Uit de Provincie CD AMSTLEVEN kvem i 'cvzèkc'Yi n fj Werkloos De Beschuttende Werkplaats 1, Zj v r ij r, ij c, e, O w: Vrijdag 8 april I960 TERNEUZEN DE GAULLE IN LONDEN WAARSCHUWING VAN PEKINGSE VOLKSDAGBLAD nieuwvliet. RETRANCHEMENT sas van gent. Cnd&ka($, Mzd' 'et, Oudekaas jAzógem ■J, ijzendijke- voor Midden Zeeuws-Vlaanderen Arbeid Overwint Alles Elke dag heeft zijn geheim Herencostuums het westduitse protest in moskou ongerf.geldhei in kongo Geallieerden luiste; enkele telefoongespri in West-Duitsland brits experimen vliegtuig ragina i Vrijdag 8 april 1960 SOLISTENCONCOURS ZEEUWSE ZANGERSBOND Zaterdag wordt te Kruiningen het 5e solistenconcours van de Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt" gehouden. Het programma vermeldt 26 nummers. Wat de deelname uit Zeouws-Vlaanderen betreft, ver leent het Ned. Herv. Kerkkoor uit Axel aan het concours bijzon dere medewerking. In de derde afdeling treedt het duo Corry en Tanny de Kraker op met de nummertjes: „Die winter is verganhen", en „Des Zomers", van Cath. van Rennes. Ook in de tweede afdeling is Axel vertegenwoordigd met een kwartet, bestaande uit de dames H. Rissecuw—Verdouw, C. J. Smiesde Visser. A. van Dron- gelen en P. Verijzer. Dit viertal zingt de nummers „Sanctus", van Joh. S. Bacli en „Lobe den Herren", van H. Distier. In de zelfde afdeling zingt het duo mevr. II. RisseeuwVerdouw en mevr. C. J. Smiesde Visser de nummers Herr Gott Vater". van J. S. Bach en Der Rasche Sturm", van G. F. Handel. In de ere-afdeling is er deel name van mevr. N. Coehnrst uit Goes, mei. J. P. Everse uit Kloe- linge, mevr. M. HuismanPal- sen, mevr. A. Tamminga -Buth- ler, me.1. G. B. Kousemaker en mev. A. A. Molde Vries, allen uit Goes. Ongeval. Gistermorgen omstreeks 10 uur, toen de melkslijter J. de K. in de Rozenstraat na zijn klanten bediend te hebben, zijn melkbe- stelwagen inschakelde, voelde hij een schok, waarop hij de wagen tot stilstand bracht. Tot zijn schrik zag hij, achter zich kijkend, een knaapje tegen de trottoirband op de straat lig gen. Hot bleek het bijna 4-jarig zoontje van de heer Van de La- voir, wonende in de Zonnebloem straat. te zijn, die grote schaaf wonden aan benen en rug, be nevens enkele bloeduitstortingen in de hals had opgelopen. De eerste hulp werd het vent je verleend door dokter Nljsten, die deze naar het Juliana-zieken- huis liet vervoeren. Op welke wijze dit ongeval is ontstaan, is niet bekend, doch is in onderzoek. Modeshow „Libelie". Tot driemaal toe waren de Li belle-shows, die woensdagna middag en -avond in de beneden zaal van hotel „Rotterdam" wer den gehouden, totaal uitver kocht. Gedurende deze show verraste Libelie de dames met de vele fraaie modellen die deze zomer do mode uit zullen maken. Het was de dagelijkse kleding voor in huis, voor het strand en voor de sport, maar ook de kle ding die bij bijzondere gelegen heden 's namiddags en 's avonds wordt gedragen. Zoals ieder jaar was er weer een nauwe samenwerking met Ten Cate Mode N.V. in Hengelo die o.a. de prachtige Super Reno- va stoffen vervaardigt, een, be drukt, veredeld katoen. De vijf mannequins, die de 75 verschillende modellen toonden, oogstten een groot succes niet do vele eenvoudige, maar altijd smaakvolle, en de haute couture- modellen der Franse en Italiaan se modehuizen. De explicatrice, mevr. Jos. van Loon, gaf aan dit alles een ER KOMT KLEUR IN BLOEMBOLLEN G EBIE O De provinciale V. V. V. Zuid- Holland heeft haar eerste „bloembollenbericht" van dit jaar gepubliceerd, en dat bete kent dat er kleur begint te ko men op de Zuidhollandse bloem- bollenvelden. Ja, zelfs kan men het geel van de narcissen, van oudsher een echte lente-bode, reeds overal aantreffen In de gehele bollenstreek staan er grote velden van in bloei. Heel voorzichtig beginnen ook de hyacinten te kleuren en mis schien bloeit tijdens het a.s. weekeinde hier en daar al een veldje. In de grote verwarmde kas van de Keukenhof staan nu honderden soorten tulpen in al lerlei kleuren en vormen. President De Gaulle van Frankrijk en prins Philip heb ben donderdag in Londen de koninklijke lijfwacht geïnspec teerd. Vlak vóór zij in een open wagen uit Buckinghampalace wegreden, moest de politie de opdringende menigte terugdrij ven die zich voor het paleis ver zameld had. Op het paradeveld werden De Gaulle en prins Philip begroet door de hertog van Gloucester. Ook hier was het enthousiasme van de toeschouwers zeer groot. Circa een minuut voor de aan komst van De Gaulle viel een soldaat flauw. Het Pekingse volksdagblad waarschuwt., dat in China de anti-communistische „contra revolutionairen" nog niet ge heel zijn uitgeschakeld. Hoewel zij gering in aantal zijn, aldus het volksdagblad, proberen zij schade te berokkenen wanneer het volk zijn waakzaamheid verslapt. prettige explicatie met zeer veel technische bijzonderheden. De show toonde alles voor deze zomer. Dit had zowel be trekking op de babydoll als op de strandkleding, het positie pakje en de zomerjurk. Het deze keer wel zeer jonge bruidje droeg een zeer mooi toilet van wit katoen met ingeweven des sins. Garnaalrood is een nieuwe kleur, die het in vele geval len uitstekend doet en bij de na middag- en avondkleding vielen prachtige boeketmotieven te be wonderen, die aan de modellen een gedistingueerd cachet gaven. Natuurlijk was er ook weer veel aandacht besteed aan de kleding voor de teenager. Fris, fleurig en jong waren deze mo dellen pn dessins. De kleding die in de Super Renova stof werd geshowd trok wel /eer veel belangstelling. Voor de talrijke dames, die han dig genoeg zijn met naald en draad, is het een groot voordeel te weten dat zij deze Super Renova-stoffen te kust en te keur kunnen betrekken in het Stoffenpaleis in de Nieuwstraat. alhier. Deze zaak heeft de alleen verkoop voor Zeeuws-Vlaanderen en ongetwijfeld zullen vele dames die met zoveel enthou siasme de show verlieten daar eens een kijkje gaan nemen, want zij /uilen beslist wel slagen als zij hun garderobe voor lente en zomer 1960 willen aanvullen. V ergadering van het Oranje comité. In de zaal van het café „Park zicht" werd op woensdagavond een succesvolle propaganda-ver- gadering gehouden door het Oranje-comité alhier. Op deze vergadering waar, naast het be stuur van het Oranje-comité, diverse leden en belangstellen den aanwezig waren, verheugde het de voorzitter het volledige college van B. en W. van harte welkom te kunnen heten. Na een korte uiteenzetting van de voorzitter omtrent de bedoe ling voor het op 5 mei a.s. te vieren bevrijdingsfeest, gaf hij een overzicht van het voorlopig door het bestuur reeds opge stelde programma. Het gehele programma werd nog eens besproken en werd be sloten het programma goed te keuren met do eventuele vraag aan de aanwezigen om hiernaast via de verschillende buurten nog eens wat extra toe te voegen in de vorm van verlichting, straatversiering en buurtwagens, zodat men er zeker op kan reke nen dat dit feest zal slagen. Betreffende de financiën zal er een lijstcollecte gehouden worden, terwijl de gemeente eveneens bereid gevonden is zoveel mogelijk aan het slagen van dit feest te willen medewer ken. Het voorlopig programma werd als volgt opgesteld: 8 uur v.m. klokgelui, vlaggen uitstekpn en aankondiging van het feest door enige herauten te paard door de gemeente; 9 uur v.m. korte kerkdienst; 10 uur v.m. aubade door de schoolkinde ren met medewerking van even tuele volwassen zangers en muzi kanten bij het gemeentehuis; 10.30 -12.30 uur v.m. kinderspe len in de gemeente; 2—4 uur n.m. optocht door de gemeente met wagens, groepen en fietsen, waaraan een ieder kan deel nemen en waarvoor prijzen be schikbaar zullen zijn; 4.15- 6.15 uur n.m. volksspelen voor kin deren en volwassenen in de ge meente; 7.30 uur een zanguit voering door de Chr. zangver eniging „Loof den Heer"; 8.15 9.15 uur concert op de muziek tent; 9.3010.30 uur lampionop tocht met muziek door de ge meente. Aan het slot van de vergade ring sprak burgemeester Eve raars van Nieuwvliet zijn volste vertrouwen er over uit dat hij een goed opgezet feest tegemoet ziet. gezien zijn kennis van de mentaliteit van de bevolking van Nieuwvliet en zijn ervaring van het feestvieren in deze gemeente. Hierna ging het bestuur van het Oranjecomité in besloten vergadering voor de volledige uitwerking van het opgestelde programma. Geslaagd. Mej. M. S. Risseeuw slaagde te Deventer voor het examen landbouwhuishoudlerares takte N 19 le deel). Filmavond. Onder auspiciën van de per soneelsvereniging der Glas- en Fosfaatfabriek organiseerde de Nederlandse Reisvereniging een filmavond met als onderwerp „Het Iberische Schiereiland". Door de heer Van Lunteren, reisleider der N. R. V., werd de mooie kleurenfilm over Spanje en Portugal toegelicht, maar hij liet ons tevens zien de mooie eilanden de Balearen w.o. Mal- lorca. Er bestond veel belangstelling voor deze filmavond die werd gehouden in de kantine van de Fosfaatfabriek. Jaarvergadering Boerenleen bank. In hotel Rotterdam hield dc „Boerenleenbank" haar algemene vergadering. Deze vergadering werd bijgewoond door 22 leden. Bij de bestuursverkiezingen werd herbenoemd tot bestuurslid de heer A. J. Goethals, terwijl (Adv.) iri de raad van toezicht werd be noemd de heer H. Korst. Uit het financieel overzicht bleek dat de netto winst 3.600 bedraagt terwijl de omzet plus lopende rekeningen met ruim 370.000 vermeerderde. Het aan tal spaarders bedroeg 475 terwijl in 1959 de spaargelden met ruim 220.000 vermeerderde. Viering Koninginnedag en bevrijdingsdag. Na 'een bijeenkomst van h"J comité met de afgevaardigde van de diverse verenigingen i Sas van Gent werd besloten or op Koninginnedag de viering sober te laten verlopen om op 5 mei meer activiteit te kunnen ontplooien. Zo wil men 's namid dags trachten een voetbalwed strijd te organiseren tussen 2 veteranenelftallen waarvan een elftal uit Corn Boys-veteranen zou bestaan, 's Avonds wil men trachten een muziekuitvoering te doen plaats vinden, dit zou een marsconcert kunnen worden. Op de vooravond van de be vrijdingsdag zal weer een doden herdenking plaats vinden. Diver se afgevaardigden zullen naar de begraafplaats gaan om de doden te herdenken, hierbij zal de vereniging van Belgen te Sas van Gent optreden namens de nabestaanden der gesneuvelde Belgische militairen, die op de begraafplaats begraven liggen. Op 5 mei zal de dag ingeluid worden met klokgebeier en het loeien der fabriekssirenes. Hier na wordt door de gehele gemeen te reveille geblazen. In de voor middag heeft een kinderoptocht plaats, terwijl men aan het bol werk de jeugd zal laten deel nemen aan een ballonwedstrijd. 's Namiddags is er voor de kleinsten een filmvoorstelling terwijl de rest van de jeugd aan kinderspelen kan deelnemen. Voor de ouderen is er een fiets- ralley terwijl op het Stationsplein schietingen georganiseerd wor den alsmede bolwedstrijden. Voor de ouden van dagen komt er een kaartwedstrijd. 's Avonds concert op de kiosk door de Verenigde Vrienden waarna lampionoptocht die re sulteert in het ontsteken van een vreugdevuur op het eilandje in de eerste kanaalarm. •laarvergadering Boerenleen bank. De Boerenleenbank hield on der zeer grote belangstelling van haar leden In het hotel van de heer E. Lievens haar jaar vergadering. Voor deze vergadering waren twee heren van de Centrale Bank uit Eindhoven overgeko men. De balans-telling is in 1959 met 530.000,gestegen. Deze stijging is voor een groot deel te danken aan de toename van de spaargelden. Hierna besprak de directie van de Centrale Bank het grote verliescijfer op de balans en de oorzaken hiervan. Door verschillende leden wer den in verband hiermede vra gen gesteld. Na de verklaring werd door de vergadering goed gekeurd dit verlies ten laste van de reserve af te boeken. Een belangrijk punt van de agenda vormde de verkiezing in verband met het in blok af treden van het bestuur en de raad van toezicht. Na vele malen stemmen en herstem men werden de volgende per sonen in het bestuur gekozen Ph. Haverbeke. IJzendijke; Aug. Thomaes, Hoofdplaat; E. van Damme en Ars. Termote, IJzen dijke; Ars. Buijsse, Biervliet. In de raad van toezicht wer den gekozen de heren E. Tho maes, Hoofdplaat; L. de Dob- belaere, IJzendijke en H. Buijs se, IJzendijke. De bank telt thans ruim 400 leden. Hierna nam de nieuwe kas sier, de heer Geillet. het woord. Hij bracht dank aan het be stuur voor het vertrouwen, dat zij in hem hebben gesteld om hem voor deze verantwoorde lijke post te benoemen. Hij hoopte door accuraat werk ook het vertrouwen van de leden te behartigen. Daar de vergadering ruim zes en een half uur had geduurd, liet de aangeboden maaltijd zich goed smaken. Dezer dagen brachten wij een bezoek aan de nieuwe werkplaat» voor minder-validen aan de Industrieweg, die de eenvoudige benaming: „De Werkplaats" kreeg. Een plastiek, aangebracht tegen een zuiltje dat zich bevindt nabij de ingang van het gebouw en voorstellende een werkende figuur, vermeldt hieronder deze naam. Dit zinvolle plastiek werd door de tewerkgestelden ter gelegen heid van de officiële opening van het gebouw op 28 maart j.l., aan de Stichting geschonken. Het mag zinvol wor- f" den genoemd, ten eerste -V door die uitbeelding, ÉS doch tevens, omdat, 1". moge een werkplaats voor de gezonde mens iets heel vanzelfspre kends zijn. dit voor de alhier werkenden het in eerste instantie beslist niet is. Hier werken mensen, die. hetzij door ongeval, ziekte, ook wel door lichamelijke of geestelijke aanleg (nog) niet in staat zijn een plaats in het bedrijfs leven in te pemen. Als zodanig is er dan ook hier een geweldig stuk werk verricht dat een bijdrage betekent in het optrekken van het gebouw van onze sociale zekerheid. Zo, en niet anders, moet deze werkplaats dan ook worden gezien. Niet als een stuk ouder wetse liefdadigheid, doch gewoon als één der t ele sociale voor zieningen welke na de oorlog zijn getroffen. Er is een landelijke vereniging, die beoogt de beiangen van de minder-validen te behartigen, o.a. door hen passende arbeid te verschaffen. Deze vereniging werkt onder de Latijnse naam: „Actio Vincit Omnia", arbeid overwint alles en haar initialen A. V. worden dikwijls ten on rechte uitgelegd als: Arbeid voor onvolwaardigen. Natuurlijk is ook deze vereni ging zeer geïnteresseerd bij de totstandkoming van een derge lijke werkplaats. Een vertegen woordiging dezer vereniging zit dan ook in het bestuur der Stichting. In eerste instantie is het doel met welk de minder-validen hier tc werk worden gesteld: revali datie. Als zodanig kan deze werkplaats dan ook worden ge zien als „een tussenstation", een betiteling die de Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksge zondheid excellentie B. Roolvink bij de officiële opening eraan gaf. Of dit in vele gevallen moge lijk is? ..Dit hangt", aldus de heer P. Dingemanse. directeur van de werkplaats, die wij een bezoek brachten, „in hoge mate af, van de streek, waarin de werkplaats gevestigd is". Ofschoon ons de mensen en hun mogelijkheden meer interes seren dan het gebouw waarin zij werken dit is nieuw en uiteraard goed geoutilleerd kunnen wij ons echter wel inden ken welke een enorme vooruit gang dit voor directie en tewerk gestelden betekent. Dit bleek ons ook uit de woor den van de directeur, die ons verzekerde dat het voor allen een genot is om in deze moderne comfortabele omgeving te mo gen werken. Des te duidelijker komt dit tot uiting wanneer men een vergelijking maakt met de vorige primitieve behuizingen in afgekeurde woningen. Deze werkplaats is tot stand gekomen in samenwerking met het rijk en de gemeenten: Axel, Hoek, Philippine, Terneuzen, Westdorpe en Zaamslag. Deze gemeenten hebben in 1956 de Stichting „Beschuttende Werkplaats Midden Zeeuws- Vlaanderen" opgericht. De man, dje zich echter van meetaf in hoge mate voor het idee van een werkplaats heeft geïnteresseerd en er de stuwen de kracht van mag worden ge noemd, is de directeur van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg. de heer J. Stenvert. Deze heeft vanaf 1955, toen het werk voor de minder-validen vaste vorm begon aan te nemen, deze zaak ten volle behartigd en zich veel moeite getroost om alles op gang te krijgen. Zo is deze vanaf de oprichting der Stichting nog steeds haar secretaris-penning- meester. De Stichting exploiteert de werkplaats met rijkssubsidie, de financiële verantwoording be rust bij bovengenoemde deel nemende gemeenten, wier afge vaardigde in het bestuur zitting heeft. Verder maken deel uit van het bestuur een vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel, het Landbouwschap, de G. A. B. en A. V. O., en van de drie grote vakcentrales. Uit alle deelnemende gemeen ten zijn mensen werkzaam, in clusief uit Sas van Gent; momen teel bedraagt dit aantal 38. Zij werken in G. S. W.-verband Ge meentelijke Sociale Werkvoor ziening) en onder dezelfde socia le voorzieningen, als zijnde ziek te- en ongevallenverzekering, va kantieregeling. als in het gewo ne bedrijfsleven. Evenals hierin (Adv.) door LUISA-MARIA LINARES 2(1) (Nadruk verboden.) Als lam geslagen sleepte ze zich naar haar kamer. Ze deed de deur op slot en was zo uitge put, dat ze er even tegen aan moest leunen. De gordijnen voor het raam bewogen, ze beefde van angst. Er zat vast iemand achter. Bedaar maar.... Momenteel heb ik nog helemaal geen be hoefte om 'n eind aan je leven te maken. Een rilling doorhuiverde haar. Was zij het wel, de jonge, dap pere vrouw, die aan de zijde van Paul alle gevaren van het oer woud had getrotseerd?.... Ze moest zich schamen. Ze liep kor daat naar het raam. Er zat niemand achter de gor- dijnem het was alleen de wind geweefst, die door de kieren blies en ze had doen bewegen. Ze ver borg haar gezicht in de handen. Was ze bezig krankzinnig te wor den? Ze dacht aan de raadgevin gen van de dokter in Rio de Ja neiro om toch vooral een kalm leventje te leiden en veel te rus ten. Ze moest er bijna om lachen. Ze zou morgenochtend direct naar Madrid gaan. Ze zou het tegen niemand zeggen, want ze kon niemand vertrouwen. Ze zou net doen of ze een wandeling ging maken en dan in het dorp de trein nemen. Ze had maar wei nig geld, enkele peseta's, die ze op het vliegveld had ingewisseld voor haar laatste Braziliaanse geldstukken. Ze hoopte maar, dat het genoeg zou zijn. Ze lag in bed plannen te ma ken en besloot het licht aan te laten. Toen ze in de richting van de ladenkast keek zag ze daar plotseling weer het portret van André staan, dat iemand weer had terug gezet. Ze gespte haar valies met haar kleren dicht, maar ze durfde het niet mee naar beneden nemen uit vrees Xavier of Fina tegen te zul len komen. Ze vond het jammer al haar schatten te moeten ach terlaten, maar ze had geen keus. Ze schoof het koffertje onder het bed in de hoop het daar later le zullen terugvinden. Ze liep met een onverschillig gezicht de trap af. Fina had niet de moeite genomen haar ontbijt boven tc brengen. Ze ging de eet kamer binnen. Xavier was er niet. Dc haard brandde niet en op tafel was geen spoor van ont bijt te bekennen. Er heerste die pe stilte in het hele huis cn dat scheen te betekenen, dat het al leen door één levend wezen be woond werd: door haarzelf. Zouden ze haar in de steek hebben gelaten? Ze begreep, dat ze van de ge legenheid moest profiteren om te vluchten. En toch belette haar nieuwsgierigheid haar dat. Waar zouden Fina en Xavier zijn? Ze wachtte tien minuten.... twintig minutenGeen enkel geluid, zelfs geen plank die kraakte. Zouden ze misschien nog slapen? Nee, dat was onmogelijk, daar voor stond de zon al te hoog. De grendel was van de voordeur ge schoven. dus er was al iemand naar buiten gegaan. Zeker Xavier. Hij wilde haar stellig weer al leen laten, zodat zij, net als de vorige avond, weer zou vergaan van angst en ellende. Misschien sliep Fina nog na de slapeloze nacht, overstuur door de scène met Xavier. Ze moest de kans waarnemen om haar valies mee te nemen. Ze sloop naar boven, haar oren gespitst om het geringste geluid op te vangen, doch 't bleef dood stil. Op het portaal wierp ze een blik op de deur V2n Fina's ka mer en zag tot haar verbazing dat die open stond Ze bleef staan en vocht met haar verlangen om een blik in Fina's kamer te werpen. Het zou verstandiger zijn zo gauw moge lijk weg te gaan maar tóch liep ze naar de drempel. De kamer was leeg, maar de aanblik ervan deed Olga een kreet van verba zing slaken. Alles, tot de matras toe, was met grof linnen bedekt. Aangegrepen door paniek liep Olga alle kamers door. Alles was leeg en stil. Ze hadden haar dus in dit grie zelige huis alleen achtergelaten. Niets wees er op, dat ze zouden terugkomen. Geen enkel kleding stuk zwierf rond, geen enkel voorwerp, geen sprankje vuur in de haard.Hel huis was onbe woond.... behalve door haar. Het was ongelooflijk.... fan tastisch.... Doch nu leek Olga alles mogelijk. Was haar leven niet één aaneenschakeling van wonderlijke gebeurtenissen? Zo nam haar koffertje cn ren de alsof ze achtervolgd werd, de trap af. Ze ging pas langzamer lopen toen ze buiten was en de voordeur achter haar was dicht gevallen. De grote, witte weg, vochtig van dauw. strekte zich voor haar uit. met al zijn verlei dingen. zijn beloften. Ze liep gestadig door en voelde het gewicht van haar valies bijna niet. Hoeveel kilometers was het ook weer naar het dorp. volgens Fina? Ze wist het niet meer. Maar ze was vast besloten zolang te lopen als nodig was en zich te haasten ook, want ze was bang dat ze onderweg Xavier in zijn auto zou tegenkomen. De auto, die haar gisteravond bijna ge dood had,,Ze was gewend aan zware wandeltochten over geac cidenteerd terrein. Is er iets wat je in die vijf jaar n:et hebt gedaan? Haar zenuwen waren zó ge spannen dal ze het snelle lopen kon volhouden ondanks de hon ger die haar kwelde. Ze had in vier-en-twintig uur niet gegeten. De zonnestralen begonnen haar aangenaam te verwarmen en ze kalmeerde een beetje; tenslotte kon Xavier wel gewoon uit zijn gegaan en was Fina misschien boodschappen gaan doen. (Wordt vervolgd.) (Adv.) I)e moderne stijl in FORTEX voorjaar 1960. Als U gekleed wilt gaart naar de mode van vandaag, dan kiest U een modern FORTEX postuum met een slanke pantalon. Wij hebben deze costuums voor U in de kleurigste zuiver wollen kamgarens sinds mensenhAige- nis; allemaal plooifix natuurlijk, dus puur plezier om te draaen. 98.— 109.— 119.— 129.— 139.— 149.— 159.— enz. AXEL wordt er dus 48 uur per week gewerkt. Bij de rondgang door het ge bouw stonden wij verbaasd over' wat er hier zoal wordt vervaar digd, gemonteerd en gedemon teerd. Wij kregen de indruk van een kleine fabriek, een fabriek, waarin vele nuttige gebruiks voorwerpen gemaakt worden, waarmede men, vooral de huis vrouw, soms dagelijks te maken krijgt. Alleen is het hier veel rustiger, heerst er geen ge jaagd tempo en wat ons'het meeste Irof; hier wordt aan ieder mens afzonderlijk aandacht be steed Een van de belangrijkste or ders vormt op 't ogenblik het in pakken van een grote partij tex tiel. Deze is er een van het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Ge zondheidsbescherming. dat hier mede beoogt deze textiel op te slaan voor bijzondere voorzienin gen. Zij moet op zodanige wijze worden verpakt dat een houd baarheid gedurende 15 jaar ver zekerd is. De zakkenstopperij heeft loon- opdrachten voor reparatiën van de Kanaalzöne-industrie. Er is een timmerwerkplaats en in de borstelmakerij garanderen met de hand getrokken bezems een degelijk prodt.'kt. Ook verschei dene soorten borstels worden er gemaakt en er is een afdeling waar dweilen, stof- en vaatdoe ken worden genaaid. Wat vele particulieren niet weten, is. dat men in deze werk plaats stoelen kan laten matten. Zowel de gewone biezen- als gaatjesmat die de stoelen sierden waarmee onze vroegere huis kamers zo gezellig waren. In de pitriet-afdeling wordt alles wat er op dat gebied gangbaar is vervaardigd, zoals dien- en thee bladen, mandjes enz. ^Wfts is er een afdeling waar boenwas en schoehcrême wordt Bërélfl! oude telefoontoestellen worden gede monteerd. Het merkwaardigste dat er verricht wordt willen wij hpt laatst noemen, n.l. het mon teren van een njeuw soort kamr peertent. waarvan het ontwerp gemaakt is door een ingezeten". Deze heeft de tent in de handel gebracht en de montage ervan vindt hier plaats. Eer: grote verscheidenheid van bezigheden en werkstukken dus, ter beoordeling waarvan een veelzijdige kennis nodig is. De heer Dingemanse en zijn werkmeester, de heer Westdorn, proberen vóórdat in de werk plaats iets nieuws onder handen wordt genomen, zich de kennis hiervan efgei. tc maken en zij zijn totnutoe daarin goed ge slaagd. De heren Dingemanse en Westdorp zijn reuze tevreden dj over de nieuwe behuizing, vinden het een uitkomst ên voor tewerkgestelden én voor zich zelf. Alles gaat niet altijd even ge makkelijk. Voor alle werk is een aanloopperiode nodic. omdat de tewerkgestelden steeds in een andere branche werkzaam zijn geweest. Er is hier dus altijd sprake van een totale omscho ling. „Het streven van de werk plaats is erop gericht, de mln- der-valide zijn handicap te doen vergeten en hem door passende arbeid in zijn levensonderhoud 1e doen voorzien", aldus de direc teur. Wij zijn ervan verzekerd, dat dit streven benaderd zal worden in dii frisse comfortabe le gebouw, waarvan wij het be langrijkste vonden dat hier geldt, dat de mens als individu het voornaamste is Radio-Moskou heeft donder dagochtend weer een felle aan val op bondskanselier Adenauer gedaan. In een voor Engeland bestemde uitzending werd ge zegd. dat de bezoeken van de Westduitse regeringsleider aan de Ver. Staten en Japan duidelijk er op waren gericht, te trachten de spanning te laten voortduren, elke verstandige benadering van de kwestie-Berlijn en het Duitse vraagstuk te belemmeren en in tussen de Westduitse strijdkrach ten met de modernste wapens, w aaronder vooral van kernladin gen voorziene raketten, uit ft rusten. In een uitzending voor de Ver. Staten werd echter gezegd, dat dc Sowjet-Unie vriendschappe lijke betrekkingen met de bonds republiek onderhoudt en dat hel belachelijk is te veronderstellen, dat Rusland anti-Duitse gevoe lens in Frankrijk vvil wekken. Het ministerie van Zaken en Volksgezonüheic thans een nadere analj geven van de werkloos ons land. In deze analyse gezegd, dat in maart li ggnta1 werkloze mannci ruim 14.000 daalde tot terwijl de bezetting van d vullende werken met bijn verminderde tot 14.070. De geregistreerde arbeidsi van mannen nam af me 19.000 tot 56.708. De wet heid van vrouwen vermi met 500 tot 4.595. Het werkloosheidsnivea js het voor het seizoen g veerde cijfer van de geregi de arbeidsreserve daald 3.000 tot 46.000. De seizoendaling van de loosheid had in alle beroep pen plaats, doch was ovi constateren bij de steenfa arbeiders, de bouwvakart de veen- en landarbeide horeca- en het transpor neel en de losse arbeiders, naast heeft ook de conjun toeneming van de bedrij' enige vermindering van de loosheid tot gevolg gehad baksteenindustrie is de ea ne weer in volle gang. Vo de bedrijven, die niet op matig drogen hebben c schakeld, zijn er echter dende tekorten aan a krachten, zodat de pro( capaciteit niet ten volle ka den benut. Onder do bouwvakarl daalde de werkloosheid mr 6.000, waarvan 3.500 in d gerlijkc on utiliteitsboi 2.200 in de water-, spo wegenbouw. Do bouwstak maart heeft uiteraard een stige werking gehad op de activiteit. Of haar invloed stand van de werklooshe het einde dezer maand ev ongunstig is geweest, is beschikbare gegevens ni( der meer te concluderen, wel de indruk bestaat, daling van het aanbod van vakarbeiders onder norma standigheden groter had 1 zijn. In de metaalnijverheid de bedrijvigheid nog toe. door de tekorten met nar geschoolde arbeidskrachte ter worden. Het tekort a beidskrachten wordt in de tor wel het sterkst gevoel Het tekort aan arbeidskr in de katoennijverheid eveneens toe. In de wolk fenfabrieken heerste enigi Te Boetembo in de pro Kievoe is zondag een o maker gedood en zijn 16 kaanse politiemannen ge aldus is donderdag in Lei stad officieel bekendcema De plaatselijke politie de hulp inroepen van n ren toen zij niet bij mach; benden plunderaars, die i zinnen van plaatselijke hoofden aanvielen, te meesteren. De militairen ten gebruik van traangas; ten, maar de oproerlingc antwoordden dit met eer bardement van stenen door 16 politiemannen - gewond. Daarop opende militairen het vuur en dc een oproermaker. Dr. Hilger von Scherpe staatssecretaris van het duitse ministerie van I landse Zaken, heeft done in antwoord op een vraap bondsdag medegedeeld i Westerse verbonden in Duitsland om veilighei nen „enkele telefoonge ken" afluisteren. Toen hem werd gevra het juist was dat er op 5 gevoerde telefoongesp ongeveer 500 worden af terd, antwoordde Von penberg: „Veel minder". Het juiste getal wilde noemen. De chef-invlieger van se Shortvliegtuigfabriek. Smith, heeft na een proe met het experimentele vliegtuig S.C.L., gezegd toestel verticaal kan op wegvliegen en weer loc kan dalen voor dc landin cies zoals over enkele jar( supersonische verkeersv' gen zal kunnen De Shortfabriék is van dat de proefvluchten S.C.L. hebben aangetoond dergelijk verkeersvllegtu bouwd kan worden. Vóórdat het toestel v keersvliegtuigen wordt 7.ullen verkenningsvliegt met deze nieuwe straalm kunnen worden uitgerust, deze toestellen van klein dingsplaatsen op het la van kleine schepen kunn stijgen, aldus de mening Shortfabriék. 1 oc ge

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2