Noodtoestand in Zuid-Afrika Radio-Televisie-Verlichting I Radio de Koek Het Nederlands-Duitse verdrag HET WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN ZATERDAG 9 APRIL' 1960 16e Jaargang Nt 4956 MacMillan tegen Euromarkt Dr. Hasting Banda vrij en in Londen Franse boeren demonstreren tegen agrarische politiek van regering f NOORDSTRAAT 102 - TEl. 312» TERNEUZEN Fïenkering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NS 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal: per «aand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J, van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Hoewel het weekeinde in Zuid-Afrika rustig leek en men zich reeds verheugde over 'n normalisering van de situatie, was maan dag de toestand weer zó zeer gespannen dat de politie besloot op te treden. Zij maande in verscheidene „lokasies", nederzettingen van de Bantoes, de mannen aan, weer op het werk te verschijnen. Een aantal van hen gaf aan dit bevel gehoor. Degenen die weigerachtig bleven hadden geen passen meer, zo veronderstelde men, en dit was grotendeels waar, daar tien duizenden hun pasjes hebben verbrand. Men weet dat dit ar- beids- en woonvergunningen zijn, zonder welke de negers zich niet in de steden, mijnen en fabrieken mogen ophouden. De po litie besloot nu deze pasloze weerspanmgen uit hun woonsteden te verdrijven, blijkbaar door hen in massa te arresteren en weg te voeren naar de reservaten voor negers. Het ging hardhandig toe, er werd geschoten en vooral aan de Kaap konden de ziekenhuizen de stroom van gewonden niet ver werken. Daaruit blijkt dat de regering heeft besloten zeer hard op te treden en aan de gekleurden elke illusie te ontnemen, dat zij iets zouden winnen met hun weerstand. IWat zal er straks volgen? In Britse bladen is de bewe ging in Zuid-Afrika vergeleken met de Russische opstand van 1905, die twaalf jaar aan de grote omwenteling voorafging, en die werd onderdrukt. Men moet inderdaad het ergste vre zen voor de toekomst, hoewel ditmaal de regering over machtsmiddelen genoeg be schikt om de negers terug te dringen in hun vroegere posi ties. Door het proclameren van de staat van beleg en het mobi liseren van het leger wordt een soort binnenlandse oorlogstoe stand in het leven geroepen, waarin ruwe wetten gelden. Dat aldus op de duur een compro mis tot stand zou kunnen ko men. gelooft echter vrijwel nie mand. Misschien was het optreden van de politie een reactie op de uitspraak van de Veiligheids raad van de Ver. Naties. Op verzoek van de afro-aziatische leden van de V. N. was deze bijeengekomen om zich uit te spreken over de schending' van het Handvest door Zuid-Afrika. Dit Handvest gebiedt een lid, rechten en vrijheden van alle burgers te respecteren zonder inachtneming van verschillen in ras of geloof. Een binnenlands probleem? Nu zijn er in de gehele wereld gevallen van rassendiscrimina tie en geloofsvervolging voorge komen. Doch de regering van Zuid-Afrika is de enige, die de rassenleer tot officiële politiek heeft verheven. De herinnering aan Hitiers theorie is niet vreemd aan het verzet daarte gen, .maar meer nog het feit, dat steeds meer naties van ge- kleurden onafhankelijk zijn ge worden en omdat zij de meerderheid der mensheid ver tegenwoordigen in de V. N. de doorslag geven. De vraag was niet. of Zuid- Afrika theorieën verwerpt, die o.a, de grondslag vormen van de mensenrechten, die in 1948 door de assemblee der V. N. zijn ge proclameerd. Dat staat vast. Het hoofdprobleem was of men nochtans hier kon spreken van een binnenlandse aangelegen heid. Dan zijn de V. N. onbe voegd, er kennis van te nemen of aanbevelingen te doen. Dit was het standpunt van Enge land en Frankrijk, hoewel beide de apartheid afwijzen. Maar de V. S. meenden, dat de V. N. zeer wel de Zuidafrikaanse regering konden opwekken, de apartheid af te zweren. In die zin werd derhalve een resolutie aangeno men met negen stemmen voor en de twee onthoudingen van Engeland en Frankrijk. De voorstanders der resolutie, o.a. de Amerikanen, zeiden dat zij ook inzake Hongarije en Ti- bét kwesties van mensenrech ten hadden behandeld, al hiel den toen de regeringen van Hongarije en China vol dat het hier een binnenlandse aange legenheid betrof. De resolutie droeg alleen de secretaris-gene raal van de V. N.. Hammars- kjoeld, op met de Zuidafrikanen te praten over wijziging der po litiek. Doch zeker moest het be sluit de negers in Zuid-Afrika sterken in hun passieve weer stand. Om die snel te breken zal de regering van Zuid-Afrika toen wel ruw hebben ingegre pen. MacMillan en de V. S. In dit geval waren de V. S. en Engeland het uus niet geheel eens over de procedure, hoewel zeker over 't principe. De fede rale Amerikaanse regering doet alles om in sommige zuidelijke staten een einde te maken aan de daar nog in feite bestaande „apartheid" en MacMillan heeft in het begin van dit jaar in Kaapstad zeer duidelijk de ras sendiscriminatie veroordeeld. Ook over het staken van kern proeven bleken ruim een week geleden de Britse premier en Eisenhower het in hoofdzaken eens. Maar ter gelegenheid van hun gesprek in Camp David, het buitenverblijf van Eisenhower, is een onderwerp ter sprake ge- (Advertentie) BINNENVERINGBED H AZ ET- FAB RÏE K EN ZEVENBERefïN SCHUiMRUBBERBED komen waarover naar later is gebleken zij geenszins een stemmig waren. Het betrof de zogenaamde Euromarkt, de economische gemeenschap van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Benelux, of de E. E. G. De Amerikanen hebben daar met sympathie tegenover ge staan, omdat de E. E. G. een po litieke eenheid vormde, waarin Duitsers en Fransen nauw sa menwerkten en voorgoed ver zoend leken. Maar voor de Brit ten is de Euromarkt een geslo ten gemeenschap die straks een eigen buitentarief zal krijgen, een „douane-muur" rond de hele groep, welke het buiten staanders moeilijk maakt, op de gemeenschappelijke markt te concurreren. Nu was dit ook wel in het nadeel van Amerikaanse expor teurs en daarom verlangden de V. S. dat het buitentarief zo laag mogelijk zou zijn. Verder vestigden Amerikaanse expor terende ondernemingen eigen filialen binnen de Euromarkt, die dus geen last hadden van de beschermende muur, die de import moest beperken van concurrenrerende bedrijven daarbuiten. De V. S. waren in eik geval niet tegen snelle ver werkelijking van de Euromarkt. Britten contra klein Europa De Britten dachten er anders over. MacMillan zei in de V. S. en zijn woorden zijn min of meer uitgelekt dat Engeland daardoor honderden miljoenen zou verliezen. Het heeft zich met zes andere Europese lan den verbonden (waaronder drie neutraleZweden, Oostenrijk en Zwitserland) om elkaar te begunstigen, als zij ten dele van de Euromarkt worden ge weerd. De V. S. hebben voor deze niet-politieke zuivere han- delsgroep niet veel sympathie getoond. MacMillan heeft zch daarover nu in ö.e V. S. beklaagd. De zes leden van de Euromarkt willen hun plannen bespoedigen, on derling de tarieven verlagen, en ook de buitenmuur eerder op richten. Dan zou een overeen komst met de zeven van de kleine vrijhandelszone helemaal onmogelijk worden. De Engel sen hebben daarom gewaar schuwd tegen een breuk in Europa, die een politieke split sing tengevolge kon hebben. Daarbij moet MacMillan hebben gezinspeeld op een Britse oriën tering op het sowjetblok: En geland zou zijn handel met de sowjetstatén pogen uit te brei den, en daarmee zelfs politiek contact zoeken, ter vergoeding van wat het op het Westeunro- pese vasteland zou verliezen. De Britse premier moet heb ben herinnerd aan de tijd van Napoleon. Toen sloten de Fran sen de markt van het vasteland af voor de Britten, en dezen gingen daarop een alliantie aan met de Russen. Zo sterk zal hij het wel niet hebben bedoeld. Maar hij heeft beroering genoeg' gewekt, ondanks ontkenningen. Nu is het bestaan van twee Westeuropese economische blokken een kwestie van hoge politiek. Chroesjtsjef weer thuis De Sowjetpremier Chroesjts jef is uit Frankrijk terusgë- De Afrikaanse nationalisten leider dr. Hastings Banda, die in Nyasaland heeft gevangen gezeten, maar kortgeleden plot seling is vrijgelaten, is voor besprekingen in Londen aan gekomen. De foto links toont hem bij zijn aankomst op London Air- port, de rechtse toont aanhan gers van Banda die op de lucht haven demonstreerden. Zij droegen borden mee waarop o.m. stond „Naar de hel met federatie" enz. SOWJET-UNIE STUURT WESTDUITS PROTEST TERUG De Sowjet-Unie heeft een Westduits protest tegen aanval len van premier Chroesjtsjef op West-Duitsland tijdens diens be zoek aan Frankrijk als ..laster lijk" en onaanvaardbaar terugge zonden. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat de nota, die dinsdag in Mos kou werd overhandigd, de vol gende dag aan de Westduitse ambassade is teruggegeven. keerd. Men zou kunnen zeggen, dat hij thans meer kansen heeft in Engeland gehoor te vinden dan in Frankrijk. Vooral omdat de anti-Duitse mentaliteit in Engeland zeer is toegenomen. Die anti-Duitse gezindheid heeft Chroesjtsjef juist gepoogd in Frankrijk te wekken. Bij het Franse publiek heeft hij, herin nerende aan de drie Frans- Duitse oorlogen, wel enig suc ces gehad. Bij De Gaulle blijk baar niet: deze is met Bonn verbonden om als leider op te treden van de continentale groep der zes. Chroesjtsjef moet overigens wel plezier hebben in de ver deeldheid, die in West-Europa bestaat. Dinsdag is De Gaulle naar Londen gegaan en men moet hopen, dat Engelsen en Fransen (leiders van de twee „blokken" die nu tegenover el kaar staan) het ergste vermij den Dr. A. C. (Nadruk verboden.) DE GAULLE TERUG IN PARIJS President De Gaulle en zijn echtgenote hebben vrijdagmor gen op Buckingham Falace af scheid genomen van koningin Elisabeth en prins Philip. Op London Airport nam De Gaulle afscheid van premier MacMillan van Engeland en de Britse minister van Buiten landse Zaken. Seiwyn Lloyd. De Caravelle vertrok om kwart over twaalf. Tegen de verwachting in is aan het einde van De Gaulles bezoek geen Brits-Franse vér klaring uitgegeven over de plannen voor een tunnel onder het Kanaal. In goedingelichte Londense kringen verklaarde men vrijdag dat dit een gevolg is van het feit dat er in het ge heel geen communiqué is uit gegeven. Doch zowel de Britse als de Franse regering zijn de tunnelplannen in beginsel gun stig gezind, zo zei men. ELTEN, TUDDEREN EN DINXPERLO WEER DUITS SCHADEVERGOEDING VAN 280 MILJOEN MARK Het Nederlands-Duitse verdrag dat vrijdagmiddag in Den Haag na drie jaar van onderhandelen is getekend, voorziet in de eerste plaats in een herziening van de Nederlands-Duitse grens waarbij het grootste deel van de grenscorrectiegebieden, waaronder die van Elten, Tudderen en Dinxperlo, weer Duits wordt en waarbij, naar van welingelichte zijde werd vernomen, 8.000 Duitsers en 1800 Nederlanders op Duits gebied onder Duitse souvereiniteit komen. Van de 6931 hectare die in 1949 bij Nederland is gevoegd, blijft 540 Nederlands. een stuk grond van twaalf hecta re oorspronkelijk Duits gebied. Bij het verdrag wordt een per manente Nederlands-Duitse grenswatercommissie in het leven geroepen die tot taak zal hebben overleg te plegen over moeilijkheden met grensover schrijdende kanalen, beken en riviertjes. De commissie krijgt voorts tot taak contact tussen de betrokkenen te stimuleren. Over de grenslanderijen is be paald dat de landerijen die nog in handen zijn van de Nederland se staat en een aantal dat door het Nederlandse Beheersinsti tuut aan de provincie Groningen is overgedragen, zullen worden terugverkocht aan Duitsers. Lan. derijen die door het Nederlandse Beheersinstituut aan particulie ren zijn verkocht, komen niet voor terugverkoop in aanmer king tenzij de Nederlandse eige naren zulks willen. Behalve over grenskwesties omvat het algemene verdrag een overeenkomst over de Eems-Dol- lard-kwestie, over financiële kwesties de bondsrepubliek betaalt 280 miljoen M^rk tea- vol doening van een aantal Neder landse vorderingen en aanspra ken over geschillen over de Rijnvaart en over oorlogsgraven. De grensherziening betreft niet alleen de correctiegebieden maar ook kleine stukken land die vóór de grenswijziging van 1949 Duits of Nederlands waren. Gebied dat van ouds Duiis was, wordt Nederlands en omgekeerd. Van welingelichte zijde werd ver nomen dat de oppervlakte van deze percelen ongeveer aan elkaar gelijk is. De verdragslui tende partijen zijn tot deze wijzi gingen overgegaan om de grens te stroomlijnen in verband met de aanleg van wegen, het recht trekken van beken en dergeiijke. Het grootste deel van het ge bied van Elten keert terug naar OVERZICHT GRENSCORRECTIES I960 stukken, Duitsland maar twee het ene ten noorden en het an dere ten noordoosten van de plaats Elten, blijft Nederlands. Een zeer klein stukje aan het oostelijke uiteinde van het cor- rectiegebied gaat over naar Duitsland, hoewel het van ouds Nederlands was. Het gebied van Tudderen wordt weer Duits en een klein stukje oorspronkelijk Neder lands gebied ten zuiden van het dorp Tudderen wordt Duits, evenenals ten noorden van Schinveld. Voor dit gebied is nog een speciale regeling getroffen voor de na 1949 aangelegde weg Schinveld-Koningsboseh die door het corectiegebied loopt. Voor het vervoer zullen speciale voor Nederland gunstige regelin gen gelden. Indien door de bouw van een zestal tunnels en viaduc ten deze weg is vrijgemaakt van gelijkvloerse kruisingen, waar toe Nederland zich heeft ver plicht, vervalt alle grenscontro le op deze weg. Voor een ten westen van Herzogenrath gepro jecteerde weg geldt omgekeerd hetzelfde. Het grenscorrectiegebied Dinx perlo wordt vrijwel in zijn geheel weer Duits. De grens wordt hier rechtgetrokken. Ook hier gaa! een heel klein stukje Nederlands grondgebied naar Duitsland over. Nederland behoudt het groot ste deel van het grenscorrectie- gebied tussen Beek en het Duit se Wijier. Alleen de zuidoostehj ke punt en een smalle strook el ders wordt weer Duits. Nederland krijgt onder meer ten zuiden van" Nieuwe Schans Nederland kan zonder vooraf-, gaand overleg een Stuk van l.OOO ha in de Dollard inpolderen maai"; voor de rest is voorafgaand over-j leg vereist. DE SCHADEVERGOEDING Van de 280 miljoen Mark die de Bonderepubliek op grond van het verdrag betaalt ter regeling van Nederlandse aanspraken en' vorderingen, is 125 miljoen be- stemd voor Nederlanders die om redenen van ras, geloof of we reldbeschouwing zijn getroffen. De bedoelde aanspraken en vorderingen zijn de tot 1 april 1960 gedane investeringen van Nederlandse publiekrechtelijke lichamen en de Nederlandse Spoorwegen in de grensgebieden die weer Duits worden, nog res terende Nederlandse vorderin gen op grond van de overeen komst van 19 mei 1952 over res titutie van effecten in Rijksmar ken, vorderingen van de boven- aangeduide slachtoffers van het nationaal-socialisme en de aan spraken wegens tijdens de bezet ting uit Nederland weggevoerde Auslandsbonds, op 1 april 1941 nog niet afgeloste Tredefinakre- dieten. in Duitsland aangehou den tegoeden van voormalige na- tionaal-socialistische instellingen en personen toebehoorden, nog niet afgeloste eelwolkredieten, door „Verwalters" naar Duits land overgemaakte tegoeden en gelden en de overeenkomst van 14 december 1950 over de resti tutie van binnenschepen. De Bondsregering heeft zich voorts gebonden de overheidsin vesteringen van 1 april tot: de datum van de inwerkingtreding van het verdrag te vergoeden. De Bondsrepubliek doet af stand van alle verdere aanspra-, ken op het voormalige Duitse vermogen in Nederland. (Vervolg pag. 5, 7e kolom.) ZUIDWESTELIJKE WIND Achter een onweerstoring aan, voerden westelijke winden voch tige lucht aan, waarin dan ook veel bewolking voor kwam. De temperaturen liepen daarin tot 15 a 16 graden op, maar langs de kust maar tot omstreeks 10 gra den, langs de kust kwam veel mist voor. Intussen naderde uit het wes ten een Oceaan front de Britse eilanden. De regenactiviteit van dit front bleek niet groot. Voor vandaag verwachten we daarom bij ons wisselend be wolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Daarbij ongeveer dezelfde temperaturen als giste ren en een zwakke, later over wegend matige zuidwestelijke wind. medegedeeld door het K. N. M. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. Zuidwestelijke wind. Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. On geveer dezelfde middagtempera- turen ais gisteren. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Advertentie} Duizenden Franse boeren heb ben in achttien steden, ver spreid over geheel Frankrijk, gedemonstreerd tegen de agra- rh he politiek van de regering. In Hens hebben gendarmerie en veilighei^sgompagniën de demonstranten moeten bedwin gen. Foto: Gendarmerie cqntra boeren in Sens. rrrmiiiTrnrr_Lj~i,rn"iiTirrrr - m --Grens Kleine grenscorrecties E Omvangrijkere grenscorr DE EEMS-DOLLARDKWESTIE Over hei Eems-Dollard-pro- hleem wordt in het verdrag be paald, dat beide landen zullen samenwerken teneinde een goe de verbinding van de havens in dat gebied met de zee te waar borgen. Nederland is gerechtigd een nieuwe verbinding tussen Delfzijl en de zee tot stand te brengen indien de huidige zuide lijke toegang tot de bocht van Watum de Eemsgeul bij Delf zijl niet op bevredigende wij ze kan worden opengehouden. nuuüvui lui ZONDAG 10 APRIL v.m. n.m. Breskens 0.52 1.18 Terneuzen 1.27 1.53 Hansweert 2.07 2.33 Walsoorden 2.17 2.43 MAANDAG 11 APRIL v.m. n.m. Breskens 1.29 1.51 Terneuzen 2.04 2.26 Hansweert 2.44 3.06 Walsoorden 2.54 3.16 ZON MAAN op onder op onder April 9 5.58 19.27 16.43 5.00 10 5.55 19.29 17.57 5.26 11 5.53 19.30 19.12 5.53

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1