De Gaulle stelt vernietiging van kernwapens voor Telefoniste in bed vermoord gevonden Optreden van troepen in Zuid-Afrika De voorverkiezingen in Wisconsin De nieuwe bouwsubsidieregelingen Ontmoeting van oude vrienden in Londen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER Onrust in Durban ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Tv Directeur-Hoofdredacteur X. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NS 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. VRIJDAG 8 APRIL 1960 16e Jaargang Nr 4955 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels-; advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling.; Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. President De Gaulle heeft donderdag in een toespraak tot een in gezamenlijke zitting bijeen zijnd Lager- en Hoger huis de vernietiging van de voorraden kernwapens voorge steld als onderdeel van een in ternationale ontwapening onder toezicht. Hij voegde hieraan toe dat ook Frankrijk in dat geval be reid zou zijn de proefnemingen te staken, „die zij onderneemt om datgene te verwerven, wat anderen reeds bezitten". De Gaulle had woorden van lof voor de „grote nationale eigenschappen" van het Britse volk. „Frankrijk meent dat En gelsen en Fransen geschapen zijn om tezamen te werken aan het bewaren en beveiligen van de vrede", aldus het Franse staatshoofd. Hij vervolgde„Deze vrede kan slechts tot stand komen, indien in de eerste plaats de al gemene vrees voor een plotse linge vernietiging wordt weg genomen. Dit houdt beperking der bewapening en wederzijds toezicht in. En bovendien is vernietiging van alle voorraden kernwapens noodzakelijk. De fabrieken, waar zij worden vervaardigd, moeten zich instellen op het voortbrengen van andere za ken. Raketten en vliegtuigen, die kernwapens kunnen ver voeren, moeten onder gemeen schappelijk toezicht worden ge plaatst, evenals de vaste of drijvende lanceerbases van ge leide projectielen. Tezelfdertijd meent Frank rijk dat een gesloten vrede geen aanleiding mag geven tot ver dieping en vergiftiging van de door de oorlog geslagen won den. Hierbij denken wij ook aan de wonden van het Duitse volk, gisteren onze vijand, doch nu een onmisbaar element voor het Westen en onze gemeen schappelijke bondgenoten", al dus president De Gaulle. Hij vervolgde: „Frankrijk wenst integendeel dat Europa in een positie komt. waarin het zijn eigen leven kan leiden dank zij een evenwicht tussen zijn twee delen, waar verschil lende maatschappelijke stelsels in zwang zijn. Frankrijk wan hoopt er niet aan, dat dit nog eens zal gebeuren. Aan de ene kant werkt de drang naar vrij heid, aan de andere zijde doet zich een bepaalde, uit de nood zaak der doelmatigheid gebo ren, ontwikkeling voor". De Gaulle deed opnieuw een beroep op internationale sa menwerking bij de hulpver lening aan de onderontwikkelde gebieden. „Frankrijk meent dat de vrede slechts een hachelijke zaak is, zolang twee miljard mensen in armoede naast in betere doen verkerende wereld bewoners leven", verklaarde hij. De Gaulle zei dat de Britse premier MacMillan veel had gedaan om de topconferentie tussen Oost en West,, die in mei in Parijs wordt gehouden, mo gelijk te maken. Hij voegde hieraan toe: De wereldleiders zullen er enigs zins voldaan over zijn dat thans het tijdstip voor gemeenschap pelijk overleg is aangebroken. Maar zij zullen zich ook gevoe len als reizigers, die op het punt staan een lange en moei lijke reis te ondernemen. Frankrijk zal met een ont vankelijk gemoed aan de confe rentietafel plaats nemen, ten volle bewust van hetgeen er op het spel staat en vervuld van een redelijke hoop. Ik verzeker u dat Frankrijk zich, bij deze zeer belangrijke gelegenheid, één met Engeland zal gevoelen. Welke volken weten beter dan het Franse en het Britse dat slechts wijsheid en vast beslotenheid, twee eigenschap pen, welke bij uitstek bij hen worden aangetroffen, de wereld De Franse president De Gaulle heeft zijn staatsiebezoek aan Londen benut voor het opzoe ken van zijn oude vriend en strijdmakker sir Winston Chur chill. Hij maaktedaartoe zijn opwachting aan de Londense residentie van de hoogbejaarde staatsman. ■fc De foto laat zien hoe de staatslieden elkaar op de drem pel de hand drukten. Z. K. H. de Prins der Nederlanden inspecteert luchtmacht onderdelen Z. K. H. de Prins der Neder landen heeft gisterochtend in zijn functie van inspecteur- generaal der Koninklijke lucht macht enige luchtmachtonder delen in de nabijheid van Den Haag geïnspecteerd. Z. K. H. de Prins is gisteroch tend met een „Alouette"-heli- kopter, bestuurd door majoor J. H. Lukkien. commandant van de groep lichte vliegtuigen, van paleis Soestd.ijk naar de vlieg basis Ypenburg in Rijswijk ge vlogen. De Prins arriveerde om streeks kwart voor negen op de basis en heeft er vervolgens verscheidene afdelingen geïn specteerd o.a. het 334 squadron transportvliegtuigen, de groep lichte vliegtuigen en de techni sche dienst. Er is voorts een reddingsdemonstratie met ,,Alouette"-helikopters gehou den. Omstreeks half elf heeft de Prins zich per „Alouette" naar de Lier begeven, waar hij een bezoek bracht aan het naviga- tiestation der Koninklijke lucht macht. In de woning van een Amsterdamse hoofdinspec teur van politie J. S. in de Ter Gouwstraat heeft men gisterochtend de ontstellen de ontdekking gedaan dat de sinds kort daar inwo nende 17-jarige Leeuwar dense telefoniste L. Veen- stra in bed moet zijn ver moord. Naar men vermoedt gewurgd. Het onderzoek, dat onmiddel lijk een aanvang nam, en dat nog steeds voortduurt heeft nog geen enkel resultaat opgeleverd. Er bestaat geen enkele verden king op dit moment. Ook niet tegen de genoemde hoofdinspec teur. De enige dochter van in specteur S. (een weduwnaar) deed de ontdekking. Het meisje Veenstra was haar vriendin. Zij werkte sinds kort bij de P.T.T. in Amsterdam in verband daar mee is zij bij het kleine gezin komen wonen. Bij het onderzoek is een speur hond ingeschakeld. De deskun dige van de Amsterdamse politie de heer D. Eskes. prof. dr. W. Froentjes directeur van gerech telijk natuurwetenschappelijk laboratorium van het ministerie van Justitie en een groot aantal rechercheurs onder leiding van commissaris W. T. G. A. Binnen dijk zetten het onderzoek onver moeid voort. Dr. J. Zeldenrust uit Den Haag heeft de sectie verricht. Engelina Veenstra was zeer gezien bij haar collega's en had verscheidene vrienden. Het venster van de slaapkamer aan de achterzijde van de woning stond open. Daarin zou volgens de politie de enige aanwijzing gevonden kunnen worden voor de mogelijkheid dat de dader van buiten moet zijn gekomen. In de tuin heeft men geen voetstappen gevonden. Deze kunnen echter Politie en militairen hebben donderdag in de vroege ochtend een inval in Njanga, de belang rijkste haard van het negerver- zet, gedaan en ruim tweehonderd mensen gearresteerd. Na een huis-aan -huis - onderzoek werden zakkenvol wapens weggevoerd. Tegen de middag heerste in het regenachtige negerdorp de stilte van een kerkhof. Bij het politiebureau van Phi- lippi, vijf kilometer verder, zag men hoe de groepen arrestanten, onder wie vrouwen, uit de poli- tie-jeeps en vrachtauto's werden geduwd. Sommige negers die niet snel genoeg uitstapten, kre gen een tik met een rubberslang. Regelmatig arriveerden vracht wagens met gevangenen. De ne gers bleven stil zitten terwijl de voertuigen de binnenplaats van het politiebureau opreden. Daar na gingen de deuren open en klauterden de negermannen en kunnen redden?", aldus De Gaulle. Het grootste gedeelte van De Gaulle's toespraak bestond uit woorden van lof voor Enge land en zijn leider in de tweede wereldoorlog, sir Winston Chur chill, die zich onder zijn gehoor bevond. Over zijn betrekkingen met Churchill in de afgelopen oor log verklaarde De Gaulle onder meer: „Wanneer ik het, in juni 1944, op bepaalde punten niet voortdurend en geheel eens was met mijn zeer vermaarde vriend, dan was dit mogelijk een gevolg van het feit da* het succes, dat van toen af zeker was, een zekere onwrikbaarheid van standpunt in de hand werkte. Vier jaar tevoren droegen onze besprekingen een minder halsstarrig karakter. Doch nu kunt u zelf zien hoe de tijd alle dingen tot hun juiste afmetingen terug brengt. Mijn aanwezigheid opder u is er het bewijs voor dat het Franse volk de Britten voor altijd zijn vriendschap en be wondering heeft geschonken", besloot De Gaulle. Oud-premier Winston Chur chill glimlachte, toen De Gaulle over hun beider oorlogsbetrek kingen sprak. Het resultaat van de voorver kiezingen in Wisconsin is, dat Kennedy op 20VSs stem van de 31 stetnmen mag rekenen die de democraten van deze staat op de komende partijconventie hebben. Humphfey krijgt de rest. In totaal zullen er op de con ventie te Los Angeles 1.521 stem men worden uitgebracht, waar van er 761 nodig zijn om tot of ficieel kandidaat te worden be noemd. De krachtsverhouding in het democratische .amp is op het ogenblik zo. dat Kennedy op 361 a s' mag rekenen. Humphry op 12J- stem, Symington op 4 Is stem, Adlai Stevenson op V/s stem en Lyndon Johnson op één stem. Op een persconferentie te Washington verklaarde Kenne dy zeer erkentelijk te zijn. Hij zei meer stemmen te hebben ge kregen, dan ooit een kandidaat bij voorverkiezingen in Wiscon sin op zich heeft verenigd. In antwoord op vragen over een eventueel verband tussen zijn geloofsovertuiging en de uitslag in Wisconsin, zei Kennedy dat z.i. de geografische factor de be langrijkste was. Intussen heeft een advocaat te Los Angeles, waar op 11 juli de democratische partijconventie begint, meegedeeld dat duizend inwoners van California een ver zoekschrift aan Stevenson om zich opnieuw kandidaat te stel len. hebben getekend. Hij hoopte dat er vóór de partijconventie vijf miljoen handtekeningen zul len zijn verzameld. Zoals bekend heeft Stevenson bij twee presi dentsverkiezingen de nederlaag tegen Eisenhower geleden. DE OVERSTROMINGEN IN BRAZILIË Volgens de laatste gegevens zijn ruim 300.000 mensen dak loos geworden als gevolg van de overstromingen in het noorden en noordoosten van Brazilië. Hoewel de regenval iets af neemt, blijkt de toestand ern stig. De directeur-generaal van de Volkshuisvesting en Bouwnijver heid, ir. H. M. Buskens, heeft in een regeringsuitzending een toe lichting gegeven op de met in gang van 1 april van kracht ge worden huurverhoging en de nieuwe subsidieregeling voor nog te bouwen woningen. In deze voordracht heeft de heer Buskens ondermeer opge merkt, dat na een jarenlange strijd of de volkswoningbouw al leen van overheidswege en door middel van woningbouwvereni gingen tot stand moest komen, thans ook voor het particulier initiatief een kans is geopend. Als de tekenen niet bedriegen zullen reeds in de maand april voor ruim duizend woningen in de goedkope huursector, de zo genaamde A-sector, subsidiebe schikkingen worden afgegeven. Ir. Buskens was zeer optimis tisch. Het grote aantal aanvra gen, dat reeds voordat een nieu we regeling bekend was, was in gediend en dat met het eveneens grote aantal aanvragen voor de eigen woningen tezamen reeds een voorraad van meer dan een jaar bezorgde, wettigt dit opti misme. Bovendien wist de direc teur-generaal, dat op verschil lende plaatsen waardevolle nieu we initiatieven om in de goed kope woningcategorie huurwo ningen te bouwen, thans in voor bereiding zijn. Het eerste bouwplan waarop de nieuwe premieregeling zal worden toegepast, zal vandaag de ministeriële beschikking krij gen. Het betreft een aanvrage van een aannemingsbedrijf te Rotterdam, en omvat 136 te Rot terdam te bouwen woningen in de laagste huurklasse. Het zullen huurwoningen zijn met een ge middelde maandhuur van circa 80. Mocht er noodzaak zijn geweest thans de subsidieregelingen voor de particuliere woningbouw 1e wijzigen, zo ging ir. Buskens ver der, er was geen aanleiding ver der de voorschriften of de be handelingswijze te veranderen. Spreker hoopte, dat daardoor stagnatie in de voorbereiding, de behandeling of de produktie van deze woningen kan worden voor komen. Daarbij wees lr. Buskens nog op een nieuw voorschrift: dat de woningkwaliteit van de particu liere huurwoningen niet lager mag liggen dan zoals deze is voorgesch reven voor de woning- wetbouw. Een lage huur berei ken door slechte kwaliteit zou een nieuwe periode van revolu tiebouw inluiden iets waar naar niemand zal verlangen. WEINIG WIND. De luchtdrukverschillen in on ze omgeving zijn klein geworden, tengevolge waarvan de wind zwak is. In het binnenland lie pen de temperaturen donderdag op tot 20 a 23 graden, maar langs de kust trad een belangrijke af koeling op door het invallen van zeewind, waarmee plaatselijk ook mist het land binnendreef. In de hogere luchtlagen komen zuidelijke winden voor. Hiermee bewegen zich lokale onweersbuien, die afkomstig zijn uit Noord-Frankrijk en België, naar het noorden. Tot nu toe werd in ons land maximaal 1 mm neerslag afgetapt (in Vlis- singen), maar uit België werden plaatselijk een neerslagsom van 32 mm gemeld. Het front, waarmee de on weersstoringen samenhangen, blijft in onze omgeving zodat ook vandaag plaatselijk weer buien tot ontwikkeling kunnen komen. medegedeeld door het K. N. M. I. geldig van tot vrijdagavond PLAATSELIJK ONWEER Perioden met zonneschijn maar plaatselijk ook enkele onweers buien. Zakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZATERDAG 9 APRIL' -vrouwen van alle leeftijden de wagens uit en renden zij tussen twee rijen politie naar de ingang. Zakkenvol messen, stokken, knotsen, ijzeren staven, strijk ijzer, scharen, bijlen en ander materiaal werden op de grond gegooid. De meeste van de 25.000 inwo ners van Njanga hebben gewei gerd hun staking te beëindigen. Plotseling was in de ochtend het bewapend kordon om het nabije Langa teruggetrokken en gebruikt om de troepen in Njan ga te versterken. Er waren daar donderdag meer soldaten en po litiemannen dan ooit sedert het begin van de moeilijkheden op 21 maart. Een politiefunctionaris ver klaarde dat Njanga „een arse naal van alle soorten voorstel bare wapens, waaronder bijlen en vuurwapens, bleek te zijn". Naderend van een zijweg zag de correspondent van Reuter de slotfase van de razzia en het ver trek van de laatste groep negers in een vrachtauto, die afgezet was met kippegaas. De politie in Johannesburg wacht op instructies aangaande bevoegdheden om van de negers te eisen, dat zij hun persoons bewijs laten zien. De minister van Justitie, Erasmus, heeft woensdagavond verklaard, dat de politie opnieuw zal kunnen eisen, dat persoonsbewijzen ge toond worden opdat weer con trole kan worden uitgeoefend. Het te Johannesburg ver schijnende Engelstalige blad „Star" maakt melding van be sprekingen tussen leiders van industrie en handel, met het doel de regering te polsen over de mogelijkheid om de passen van negers te vervangen door identiteitskaarten zoals die welke de blanken bij zich had den. In Johannesburg stonden gis termorgen ruim 200 negers in de rij voor het bureau waar zij nieuwe persoonsbewijzen kun nen krijgen. Een riieuw per soonsbewijs kost ruim tien gul den. Een negentienjarig meisje, Ivy Ganyazi, die in Njanga was tijdens de razzia's, vertelde aan buitenlandse journalisten in Kaapstad: „Ik ging de straat op om naar het hospitaal te gaan. Toen zag ik aan de hek ken, waar de politiemannen bijeenstonden, grote queues. De politie zette de mensen die geen persoonsbewijs hadden of wier papieren niet bijgewerkt wa ren, aan de ene kant van de weg. Een politieman, die boven op een pantserwagen stond, riep door een luidspreker: „Hé, kaffers, als jullie geen per soonsbewijs hebben, kunnen jullie niet naar buiten. Wij zul len je slaan als je niet je per soonsbewijs meeneemt". Het meisje zei niet gezien te heb ben dat iemand geslagen werd. Zij mocht weg om de bus te halen. Zij toonde de journalis ten een wond op haar hoofd die zij had opgelopen toen de politie maandag charges met de wapenstok uitvoerde. Zij vertelde dat zij maandag met haar moeder buiten zat toen de politie binnensnelde en „ons begon te slaan met zwepen". „Zij sloegen mij om mijn benen toen ik probeerde mijn moeder te beschermen". Grote groepen negers, die zeiden dat zij uit Njanga kwa men, verzamelden zich buiten de fabriekskantoren in Vell- ville om werk te zoeken. De directies, die ongerust werden toen de groepen in om vang toenamen, telefoneerden de politie. Zij zeiden dat zij de negers óf niet kenden óf dat sommigen van hen enige tijd geleden waren ontslagen. Toen politie-patrouilles kwamen, ver spreidden de negers zich. Twee negers uit Njanga zei den woensdag aan journalisten dat er geen algemene werkher vatting zal zijn zolang de cam pagne tegen de bepalingen over de persoonsbewijzen niet is af gelast door de voorzitter van het Panafrikaanse congres, Ro bert Soboekwe. „Sommige men sen die bang zijn van de politie, zullen weer aan het werk gaan, maar over het algemeen zal de campagne om thuis te blijven niet eindigen zolang Soboekwe niet het sein daartoe geeft. Wij zouden liever van honger om komen dan onze actie opgeven zonder herziening der bepalin gen te verkrijgen". zijn uitgewist door de in de nacht van woensdag op donder dag gevallen regen. Engelina moet woensdagavond circa middernacht zijn thuisge komen, van het tijdstip waarop de gruwelijke daad moet zijn ver richt staat nog niets vast. Nöc'n de hoofdinspecteur nóch zijn dochter hebben enig verdacht ge luid gehoord. De ouders van het slachtoffer; konden eerst gistermiddag van het gebeuren op de hoogte wor den gesteld. De ontdekking van de moord heeft in de buurt grote conster natie verwekt. Hoewel politie en militairen de negerwijk Cato Manor van Durban afgesloten hadden, slaagde een groep negers er dezer dagen in door de afzet ting heen te dringen en naar het centrum van de stad te marcheren, waarbij zij om vrij lating van haar leiders vroeg. LESVLIEGTUIG VAN RIJKSLUCHTVAART SCHOOL VERONGELUKT Donderdagmorgen is. kort na de opstijging van het vliegveld Zuid-Limburg te Beek, een vlieg tuig van de rijksluchtvaartschool verongelukt. Het toestel was een der onlangs in gebruik genomen' éénmotorige Saab „Safir"-vlieg- tuigen. Het toestel moet naar, men tot nu toe aanneemt kort na de opstijging in een vrille zijn geraakt, tengevolge waarvan het ter aarde stortte. De leerling vlieger is daarbij om het leven' gekomen. De directeur-generaal van de rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer, onder wie de rijks luchtvaartschool als afdeling van de dienst ressorteert, deelde ons desgevraagd mee dat dit het eerste ongeval met dodelijke af loop is dat in negen jaar met een toestel van de rijkslucht vaartschool is gebeurd. Enige deskundigen van zijn bureau' voor onderzoek (de heer Backer is zelf vooronderzoeker) ongeval len stellen ter plaatse een onder zoek in. Het ongeluk is omstreeks vijf vóór twaalf gebeurd. Het vlieg tuig kwam ongeveer 250 meter buiten de zuidelijke begrenzing van het vliegveld Zuid-Limburg in een boomgaard terecht en vloog in brand. Het is de be stuurder van het toestel niet meer gelukt het te verlaten. On middellijk na het gebeurde werd op het vliegveld alarm gegeven.' De brandweren van Maasticht en Heerlen werden gewaar schuwd, doch toen zij ter plaatse waren konden zij niet veel meei uitrichten. De leerling-vlieger had de op dracht donderdag een z.g. 300 mijlsvlucht te maken en wel van het vliegveld Eelde, waar de Rijksluchtvaartschool gevestigd is, naar Beek, van Beek naar de luchthaven Rotterdam en van daar terug naar Eelde. De bij het ongeluk omgekomen leerling-vlieger is de 20-jarige L. Jongman uit Alkmaar, De omgekomen leerling-vlie ger Jongman was enige zoon. De directeur van de rijksluchtvaart school, de heer K. J. A. Meester, heeft zich gistermiddag met enkele zijner medewerkers per auto van Eelde naar Alkmaar begeven om de ouders de droeve tijding mede te delen. Na de start van het vliegveld Zuid-Limburg, toen het toestel, de FH-RLM, op ongeveer hon derd meter hoogte vloog, heeft de jongeman het vliegtuig ver moedelijk overtrokken, terwijl het zich in een bocht bevond. Tengevolge daarvan zou het vliegtuig in een vrille kunnen zijn geraakt. Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden v.m. 11.58 0.43 1.23 1.33 ZON MAAN op onder op O April 8 6.00 19.25 15.32 9 5.58 19.27 16.43 10 5.55 19.29 17.57

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1