeg. De blanke extremisten zullen nu misschien in hun leider het symbool van zelfopoffering zien, dat zij voor hun verkeerde zaak willen heb ben. Als uit deze aanslag een nog onverzettelijkere houding van de blanken mocht voortvloeien, dan zal dit geen onverwacht gevolg zijn, aldus de „Chicago Tribune". Volgens oen zondagmiddag te Pretoria uitgegeven communiqué over de gezondheidstoestand van dr Verwoerd wordt gezegd dat de premier het goed maakt. Een operatie is niet dadelijk noodza kelijk, aldus dit communiqué. Zuid-Afrika heeft kalm op de aanslag gereageerd. De meeste mensen vragen zich af wat de motieven zijn geweest van de Manke dader, die voorzover be kend is, zich niet met politiek bezig houdt. &kopp«rarf W apart. cocW nartf [6 brovwtripiraflf 9 Iwwuzeo individuele haarverzorging nieuwste methodes met produc ten, die precies voor uw haar geschikt zijn. door onze buitenlandse contac ten, zijn wjj volledig georiënteerd op de nieuwste haarmode: Iigne „duo", dezer dagen te parijs ge lanceerd. De Russische delegatie naar de tien-mogendhedenconferentie te Genève heeft er zondag haar ver bazing over uitgesproken dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, ge zegd zou hebben dat de Russen de conferentie wilden opschor ten, aldus heeft „Tass" gemeld. In werkelijkheid heeft de Sow- jet-Unie in het geheel geen voor stel gedaan tot een tijdelijke op schorting van de werkzaamheden van de tien-mogendhedenconfe rentie. Minister Herter heeft een paar dagen geleden op een persconfe rentie gezegd dat er aanwijzin gen zijn dat de Russen een op schorting van zes weken wensen, te beginnen aan het einde van deze maand. De partijen zijn onofficieel overeengekomen van 29 april tot 7 juni hun werkzaamheden te on derbreken, aldus „Tass". 9 De staking van acteurs in de Amerikaanse f;Tmindustrie die gericht was tcgc.. dt grote stu dio's van Hollywood, is vrijdag na een maand geëindigd. De premier van de volksrepu bliek China, Tsjoe En-lai, heeft de Verenigde Staten beschul digd van tegenwerking bij het oplossen van vele belangrijke in ternationale vraagstukken, waar onder de ontwapening. De premier verklaarde in het nationale volkscongres dat de imperialistische politiek van de Verenigde Staten ongewijzigd blijft. „Zij sporen ook krachtig aan tot herleving van het Japanse en Duitse militarisme", zei hij. „China zal absoluut niet deelne men aan een internationale con ferentie of organisatie waaraan twee China's deelnemen. Een internationale overeenkomst zonder de deelneming en onder tekening door China's vertegen woordiger zal geen enkele ver bintenis opleggen aan China". Hij zei voorts dat de Chinese regeiing zal voortgaan te stre ven naar de uitvoering van haar voorstel tot het maken van heel Azië en het gebied van de Stille Oceaan tot een atoomvrije zóne en tot het tekenen van een niet- aanvalsverdrag door de landen in dit gebied. Tsjoe zei uit te zien naar zijn bezoek aan India. „Wij hopen op recht dat de ontmoeting met pre mier Nehroe positieve resultaten zal opleveren. Wij geloven diep dat de traditionele vriendschap tussen de volken van China en India blinkend zal schijnen". Ook betuigde hij steun aan de „rechtvaardige strijd" van de negers in Zuid-Afrika tegen ras senonderscheid. „Het vuur van het anti-kolonialisme is over het hele Afrikaanse continent ont brand. Het Amerikaanse impe rialisme poogt met alle midde len op slinkse wijze in Afrika binnen te dringen. De sympa thie van het Chinese volk gaat uit naar de inheemsen in hun rechtvaardige strijd". Tsjoe zei voorts dat het be zoek van Chroestsjef aan de Verenigde Staten en andere lan den een positieve rol hadden ge speeld bij het verminderen van de spanning in de internationale toestand. „Omdat het machtsevenwicht in de wereld ongustiger wordt voor de machten van imperialis me en oorlog, waren de leiden de kringen in de Verenigde Sta ten gedwongen enkele tekenen van ontspanning te geven, zoals instemmen met het houden van een topconferentie en hervatting van de ontwapeningsbesprekin gen". De premier zei dat „en goed begin" was gemaakt met het op lossen van de kwestie tussen China en Indonesië. Voortgegaan wordt met de terugkeer van die Chinezen die niet in Indonesië willen blijven. „Wij hopen dat beide partijen hun pogingen zullen voortzetten om op vriendschappelijke wijze samen te werken opdat een re delijke algehele oplossing in de kwestie van de Chinezen in Indo nesië kan worden bereikt". Premier kondigt zijn regering aan als administratieve regering De nieuwe Italiaanse regering van premier Fernando Tambroni heeft vrijdagavond het vertrou wen van de Kamer gekregen. De premier heeft zijn regering aangekondigd als een admini stratieve regering met een be perkt program en een beperkte levensduur, die als voornaamste taak heeft de dringendste staats zaken af te doen. den, dat de regering een meer derheid heeft gekregen dank zij de neo-fascisten. Waarnemers achten het niet uitgesloten, dat andere ministers zijn voorbeeld zullen volgen. Inmiddels heeft ook de onder staatssecretaris bij het ministerie van Handel en Industrie, Biaggi, om dezelfde reden ontslag ge nomen. De ,;New York Times" bericht dat een advocaat in New York 18 beëdigde verklaringen heeft ont vangen van negers die bij de on geregeldheden in Sharpeville, waarbij 72 naturellen werden ge dood, werden gewond. De verkla ringen zullen in de loop van de week aan de Verenigde Naties worden aangeboden. Volgens het blad werd de Zuid afrikaanse politie ervan beschul digd het vuur te hebben geopend „zonder enige uitdaging van de menigte die bijeen was gekomen omdat zij de indruk had dat er een bekendmaking over de pas sen zou worden uitgegeven". „Allen zeiden dat zij in de rug aangevallen waren terwijl zij vluchtten". De advocaat, Allard Lowen- stein toonde journalisten kopiën van de verklaringen. Hij liet één met de hand geschreven med'ede- deling onder een briefhoofd van bisschop Reeves zien, de Angli caanse bisschop, die zijn toe vlucht in het Britse protectoraat Swaziland heeft gezocht. Deze mededeling, gedateerd 29 maart, zegt onder meer: „Sedert woensdag hebben ad vocaten, die van de gearresteer den opdracht hebben gekregen hen te vertegenwoordigen, ver- Een redacteur van het Canade- mededeling van de politie rustig geweest in de naturellendorpen Langa en Nyanga (bij Kaap stad), evenals in de roerige ge bieden bij Durban en Johannes burg. In pretoria is door de onder- eommissaris van politie meege deeld, dat de politie voortaan de naturellen weer naar hun pas zal vragen. Tegen hen die er geen kunnen tonen, zouden „maat regelen" worden genomen. se blad „Toronto Star", de 45-ja rige Norman Phillips, is in Dur ban aangehouden, zo is door het bureau van de Canadese hoge commissaris in Kaapstad be kend gemaakt. Phillips is op 23 maart in Zuid- Afrika aangekomen. Twee dagen na de onlusten van Sharpeville. De reden van zijn arrestatie is niet bekend gemaakt. In Port Elizabeth (Kaappro vincie) zijn nog drie blanken één man en twee vrouwen ge arresteerd. Daarmee komt het totaal van de arrestaties die de laatste 48 uur in die stad zijn verricht op zeker negen. Zeven van de negen gearresteerden zijn blanken. Zaterdag is het volgens een Politie en militairen hebben zondag in de vroege ochtend een kordon om Cato Manor getrok ken en een aantal arrestaties verricht. Om half tien was een dertigtal inwoners in dit neger woonoord by Durban gearres teerd. klaringen afgenomen. Ingesloten is een selectie van de documenten Ik zend ze u in de hoop dat u deze onder de aandacht van de Amerikaanse bevolking kunt brengen en dat u ze in de Ver enigde Naties kunt gebruiken". De „New York Times'' drukte een verklaring af van Adam Sa- koane, vader van vier kinderen, die in Sharpeville woonde. Hij zei onder meer: „Ik ging om ongeveer 12 uur naar het politiebureau in Shar peville om iets over de passen te horen. Ik zag daar pantserwa gens, vliegtuigen en politie met machinegeweren. Ik stond bij het hek. Er waren talloze kleine kinderen en vrouwen. De kinde ren kwamen om naar de pantser wagens te kijken. De mensen stonden rustig tegen het hek en duwden niet. Toen zag ik de politie komen, die zich opstelde langs het hek. Zonder enige waarschuwing richtte de politie plotseling haar wapens en begon te schieten. Er was ons geen opdracht gegeven Tegenvoorstel van Makarios. Aartsbisschop Makarios heeft Engeland een tegenvoorstel ge daan dat de omvang van de Britse bases op Cypius stelt op 93 vierkante mijl, zo is in krin gen uit de omgeving van de aartsbisschop meegedeeld. Waar Engeland bereid zou zijn het Turks-Cyprische compromis tot een gebied van 100 vierkante mijl te aanvaarden, zou het ver schil tussen Britten en Grieks- Cyprioten nog slechts neerko men op zeven vierkante mijl. DINSDAG 12 APRIL v.m. n.m. Breskens 2.04 2.25 Terneuzen 2.39 3.00 Hansweert 3.19 3.40 Walsoorden 3.29 3.50 ons te verspreiden. De politie was op geen enkele wijze uitge daagd. Zodra de politie de wapens richtte, zette ik het op een lo pen. Ik kreeg een schot in de heupen en viel. Ik slaagde er evenwel in op te staan en weg te lopen. De politie ging lange tijd door met schieten. Sommige kinderen werden geraakt tijdens het schieten. Wij verlieten 't ter rein niet omdat wij om 14.00 uur een verklaring over de passen verwachtten". De minister van Buitenlandse Zaken in het kabinet-Tambroni, Segni, heeft verzocht om een bij eenkomst van de leiding van de christen-democratische partij. Dit verzoek staat in verband met het feit dat het christen-demo cratische kabinet het vertrouwen Er zijn 300 stemmen vóór envan de Kamer heeft gekregen doordat dé neo-fascisten voor de regering stemden. Onthou- 293 tegen uitgebracht dingen waren er niet. De voorstemmers waren de christen-democraten, de 24 neo fascisten en 4 onafhankelijke monarchisten. De regeringscrisis, veroorzaakt door het aftreden van de chris ten democratische regering van Segni, heeft zes weken geduurd. De regering Segni trad af na het verwijt van liberale zijde, dat zij links was. De regering-Tambroni is een minderheidsregering. De chris ten-democraten komen voor een Kamermeerderheid 26 stemmen te kort. Ministers afgetreden Enkele minuten nadat de nieu we Italiaanse regering van Tambroni het vertrouwen van de Kamer had gekregen, is één der 21 ministers, dr Giulio Pastore, die de portefeuille voor de ont wikkeling van Zuid-Italië had, afgetreden. Hij kan niet aanvaar- (Advertentie) Twee andere ministers, Sullo en Bo, hebben zich ook tegen aanvaarding van de goedkeuring verklaard. Zij zouden op de eerst volgende bijeenkomst van de mi nisterraad een beslissing nemen. Sullo is minister van verkeer er. Bo van bestuurshervorming. Minister-president Tambroni zei tot journalisten geen voldoe ning te hebben uitgesproken over dé uitslag. „Ik heb slechts mijn plicht gedaan. Ik neem nota van het vertrouwen van de Kamer", zei hij. Onder ongeveer veertig link se christen-democratische Ka merleden heeft de stemming veel deining veroorzaakt. Deze parlementsleden onder wie le den van de vakbeweging, heb ben zich met voldoening uit gelaten over Pastores besluit en zij eisen een bijeenkomst van de partijleiding. Dit veer tigtal heeft zich met tegenzin voor de regering van Tambroni uitgesproken. In zijn ontslagbrief heeft Pastore premier Tambroni ge schreven dat de neo-fascistisehe partij de Italiaanse sociale be weging een natuurlijke voort zetting van het fascisme is. Hij schreef niet door de steun van deze lieden in de regering te kun nen blijven. Volgens hem heeft de christen-democratische partij „een anti-fascistische en anti communistische roeping. ZON op onder April 11 5.53 19.30 12 5.51 19.32 MAAN op onder 19.12 20.29 5.53 6.22 Evenals in 1958 heeft Maus Gatsonides ook dit jaar samen met zijn vrouw de 1ste prijs in het algemeen klassement in de Caltex Performance Test gewonnen met een Citroën ID 19. Mede door deze overwinning kwam ook de merkenteamprijs op naam van Citroën te staan. Deze keer was het niet alleen een zuinigheidstest (55 van de punten), maar ook een performance- en weg- liggingstest (45 van de punten). Men heeft nog geen puntentelling voor comfort kunnen vinden, maar Maus zei: ondanks de inspannende rit was van vermoeidheid geen sprake. De allerzuinigste van alle wagens was. een Citroën 2 cv met 1 op 25,111. AFNEMENDE WIND. Een Oeeaandepressie, die za terdagavond Ierland bereikte, trok zondag naar de Noordzee. Deze deed de w ind in ons land I tot krachtig en langs de kust tot I hard toenemen. Het bijbehorende front passeerde in de loop van zondag ons land. De regenhoeveelheden waren nergens groot. De temperaturen liepen op de meeste plaatsen op tot 12 a 14 graden en bleven al dus een paar graden lager dan zaterdag, waarbij in het zuid oosten van het land de verschil len nog wat groter waren. De depressie zal vandaag aan vankelijk nog het weer in ons land beheersen, daarna breidt 'n rug van hogedruk zich over ons land uit. De wind ruimt daarbij van zuidwest naar noordwest, waarna onstabiele lucht aange voerd wordt, waarin enkele buien zullen voorkomen. De tem peraturen zullen vooral in het binnenland lager worden. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Afnemende wind. Wisselend bewolkt met plaat selijk enige buien. Krachtige, aanvankelijk harde wind, tussen west en noordwest. Lagere tem peraturen, vooral in het binnen land.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1