l/Oör de l/COUU/ Cf-eucfd en beóckavincf Franse advertenties of Duitse automaat? r GORDIJNEN m bougainvillea Een schat van een zomerjurk MENU 50.« ran de week VOOR MARS M0E- Hoe vinden zij een partner? erdag 9 «pril lHtf Zaterdag 9 april 1960 DE VRIJE ZEEUW Pagina 11 «NDJCt* Is vin mut) •door it als iden. oelde mul ndel 0-15 oor» en leidt s en iden. die* idel. ting elde bur riel- (Advertentie) Spreken en schrijven over de houding san de jeugd van tegen woordig lijkt heel erg oud, ouderwets en getuigend van onbegrip. Men ivordt onmiddellijk wederstreefd met de opmerking, dat onze ouders net zo over de jeugd van onze jonge jaren oordeelde, dat klachten over de jeugd nu eenmaal voortkomen uit de eeuwige controverse tussen ouderen en jongeren, dat de jeugd van tegen woordig niets slechter is dan die van vorige generaties, enzovoort. Toch waag ik het er op om nu eens enkele op- en aanmerkingen te inaken op de houding van de tegenwoordige jeugd, want men kan nu wel blijven zeggen van dat is altijd zo geweest", maar dat is niet zo. Er is wel degelijk een sterker opvallende onbeschaafd heid en onbeleefdheid bij de huidige jeugd dan b.v. een dertig a veertig jaar geleden het geval was. Het is nodig daarop te wijzen, omdat men er maar al te graag vergoelijkend over spreekt en tegenwerpt, dat er (och ook zo velen goeden onder zijn, die uit ziekende eigenschappen tentoon spreiden. Dat laatste is natuurlijk ook zo, want de jeugd is in wezen niets slechter of niets beter dan ze vroeger was. Maar het alge mene gedragspatroon komt tal loze ouderen toch minder fat soenlijk voor dan hen geleerd is en waaraan zij zich in hun jeugd hielden. Het is vooral de onbe leefdheid en dus het gebrek aan Zondag is het Palmpasen. Op tal van plaatsen in ons land trekken de kinderen er dan met hun palmhaasjes op uit en men ziet ook steeds meer in de grote steden ait gebruik herleven. Het kost niet veel moeite om voor de kinderen zo'n fleurig ver sierd palmhaasje te maken, maar bovenop het „kukelhaan- tje" prijkt. Veel bakkerijen maken tegen woordig tegen Palmpasen deze haantjes weer, maar zelf kan men het natuurlijk ook doen. 15 gram gist wordt hiertoe in 20 gram suiker opgelost en door 250 gram bloem en iets zout ge roerd. Daarna wordt er onge veer 2 dl melk door de bloem gemengd en wordt het deeg'ge kneed en beslagen om het mooi luchtig te maken. Wanneer het beslag op een warme plaats vol doende gerezen is, kan men er 5 haantjes van vormen. De staarten en kammen worden met een schaar ingeknipt en voor het oog wordt een krent of rozijn genomen. De haantjes worden nu in ongeveer 30 minu ten in een matig warme oven goed gaar gebakken. ZONDAG: Toast met schelvis lever, gegratineerde bloetn- koel met saucijsjes en aard appelen, citroenvla. MAANDAG: Kop bloemkool soep. roerei, brusselslof en veldsla, gebakken aardappe len. DINSDAG: Stoofschotel, kool met kaas, muesli. WOENSDAG: Gehakt, andijvie, aardappelen, fruit. (Witte bonen en tutti frutti in de week zetten.) DONDERDAG: Witte bonen, tomatenkaas-ragout. aard- appelpurée, tutti frutti. VRIJDAG: Goulash of visgou- lash, spinaziesla, rijst, ge bakken banaan. ZATERDAG: Nassi goreng, hangop. RECEPTEN CITROENVLA: i Sap en dun a/geraspte schil van 2 citroenen. 2 eidooiers, 125 gram suikér, L liter melk, 1 dl room, 1 glad afge streken eetlepel aardappel meel. Het aardappelmeel met wat koude melk aanmengen. De rest van de melk aan de kook brengen en binden met aardap pelmeel. De pan van het vuur nemen en het mengsel vermen gen met de eidooiers die met de suiker losgeklopt zijn. Daar na ook het citroensap, de rasp en de stijf geklopte room erdoor doen, V1SGOVLASH: 350 gram vis, 2 uien, 1 eet lepel paprikapoeder, zout, roomboter, bloem. De vis wassen en met zout in wrijven. De uien schoonmaken, snipperen en in de roomboter lichtbruin bakken. De vis in blokjes snijden en deze aan alle kanten lichtbruin en gaar bak ken. De paprika op het laatst even meebakken zonder donker tc laten kleuren. Zoveel water toevoegen, dat de vis half onder slaat. Het geheel tegen de kook brengen en ongeveer 10 minu ten zachtjes laten stoven. Het vocht met de aangemengde bloem binden. innerlijke beschaving waarop ik wil wijzen, zonder uit het oog te verliezen, dat jongeren zich nog aan het vormen zijn en in hun geldingsdrang zich natuurlijk wat impulsief, brutaal en on doordacht gedragen. Onlangs was ik op een spe ciaal voor middelbare scholieren belegde avond, waar jongeren van verschillende seholen gedich ten declameerden. Opvallend was het telkens weer voorkomende rumoer, zelfs tijdens het optre den van hun mede-scholieren, dat ondanks herhaalde verzoeken nauwelijks te onderdrukken bleek. Hetzelfde euvel ervoeren wij bij speciaal voor de middel bare schooljeugd georganiseerde muziek- en toneelopvoeringen, waar de optredenden vaak on noemelijk last van ondervonden. Een ander voorbeeld. Alle kin deren krijgen tegenwoordig ver- keersles. maar groot is het aan tal, dat met hun fietsen de trot toirs op en af rijdt en zich op de fiets weinig stoort aan de ver- keersvoor,schriften. Vele jonge ren kunnen ieder uur van de dag wel een zakje patates-frites ver slinden, heel natuurlijk, maar in de automatiek cf op straat wordt het zakje maar op de grond ge gooid, de verontreiniging van de zaak of de straat lapt men aan z'n laars. Dat jongelui verliefd op elkaar zijn, wie zou het ze kwalijk nemen; doch waarom moet men z'n kleverigheid zo in 't openbaar in zelfs de drukste straten demonstreren dooi' met elkaar vast omstrengeld daar te slenteren? Zo zouden we door kunnen gaan met talloze voorbeelden aan te halen waaruit de innerlijke onbeschaafdheid van een groot deel van nnze jeugd spreekt. Fouten die dus niet zozeer in het jong zijn liggen, maar getuigen van een gebrek in de opvoeding. De schuld er aan moet vooral gezocht worden bij ouders en op voeders. We zien liet vele malen gedemonstreerd hoe ouders vaak te toegevend zijn legenover hun kinderen. Ze laten ze maar gaan met de gedachte: ze zullen wel terecht komen. Hoeveel ouders verzuimen niet hun kinderen te wijzen op het ontzien van ander mans en openbaar goed, op het wellevend zijn tegenover andoren en hen het besef bij te brengen, dat ze als jongeren bescheiden en beleefd dienon te zijn. En wat wordt op dc scholen gedaan om de kinderen een be hoorlijk gedrag op de straat bij te brengen? Als ze zich maar aan de tucht in de school onderwer pen, wordt het al voldoende ge acht. Maar bij een zoveel dich tere bevolking en een zo toene mend verkeer, zouden speciale lesuren in wellevendheid zeker niet overbodig zijn. Ilct lijkt allemaal zo zedeprc kerig en ouderwets om dit naar voren te schuiven. Maar er is toch een steeds verder gaande onbeschaafdheid bij de jeugd op te merken, de goeden niet te na gesproken. Men constateert het bij steeds meer gelegenheden. En het is niet in de eerste plaats de jeugd, maar het zijn de opvoe ders die men daar verwijten van kan maken. Er heerst op dit ge bied een slapheid, die na de oor log beduidend erger is dan voor dien het geval was. Bij de snelle groei der bevol king valt bet des te sterker op en daarom zijn waarschuwingen en hopelijk maatregelen er tegen hard nodig. De jeugd mag onge bonden maar njet onbeleefd en onbeschaafd zijn. En daar is heus wel wat aan te doen als ieder er maar attent op is. H. v. WERMESKERKEN. (Nadruk verboden) Cé>wo«0000000<> OCH>OC>0"OCM> Ik bob een vriendin, die een blauwe maandag in Darijs heeft gewoond. Uit die tijd beeft ze hel overgehouden om Franse kran ten te willen lezen. Op zaterda koopt ze altijd een speciaal blad, waarin een speciale pagina ge wijd is aan huwelijksadverten ties. Maar wal voor huwelijksad vertenties! Als u deze vergelijkt met de produktcn, ille de Hol lander pleegt op te stellen, om tc trachten tot een huwelijk te ge- raken, zult u moeien toegeven, dat de doorsnee Hollander een fantasieloos of althans dood- nuchter wezen is. Nee, dan de Fransen, «lie heidien een doel treffender manier gevonden om aan de geschikte man of vrouw te komen. Gewoon door open hartigheid. Voor liefhebbers van exotische planten is het aantrekkelijk een bougainrillea op te kweken. Dat geeft meer voldoening dan liet kant en klaar In de pot kopen van een fraaie kamerplant. De bougainvillea ls afkomstig uit Brazilië. De bij ons voor komende soort heet bougainvil lea glabra sanderiana en deze is voor ons klimaat ook meer ge schikt dan de andere soorten, omdat zij niet zo hard groeit en daardoor beter geschikt is voor kamerkweck. In het voorjaar kan men de plant stekken van goed rijp hout, vooral éénjarige twijgen zi.jn hiervoor zeer geschikt. Liefst stekken onder glas op een warme plaats en de jonge planten vele keren de topjes ontnemen, zodat we bossige planten krijgen. Deze plant houdt van de zoh. Een lichte plaats stelt zij op prijs, terwijl zij gaarne van de buitenlucht zai profiteren. Gedurende de wintermaan den moet de bougainvillea aan de droge kant worden gehou den in een warm vertrek, maar liefst niet te dicht bij haard of kachel. Het kan zijn dat alle bladeren afvallen, doch dit is geen be zwaar. Lange takken kunnen we iets terugnemen. In het voorjaar als er weer leken van loven in de planl komf. wordt ze flink terugge snoeid. VERPOTTEN Is de plant het vorige jaar' pas verpot, dan zal dit nu waarschijnlijk niet nodig zijn en is het voldoende de bovenste laag aarde in de pot te verver sen met voedzame grond. Zorgt u er daarbij voor, dat er een behoorlijke gietrand overblijft en vergeet u ook niet onder in de pot wat scherven te leggen. Is de pot tc klein geworden, dan moet u wel verpotten in voedzame aarde. Na het verpotten de eerste tijd weinig gieten. Naderhand als er groei optreedt, geelt u meer water. Steeds in de warme kamcr houden. Indien u niet de voorkeur geeft aan lange takken, dan kunt u de takken in mei terug- snijden, in hot andere geval doet u dit niet en laat u ze groeien. NAAR BUITEN In de zomermaandon kunt u de plant buiten ingraven op 'n zonnige plaats, waarbij u niet moogt vergeten af en toe een' kleine overbemesting te geven. Pas tegen de tijd dat er nacht vorsten kunnen optreden moet de plant weer naar binnen. Als de plant buiten staat in de zomer, dient u er voor te zorgen, dat ze bij regenachtig weer niet al te nat wordt, an ders kan hel zijn dat door te veel vocht de groei tegenge houden wordt. Do lichtblauwe soort bloeit liet beste. De zalmkleurige is wol apart, maar het effect van de „bloemen" is minder groot. De bladeren moet u af en toe met oen nevelspuit bevochti gen, dit is zeer nuttig, maar dan moet u dit doen voordat de zon opkomt, zodat hieruit de gevolgtrekking gemaakt kan worden, dat hot plaatsen van deze plant in de morgendauw bepaald wenselijk is. (Nadruk verboden). Onze illustratie toont een schat van een zomerjurkje, dat vele jonge vrouwen en meisjes ongetwijfeld zou, den willen bezitten en niet ten onrechte. Dit snoezige jurkje van veredelde katoen dankt zijn effect nu eens niet aan het model, maar in eerste instantie aan het fraaie dessijr van kleurige rozen in groen en rood op de witte ondergrond. Het ge heel is uitgesproken fris cn vrolijk en verleent de draagster een natuurlijke charme. Het is hoofdzakelijk de verdeling van de bloemen in het geheel, die dat bij zonder leuke effect geeft. Dit werd mogelijk gemaakt doordat de stof een bij zonder dessin heeft. De bloemboeketlen liggen ruim uit elkaar in de oorg spronkelijke stof en het is mogelijk door een bepaal de manier van knippen dergelijke effecten te ver krijgen als op de foto te zien zijn. Een juweel van een kleur rijk boeket voor op het lijfje en precies zo'n boeket achterop. In de rok zijn de boeketten ook keurig ver deeld, namelijk een boven het linker, en een boven het rechter been met wit in het midden. Bij vele stoffen met andere, drukkere motieven heef men zo'n verdeling niet in de hand, maar bij stoffen van het hier gebruikte genre, waarbij het dessin ruim verdeeld is en een royale effen achtergrond overblijft, kan men zich dergelijke speciale effecten veroorloven. Natuurlijk is er iets meer stof nodig dan anders, omdat men de patroondelen niet strak aan eengesloten op de stof kan leggen en uit kan knippen; men moet met het dessin rekening houden en dat kost een metertje extra, maar het resul- aat is toch wel buitengewoon aantrekkelijk, "toffen van een dergelijk dessin zullen dit seizoen veel aftrek vinden (Nadruk verboden) Aan tafel is er een meningsverschil geweest tussen Frits en zijn vader. De jongen zit^n de 2de klas van de h.b. s. en vindt, dat hij langzamerhand mee kan praten. Bovendien is hij op de leef tijd, die om erkenning vraagt. Maar zijn vader ziet het alleen als een on verdraaglijk air van „de wijsheid in pacht hebben". Hij zal zijn zoon wel een toontje lager laten zingen. Vader staat op zijn autoriteit. Dat zijn zoon. een snotneus van veertien jaar, de dingen beter wil weten dan hij, tolereert hij niet. En des te minder om dat er inderdaad wel eens dingen zijn. die Frits beter weet. Dat vader zelf van zijn middelbare schoolwijsheid het een en ander vergeten is, behoeft Frits niet te weten! Ditmaal ging het om een stelling uit de meetkunde. Frits heeft dit onder werp weer pas gehad op school en komt triomfantelijk met zijn knapheid voor de dag. Pa meende, dat hij het mis had en vertelt hem dat op de wat neerbuigende toon, die hij meestal te gen zijn zoon aanslaat. Er ontstaat een tamelijk heftige woordenstrijd. Moeder zit er zenuwachtig bij, zonder zich er gens in te durven mengen. Ze is rond uit bang voor haar man en probeert altijd schichtig tussen de klippen door te zeilen. Als het mogelijk is sust en verzoent ze en anders houdt ze vrees achtig haar mond. Maar Frits is anders. Als hij zeker is van zijn gelijk, zal vader dat wéten ook. Hij laat zich door vader de mond niet snoeren. Integendeel, hij maakt er de laatste tijd een soort boosaardige sport van. vader te overtroeven en hem schaakmat te zetten. Ook nu springt hij van tafel op, grijpt het meetkunde- boek en legt het triomfantelijk open geslagen voor zijn vader neer. „Alsjeblieft pa," zegt hij spottend, „waar blijf je nou?" Ziedend van drift maar uiterlijk be daard schuift vader het boek weg. „Heb ik niets mee te maken. En een brutale mond van jou wacht ik in ieder geval niet af. Verdwijn. Ga naar je kamer. Ik wil je niet meer zien." Het is de onredelijke wraak van de zwakkere, die echter de macht aan zijn kant heeft. Voor de zoveelste maal heeft vader het laatste woord en moet zoon lief gehoorzamen. Een overwinning is het voor vader natuurlijk niet. De minachting, die Frits in deze jaren des onderscheids voor zijn vader begint te krijgen, groeit er alleen maar door. Vader had onge lijk; dat weten ze beiden. Met. al vaders machtsvertoon wordt dat feit niet uit gewist. En het niet willen erkennen van het ongelijk, het zich tegen alle rede lijkheid in groot willen houden, maakt het eerder nog erger. Boven in zijn kamertje sluit Frits zich op met zijn wrok. Het aanvanke lijk plezier, dat hij vader voor schut heeft gezet is verdwenen. Ook de woede, omdat hij het onderspit heeft moeten delven en zich als een kleine jongen naar boven moest laten sturen ebt weg. Tenslotte is er alleen nog maar een gevoel van diepe neerslachtigheid en ontmoediging. Wat zou het fijn zijn, om een vader te hebben, waar je echt mee praten kon. als met een vriend. Een vader, die niet steeds boven op zijn troon bleef zitten en gelijk moest heb ben, maar jóü ook eens loyaal de eer gunde. Vader is bang. dat zijn gezag eronder zou lijden, als hij eens ruiterlijk toegaf, dat hij sommige dingen niet meer weet, die zijn zoon wél weet. En dat is nu juist het jammerlijke bewijs van zijn zwakte. Frits weet het en het doet hem pijn. Hij zou graag tegen zijn vader opzien, maar vader maakt het hem zelf onmogelijk. MARCELLE. (Nadruk verboden.) Ik heb dit kunnen consta teren, toen ik op ccn avond bij Margot binnenviel en haar vond met de bewuste krant wijd voor zich uitgespreid en zich verkneuterend over de inhoud van dé bovengenoemde pagina, ,,'n complete roman zei ze genietend. „En zo le vensecht. Help je mee uitzop- ken wat de leukste foto is? Het was overweldigend. Om. tvent de mensen, die open en bloot, met foto en al een hu welljkspartner zochten, be stonden geen geheimen meer. Ze onthulden, zonder enige géne alles omtrent zich zelf, hun levensomstandigheden, hun verleden, hun hoop op de toekomst, hun teleurstellin gen, hun gemis en hun ver langen. En bij iedere doopceel stond naam en toenaam van de belanghebbende voluit af gedrukt, „Schaamteloos", zou men in Holland zeggen, waar men gewend ls, zich achter een letter en een nummer te ver bergen. „Toch moedig", moest ik onwillekeurig denken. „Echt Frans hé", zei Mar- gol. Zij kan hel weten. Zij heeft ze meegemaakt. En ze be weerde met vuur, dat die lui daar zich niet generen ervoor uit Ie komen, dat ze graag willen trouwen of hertrou wen. Dat plaatsen van die foto erbij is tenminste fair. Dat voorkomt de verleiding naar een kat in de zak te sollici teren, of het vragen naar een foto, waar men dan weer zijn erewoord voor moet geven, om hem terug te sturen. Nee, heus, deze openhartige manier voorkomt een hoop nodeloze narighpid. „Recht op het doel af", zeggen dP Fran sen. „En met open vizier! Ik vóél me immers eenzaam, dat is niels om je over te scha men. En waarom zouden ze dan niet mogen weten, dat ik prnaar verlang, die eenzaam heid te verbreken. En waarom zou ik een even eenzame, die wellicht dezelfde teleurstel lingen geleden heeft, niet een flinke stap tegemoet mogen komen? Daar steekt nooit kwaad in". We kunnen daar nu wel om lachen, Margot en ik en u ook misschien. We kunnen het „gek" vinden of het savoure ren als een smakelijk bij el kaar geraapt romannetje, maar ik blijf erbij, dat je er toch werkelijk moed voor moet hebben, jezelf zo open hartig 1e étaleren en daarmee alles prijs tc geven, wat je gewoonlijk maar liever voor jezelf houdt. Ons Hollanders ligt dat soort moed tenminste niet over het algemeen. Wij houden het liever bij de letter en het nummer en het ere woord. En dan maar zuinig jes aan met zoveel mogelijk afkortingen, zodat er later nog iets te schrijven en uit te leggen is. Nou, daar zit óók wat in. Mafgot kloof nadenkend op een potlood. „Hoe denk je dan over de Duitse huwelijks automaat?", vroeg ze. „Aan een Duits station behoef je maar 2 marken in een appa raat te gooien, om prompt 'n beschrijving van een huwe lijkspartner te krijgen, com pleet met foto en persoons beschrijving, staat der finan ciën, enz. Minstens zo uitge breid als in die Franse krant. Als je denkt, dat die persoon iets voor je is, kun je recht streeks contact met hem gaan zoeken via het kantoor van de man, die op het slimme idee van de automaat gekomen is. En als degene, die uit de bus gekomen is, je smaak niet is, nou dan waag je er nog tweo marken aan. Het lijkt me werkelijk fascinerend, om door te kunnen gaan, tot je hart uitroept; „Ja, dat is hem!" „Dat is zeker, een nep- zaakje" dacht ik. „O nee! Ze makpn de kans, om een goede keus te doen, zo groot mogelijk. Niemand kan beweren, dat bet nep is. Naast de gleuven waar je het geld moet indoen, staan bord jes met aanwijzingen zoals: meisjes 20 tot 30 jaar; heren 50 tot 60 jaar, enz. Ook heeft men voorzienin gen getroffen, dat een en an der zo discreet mogelijk ge beuren kan. Je kunt je mani pulaties bij de huwelijksauto maat gemakkelijk camoufle ren door net te doen of je al leen maar belangstelling hebt voor de repen chocolade en lollen pepermunt, die in het apparaat er vlak naast lig gen", antwoordde de bereisde Margot. „Hm" peinsde ik, „De vent, die dat uitgevonden heeft, is dan een wijs man met een vooruitziende blik. Iemand, die de mensheid en zichzelf dient door in een behoefte le voorzien. Denk eens aan de spanning, die je ondergaat vóór je zo'n briefje open vouwt! In één ogenblik kan er over je verdere levenslot beslist worden. En dan heb je niets anders meer te doen dan contact op te nemen. Dat mag. Die persoon heeft er zelf om gevraagd. Hij heeft zich beschikbaar gesteld, voor wie hem trok". Ik voelde me zelfs enthou siast worden. „Geloof me, die man van de automaat wordt er rijk bij. Omdat hij je zo lek ker stiekum je keus laat ma ken en je er net zo lang mee door Iaat gaan. tot je de prins van je dromen gevonden hebt. Wat een genie, die vent, die op dat idee gekomen is". Margot gaapte. „Toch heb ik meer plezier van mijn Fran- se krant". (Nadruk verboden) In tegenstelling tot was- sen van gordijnen is de opmaak hiervan een heel werkje. Wij willen de huisvrouw bijstaan met enige tips. DROGEN Laat de gordijnen wat dro gen door ze zó op te hangen, dat de drooglijn in dc breedte richting loopt. Slaat de zelf kanten op het gordijn terug, teneinde uitrekken ie voor komen. Strijk ze voordat ze ge heel droog zijn geworden, of vocht ze opnieuw in. REKKEN Het m.ooiste resultaat wordt verkregen als de gordijnen, op een beklede tafel of op dc vloer opgespannen worden. Legt u er een moltondeken onder. Moch ten ze moeilijk bij te rekken zijn, zorgt dan dat in elk geval de lengte op maat is en geeft u in de breedte iets toe. Ze han gen dan niet zo ruim. maar dat valt minder op dan wanneer ze te kort zijn. STRIJKEN Strijken doen wc op de ver keerde kant, maar steeds in de lengterichting, want de lengte draad rekt het minst. Is de middenstrook klaar, strijkt u dan pas de banen er naast cn tenslotte de zelfkanten. Ont staan er ergens bolle plaatsen, z.g. blazen, maakt u deze dan iets vochtig en krimpt u ze door er het ijzer plat op te zet ten. Trekt nooit op terwijl u strijkt, maar laat het gordijn plat liggen, ter voorkoming van „lubberen". Strijkt de zomen aan de goede kant bij. Hangt de gordijnen direct op. MET .DE STRIJKPLANK Een andere manier past u toe als u niet de beschikking hebt over een grote tafel of als u niet op een schonevloer kunt werken. Gebruikt u dan de strijkplank en zet hierop met potloodlijnen de lengte van het gordijn af. Legt de middenbaan van het gordijn op de plank en strijkt u deze droog. Schuift vervolgens het gordijn voor zichtig op en perst u zo alle delen glad. Strijkt de zomen aan de goede kant bij. Direct ophangen. EENVOUDIGER De derde manier is de meest eenvoudige manier van opma ken. Hangt u het gordijn nat op na het wassen en rekt het op maat. Rekt ook nog tijdens het drogen omdat het anders weer optrekt, of zet het. in de lengte vast met punaises, of (indien mogelijk) steekt u door de onderzoom een koperen roe, en zet deze aan de uiteinden vast, nadat het gehele gor dijn hiermede voldoende (maar voorzichtig) gerekt is. Is het gordijn bijna droog, strijkt u het dan op en behandelt u het als hiervoor werd beschreven. Is de strijkplank te kort, strijkt u dan in de breedte, doch ver geet hierbij niet, dat er zodoen de vee! meer gevaar bestaat voor rekken. SPANRAMEN Gordijnen kunt u tijdens het drogen laten spannen op een spanraam. Deze ramen kunt u in enkele plaatsen huren, maar pa kan ze ook zelf maken voor de aanwezige maten gordijnen. Onderaan schuift u een roe door de zoom. Zet deze roe vast. Steekt u in de bovenzoom even eens een roe en schuift deze zo hoog mogelijk op, tot voldoende gerekt is. Zet dan ook deze roe vast. Strijken is dan meestal niet meer nodig, hoewel de gor dijnen wel mooier worden door toch te strijken. Legt u er een moltondeken onder. Kunt u de gordijnen niet direct ophangen, legt u dan een opgevouwen krant tussen de vouwen, opdat deze rond blijven staan en er dus geen vouwen te zien zul len zijn. Hoe strakker u de gor dijnen spant, hoe mooier. (Nadruk verboden.)

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 7